België weigert uitstel van Kongo-verkiezingen Stamboekvee naar Perzië en Israël l 1 Tl Ti 1 „Nederland en Frankrijk zijn thans hecht verbonden" Abako- en andere leiders gaan waarschijnlijk vandaag terug WITTE KRUIS KRUISWOORDRAADSEL 7 - - ZATERDAG 5 DECE^TBER 1959 Diner voor Couve de Murville Hartelijke ivoorden in het Mauritshuis Minister-president en mevrouw De Quay hebben de Franse minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Couve de Murville gisteravond in het Maurits huis te Den Haag een diner aangeboden, nadat de minister bü het Kon. Paar het noenmaal had gebruikt. Er waren in totaal 39 gasten onder wie de vice- president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, vice-minister-president en minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, de voorzitter van de Eerste en van de Tweede Kamer, mr. J. A. Jonk man en mr. L. G. Kortenhorst, de deken van het corps diplomatique en ambas sadeur van Groot-Brittannië, Sir Paul Mason, de Franse ambassadeur in Nederland, baron de Beauverger en de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk mr. Beyen. Minister-president De Quay heeft tijdens het diner in een toespraak ge zegd, dat de vreugde over de aanwezig heid van minister en mevrouw Couve de Murville gemengd is met gevoelens van droefenis. „Met grote ontroering hebben wij kennis genomen van de ramp, die Frankrijk heeft getroffen door het bezwijken van de stuwdam van Malpasset. Wij denken met ontroering aan de slachtoffers en hun gezinnen". Prof. De Quay betuigde vervolgens de Franse regering de gevoelens van deel neming van de Nederlandse regering. De minister-president wees vervolgens op wat Frankrijk in de loop van de ge schiedenis voor de beschaving van Europa en de gehele wereld heeft ge daan. Het is begrijpelijk, dat het samengaan van de Westeuropese landen niet zonder horten en stoten kan gaan. „Ieder land moet offers brengen, die uit het oogpunt van nationale belangen, zwaar kunnen lijken, maar die gerechtvaardigd worden door het eind/doel", aldus prof. De Quay. Tot op zekere hoogte en op enkele gebieden is, aldus prof. De Quay, een begin gemaakt met de integratie op bovennationale basis. Voorts zei prof. De Quay, dat de Europese samenwerking het belangrijk ste doel van het Nederlandse streven is. Prof. De Quay concludeerde, dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Nederland zeer hartelijk zijn. Hij baseerde dit op 'n aantal ervaringen uit het jongste verleden en wees in dit verband op het verblijf van Neder landse troepen in La Courtine. Prof. De Quay bracht een dronk uit op „het Franse volk en op minister en mevrouw Couve de Murville in het bijzonder". Minister Couve de Murville wees er in zijn dankwoord op, dat Nederland en Frankrijk elk hun bijdrage geleverd heb ben tot de ontwikkeling van de Europese beschaving. Zonder twijfel is Nederland noch Frankrijk voldoende doordrongen ge weest van de natuurlijke solidariteit, die de twee landen verbindt. Thans is alles veranderd. Eerst was er de oorlog die de beide landen dezelfde beproeving heeft opgelegd. Vervolgens kwam in de tijd na de oorlog de buitengewone revolutie in de betrekkingen tussen de Westeuropese landen. „Wij weten nu niet alleen, dat de conflicten en onderlinge naijver van het verleden niet meer bij deze tijd horen en voor altijd moeten verdwijnen, maar ook. dat ons lot in de toekomst nauw verbonden is". Moderne Gijsbreght (Van onze Amsterdamse redacteur) In december 1960 hoopt de Ned. Co- medie Vondel's „Gijsbreght van Aemstel' op te voeren met moderne techniek, ir moderne toneelstijl en met moderne verzenzegging. Johan de Meester, direc teur van de Ned. Comedie, maakte dit bekend op het studentcongres der Neder landen dat de afgelopen dagen te Am sterdam is gehouden. Hij zei hier bij te zullen trachten de essentie weer te ge ven van Vondel, die grote betekenis hechtte aan het samengaan van woord en beweging en aan het uiterlijk active ren van de innerlijke bewogenheid van het vers. Dit zal dus ten dele ingaan tegen de stille, statische, verinnerlijkte bedoelin gen van de Gijsbreght zoals die op 1 januari a.s .zal worden gespeeld. Johan de Meester zei voorts: „Zij die ijveren voor toneelspreiding menen dat ons toneel „historisch gegroeid" is als een ambulant reistoneel, maar dit voortgekomen uit armoede, armoede aan belangstelling en armoede aan regerings subsidie. Ook bestaat hier het probleem van de slecht geoutilleerde schouwbur gen (ook de nieuwe, zoals die van Utrecht), waar de tegenwoordige gecom pliceerde decors nooit passen". Pleidooi voor leerstoel in de dramaturgie (Van onze Amsterdamse redacteur) Met het benoemen van een privaat docent in de dramaturgie heeft de Ge meente Universiteit van Amsterdam de noodzaak van universitair onderricht in de theaterkunst erkend. Het is voor een docent echter onmogelijk dit uitgebreide terrein te bestrijken en het zal nodig zijn een leerstoel in de dramaturgie te creëren om de achterstand die Neder land ten opzichte van het buitenland heeft in te halen. Dit is de kern van 'n krachtige pleidooi voor het instellen van een leerstoel in de theaterkunst, dat de bekende toneelkunstenaar A. Defresne gistermiddag hield op de slot zitting van het te Amsterdam gehouden congres over „student en toneel". 500 studenten uit het Nederlandse taalge bied (Nederland, België en Zuid-Afri- ka) woonden de inleidingen bij, die door bekende figuren uit de Nederlandse en Belgische toneelwereld zijn gehouden. Heffing op ingevoerde tuinbouwprodukten Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft de heffing op ingevoerde verse tuinbouwprodukten met ingang van 1 januari 1960 vastge steld op 0.2 voor zover het produkten betreft die ook in Nederland geteeld worden en op 0.15 voor produkten die hier te lande niet worden geteeld. In 1957 bedroegen deze heffingen resp. 0.3 en 0.2 Voor 1958, toen de binnenlandse tuin- bouwheffing van 0.3 tot 0.2 werd ver laagd, werden zij beide, bij wyze van incidentele maatregel, op 0.2 gebracht. Door het nu genomen besluit is de oor spronkelijke differentiatie in de voor beide groepen van importprodukten gel dende heffingspercentages hersteld. Nederland en Frankrijk zjjn thans hecht verbonden; voor de verdediging in de eerste plaats in de NAVO, die hij „het fundament voor onze veilig heid voor allen" noemde en op econo misch gebied in de bondgenootschap pen van de Westeuropese landen, die hun natuurlijke voortzetting vinden op politiek gebied. Het is vanzelfsprekend, dat er zich daarbij moeilijkheden voordoen, maar „het is nu juist onze taak te trachten de moeilijkheden op te lossen in de geest van goede wil, die ons allen be zielt". Hij zei tenslotte, dat het be langrijk is voort te gaan in de zin van de Europese samenwerking, die thans de hoeksteen van „ons internationale optreden" is. Aan het eind van zijn rede zei minis ter Couve de Murville uiterst bedroefd te zijn over het ongeluk, dat ..mijn vriend de heer Luns" heeft getroffen. Hij wenste de Nederlandse minister een spoedig herstel. Advertentie Imp. Wilmerink Muller N.V., A'dam NIEUWE UITGAVEN Oder '45, door Jürgen Thorwald, uitg. Ad. M. C. Stok, Forum Boekerij, Den Haag. Dit van uitstekende foto's voorziene boek is het tweede deel van de trilo gie Roemloos einde en een vervolg op Weichsel '45. Later volgt Elbe '45. Thor wald is in de eerste plaats een militair deskundige, die wéét waarover hij schrijft, als hij in krachtige lijnen en toch op tal van punten gedetailleerd de ineenstorting van het duizendjarig nazi rijk beschrijft. Bovendien en dat is het tweede punt in zijn voordeel benadert hij die militaire ontwikkeling niet op een academische, droge manier, maar telkens met een bepaalde figuur in het middelpunt, die dan terdege uit de verf komt. Zo ontstond ook in dit tweede deel een indrukwekkende schil dering van een van de laatste episoden van de oorlog, vakkundig en toch boeiend, een schildering, die tal van schijnbaar-onbegrijpelijke kwesties in een scherp licht plaatst. Ook dit deel werd vertaald door H. C. M. Daalmeijer, majoor van de Generale Staf en G. A. Daalmeijer-Boer. Reeds ziet de lezer, hoewel leek. met belangstelling uit naar het derde deel. De foto's werden afge staan door het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie te Amsterdam. Daar onder is een waarlijk briljante opnamer van Hitier, kennelijk op een ogenblik, dat hij zich onbespied waande... Panorama der Wereld, deel I Europa, onder redactie van A. C. de Vooys en R. Tamsma, uitg. J. J. Ro men en Zonen, Roermond. Deze „geografische verkenning" is een boek van 580 bladzijden kloek formaat, met 280 illustraties, grafieken en kaar ten in de tekst, zes platen in vier kleu ren en een kaart in zes kleuren. De re dacteuren (resp. Utrechts hoogleraar en Rotterdams lector) schrijven in het woord vooraf dat dit fraaie boek niet in de eerste plaats voor vakgenoten is bestemd, maar beoogt populair-weten- sch appel ijk te zijn: populair omdat ieder het werk zonder voorbereidende studie ter hand kan nemen, en weten schappelijk, omdat de behandelde on derwerpen door vakkundigen zijn ge schreven. Achtereenvolgens worden de volgende onderwerpen behandeld: de aarde waarop wij leven, de mens in de wereld, onze Benelux-partners, Groot- Brittannië en Ierland. Frankrijk, West- Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk, Noord-Europa, Zuid-Europa. In hun inleiding merken prof. De Vooys en dr. Tamsma op, dat tal van problemen (de minder ontwikkelde lan den de wereldolieproduktie. de overbe volking, de ontwikkeling in communis tische landen) de Nederlandse lezer in teresseren. Toch hebben vele slechts 'n Drie prijzen in de K.N.V.B.-toto De minister van Justitie heeft aan de KNVB toestemming verleend na 3 ja nuari 1960 door te gaan met de KNVB- toto tot 18 april 1960. Te beginnen met de toto, welke op 10 januari 1960 onder deze nieuwe ver gunning zal worden gespeeld, zal de KNVB enige uitbreiding geven aan het prijzenschema. Degene die, in een kolom, 15 punten, verwerft, verkrijgt de eerste, degene die 14 punten verwerft de tweede en de gene die 13 punten verwerft de derde prijs. Voor de eerste prijs zal 50 pet. en voor de tweede en derde prijs elk 25 pet van het prijzenbedrag worden be schikbaar gesteld. Indien geen deelnemer in één kolom 15 punten verwerft, zullen twee prijzen worden uitgekeerd op de wijze als thans geschiedt. Voor zowel de eerste als tweede prijs zal in dat geval 50 pet. van het prijzenbedrag beschikbaar worden gesteld. Deze gehele regeling gaat in met de toto van 10 januari 1960. Landgoed Wylerberg in Duitse handen Voor recreatie verloren? In de gemeente Ubbergen-Beek is ongerustheid ontstaan over de verkoop van het landgoed Wylerberg aan de Duitse organisatie het „Rheinische Heim". Deze organisatie koopt terrei nen aan voor landbouwers, die uit Oost-Duitsland zyn gevlucht en te Ubbergen-Beek vreest men nu, dat de Wylerberg verloren zal gaan voor de recreatie. Naar wij van de zijde van de rent meester van het landgoed vernemen zijn er destijds tussen de eigenaresse, mevr. Schuster, en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten wel besprekin gen gevoerd over eventuele aankoop van het terrein door deze vereniging. Deze kon echter niet tot een hoger bod dan f200.000.gaan, een bod dat mevrouw Schuster te laag achtte. Het terrein is thans voor f423.000.aan het Rhei nische Heim verkocht. Deze organisatie zou met alleen overwegen het grootste Meer dan twee miljoen bloembollen op „Floriade" De afgelopen elf weken zijn op het terrein, waar het volgend jaar de inter nationale tuinbouwtentoonstelling „Flo- ride" wordt gehouden .ruirn twee mil joen bloembollen geplant. Dit is aan zienlijk meer dan aanvankelijk was voorzien. Dit planten is door bekwame vaklieden geheel met de hand gebeurd. Machinaal werk is met het oog op mo gelijke beschadiging van de bolhuid normaal al uitgesloten, laat staan voor deze expositie. Joodse conferentie in Amsterdam In januari of februari a.s. zullen te Amsterdam joodse leiders uit Frankrijk, Engeland, Amerika, Canada en Israël samenkomen voor een bestuursvergade ring van het Joodse Wereldcongres. Vol gens een perscommuniqué uit New York zal 't Joodse Wereldcongres in 1960 een plan voor een internationale conferentie over joods onderwijs behandelen. (Van onze Brusselse correspondent) De minister van Kongo, de heer De Schryver, heeft gistermiddag van 5 uur tot 8 uur des avonds geconfereerd met de zeven nationalistische Kongolese leiders, wier partijen aan de aanstaande verkiezingen te Leopoldstad niet mede werken. Na deze lange conferentie verscheen minister De Schrijver voor de jour nalisten. „De bruggen zijn niet opgeblazen", aldus verklaarde hij, „maar België kan niet ingaan op het verzoek van deze delegatie van Kongolese leiders om de verkiezingen onmiddellijk en voor onbepaalde tijd uit te stellen. De delegatie die ik thans heb ontvangen is een van de vele delegaties van Kongolese leiders, die wij naar Brussel gaan inviteren om de ronde-tafelconferentie met de regering, het parlement en de verkozen politieke leiders uit Kongo, die in januari in Brussel zal worden georganiseerd, voor te bereiden". Bevolking toont veel belangstelling De minister zei, dat hij gedurende zijn jongste reis in de Kongo het begin van de gemeenteraads- en gewestradenver kiezingen in Libenge, een plattelandsge bied onder de evenaar, had meegemaakt en dat de inlandse bevolking een zeer grote belangstelling toont voor de ver kiezingen. Juist daarom en omdat België voor de wereldopinie in januari j.l. demo cratische verkiezingen inde Kongo heeft beloofd, als eerste stap naar het demo cratisch en onafhankelijke Kongo, zou het onbepaald uitstellen van de verkie- RECHTZAKEN Eis inzake 20-km.-autootje gehandhaafd De kantonrechter te Groningen, mr. W. J. Benes, heeft gistermiddag de strafprocedure tegen een 41-jarige verkoopleider van de automobielhan del NV Gremi te Groningen behan deld- Hem wordt ten laste gelegd zon der rijbewijs gereden te hebben in een kleine auto (Goggomobil) die niet harder dan 20 km kan rijden doordat een snelheidsbeperking is aange bracht. Als getuige-deskundige werd gehoord ir. J. van Rosevelt, chef van de tech nische dienst van de ANWB te Rotter dam. Hij kreeg allerlei vragen te be antwoorden over de technische moge lijkheden een grotere snelheid dan 20 km per uur te bereiken, in een dergelijk door een snelheidsbegrenzer getemd autootje. Het bleek uit deze getuigen verklaring, dat het vrij moeilijk is om de snelheidbegrenzing ongedaan te krij gen. Allerlei mogelijkheden werden be sproken zoals het defect raken van de snelheidsmeter en het verbreken van de kabel. De officier van Justitie, mr. J. Mein, persisteerde bij zijn eis van f. 16 boete omdat hij van oordeel was dat hier een strafbaar feit was gepleegd. De kantonrechter zal over 14 dagen definitief vonnis wijzen. zingen, politiek fout zijn. Het is zeer spijtig, dat in de provincie Leopoldstad door sommige politieke partijen aan de verkiezingen niet wordt meegewerkt, maar ik vertrouw erop dat alles in orde en rust zal verlopen, ook al zullen wij hier en daar discussies horen. Men vermoedde, dat de Abako- en de M.N.C.-leiders vandaag Brussel zouden verlaten, daar de onderhandelingen met de minister van de Kongo als mislukt mogen worden beschouwd. Gisteravond voor middernacht hadden de Kongolese leiders nog niet van zich laten horen en was het in Brussel niet bekend of zij telegrafisch aan het partijsecretariaat in Leopoldstad bevel hadden gegeven om de verkiezingslijsten in te dienen. Men kreeg, zoals donderdag, wederom de indruk dat de Kongolse leiders hun standpunt hebben gehandhaafd, maar de deur nog niet helemaal dicht gooi den. De minister beloofde overigens enkele klachten van de Kongolese lei ders in verband met de beperking van hun vrijheid van beweging in de Kongo te onderzoeken. De Kongolese leiders be zochten vrijdag het Internationale con gres van de vrije vakbonden en zij had den nogmaals contacten met vooraan staande Belgische socialisten en katho lieke parlementsleden. Rond deze con tacten ontspon zich in enkele Brusselse kranten een vinnige polemiek. Enkele rechtse bladen beschuldigden de socia listische pers ervan dat zij de Kongolese leiders in een voor België nadelige zin trachten te beïnvloeden. Gouverneur Platteel naar ons land De gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel. komt voor routine- besprekingen naar Nederland Hij zal op 8 december van Biak vertrekken. DE edlte PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS Tabletten, poeders, cachetsI „Redt een kind" sluit 19 december Zaterdagavond 19 december wordt om halfacht de serie van zeven V.P.R.O.- uitzendingen ten behoeve van de vluch- telingenactie „Redt een kind" afgesloten. Ds. J. A. van Nieuwenhuyzen en Henk Teew hopen dan o.m. een overzicht te geven van de resultaten tot dat ogen blik, niet alleen wat betreft het geldelijk offer door het Nederlandse volk ge bracht, maar ook hoe het staat met de intussen op gang gekomen uitdelings werkzaamheden tussen de vluchtelinge- tjes in Marokko. Over het financiële resultaat maakt men zich geen zorgen. Men had nauwe lijks durven hopen, dat het appèl zo het Nederlandse volk zou aangrijpen. Toen de actie een maand oud was had zij reeds een bedrag van f. 1.175.512.37 opge bracht. En het einde is nog niet bereikt. Vooral heeft men de ogen gevestigd op de spontane manifestatie van een dertigtal artiesten zondagavond 13 de cember in het Amsterdams Concertge bouw, die door de V.P.R.O. gedeeltelijk door de televisie zal worden uitgezonden. Getracht wordt het bedrijfsleven in Am sterdam en de wijde omgeving ertoe te krijgen een behoorlijk aantal toegangs kaarten voor relaties en personeel te kopen. De avond zal worden bijgewoond door de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Aan deze avond waarvoor een aantal ar tiesten wegens verbindingen elders tot hun grote spijt hebben moeten bedan ken zal worden medegewerkt door de televisie-omroepsters Karin Kraay- kamp (VARA), Hannie Lips (KRO) Ageeth Scherphuis (AVRO), uiteraard naast Verti Dixon (VPRO). vage of onjuiste voorstelling van deze exemplaar gezonden aan alle honderd vraagstukken, ook al schenkt de pers er veel aandacht aan. „Toch kan een samenvattend werk, dat voortdurend kan worden geraadpleegd en waarin men met genoegen kan lezen, een waardevol bezit zijn voor iedere Neder lander, die belang stelt in de gebeurte nissen van deze naar eenheid groeiende wereld". I Wij hebben hier en daar steekproeven genomen en konden tot ons genoegen vaststellen, dat de stof niet alleen so lide, maar in tekst en foto's ook aantrekkelijk is behandeld. Dit fraai uitgegeven standaardwerk is geen schools aardrijkskundeboek daarvoor is het te levendig doch evenmin een verzameling toeristische opj^ervlakkig- heden: daarvoor is het te serieus van jarigen in Nederland. Op 31 december 1959 zal het 10 jaar geleden zijn, dat in het toenmalige Ba tavia de Nederlands-Indische Levens verzekering- en Lijfrente-Maatschappij werd opgericht. Aan de hand van niet minder dan 120 reprodukties van interessante gravures en voorts talrijke beschouwingen van auteurs van 100 jaar geleden, worden in dit lezenswaardige boekwerk onze pro vincies een voor een onder de loep ge nomen, waarmee in woord en beeld tot uitdrukking wordt gebracht, hoe men in Nederland leefde, werkte, dacht en schreef omstreeks het midden van de 19de eeuw. Dr. Jappe Alberts, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Ryksuniversi- opzet. De zeer talrijke foto's vullen de teit te Utrecht en diens medewerkster tekst voortreffelijk aan, zodat een ge- 1 heei ontstond, dat juist geschikt is zo wel voor de in geografische belangstel lende leek als voor de gemiddelde cou rantenlezer, die behoefte gevoelt aan opheldering van geografische en econo mische aard. Dit groots opgezette hand boek zal in totaal drie delen omvatten. Herdenkingsuitgave Nillmij: „Nederland voor 100 jaar" Ter gelegenheid van het op 2 januari 1960 iri het Kurhaus te vieren 100-jarig bestaan van de Nillmy is een fraai uit gevoerd geschiedkundig boekwerk ver schenen, getiteld „Nederland vóór hon derd jaar" van de hand van dr. W. Jappe Alberts en Jonkvrouwe J. W. van Winter. Van dit boekwerk zal een in leder gebonden exemplaar worden aan geboden aan elk der leden van de Ko ninklijke familie, tevens wordt een jonkvrouwe Van Winter hebben zich van deze opgave bekwaam gekweten. Steeds is getracht het meest typerende naar voren te brengen, waarbij reisverhalen van buitenlandse schrijvers een wezen lijke aanvulling vormden op de schat van gegevens, die betrokken werden uit bibliotheken, archieven, musea en par ticuliere verzamelingen. Honderden boe ken, almanakken, tijdschriften, couran ten etc. moesten worden bijeengebracht en nagelezen, om de geschikte teksten te verkrijgen. Bij de reprodukties moest aan de eis voldaan worden, dat zij onge veer in de jaren 18401870 vervaardigd waren: een niet geringe opgave. Dank zy de deskundigheid der samen stellers is hier een werk tot stand ge komen, dat de toets der kritiek tenvolle kan doorstaan. Zij, die zich voor het Nederland van 100 jaar geleden interes seren, zullen er zich stellig graag in verdiepen en er kostelijke uren mee kunnen door brengen! Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) In de gebintiksveesector was in de af gelopen week de toestand vrijwel onver anderd. De aanvoeren liepen in verhou ding tot de laatste weken wat terug het geen normaal is als het vee op stal is gebracht. Ook is normaal dat dan de vraag wat afneemt. Prima kalf- of melkvee was in alle verhouding schaars aangeboden en bleef dan ook aan de dure kant. Voor de rest ging de handel weer erg lang zaam, maar een verdere daling in de pryzen dan vorige week was toch niet merkbaar. Voor een extra beste kalfdragende koe, ook welke begin volgend jaar op kalf- tijd is, was in feite de meeste belang stelling en moest tussen f. 100 en f. 1200 en soms nog wel meer worden betaald. Overigens lagen onze noteringen voor het gebruiksvee in hoofdzaak tussen f.800 en f 1050, vaarzen f.750 en f.1000. pinken f. 400 en f. 650 en graskalveren voor de fokkerij f. 275 tot f. 375 per stuk en topklasse wat hoger. Er is momenteel een bijzonder grote vraag naar drachtig stamboekvee voor export. In de derde week van november werden niet minder dan 1790 stamboekrunderen uitgevoerd, waarvan Italië 874 Joego-Slavië 430 en Egypte 332 stuks afnamen. Oost- en West-Duitsland rond 100 stuks. Een bij zondere zending van 19 vaarzen en 1 fokstier werd per KLM naar Perzië ge vlogen. Toen de Sjah onlangs ons land bezocht, heeft hy ook een bezoek aan Friesland gebracht. Hij was opgetogen over het vee Heeft blykbaar een goede propaganda in zyn land gemaakt voor het zwartbonte Frieshollandse ras, zo dat er hoogstwaarschijnlijk meer orders zullen komen. De Israëlische boeren zijn ook buitengewoon tevreden met hun Hollandse rundvee-importen en kopen hier dan ook regelmatig wat vee om mee door te fokken. De vraag naar gustekoeien voor de mestery was in het algemeen nog stroef; alleen de zeer mooie „soortige" exem plaren bleven op prijs, en wel tussen f. 800 en f. 900 gemiddeld per stuk. ter wijl overigens van f. 600 tot f. 775 per stuk werd betaald. De slachtveemarkt is by wat minder aanbod, vooral op de markten in de tweede helft van de week even vlotter verlopen. Hier te Leiden was zelfs heel wat minder aanbod van slachtvee en kon de markt bepaald vlot en duurder worden genoemd. In hoofdzaak tussen f. 2.80 en f3.25 per kg geslacht gewicht. Een enkel zeer prima dier boven note ring. De vette kalveren zyn by korte aanvoeren weer zeer vlot verkocht te gen hoge pryzen f. 2.70—f. 3.30 was voor de matige kwaliteiten de gemiddelde prijs, maar een prima exemplaar, in dien aanwezig, werd graag een halve gulden per kg hoger genomen. Nuchtere met matige handel vrywel prijshoudend f. 60f. 80 per stuk voor de slacht, doch voor de fokkery of ge schikte soorten voor de mestery werden aanmerkelijk duurder betaald. De wolveemarkt was wat ruimer be zet, als gevolg waarvan de exporteurs 't wat kalmer aandeden en de pryzen in verhouding tot de vorige week met f.3.- tot f.5.- per stuk omlaag werden ge drukt. De varkensmarkt stond van de week onder de invloed van een slechte gang van zaken op de laatste Utrechtse beurs, waar de pryzen tot 10 cent per kg daal den. Toch viel het op de markten nogal mee en nu er weer wat meer zware var kens naar West-Duitsland worden afge zet menen we, dat een verdere inzinking wordt tegengegaan. De stemming was in de loop van deze week al wat beter. Ma gere varkens en biggen kalm prijshou dend. Mestvarkens rond f. 2.en big gen rond f. 2.30 tot f 2.40 per kg. levend gewicht. De paardenmarkt kon alleen voor de jonge dieren bevredigend worden genoemd en prijshoudend, doch verliep voor de oudere paarden weer uitermate flauw. 1 2. 2 <1 y 6 7 8 9 12 13 15- 16 18 '3 20 H22 23 24 18 Wjgl *3 3i 32 35 37 38 30 41 ■■42 f3 +1 45 46 48 39 i~3 54 Horizontaal: 1. bekend vliegveld 6. ruimte 10. versiering 11. eiland by Venetië 12. lichaamsorgaan 14. kleinigheid 16. leidsel 17. iets 18. gangbare dracht 19. zonder uitzondering 20. grond tot handelen 22. snelle loop 23. huishoudelyk artikel 25. wiel 27. twee medeklinkers 29. blyvend geldig 30. tydsbestek 32. getyde 34. schrijf gerei 36. afdekking 38. dwaas 40. inhoudsmaat 42. zelfde als 29 hor. 44. schop 46. rekenkundig begrip 47. toespraak 48. mededingers 50. stuk grond 51. mythologische figuur 52. vrouw 53. flauw 54. onderhoud Verticaal: 1. maatschappelyke groep 2. overeenkomen 3. zelfde als 16. hor. 4. bedorven 5. soort groente 6. Russische straaljager 7. bybelse naam 8. deel van helikopter 9. grote narigheid 11. op een verder gelegen tydstip 13. vertaler 14. onderdompeling 15. hoogstaand 17. bron 20. onderdeel van een boek 21. dichterby 24. hoogste punt 26. overkapping 28. middelste deel 31. drank 33. plaats in Italië 35. plaats in Frankryk 36. boom 37. met moeite 39. bekend componist 41. metaal 43. gunstige speling van het lot 45. geiykwaardig 47. groot ongeluk 49. zwaar 50. geld-bewaarplaats 52. lidwoord Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prys van f 5. en twee prUzen van f2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossing kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. gul, 4. wil, 7. gewin, 9. takel, 11. man, 12. perk, 15. Abel, 17. gif, 19. rotor, 20. val. 21. lor, 22. Didam, 24. it., 25. Nederland, 28. Ie, 29. bot, 31. dal, 32. moe, 33. eed. 35. kei, 36. relatie, 38. benepen, 40. nek, 41. bek, 43. fee, 44. toto, 46. baron. 48. lint, 49. erker, 50. liaan, 51. arre, 53. leges, 55. mist, 58. dor, 60. ten, 62. tor, 63. cabaret, 65. kruimel, 68. kim, 69. sir, 70. tik. 72 are, 73. kip. 75. A.D., 77. overslaan. 81. te, 82. merel, 84. opa, 85 erg, 86. elpen, 88. rol. 89. reep, 90. iets, 92. aar, 93. sater, 95. eland, 97. gal 98. ark. Verticaal: 1. genot, 2. Uw, 3. hp, 4. wal, 5. ik, 6. legio, 7. gat, 8. nevelig, 9. terneer, 10. lid. 11. motor, 13. rad, 14. klem, 15. alle, 16. boa, 18. falen, 19. rib, 23. mei, 25. nat, 26. rover, 27. den, 30. tent, 31. dakterras, 34. definitie, 35. keet, 37. Leo, 39. pen, 41. baret, 42. kolen, 45. ore, 46 bel, 47. nis, 48. lam, 51. Adam, 52. rob, 54. gemis, 56. som, 57. trek. 59. vervoer, 61. graagte, 63. cider, 64. Rio, 66. urn, 67. liter, 68. kam, 70 trap, 71. klei, 74. pen, 76. gelag, 78. Epe, 79. are, 80. slank, 83. ros, 87. pad, 89. rel, 91. sla, 94. t.a., 96. ar. De eerste prUs van f5.werd toe gekend aan mevr. P. Wijnburger-Van Beelen, Binnenweg 40 te Noordwjjk a. Zee, de twee pryzen van f2.50 aan de heer C. W'. van Heijningen. Van Heu- ven Goedhartstraat 33 te Voorschoten en aan mej. M. Chambry, Amhon- straat 12 te Leiden. De pryzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5