Chief Whip op ieders lip! MINERVA ACHTER HERRIJST WELLICHT BEHOUDEN GEVEL Lezers schrijven NA V O-EXPOSITIE IN ACADEMIE MR. E. E. MENTEN „GOUDEN DOCTOR" Helft van de sociëteit heeft beschadigd en doornat de vuurzee doorstaan Voorlopige huisvesting in „Schuttershof"? Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 december 1959 Tweede blad no. 29913 De brand in Sociëteit „Minerva" Naar aanleiding van Uw artikel over de brand van .Sociëteit Minerva" wilde i'k gaarne opmerken, dat wij. bewoners van de Boommarkt, wel degelijk op een gegeven moment van de brandweer geen advies, maar een duidelijk bevel tot ont ruiming hebben gekregen. Inderdaad bleek dit bevel op dat moment nog niet aan de politie te zijn doorgegeven, maar dat is heel begrijpelijk, omdat de brandweer mensen te kort kwam in die eerste ogenblikken. Niettemin hadden wij dit bevel op te volgen en zijn wij heus niet op eigen initiatief gaan sjou wen en slepen. Wij waren ons wel be- In de expositiezaal van het Leids Academisch Historisch Museum in het Academiegebouw werd gisteren zonder officieel vertoon een kleine tentoonstel ling ingericht die betrekking had op de zeer recente historie en welke slechts zijdelings in verband staat met de Uni versiteit. Het betrof hier een expositie ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de NAVO, uitgebeeld in ma teriaal dat ter beschikking was gesteld door de NAVO zelf en Nederlandse voor lichtingsdiensten, gearrangeerd door de Leidse afdeling van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechts orde. Tableaus, foto's, korte verklarende teksten en kaarten tonen de bezoeker iets over de oorsprong, de grondslagen en de opbouw van de organen van het Atlantisch bondgenootschap dat meer wil zijn dan een militaire verdedigings organisatie, al valt op dit laatste aspect als gevolg van de verhoudingen in de wereld, tegenwoordig wel zeer zwaar het hoofdaccent. De expositie is bescheiden van opzet maar zeer instructief en daar door het bezoek van velen (ook niet- academieburgers) ten volle waard. Maandag 7 december a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. E. E. Menten, te Warmond, die in velerlei opzicht nauw verbonden is met het leven van de Leidse Universitaire ge meenschap in het heden, aan deze Uni versiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. De heer Menten, die onlangs zijn 77ste verjaardag vierde, werd in Brus sel geboren. Hij heeft grote bekend heid verworven als directeur van het Bankiersbedrüf Heldring en Pierson te Den Haag en voorts als promotor van het Nationaal Crisis Comité, als „ban kier van het verzet" en later als „so ciaal bankier". In de hogere regionen van het verzet tijdens de Duitse be zetting heeft hü bijzonder werk ver richt. Hij werd ook belast met de orga nisatie van het Nederlands Volksher stel .waaraan hü na de bevrüding lei ding heeft gegeven. Hü is voorzitter van Gecommitteerden van het Leidsch Universiteitsfonds. Negen maanden geëist tegen Leidse aannemer Negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelyk met drie jaar proeftüd, vorderde de officier van Justitie by de Haagse rechtbank, mr. G. J. de Lint, gisteren tegen een uitvoer der van bouwwerken uit Leiden. Deze werd ervan verdacht donderdag 16 juli f. 1500,te hebben verduisterd ten na dele van de Coöp. Boerenleenbank te Hazerswoude. De uitvoerder was al eens eerder veroordeeld. Hü moest hier een cheque van f. 2000,innen. Per abuis zou de loket juffrouw hem toen f. 3500— hebben uit betaald, namelük een pakje met hon derd biljetten van f. 10,en een pakje met honderd biljetten van f. 25, Toen 's avonds het kastekort werd ontdekt toog de kassier met de loketjuf frouw naar het huis van de uitvoerder. Deze ontkende echter, dat hij teveel zou hebben ontvangen. Hü beweerde maar één stapeltje van veertig bankbiljetten van f. 25,te hebben gekregen. „Jullie moeten maar naar de politie gaan" had hü geadviseerd. Dit advies werd opge volgd. Het bleek nu dat er bü de uitbe taling van het geld nog over de bank biljetten van f. 25,was gesproken. „Ze zijn al geteld". De verdachte had het geld toen niet nageteld. Dit had hij later wel gedaan op het werk, samen met een andere man. Toen was er f. 2000,—. Ter zitting vertelde de loketjuffrouw, dat het geld uit de kluis was gekomen en dat daarin alleen maar stapeltjes bank biljetten van honderd stuks worden be waard. Uit het specificatieblok was trou wens niet gebleken, dat het bedrag van f. 1500,was uitbetaald, want op het strookje van de cheque stond ook f. 2000,—. De officier van Justitie meende, dat het de loketjuffrouw onmiddellük moest zün opgevallen als ln het pakje maar veertig biljetten waren geweest. Mr. T. Schaper, de raadsman, vond dat de offi cier van Justitie zich bü de vervolging had laten leiden door de obsessie van het verleden. Men heeft hier het slacht offer van „wie éénmaal steelt is altüd een dief". Pleiter vond dat er geen en kel bewüs was en vroeg vrüspraak. Uit spraak 17 december. wust dat oniöruimimg, zij 't dan mis schien lichte, in ieder geval zekere schade voor ons betekende. Gelukkig kwam dan ook gauw, nadat meerdere spuiten in de strijd wairen gebracht, het advies om het voorlopig weer even aan te zien. Een bewoner van de Boommarkt. Mijmering over „Minerva" „Minerva" is niet meer. Natuurlijk, de sociëteit van de Leidse studenten zal worden herbouwd, maar het is de vraag, of binnen haar nieuwe muren ooit weer de oude Leidse soos on gerept zal herrijzen. Ieder mens is een kind van zün tijd: Metabletica is niet voor niets geschre ven! Zü. die nu volwassen worden, d.w.z. zü, die straks gaan bouwen, zullen aan hun ideeën nieuwe vormkracht ge ven; vele tradities zullen als vermolmd terzyde worden geschoven bij de her- rüzenis. Een ding zal hopelijk stand houden: de uitbundige vrolijkheid, die vanaf de groentijd haar grote kans had op Minerva. Zy is echter niet aan ste nen gebonden. Zü werd uitgedragen naar het ouderlük huis, waar de „sterke staaltjes" binnenstroomden op de zater dagen, als de kaalgeschoren knaapjes voor het eerst met hun vuile was in de trein stapten. Voor ons, moeders, is in de loop der jaren „Minerva" ook tot een begrip uit gegroeid. De haren van de zoons werden langer, op Sempre was er de eerste scheiding: het eigenlijke studentenleven was be gonnen. Met „het hart nog op de tong" maakten de zoons ons deelgenoot van hun nieuwe ervaringen en wij moeders, legden dat alles over in ons hart; wü zagen de grote, opvoedende waarde van „Minerva". Welnu, met Henriëtte Ro land Holst zeg ik: „De sjouwers en de bouwers van de nieuwe gedachte, zij zul len van aanpakken weten. Moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. „Mi nerva" zal herrijzen! EEN MOEDER De beste sigaret voor 5 december Voor het gulle St.-NicoIaasfeest alleen het beste: Chief Whip in de bekende groene doos is nog altijd niet overtroffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit 50 Stuks in geschenkdoos f. 2.50 Ongeveer de helft van Sociëteit „Minerva" heeft, zij het met grote waterschade, de vuurzee van gisternacht in redelijke mate doorstaan. Er is veel verwoest, veel verloren gegaan en veel beschadigd, maar het laat zich aanzien, dat op den duur veel van het oude „Minerva" kan worden behouden. De gedachten gaan uit naar herstel van bijvoor beeld de grote conversatiezaal en enkele andere gespaard gebleven vertrekken en nieuwbouw achter de oude gevel van de meeste vertrek ken op de verdiepingen. De gevel maakt de indruk in vrij goede staat te verkeren. Het stutten van de gevel was nodig, omdat de steun gevende balken in de bovenverdieping verdwenen zijn. Bij het Collegium en de Sociëteitscommissie zijn zeer vele betuigin gen van medeleven en ook aanbiedingen van hulp in allerlei vorm binnengekomen uit het gehele land. Voorlopig blijft het Prytaneum aan het Rapenburg de zetel van het Corps. Vermoedelijk zal binnenkort de sociëteit gevestigd worden in het huidige „Schuttershof" aan de Steenstraat, dat dan als café-restau rant wordt gesloten totdat „Minerva" weer gastvrijheid kan bieden. De mensa is verplaatst naar de achterzolder van het clubqebouw der VVSL. Voorgevel in stutten Nadat gisteren de laatste resten van het vuur waren geblust en men zich een voorlopig oordeel over de staat van het restant van „Minerva" had kunnen vormen, is men begonnen met het stut ten van de voorgevel, zowel aan de bin nen- als de buitenzyde. Hedenmiddag wordt deze arbeid vrüwel voltooid. Vandaag stellen de experts een onderzoek in naar de omvang van de materiële schade- Vermoedelyk kan het gebouw morgen weer dc/9r de politie worden vrijgegeven, zodat dan de stu denten in actie kunnen komen om enige orde in de zeer grote chaos te scheppen. Verlies Zeker is, dat de volledige inventaris van de Collegiumskamer met het uit 1875 stammende Corpsvaandel, de oude faculteitsvaandels en andere relikwieën verloren zün gegaan, evenals circa 60 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Abraham Adrlanus, zn van A. A. Bona- rius en C. Laman; Marlon Hermine, dr. van J. Verheul en H. J. A. van der Veen; Adrlana Maria, dr van G. P. de Wilde en J. van der Leek; Pleter Florls, zn van J. Korbee en J. H. C. Koedijk. GETROUWD C. Segaar en A. J. van der Vos, W. de Vos en D. van der Voord, D. J. Bonnet en H. M. A. van der Heijden, C. de Vos en M. Beerefenger, H. S. Noppen en G. E. Knljff, C. G. M. Paardekooper en C. W. M. Soontlens, H. Hollebeek en M. A. M. Bo ting. OVERLEDEN C. van der Hulzen, 75 Jr, echtgenote v. J. K. Kooreman, F. Simons, 58 jaar, man. uniformen van Pro Patria (voor een deel vijf jaar geleden door de burgerij geschonken), vrijwel alle materiaal van de Studenten Cineasten Vereniging en de gehele inventaris van de bibliotheek met ruim 6000 boeken, waaronder vele met historische waarde. Eivol Prytanaeum Gisteravond hebben zeer vele Corps leden tydens een bijzondere vergadering in het Prytanaeum een samenvatting van deze schade en een overzicht van de thans bestaande plannen aange hoord. Het „Prytanaeum" was by wijze van spreken tot de nok toe gevuld met Corpsleden, die bij deze gelegenheid wil den tonen hoezeer zij begaan zyn met het lot van de sociëteit. Het uit volle borat gezongen „Io Vivat" schalde bü het begin van deze wel zeer bijzondere vergadering ver over de binnenstad. Groot medeleven Zeer groot is het aantal blyken van medeleven, dat ontvangen werd. Onder de vele telegrammen, welke Collegium en Commissie bereikten, waren er van de nieuwe praesss der reünisten, mr. W. Gratama (een der hoofdfiguren van het kfrtendie lustrum) en van alle niet-Leidse Corpora. De Delftse studentensociëteit „Phoe nix" (de naam is een teken!) kwam als eerste met een grandioos aanbod voor societeithulp, terwijl ook de Utrechtse sociëteit PHRM en de Rotterdamse so ciëteit „Hermes" hulp aanboden. Van een Leidse oud-alumna werd de toezegging ontvangen een nieuwe Corps- vaandel te vervaardigen, geborduurd naar het oude model. Het Utrechtse Studentencorps schonk reeds f- 2000. Een systematische hulpactie bü be- dryven en reünisten zal pas kunnen starten nadat de schade nauwkeurig is vastgesteld en de toekomstplannen meer in detail zijn ontwikkeld Grandioos aanbod Zeer belangrijk was het aanbod van die Oranjeboom-brouwerij te Rotter dam om het café-restaurant „Schut tershof" aan de Steenstraat af te staan als tijdelijke sociëteit. Het is thans wel zeker, dat dit aanbod gretig zal worden aanvaard, zeker wat be treft het café-restaurantgedeelte. Be- snrekingen zijn nog gaande over het so- oieteitsgedeelte van „Schuttershof". Verwacht kan worden, dat de beneden verdieping van dit gebouw reeds de vol gende week door de studenten zal wor den betrokken en dan als café wordt ge sloten voor het publiek. Onnodie te zeg gen. dat de studentenwereld dit gran dioze aarbod van de brouwerij, die in het verleden zo nauw met Leiden ver bonden was, met grote erkentelijkheid heeft ontvangen. De voorgevel van Minerva in de stutten. (Foto L.D./Holva6t) Mensa De ongeveer 500 studenten, die dage- lyks plachten te eten in „Minerva", be volkten gisteravond vele zaken in de binnenstad, waardoor daar een onge kende drukte heerste. Thans wordt ech ter voor de 200 mensagangers de ach terzolder van de WSL beschikbaar ge steld. terwyl de 300 Corpsleden, die meestal in „Minerva" de inwendige mens versterkten, thans in het Pryta naeum hun in de WSL-keukens bereide maaltijden zullen kunnen gebruiken. Verkeer Inmiddels kon het verkeer door de Breestraat nog niet worden vrijgegeven. Daarover kan pas door Bouw- en Wo ningtoezicht worden beslist na vol tooiing van het sfutwerk. Wel is voet- gangerverkeer mogelijk over het door een hek van de rijweg gescheiden trot toir aan de overzüde van Minerva. De NZH tracht de gevolgen van de tramstagnatie zo goed mogelük op te vangen door busdiensten langs een an dere route. Alweer een actie voor de Marokkaanse kinderen Ook de leerlingen van de Gem. Be- drijfstechnische School aan de Medusa straat voeren een actie ten bate van de Marokkaanse kinderen. De heer H. Kors, leraar in de vrije expressie, heeft 290 jongens kerstkaarten laten ontwerpen, die ook voor Nieuwjaar bruikbaar moes ten zijn. Uit de vele ontwerpen heeft hü er vier gekozen. Daar zijn niet min der dan zesduizend briefkaarten van gedrukt. Deze briefkaarten hebben een netto-bedrag van ruim f 1050.— opgele verd. Van de tweede druk zyn nu al ongeveer vyfduizend kaarten op papier verkocht en misschien volgt er wel een derde druk. Men hoopt op zün minst f2100.bü elkaar te krügen. Bü Koninklük besluit is benoemd tot lid van de raad voor de kinderbe scherming te 's-Gravenhage onze stad genoot dokter J. Taselaar, neuroloog- psychiater aan het Diaconessenhuis en St.-Elisabethziekenhuis, zulks ter ver vanging van dokter J. P. Karstens. Wanneer men de Sociëteit Minerva door de hoofdingang aan de Bree straat betreedt, ontwaart men een verschrikkelijke rommel maar geen schade. Gang en trap hebben be trekkelijk weinig schade opgelopen. Deze trap voert echter naar een verschrikkelijke chaos op de eerste verdieping, die voor een groot ge deelte nauwelijks herkenbaar is. (Foto Leldsoh Dagblad) Cabaret in Koksschool Gisteravond heeft de Dienst Welzyns- zorg in de recreatiezaal van de Doelen kazerne (Koksschool) voor de man schappen van de Koksschool een ge slaagde Cabaretavond verzorgd. Onder de titel ,,'t Is voor de Bakker" presenteerden zich bekende artiesten, die in de tot de laatste plaats bezette zaal een enthousiast en dankbaar gehoor vonden. Achtereenvolgens traden voor het voetlicht het bekende accordeonduo „Les Deux Jeateux" met een keur van populaire wysjes. „The Dutch Rolling Stars", een adembenemend rolschaats- nummer, waaraan ook een tweetal vrij willigers uit de zaal mochten deelnemen met het gevolg, dat zü „dronken" het podium af waggelden; Alice Williams. Ne derlands enige plafondloopster, met zeer gedurfde stunts. Willy van Drunick, ca baretière, „de muzikale Kok", die met assistentie van Joy uit al zün keuken gerei muziek haalt, Voorts Geraldini in zyn komische goochelshow: „Techni- kolder" en de actrice Claire Amman, die met Han Bakker de komische schets „Het Ultimatum" opvoerde. Voor een geestige en vlotte conference zorgde Han Bakker, Aan het slot sprak kapi tein G. J. Lutz, namens de commandant, een hartelyk woord van dank tot alle medewerkenden en bood de dames bloe men aan. De heer P. J. M. Ypma, assistent voor de Geologie aan de Leidse Univer siteit, is by beschikking van de minister van O., K. en W. voor het tüdvak van 16 oktober 1959 tot en met 15 oktober 1960 benoemd tot wetenschappelük amb tenaar lste-klasse.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3