Ook Bonn acht reconstructie nodig van de (ouderwets geworden?) NAVO Tienduizend redders op zoek naar slachtoffers Ouderpaar te Beverwijk gedood; baby gespaard WEERBERICHT Westduitse oppositie verwijt Adenauer „handlangersdiensten Barre wind waait in rampgebied Van perziktuinen weinig over Vrachtauto door trein gegrepen; auto reed op colonne soldaten Leidse verfhandel „de valk" n.v. Tom Wi Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 No. 29916 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Een indirect resultaat van het overleg tussen Bondskanselier Adenauer en de Franse president De Gaulle lijkt te zijn, dat ook Bonn evenals Parijs de huidige NAVO-organisatie niet goed genoeg meer vindt. Op een persconferentie in de Westduitse hoofdstad verklaarde staatssecretaris van Perszaken. Von Eckhardt gisteren dat de vraag moet worden opgeworpen of de huidige NAVO-organisatie nog wel in overeenstemming is met de ontwikkeling sedert de geboorte in 1949 en met de huidige militair-technische situatie in de wereld. Met name zei Von Eckhardt dat de verdediging van de Westelijke wereld berust en ook in de toekomst zal moeten berusten op de NAVO, maar, zei hij, zoals de organisatie van een bedrijf ouder wordt en dus geratio naliseerd moet worden, zo moet ook de NAVO-organisatie worden aangepast aan de nieuwe omstandigheden. zoek aan Parijs „volstrekt negatief" noemde. Tot zover onze correspondent in Bonn. Von Eckhardt sprak over vereenvoudigen Van tijd tot tijd is zulks bepaald nood zakelijk en hij sprak ten dezen van een geheel natuurlijke ontwikkeling. Hoe die reorganisatie zal moeten geschieden en wanneer daar had Von Eckhardt geen idee van. Hij liet ten dezen overi gens wel duidelijk het woord „vereen voudigen" vallen. Het is bekend dat van Franse kant de NAVO-constructie van dit ogenblik verre van volmaakt wordt geacht. De Fransen hebben zichzelf voor een groot deel aan de NAVO onttrokken door hun troepen voornamelijk in Algerije te lege ren en door Amerikaanse bommenwer pers als het ware uit het land te jagen in verband met de atoomwapenskwestie. Men vraagt zich hier nu af of men uit Von Eckhardts woorden moet conclude ren, dat Bonn ten dezen een concessie aan Parijs heeft gedaan al was het maar een concessie zonder praktische betekenis op dit moment, maar dan toch zeker een stap die erop kan wijzen dat Adenauer ook op dit punt De Gaulle niet in de steek laat! Tegen derde atoomblok Von Eckhardt verklaarde over de atoombom-plannen der Fransen, dat de Westduitse regering daar nog altijd.geen bezwaar tegen heeft. Het evenwicht in de NAVO en in Europa zal zijns inziens niet verbroken worden als Frankrijk een atoommacht wordt. Dat daarmee een vierde atoommacht wordt gecreëerd, acht Bonn dus acceptabel. Wel meent de regering Adenauer dat een derde atoomblok naast de Brits-Amerikaanse en het Russische uit den boze is. Men doelde hiermee op de mogelijkheid van een Europees atoomblok tussen Wash ington en Moskou in en uiteraard onder Franse aanvoering staande. Adenauers reis naar Parijs en de be kend gemaakte resultaten van het over leg met De Gaulle hebben in de Bonds republiek geen bijzonder goede pers ge kregen. Men wijst erop dat uit alles blijkt dat beide staatslieden het niet over alle punten eens zijn geworden. Tussen Bonn en Parijs blijft bijv. me ningsverschil bestaan, zegt men hier, over de mate van samenwerking tussen de NAVO-legers. Teleurgesteld is men voorts over het feit dat De Gaulle geen fraaie geste maakte tegenover Adenauer op het stuk van de Oder-Neisse-grens. En somber gestemd toont men zich over het uitblijven van Franse excuses ter zake van de terroristen-organisatie, de Rode Hand, en de Franse overval op een Westduits schip, de Bilbao. Een der Bonner bladen vroeg na Adenauers te rugkeer te Bonn heel reëel of het geen tijd wordt dat de hoog gestemde Frans- Duitse vriendschap op het allerhoogste niveau van de wereldpolitiek eindelijk eens merkbaar zal worden in de gewone, menselijke alledaagse betrekkingen Voor De Gaulle, zo is voorts gezegd, is Adenauer niet meer dan een handlan ger die Parijs moet helpen om het Franse gewicht in de omgang met Lon den en Washington te versterken. Het was dan ook niet te verwonderen dat de socialistische en liberale oppositie gisteren de balans van Adenauers be- Duits-Brits akkoord over militaire zaken De ministers van Defensie van West- Duitsland en Engeland, Strauss en Wat- kinson, hebben in een bespreking te Bonn volledige overeenstemming bereikt over alle fundamentele kwesties die be handeld zijn, daarbij inbegrepen het sterk en modern houden van de Euro pese verdediging. Dit is door minister Strauss meegedeeld. Watkinson zei des gevraagd dat hij geen belofte op lange termijn had gegeven betreffende hand having van de Britse troepenmacht in Duitsland op hetzelfde peil. Strauss deelde mede, dat West-Duits- land besloten heeft zijn tanks van Britse kanonnen te voorzien. De beide landen zullen samen een tank bouwen, waar van het prototype in 1960 gereed kan zijn. Ook bij de bouw van vliegtuig motoren en de verdediging tegen tanks en vliegtuigen gaat men samenwerken. De ministers zijn het eens over de volledige integratie van de NAVO-lucht- afweer. De beide landen zullen de nieuwe Britse raket voor korte afstand, de Bluewater, gezamenlijk aan de NAVO aanbevelen. NA DE DAMBREUK BIJ FREJUS Nauwelijks een dag na de rampzalige breuk van de stuwdam bij Fréjus aan de Franse Rivièra, waarbij vijftig miljoen kubieke meter water als een zondvloed dood en verderf zaaiden, hadden de tien duizend redders gisteravond reeds 270 doden gevonden. Thans worden nog vele tientallen mensen vermist, o.a. een groot aantal bewoners van de vlakte van Reyran en negentig militairen uit een barakken kamp. Velen zijn door de stortvloed meegesleurd naar zee en het kan nog vele dagen duren voor de anders zo vreedzame Middellandse Zee alle lichamen zal hebben teruggegeven. Tengevolge van deze ergste ramp in Frankrijk sedert de treinontsporing bij Lagny op kerstavond 1933, waarbij 230 passagiers de dood vonden, is een gebied van 25 vierkante kilometer overstroomd. Van Fréjus' beroemde perziktuinen is weinig meer over. De enige lichten, die gisteravond in het rouwende stadje Fréjus brandden, waren die van het stadhuis en het reddings centrum van de gendarmerie, waar groepen zwijgende mensen nieuws over de vermisten afwachtten. Het postkantoortje bleef tot midder nacht voor talloze in- en uitgaande telegrammen open. Vanmiddag zouden de eerste slachtoffers begraven worden, negentig in getal. Onder hen is een meisje van drie jaar, dat dood werd aangetroffen met haar popje in de armpjes geklemd Massale steunactie Minister Couve de Murville in ons land De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, is gisteravond om ongeveer tien over half elf op het station Hollandse Spoor te Den Haag aangekomen voor een bezoek met een officieel karakter aan Nederland. Mi nister Couve de Murville was vergezeld van zjjn echtegenote, Jacques de Beau- marchais, plaatsvervangend hoofd van het kabinet van Couve de Murville en de heer Pierre Baraduc, hoofd van de voorlichtingsdienst van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Ilq werd op het station welkom geheten door minister mr. J. M. A. EL Luns, jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef van het kabinet en directeur van het protocol, en de Franse ambassadeur in ons land, baron de Beauverger. Minister Couve de Murville zei, dat hij verheugd is in Nederland te zijn, het land dat hij nog niet eerder bezocht had. De minister gaf uiting aan zijn dankbaarheid jegens de Nederlandse regering en in het bijzonder aan minis ter Luns voor de uitnodiging voor dit bezoek. De minister wees voorts op de nauwe betrekkingen tussen Nederland en Frankrijk, die o.m. samenwerken in de NAVO en de EEG. Vervolgens begaven de minister en zijn gevolg zich per auto naar de Fran se ambassade. Op het station was een detachement van de Kon. Marechaussee in ceremo nieel tenue aanwezig. Minister Couve de Murville heeft van ochtend een kort bezoek gebracht aan de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, en daarna aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Minister Couve de Murville was ver gezeld van de Franse ambassadeur in Nederland, baron de Beauverger. Noodlottige aanrijdingen (Speciale berichtgeving) Een verschrikkelijk verkeersongeluk is gistermiddag omstreeks half vijf gebeurd op de Alkmaarseweg in Beverwijk. Een militaire vracht auto heeft na een hevige botsing met een andere vrachtauto daar de levens weggemaaid van een op het fietspad met zijn eerste kind wandelend Heemskerks echtpaar. De man en de jonge vrouw, de 32-jarige M. Povel en de 26-jarige T. Povel-Van der Oord, waren op slag dood, een fietser uit Beverwijk, de 59-jarige heer C. H. Zuur bier, werd zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de nacht is over leden. Een vaandrig van de aan- en afvoertroepen, gelegerd in Haarlem, werd ernstig gewond en een andere militair liep een shock op. Het kindje van het echtpaar Povel bleef wonder boven wonder ongedeerd, hoewel de kinderwagen zwaar werd beschadigd. De heer en mevrouw Povel moesten lijk een zeis, die de zich op het fietspad op de betrokken plaats het trottoir af omdat houten schotten van een café dit trottoir als het ware barricadeerden. Toen zij zich voor het afleggen van een kleine afstand op het fietspad bevonden, botsten twee vrachtwagens ter plaatse met een hevige klap tegen elkaar. De mi litaire vrachtwagen dreunde tegen een auto beladen met hoogovenslakken. Door de botsing maakte de militaire auto een slag in de rondte en was ge- Het best gesorteerd in: schildersverven. ladders en schildersgereedschappen Lammermarkt 3 - Leiden - Telefoon 33909 Ministers Luns en Couve de Murville voor t.v. Zondagavond zal de Nederlandse Tele visiestichting, vóór de uitzending van het zondagavond-sportjournaal, een ge sprek uitzenden tussen minister Luns en zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville. De uitzending begint om kwart voor tien. Advertentie De sneltrein RivièraGenève was juist een minuut voor de dam doorbrak gepasseerd. Een dubbele micheline (railbus) echter werd te St.-Raphael door het water verrast en de inzittenden moesten met bootjes worden bevrijd. De meeste wegen naar Fréjus werden gis teren in de loop van de dag weer be gaanbaar, temeer ook daar de regen wolken overdreven en de zon eindelijk doorbrak. De Nederlandse regering heeft aan de ambassade te Parijs opdracht gegeven haar gevoelens van diep medeleven aan de Franse regering over te brengen. Ten behoeve van de slachtoffers zal het Nederlandsche Roode Kruis met medewerking van de KLM ruim 500 de kens aan het Franse Rode Kruis zenden. In alle delen en steden van Frankrijk worden intussen steuncomité's opgericht die kleren, geld en voedsel verzamelen. De Franse radio zendt dag en nacht be richten en oproepen uit om die steun actie te intensiveren en te coördineren. Generaal De Gaulle, die als maatregel van nationale rouw gisteravond een re ceptie voor het corps diplomatique had afgezegd, sprak een persoonlijke oproep tot het Franse volk. De regering heeft een speciale zitting aan de ramp van Fréjus gewijd. Na afloop stegen vier mi nisters in een vliegtuig om ter plaatse leiding aan de reddingsactie te gaan geven. Naast Franse soldaten en mariniers zijn ook militiaren van Amerikaanse bases in Zuid-Frankrijk naar Fréjus ge dirigeerd om de bevolking medewerking en actieve steun te verlenen. Troosteloze aanblik Een barre mistral woedde hedenoch tend boven het rampgebied van Fréjus. In de vroege ochtenduren trokken red dingsploegen naar het dal om te trach ten de talrijke lichamen, die daar nog liggen, te bergen. Het dal biedt een troosteloze en verlaten aanblik. Vrijwel alles is verwoest. De reddingsploegen worden gesteund door hefschroefvlieg- tuigen en verkenningstoestellen, die on afgebroken boven het rampgebied vlie gen. Vanochtend werd het elektrische net in Fréjus en Saint-Raphaël hersteld. De bewoners van de beide plaatsen zit ten echter nog zonder water. Er zijn tankwagens aangekomen om in deze nood te voorzien. Ook is men overge gaan tot uitdeling van brood en andere levensmiddelen .Treinen kunnen het ge bied nog steeds niet bereiken.' Slot pag. 2 Inlichtingen over weg Wassenaar-Noordwijk Enige leden van de commissie, die zich bezighoudt, met het provinciaal wegen- plan hebben nadere inlichtingen ver zocht over de weg Scheveningen-Wasse- naar-Noordwijk-Noordhollandse grens. Zij stellen, dat nu reeds dertig jaar aan deze weg wordt gewerkt zonder dat de uitvoering veel verder is gekomen. „Zijn Gedteputeerde Staten", zo vroeg een dezer leden, in principe bereid om de plannen voor het noordelijke gedeelte Katwijk-Noordhollande grens te schei den van die voor het zuidelijke gedeelte ScheveningenKatwijk, waarover voor al moeilijkheden zijn gerezen, teneinde met de uitvoering van het noordelijke gedeelte te kunnen beginnen?" Minder wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met voorna melijk in de kustprovincies aanvankelijk enkele buien. Aanvankelijk krachtige tot matige, later meest zwakke wind tussen zuid en oost. Iets lagere tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 DECEMBER. Zon op: 8.30 uur; onder: 22.55 uur. Maan op: 12.21 uur; onder: 22.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.41 en 19.06 uur. Laagwater te 2.21 en 14.45 uur. Dit Blad bestaat uit 13 pagina's Ontmoeting Luns - Herter - Dillon Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld dat minister Luns zondag 13 de cember in de namiddag in de Ameri kaanse ambassade te Parijs een gesprek zal hebben met de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken voor economische aangelegenheden, Dil lon, en eveneens met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Her- ter. Naar wordt verwacht zal de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, Young, de bespreking ook bijwonen. Zoals bekend, brengt Dillon een be zoek aan Europa om zich over de eco nomische ontwikkelingen in Europa te oriënteren. Advertentie Dank zij een aangename samenwerking met de politie, kunnen wij berichten, dat een speciale passage voor de bedrijven t.o. de verwoeste SOCIËTEIT MINERVA is gemaakt, waardoor het iedereen weer mogelijk is ELEGANTE GESCHENKEN te kopen by BREESTRAAT 45 PARFUM Opstand in Brazilië Een kleine groep officieren van de Braziliaanse luchtmacht is gisteren een opstand begonnen om de regering van president Juscelino Kubitschek omver te werpen. Enkele van de rebel lerende officieren zijn gearresteerd. Later op de dag werd van regerings zijde toegegeven dat een groep rebel len, die uit Rio de Janeiro drie C-47 vliegtuigen stalen, in Aragarcas hun hoofdkwartier hebben gevestigd. In een communiqué van het minis terie van Justitie werd verklaard, dat alle stappen worden gedaan om de rebellie te onderdrukken. Tevoren hadden de rebellerende luchtmacht-officieren een manifest uit gegeven, waarin zij zichzelf in een .staat van opstand" verklaarden en een beroep op de andere strijdkrach ten deden hén te helpen de regering- Kubitschek omver te werpen. Het ma nifest werd uitgegeven door de groep in Aragarcas, van wie aanvankelijk was gemeld, dat zij gearresteerd was. De regering heeft inmiddels een be perkte censuur op alle binnenlandse Soldaten helpen een vluchtelinge, die met een helikopter uit het ramp gebied van Fréjus is gered, op weg naar een voorlopig onderdak. In en klein bundeltje draagt zij wat zij van haar bezittingen heeft kun nen redden bevindende personen wegmaaide. Een familie ontfermde zich over het kindje, dat nog geen jaar oud is en in de zwaar gehavende kinderwagen lag. De toedracht van de botsing moet als volgt zijn geweest: de bestuurder van de militaire auto, komende uit de rich ting Alkmaar, moest plotseling sterk remmen, maar hierbij slipte zijn wagen en botste tegen de uit de richting Bever wijk komende vrachtauto. Een voor werklieden-vervoer omge bouwde vrachtauto is gistermiddag tegen half zes op de onbewaakte overweg by Den Horn in de flank gegrepen door de trein, die om 17.10 uur uit Groningen naar Leeuwarden was vertrokken. Het gevolg was één dode en zeven gewonden, vanwie er drie in het Academisch Zie kenhuis te Groningen moesten blijven. De mannen waren allen uit Brabant af komstig. De acht inzittenden van de vrachtauto waren voor de machinefabriek vli. Backer en Rueb uit Breda werkzaam aan de hoogspanningsleiding van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf tussen Enumatil en Lagemeeden. Met de auto waren zij op weg naar hun kosthuis in Groningen. Toen aan de andere kant van de niet door knipperlichten be schermde overweg een auto bleef staan, heeft de chauffeur van de vrachtauto misschien gemeend dat hem voorrang werd verleend, want hij gaf flink gas om de overweg te passeren. Ook kan het zijn dat hij op het laatste ogenblik de trein heeft gezien en toen nog gepro beerd heeft weg te komen. In elk geval is dit niet gelukt. De trein, die hier de maximum snel heid heeft, greep de vrachtauto in de flank. De inzittenden werden naar alle kan ten uit de auto geslingerd. De 22-jarige ongehuwde J. de Jong uit Sprundel (N.Br.) kwam in de langs de spoorbaan lopende sloot terecht, waarin hij is ver dronken. De GGD uit Groningen rukte met drie ambulance-wagens uit om de overledene en de gewonden naar het Academisch Ziekenhuis te vervoeren. Drie mannen van wie een zeer ernstig is gewond, moesten daar worden opgeno men, de vier anderen konden naar huis gaan. De auto werd totaal versplinterd in de spoorsloot geworpen en de trein liep aan de voorkant eveneens ernstige scha de op. Het treinverkeer Groningen- Leeuwarden ondervond gedurende enke le uren vertraging. Onder de gemeente Lichtenvoorde is gisteravond op een onbewaakte overweg tussen Winterswijk en Groenlo een personenauto door een goederentrein gegrepen en over een grote afstand meegesleurd. De bestuurder van de auto de 31-jarige vertegenwoordiger B. Vonk uit Deventer, moest met zware verwon dingen in het ziekenhuis te Groenlo op genomen worden. Daar is hij kort na aankomst overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Gisteravond werd een colonne solda ten te voet, die op weg was van de Hars kamp naar de legerplaats Wittenberg, aangereden door een personenauto. Vier soldaten raakten hierbij gewond. De militaire colonne behoort tot het 108 verbindings-bedienings bataljon en had juist schietoefeningen achter de rug. De Kon. Marechaussee conclu deerde dat de chauffeur van de perso nenauto verblind moet zijn geweest door een tegenligger. Hij week uit en raakte de achterste vier soldaten van de colonne (Zij liepen in colonne met enen) Een van de gewonden behoefde niet te worden opgenomen in een zie kenhuis De andere drie gewonden wer den naar het militair hospitaal te Arnhem vervoerd. Een van hen is licht de twee andere zijn ernstig gewond Er is voor geen van hen levensgevaar De namen van de gewonde militairen zijn: dpi. sld. C. Althof. 20 jaar, afkom stig uit Zutphen; dpi sld. N. Hartog. 19 jaar. afkomstig uit Amsterdam en de dpi. sld. W. van der Geest, 21 jaar, af komstig uit Spakenburg. De vierde ge wonde soldaat liep zo lichte blessures op. dat hij niet werd opgenomen in het ziekenhuis. radiostations ingesteld. In alle radio stations zijn censors geplaatst om ..uit zending van alarmerende berichten te voorkomen. Het manifest der rebellen bleek wei nig effect te sorteren op de rest van de luchtmacht en de andere strijd krachten. Het leger bleef waakzaam en rustig. De marine meldde dat dc situatie normaal was. De kruiser Almirante Barroso heeft stelling genomen in de Baal van R als voorzorgsmaatregel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1