Enthousiaste voorbereidingen voor een wereldpremière in Amsterdam U.V.S.—N.E.C. BLUESDRAMA BEGINT IN CARRE ERRES "TURBO" centrifuge Twee winstpunten in mindering Zware straf voor Limburgia na onregelmatigheden in Haarlem Hardrijders naar Noorwegen WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 Veertigtal donkere artiesten bezeten van Free and Easy (Van onze Amsterdamse correspondent) Carré-directeur Karei Wunnink staat in een van de loges van zijn enorme theaterzaal. Het is er leeg, koud en ongezellig. Inplaats van de vrolijke muziek, waarmee het orkest van Bill Stanford enkele dagen geleden nog de Snip en Snap-revue begeleidde, heerst er nu het rumoer van een timmerfa briek. Het toneel is een naargeestige, diepe ruimte, waar een twintigtal man nen met planken, schotten en touwen door elkaar rent. Ergens klinkt een Amerikaanse schreeuw. Het antwoord is een oer-Nederlands scheldwoord. Die mannen daar op dat toneel van het Amsterdamse theater Carré zijn bezig de fundamenten te leggen voor het omvangrijke décor, tegen hetwelk zich dinsdag a.s. de wereldpremière van de blues-opera „Free and Easy" zal afspelen. Elektriciens zyn bezig tegen de bal konranden polsdikke kabels te spijkeren, die de 28 schijnwerpers zullen voeden welke de bestaande toneelverlichting van Carré de komende weken moeten versterken. „Meestal kunnen we vol staan met 40 50 kilowatt", zegt de heer Wunnink. ,Met de Snip en Snaprevue gooien we er wat meer op, maar de Amerikanen hebben 250 kilowatt ge vraagd. „Free and Esey" vraagt meer aan elektricteit dan een flinke gemeente voor zijn straatverlichting nodig heeft. Enorme neger De dubbele zaaldeuren worden open gestoten en een enorm zware neger treedt binnen. „Sjonge, wat is het koud. Ik kom liever in Nederland als de tul pen bloeien". Zijn zware stem vult de grote schouw burgzaal tot in alle hoeken. .Moses Lamarr", stelt hij zich voor en onze hand kraakt, als hy deze in de zijne neemt. Hij is een van de 40 artiesten, die de volgende week op dit toneel zul len verschijnen. „Ik geloof, dat het goed gezien is in Amsterdam te beginnen", zegt hy. „Soms heb ik het gevoel, dat de Ameri kaanse cultuur in Europa beter wordt begrepen dan in Amerika zelf. Aan de „Porgy and Bess"-voorstellingen in Ne derland hebben wij de beste herinnerin gen". Dertien artisten, die destijds in deze opera van Gershwin stonden, maken thans deel uit van de bezetting van „Free and Easy". In de foyer treffen wij Stanley Chase, de 31-jarige producer van „Free and easy". Een rustige jongeman, die ervan overtuigd is dat deze „blues-opera" de grootste artistieke gebeurtenis van het jaar wordt. Hij moet, dunkt ons, hiervan wel diep overtuigd zijn, want hij heeft een bedrag van byna anderhalf miljoen gulden bij elkaar geleend om zijn show te financieren. Iedere dag, zo zei hij ons kost 12.000 gulden aan gages en onkos ten. „Nu weet U meteen, dat de plaatsen in Carré (tot 20 gulden) niet voor niets zo duur zijn. En dat verklaart ook waar om Stanley Chase zich niet alleen voor de financiële zijde interesseert, maar zich ook met de artistieke kant van de zaak bemoeit. Goede steun Overigens heeft hij een goede steun in de haast nog enthousiaster Robert Breen, de regisseur die ook Porgy and Bess" leidde. En deze op zijn beurt heeft niet veel moeite gehad om zijn van na ture toch al zo emotionele negeracteurs en -actrices te bezielen: hoofdrolspeel ster Irene Williams, die haar langharige toneelpruik ook buiten de repetities niet wenst af te doen, de van temperament geladen Martha Flower (de vroegere Bess), de rol van schurk spelende Paul Harris en al die anderen, zij werken al weken en weken vol overgave om de we reldpremière tot een succes te maken. „Free and Easy" is een puur Ameri- Adres van raadsman echtpaar Meulenbelt Tot leden der Tweede Kamer Juist voor de behandeling in de Tweede Kamer van het door de vaste Kamercommissies van Justitie en Volksgezondheid uitgebracht rapport over de zaak-Meulenbeit, heeft de raadsman van dit echtpaar, mr. R. P. Kokosky uit Amsterdam, zich met een uitvoerig adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer. Het debat over dit verslag kan vol gens de raadsman nooit vruchtbaar zijn, omdat niemand van de Kamerleden op de hoogte is van alle gebeurtenissen en van de achtergrond van deze affaire en men slechts kan afgaan op een verslag, dat „gebaseerd is op van één zijde af komstige inlichtingen". Bovendien be staat aldus de raadsman het gevaar dat deze zaak een voorwerp van partij politiek wordt, terwijl ze zuiver op juridisch en medisch terrein ligt. Moge de volksvertegenwoordiging tot het inzicht komen, aldus mr. Kokcsky, dat men in de zaak-Meulenbelt slechts na een diepgaand en objectief onderzoek waarbij hoor en wederhoor wordt toe gepast, een gefundeerd oordeel kan geven. „De Tweede Kamer zou een grote verantwoordelijkheid op zich laden, door zich by het verslag van de vaste Kamercommissies neer tc leggen. Want er is in den lande ongerustheid ont staan, niet slechts door het feit van de vrijheidsberovingen zelf, maar ook in belangrijke mate door de weten schap, dat de overheid het gebeurde dekt en goedkeurt, waardoor de vrees gerechtvaardigd is, dat ook een ander iets dergelijks zou kunnen overkomen. Deze angst onder het publiek kan alleen worden weggenomen, indien de zaak in zijn geheel objectief en in het openbaar wordt onderzocht, ongeacht het resultaat". In het adres gaat mr. Kokosky uitvoe rig in op details van de zaak, zoals die zijn uiteengezet in het rapport van de Kamercommissies, waartegenover hij zijn zienswijze geeft. kaans geval, „meent Robert Breen". Porgy and Bess" was een neger-opera, dit zou men meer een blues-drama kun nen noemen. Componist Harrold Arlen heeft het geheel en al gebaseerd op blues. In tegenstelling tot .Porgy and Bess", waarin diepe armoede werd uit gebeeld, is in „Free and Easy" de weelde ten toon gespreid, die omstreeks 1900 onder de nieuwe rijken in de kringen der negers de kop op stak. Een weelde die zich uit in tal van uitwassen, welke men in de negergemeenschappen aan de oevers van de Mississippi kon waar nemen. Harrold Arlcn is in ons land vry on bekend, maar hy schreef tal van succes songs en musinls en hy behoort, vol gens Breen, tot dezelfde klasse als Gerhwin en Irving Berlin. zitten, maar een plaats heeft gekregen in het décor op het toneel. Eigenlijk heeft niet dinsdag, maar reeds maandag a.s. de première plaats, maar dat zal zijn in een besloten voorstelling van het Nederlands Theater Centrum. Eerst maandag 14 december zal de grote gala-première zijn, waarvan Stanley Chase verwacht dat de roep ervan tot in alle uithoeken der aarde zal door dringen, want na Amsterdam gaat de show naar Brussel en van Brussel langs alle grote theaters van de wereld over enkele jaren pas in Amerika tot Chase zyn 1,5 miljoen gulden heeft te rugverdiend en liefst nog wat meer. Wat Amsterdam betreft blijkt de publieke belangstelling er al te zijn: bij de kas sa's van Carré is het een komen en gaan van mensen en dat is een goed teken, een week voor de première. Nu al verkoop Een kleine man met een stapeltje boeken onder de arm wordt ons voor gesteld als Quincy Johns. Hij schreef ar rangementen voor diverse beroemde jazz orkesten en hij toont zich, evenals Ro bert Breen, bezeten van Arlens muziek, die hij voor het, uit uitstekende jazz musici bestaande, orkest arrangeerde. Hij is ook de dirigent van dit orkest, dat niet zoals gebruikelijk in de bak zal In Theater Carré gaven de leden van de Porgy and Bess-Cy. giste ren een persconferentie over de wereldpremière op 8 december van „Free and Easy". Rechts de hoofd vertolkster Irene Williams en links Martha Flower, die in de vorige show de rol van Bess vertolkte. Sportsplinters De Utrechtse sportver. „Elinkwtjk" heeft de Surinaamse voetballer Charles Marbach van de ledenlijst afgevoerd. Het bleek onmogelijk te zijn om met hem op een normale wijze samen te wer ken. Het Nederlands heren volleybal team, dat 12 december as. te Deventer tegen België speelt, is als volgt samen gesteld: Tuinman (RVC), Zimmerman, Hoogland, Tinkhof (allen DES), Maas Goedhals, Van der Ploeg, Van Lith (al len Reva), De Hoog (RVC) en Van Wy- nen (SOS). De Amerikaanse tennlspromotor Jack Kramer heeft de Franse speler Pierre Darm on een profcontract voor 18 maanden met een garantiesom van 100.000 gulden aangeboden. „Ik was vol komen verrast, maar of ik tot de rijen der profs zal overgaan staat nog hele maal niet vast", verklaarde Darmon te Parijs. Binnenkort vertrekt Darmon naar Me xico, waar hy met de Mexicaanse ten nisspeelster Rose Marie Reyes in het hu welijk zal treden. De Franse eeretedivisieploeg Stade de Reims heeft op eigen terrein met 10 gewonnen van Dynamo Tbilissi (Rusland). Het doelpunt werd in de eer ste helft gescoord. Uw wasgoed in een wip winddroog met de Erres "Turbo" prachtig, modern van vorm. volkomen veilig door zelf denkend deksel met spe ciale veiligheidsknop, maximale droogcapaciteit door roestvrije dubbel- conische trommel. Vraag Uw handelaar om een folder of demonstratie R.S. STOKVIS ZONEN N.V. De Brunssumse eerste divisie- Limburgia moet zwaar boeten voor het gebeurde in de op 13 septem ber j.l. te Haarlem gespeelde com petitiewedstrijd RCHLimburgia. De KNVB heeft bepaald, dat de Limburgers twee winstpunten in mindering zullen worden gebracht, terwijl daarbovenop komt een boete van honderd gulden. De wedstrijd zal eventueel aan het einde van het seizoen worden uit gespeeld, indien dit voor promotie of degradatie noodzakelijk mocht zijn. Beginnende bij de stand 2—2 en met een strafschop voor RCH zullen in dat geval de nog reste rende vijf minuten worden ge speeld. Textieljaarbeiirs is volledig bezet (Speciale berichtgeving) De directeur van de Nederlandse Tex- tieljaarbeurs. de heer A. G. Biemond, heeft op de gistermiddag in Arnhem gehouden persconferentie meegedeeld, dat de inschrijving voor deze textiel beurs, die van 29 februari tot 5 maart 1960 in Utrecht wordt gehouden, reeds gesloten is. De beurs kon de laatste ja ren niet worden uitgebreid en ook in 1960 zal men moeten beschikken over dezelfde ruimte als dit jaar. De ruimte is thans volledig bezet door de Neder landse en Belgische textiel -en kleding bedrijven. In 1961 verwacht men even wel 'n vergroting van de accommodatie. Wegens nieuwbouw zou er dan meer ruimte vrij zijn voor de textiel jaarbeurs. Door de ruimtevermeerdering zal het mogelijk zijn om een plaats in te ruimen voor een gastland, waarbij men aan Zwitserland heeft gedacht. Voorts houdt men rekening met een groeiende belang stelling van onze zuiderburen. Op de Textieljaarbeurs 1960 zal men weer een uitgebreide collectie heren- en dames- confectie, woningtextiel, dekens, stoffen (ook uit- Tilburg), garens en tricotages vinden. De beurs zal kant en klaar spe ciale 9tands leveren en in plaats van een etalage zal men een of meer vitrines aanbrengen. De heer Biemond heeft in verband met de organisatie van deze textiel iaarbeurs nog eens verschillende bijzonderheden genoemd over de pers pectieven van de bedrijfstak en onder meer naar voren gebracht, dat, de ex port naar de EEG-landen zich gunstig ontwikkelt. S.E.R.-advies voorontwerp laneSbouwvestiainaswet De SER zal zich in zijn openuare ver gadering van vrijdag 11 december a.s. bezig houden met het vaststellen van een advies over een ontwerp van een landbouwvestigingswet, voorbereid door een daartoe door de raad ingestelde commissie, waarvan prof. dr. Th. L. M. Thurlings voorzitter is. In de memorie van Toelichting wor den drie argumenten genoemd, waarom een vestigingswet voor de landbouw noodzakelijk zou zijn: 1. de snelle ontwikkeling van techniek en wetenschap en de steeds groeiende ingewikkeldheid van de maatschappij stellen steeds hogere eisen aan de on dernemer en verhogen zijn kans om te mislukken; 2. het is niet billijk dat cul tuurgrond gebiuikt zou worden door personen die zich daartoe niet be kwaamd hebben terwijl anderen, die zulks wel gedaan hebben, niet aan bod komen; 3 het is een gemeenschapsbe lang dat de beschikbare cultuurgrond zo goed mogelijk, dus alleen door daartoe speciaal geschoolden, wordt gebruikt. Bronzen legpenning voor de heer M. D. Koster De directeur-generaal van de midden stand en het toerisme, mr. M. H. S. van Oers, heeft gisteren tijdens een in het ministerie van Economische Zaken ge houden bijeenkomst namens de staats secretaris van Economische Zaken de bronzen legpenning van dit ministerie uitgereikt aan de heer M. D. Koster uit Kapelle (Zeeland). De heer Koster ver wierf deze onderscheiding omdat hij bij het middenstandsexamen Algemene Han delskennis 1959 de beste resultaten be reikte van de 21.726 deelnemers. Voor dit examen slaagden in totaal 10.941 kandidaten of 50%. Het vorig jaar was het percentage geslaagden 63%. De uitreiking werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Stichting Middenstandsexamen en van de drie onderwijscentrales die op het gebied van het middenstandsonderwijs werkzaam zijn. Tunnelverbinding Dordrecht-Zwijndrecht Ook al met het oog op de goede ont wikkeling van de gemeenten in het z.g. .Drechtstedengebied" zijn B en W van Dordrecht van oordeel, dat er vaste oeververbindingen tot stand moeten ko- tussen Dordrecht en Zwijndrecht en Dordrecht en Papendrecht. Overleg hieromtrent is gaande en technici bestu deren de verschillende mogelijkheden. Voorlopig wordt voor de verbinding met Zwijndrecht gedacht aan een voetgan gers- en rijwieltunnel, voor de bouw waarvan de technische adviseurs van Dordrecht en Zwijndrecht al een glo bale raming hebben. Het college van B en W van Dordrecht hoopt, dat de plannen in een jaar tijds zo ontwikkeld kunnen worden, dat het mogelijk is om in 1961 met de uitvoering een begin te maken. Om die reden heeft het op het investeringsplan van de ge meente voor de jaren 1961, 1962 en 1963 al grote bedragen hiervoor gereserveerd. Voor de belangrijke wedstrijd is van heden af voorverkoop. Met deze laatste bepaling kan RCH zich niet verenigen. Het bestuur heeft de KNVB verzocht, de gestaakte wed strijd zo spoedig mogelijk te laten uit spelen, waarbij Limburgia met tien man aantreedt (de doelman werd destijds uit het veld gestuurd) en een veldspeler de plaats onder de lat inneemt. De moeilijkheden in de gestaakte wedstrijd begonnen, toen scheidsrechter Gennissen by de stand 22 RCH een strafschop toekende wegens het natrap pen van Limburgia's doelverdediger Vroomen, die hiervoor uit het veld werd gestuurd. Andere Limburgse spelers wilden toen eveneens het veld verlaten, hetgeen officials van Limburgia wisten te voor komen. Daar de Limburgse aanvoerder niet van zins was een andere doelver dediger aan te wijzen en de spelers bo vendien weigerden het doelgebied te ontruimen, was het onmogelyk de straf schop te doen nemen. De heer Gennis sen besloot daarop, de wedstrijd te staken. Water polo-nieuws In een snel gespeelde bekerwedstrijd wist Sleutelstad (met enkele invallers) een verdiende 52 zege op SNA te behalen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de ploegen tegen elkaar opge- van SNA. die werd afgeslagen kwam Kees Hooidonk vry te liggen en hiervan profiteerde hij door met een hard schot de score te openen. 10. Deze voor sprong hield het echter niet lang uit. want vrij kort daarop wist de Haagse ploeg via de linkervleugel 11 te maken. Een schot van Wim v. Zijl. vlak over het water, werd door de SNA-keeper ver keerd beoordeeld en hierdoor kwam de Sleutelstad opnieuw an de leiding. Een enkele maal ging het er nogal heet aan toe en dit was dan ook de reden, dat een van de gasten het water voorlopig moest verlaten. Het was toen voor Aad Kaapaan niet moeilijk de stand op 31 te bren gen. Onze scadgencten bleven aanvallen en na twee corners lukte het Piet Erades het vierde Leidse doelpunt te scoren. Na het wisselen werd de druk op het Haagse doel iets minder en hiervan maakte SNA dankbaar gebruik door de achterstand te verkleinen tot 52. Vlak voor het einde kwam de Sleutelstad nogmaals aan een doelpunt. Piet Era des werd wat al te stevig aangepakt door zijn tegenstander en uit de toegekende strafworp bracht hij de stand op 6—2. Zyl 2LWV 1 In de eerste helft waren beide ploegen van gelijke sterkte. De Watervrienden probeerden het met verre schoten, dooh keeper Dragt bleek de onmogelijkste ballen te kunnen keren. Aan de andere kant trachtte de Zijl tot scoren te komen, hetgeen de LWV-verdediging wist te beletten. Na de hervatting leken de Water vrienden gevaarlijk te worden, maar het was de Zijl, die met flitsende aanvallen aan een 20 voorsprong kon komen. Beide doelpunten werden gemaakt door v. d. Wijngaard. Ondanks de vele af standschoten van de L.W.V.-spelers kwam er geen verandering meer in deze stand. Sleutelstad 3BZ en PC 2 Onze stadgenoten konden het tegen hun gas ten uit BcdegTaven niet bolwerken. Reeds voor de rust keken ze tegen een 03 achterstand aan. Ook in de 2de helft kwam er geen verbetering. Sleutel stad 3 verloor deze wedstrijd tenslotte met 04. Koeperman-Van Dijk De twaalfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de Rus Koeperman (titelhouder) en onze landgenoot ir. van Dyk, te Riga gespeeld, ls door Koeperman gewonnen. De Rus leidt nu in de tweekamp met 186 punten. Een met zwart spelende Van Dijk moest in de twaalfde van de in totaal twintig partijen voor de zesde maal een nederlaag Incasseren. Koeperman toonde zich duidelijk de sterkste en geen mo ment heeft er voor onze landgenoot ook maar een kansje op winst in geze ten. Koeperman bouwde in de opening een sterke stelling in het centrum op en speelde een afruilvariant, die hem goed bekend ls. Tijdens de Jongste Russische kampioenschappen kwam deze variant veel voor en de titelhouder bewees, dat hij de facetten ervan terdege bestudeerd had. Van Dijk lag deze opening echter minder goed. want reeds bij de vijftien de zet kwam hij in het nadeel, toen de Rus een zwak punt ln zijn linkervleugel aantoonde. Onze landgenoot zag daarna noodgedwogen van een verder offensief af en Koeperman nam het initiatief over. De titelhouder speelde weer zeer sterk en zelfs toen Van Dijk bij de 31e zet een schijf offerde bracht dit hem geen positie verbetering. Toch bood de Neder lander nog taaie tegenstand, maar al zijn pogingen om verandering ln de si tuatie te brengen faalden. Bij de 43e zet, toen het duidelijk was dat verder spelen geen zin had, gaf Van Dijk op. Koeperman behoeft nu nog slechts één partij te winnen om er zeker van te zijn, dat hij zijn titel behoudt. Hockey-conflict Mr. C. M. Vliegenthart, secretaris van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond heeft ons het volgende communi qué verstrekt: „Het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond heeft met enige verwondering kennis genomen van de berichten, welke in de dagbladen van maandag J.l. zijn ver schenen met betrekking tot de bin nenkort inderdaad te verwachten op lossing van de problemen, die enige maanden geleden gerezen zijn rondom selectie en training van het Nederland se hockeyelftal. (Het bericht betrof het aftreden van de elftalcommissie van de KNHB red.) Deze berichten zijn niet van het bondsbestuur afkomstig en voor de in houd ervan kan het bondsbestuur dan ook geen verantwoordelijkheid aanvaar den. Aanstonds, zodra zulks mogelijk is, zal door het bondsbestuur langs de daartoe geëigende weg een nieuw com- muniqué aan de pers worden verstrekt". F. Steenbergen 92 gTam10. C. v. d. Boa. HENGELSPORT J>e Rietvoorn" hield een wedstrijd in de Haarlemmertrekvaart bij Noord- wijkertvout. De vangst was slecht. Er werd 2247 gram vis aan de schaal ge bracht. De uitslag luidt: 1. H. MÜeloo 470 gram; 2. C. v. d. Hoo- gen 395 gram extra prijs grootste voorn); 3. J. v. d. Kwaak 325 gram; 4. H. Slijkhuis 300 gram; 5. H. v. d. Hoogen 270 gram; 6. G. de Boer 180 gram (extra prijs grootste bliek); 7. 8. Straathof jr. 110 gram; 8. P. Straathof 105 gram; Kilian verliespost voor UVS Naar wy van de zyde van het UVS- gestuur vernemen zal de Surinaamse speler André Kilian nimmer meer kun nen voetballen. Kilian werd in juli j.l. door de blauw witte vereniging voor f. 6000 overgeno men van Haarlem. Hoewel UVS-bestuurders deze week besprekingen hebben gevoerd met offi cials van Haarlem, is het vrijwel zeker, dat UVS de transfersom als een verlies post in de boeken zal moeten zetten. Vast is namelijk komen te staan, dat de Haarlemse vereninging volkomen te goe der trouw heeft gehandeld. Bij het medisch onderzoek, dat Kilian bij zyn overgang naar UVS heeft on dergaan, is van de inwendige enkelbles sures, die zich vry spoedig na de eerste oefenwedstryden, welke de Surinamer voor UVS speelde, openbaarden, niets gebleken. UVS-voorzitter Wondergem vertelde ons, dat het niet uitgesloten mag worden geacht, dat de KNVB in de toekomst be paalde voorzieningen zal treffen, om by het overgaan van spelers naar andere verenigingen een marge open te laten voor „verborgen gebreken". Een soortgeiyk geval als met Kilian heeft zich ook voorgedaan by de vereni ging NEC. welke André Roosenburg voor 35.000 gulden aankocht en by welke spe ler zich na de eerste wedstrijd (toevallig tegen UVS) ook blessures openbaarden, welke hem ongeschikt maakten voor de beoefening van het voetbalspel, althans voor zeer lange tyd. Uit alle windstreken zyn de leden van de kernploeg van de Kon Ned. Schaat senrijders Bond gisteravond naar Olden- zaal gereisd, vanwaar de ploeg naar het trainingscentrum Gagerness in Noorwe gen is vertrokken. Op alle stations van vertrek waren familieleden, officials en schaatsvrienden aanwezig om de kna pen, die elk voor zich hopen op een re tourtje naar Squaw Valley, uitgeleide te doen. De ploeg bestaat uit de volgende rijders: Jeen van den Berg (Heeren veen) Wim de Graaf (Rotterdam), Henk van der Grift (Breukelen), Joop Koele- man (Ter Aar), Cees Jan Kroon 'Ter Aar). Geale Lourens (Zutphen>, Chris Meeuwisse (Voorburg). Jan Pesm n (Holwierde), Arie Zee 'Hoogwoud), Dlf.; van Zanten «Kesteren) en Kees Dyk- huizen (Uithuizermedum). zy staan voorlopig onder leiding van de heer Zwanenburg uit Rotterdam. In Noorwegen zal Kees Broekman zich by hen voegen. Op de foto: v.l.n.r. trainer Holleboom, C. J. Kroon, A. Zee, G. Koeleman en Chr. Meeuwisse.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9