7arkenshandelaar Jan Heemskerk uit Woubrugge wordt 80 jaar Dicht-het-zelf! PeektCloppenburg 3ALS DE JONGEN ZONGEN PIEPEN DE OUDEN Minister en studiecommissie over het lerarentekort hij het VHMO Premier Menzies in Indonesië Q,komereens KIJKEN gericht 1 maart 1860 Woensdag 2 december 1959 Vierde blad no. 29914 )p de verjaardag van Sinterklaas wordt Jan Heemskerk bi Wou- gge 80 jaar. Op zich zelf zou dat niet zo veel te betekenen hebben. e het niet dat Jan Heemskerk ruim 64 jaar week in week uit als kenshandelaar de Leidse varkensmarkt bezoekt. Wie van de vee- ders. handelaren en slagers in het westen van ons land kennen Jan tmskerk niet? Al die jaren heeft Jan Heemskerk varkens gekocht >r voor gezorgddat ze weer een andere baas kregen. Het waren er >eel dat de Vierambachtspolder te klein zou zijn om ze allemaal te jen. „Je zou ze op elkaar hebben moeten stapelen", zegt Jan >mskerk tijdens het gezellige onderhoud, dat wij gistermiddag in woning aan de Van Hemessenkade 43 te Woubrugge met hem en zuster hadden. b*oeger schootbig voor een kwartje in is in Rotterdam geboren. Toen hij i jaar was vestigden zijn ouders zich Voubrugge, waar zijn vader een thandel begon en gelijkertijd boter taas ging maken. Al heel vroeg trok markt in Leiden de aandacht van want tal van keren stond hij op de p van de Hervormde Kerk te wach- 'tot de een of andere boer die met wagen op weg was naar de Leidse kt hem meenam. ider en zoon ontmoetten elkaar heel c op de markt. >en de heer Heemskerk als jongen 12 jaar van school ging kon hy naar zeggen de A nog niet van de B on- cheiden. Maar rekenen was een na- •lyke gave van Jan, want nu nog be- int hij ln de kortst mogelijke tijd uit hoofd wat een koppel varkens kost joeveel het stel kan wegen. Eerste handel in was nog geen zestien toen hij b zyn eerste handel deed. zonder dat een cent op zak had. Drie behoor- I koppels waren die dag zijn eerste en deze leverden meer winst op, z\jn vader in vijf jaar tijd in de khandel kon verdienen. Begrijpelijk, ook vader Heemskerk steeds meer l kreeg naar deze handel en al spoe- zijn melkzaak en zuivelbereiding van land deed om geheel over te schake- op de handel. e vader trad dus in de voetsporen de zoon en niet zoals gebruikelijk |ersom. m varkens te kunnen kopen ging Heemskerk reeds als jongen van 16 r elke maandag met de Boskoopse i naar de Haarlemmermeer, die hij I te voet doorkruiste. Bij de teeltboe- kocht hij varkens op, die hij per lp liet vervoeren voor de vrijdagse :kt in Leiden. Woensdags kwam hij weer naar librugge om vrijdag de markt te be ien. Jan kan U bijzonder veel van tens vertellen. „Als ik het nu nog I weet, leer ik het nooit meer". Na- rlijk heeft deze varkenshandel Jan li windeieren gelegd, al heeft hij ook k genoeg flinke stroppen moeten in- eren, bijvoorbeeld tengevolge van kenspest of een plotseling terugval- le markt, waarvan thans sprake is. Armoe is echter altijd een optimist geble- en dat is hij nog. Dat moet ook wel, it hij "heeft enkele koppels varkens, hy beslist niet voor zijn plezier in stallen heeft gezet. Toen wij een je namen bij de krulstaarten was TENNIS Olmedo tekende contract Iet „tenniscircus" van Jack Kramer itgebreid. Gisteren heeft de 23-jarige uaanse tennisspeler, Alex Olmedo, dit jaar op de Wimbledon titel beslag ie, een contract voor een jaar ge- end. De garantiesom bedraagt ten iste 35.000 dollar, llmedo zal op 26 december als prof uteren. Eind januari komt hij in de Staten voor het eerst als prof uit. jan Heemskerk kijkt naar zijn varken. „Armoe", zegt hij. „Ik kan er geen prijs voor maken". (Foto Leldsch Dagblad) zijn eerste reactie: „Zo, komt U mijn armoe bekijken". Daarmee doelde hij op de dieren die hij van de markt mee moest nemen naar huis, omdat hij „er de prijs niet voor kon krijgen". De prijzen zijn natuurlijk in die 64 Jaar wel wat veranderd. De tijd, dat Haagse dames een big voor een kwartje kwamen kopen „als schootbig" is echter al lang voorbij en ook de tijd dat de dieren 20 cent per pond kosten. Thans ligt de prijs om de I. 2.- per pond. Het wil ons voorkomen, dat het zater dagmiddag tijdens de ver jaarsreceptie van 2.30 tot 7 uur nam. in Hotel De Weger in Woubrugge en vrijdag bij Jan op de markt te Leiden behoorlijk druk zal worden. .Man, daar zie ik nou zo tegenop", vertrouwde Jan ons toe Zijn zuster vindt t echter wel leuk. „Je wordt tenslotte maar een keer tachtig jaar". Mr. dr. Geuljans burgemeester van Breda Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. dr. R. M. A. A. Geul jans .burgemeester van Roermond, tot burgemeester van Breda. De heer Geuljans wordt in Breda de opvolger van zijn vroegere studiegenoot mr. dr. Kortmann, die onlange benoemd werd tot commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Op 21 april 1939, werd tüj benoemd tot burgemeester van Ubach over Worms en met ingang van 1 december 1945 tot burgemeester van Roermond. Mr. dr. Geuljans heeft veel gedaan voor de wederopbouw van de stad Roer mond, die in de oorlog zwaar gehavend was. Ook is hij een promotor van cultu rele zaken en ijverde hij 6terk voor de ontwikkeling van de Europese gedachte. De heer Geuljans organiseerde tal van evenementen om deze ontwikkeling te bevorderen, vooral bij de jongeren. Hij is voorzitter van de culturele raad Lim burg. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Verslag ter kennis gebracht van Tweede Kamer Noodwet brengt thans geen uitkomst De commissie VHMO is verscheidene malen bijeengekomen. Bij deze bespre kingen is een aantal suggesties, die m.b.t. het lerarentekort by het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs in de laatste tyd van verschillende zij den naar voren zyn gebracht, aan de orde gesteld. De commissie heeft zich beraden omtrent de mogelykheden tot verwezenlijking dier suggesties. Het oordeel der commissie is neerge legd in een verslag, dat thans door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ter kennis is gebracht van de Tweede Kamer. In dit Kamer stuk is mede aangegeven welk stand punt minister Cals ten aanzien van de conclusies der Commissie VHMO in neemt. De grootst mogelijke meerderheid der oommissie kwam tot de conclusie dat met uitzondering van één aangelegen heid (samenvoeging van klassen) een noodwet thans geen regelingen zou kun nen bevatten die wezeniyk bydragen tot een verbetering van de toestand. SAMENVOEGING De grootst mogelijke meerderheid van de commissie ziet in de samenvoeging van klassen geen pedagogisch-didacti sche bezwaren, mits in de leerplannen en iessentabellen zo nodig de voorwaar den worden geschapen voor de samen voeging, zoals reeds Ls geschied voor het onderwijs in de wiskunde aan het gym nasium en hogere burgerschool B. De minister is bereid een wefctehjke regeling van de samenvoeging van klas sen voor bepaalde lessen als noodmaat regel te bevorderen. De reeds bestaande samenvoeging aan de openbare lycea biytot zeer vruchtbaar te werken. De be sturen van de scholen voor VHMO heb ben de volle vrijheid dit voorbeeld na te volgen. Voor de exacte vakken is in het examenreglement voor de gymnasia reeds in 1959 een regeling opgenomen ten behoeve van leerlingen, die het on derwijs in die vakken in de hoogste leerjaren hebben gevolgd tezamen met de leerlingen van de overeenkomstige leerjaren van de HBS-B. POTENTIEEL BEVOEGDEN De minister verenigde zich met de conclusie der commissie ten aanzien van een tydeiyk by de wet benoembaar stellen van potentieel bevoegden. De commissie achtte het niet duidelijk, hoe een nieuwe regeling zou kunnen bewer ken, dat er zioh meer onbevoegden zou den aanbieden. OVERUREN De minister is bereid over een tijdelijke verhoging van de honorering van de overuren in overleg te treden met zijn ambtgenoten van Binnenlandse Zaken en van Financiën alvorens te beslissen of hij deze kwestie in het georganiseerd overleg zal brengen. GEEN VERPLICHTE SAMEN WERKING OF STOP Alle commissieleden spraken zich uit tegen een wettelijke verplichting tot re gionale samenwerking van scholen ten einde te bereiken, dat alle leerlingen althans in de belangrijkste vakken vol doende les hebben gehad. De minister kan zich verenigen met dit standpunt. Beperking van de toelating van leer lingen achtten noch de commissie, noch de minister een taak voor de wetgever. De minister is bereid de mogeiyk- heid van detachering van leraren, al dan niet in een volledige betrekking, in het georganiseerd overleg in bespreking te brengen. Evenmin als de commissie verwacht hy echter, dat hierdoor veel leraren voor het geven van lessen aan andere scholen beschikbaar zullen ko men. GEEN VERKORTING Commissie en minister hadden be zwaren tegen vermindering van de duur der lessen tot 45 minuten by wijze van incidentele regeling. Tegen vermindering van het aantal lessen voor bepaalde vakken in lagere klassen had de commissie geen beden king, voorzover dit in een bepaalde si tuatie noodzakelijk zou biyken. Ook de minister komt deze mogelijk heid aanvaardbaar voor. mits geval voor geval wordt bezien in verband met de byzondere omstandigheden aan de school. Voorts was gesuggereerd lessen in niet-verplichte vakken tijdeiyk achter wege te laten voor zover zij door een be voegde leraar worden gegeven. Vloeien de St.-Nicolaasverzen U vlot i de pen? Of vindt U dat ry meien maar een hele taak? In het laatste geval: houd vol! Weersta de verleiding om naar een dichterly ke collega te stappen, of naar een pen vaardig familielid. Dicht-het- zel''! Weet U waarom? Het is zoveel persoonlyker. Ook al is het ritme van Uw vers niet perfect, ook al rijmt U „cadeau" op „hallo" of „eens gezind" op „voor de wind". Komt U er niet uit? Steek eer Gladstone op - dat inspireert! Zo'n doosje Gladstone is overigens ook een aardig klein cadeautje. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die ledereen vol doening schenkt. king SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F 1.- Gesprekken met de regeringsleiders De premier van Australië, Robert Menzies, is gisteren in gezelschap van zijn echtgenote en vyf Australische regeringsfunctionarissen op het vliegveld van Djakarta ontvangen door een Indonesische delegatie onder leiding van dr. Soe- bandrio, minister van Buitenlandse Zaken. Menzies brengt een retour-bezoek aan Indonesië. Enkele maanden geleden was de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken te gast in Canberra. 2. China. Waarnemers menen dat In donesië morele steun zal zoeken by Australië over het geschil dat tussen Indonesië en de Chinese Volksrepubliek is ontstaan door de maatregel dat op het Javaanse platteland zich geen Chi nese kleinhandelaren meer mogen ves tigen. Verwacht wordt dat dr. Menzies in zyn gesprekken met de Indonesische regeringsleiders de volgende onderwer pen in beschouwing zal nemen. 1. Ned. Nieuw-Guinea. Men neemt in de Indonesische hoofdstad aan dat presi dent Soekamo opnieuw een beroep zal doen op Australië om het Nederlandse standpunt inzake Nieuw-Guinea niet meer te steunen. Sleutelgeld bij winkelhuur ASTWOORD VAN DE MINISTER De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid acht geen reden tot wetswyziging aanwezig in verband met het wel eens voorkomende euvel, dat bij eigendomsoverdracht van een win- kelbedryf aan de nieuwe eigenaar van het bedrijf sleutelgeld wordt gevraagd bij het overschreven van de huur voor het pand. waarin het bedryf is geves tigd. De minister zegt, dat in antwoord op schriftelijke vragen, die hem over deze kwestie werden gesteld door het Tweede - Kamerlid Lankhorsrt (PSP). De minister wyst er in zyn antwoord op, dat elk in verband met het tot stand komen van huur en verhuur van onroerend goed ge maakt beding, waarby door of tegenover een derde enig niet redelyk voordeel wordt overeengekomen, nietig is. De beoordeling van de vraag, of de gevraagde vergoeding redelyk is, is der halve aan de rechter opgedragen. In enige gevallen heeft de rechter een ver goeding ten belope van een bepaald percentage van de koopsom redelyk ge acht. Voor zover ook toegelaten woning bouwverenigingen de bedoelde handel- wijze toepassen, rijst by de minister de vraag, of dit wel met de byzondere sociale doelstelling van deze verenigin gen valt te rymen. Hy stelt zich voor hierover in overleg te treden met de Federaties van Woningbouwverenigin gen. Talrijke gewonden bij botsing in Wagenberg Gisteravond omstreeks zes uur is een autobus, die arbeiders van Pernis naar hun woonplaats in Oosterhout bracht, frontaal in botsing gekomen met een met 6 ton riet geladen vrachtauto van de firma Prins uit Lekkerkerk. Van de ruim 40 inzittenden van de auto bus werden er 38 gewond, voorname- lyk hoofd- en snywonden, terwijl bo vendien veel passagiers beschadigingen aan hun gebit opliepen. De chauffeur van de vrachtauto, af komstig uit Lekkerkerk, zat bekneld in de cabine. Nadat deze opengescheurd was, bleek dat de man er, op een ge broken enkel na, wonderlijk goed was afgekomen. Het ongeval gebeurde in de Brouwerystraat in Wagenberg, juist op het spitsuur, zodat een flinke verkeers opstopping het gevolg was. De oorzaak is vermoedelyk gelegen in het feit, dat de autobus in de door de regen gladde bocht is geslipt. De gewonden .afkomstig uit Made en Oosterhout, zyn ter plaatse verbonden en vervolgens met een reserve-autobus uit Oosterhout naar huis gebracht. Alleen de chauffeur is naar een zieken huis overgebracht. De rietlading van de vrachtauto stak over de cabine heen steunend op een yzeren balk. De balk drong de autobus binnen, juist 5 cm. boven het hoofd van de chauffeur. Vragen van de heer Van Riel in Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gistermiddag o.a. de Rijksbegroting voor 1960 inzake de nationale schuld behandeld. De heer Van Riel (WD) stelde te dien aanzien de vraag of het verschil tussen de uitgetrokken f. 198 miljoen voor kasgeldfinanciering en de daarvoor in de specificatie geboekte f. 179 miljoen uitsluitend betrekking heeft op rentebe taling, of dat hier ook een belangrijk kostenelement aanwezig is. Voorts haakte de heer Van Riel in op een mmisteriële opmerking dat kas tekorten van het Rijk op veelal niet te voorziene ogenblikken optreden, zodat het aanbeveling verdient deze te zyner tyd met kortlopende leningen te finan cieren. „Is het", zo vroeg de heer Van Riel, „dan niet beter gezien de monetaire si tuatie het totaal der voorziene kastekor ten ad f. 625 miljoen vooraf te dekken ter besparing van rente? Een dergelyke consoliderende politiek leek hem nuttig ln verband met de rust op de geldmarkt. De minister van Financiën ad int. mr. Beerman (Justitie) bleek verlegen met deze vragen. Voorzitter mr. Jonkman wilde hem gaarne bedenktyd geven tot de verga dering van 8 december. Spreiding HTS De staatssecretaris van Onderwys deelt ln een nota aan de Tweede Kamer me de, dat in de laatste 20 jaar het aantal jongemannen tussen 17 en 24 jaar, dat aan het hoger technisch onderwijs deel neemt, gestegen is van 4.5 op 13 per 1000 uit deze leeftijdsgroep. In zijn nota over de spreiding van het HTO zegt de staatssecretaris, dat hier mede het plafond wel bereikt is. In de spreiding van dit onderwys is geografisch gesproken een nivellerings tendens waarneembaar. De hoogte van de deelnemingscyfers hangt met de hoogte van de belangstelling voor het VHMO samen. In 1975, zo berekent de staatssecreta ris, zal door ongeveer 12.300 jongens ho ger technisch onderwys worden gevolgd. Hiermee wordt thans met het (elasti sche) scholenapparaat rekening ge houden. De staatssecretaris acht een nieuwe HTS in het westen des lands wenselyk alsmede uitbreiding met nieuwe afdelin gen van de scholen te Zwolle. Vlissin- gen, Venlo en Heerlen. Bouwactiviteit in derde kwartaal 1959 Blykens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek omtrent de bouwactiviteit in het derde kwartaal 1959 werd in de sector gebouwen voor een bedrag van f. 700 miljoen geprc- 3. Financiën. Verwacht wordt dat by Australië, een der donorlanden van het Colomboplan voor de financieel-econo- mische ontwikkeling van de niet-com- munistische Zuidaziatische landen, zal worden benadrukt, dat de landen die steun ontvangen van het plan kredieten nodig hebben. Premier Menzies verklaarde by zyn aankomst in Djakarta: „Een ontmoeting tussen onze denkbeelden over de onder werpen waarover wij instemming heb ben of waarover wij van mening ver schillen is naar myn mening de eerste stap naar een beter begrip over de toe stand waarin wy leven en over de pro blemen dienaangaande, in het byzonder over die problemen waar wy beide be lang by hebben". De premier heeft zyn intrek genomen in een logeergebouw aan het „Vryheids- plein" in Djakarta, zyn directe buren zijn de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger in Indonesië en de woord voerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Zweedse regering heliaalt overwinning De beide Kamers van het Zweedse parlement, hebben gisteren in een ge in eenschappelij ke zitting ten gunste van een regeringsvoorstel gestemd om met ingang van 1960 een algemene omzet belasting op alle goederen en diensten te heffen van 4 procent. Het wetsontwerp van de regering was vorige week verworpen door de Zweedse Tweede Kamer doch daarna aangeno men door de Senaat. Het is de Zweedse parlementaire gewoonte om ingeval van verschil van mening tussa^-^-^-^^mers een gezamenlijke sternijflimmn Jjiden. Het ontwerp is by deze^i^RL.^, Aan vaard doordat de zeven communistische vertegenwoordigers zich van stemming hebben onthouden. De belasting is door de sociaal-demo cratische regering voorgesteld in ver band met het geraamde begrotingstekort van 1.4 miljard kronen. Een wetsontwerp tot verhoging van de belastingen op benzine, steenkool, cokes en stookolie, is verworpen. Deze belasting had in totaal 225 miljoen kro nen moeten opbrengen. Schermutseling aan grens tussen Israël en Gaza Een Israëlische legerwoordvoerder heeft medegedeeld, dat zich gisteren aan de grens van Israël, ten noorden van Gaza, een schermutseling heeft voorgedaan, waarbij twee bewapende Arabische in dringers werden gedood en twee Israëli sche soldaten gewond. De derde Arabier, die de Israëlische grens had geschonden wist te ontkomen. De Arabieren waren op Israëlisch gebied op een Israëlische militaire patrouille gestuit. duceerd. tegen f. 678 miljoen ln het tweede kwartaal 1959 en f. 621 miljoen in het derde kwartaal 1958. In deze bedragen zyn de normale onderhouds werken en de werken beneden f. 2.000 niet begrepen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7