Gratis 8 leuke kinderboekjes: Verschil openbaar en bijzonder onderwijs niet meer toespitsen 1.998.200 ..De avonturen van Prélientje" door Annie M. G. Schmidt Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier Gemeenschappelijke taak voorop Buscatastrofe op de overweg van Lauffen (45 doden) wordt bereelit HI-LIFE NYLONS Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 2 december 1959 Derde blad no. 29914 Advertentie SlNico!aas komt... 9? Minister Cals verdedigt mammoetwet 99 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft zich gisteren in de Tweede Kamer bij de behan deling van de begroting van Onderwijs krachtig verdedigd tegen de kritiek op zijn mammoetwet voor de regeling van het geheel voortgezet onderwijs na de lagere school. Een bezwaar van AR en CHU is, dat er geen scherp onderscheid meer wordt gemaakt tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Een bezwaar is voorts, dat er geen „recht" meer zal bestaan op de oprichting en subsidiëring van een bijzondere school, wanneer er een bepaald aantal leerlingen wordt aangemeld, maar dat zo'n school wordt geplaatst op een plan, dat rekening houdt met de behoefte en de spreiding over het land. Dan is het haast immoreel van de Ka mer instemming te verlangen. Ofschoon ook de heer Roosjen CAR.) geen grondwettelijke bezwaren meer had tegen de mammoetwet moest ook hij volhouden dat er op diverse punten nog verschil van mening is blijven bestaan. In het overleg op 25 maart is overeen stemming bereikt over een oplossing teneinde te voorkomen dat de drie rechtse partijen op dat punt uiteen zou den vallen. Het is aldus geen breekpunt in de huidige regeringscombinatie, ver klaarde de heer Roosjen met nadruk. De lucht is opgeklaard. Hij hoopte dat de behandeling van de mammoetwet niet langer vertraging zal ondervinden, zo dat de bezwaren openlijk kunnen blij ken. Ook mevrouw Van SomerenDowner wilde er geen onzekerheid over laten be staan dat de WD niet. enthousiast is voor de mammoetwet. Zij heeft er wel degelijk bezwaren tegen, maar zij wilde er niet teveel over zeggen, omdat zij dit niet loyaal zou vinden tegenover 'n mi nister die nu al dertien maanden zit te wachten op een voorlopig verslag van de Tweede Kamer. Herhaald intensief overleg in kabinet De minister vroeg zich af, hoe de schrijvers van de kritiek, die men over al heeft kunnen aantreffen, zich het overleg voorstellen, dat in het Kabinet over deze wet heeft plaats gevonden. Er is drie vólle dagen door het laat ste kabinet-Drees alléén over deze wet vergaderd en zulks na grondige voor bereiding. Menen zij nu werkelijk, dat hun politieke vrienden akkoord zouden gaan met een wet, die de grondwet aantast, die de bijzondere scholen tot staatsscholen maakt, die om enkele andere veel geuite leuzen aan te ha len de onderwijswet bedreigt, tot verwarring en dictatuur leidt, de bij zondere school vermoordt, enz.? Menen zij om nóg concreter te worden dat de ministers Algera en Zijlstra destijds ermede akkoord zou den zijn gegaan als van de 20 V.H.M.O.- schólen in het noorden er 15 door de uitvoering van de wet zouden verdwij nen? Het is te dwaas om erover te praten, aldus de minister. Maar het is voor mij helemaal onverklaarbaar, dat ernstige, deskundige en betrouw bare lieden dit nochtans schrijven. Opklaringen Het kabinet handhaaft het standpunt, verklaarde minister Cals, dat het prijs stelt op een spoedige behandeling van de mammoewet. De zo noodzakelijke vernieuwing van ons onderwijs gedoogt geen langer uitstel. Omtrent het overleg op 25 maart tus sen de drie fractieleiders van de rechtse partijen (KVP. AR. CHU), zette minis ter Cals uiteen dat door een wijziging van het wetsontwerp een opzet werd verkregen, die de aanwezigen algemeen niet in strijd meer met de grondwet oordeelden. Er is in de opzet, in over eenstemming met de grondwet, weer on derscheid gemaakt tussen de regeling voor het openbaar onderwijs en de sub sidievoorwaarden voor het bijzonder on derwijs. Geen van de drie fractieleiders heeft tegen de tekst van de schriftelijk vastgelegde overeenkomst bezwaar ge- ma akt. Natuurlijk is de mogelijkheid openge houden dat tegen afzonderlijke artikelen bezwaren kunnen worden ingebracht „Ik snak er naar", aldus de minister, „met de Kamer in een gedegen, eerlijke en open discussie het wetsontwerp te kunnen behandelen en in gezamenlijk overleg te komen tot een nieuwe wet geving, die de grote verworvenheden van het. verleden (de schoolstrijd) op eigentijdse wijze vorm geeft- We moeten niet veertig jaar terug zien. maar een wet maken voor de komende veertie jaar". Rechten eerbiedige" De rechten van het openbaar en van her. bijzonder onderwijs moeten ge ëerbiedigd blijven. ..Maar het is de vraag", zei de minister, „of de princi piële standpunten niet meer ruimte la ten dan men aanwezig acht. Het on derscheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs wordt vaak tot een tegenstel ling toegesplitst maar het is belangrijker wat. zij gemeenschappelijk hebben voor de opvoeding van de Nederlandse jeugd. Naarmate de belanghebbenden bii de onrichting van nieuwe scholen bij de b^-nreking van het nationale scholen- n'an in aanraking komen met de moei lijkheden en rfeze in overleg moeten on- lr>s«=eu naar die mate ontstaat het kli maat. waarin openbaar en bijzonder on- de^viis kunnen gedijen". Tn het overgangsrecht zal uiteraard rekening worden gehouden met de ver- kreopn rpchten van de bestaande en reeris aangewezen nf uit de openbare kas bekostigde scholen. Dat overgangs recht zal mede door de Kamer worden vastgesteld in ieder geval is het onge grond te denken dat bii uitvoerig van de mammoetwet plotseling tientallen scholen zouden moeten verdwijnen, aldus de minister Geen grondwettelijke bezwaren meer, maar De bedenkingen tegen de mammoet wet moeten nu maar eens in een voor lopig verslag aan de minister worden voorgelegd, vermaande de heer Stok man (KVP), want het gaat om een zaak die van het grootste belang is zowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs. Voorzitter van de onderwijs commissie, die het voorlopig verslag moet uitbrengen is de heer Tilanus, die aldus de duidelijke wenk kreeg het voor lopig verslag niet langer op te houden. Spreiding hoger onderwijs Minister Cals heeft gisteren in de Tweede Kamer voorts meegedeeld dat in zijn departement wordt gewerkt aan de nota voor de Tweede Kamer over de spreiding van het hoger onderwijs. De minister sprak de hoop uit deze nota binnen enkele maanden, in het voorjaar, te kunnen indienen. De adviescommis sies zjjn van mening dat de Tweede Ka mer en de Eerste Kamer zich vóór sep tember over de te nemen maatregelen zullen moeten uitspreken. „Ik betwijfel of dit mogelijk zal zijn", aldus de mi nister. maar dat is voor mij een aan sporing te meer zo snel mogelijk met de nota eereed te zijn. Het is de bedoeling de nota vergezeld te doen gaan van wetsontwerpen om geen tijd te verlie zen". Omtrent het overleg over de leraren salarissen deelde minister Cals mee. dat er de laatste weken druk over verga derd is. Hij heeft nog steeds hoop op overeenstemming en daarom wilde hij er liever niets naders over zeggen. Staatssecretaris Stubenrouch deelde mee, dat in 1960 ongeveer 260 miljoen gulden zal worden besteed voor scho lenbouw. Er wordt gestreefd naar ver snelling van de procedure voor de goed keuring van plannen. De trage gang van zaken is vaak ook een gevolg van gebrek aan activiteit van gemeente- en school besturen. Binnen enige tijd hoopt, de staatssecretaris Rotterdam als voor beeld te stellen voor systeembouw van soholen. Hij deed de toezegging van een nood wet. die allerlei noodmaatregelen een wettelijke basis zal geven. Chef de mission voor Rome legt functie neer De chef de mission voor de Neder landse deelneming aan de Olympische Spelen te Rome, l.t kol. R. O. v. Manen, heeft het bestuur van de NOC doen we ten dat hy uit zijn functie wil terug treden. De heer Van Manen heeft gemeend zich niet verder beschikbaar te kunnen stellen, omdat het bestuur van het Ne derlands Olympisch Comité niet de over tuiging bezit, dat hij zijn taak als chef de mission zal volvoeren zoals dit be stuur de juiste werkzaamheden, aan die functie verbonden ziet. Overstroming aan Rivièra Als gevolg van drie dagen onafgebro ken regenval doen zich in de Franse Ri vièra overstromingen voor. Het peil van de Rhóne is vier meter boven normaal en de Siagne, de Braque en de Cagne zijn buiten hun oevers getreden. In een buitenwijk van Nice stortten twee hui zen in en te Monte Carlo en in Cagnes moesten mensen worden geëvacueerd. Het bestuur van het NOC verwacht binnenkort mededeling te kunnen doen van de aanwijzing van een nieuwe chef de mission voor Rome. Ondanks het oorverdovende lawaai achter zich reden ir. Wol ff en echtgenote door (Van onze correspondent in Bonn) Te Heilbronn in Zuidwest-Duitsland is het proces tegen de 50-jarige overweg wachter Rudolf Merkle begonnen, die er van beticht wordt door nalatigheid 45 mensenlevens op zyn geweten te hebben. Het eigenaardige bij dit proces, dat twee weken zal duren, is dat de verdachte zich in een bijzonder grote sympathie van velen mag verheugen In de namiddag van de 20ste juli van dit jaar liet Merkle op zijn overweg by Lauffen, kort voor de aanstormende trein een personenauto, waarin de 56-jarige ingenieur Paul Wolff en zijn vrouw zaten, onder zyn overwegbomen door. Van dit moment wilde ook de chauffeur van de achter de personenwagen rijdende bus, waarin in totaal 72 mensen zaten, profiteren en over de overweg rijden. Wolff lukte het: na 150 meter stopte hij evenwel want achter zich had hij een oorverdovend lawaai gehoord. De trein had de bus namelijk gegrepen en daarbij 45 van de inzittenden op slag gedood; 26 werden voor het merendeel zwaar gewond. Een meisje kwam er ongedeerd af. Belgische stafchef hood ontslag aan (Van onze Brusselse correspondent) De commandant van de Belgische ge combineerde militaire staven, luitenant- generaal baron Jacques de Dixmude, heeft aan de minister van Defensie, Gil- son, zijn ontslag aangeboden. De com mandant acht het niet langer mogelijk zijn functie te vervullen in verband met de ernstige meningsverschillen welke tussen hem en rijn minister zijn ont staan. De generaal schijnt van oordeel te zijn, dat de besparingen welke de re gering op de begroting van Defensie van 1960 wil realiseren, namelijk circa 76 miljoen gulden op de totale gewone be groting van 1.5 miljard gulden, en en kele honderden miljoenen gulden op de militaire investeringen, de operationele waarde van het Belgische leger gaat verminderen en in het algemeen voelt hij niets voor de politiek van zijn mi nister. Reeds een Jaar geleden had de gene raal zijn ontslag aangeboden en was naar aanleiding van dit later bijgelegde incident door de premier en door Ko ning Boudewijn ontvangen. Dat de grote tegenstellingen die in het jongste jaar nóg groter zijn geworden tot het ontslag van de generaal hebben geleid is dus niet als een grote verrassing in Brussel gekomen. Als reden van het ontslag werd in het officieel communiqué opge geven dat de generaal ontstemd is over de campagne, die in de jongste maan den tegen het leger werd gevoerd, on dermeer in bepaalde Belgische kranten. Maar de echte reden is de onenigheid tussen de minister en de generaal, voor namelijk omdat er in de eerstkomende jaren door de Belgische regering veel minder kredieten op de begrotingen van Defensie zullen worden uitgetrokken. Advertentie De overwegwachter staat goed bekend Wollfs vrouw maande haar echtgenoot daarop onmiddellijk aan snel door te rijden uit vrees voor mogelijke schuld aan de ramp, die zich achter hun rug afspeelde. Wolff reed daarop inderdaad door Op en om de overweg was inmiddels het grootste busongeluk uit de West- duitse geschiedenis gebeurd. Van de bus bleef nagenoeg niets over. Gillende men sen en onherkenbaar verminkte passa giers maakten van de plaats des onheils een verschrikkelijk geheel, terwijl Wolff 150 meter verder zijn Mercedes startte en gas gaf Merkle werd direct gearresteed, maar was de laatste tijd toch weer bij de spoorwegen als wegwerker werkzaam Over de man weet men in zijn woon plaats Weiier geen kwaad woord te zeg gen. Hij wordt afgeschilderd als een goed huisvader en wès een goed over wegwachter tot de 20ste juli. Toen liet hij ingenieur Wolff, uit een soort over- wegwachters-goedmoedigheid <of onver antwoordelijkheid?) doorrijden en kon hij de autobuschauffeur niet meer tegen houden. Zijn advocaat heeft gezegd: „Merkle heeft niet meer gefaald dan de automobilist die een voorrangsbord over het hoofd ziet. Alleen komt de automo bilist er meestal net nog goed af, maar stierven door Merkle's fout 45 mensen". Ook Wolff op het matje Op de eerste procesdag bekende Merkle dat hij in mei jJ. eveneens een bus door de open spoorbomen heeft moeten laten rijden. Toen zou er iets aan de con structie hebben ontbroken: de spoor bomen zouden namelijk als tegenwicht een te zware stenenmassa hebben, die niet goed functioneerde. Maar de vraag is of een dergelijke constructiefout ook aansprakelijk kan worden gesteld voor de busramp van 20 juli. Het staat name lijk vast dat Merkle op die dag Wolff met opzet heeft doorgelaten en ten aan- I zien van de bus een kapitale blunder 1 heeft begaan: hij besloot namelijk te laat de bomen te sluiten. Inmiddels heeft de Justitie niet slechts Merkle op het matje geroepen maar ook Wolff en zijn vrouw staan terecht. Wolff wordt verweten dat hij het verkeer in gevaar heeft gebracht en daarna is door gereden. Zijn vrouw wordt van mede plichtigheid verdacht. De vraag van het proces te Heilbronn is nu: heeft Merkle uit goedmoedigheid of onverantwoordelijkheid Wolff door gelaten en kon hij daarna de catastrofe met de bus niet meer voorkomen? Vlak voor Kerstmis zal de uitspraak in deze geruchtmakende zaak vallen. In zijn repliek erkende de heer Tila nus (CHU) dat zijn grondwettelijke be zwaren zijn opgeheven, maar hij hand haaft zijn bezwaren tegen de hele opzet van de mammoetwet, die meer een pro gram is dan een wetsontwerp De conse quenties ervan zijn niet te beoordelen als het overgangsrecht onbekend is. VOL verwachting klopt ons hart! Is het dat niet, wat in deze dagen door de hoofden van duizenden kindertjes spookt als een alles obsederende gedachte? Elk kind dat nog gelóven kan en mag heeft z'n wensen van geëlektrificeerd speelgoed tot een héél klein stukje „lekkers" toe. Borstplaat, marsepein, speculaas: 't geeft niet, als 't maar iets anders is dan anders en als het maar met Sinterklaas te maken heeft. Sinterklaas blijft, ondanks z'n eerbiedwaardige ouderdom, de „kindervriend". Om hem hangt de sfeer van het „grote mysterie'. Er is van dat mysterie wel een stuk afgegaan, sinds honderden Klazen met honderden Pieten zich door de lage landen spoeden, waar mee de Bisschopsstand in Spanje op nul is aangeland: maar tóch Sinterklaas is voor duizenden ook in deze tijd de enige, die 't voor het zeggen heeft. Hij prijst of straft, al naar wat Pietje of Liesje op hun debet of credit hebben, hij ruikt als 't ware bij voorbaat wie een beloning of een pak voor hun broekje of rokje ver dienen. SINTERKLAAS is voor de kin deren de „goede heilige' of „de grote boeman". Intussen drukken ze hun neus plat voor de winkelramen en zoeken uit, wat ze van hem willen krijgen. Want géén kind voelt zich zó schuldig, dat 't denkt: „Sinterklaas brengt niks voor me mee". Nee: Sinterklaas brengt altijd iets voor je mee. Wét je ook uitgehaald hebt. Zó goed is nu die Sinterklaas, al spreekt-ie wel eens nors door z'n baard, al schermt-ie met z'n roe en al heft-ie dreigend z'n vinger op. 't Komt er tenslotte altijd op neer. dat Sinterklaas na z'n boze bui weer met z'n oogjes twinkelt en schouderklopjes uitdeelt. Die béste Sint toch Gi één kind laat zich meer door hem van de wijs brengen, i Sint zou niet helemaal met al z'n pakjes uit Spanje gekomen zijn, om ze weer mee terug te ne men. Er valt dus altijd wel wat af: een pop, een speelgoedbeestje, ja, wat zou 't dit jaar zijn? Zó kijken ze en denken ze stil letjes voor het raam. Als straks de „grote avond" komt en de - ondanks alle nuchterheid van deze tijd - tóch voor één ogenblik zo héél geheimzinnige man door de schoorsteen staat te boe-en, komt er tóch net dat naar beneden val len wat ze Juist zo héél erg graag wilden hebben. Hij weet precies, wat Liesje laatst op die wandeling met mammie zo prachtig vond Wat knép van hem! FANTA8IO Protestants Expo-paviljoen naar Den Haag (Van onze Haagse redactie) De American Protestant Church in Den Haag heeft het paviljoen van de Protestantse kerken, dat op de Expo te Brussel heeft dienst gedaan, aangekocht. Het zal naar Den Haag worden overge bracht en deel gaan uitmaken van een groter centrum. In de eerste plaats zal het dienst doen als kerk en gemeentecentrum, maar te vens gebruikt worden als ontmoetings centrum voor Amerikanen, die naar Europa komen, met Nederlandse geloofs genoten. Hier zullen Amerikanen hun verblijf in ons werelddeel kunnen aan vangen. Zij zullen er mensen vinden die bereid zijn met hen te spreken en zij zullen er door middel van cursussen in geleid worden in het leven en denken van christenen in Europa. Ook zullen zij er inlichtingen ontvangen over kerke lijke activiteiten in de landen, die zij willen bezoeken. Aanvankelijk was het plan van de Bel gische protestanten het paviljoen in hun land te houden, maar daarvoor waren niet voldoende geldmiddelen beschik baar. Het paviljoen zal waarschijnlijk een plaats vinden in het uitbreidingsplan Duttendel in Scheveningen. Bespreking salarispositie overheidspersoneel In de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken is vandaag in aanwezigheid van de minis ter van Binnenlandse Zaken de salaris positie van het overheidspersoneel we der in bespreking geweest. Dit overleg zal op 10 december worden voortgezet. 1.998.200 wie zQn de gelukkigen die de laatste 12 paar Hi-life nylons kopen welke de 2 millioen afronden? Misschien treft u hetJa? Dan wacht u een bizonder prettige verrassing! De namen van de 12 gelukkigen ver wachten wy reeds in onze volgende mededeling bekend te kunnen maken.* Wist u reeds dot de Hi-life vxmdelnylona ^Avenue** een geheel ladderorije boord heb ben, alsmede een ladderstop <n het teenstuk ondanks dit kwaliteitsvoordeel is de prijs van ,glvenue" slechts f. t,95 per paar. In uw favoriete taak tal men gaarne de Hu hfe collectie tonen en u persoonlijk bii uw aankoop adviseren. Hi-life nylons zijn van f. 2,95 af ver krijgbaar bij alle betere damesmode- en speciaalzaken. Nog niet „zuiver'' Rood-China in „De opportunisten van rechts, in de boezem van de partij, volharden in hun burgerlijke opvatting van de wereld en blijven zich hevig verzetten tegen de al gemene lijn voor de opbouw van het so cialisme, van de „grote sprong vooruit" en van de ..volkscommunes" aldus schrijft de „Rode Vlag", het ideologische blad van de Chinese communistische partij, welks hoofdartikelen in het alge meen door het propaganda-apparaat van de partij worden overgenomen. Het blad herinnert aan de grote „zui veringscampagne", die in 1957 volgde op de korte periode van „de honderd bloe men", welke eindigde met „de verwijde ring van de burgerlijke elementen". Terwijl de zuiveringscampagne hoofd zakelijk gericht was tegen de intellec tuelen, is die van heden gericht tegen die elementen, die zich binnen de partij bevinden, die „burgerlijke revolutionai ren, die, omdat zij in het verleden soms het volk een dienst bewezen, thans het recht menen te hebben zich tegen de partijlijn te verzetten". „Die strijd", aldus de „Rode Vlag", „heeft ten doel de algemene lyn van de partij te bewaren alsook de ideologische revolutie In de boezem van de partij. Bij het voeren van deze strijd moet iedere strijder de leer van het Marxisme-Le- ninisme en de gedachten van Mao Tse- toeng ernstig bestuderen en zijn geweten onderzoeken aangaande de wereldge dachte van het proletariaat". Zuid-Molukse organisatie wil overdracht N.-Guinea Een der organisaties van Zuidmoluk- kers in Nederland, de ..Gaboengan Organisasi Soekoe Maloekoe", die zich „eenheidsllchaam" noemt van enige Molukse organisaties, heeft een „strijd - programma" opgesteld. Hierin wordt o.a. een zo spoedig mogelijke terug keer harer leden naar de Republiek Indonesia gevraagd, waar. aldus het strüdprogramma, „hun toekomst vol komen zal worden beveiligd". Als burgers van de Republiek Indone sia in de vreemde aldus wordt verder verklaard gevoelen zij zich verplicht, het doel en streven van het Indonesische volk te verwezenlijken, te weten ,.het inlijven van West-Nieuw-Guinea bij de Republiek Indonesia". In het „strijd- programma" wordt voorts een aantal eisen op economisch, sociaal en onder wijsgebied geesteld aan de Nederlandse regering. "Deze organisatie omvat ongeveer 1100 van de 20.000 Ambonezen in Nederland).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5