819 LEIDSE EERSTEJAARS Kerkelijk Leven Koninklijke onderscheiding voor „Con Amore" zingt Opgericht 1 maart I860 Woensdag 2 december 1959 Tweede blad no. 29914 GEBOREN Gljsbert, zn van G. van Duijn en W. Messemaker; Wllma. dr van J. Combee en C. van der Voort; Elisabeth Maria, dr van J J. Hamaker en S. van der Plas; Marga- retha Maria, dr van A. van den Berg en C. C. M. van der Voort: Theodorus Adrla- nus Maria, zn van T. G. van der Hulst en A. M. Zonneveld. OVERLEDEN C. F M. Strftter, 52 Jaar, echtgenote van J. L. M. de Poorter; E. de Beer. 77 Jr. e.v. C. Relzevoort. Stijging ruim 5 procent Aan de Leidse Universiteit hebben zich tot dusver voor het lopende Academi sche jaar 819 eerstejaars ingeschreven tegen 776 eerstejaars tot en met het einde van het vorige jaar. Dat is tot dusver dus een stijging van ongeveer 5.5 procent. Aangenomen mag worden, dat zich alsnog enkele eerstejaars zul len melden, zodat men in reëel verge lijkbare cijfers tot een iets grotere stij ging zal komen. Dit stijgingspercenta ge is in overeenstemming met de ver wachtingen. In de verhouding tussen de aantallen vrouwelijke en mannelijke studenten kwam geen noemenswaardige wijziging. Vorig jaar waren dit er respectievelijk 267 en 509. thans 281 en 538. Het aantal eerstejaars voor theologie liep terug van 12 tot 9 dat voor de Ver enigde Faculteiten van Rechten en Let teren van 55 tot 49. De overige facultei ten gaven een stijging te zien: rechtsge leerdheid van 139 tot 141, medicijnen van 154 tot 174, wis- en natuurkunde van 205 tot 221, letteren en wijsbegeerte van 170 tot 182, en de verenigde facul teiten van letteren en wijsbegeerte, wis- en natuurkunde en geneeskunde van 41 tot 43. Het aantal vrouwelijke eerstejaars daalde voor theologie van 3 naar 2. voor letteren en wijsbegeerte van 98 naar 89, van de verenigde faculteiten voor rech ten en letteren van 28 naar 25 en steeg voor rechten van 33 tot 34, wis- en natuurkunde van 40 tot 58 en voor de andere verenigde faculteiten van 21 naar 22. Het aantal mannelijke eerstejaars daalde bij theologie van 9 naar 7, bij bij wis- en natuurkunde van 165 naar 163. van de verenigde faculteiten voor J rechten en letteren van 27 naar 24, en vertoonde een stijging bij de rechten van j 106 tot 107, bij de medicijnen van 110 I naar 123, bij de letteren en wijsbegeerte De Koornbeursbrug in het hartje van Leiden is bepaald geen mooie brug, maar wel een zeer merkwaar dige met zijn opbouw van zuilen en zijn overkapping, waardoor er on danks een mengelmoes van stijlen een bijzondere charme van uit gaat. In het felle licht van de schijn werpers, die de contouren laten spiegelen in het stille water van de Nieuwe Rijn, is het een van de aantrekkelijkste beelden van de lichtweek, welke tot het Sinter klaasfeest in de avonduren het cen trum van de stad beheerst. (Foto Leldsch Dagblad) van 72 naar 93 (zeer opmerkelijk in ver band met de daling bij de vrouwelijke studenten) en bij de verenigde facultei ten van letteren en wijsbegeerte, wis- en natuurkunde en geneeskunde van 20 tot 21. Verkeersstagnatie door elektrische storing Maandagmorgen omstreeks acht nur viel ten gevolge van een storing in een hoogspanningskabel in een groot deel van YVaddinxveen de elektrische stroom uit. Was dit voor de fabrieken en de huis vrouwen (wasdag) reeds eeng rote tegen slag, niet minder had het scheepvaart en wegverkeer hieronder te lijden. De hefbrug over de Gouwe zou nJ. juist geopend worden voor de scheep vaart. Nadat de afsluitbomen waren neergelaten en de brug ongeveer 60 cen timeter was geheven viel de stroom weg. De schipper slaagde erin zijn schip nog tijdig tot stilstand te brengen, zodat een aanvaring met de brug kon worden voorkomen. Doordat de brug noch op. noch neer kon ontstond zowel voor het wegverkeer als voor de scheepvaart een groot oponthoud. Een lange file auto's en wielrijders vormde zich aan weers zijden van de brug. Toen na ruim een kwartier nog geen Jjeweging in de brug was te krijgen vatte een der wielrijders de euvele moed om met fiets en al op de brug te klimmen, welk voorbeeld wel dra door alle wachtenden werd gevolgd. Na drie kwartier kon men de brug met behulp van de reserve motor weer laten zakken, zodat de verkeersstremming was opgeheven. Pas om half tien was de stroomstoring opgeheven en kon het le ven weer zijn normale gang gaan. Opening B.B.-cent-rum De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal vrij dagmiddag 11 december het aan de Middelstegracht ingerichte BB-centrum voor de A-Kring Leiden officieel openen. NED. HERV. KERK Beroepen te Annerveen (toez.) W. A. O. Meeuwen, kand. te Rotterdam Beroepen te Bovenkarspel W. J. Fournler te Gou- tum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Mldwolda (Old.) H. U Wes- terteiT) te Wormerveer. Bedankt voor Eem- dyk G Blom te Meerkerk. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Handel's „Messiah" ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen wes terse sociologie de heren P. L. A. Schoo- nenberg Cs-Gravenhage) en R. Schie- ven (Doetinchem)doctoraal examen westerse sociologie de heer J. W. Panne- koek (Hoenderlo)doet. ex. geologie de heren R. v. d. Wart (Den Haag) en P. Floor (Leiden)kand. ex. A. wis- en natuurkunde de heer J. Hoogenraad (Den Haag); kand. ex A' wis- en na tuurkunde de heer F A. Bottemanne (Den Haag)kand. ex. I wis- en natuur kunde de heer D. Diederix (Leiden) kand. ex. K' wis- en natuurkunde mej. M. S. van Meeuwen en de heren R. Kokke en J. P. M. Schellens (Leiden). Amanuensis nam na bijna 40 jaar afscheid van Rembrandt-lyceum Donderdag 10 december hoopt de Chr. Oratorium Vereniging „Con Amore'' in de Stadsgehoorzaal een uitvoering te ge ven van het bekende oratorium „Mes siah" van G.F. Handel. Deze uitvoering komt dit jaar in de plaats van de traditionele uitvoering van het Weihnachsoratorium van Bach, in verband met het feit. dat dit jaar aan de Handel-herdenking is gewijd. Mede werking verlenen: Annette de la Bije, sopraan, Wilhelmine Matthès, alt, Ge rard Honig, tenor, Hrman Schey, bas als solisten, voorts Jaap C. Spigt, cem balo. De orkestbegeleiding is in handen van het Bach-orkest te Amsterdam, ter wijl het geheel thans staat onder leiding van Jan Pasveer. Verwacht mag worden dat deze uit voering een wijdingsvolle inleiding zal zijn van het komende kerstfeest. Koninklijke onderscheiding op. goed". De wethouder speldde hem ver volgens de zilveren medaille van Oranje- Nassau op de borst. Onder hen die deze middag het woord voerden en afscheidsgeschenken aan droegen. was ook de rector van het ly ceum. dr. J. D. Boks. Hij merkte op, dat de heer Winterdijk heel wat instrumen ten onder handen heeft gehad, gerepa- Amanuensis c d. winterdijk techni- Wethouder Van Schaik speldt de cus der afdeling Natuurkunde, heeft gis- termiddag officieel afscheid genomen van het Rembrandt-lyceum, waar hij I bjjna veertig jaar de onmisbare steun is geweest bij de natuurkundelessen en andere onderdelen van het onderwijs. Het afscheid had plaats in de gymnas tiekzaal in tegenwoordigheid van de do centen en vele leerlingen. Hoogtepunt van de middag was de mededeling van de wethouder van Onderwijs, de heer j. C. van Schaik, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd, de heer Winterdijk de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te ken nen. In zijn toespraak herinnerde de heer Van Schaik eraan, dat deze amanuen sis in september 1920 in dienst van de gemeentelijke HBS is getreden. Eerst had de gasfabriek in Den Haag van zijn werkzaamheid geprofiteerd, toen de Rijksuniversiteit te Utrecht en daarna weer het Haagse gasbedrijf. In Leiden heeft hij bijna de veertig jaar volge- maakt. De wethouder gaf een korte schets van de taak van de amanuensis, een taak die niet altijd even dankbaar is. „Als de proef slaagt, is dat de glorie van de leraar, maar als hij mislukt, blijft er voor de amanuensis een lichte pijn over". Dank bracht de heer Van Schaik amanuensis Winterdijk voor zijn van toewijding getuigend werk in de stilte van zijn kleine werkkamer. „U deed onopvallend Uw werk, maar reerd en ook nieuwe gemaakt. Grote zorg en toewijding paarde hij aan werk lust. Als zyn medewerking nodig was, heeft hij die altijd gegeven; daarvoor is de school hem veel dank verschuldigd. De band met de heer Winterdijk is nu officieel doorgesneden, maar dr. Boks was ervan overtuigd, dat die band op andere wijze toch zal blijven bewaard. Mede namens de docenten werd een ets aangeboden. Ook de leerlingen lieten zich deze mid dag niet onbetuigd. Uit hun reacties viel wel op te maken, dat zij de heer Winter dijk graag mochten. Leidse coöp. groente- en fruitveiling verwacht omzet van 12 miljoen In „Den Burcht" hield de Coöp. Groen- provisie en kistenhuur voor 1960, zon- POMPEIAANSE WANDSCHILDERKUNST Prof. dr. H. G. Beyen hield gister avond in het Rijksmuseum van Oudhe den een lezing over; „Een acte uit het tweede bedrijf der Pompeiaanse wand schilderkunst. Spreker behandelde slechts een korte periode (van plm. 5025 v. Chr.), maar de schilderingen, die binnen deze pe riode vallen, geven dikwijls de gelegen heid wijde perspectieven te openen. Bo vendien is de ontwikkeling in die jaren stormachtig, zodat er veel afwisseling is, Als inleiding tot zijn eigenlijke onder werp wees spreker erop, dat er in de 2de eeuw v. Chr. over de gehele gehel leniseerde wereld één zelfde vorm van wandversiering in zwang was: de zgn. „incrustatiestij 1", in Pompeii 1ste stijl genoemd. In deze stijl werd in kleurig Stucreliëf een paleis- of tempelwand na gebootst. In het begin van de 1ste eeuw v. Chr. ontstond er in het Westen met als uitgangspunt Rome, een geheel nieuwe stijl: de 2de of architectuurstijl (plm. 90 v. Chr.plm. Chr. geboorte). Deze nieuwe stijl die in 80 v. Chr. in Pompeii geïntroduceerd werd, betekende een revolutie. Hij bracht vanaf zyn be gin de hergeboorte van de wandschilder kunst; maar niet in de zin van de strenge wandschilderkunst van de 5de eeuw v. Chr. Deze nieuwe stijl bracht de doorbreking, ja de negatie van het wandvlak; hij toverde verschieten voor, die er in werkelijkheid niet waren. Men kan hier spreken van „illusionisme". Het illusionisme ontwikkelde zich van een materieel-realistische tot een fantasti sche vorm. Reeds in de loop van deze stijl trad een zekere reactie in tegen al te radicale vormen. Na drie perioden van steeds toene mende doorbreking van het vlak, her nam omstreeks het midden van de eer ste eeuw v. Chr. het ..natuurlijke" schil derij en het decoratieve vlak een deel van zijn rechten. Deze periode, die een combinatie van schilderachtige en de coratieve elementen laat zien, werd door spreker nader behandeld. Verscheidene huizen in Pompeii zijn in deze gematigde stijl gedecoreerd. Ook Rome leverde een belangrijk specimen: de beroemde Odys seelandschappen van de Esquilijn, de oudste ons bekende landschappen in de moderne zin van het woord, (horizon!), Bij deze vorm van wandschildering, waarin illusie en vrije fantasie elkaar in evenwicht hielden, bleef het niet. On geveer 25 v. Chr., niet lang nadat Augus tus aan het hoofd van het Romeins im perium kwam, zette de decoratieve ten dentie krachtig door, ten koste van de ruimtelijke illusie en omstreeks 15 v. Chr. begint een nieuwe, vlak-ornamentale stfjl. de 3de, waartegen de jongste vor men van de architectuurstijl het spoedig moeten afleggen. Met gekleurde licht beelden werd een en ander toegelicht. te-, Fruit- en Bloemenveilingvereniging „Leiden en Omstreken" G.A. een alge mene ledenvergadering. De voorzitter, de heer B. van Vliet, opende de vergadering met een woord van welkom en besprak de resultaten van het nu bijna afgelopen jaar waar bij hij liet uitkomen dat met uitzonde ring van enkele produkten, zoals spi nazie en sla, de prijzen van de meeste artikelen bevredigend waren. In hoofd zaak is dit een gevolg van de uitzon derlijk droge zomer, waarmee ook het buitenland te kampen had, zodat de ex port een zeer groot gedeelte van de pro- duktie afnam. Vernacht wordt, dat aan het einde van het jaar een omzet van 12 miljoen gulden bereikt zal zijn. In de loop van het jaar zijn een nieuw koelhuis en een grote neerzethal ge bouwd, welke aanwinsten reeds hun nut bewezen hebben. Staande werden hierna de leden, die in 1959 overleden waren, t w. de heren N. Segaar, P. Oudshoorn en het ere lid, de heer A. C. v. Paridon herdacht. Na lezing van de notulen werden de voorstellen tot uitbetaling van de le denrekening 1956, verstrekking van kwe kerskrediet en vaststelling van veiling der stemming aangenomen, waarna de begroting voor 1960, na uitvoerige toe lichting door de voorzitter, werd aan genomen. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter, de heer B. van j Vliet en de bestuursleden, de heren L. Snoeker, J. P. B. v. d. Poel en M. L. Ha- geman herkozen. De heer N. J. van Schie, die als lid van de Raad van Toe- zicht niet herkiesbaar was, werd opge- volgd door de heer L. J. v. d. Post. De voorzitster dankte de heer van Schie voor zijn vruchtdragend werk en sprak de hoop uit hem na afloop van zijn „wacht tijd" weer als lid van de Raad van Toe- zioht te mogen begroeten. Vervolgens was aan de orde het be stuursvoorstel tot dempen van een ge deelte van de haven en tot het doen bouwen van een nieuwe kistenloods voor 150.000 kisten; voorts dienen enige fruit loodsen verbouwd en uitgebreid te worden. Na uitvoerige besprekingen, waarbij van de zijde der tuinders, die hun produkten per schip aanvoeren, enige bezwaren tegen de demping naar voren waren gebracht, werden de voor stellen aangenomen. Een geanimeerde rondvraag besloot de vergadering.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3