Pijlsnelle technische ontwikkeling vergt prioriteit investeringen 22 cLclilHy IS 'T NOG NODIG Ka Vee Wee Krachtig pleidooi verkorting overgangsperiode E.E.G. verdrag Vergaderiiig bouwondernemers Ook voor u mevrouw L. M. VAN (LEEF zorgt weer voor een feestelijke verrassing Meesterstukje van Braziliaanse vlieger bij landing in rimboe Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 1 december 1959 Derde blad no. 29913 Voorzitter Verbond Prot. Chr. Werkgevers: (Speciale berichtgeving) „Om bij te blijven in de pijlsnelle technische ontwikkeling van onze tijd, is een hoog niveau van investeringen noodzakelijk, waarmee ik niet wil zeggen, dat de investeringen nooit hoog genoeg kunnen zijn, maar waarmee ik wel wil stellen dat in de huidige situatie aan een grote omvang van investeringen een hoge prioriteit moet worden toegekend". Dit zei vandaag de voorzitter van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers in Nederland, de heer A. Borst, tijdens de te Amsterdam gehouden ledenvergadering van het Verbond, in een rede getiteld „Economische opgang noopt tot bedachtzaamheid". Er is echter volgens de heer Borst een grens, waarbij het vanzelf spreekt dat investeringen en consumptie samen niet meer mogen bedragen dan de nationale middelen. De bedachtzaamheid zowel van overheid als van bedrijfsleven eist dat door een voldoende omvang van de besparingen de investeringen metter daad mogelijk worden gemaakt. Dit be tekent volgens de heer Borst dat de ar beiders zich bij de besteding van het grotere inkomen mede rekenschap moe ten geven van de enorme investerings- taken waarvoor ons volk staat. Nieuwe lonen Eerder had hij gesproken over de nieuwe loonpolitiek. Hij zei dat het be gin van het nieuwe loonbeleid zeker niet gemakkelijk is geweest, omdat eensdeels het bedrijfsleven het dragen van ver antwoordelijkheid op dit punt eniger mate was ontwend en andersdeels omdat een belangrijke groep in het bedrijfsle ven de introductie van de grotere vrij heid en verantwoordelijkheid niet van harte mee wilde dragen en steunen. „De overgangsperiode is nu voor een groot deel achter de rug", zo zei hy, „hetgeen onder meer tot uitdrukking is gekomen in het feit, dat in een aantal belangrijke bedrijfstakken inmiddels de eerste loonsverhoging tot stand is geko men. Hij had echter persoonlijk de in druk dat de verhogingen wat aan de hoge kant waren. De heer Borst was het oneens met de opvatting, dat er thans van een vrijere loonpolitiek in het geheel geen sprake is en dat het dirigisme van de overheid in sterke mate is toegenomen. De vrijheid van het bedrijfsleven in het nieuwe be stel achtte hij zeer aanzienlijk toegeno men, hetgeen o.ra. zou blijken uit het feit, dat er thans metterdaad loonsver hogingen plaats vinden, terwijl voor dien de loonsverhoging min of meer door de regering werd gedecreteerd. In dit verband wees hij op de spelregels die door de overheid in het belang van het sociaal-economisch leven zijn gesteld en hij zei dat het bedrijfsleven alleen by overtreding van die spelregels in aanra king komt met de overheid. „Maar dit overheidsingrijpen is dunkt mij, aldus geheel op zjjn plaats en ten volle verantwoord en in overstemming met de christelijke opvattingen omtrent het wezen van de vrijheid en de na tuurlijke taak van de overheid. Over het vraagstuk van hogere lonen, maar dan ook vrijere prijzen, zei de heer Borst, dat dit niet mag betekenen „sta biele prijzen", althans niet in globale zin. Op de regel moet hier en daar een uit zondering mogelyk zijn, vooral daar waar sociaal of economisch onrecht dreigt. Algehele verwerping van de re gel betekent echter volgens de heer Borst het betreden van het hellende vlak van de inflatie. Daarom kan loonsverho ging uitsluitend betaald worden uit produktiviteitsstyging". Dat gold vroeger in macro-economische zin, het geldt nu onder de nieuwe loonpolitiek vooral mi cro-economisch en vasthouden aan deze regel zal ons kunnen behouden te ver vallen in een der gevarenzones, die de huidige economische opgang bedreigen". Twee blokken Sprekende over de EEG en de vrije- handelszone zei de heer Borst, dat de ontwikkeling een scheiding van West- Europa in twee blokken dreigt te wor den, hetgeen hy voor West-Europa scha delijk noemde. In dit verband noemde hy het recen te rapport-Hallstein, dat hij niet geheel wilde afwijzen, om de positieve elemen ten, die er in staan en die het aanvaard baar maken als uitgangspunt van de be sprekingen met de zeven, maar bepaald zwak noemde hij in dit rapport de stel ling dat de EEG eerst uitgebouwd en versterkt moet worden alvorens er over een Europese associatie kan worden ge sproken. De heer Borst kon dit rapport echt nog niet zien „als de hefboom die de wagen der Westeuropese integratie weer in de rails zal kunnen krijgen". Er zijn volgens de heer Borst krach tige economische argumenten die plei- Geen referendum in correctiegebieden De regering wil zo mogelijk een refe rendum in de grenscorrectiegebieden vermijden. In de Memorie van Ant woord op de begroting van Buitenlandse Zaken wordt hierover gezegd: De regering heeft de vraag of vóór eventuele teruggave van grenscorrectie- gebieden een uitspraak van de bevol king moet worden verkregen, zorgvuldig overwogen. De ervaringen die in andere gebieden met volksstemmingen zijn op gedaan, leiden tot de conclusie, dat zo enigszins mogelijk refenda dienen te worden vermeden. Door het houden van volksstemmingen kan allerlei tweedracht zelfs in de kring van familie en vrien den, ontstaan, terwijl door inmenging van buitenaf sentimenten in beroering kunnen worden gebracht, welke tot ex cessen aanleiding kunnen geven". De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken heeft in een onderhoud met ver tegenwoordigers van de pers op de mo gelijkheid gewezen, dat El ten en Tud- deren aan Duitsland zouden worden af gestaan. De staatssecretaris heeft er echter geen twijfel over laten bestaan, dat het totale resultaat van de onderhandelin gen met Duitsland, dus inclusief een eventuele afstand van Elten en Tudde- ren, aan de Staten-Generaal ter goed keuring zal dienen te worden voorge legd. ten voor een verkorte overgangsperiode van het EEG-verdrag. Hierbij dacht hij aan het feit dat het douane-tarief van de andere EEG-landen voor vele artike len hoger is dan het huidige Benelux-ta- rief. De afbraak van dit hoge tarief zal dan ook in de eerste en de tweede fase van het verdrag niet zoveel invloed hebben als de afbraak van het Benelux - tarief, zo meende hij. Verder zal naar zijn mening een versnelde verlaging der tarieven een kostprijsverlagend effect hebben. De grootste uitdaging! Het vraagstuk van de onderontwik kelde gebieden noemde hij de grootste uitdaging, die aan onze Westelijke we reld wordt gesteld. Wil de koopkracht in deze landen kunnen worden verhoogd, dan moeten deze landen naast hun landbouw tevens hun industrie gaan ontwikkelen. In de eerste periode brengt dit mee dat onze kapitaalgoederenindustrie aan deze jon ge industrielanden kan gaan leveren. Dit kan volgens de heer Borst aan de andere kant inhouden dat in bepaalde sectoren onze exportindustrie van ge bruiksgoederen een deel van hun afzet markten verloren ziet gaan. Tot slot hield de heer Borst een pleidooi voor het bevorderen van technische en organi satorische kennis onder deze volken. De eeuwig jeugdige Mariene Dietrich tijdens de openingsvoor stelling van een nieuwe revue, waarin zij optreedt in het Théatre de l'Etoile in Parijs. Britse verontrusting over Duitse aanval op nazi-slachtoffers Een groep Britten, onder wie ver scheidene vakbondsleiders en een par lementslid, heeft een brief gepubliceerd, waarin een beroep wordt gedaan op de Westduitse regering om de „aanvallen" te staken op de Duitsers, die „het voor de vrede opnemen". De brief is gezon den naar de Westduitse ambassadeur in Londen, Von Herwarth. De groep zegt in de brief dat vele Britten zich bezorgd maken over de aanvallen, die in West-Duitsland wor den gedaan op de vereniging van nazi slachtoffers en de Westduitse Vredes beweging. Zeven leiders van de West duitse Vredesbeweging worden in de Bondsrepubliek vervolgd en men heeft rechterlijke instanties verzocht de Ver eniging van nazi-slachtoffers illegaal te verklaren op grond van een artikel van de Westduitse Grondwet, dat moet voor komen dat er weer verenigingen van nazi's worden opgericht, aldus de brief. Hierin wordt voorts gezegd dat de Ver eniging van nazi-slachtoffers opgericht is met de steun van de Geallieerden en de Westduitse autoriteiten. Nu wij geconstateerd hebben dat mannen en vrouwen, die zich verzet hebben tegen de politiek van de nazi's in uw land worden aangevallen, terwijl aan de andere kant vaststaat dat vele Duitsers, die tijdens het nazi-bewind bestuursfuncties hebben bekleed, nu weer verantwoordelijke ambten bekleden, zult u onze bezorgdheid begrijpen, aldus deze groep. De overtredingen, die de leiders van de Vredesbeweging ten laste worden ge legd, vinden hun oorsprong in de steun die deze leiders geven aan de ontwape ning en de politiek van co-existentie. Vele Britten, zo gaat de brief verder, hebben zich in en na de oorlogsjaren ge kant tegen de propaganda, die het Duitse volk in zijn geheel verantwoordelijk wilde stellen voor de misdaden van de nazi's. Maar deze Britten eisten wel een krachtige verwerping van de politiek van de nazi's door West-duitsland. De groep zegt dan dat dit standpunt gedeeld wordt door het grootste deel van de Britse bevolking. Omdat wij van me ning zijn, dat deze ontwikkeling in uw land de vriendschap tussen het Duitse en het Britse volk bedreigt, doen wij een beroep op de regering van de Bondsre publiek om deze aanvallen te staken, zo besluit de brief. Milaan bedreigd door gevaarlijke bommengooier Twee onbekenden hebben zaterdag avond een bom gegooid naar de Shell- raffinaderij ten noordwesten van Mi laan. De bom kwam terecht in een net, dat ter bescherming van twee grote tanks was aangebracht. De helse ma chine kwam niet tot ontploffing. Poli tiemannen en bewakers namen de twee mannen onder vuur, maar wisten hen niet te raken. De daders ontkwamen in de duisternis. Sinds vrijdag wordt in geheel Noord- Italië gezocht naar een man, die ge dreigd heeft de olie-installaties van de Shell bij Milaan op te blazen, als deze maatschappij hem niet 100 miljoen lire (ongeveer 600.000 gulden) deed toeko men. In het begin van de week wer den op het terrein van de olie-onder neming twee bommen gevonden, die, als zij ontploft zouden zijn, een geheel district van Milaan zouden hebben ver woest! Indonesië-sfrijders en de Noodwachtplicht Naar aanleiding van de besprekingen in de Staten-General over de inscha keling van de Indonesië-strijders voor de noodwachtplicht, heeft de minister van Binnenlandse Zaken de volgende directieven verstrekt: 1. de soldaten onder de Indonesië- strijders worden niet bij de noodwacht ingelijfd, indien zij op het tijdstip waar op zij voor de BB. beschikbar zijn ge steld. 33 jaar of ouder zijn. In de enkele gevallen waarin „inlijving reeds heeft plaats gehad, worden zij ontslagen als noodwachter. 2. De overige Indonesië-gangers wor den alleen als noodwachter ingelijfd, indien en voorzover 3 4 van het nodige aantal pliohtnoodwachters niet kan worden betrokken uit gewoon militair dienstplichtigen, die niet in Indonesië hebben gediend. In de gemeenten, waar reeds Indone- siëgangers zijn ingelijfd en het totaal aantal ingelijfden gewoon militair dienst-plichtigen meer bedraagt dan bedoelde 3 4. zal een aantal Indonesië- gangers worden ontslagen. Dit geschiedt echter alleen t.a.v. hen, wier opleiding als noodwachter op 15 oktober 1959 nog niet is aangevangen. 3. Voor alle Indonesië-gangers dus óók voor de onderofficieren, wordt de dienst verplichting bij de noodwacht beperkt tot een tijdvak van 3 jaar, gerekend van het tijdstip van inlijving. Een en ander heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de verschillende instanties per circulaire meegedeeld. Naar terugkeer normale verhoudingen 'i De Ned. Bond van Bouwondernemers NBB heeft gisteren in Den Haag een buitengewone bondsvergadering gehouden. De bondsvoorzitter, de heer D. J. Beuker, zei het een volstrekt onjuiste behandeling van zaken te achten, indien in tijden van schaarste genomen noodmaatregelen, in normale tijden als vanzelf sprekend zouden worden aanvaard en zouden worden gecontinueerd en gelega liseerd. Wat betreft de volkshuisvesting noemde hij daarbij het continueren van een z.i. te groot aandeel van de woningwetbouw in de totale woningproduktie, zoals dat ook thans nog geschiedt met 100 overheidssteun, en van de bevoor rechting van deze als aanvullend bedoelde woningwetbouw boven de particuliere bouw. Hij achtte zulks in strijd met het uitgangspunt van de wet. Voorts had hij kritiek op het handhaven van de Woonruimtewet 1947, die, bedoeld als noodwet, naar zijn mening nu de basis vormt voor het in vele gevallen kunst matig in leven houden van in menig opzicht geheel overbodige huisvesting- bureaus en mitsdien een belemmering betekent voor de woningvoorziening. lende organen, die in verscheidene geval len een belemmering betekenen. Het financierings- en subsidievoorstel, gedaan door de centrales van woning bouwcorporaties, inhoudende het ver strekken van overheidswege van rente loze leningen, komt spr. onaanvaardbaar voor Zulks moge voor woningbouwcorpora ties aantrekkelijk zijn omdat zij door deze overheidsfinanciering de risico's blyven afwentelen op de overheid. De particuliere bouwondernemer en beleg ger moet zelf voor zijn financiering zorgen en wenst de aan de exploitatie verbonden risico's zelf te dragen en niet op de overheid af te wentelen. VICTORY; -V een lichte sigaar voor ct. Nationaliteit Zuid-Molukkers Hij betuigde zijn instemming met het streven van de minister om de bouw van arbeiders- en goedkope middenstands woningen weer door de particuliere bouwondernemer te doen realiseren. Ook een arbeider is een volwaardig mens, wie een volwaardige woning toe komt. waarvoor hij de uit de kostprijs voortvloeiende huur moet kunnen be talen. Het predicaat sociaal-zwakke is op de arbeider beslist niet van toepas sing. aldus spreker. Als essentiële richtlijnen voor het op een terugkeer naar normale verhou dingen gericht woningbouwbeleid noemde hij: 1. Alle recht doen wedervaren aan de wezenlijke functie van de woningbouw ondernemer, die voor eigen rekening en risico zijn produktie richt op de markt met de grootste en blijvende vraag: arbeiders- en middengroepen. 2. De belegger een subsidie verlenen, die hem de mogelijkheid biedt tot een rendabele exploitatie te komen en deze ook te handhaven. 3. Een financiële regeling treffen voor de huisvesting van de sociaal-zwakken en z.g. vergeten groepen. Subsidiëring van de woningbouw zal noodzakelijk blijven. zolang er sprake is van een algemene huurprijsbeheersing en zolang inkomen en economische huurprijs niet in evenwicht zijn ge bracht, zo meende hij. Tegen het principe van de voorgestel de subsidieregeling voer de particuliere In zijn Memorie van Antwoord op de begroting van Buitenlandse Zaken heeft de minister gezegd, dat het de regering bekend is, dat een aantal Zuid-Molukkers er bezwaar tegen heeft bouw had de heer Beuker geen bezwa- als Indonesische staatsburgers te wor den aangemerkt. De minister zegt echter, dat zolang zij de Indonesische nationaliteit bezitten, er geen aanlei ding is hen niet als zodanig te regis treren. De status van Nederlands onderdaan komt alleen toe aan de inheemse bevol king van Ned. Nieuw-Guinea; er is geen wettelijke mogelijkheid deze aan andere toe te kennen Naturalisatie tot Nederlander zal. op verzoek, in overweging genomen kunnen worden. De status van vluchtelingen kan slechts worden ontleend aan de bepalin gen in het vluchtelingenverdrag van 1951, dat ter zake echter niet van toe passing is. ren, doch zoals de regeling thans luidt, zal zij zijn inziens in de praktijk niet bruikbaar zijn. Hieraan is evenwel tege moet te komen, indien de volgende wijzigingen worden aangebracht. Ten aanzien van de regeling voor huurwoningen: Verlaging van de jaarlijkse bijdrage, evenredige verhoging van de eenmalige premie, uitkering van de gekapitaliseer de bijdrage, indien deze na 6 jaar nog een restant zou vertonen Ten aanzien van de regeling voor koopwoningen: Beschikbaarstelling van de premie aan de initiatiefnemer-aanvrager in ver band met zijn financiering. Het ver strekken van de toeslag eigen-woning- Indien de voorgestelde regeling in deze zin wordt gewijzigd, zal de terug keer naar normale verhoudingen op het gebied van de arbeiders- en goed kope middenstandswoningbouw worden bevorderd, zo meende de heer Beuker. Advertentie moet het niet moeilijk zijn uit onze enorme collectie een „BLIJVEND" geschenk voor Uw echtgenoot te vinden. BOTERMARKT 25. TELEFOON 22669 bezit zonder inschakeling van toemidtJÓ^muleerd. Samenwerking Oost- en West Nieuw-Guinea In zijn Memorie van Antwoord op de begroting van Buitenlandse Zaken zegt de minister, dat de samenwerking tus sen Nederland en Australië ten aanzien van Nieuw-Guinea zich in verheugende mate heeft uitgebreid en verdiept en dat ook de Papoea's in deze samenwer king werden betrokken De minister voegde hier aan toe, dat tijdens 1e tweede, in het begin van volgend jaar to beleggen Nederlands - Australische ambtelijke conferentie de ontwikkeling zal kunnen worden bevestigd en gesti- Vanaf heden t/m 31 dec. a.s. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUS-horloge tegen inlevering van deze advertentie voorzien van naam en adres bij Uw Horloger Juwelier of na inzending van Uw garantiebewijs aan N.V. v/h Ed. Goudsmit, Conradstraat 18, Rotterdam een fraaie INDUS" kalender met 12 schitte rende foto's van Zwitserse landschappen uitge voerd in natuurlijke kleuren cadeau. Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult genieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouw baar INDUS-horloge cadeau te doen, knip dan deze advertentie uit. Naam: - Adres: - Woonplaats: Vreemd avontuur! Met drie Nederlanders in veiligheid De leden van de Nederlandse luchtvaartdelegatie, die in Rio de Janeiro besprekingen hebben gevoerd met een delegatie van Brazilië over de voorwaarden, waaronder de diensten van de KLM naar Zuid-Amerika worden gevlogen, hebben na afloop van de conferentie een vreemd luchtavontuur beleefd, dat echter dank zij de knappe prestatie van de Braziliaanse vlieger wonderlijk goed is afgelopen. De delegatieleden, prof. dr. D. Goed huis, de heer J. L. Voüte en dr. H. A. Wassenbergh waren In een militaire Beechcraft gestapt, die hen van Rio naar Brazilia, de nieuwe hoofdstad van het land zou brengen. Zij werden bege leid door een Braziliaanse autoriteit, terwijl de bemanning van het tweemoto- rig toestel uit drie personen bestond. Een half uur na het vertrek moest de schroef van een der motoren In vaan stand worden gezet. Het vliegtuig be vond zich toen op 3300 meter hoogte. Uit de aard der zaak kon de andere motor niet het vermogen opbrengen om op die hoogte te blijven vliegen. In de buurt van Bela Horizonte dook de Bra ziliaanse gezagvoerder door een gat in Loonsverhoging in textielindustrie Tussen de werkgevers- en werkne mersorganisaties in de textielindustrie is overeenstemming bereikt over een loonsverhoging, aldus is medegedeeld door de textielwerkgeversorganisatie te Enschede. De uurlonen zullen per 1 januari 1960, behoudens goedkeuring door het Colloge van Ryksbemidde- laars, met elf cent worden verhoogd. Hierin is de huurbijslag 1957 verwerkt. Voor de jeugdigen zal een aanpassing der uurlonen plaatsvinden. Daarnaast bestaat overeenstemming over een aan tal verbeteringen der secundaire ar beidsvoorwaarden. Voor wat de arbeids tijdverkorting betreft is men het eens over een verkorting tot 45 uur voor de dagdienst in de komende contractpe riode van twee jaar, doch bestaat er nog verschil van mening ten aanzien van de ploegenarbeiders. om na meer dan 60 jaar in Leiden sigaren te hebben verkocht, U te wijzen op onze uitgebreide sortering. SIGARENHANDEL C. WALENKAMP v.h. H. WALENKAMP ZONEN PRINSESSEKADE 1 - LEIDEN TELEFOON 21126 het wolkendek omlaag. Aangezien de temperatuur van de tweede motor op liep besloot de piloot een noodlanding te maken. Na 45 minuten cirkelen meende hy een terreintje ontdekt te hebben waarop zonder al te veel risico geland kon worden. Zeer knap zette de Bra ziliaanse vlieger het toestel tegen de heuvel op, op de grond. Het terrein bleek in werkelijkheid nogal oneffen te zyn door termiethopenen stronken van afgekapte bomen. Het gevolg was, dat het vliegtuig by de landing zwaar beschadigd werd aan de vleugel en de staart, terwijl een der motoren verloren ging. Alle zeven inzittenden van de cabine kwamen er zonder een schrammetje af, wel een bewijs, dat de gezagvoerder, een der meest be kwame straaljagerpiloten van Brazilië, in moeilijke omstandigheden een meesterstukje had uitgevoerd. In dit deel van Brazilië, een zeer on toegankelijk gebied, wonen geen mensen. De zeven inzittenden moesten twee uur lopen alvorens een boerderij te ontdek ken. Daar konden paarden worden ge huurd. De drie Nederlanders werden nu ruiters en na enkele uren draven be reikte men een verkeersweg, waar een autobus langs kwam. Zo kwamen de zeven mannen tenslotte in Bela Hori zonte aan. Praag protesteert tegen Westduitse ballonnen De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren bij West-Duitsland geprotes teerd tegen het .sturen van balonnen met propagandamateriaal" naar Tsje- choslowaaks gebied. In de pamfletten werd de bevolking van de socialistische landen aangezet acties tegen het staatsstelsel te onder nemen. Tot 1957 werden voortdurend derge lijke ballons van West-Duitsland uit naar Tsjecho-Slowakije gezonden door de Amerikaanse organisatie „comité voor een vrij Europa", aldus de protestnota, waarin onmiddellijke maatregelen tegen de gemelde actie worden geëist. (Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade te Bonn wist niets van bovengenoemde ballonvluchten). Engelse combinatie gaat goedkope vis leveren Twee grote Engelse visserijbedrijven hebben plannen bekendgemaakt voor de aanvoer van goedkopere vis op de En gelse binnenlandse markt, als antwoord op de concurrentie van de landen van de kleine vrijhandelszone. Tussen de Ross-groep, een grote vishandel, en de Leith Fishing Company of Chr. Salve- sen, die drie fabriekstreilers bezit, is een op 1 januari a.s. in werking treden de overeenkomst gesloten tot een bedrag van een miljoen pond sterling. De door deze drie fabriekstreilers te vangen vis zal onmiddellijk na de vangst worden bevroren en door de Ross-com- binatie worden gekocht. Deze laatste zal de vis zonder enigerlei restrictie verko pen aan handelaren aan de kust, groot- en kleinhandelaren, visbakkeryen. zie kenhuizen en levensmiddelenbedrijven. De Ross-groep zal haar afnemers gedu rende het gehele Jaar een enkele prijs garanderen, zodat prijsfluctuaties uitge sloten zullen zijn. Welke deze garantie prijs voor de handel is. werd niet be kendgemaakt.. doch volgens de beide contractanten zal hij lager zijn dan de gemiddelde prijs van thans. Volgens woordvoerders van beide on dernemingen betekent deze overeen komst. dat de prijzen op de binnenlandse markt met ingang van 1 januari zullen worden verlaagd. Vergeldingsacties van terroristen Bendeleden van de Daroel Islam heb ben in de Dessa Tjiboegel. in West-Java, 121 personen gedood en 65 gewond, toen zij daar een overval deden. Deze wordt gezien als een vergeldingsmaatregel te gen een tegelijkertijd ondernomen lucht aanval op versterkingen van bendeleden van de Daroel Islam in het heuvelland van West-Java. Deze aanval van de strijdkrachten der regering werd onder steund door legereenheden te land. De luchtmacht noemde niet het aantal do den als gevolg van deze actie, doch deel de wel mee. dat 41 verblijfplaatsen van de opstandelingen waren vernield. De aanval op Tjiboegel werd verricht door 400 500 bendeleden. Ongeveer 4000 inwoners van deze plaats zyn uit geweken naar elders. Ruim 400 woningen zijn verbrand. In de residentie Priangan heeft de politie aan kinderen beneden 16 jaar verboden zich na 20 uur bulten te be vinden. In een andere dessa in West-Java vonden drie opstandelingen de dood in een vuurgevecht met regeringstroepen. Hierbij werden een militair en tien bur gers gedood alvorens de opstandelingen, na 200 woningen te hebben verbrand en sawahs te hebben vernield, de wijk na men. Op Sumatra zouden in Tapanoeli in de afgelopen maand 20 opstande lingen door de regeringstroepen zijn gedood. Apeldoorn tijdelijk in het donker Tengevolge van kortsluiting in een hoogspanningskabel bij de Apeldoorn- se gasfabriek heeft gisteravond een groot gedeelte van Apeldoorn van tien voor vijf tot bijna half zeven in het donker gezeten. Niet alleen de ver lichting in huizen en bedrijven, doch ook de straatverlichting viel uit. Verschillende grote warenhuizen in het centrum van de stad moesten de deuren sluiten, nadat het publiek was verzocht de zaak te verlaten. In een aantal kleine bedrijven ging de verkoop door bij kaarslicht of het zwakke schijn sel van zaklantaarns. De stoplichten op verschillende drukke kruispunten in het centrum geraakten buiten werking en de politie kon in de volkomen duis ternis geen maatregelen nemen om het verkeer in goede banen te leiden, waar door er hier en daar noga] wat ver keersopstoppingen ontstonden, die ech ter vrij snel weer waren opgelost. Ds. A. VAN DER FLIER OVERLEDEN Op 51-jarige leeftyd is te zijnen huize overleden ds. A. van der Vlier, hervormd predikant te Velp (Geld.) Ds. Van der Flier werd 1 oktober 1933 hulpprediker te Terneuzen. Op 29 juli 1934 werd hij te Gaast <Fr.) in het pre dikambt bevestigd. In 1941 vertrok hij naar Farmsum (Gr i en op 8 juni 1947 deed hij zijn Intrede bij de gemeente van Velp Het stoffelyk overschot zal woensdag om drie uur op de begraafplaats „Heide- rust" te Worth-Rheden ter aarde wor den besteld na afloop van een rouw dienst in de Grote Kerk te Velp, die om kwart voor twee begint.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5