DAF WY6ERT Rowenta KWATTA Civiel geding over de naasting in Indonesië Miss Benelux hoofdpersoon in Modewereldconflict Kerkelijk L even GRATIS Plaatsing van 561 ANWB-borden en wegwijzers in 18 werkdagen „Middel voor een politiek doel" VULPENKLINIEK DENSDAG 1 DECEMBER 1059 Pleegde „Miss" Leiden contractbreuk? Mis» Scheveningen, alias miss Benelux, alias mej. Jannie Visser ,uit Leiden, mannequin van beroep, verscheen gisterochtend in een charmant afkledend wollen mantelpakje voor de Rechtbank te Den Haag. Zij was, met de heer J. E. van der Meuien, uit Voorburg, ,,zlch noemende en schrijvende Jean Louzac", de aanleiding van een kort geding, aangespannen door mevrouw Krispijn, eigenaresse van „Emka-show", een bureau, dat door het hele land en daarbuiten modeshows organiseert. Men kan, aldus mr. Van der Poel, het beding van drie jaar in de ver klaring hoogstens zien als voorwaarde voor nader te sluiten overeenkomsten per show. Mevr. Krispijn is ontstemd over mej Visser en de heer Louzac. Reden: 1: volgens haar heeft Jannie contract breuk gepleegd door zelfstandig te gaan optreden voor personen, die relaties van eisers waren en 2: heeft de Voor- burgse mode-ontwerper Louzac van deze wanprestatie gebruik gemaakt door Jannie voor 't tonen van zijn win tercollecties te engageren. Mevr. Kris pijn eist een naleving van 't concurren tiebeding, inhoudende dat Jannie in een periode van drie jaar na de beëindi ging van haar werkkring bij Emka- show" niet voor bedrijven en personen zal optreden, die relaties van Emka- show" zijn. De zaak is gisterochtend in kort ge ding voor de president van de recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias, behan deld. Pleiter voor mevr. Krispijn was dr. mr. J. Th. Vermeulen. ,,U heeft altijd met nuchter-zakelijke processen te maken", begon hij. ,,Voor de afwisseling is dit wel eens aange naam", antwoordde de president, ,,Maar", zo vervolgde mr. Vermeulen, ,,ook deze zaak is in wezen zeer nuch ter". Hij vertelde van de betekenis van mevrouw Krispijn in de wereld der mode, van het streven van vele jonge mannequins om door middel van me vrouw Krispijn vooruit te komen. Kort en goed: Jannie Visser behoorde daar toe ook en zij heeft veel aan eiseres te danken. Belangrijk punt: Jannie heeft met haar een overeenkomst aan gegaan met een concurrentiebeding voor de tijd van drie jaar. Weliswaar was de toekomstige Miss Benelux min derjarig, toen zjj dit stuk tekende, maar ook na haar meerderjarig wor den is zij voor mevrouw Krispijn blij ven werken. Pas toen zij in het licht der publiciteit was gekomen door haar miss-verkiezingen, maakte zij zich los van de vrouw aan wie zij zoveel te danken had en ging werken voor rela ties van Emka-show" en ging daar mee door toen zij op het onjuiste van haar handelwijze was gewezen. Mr. M. C. van der Poel, pleitend namens de mannequin en de gedaagde opdrachtgever, verklaarde namens zijn cliënte, dat deze niet door mevr. Kris pijn is opgeleid. Hij betwistte, dat hier van een overeenkomst voor bepaalde of onbepaalde tijd sprake is, dus ook niet van een arbeidsovereenkomst. Als mevr. Krispijn een show moest leiden nam zij daarvoor meisjes aan en be taalde ze per keer, overigens twintig percent minder dan anderen plachten te geven. Nederlandse taak bij ruimte, onderzoek In zijn memorie van antwoord op de begroting voor Buitenlandse Zaken zegt minister Luns dat de regering van me ning is. dat met het vaststellen van rechtsregels ten aanzien van het ge bruik van de kosmische ruimte spoed betracht moet worden. De noodzaak hiertoe wordt onderkend in het rapport van de ad hoe-commissie van de Ver enigde Naties inzake het vreedzame ge bruik van de kosmische ruimte, waarin een aantal onderwerpen worden aange geven, welke met prioriteit behandeld dienen te worden. Nederland kan nuttige bijdragen tot het onderzoek van de kosmische ruimte leveren op het gebied van wat het rap port van de ad-hoc-commissie noemt ..supporting research", wetenschappe lijk onderzoek, dat niet rechtstreeks verband houdt het 't lanceren van ra ketten, aardsatellieten etc. Het Neder landse wetenschappelijke onderzoek staat op dit terrein, waaronder met na me de sterrenkunde en aanverwante wetenschappen, op internationaal peil. Nederlandse geleerden nemen deel aan het werk van verschillende internatio nale lichamen op het gebied van de ruimtewetenschappen. Adres aan Kamers van rectoren gymnasia Drie rectoren van gymnasia hebben in een adres aan de beide Kamers der Staten-Generaal bezwaren geuit tegen de mammoetwet, tegen het rapport van 'n werkgroep uit- het Rijkssohooltoezioht over de inrichting van het voortgezet onderwijs (het ..Bilderbergrapport") en tegen een rondschrijven van de minis ter van O. K. en W. uit 1958 betreffen de de inspectie van het VHMO. De ondertekenaars van het adres zijn dr. H. J. M. Broos, rector van het Prae- dinius-gymnasium te Groningen, dr J. A. Schuursma. rector van het Vossius- gymnasium te Amsterdam en prof. dr. L. G. van der Wal. rector van het Gro- tius-gymnasium te Delft. Er zijn 155 adhaesiebetuigingen van rectoren, cura toren en ouderverenigingen van open bare, Christelijke en R.K, gymnasia aan toegevoegd- De adressanten vragen aandacht voor zes punten, namelijk de dreigende op heffing van vele kleine gymnasia en gymnasiale afdelingen van lycea, de „denaturering" van het gymnasium in dien de zgn. brugklasse algemeen wordt ingesteld, de verbreking van de aanslui ting tuasen voorbereidend hoger en ho ger onderwijs indien bij verruiming van studierechten de betrokkenen zelf voor de aanvulling van eventuele lacunes in hun kennis moeten zorgen, het faculta tief stellen van het Grieks in de B- afdelinc van het gymnasium, de ver mindering van de lessen in Nederlands en Frans en de drastische besnoeiing van het. geschiedenisonderwijs aan het. gymnasium volgens het les^enschema van het „Bilderbererapport" en de op heffing van de afzonderlijke inspectie der gymnasia. Studentencongres der Nederlanden (Van onze Amsterdamse redacteur) Ruim 500 studenten, onder wie 150 Belgische en 50 Zuidafrikaanse, zullen van morgen tot en met vrijdag te Am sterdam het driedaagse studentencongres der Nederlanden bijwonen. Het congres dat wordt georganiseerd door de Een- drachtscommissie (doel: bevordering van de cultuureenheid in het Nederlandse taalgebied) is het zesde sinds 1945 en staat in het teken van het toneel. De studenten zullen enige toneelop voeringen kunnen bijwonen, maar daar naast luisteren naar voordrachten waar voor men de medewerking van vooraan staande sprekers heeft gekregen. VERKLARING WERD DOOR MINDERJARIGE GETEKEND Züns inziens mist de verklaring rechtsgeldigheid, omdat deze door een minderjarige, niet handelingsbe- kwame, werd getekend en dus ook geen rechtsgeldigheid kan hebben na het meerderjarig worden. Is er, aldus mr. Van der Poel, van een arbeidsovereenkomst geen sprake geweest, waarbij dit beding werd ge maakt en ook al zou er sprake zijn ge weest van steeds incidentele arbeids verhoudingen per show, dan nog zou het beding op grond van het Burger lijk Wetboek niet rechtsgeldig zijn, om dat de verklaring door een minder jarige werd getekend. De wet kent ech ter uitsluitend een dergelijk beding tus sen een werkgever en een meerder jarige arbeider. Zo'n beding kan door de rechter geheel of gedeeltelijk te niet worden gedaan, indien de arbeider hierdoor onbillijk wordt benadeeld in verhouding tot het te beschermen be lang van de werkgever. Aangezien het beding onereus moet worden geacht,- aldus mr. Van der Poel en bovendien met een minderjarige is aangegaan, die nimmer een afschrift van de ver klaring kreeg en zich het beding ook niet kon herinneren, dient de eis van mevrouw Krispijn te worden afgewe zen, dat de mannequin f. 100.per keer dwangsom zal moeten betalen voor iedere keer, dat zij voor een rela tie van mevrouw Krispijn zal lopen. Mr. van der Poel legde een brief over van de in het geding gebrachte firma uit Zeist (waarmee het meisje in overtreding zou zijn geweest), waar in verklaard werd, dat men mej. Visser eigener beweging heeft gecontracteerd en dat men mevrouw Krispijn niet kent. Ten aanzien van de mede-gedaagde, de mode-ontwerper, die mej. Visser contracteerde en tegen wie als vroe gere relatie van mevrouw Krispijn een dwangsom van f. 250.werd geëist, verklaarde mr. Van der Poel, dat deze ontwerper sedert eind 1958 geen zaken meer met mevrouw Krispijn doet en overigens buiten het omstreden beding staat. Hij kan dus ook geen onrecht matige daad te dien aanzien doen. De president van de Rechtbank zal op 7 december uitspraak doen. Advertentie Wacht het niet af. Bestel nu Uw bij GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 ultra-licht strijkautomaat de juiste f 32.50 Aanvaring op Waterweg Een man vermist Tijdens dichte mist Is op de Nieuwe Waterweg nabij Hoek van Holland, de Nederlandse sleepboot „Poolzee" met een sleep van twee bakken komend uit Dakar, in aanvaring gekomen met het Duitse motorschip „Goettingen" van de Hamburg-Amerika-Lün. Er wordt een man van de „Poolzee" vermist. De red dingboot President Jan Leis van Hoek van Holland is uitgevaren om de ver miste op te sporen. Beide schepen zijn voor anker gegaan, de „Goettingen" tegen Rozenburg en de „Poolzee" tegen de noordelijke oever. De bakken liggen nog in het midden van het vaarwater. De omvang van de schade is nog onbekend. De .Poolzee" heeft een gat midscheeps, terwijl de ach termast is ontzet. Het schip schijnt echter niet in gevaar van zinken te verkeren. De aanvaring geschiedde op het ogen blik, dat de „Poolzee" bezig was de bak ken over te geven aan havensleepboten, die voor verder transport op de Water weg zouden zorgen. Zij werd door het Duitse schip van achteren aangevaren. Het verdwenen bemanningslid van de sleepboot ..Poolzee" is de 20-jarige matroos C. van Zanten uit Maassluis. Advertentie OVERAL DREIGT BESMETTING - Gebruik regelmatig Nieuwe speelfilm van Bert Haanstra Deze week hoopt Bert Haanstra ge reed te komen met het scenario voor zijn nieuwe speelfilm. Hij schrijft uit tezamen met de auteur Jef van der Heyden. Begin april verwacht men met de opnamen te kunnen beginnen. De voorlopige titel luidt. „De zaak MP", de film krijgt wederom het karakter van een lichte komedie. De handeling speelt zich deels af in Nederland, deels in Bel gië. Alle binnenopnamen zullen in de Cinetone Studio's worden gemaakt. Al- bert Mol zal een hoofdrol spelen. Tijdens een recent bezoek aan België ondervond Haanstra, zo deelt hij mede, grote belangstelling voor zijn plannen te geraken tot een Nederlands-Belgische co-produktie. Reeds zijn contracten daartoe gelegd. NED. HERV. KERK Benoemd tot vicaris te Amsterdam (Westerkerkgemeente) mej. E. A. van Wil- sum te Sint Jacobl-Parochi. GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzijl (als koopvaardJJ- predlkant met standplaats Liverpool) P. C. Jongbloed te Huizen (N.-H.), die dit beroep ook aannam. Beroepen te Gles- senburg H. Kremer, kand. te Eén (Dr.). Aangenomen naar Alphen aan den R(Jn (3de pred. pi.) K. H. Schuring te Hallum. Bedankt voor Zwartebroek J. D. Pereboom te Pesse (Dr.). Beroepen te Scheemda R. Petersen te Oudemlrdum. Bedankt voor Bovensmilde J. N. Nammensma te Roo- deschool. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Gouda H. Rijkeen te Vlaardingen. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Alkmaar N. J. van Beek te Delfzijl. De Modaliteiten in de Ned. Herv. Kerk DE INSCHAKELING VAN VRIJZ. HERVORMDEN De Centrale Kerkeraad van de Her vormde gemeente van de IJmond besloot in beginsel op grond van een ontworpen overeenkomst over te gaan tot de in schakeling in het verband der gemeente van het werk, dat thans de Vereniging van Vryz. Hervormden onder de vrij zinnige gemeenteleden doet. De Centrale Kerkeraad was van oordeel over zulk een ingrijpende zaak eerst de wijkkerke- raden te moeten horen waarom de plannen aan deze colleges werden voor gelegd. Drie van de zes wijkkerkeraden hebben te kennen gegeven, dat zy ern stige bezwaren hebban tegen de voor genomen inschakeling. Van deze drie hadden twee ernstige principiële be zwaren. omdat naar hun oordeel in het kader der Herv. Gemeente geen ruimte gegeven mag worden aan vrijzinnige prediking, terwijl de derde uiting gaf aan de ook elders wel levende vrees, dat door het nemen van een dergelijk ingxy- pend besluit de ontwikkeling van de nog maar gebrekkig functionerende centrale gemeente ernstig zou worden geremd. De Centrale Kerkeraad kwam daarom tot de conclusie, dat. de voor de verdere bouw van de gemeente zo noodzakelijke eensgezindheid dan niet langer aanwezig zou zijn. waarom het hem niet verant woord voorkwam om in de gegeven om standigheden tot inschakeling van de vrijzinnige hervormden over te gaan De kerkeraad wilde daarmede echter niet uitspreken, dat het principebesluit ongedaan is, maar het blijft liggen, omdat verwerkelijking niet mogelijk blijkt. Verdschillende ambtsdragers betreu- den dit ook daarom, wijl nu de kansen gunstig waren doordat de plaats van voorganger van de Ver. van Vryz. Her vormden momenteel vacant is en men daarin slechts door een tijdelijke be noeming heeft willen voorzien. 1 Kwatta Manoeuvre 20 ets reep voor ÏO Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier 't is weer Enorme borden bij rotonde Utrecht RECHTZAKEN Steek met dolkmes De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend een 20-jarige scheepsbe diende, een Ambonees, woonachtig in het kamp Almeire te Huizen (N.-H.), veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf m a. Deze had op 26 augustus j.l. in het kamp een medebewoner, die in gevecht met zijn vader was geraakt, met een dolkmes een steek in de rug gegeven. Voor de civiele kamer vdn de recht bank te Amsterdam zijn gisteren -plei dooien gehouden in het reeds bijna twee jaar durende proces, dat een in Monaco wonende Nederlander, de heer J. van der Haas, aanhangig heeft ge maakt tegen de staat Indonesië. Het gaat hierbij om de naasting van par ticuliere bezittingen in Indonesië, de aandelen in cultuurmaatschappijen van de heer Van der Haas. Deze stelt, dat dit onrechtmatig is geschied en hij eist een schadevergoeding van kVt miljoen gulden. Zijn raadsman, mr. G. Reddingius (Den Haag), heeft indertijd conservatoir beslag doen leggen op het gebouw van de Bank Indonesië te Amsterdam. Hij betoogde, dat de Indonesische overheid de naasting van uitsluitend Nederlandse ondernemingen sanctioneert en schade vergoeding afhankelijk stelt van de overdracht der soevereiniteit van Nieuw- Guinea door Nederland. Het is volkomen onaanvaardbaar om naasting van Ne derlands particulier bezit als middel voor een politiek doel te gebruiken. Dit is nog nooit vertoond. Het is volgens de advo caat een zeer grove rechtsschending. De Nederlandse regering deed langs diplomatieke en internationale weg wat zij kon, maar, aldus pleiter, zy heeft niets kunnen bereiken. Doordat Indone sië zich niet aan het oordeel van het Internationale Hof van Justitie wil on derwerpen valt niets te bereiken. Normaal is zo betoogde de raadsman, dat bij een klacht tegen een vreemde mogendheid men in het betrokken land een procedure begint. Voor zulk een procedure bestaat in Indonesië geen en kele kans. De raadsman herinnerde er aan, dat eiser noch welke gedupeerde een claim tot schadevergoeding in In- denesië heeft ingediend. Hij meent, dat de Nederlandse rechter van de Neder landse gedupeerde stellig bevoegd is over de rechtmatigheid van diens vordering een oordeel uit te spreken. Mr. Reddingius was van oordeel, dat de rechtbank zich in deze unieke zaak wel degelyk bevoegd moet verklaren op volkomen degelijke en aanvaardbare gronden. Hij concludeerde tot toewijzing van de vordering en van waardeverkla- x-ing van het beslag De raadsman van de staat Indonesië, mr. D. J. Veegens (Den Haag), citeerde een internationaal rechtsgeleerde, die poneert dat een staat handelende in een publiekrechtelijke functie niet ondex*wor- pen is aan een vreemde rechter. In dit geding, waar Indonesië zelf partij is, is deenige die hier recht mag spreken een internationale rechter. Mr. Veegens con cludeerde dat de Nederlandse rechter niet bevoegd is en derhalve de vordering moet worden afgewezen. De rechtbank zal op 12 januari a.s. uitspraak doen. In liet Theater Carré arriveerde de Porgy and Bess-Campany, die op 6 december de wereldpremière van „Free and Easyzal geven. Van links naar rechts Lilian Hayman, James Randolph, Martha Flower en Paul Harris. Mr. Ruys president Amsterdams Gerechtshof In een buitengewone zitting van het Gerechtshof te Amsterdam is vanoch tend als president van dit Hof geïnstal leerd mr. A. C. N. P. Ruys, tot dusver vice-president. Zaterdag j.l. heeft mr. F. L. Nepperus wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd zijn functie van pre sident neergelegd. In dezelfde buitengewone zitting, die door vice-presidenten, raadsheren, vele leden van het O.M. en van de balie werd bijgewoond, is vanochtend tevens een nieuwe vice-president geïnstalleerd die tot dusver raadsheer was: mr. J. H. P. E. Mynssen. Argentijnse regering is verontrust over peronisme In de noordelijke Argentijnse provincie Jujuy zijn verkiezingen gehouden voor gemeenteraden en de helft van de pro vinciale raden. De vroegere president Peron, die thans in de Dominicaanse re publiek woont, heeft zijn aanhangers aangeraden blanco te stemmen. Toen de stemmen in 265 van de 425 stembureaus geteld waren, bleek dat er 16.608 stem men blanco waren uitgebracht, 11.999 op de radicale partij van president Fron- dizi, 6.256 op de radicale volkspartij en 9.192 op andere groeperingen. Deze uitslag heeft bij de federale re gering bezorgdheid gewekt. In maart 1960 worden er nationale verkiezingen gehouden. IJs en weder dienende, zal de Weg- wyzerdienst van de ANWB in 18 werk dagen een project van uitzonderlijke omvang uitvoeren. Verdeeld over een vyftal werkploegen, zullen de mannen van de ANWB-Weswyzerdienst op tal van plaatsen in Nederland het systeem van richtingaanduiding radicaal wijzi gen. Het project omvat, buiten de bor den die hoofdzakelijk uit verkeersoog- punt belangrijk zijn, een groot aantal riviernaamborden, die voor het toeristi sche verkeer in ons land bijzondere waarde hebben. Ten behoeve van een duidelijke ver keersgeleiding by het verkeersplein Oudenrijn, nabij Utrecht, dat bekend staat als het drukste verkeersplein van Nederland, plaatst de ANWB thans 16 grote verkeersborden. Het systeem van plaatsing is door de Bond aangepast aan de indeling van de toeleidende we gen naar het verkeersplein. De verde ling in drie rijstroken noodzaakte de bond speciale svmbolen te ontwerpen, die de weggebruikers al van een afstand van ongeveer honderd meter opmerk zaam maken op de te kiezen rijstrook. Op de vier wegen, die op het verkeers plein uitkomen, verrijzen od bijna 1.5 km van het plein borden, die een om vang hebben van ruim 4x3 meter. Zij worden telkens na 200 meter gevolgd door borden van 9 m2 oppervlakte waar op de te kiezen rijrichting staat aange geven in symbolen, die een gedeelte van de situatie op het verkeersplein weer geven. Advertentie Een 2-, 3- of 4-kleuren- be'lpoinf of potlood koopt U in onze SPECIAALZAAK Grootste keus in vele soorten en merken, bovendien elke ballpoint of potlood verzekerd tegen verlies en diefstal BREESTRAAT 145 Oecumenische Raad over pinksterbeweging Op de te Utrecht gehouden maande lijkse vergadering van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland; is een rapport over de pinksterbeweging in Nederland behandeld, dat door dr. W. F. Golterman. secretaris van de Raad is opgesteld. Deze snelgroeiende beweging aldus het rapport trekt, een toe nemend aantal mensen in de kerken aan. Zij constateren in de kerken een tekort aan geloofsbeleving. Bovendien horen velen in de kerken te weinig eschatologische verkondiging. Ook de onmacht in de kerken om zieken en ellendigen werkelijk kracht te geven is een drijfveer, aldus het rapport. Er zijn thans in ons land vijftig tot zestig pink stergemeenten met ongeveer tienduizend gedoopten. Tijdens de discussie over het rapport is men ingegaan op de vraag hoé de kerken deze beweging moeten benade ren. Van de kerken uit kunnen vele be zwaren worden aangevoerd, zo meende men. Maar een uitsluitend negatieve houding zou volgens de leden van de Oecumenische Raad niet gunstig zijn. De raad heeft besloten een diepere studie aan deze en dergelijke bewegingen te wijden. De vraag blijft, aldus de raad, hoe wij deze stromingen in het geheel der kerken als het lichaam van Christus hebben te zien. Verzet tegen vrijlating van oorlogsmisdadigers Het bestuur van „Verenigd Verzet 19401945" heeft een schrijven gericht aan de minister van Justitie, waarin het zijn verontwaardiging uitspreekt over het voornemen der regering tot invrij heidstelling of voorbereiding daarvan van de thans nog gedetineerde fas cistische oorlogsmisdadigers, onder wie Lages, Kotalla en Aus der Funten. Op dit ogenblik, nu de kansen op vrede toe nemen, kan zodanige vrijlating niet an ders worden gezien dan als een recht vaardiging en ondersteuning van de re vanchistische en fascistische oorlogs krachten in West-Duitsland en elders en een bewuste doorki-uising van de vre despogingen. „Verenigd Verzet" wil er „de aandacht op vestigen, dat- deze nazi- beulen stuk voor stuk zulke afschuwe lijke, volkomen onmenselijke misdaden jegens ons volk hebben gedaan, dat ver geving daarvoor ondenkbaar is". Het bestuur protesteert dan ook ten sterkste tegen ieder voornemen in deze richting en eist dat onder geen beding daaraan uitvoering zal worden gegeven. Film over „fall out" Triofilm te Amsterdam heeft opdracht gekregen van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking te Den Haag, tot het vervaardigen van een film over de radio-actieve neerslag, die na een kern wapen-explosie tot op grote afstand van het explosiepunt van uit de hoge lucht lagen op de aarde terugvalt en daarbij lucht, water en bodem en verder alle voorwerpen levensgevaarlijk kan besmet ten. Eervol ontslag aan Zwolle's burgemeester Bij K.B. is aan jhr. mr. G. A. Strick van Linsohoten op zijn verzoek, met ingang van 1 januari 1960 eei-vol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Zwolle, met dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Het plaatsen van deze „mammoet"- borden stelde de ANWB voor problemen. De borden, die willen zy geen ver keersobstakels vormen minstens vier meter uit de rijbaan gezet moeten wor den, steken bij het verkeersplein Ouden rijn over de bermen heen. Met het ta lud als basis, zullen acht meter hoge, windvaste constructies de borden steu nen. Direct na de voltooiing van dit werk zullen de riohtingborden bij de afrit ten naar Dordecht op Rijksweg 16 (Rot- terdam-Breda) gewijzigd worden, waar bij de brug over de Oude Maas zal wor den voorzien van grote borden boven het rijwiel- en voetpad. Tevens zullen in en nabij Breda. Waalwijk, Huizen, Voort-huizen en Ooststellingwerf weg- wiizerprojecten worden uitgevoerd. Te gelijk met een totale herziening van het bordensysteem op een gedeelte van Rijksweg 43 (Afsluitdijk-Groningen), het wegvak van Drachten naar Niebert, zal de ANWB nog dit jaar een aantal grote projecten uitvoeren, die ten doel hebben de richtingaanduiding in de steden Rotterdam. Utrecht en Tilburg middels gedeeltelijk laag geplaatste richtingsborden te verduidelijken. In het totaal zullen in deze steden enige honderden borden worden aangebracht. Een speciale werkploeg van de ANWB- Wegwijzerdienst zal in december circa 80 riviernaamborden door geheel Neder land plaatsen. De ANWB zal dit enorme werk, dat maandenlange voorbereidingen heeft gevergd, in zijn geheel nog dit jaar vol eindigen. Het omvat 289 richtingborden, 192 wegwijzers en 80 riviernaamborden met een totael oppervlakte van 573 m2. Conservenfabriek in Nieuw Vennep Volgend jaar al opening van miljoenenproject Als de gemeenteraad van Haarlem mermeer akkoord gaat met de grond- verkoop zal op het industrieterrein aan de Venneperweg in Nieuw-Vennep een grote conservenfabriek verrijzen. De Ve- luco-conservenfabrieken heeft al bouw plannen bij de gemeente ingediend. Men hoopt spoedig met de bouw, die enkele miljoenen guldens vergt, te beginnen, zodat de fabriek het volgende jaar al in gebruik zal kunnen worden gesteld, 's Zomers zullen in die fabriek ongeveer 200 mensen werk vinden. Reeds heeft de „Veluco"-fabrieken in Geldermalsen. Oosterbeek en Utrecht. In Nieuw-Vennep had" zij al een af deling voor het dorsen van peulvruch ten. Explosie in Bengalen eist 42 slachtoffers Tengevolge van een brand In een de pot van explosieven naby Asansol in West-Bengalen zijn 42 mensen om het leven gekomen; 87 mensen liggen met ernstige wonden in ziekenhuizen. De slachtoffers waren bezoekers van een aangrenzende markt. Russen in Hongarije zolang toestand dat noodzakelijk maakt Partijsecretaris Janos Kadar heeft gisteren op het congres van de commu nistische partij in Hongarije verklaard, dat de Russische troepen in het land zullen blijven „zolang de internationale toestand dat noodzakelijk maakt". Herstel van het stelsel van meer par ijen is onmogelijk, aldus de partijse cretaris. Dat zou onmiddellijk tot een tegen revolutie leiden. De partij heeft besloten de gehele landbouw te collec tiviseren. Kadar zei dat de arbeiders klasse door dogmatische en revisionis tische tendenties wordt verzwakt. Het centrale partij-comité en het merendeel van de leden was daar echter op het ogenblik vrij van. Kadar leverde kritiek op de Verenig de Staten wegens „hun campagne om de gemoederen tegen Hongarije op te zetten". De Amerikaanse regering geeft volgens Kadar elk jaar aanzienlijke be dragen uit voor anti-Hongaarse propa ganda. Ongeveer 5.000 Hongaarse vluch telingen hadden dienst genomen in het Amerikaanse leger en radio Vrij Europa werkte nog steeds. Hij protesteerde tegen het besluit van de Verenigde Naties om „de Hongaarse kwestie" weer op de agenda te plaatsen. De betrekkingen met het buurland Oostenrijk zijn thans helaas niet bevre digend aldus Kadar. Verbetering hier van wordt bemoeilijkt door het feit, dat de Oostenrijkse regering „beïnvloed wordt door machinaties van Westelijke kringen die Hongarije vijandig gezind zijn'. De Oostenrijkse regering staat nog steeds toe. dat spionageorganisaties en Hongaanrse fascistische organisaties op Oostenrijks gebied tegen de Hongaarse regering ageren. Engeland en de V.A.R. herstellen betrekkingen Minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zou vandaag het Lager huis in kennis stellen van dc hervatting van de diplomatieke betrekkingen met dc Verenigde Arabische Republiek (Egypte - Syrië). De Zwitserse diplo maten, die in Cairo de Britse belangen behartigd hebben, zijn al uit het ge bouw van de Britse amabssade aldaar vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4