BOSCH 't gehele jaar door Negen jaar gevangenis geëist wegens moord uit rivaliteit Geen brood in Oostenrijk KOELKAST Met een enkel woord Agenda DINSDAG 1 DECEMBER 1959 De officier van Justitie bU de recht bank te Maastricht, mr. J. Corsten, heeft gistermiddag aan het slot van een requisitoir, dat een uur duurde, wegens moord negen jaar gevangenis straf geëist tegen een 49-jarige bak ker uit Nuth, die in de avond van 12 mei van dit jaar z(jn rivaal, een 44-jfirige chauffeur, met een aantal revolverschoten vanuit een hinderlaag achter diens huis had neergeschoten. In de avond van 12 mei had verdachte telefonisch de Rijkspolitie te Nuth in kennis gesteld van zijn daad met de mededeling, „dat ze hem maar moesten komen arresteren". Wachtmeester Mink was het eerst ter plaatse en nam het pistool in beslag. Aan de wachtmeester en aan opperwachtmeester Krijgsman heeft verdachte toen uitvoerige medede lingen gedaan. Tussen halfnegen en halftien had hij het slachtoffer bij zijn woning gezien en hij vermoedde dat deze .achterom" wilde komen. Daarom had hij zich met het pistool in het kippenhok achter zijn woning opgesteld, tot de chauffeur in derdaad kwam. De man stond in het licht van de keuken, toen verdachte door het geopende kippenhokraam de schoten met kort e tussenpo zen loste. La ter is verdachte op deze lezing terugge- Zuidpool alleen voor de wetenschap Twaalf landen hebben gisteren het werk voor een verdrag van historische betekenis voltooid: op een besloten vergadering te Wash ington hebben zij een verdrag opgesteld waarbij voor het Zuid poolgebied 's werelds eerste in ternationale controlestelsel tegen militarisering in het leven wordt geroepen. Het verdrag dat de Zuidpool alleen voor vreedzaam wetenschappelijk onderzoek be stemt, zou vandaag officieel gete kend worden. Ondertekenaars zul len zijn Amerika, Sovjet-Rusland. Engeland, Frankrijk, Japan. Zuid- Afrika, Noorwegen, Australië, Nieuw-Zeeland, Argentinië, Chili en België. Naar verwachting zal de bekrachti ging door de onderscheidene landen nog wel een jaar op zich laten wachten. Bedoeling van het verdrag is weten schappelijke samenwerking, verbod op militaire bewapening en kernontploffin gen, en „bevriezing" van de juridische status quo in het gebied zonder uit spraak over de gebiedseisen van zeven landen. Het artikel over kernexplosies had de sluiting van het verdrag verscheidene dagen vertraagd. Rusland was voor een algeheel verbod terwijl enkele andere landen vreedzame proeven met toestem ming van alle verdragslanden hadden willen toelaten. Waarnemers zijn van mening dat het Russische standpunt uiteindelijk heeft gezegevierd. Op 15 oktober was men al aan het werk voor het verdrag begonnen als resultaat van president Eisenhowers uitnodiging van verleden jaar aan de twaalf landen. Ook andere landen van de Verenigde Naties kunnen tot het pact toetreden. Mevr. Bang-Jensen kon haar tranen niet meer bedwingen Het stoffelijk overschot van de voor malige VN-functionaris Bang-Jênsen, die de vorige week dood in New York werd gevonden, is zondag in New York gecremeerd. Hoewel Bang-Jensen in een briefje verzocht had geen plechtigheden voor hem te organiseren, wilden zijn moeder en zijn broer in Denemarken toch een uitvaartdienst in Bang-Jensens moederland. Deze zal donderdag a.s. worden gehouden. Zijn vrouw en vijf kinderen zijn reeds naar Denemarken vertrokken. Mevr. Bang-Jensen die b(j haar ver trek uit New York weigerde rechtstreeks door journalisten benaderd te worden, gaf desgevraagd via een tussenpersoon te kennen, dat zij eraan twijfelt of haar man inderdaad zelfmoord heeft ge pleegd, zoals de politie meedeelde en „hieraan zal blijven twijfelen totdat er een concreet bewijs is geleverd dat hij inderdaad de hand aan zichzelf gesla gen heeft". Zij liet meedelen het briefje, dat haar man achtergelaten had nog niet gelezen te hebben, maar alleen te hebben horen voorlezen. Een vriend gaf met haar toestemming een uittreksel aan de verslaggevers: „Wat voor fouten ik ook heb, ik ben er zeker van eervol te hebben gehandeld en wilde goed doen, maar ik onderschat te de machten waar ik mee te doen had. Alsjeblieft geen begrafenisplechtigheid, enkel een kerkdienst". Een groep Hongaarse vluchtelingen deed mevr. Bang-Jensen en haar kinde ren uitgeleide. Vlak voor zü in het vlieg tuig stapten bood een vrouw uit de groep haar een tak kerstgroen met hulst aan, bijeengebonden door een lint in de Hongaarse kleuren. Bij dit gebaar kon mevr. Bang-Jensen haar tranen niet meer bedwingen. komen. Toen vertelde hij, dat de chauf feur naar hem was toegekomen en dat hij toen in een angstpsychose had ge schoten. De psychiater concludeerde in zijn rapport: „Verminderde toerekeningsvat baarheid". De officier van Justitie kwam echter in zijn requisitoir tot de conclusie, dat verdachte welbewust iemand het leven heeft willen benemen. Een mogelijk aan wezige bewogen gemoedstoestand sloot voorbedachte rade niet uit. Wat de persoon van verdachte betreft erkende de officier, dat deze jarenlang door de chauffeur op alle mogelijke ma nieren in het nauw was gedreven. Maar de man, die doodsbang was voor zijn rivaal, had welbewust plaats, tijd en ge legenheid voor zijn „laffe sluipmoord" uitgekozen. Nadat de eis van negen jaar gevange nisstraf was uitgesproken, waarbij de officier ook rekening wilde houden met het statuut van voorwaardelijke invrij heidstelling, heeft verdediger mr. H. Sanders op grond van nadere verklarin gen van verdachte, dat hij wegens over macht had gehandeld, ontslag van rechtsvervolging bepleit. Uitspraak op maandag 14 december. Vrouwen in lange rijen voor winkels (Van onze Weense correspondent) Een bakkersstaking, die gisteren onverwachts werd uitgeroepen, heeft zich verscherpt: algemeen was men in Oostenrijk van mening, dat de vakbond, die voor deze staking verantwoordelijk is. tot onderhandelingen bereid zou zijn, maar het is nu gebleken dat er maandag geen besprekingen heb ben plaatsgehad. Vooral de grotere steden lijden onder broodgebrek, alleen de zie kenhuizen worden van brood voor zien. In Wenen staan de vrouwen in lange rijen voor de levensmid delenwinkels om tenminste meel of bloem in te kopen. Er zijn op het ogenblik zelfs geen gebakjes of koekjes meer te krijgen. De staking gaat om één enkel werk uur in de week. De werkgevers willen namelijk, dat er op zaterdag één uur vroeger met het werk wordt begonnen, namelijk 's nachts om drie uur in plaats van om vier uur. Daartegen protesteren nu de stakers met hun actie, die door de bevolking algemeen wordt veroor deeld. Deze actie wordt nog door het volgende verscherpt. De automatisering heeft tot gevolg gehad, dat de nacht arbeid kon worden verkort. De bakkers kunnen dus langer slapen, maar zij krij gen daarvoor ook geen loon meer voor overuren in de nacht, die nu wegvallen. Ook daartegen verzetten zich de stakers. De toestand dreigt in Wenen en in de overige grote steden catastrofaal te wor den. Op het platteland wordt echter nog wel brood gebakken, voornamelijk in de zogenaamde gezinsbedrijven. De stakers in Wenen hebben echter alle middelen ter hand genomen om het binnenvoeren van brood van het platteland tegen te houden. Vervolg van pag. 1 De Engelsen en West-Europa .Een dergelijk overleg kan de stabi liteit en de eenheid in de N.A.V.O. slechts ten goede komen", aldus de heer Van Houten. In het begin van zijn toespraak had de Nederlandse staatssecretaris ver klaard dat de liberale politiek van de E.E.G., de wens van de „zeven" der kleine vrijhandelszone tot het openen van onderhandelingen en de beslissin gen. die te Straatsburg door de E.E.G.- ministers zijn genomen, allemaal aan wijzingen vormen, die tezamen de hoop wettigen dat het mogelijk zal zijn een economische blokvorming in Europa te vermijden. Franse bezwaren De Franse Assemblee-leden staan met enig voorbehoud tegenover het Britse voorstel tot instelling van een gemeen schappelijke Europese strategische luchtmacht waarvan de met kernwapens uitgeruste Engelse vliegtuigen deel zou den uitmaken. Ex-premier Pfldmlin van de M.R.P. merkte op: „Indien dit voorstel ten doel heeft het Franse voornemen om een atoombom tot ontploffing te bren gen, te doorkruisen, is het bij voorbaat tot mislukking gedoemd". In feite was een dergeijlke suggestie in de oorspronkelijke tekst van de ont werpresolutie vermeld; zij is later ech ter geschrapt. kom pressor Studio' -uitvoering van „Carmen" van Bizet De opera in vier bedrijven „Carmen" van Georges Bizet zal in haar geheel worden uitgezonden in het KRO-radio programma van dinsdagavond. De opera wordt in de studio uitgevoerd on der leiding van Bernard Haitink, die reeds soortgelijke uitvoeringen van de opera's „Traviata" en „Rigoletto" voor de KRO leidde en waarbij het volle ac cent komt te liggen op de schoonheid van de muziek en de zang. De rol van „Carmen" wordt gezongen door de Joegoslavische mezzo-sopraan Marianne Radev, die thans voor een der beste Carmenvertolksters in Europa geldt. Niet slechts in de opera, maar ook in de concertzalen van Europa heeft zij zich grote faam verworven. De neger- zanger Charles Holland, die kortgeleden de tenorpartij zong in de KRO-uitvoe- ring van Verdi's Requiem werkt mee in de rol van Don José. Marilyn Tyler, so praan zingt de rol van Micaëla.' Naast vele andere solisten werken voorts mee het Radiokoor en het Radio- Philharmonisoh Orkest o.l.v. Bernard Haitink. Ex-adjunct-directeur VRON gaat procederen De heer M. Lewin, die op 13 novem ber j.l. op staande voet ontslagen werd als adjunct-directeur van de N.V. „V-rije Radio Omroep Nederland", i.o. zou van daag bij de kantonrechter te Amster dam een vordering tegen de directie van de VRON indienen tot uitbetaling van zijn salaris over de maand novem ber. Tegen zijn ontslag heeft hij des tijds onmiddellijk schriftelijk geprotes teerd omdat daarvoor z.i. geen wettige gronden aanwezig waren. In zijn pro testbrief sommeerde hij de directie van de VRON het hem toekomende salaris per 30 november uit te betalen. Nu dit niet is geschied wil hij langs gerechte lijke weg trachten alsnog het salaris uitbetaald te krijgen. Bij de behande ling van deze zaak zal tevens worden beslist, zo deelde de heer Lewin mede, of het gegeven ontslag al dan niet recht matig is geweest. Een der twee directeuren van de VRON, de heer L. M. Ph. M. Slootmans. deelde naar aanleiding van de vorde ring die de heer Lewin zou indienen mede, dat deze laatste schriftelijk in november J.l. heeft bevestigd op proef zorgt voor Uw gezondheid ƒ532.- Prijzen vanaf verkrijgbaar bij de bonafide handel Alleenvertegenwooriliging N.V. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel 185222 (10 lijnen). Het disco-jockeyschandaal Een jonge zanger, die betrokken is in het Amerikaanse „Payola"-schandaal en die zegt dat hij voor 5.000 dollars is afgezet door disco-jockeys, heeft aan de politie meegedeeld dat hij en zijn gezin anonieme telefoontjes heeft gehad, waarbij o.a. gedreigd werd, dat hij op moest passen. Het is Don Anthony, die door de politie beschouwd wordt als een waardevolle getuige in een onderzoek naar een zaak waarbij disco-Jockeys ge heime betaling zouden ontvangen, om dat zij grammofoonplaten populair ma ken door deze veel te draaien. Dezer dagen deelde Anthony aan de pers mee dat hij aan de rechterlijke autoriteiten twee ingetrokken cheques had overhandigd, waarmee disco-jockeys zouden worden betaald om zijn platen bekendheid te geven. Anthony, die ook een kleine grammo foonmaatschappij heeft, zal de volgen de week voor de rechtbank moeten ver schijnen evenals de getuige Alan Freed, die zich koning van de rock 'n' roll noemt. Een radiostation in Detroit heeft een disco-jockey ontslagen. Deze verklaarde dat hij „alleen maar menselijk" was en dat hij zijn gezin te eten moest geven. Voorts werd het ontslag van twee an dere disco-jockeys aanvaard. In Norfolk in Virginia werden vier disco-jockeys geschorst nadat zij een nieuw Turks wijsje, „Pachalafaka" niet minder dan 320 keer op een dag hadden gedraaid. De volgende dag werden zij echter weer ln dienst genomen. Zij zei den dat zij wilden aantonen, dat, in te- •enstelling tot de mening in sommige ringen, een slechte plaat, hoe vaak deze ook wordt gedraaid, niet populair wordt. te zijn aangesteld voor de tijd van drie maanden. Gedurende deze proeftijd kan men iemand ontslaan: De heer Lewin, die drie dagen in functie is ge weest, is, aldus de heer Slootmans, met goedkeuring van alle aandeelhouders ontslagen. Het commentaar van de heer Lewin: „Ik weet niets van een proeftijd".. r Wetenschappelijk Onderzoek heeft me- juw dr. S. W. Deierkauf-Holsboer te Nalatenschap Blonde Dolly nog niet geregeld (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het Koningin Wilhel- minafonds te Amsterdam heeft bekend gemaakt dat geruchten als zou dit fonds een bedrag uit de nalatenschap van .Blonde Dolly", die de vorige maand in Den Haag vermoord werd, ontvangen, onjuist zijn. Volgens onze inlichtingèn echter is dit bericht van het KWF voorbarig. Het tes tament van de vermoorde vrouw is na mely k, samen met alle andere beschei den, onmiddelyk na het ontdekken van de misdaad, in beslag genomen en be rust nog steeds by de Haagse recherche. Pas als de officier van Justitie deze stukken vry geeft, kunnen zij ter hand worden gesteld aan de notaris, die de nalatenschap moet regelen. Eerst dan ook kan het KWF zijn standpunt ten aanzien van het eventueel aanvaarden van een deel van het legaat bepalen. BINNENLAND De gisteren verongelukte vlieger is majoor J. W. van Es, afkomstig uit Ber- Een op Zoom. Hy was 34 Jaar oud, ge- uwd en had geen kinderen. Het plan om de oude Doelenzaal aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam om te bouwen tot een modern schouwburgje ls bij B. en W. van de hoofdstad gunstig ontvangen. Het plan werd destyds uitge werkt door de Stichting Jeugdtheater, maar het College ls van oordeel, dat de gemeente beter zelf de restauraties kan uitvoe ren ln plaats van een garantie te geven. Als de raad er tenminste mee akkoord gaat. De Stichting Jeugdtheater wil ln de gerestaureerde Doelen-schouwburg min stens 100 toneelvoorstellingen per Jaar or ganiseren voor de middelbare schooljeugd. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver "*-*■ vrouw: 1I Meudon (Selne-et-Olse) een subsidie ver leend voor een onderzoek naar de ge schiedenis van het Paryse theater. Mevr. Delerkauf studeerde Franse taal- en let terkunde aan de Ryksunlversltelt te Lel den. Het ligt ln het voornemen van de regering met de ln Afrika zojuist onaf hankelijk geworden landen of die dit zul len worden, diplomatieke betrekkingen aan te knopen. De tentoonstelling „Het landbouw werktuig", zal worden gehouden ln het RAI-gebouw te Amsterdam van 18 tot en met 23 Januari 1960. zy zal worden ge opend door de minister van Landbouw en VÏssery, V. G. M. Marijnen. Gistermiddag ls een personenauto op het kruispunt aan de voet van de Waal brug by Zaltbommel ln botsing gekomen met een vrachtauto. Als gevolg hiervan overleed de 38-Jarlge mevrouw J. van Ben them-Drogt uit Vollenhoven en werden enkele andere personen licht of ernstig gewond. Gistermorgen ls op de oefenterreinen van Commando Luchtvaarttroepen te Nijmegen het bevel over deze troepen of ficieel overgedragen aan de commandant van het Commando Luchtvaartopleidin gen. Commodore W. Bakker uit Arnhem. Hiermee is het commando over het in structieregiment voor de luchtstrijdkrach ten te Nymegen en over het instituut tot opleiding van officieren voor de Lucht macht te Breda en het instructiebataljon te Prlnsenbos by Breda in een hand ver enigd. Op de spoorrails ten noorden van het station Susteren werd gistermorgen het zwaar verminkte ïyk gevonden van de 76- Jarlge heer Peters uit Susteren. Het slachtoffer was zondagavond met de trein van Susteren teruggekeerd en vermoede- lljk de weg kwytgeraakt, zodat hy op de spoorbaan terecht kwam. Hij moet door een van de laatste treinen zijn gegrepen. Gisteravond ls een 35-Jarige Am sterdammer, die zich op het z.g. Westelijk Eiland, een afgesloten gedeelte van het Centraal Station te Amsterdam bevond, door een uit de richting Haarlem komen Op 8 en 9 april 1960 zal de V.V.D. ln de „Karseboom" te Hilversum haar jaar lijkse algemene vergadering houden Met ln totaal 659 passagiers, van wie 648 repatrlërenden uit Indonesië, wordt het s.s. „Waterman", onder commando van kapitein H. v. d. Heuvel, uit Roer mond, donderdagavond a.s. in Rotterdam verwacht, waar de ontscheping der passa giers met eigen hulsvesting. Indien het schip vóór 9 uur aankomt, nog diezelfde avond kan plaatsvinden aan de Lloydkade. De ontscheping der overige passagiers vangt daar vrijdagmorgen om 9 uur aan. Dr. P. D. Nieuwkoop is vanwege het Utrechts universiteitsfonds benoemd tot bijzonder hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, om onderwijs te geven ln de experimentele embryologie. De Sociaal-Economische Raad zal op 11 december a.s. ln openbare vergadering zijn oordeel kenbaar moeten maken over een voorontwerp van een Landbouwvesti- fingswet. Over dit voorontwerp heeft op 3 Juni 1958 de toenmalige minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening advies gevraagd. BUITENLAND Een vliegtuig van Pan American, de Intercontinentale versie van de Boeing 707 heeft de dienst tussen New York en Lon- de trein gegrepen en op slag gedood. De man liep tussen de rails ln ae richting van het C.S. Het stoffelijk overschot werd naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. den afgelegd in 5 uur 27 minuten, het geen een nieuw vliegrecord tussen beide wereldsteden betekent. Het oude record stond eveneens op naam van een Boeing van de Pan American met een tyd van 6 uur 35 minuten, gevestigd op 20 oktober van dit Jaar. In net vliegtuig zaten 116 passagiers. De gemiddelde snelheid be droeg. dank zij een staartwlnd van ruim 160 km per uur, niet minder dan 1040 km per uur. By Haifa ln Israel heeft men een begraafplaats ontdekt met een twintigtal skeletten die ongeveer tienduizend Jaar oud zyn. De skeletten lagen ln ondiepe kullen met 6tenen eromheen en stenen en benen voorwerpen erby. Een gedeelte van een politiebureau In Tiberias in Israel ls ln de lucht ge vlogen doordat muizen aan een kist met ontplofbare stoffen knaagden, aldus heeft men na de ontploffing vastgesteld. Evenals ln Engeland ls het ook op enkele Weense meisjesgymnasia tot moei lijkheden gekomen tussen schooldirectie en ouders, die hun dochters in Btrakke lange broeken of ln wijde hoepelrokken naar school laten gaan. Na een geanimeer de discussie op een ouderavond heeft nu het merendeel van de ouders zich aant, sloten by de opvatting van het schoolbe stuur. dat de omstreden kleding niet toe laatbaar ls, omdat zy afgunst voor de minderbedeelde scholleren kan opwekken. Slecht één enkele vader biyft hardnekkig zyn dochter verdedigen, maar hy ls fa brikant van meisjespantalons deeld tot 23 jaar gevangenisstraf wegens ondermynende activiteit en Illegale pro- De Noorse minister van Vervoer, Var- mann, ls gisteren In Messina (Sicilië) aangekomen voor de aankoop van een nieuwe type motorboot, die dank zij alu minium vinnen onder de romp snelheden van 80 kilometer per uur kan bereiken. De Noorse autoriteiten willen deze motor boten die 27 meter lang zijn en 125 pas sagiers kunnen vervoeren, gaan gebruiken voor het verkeer langs de Noorse kust. De eerste dienst, tussen Bergen en Stavanger, zal begin volgend Jaar worden geopend. —Een Amerikaanse straalbommenwer- per van het type B-47 ls 80 uur en 36 mi nuten achtereen in de lucht geweest en heeft daarby 63.000 km afgelegd. Dit ls een verbetering van het record van 47 uur en 35 minuten en 33.796 km. dat eveneens door een B-47 werd gevestigd. In de stadswyken van New York waar de meeste misdaden worden gepleegd, gaat VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Klimaat- wisselingen op aarde ln verband met de ijstyden, door prof. dr. G. L. Smit Si- blnga. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Gram. 20.30 Dialoques des Carmelites, opera. 21.25 Kamermuz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult altijd by U hebben, praatje. 22.60 Dial Sues des carmelltes. opera (verv.) 23.40 ram. 23.65—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.18 Pianospel. 18.30 Niet naar bed voor de witte bedjes, rep. 19.00 V .d. kleuters. 19.06 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.45 Journ. 19.65 Hang het aan de grote klok, propaganda-actle. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Stereofonl- sche uitz.: Utrechter Te Deum. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Gram. 23.10 Voordr. 23.25 Gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Int. agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 We- tensch. progr. 20.35 Film. 21.00 Speelfilm. 22.25 Sluiting. VOOR WOENSDAG 2 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 V .d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Pro- menade-ork. en koor. 12.00 Bas en piano. 12.30 Land- en tuinb.moded. 12.33 Ka- merork., koor en solist. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, praatje. 13.20 Lichte muz. Van Kampenhout Haarlemmerstr. 125—-127 LEIDEN paganda. tien Jaar Drie medebeklaagden werden tot Jaar veroordeeld, vier tot vier Jaar en negen tot een Jaar gevangenisstraf. Acht beklaagden werden vrygesproken, die tot dusver door Poujadisten, con servatieven en anderen rechtsen worden gesteund ln het gehele land komen. Als onderdeel van de actie zullen ojn. byeenkomsten op straat en ln fabrieken worden gehouden. een speciale groep politiemannen dienst doen. Deze elitegroep telt 75 man, die al len Jonger zyn dan 30 Jaar en langer dan 1.80 m. Tien opvarenden van een Arabisch kustvaartuig, dat zes maanden geleden op geheimzinnige wijze verdween, zijn aange troffen op een eilandje by de kust van Somaliland, waar zy door de bevolking verpleegd z(Jn. zy zyn thans overgebracht naar Moekalla, een Arabische staat ln het protectoraat Aden. De tien zyn de enige overlevenden van een groep van zestig tot zeventig opvarenden van een met een motor uitgerust Arabisch vaartuig, dat zes maanden geleden uit Dar-es-Salam naar Aden was vertrokken en daarna spoorloos verdween. Het vaartuig ls op de rotsen stukgeslagen. Het afgelopen Jaar ls het aantal amb tenaren ln Belgie met ongeveer 13.700 toe genomen en naar schatting 438.000 Bel gen zijn thans ln dienst van de regering, de overheidsbedrijven, de provincies en de gemeenten. Het Brusselse blad Ln Llbre lelgique spreekt van een administratieve Inflatie en merkt op. dat zelfs Indien men rekening houdt met 7.000 beroepsmilitai ren, die moesten worden aangeworven als gevolg van de dlensttydbekortlng, het aantal overheidsdienaren met het Infla toire getal van 7.000 ls vermeerderd. De leider van een rechtse antl-com- munistlsche organisatie, Sauge, organisa tor van het „Centrum voor hogere studie van de sociale psychologie", zegt ln een Interview met „Paris Presse", dat reeds 54 „burgercomlté's" zyn gevormd die actie zullen voeren tegen het bezoek dat pre mier Kroesjtsjef ln maart aan Frankryk zal brengen Er zullen nog meer comlté's Premier Koirala van Nepal heeft van zijn Indiase ambtgenoot Nehroe een uit nodiging aanvaard om op 24 Januari naar India te komen voor een officieel bezoek van tien dagen. Koirala heeft ook een uit nodiging voor een reis naar Peking aange nomen. maar een datum is hiervoor nog niet vastgesteld. In een gisteren door het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken uit gegeven verklaring wordt een beschuldi ging van communlstlsch-Chlna. dat amb tenaren van het Amerikaanse consulaat generaal verleden week te Bombay een lid van het personeel van het Chinese consu laat ter plaatse hebben ontvoerd, als he- lacheliik" beschreven. „Deze oo'nir ,r»l3- tlsch-Chlnese beschuldiging ls duidelijk een poging om het eigen onwettige ge drag van Chinese consulaatsleden te ver doezelen", aldus de verklaring. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing ?<rof. dr. H. G. Beyen. „Een acte uit het - WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Den Burcht: Ontspanningsavond Alg. Bond van Ouden van Dagen. 7 uur nam. Levendaal 1: Cle Hulshoudeiyke Voor- It.-Nlt Middelweg 38: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus. Spr. dr. P. H. Pott over: „Het Buddhlsme en zijn kunst". 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. In den Vergulden Turk: Buitengew. aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Wol spinnerij. 11 uur voorm. Koksschool (Doelenkazerne)Sint Nlco- laasfeest. Cabaret o.l.v. Han Bakker. 8 uur nam Levendaal 1: Cle Huishoudelijke Voor lichting. Verpakken van St.-Nlcolaasge- schenken. 2.30 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm., bijbelstudie 11 uur. ds. B. Slond van Den Haag. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Volkshuis: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Het geheim van de flesgeest". 3 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Auberge Frangalse (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pleter Giltay en Rein Dool (tot 12 december) Lakenhal: Haagse Kunstkring Werkd.. 104 uur; zondags: 14 uur nam (tot 7 december) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2-—4 Zon- en feestdagen 2 4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari). DE BIOSCOPEN Luxor „De blauwe engel" 18 Jaar. Werkdagen: 2 30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Slavinnen van Carthago". 18 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. „Opmars naar de galg". 18 Jr. Werkdagenj 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: Trianon Werkdagen: 2.30, 7 en 9.1 2.15, 4.30. 7 en 9.16 uur. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur Casino „Trapeze". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Donderdagcyclus: „De stille Amerikaan" 18 Jaar. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden ls geopend de Apotheek „Tot Hulp der Menscnheid", Hooigracht 48, tel. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bei op dokterstelefoon 22222. 13.45 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15 45 Gram. 16.00 V .d. Jeugd. 17.20 Klavecimbel-reci tal. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Regerlng6ultz.Biologisch onderzoek voor het natuurbehoud, door dr. M. F. Mörzer Bruyns, hoofd v. h. Rijks instituut voor veldblologlsch onderzoek ten behoeve v. h. natuurbehoud. 18.10 Gram. 18.15 Spectrum v. h. chrlsteiyk organisa tie- en verenigingsleven, lezing. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en spraak. 20.20 Ork. en plano. 21.10 Gram. 21.15 Vraagteken ln het Noorden, klankb. 22.30 Koorzang. 22.35 Nws. 22.40 Zaalsport- ultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pla- tennieuws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Lichte muz. en rep. 8.00 Nws. 8.18 Lichte muz. en act. 8.55 V .d. vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 v. h. platteland, praatje. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en ten toonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.15 Radio Phllharm. Ork. en soliste. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Oude muz. 17.15 Lichte muz. 17.50 Regerlngsultz.: Emlgratierubr. yan jj A van Luyk. comm. en act. 18.30 Lichte muz. 18.55 VARA-Varla. 19.00 V.d. kleuters. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pro- menade-ork. en solist 20.55 Een dag als alle andere dagen, hoorsp. 21.50 Lichte muz. 22.20 Keuren en kiezen, praatje. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.20 Jazzmuz. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nws. GRAMMÓFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP The River Kwal March (Alford), Dia monds are a girl's best friend (Styne), Orkest Ray Martin; Isn't this a lovely day (Berlin), Top hat, white tie and tails (Berlin), Orkest Victor Silvester; Love ls a many splendoured thing (Fain), Love ls the tender trap (v. Heusen), Orkest Ray Martin; Someone to watch over me (Gerswln), Do-do-do (Gershwin), Orkest Victor Silvester; Ballad of Davy Crocket (Bruns), Unchained melody (North), Or kest Ray Martin; All or nothing at all (Lawrence), Orkest Nelson Riddle; Hallo, wenn du das Glück siehst (Niessen), Karln Klrchner en Rolf Slmson; 8onnen- scheln (Luboff), Caterlna Valente en Sil vio Francesco; Little brown Jug, Orkest Jan Garber; Die rote Rose (Jager), Die Hematsanger; Llebe kommt und Llebe geht (Gllkyson), Caterlna Valente; It's only a paper moon (Arlen), Orkest Jan Garber; Mondollnen und Mondscheln (Welsz), Torremollnos (Claros), Bobby Franco en die Serenaders; Pampa Linda (Sarbek), Duelo criollo (Rezzano), Orke6t Oswaldo Bercas; Ay, ay, ay Maria (Weer6- ma), Una aventura mas (Klnlelner), Byon de Don Juan (Alfonso), Los Indios; Luna Ilena (Garcia), Dlgno Garcia; Venganza (Rodriguez), Maria bonlta (Lara), Luis Alberto del Parana; Tire l'algullle cha cha (Barcley), Tea for two cha cha (Youmans), Orkest Francis Bay; Les la- vandléres du Portugal (Lucchesl), Gultare et tambourln (de Angells), Yvette Gl- raud; Paris canaille - Paris sera toujours Paris - La romance de Paris - Le gamin de Paris, Orkest Henri Segers; Bonhomme (Brassens), Une Jolie fleur (Brassens), Georges Brassens; Bewitched - My funny Valentine (Rodgers). Orkest Georges Jou vin; Le gars de Rocnechouart (Salvador), Je te donneral (Aznavour), Jacqueline Frangols; I can't get started (Duke), Love ls Just around the corner (Robbin), Buck Clayton en Ruby Braff. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10 V.d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Interview. 20.30 Filmprogr. 21.10 Intermezzo. 21.20 Rep. turnen te Amersfoort. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.00 School radio. 16.00 Hoorspelen. 17.00 Koorzang. In the South-East. 19.35 Dansmuz. 20.00 Gram. 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 22.45 Gram. 23.15 Praatje. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamer muziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. Om 14.30 nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.)' 16.00 Verz.progr. (Om 16.30 nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar .progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. en verz.progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 nws.) 0.551.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.36 Lichte muz. 20.25 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Kamermuz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Werken v. Franse componisten. 15.55 Gevar. muz. 22.35 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Ork.conc. 16.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Eng. les. 16.17 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Vocale muz. 17.20 V .d. Jeugd. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V .d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Kron. der litteraire tyd- schrlften. 22.30 Etnische muz. 22.56 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.02 Oram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Belgische muz. 15.15 Koor zang. 15.30 Zang. 16.05 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Operette-muz. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 22.10 Gevar. muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 uur) p, a to •it I U Amsterdam mist no 2 6 3 1 Den Helder mist ozo 4 7 3 1 Ypenburg mist w.stll 6 2 2 Vlisslngen zw. bew. nno 2 7 4 3 Eelde motregen o 4 7 3 0 De Bilt geh bew. n 2 7 2 0.5 Twente geh. bew. ono 4 9 1 0 Eindhoven mist n 1 8 1 1 0.4 Z.-Llmbur~ licht bew. nno 4 8 1 Helsinki mist ozo 1 3 1 0 Stockholm regen O 4 6 5 1 Oslo geh. bew. ono 4 -1 Kopenhagen geh. bew. O 14 7 6 0 Aberdeen regen nw 2 7 2 2 Londen onbewolkt nno 2 8 2 0 Brussel licht bew. n 1 8 4 2 Luxemburg mist no 4 6 1 1 Parys regen nno 4 7 2 6 Bordeaux regen nw 4 11 4 6 Grenoble zw bew. w.stll 8 2 15 Nice regen half bew. no 12 14 7 73 BerlUn o 4 4 3 0 Frankfort onbewolkt ono 1 6 1 0 München licht bew zo 6 8 5 0 Genève geh. bew. nno 4 7 4 0.4 iiocamo regen geh bew licht bew. ozo 2 6 4 48 Wenen ozo 10 10 5 0 Innsbruck ono 6 15 10 0 Belgrado regen zo 8 13 8 0.4 Athene zw bew. ozo 4 15 13 4 Rome zw. bew. zzo 10 16 10 8 Ajacclo regen half bew. O 10 16 9 26 Madrid w 12 7 6 25

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2