Adenauer op bezoek bij De Gaulle: in de stijl van de oude monarchen WEERBERICHT Goede verstandhouding is nog de belangrijkste hoeksteen van de Europese politiek in Bonn ENGELSE BELANGSTELLING VOOR WESTEUROPESE UNIE Supra Twist kostuums Ambassadeur Boon verklaart: „Naar voorschriften gehandeld" Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 DECEMBER 1959 No. 29913 LEIDSCH mDAGBLAD DirecteurE. A. E. van DishoecH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Smgel Lelden Glr° no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Prof. Jan Wiegers gisteren overleden Op 66-jarige leeftijd is gister avond omstreeks half elf in de Pieter van Foreest Kliniek te Am sterdam overleden de bekende kunstschilder prof. Jan Wiegers. Hij was veertien dagen geleden in deze kliniek opgenomen, nadat hij al geruime tijd tekenen van een onge neeslijke kwaal vertoonde. Geboren op 31 juli 1893 in Oldehove (Gron.), studeerde hij aan de Acade mie Minerva te Groningen en de Aca demies van Beeldende Kunsten te Den Haag en Rotterdam. Hij werkte in Duitsland, Zwitserland en Frankrijk als beeldhouwer en schilder en was in 1918 medeoprichter van de Groningse kunstkring „De Ploeg". In 1934 vestigde hij zich in Amster dam, waar hij tot zijn dood gewoond heeft. Sinds 1948 was hij lid van de Raad voor de Kunst en sinds 1953 hoog leraar aan de Rijksacademie van Beel dende Kunsten te Amsterdam. Nog nauwelijks twee weken geleden besloot de Nederlandse sectie van c'.e Association Internationale des Critiques d'Art voor 1959 de Prix de la Critique aan prof. Wiegers toe te kennen. Hij was voorts ridder in de Orde van Oranje Nassau en officier d'Academie Fran- Qaise. Zijn stoffelijk overschot zal vrijdag a.s. om twaalf uur op de begraafplaats Westerveld ter aarde worden besteld. Advertentieknipselprijsvroog Wü herinneren eraan, dat de inzendingen op onze Advertentie knipsel-prijsvraag uiterlijk morgen middag om 2 uur in ons bezit moeten zijn. Zo spoedig mogelijk daarna zullen wij bekend maken wie voor de prijzen (in totaal f 600.in aan merking komen. Mogen wü onze puzzelaars drin gend verzoeken hun inzendingen voldoende te frankeren? Hedenmorgen moesten wg vele guldens strafport betalen! (Van onze correspondent in Bonn) De 83-jarige Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer op het ogenblik zowel lichamelijk als politiek in voortreffelijke vorm arriveerde gisteren voor een politiek bezoek aan de Franse hoofd stad. Hij zou woensdag tegen de avond vertrekken, zodat er dus drie dagen tijd is voor een ontmoeting met de 69-jarige president De Gaulle. Geheel in de persoonlijke stijl van de oude monarchen, met een autoritair accent, zoals men hier in de Westduitse hoofdstad heeft opgemerkt! In tegenstelling tot Adenauers bezoek aan de Britse pre mier Macmillan van enige weken geleden, gaat het er thans niet om, oud zeer op te ruimen. In Parijs zal de bestaande vriendschap worden bevestigd en de meningen over een reeks zaken zullen verder op elkaar worden afgestemd. Bruggenbouwer 4) Europese samenwerking: men ge looft te Bonn dat Adenauer erop uit zal zijn De Gaulle onder het oog te houden dat men voor een verdere Europese sa menwerking uit zal moeten gaan van Vier punten van belang Adenauer wordt bij dit bezoek verge zeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, de staatssecreta ris van Voorlichting, Von Eckhardt, en twee Europese experts van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Men is er zich te Bonn van bewust, dat er De Gaulle veel aan gelegen is zijn persoonlijke ver houding tot Adenauer op hoog peil te houden. Omgekeerd is de goede Frans- Duitse verstandhouding nog altijd de belangrijkste hoeksteen van Adenauers Europese politiek. Maar dit alles wil niet zeggen dat er niet over een reeks pro blemen verschil van inzicht bestaat: verschillen, die bij een niet zo duidelijke Frans-Duitse vriendschap-uit-noodzaak, allang zouden zijn opgeblazen tot ge schillen. Het gaat om de volgende on derwerpen, die Adenauer zal aansnijden. 1). de Oder-Neisse-grens: als pijlen in het Westduitse vlees steken diverse Franse verklaringen van de laatste tijd over dit onderwerp. De Gaulle zei op 25 maart j.l. dat van een wijziging van de Oder-Neisse-grens (de huidige grens tussen Oost-Duitsland en Polen, die Bonn niet erkent) geen sprake mag zijn. Debré herhaalde deze Franse mening onlangs en De Gaulle wond er enige weken geleden ook geen doekjes om. Geen Westelijke staatsman van allure, behalve De Gaulle heeft het tot dusver nodig gevonden Adenauer met dergelijke verklaringen voor het hoofd te sto ten....!! Bonn heeft deze Franse sla gen met een zuur gezicht geaccepteerd en men zei hier, dat De Gaulle dan toch maar het Westduitse standpunt deelt, dat de grenzen van een herenigd Duits land, dus ook de Oder-Neisse-grens, pas by een vredesverdrag zullen worden vastgelegd. Maar niemand maakt zich hier veel illusies over De Gaulle's nega- tiev ideeën inzake een herenigd Duits land met 70 miljoen inwoners in het hart van Europa. En Debré zal te Parijs wel trachten de Oder-Neisse-kwestie in een gesprek met Adenauer op te vangen, zodat De Gaulle, die van Kroesjtsjef in deze zaal al enige schouderklopjes mocht ontvangen, er geen last meer van zal hebben. Deze kwestie zal dus te Parijs bepaald niet uit de doeken worden ge daan! Eensgezindheid 2). het topoverleg: er is sprake van geweest dat De Gaulle heeft gepoogd Adenauer een tweederangs rol te laten spelen by het Westeiyk overleg op 19 december over de topconferentie met de Russen. Amerikaanse en Britse aan drang hebben dit plan verijdeld: men voelt te Washington en Londen evenals te Bonn niets voor de Franse ideeën aangaande het Westelyk directorium van drie. Overigens bestaat tussen Adenauer en De Gaulle over de topconferentie eens gezindheid: beiden hebben er geen haast mee. Beiden staan vast in de schoenen by de handhaving van de positie van West-Beriyn. Beiden hebben geaccep teerd dat op de topconferentie niet al leen over de ontwapening in Beriyn, maar ook over andere onderwerpen zal worden gesproken. Beiden moeten niets hebben van gedemilitariseerde zones in midden-Europa. Daarbij meent men hier dat Adenauer De Gaulle's houding in zake Berlijn heeft gehonoreerd met een Westduits zwügen over de Franse atoomplannen en de Franse politiek in Algerüe! 3). de NAVO: terwyl De Gaulle zich onlangs bepaald negatief uitdrukte over de Atlantisch militaire samenwerking weet men in Bonn dat Adenauer met zün gehele politieke ziel aan de NAVO hangt. De Bondskanselier zal dan ook zeker te Parys de Franse president wil len overtuigen van de noodzaak om de militaire integratie in stand te houden en niet door eenzijdige Franse maatre gelen te ondermanen. het reële bestaan van de gemeenschap- peiyke markt en „de vrijhandelszone der zeven". Nu uit het Franse politieke woordenboek het woord „integratie" zo goed als geschrapt is, wordt het de Westduitse taak om de Fransen ervan te overtuigen dat Frankrijks en Europa's heil alleen te verwachten is van inten sivering van de economische politieke samenwerking in Europa. Uit dit ïystje kan blijken dat Adenauer als een soort politieke bruggenbouwer naar Parys gaat: bruggenbouwer tussen Frankryk en de NAVO, tussen Frank rijk en de Britse mening inzake de eco nomische integratie, etc. Het is een taak die Bonn niet graag op zich lijkt te ne men: niet slechts omdat Adenauer geen bemiddelaarstype is, maar ook omdat de Bondsrepubliek historisch noch wat de huidige positie aangaat, geschikt is voor een dergelijke rol. Tenslotte zyn er twee probleempjes van de tweede rang voor Adenauer: de kwestie van de Rode Hand en van het Duitse, door de Fransen aangehouden schip „Bilbao". Men slaat de plank niet ver mis als men zegt dat voor de koele politieke rekenaar Adenauer de grote politieke lyn zó boven alles gaat, dat hem de detailkwesties bitter weinig in teresseren. Voor hem is de vriendschap I met De Gaulle meer waard dan Franse j misstappen van het soort de Rode Hand en Bilbao, hoe scherp deze misstappen in de politieke opinie van de Bondsrepu bliek ter sprake zijn gebracht. Plan voor een Europese strategische macht tot afschrikking van eventuele agressor In Parijs is op de bijeenkomst van parlementsleden uit de landen van de Westeuropese Unie (Engeland en de Zes van de EEG: Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen) o.m. een ont- werp-resolutie ingediend voor het scheppen van een gemeenschappe lijke Europese strategische macht, met kernwapens uitgerust, die een afschrikwekkende uitwerking zou moeten hebben op een eventuele agressor, die voornemens xou zijn aanvallen op onbeperkte schaal op West-Europa uit te voeren. In de wandelgangen van de WEU meende men gisteren, dat Enge land poogt het Westeuropese politieke leiderschap in handen te leggen van de Westeuropese Unie (waarvan het dus zelf deel uitmaakt) om te voorkomen, dat dit leiderschap in handen zou komen van de EEG (Europese Economische Gemeenschap: de Zes hierboven genoemd), waar de Britten buitenstaan. Om die reden zou Londen gaarne zien, dat de secretaris-generaal van de WEU (tot wiens benoeming even eens een ontwerp-resolutie is ingediend) een Brit zou zijn. Club-van-de-Zes met „sLx-appeal".... De Britse minister van staat voor Buitenlandse Zaken John Profumo ver klaarde gisteren op de bijeenkomst van de W.E.U. „Toen de W.E.U. werd opge richt waren wy in Engeland voornemens de Europese landen nader tot elkaar te brengen. Nu zijn wij van plan nader tot Europa te komen". Hy zei te hebben vernomen dat vo rige week in Straatsburg is afgesproken dat de ministers van Buitenlandse Za ken van de zes Euromarkt-landen eens in de drie maanden bijeenkomen voor politiek overleg. ..Wij hopen dat daarop onmiddellijk een vergadering van de W.E.U.-raad op ministerieel niveau volgt", zei hii. Ofschoon Engeland niet van mening is dat het in het belang van de Atlan tische gemeenschap als geheel is een W.E.U.-blok in de NA.V.O.-raad te vormen, meent het dat de W.E.U. een eigen taak heeft. Het is volgens Profumo de wens van de Zeven van het Europese vryhandels gebied tot overeenstemming met de Zes van de Euromarkt te komen en niet om de betekenis van de Europese gemeen schappen in groter verband te vernie tigen. ..wy willen geen „Club van Zeven" stichten tegenover de Zes, maar wij willen dat de zeven „sdx-appeal" hebben zei hy heel geestig. Nederlandse steun De Britse minister besloot met de woorden: „Europa heeft in het verleden al te vaak onder zijn verdeeldheid gele den. Wy Engelsen willen meehelpen te bevorderen, dat die verdeeldheid niet opnieuw ontstaat. Er zijn enorme moge- iykheden om van West-Europa een grote eenheid te maken". De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. mr. H. R. van Houten verklaarde dat zyn regering van mening is dat de Westeuropese Unie de aangewezen organisatie is voor overleg Het in aanbouw zijnde aquaduct in de Ringvaart van de Haarlemmer meer, waaronderdoor de nieuwe Rijksweg 4 A van Ypenburg naar Burgerveen zal worden doorge trokken. Op de bovenste foto de waterweg en op de onderste op name de rijweg, zoals die er op het ogenblik uitzien. -^^^Engels vakmanschap en Italiaanse elegance Internat. 1 rij 3 kn. model 189^50 House of England over alle vraagstukken, die zowel voor de E.E.G. als voor Engeland van belang zyn. Vervolg op pag. 2 Droog De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of lage wolken, maar later ook opkla ringen. Zwakke tot matige wind uit oosteiyke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 DECEMBER Zon op: 8.26 uur; onder: 16.32 uur Maan op: 10.14 uur; onder: 19.17 uur. Hoogwater te Katwyk te 4.15 en 16.32 u. Laagwater te 0.03 en 12.25 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's Wrakstukken van de Hunt er-straal- \derij in Nispen neerstortte. De i vliegbasis Woensdrecht afkomstig jager, welke gisteren op een boer-1 piloot van het toestel, dat van de was, kwam om het leven. De ktvestie der piloten Hij is er van overtuigd dat de relaties door het incident niet zullen lijden Gisteren heeft de Nederlandse ambassadeur in Venezuela dr. H. N« Boon, tezamen met de Antilliaanse premier Jonckheer en de ministers Isa en Debrot, tegenover de pers nadere inlichtingen verstrekt over de zaak van de Cubaanse piloten en de uitgeworpen pamfletten. De ambassadeur verklaarde dat de Venezolaanse regering zich ernstige zorgen maakt over de ontwikkeling in het Caraibisch gebied, waardoor het uitwerpen van de anti-Venezolaanse pamfletten boven Curagao in hoge mate de aandacht heeft getrokken. Grondig onderzoek Dr. Boon heeft intussen de rapporten en processen-verbaal gelezen, die de Venezolaanse consul-generaal ter hand zyn gesteld, en waarin niet alleen de hele gebeurtenis volledig uit de doeken is gedaan, maar tevens ook blijkt dat het onderzoek grondig en met voort varendheid is ondernomen. Hy ver trouwt er op dat rustige lezing van deze stukken de Venezolaanse regering de overtuiging zal schenken dat de Antil liaanse autoriteiten nietk hebben nage laten om de Venezolaanse regering ter wille te zijn. Echter, zei hij, de wetten zijn niet in ieder land gelijk en de Vene- zolanen kunnen zich moeilijk neerleggen bij het uitsluitend veroordelen tot boe ten en uitzetting van de Cubanen. „Het is mijn taak" aldus dr. Boon de Venezolaanse regering en het Ve nezolaanse publiek te overtuigen dat volkomen gehandeld is volgens de voor schriften, met inachtneming van de be langen en uiterst goede relaties welke tussen Nederland, de Antillen en Vene zuela bestaan. Dr. Boon heeft erop gewezen, dat de democratie in Venezuela nu een jaar is gestabiliseerd. „De Venezolaanse rege ring", zo zei hy kampt met grote moei- lykheden, waardoor spanningen ont staan. De Venezolaanse regering staat voor 'n uiterst moeilijke taak, die zü met energie wenst te volbrengen, maar het valt haar soms moeilijk zich te hand haven als gevolg van de erfenis van de Broodprijs in de toekomst omhoog? Tydens een gisteren in Haarlem ge houden vergadering van de vakgroep akkerbouwers van de Katholieke Land en Tuinbouwbond heeft de heer F. W. J Kriellaars economisch adviseur van deze bond. in een inleiding over het voergraanbeleid van de EEG o.m. als zyn verwachting uitgesproken dat de ge meenscha ppelyke markt voor de tarwe elders niet ongunstig zal worden. De consequenties hiervan zullen zyn dat in de toekomst in Nederland de broodprijs minstens van 25 tot 30% zal stygen, aangezien het dan niet meer I mogelijk zal zyn tarwe tegen lage prys j in te kopen. dictatuur. Dit verklaart de vrees voor actie, eventueel via de Antillen", zei dr. Boon. Geen recht tot ingrijpen Dr. Boon heeft voorts gezegd dat de zaak van de twee Cubaanse piloten een zaak is die uitsluitend de Antilliaanse autoriteiten betreft. De regering te Den Haag heeft niet het recht in deze kwestie in te grypen. De Ned. Antillen vormen geen „kolo nie" maar hebben sedert vyf jaar een eigen regering. De heer Boon sprak tenslotte als zyn overtuiging uit dat de betrekkingen tus sen Venezuela en Nederland niet van dit incident te lyden zullen hebben. Vernomen wordt dat er voor de Ne derlandse regering geen aanleiding is ambassadeur Boon voor overleg naar Den Haag terug te roepen, omdat de re gering van alle facetten van de zaak van de twee Cubaanse vliegers op de hoogte is. Geen „kolonie" De Antilliaanse minister-president, de heer E Jonckheer zei te betreuren dat de kwestie van koloniën op het Ameri kaanse vasteland erby gesleept is. .Het feit, dat Nederland sedert 1955 ontheven is van de verplichting over de Antillen rapport uit te brengen aan de V.N. waarmee de wereldorganisatie erkent dat de Antillen niet langer in koloniale verhouding staan met Nederland, moet voor ledenstaten als Venezuela duidelyk zyn dat deze status (kolonie) niet meer bestaat. Dit besluit van de V.N. dient te worden geëerbiedigd. De defensie en de buitenlandse betrekkingen zyn een zaak van gemeenschappeiyk overleg," aldus de heer Jonckheer. Ook de opmerking, dat de Antillen zich uitgesloofd hadden voor vroegere dictatoriale regeringen in Venezuela wordt betreurd, zei hy. Nederland is reeds eeuwen lang een democratie en de Antillen hebben altyd gastvrij openge staan voor hen die wegens hun overtui ging vervolgd worden. De Antilliaanse minister van Justitie, de heer R J Isa, merkte op. dat de Cu banen. die met hun vliegtuig op de An tillen geraakten, in de VS. woonachtig waren. Indien de organisatie van Ame rikaanse staten (OAS) prys stelt op een verhoor is dat zeker mogelijk daar de V.S. lid zyn van de organisatie, wat de Antillen niet zyn. zei hy. j Dr. Boon is gisteravond naar Caracas teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1