Begroting Voorschoten zonder veel moeilijkheden aangenomen MORO BEZWOER GEVAAR VOOR EEN SCHEURING IN ITALIË ze In komende jaren worden meer goedkopere woningen gebouwd Tweede o.l. school te Oegstgeest officieel in gebruik genomen Raad Leiderdorp verstrekt een aanvullend krediet voor de verbetering van het zwembad Het IJTOSCH DAGBLAD Democratie stond op het spel: er dreigde verbloemde dictatuur ZATERDAG 2* NOVEMBER 1959 Vannacht om half een heeft de gemeenteraad van Voorschoten de begrotingen voor 1960, die een tekort aangeeft van bijna een kwart miljoen, aangenomen. Voor het zover was, hadden B. en W. zeer uit voerig geantwoord op de algemene beschouwingen van de fractievoor zitters, die afgelopen woensdag gehouden waren. Deze antwoorden waren zo uitvoerig, dat de heer Pels later op de avond opmerkte, dat men naar zijn mening op de verkeerde weg was. Spr. stelde voor volgend jaar de algemene beschouwingen als een soort voorlopig verslag te laten stencillen en eveneens het antwoord van het college op deze wijze te geven. Loco-burgemeester wethouder G. Schrama, die deze vergadering leidde, had vijftig minuten nodig en wethouder Dekker las zijn ant woord in 70 minuten voor. De heer Schrama begon met de opmerkingen over het financiële beleid te beantwoorden. Spr. stelde, dat op de begroting geen enkele post voorkomt, die niet verplicht of verantwoord zou zijn. Een uitbreiding van de taak van de commissie voor de begrotingen achtte spreker gewenst. Spreker wilde echter wachten tot er een nieuwe burgemeester was benoemd. Van een enquête onder alle woning zoekenden verwachtte spreker geen heil. De kritiek op de enquête onder de be jaarden kon spreker niet delen. Elk mis verstand dienaangaande komt voor re kening van de betrokkenen. Wel is slechts 1/3 van de formulieren terugge komen. Tot de meest opmerkelijke cijfers uit deze enquête behoren zeker de aantal len. die vóór een bejaardencentrum zijn. Van de 133 voorstanders wensen 43 een Prot. Chr. tehuis, 16 een R.-K., 47 een neutraal en 27 toonden geen voorkeur. Het aantal woningzoekenden werd on gunstig beïnvloed door de inschrijving ran de zgn. industrie-kandidaten. Dat jantal steeg nl. van 59 tot 80. Het to- fial aantal woningzoekenden is echter het laatste jaar met 11 verminderd en het aantal zeer urgente gevallen is 20 minder dan vorig jaar. Ter bevordering van de burgerzin overweegt het college een bijeenkomst in het Cultureel Centrum, waar wethouder Dekker een inleiding zou kunnen hou den over uitbreidingsplannen. Ondanks de vex-zoeken uit de gemeen teraad heeft de plaatselijke midden- J stand niets gedaan om tot coördinatie te komen. Nu zullen B. en W. een brief tot heid uiteen te zetten en suggesties t.a.v. de organisaties richten om de wenselijk- de vertegenwoordigers te doen. De moeilijkheden bij het onderwijs worden veroorzaakt door het geringe personeelsaanbod. Spreker verwacht in de naaste toekomst wel een verbetering. 1212 Dat de r.-k. Kleuterschool afgekeurd zou zijn berust op een misverstand. Wel E worden plannen gemaakt voor een twee de school. De toestand van de brandweer is verre ran rooskleurig. Twee spuiten daterend frsJuit 1934 en 1941 moeten worden vervan- sen. Toch is er geen reden tot grote ver- '05t" ontrusting, omdat assistentie uit nabu rige gemeente naltijd te verkrijgen is. Een efficiency-onderzoek voor de ge meentesecretarie werd toegezegd. Het veelvuldig overwerken door gemeente ambtenaren wordt echter ook veroor zaakt door de vele nota's, die de raads leden vragen, aldus de heer Schrama. Moeilijk De heer Dekker bepaalde zich aller ijl eerst bij de problemen van de Leidse ag glomeratie. Tegengestelde belangen van de gemeentebesturen maken het niet ge makkelijk de kwesties tot ieders tevre denheid op te lossen. Omdat Voorscho len door de Kamercommissie betrokken s bij de plannen voor de Haagse agglo meratie hebben B. en W. aan deze com missie hun voorkeur uitgesproken voor het plan Wilsveen. Doordat de definitieve baan voor Rijksweg 4B nog niet is vastgesteld is STADSNIEUWS BERENDJE WIST RAAD „Ons Grunnegerlaand" opende seizoen opende gisteren in „Den Burcht" het seizoen 19591960 met een toneelavond .verzorgd door de Grun- iden negers uit Delft. Gebracht werd een bekend blijspel van C. Mellesv. d. 11/ Meulen „Berendje Niksnut". iW» Berendje is een „wicht" uit een woon lagen, die met negotie de boerderijen langs trekt. Zo komt zij ook op de boer- ferij van Van Baargen. Dank zij de >teun van diens zoon Gaarmt, wordt vaa&rendje als „lutjemaaid" aangesteld. Boer Van Baargen wil zijn zoon laten luwen met Trudoa Geersengoa, doch- ?r van een rijke boer. Want, zo zegt rOl'j-' ..Geld hoort bij geld". Gaarmt loudt echter van het eenvoudige naai- •»w tertje Riekte Boer terwijl Trudoa erg Gecharmeerd is van meester Jansemoa. Hoewel de beide vaders de zaak al imloor el'kaar hebben, is het Berendje, die op geestige wijze voor zorgt, dat de Juiste oplossing gevonden wordt. Twee 13595* eiukkige paren jaagt ze de tuin in en zelf kan de lokstem van haar vroe- |ere zwerversleven niet langer weer- Saan. Zij trekt haar oude plunje weer jan en met haar negotiemandje ver- kat ze de boerderij, het oude leven te- i tfemoet. De Delftenaren, die in mevrouw aotd 'andman en mej. Bleyenberg twee uit gas tekende krachten hadden gaven van ■den* it blijspel een vlotte opvoering, die joor de aanwezigen zeer werd gewaar werd. Spelers en speelsters werd een tfoninger koek aangeboden. J.Na afloop bleven velen nog voor een rm -ansje bijeen. Diefstal van loonzakjes (f 1000.-) s< tl De Leidsche Matrassenfabriek aan de is ti tansensbraat heeft vannacht bezoek ge- not ad van ongewenste gasten, die er in d( 'aagden de brandkast aan de achter- llem ant open te scheuren en er loonzakjes bol er waarde van f. 1000 uit te nemen. De inen-ader(s) schafte(n) zich toegang via een bo( mitje in de voordeur. Iemand, die ken- anje lelijk op weg was zijn schoolgeld terug .andhalen, werd (eveneens vannacht) t iangehouden door een wachtmeester °Iian de Rijkspolitie. Deze 25-jarige beton- 10, xerker had ingebroken in het Gymna- op uum aan de Fruinlaan en werd daarbij >P heterdaad betrapt. het moeilijk plannen te ontwerpen voor de wijken Rijndijk, Stevenhoven en Bos huizen. Met nadruk verklaarde de wethouder, dat Voorschoten bereid is de moeilijk heden van Leiden te helpen oplossen door Leidenaars onder te brengen in de wijken Stevenhoven en Boshuizen. En dan beslist niet alleen beter gesitueer den, maar ook andere Leidse woning zoekenden. Over het verloop van de gemeente grenzen in de toekomst is het gemeente bestuur alleen bekend, dat het stand punt van Ged. Staten thans ter kennis is gebracht van de minister van Binnen landse Zaken. Omdat het niet te vei-wachten is, dat het contingent woningwetwoningen zal worden uitgebreid zoeken B. en W. con tact met institutionele beleggei-s om te komen tot de bouw van premie-huur woningen. Er kan succes worden ver wacht. De woningbouw wordt in de ko mende jaren bepaald door het bouwen van zoveel mogelijk woningwetwonin gen; het bevorderen van de bouw van huurwoningen in een huurklasse, die niet veel van de woningwetwoningen afwijkt en het bevorderen van de bouw van goedkope woningen in het kader van de Bevordering Eigen Woning- bezit. Voor de komende 10 jaar staan 76 woningen op de nominatie om afgebro ken of gesaneerd te worden. Sedert 1945 zijn er 28 afgebroken en 8 uit de wo ning vooi-raad genomen. In de vergadering van 18 december a.s. zal de winkelplanning aan de orde komen. Kerkbouw In de nieuwe uitbreidingsplannen wordt rekening gehouden met verzoeken tot kerkbouw. In plan Bosgeest zal een r.-k. kerk komen, in het plan Rijndijk een hervormde kapel, in plan Adegeest een kerkje voor de vrijgemaakte Gere formeerde Gemeente en een gebouw voor de pas opgerichte Remonstrants-Doops gezinde kring voor samenkomsten en catechisaties. Deze laatste kring komt nu op de 2e zondag morgen van iedere maand bijeen in de hal van het CultU' reel Centrum. Nu reeds wordt overleg gepleegd met de NZH om te trachten na de opheffing van de tram te komen tot een wisse lende route met bussen via Vooi-schoter- weg en LeidsewegHaagweg. De heer Fortanier klaagde over het niet kritisch bekijken van de kleine postjes bij de diverse voorstellen. Opmerkelijk was, dat de meeste spre- kers vrij uitvoerig opmerkingen maak ten over punten, die niet het beleid' be troffen, hetgeen wethouder Dekker deed opmerken, dat hij over diverse punten beter kon spreken als zij bij de desbe treffende voorstellen aan de orde kwamen. Tegen De heer Fortanier stemde tegen de posaen, die de winstbedragen van de bedrijven in de gemeentekas deden vloeien, omdat hier niet de beheers vorm wordt toegepast. De fractie van de P.v.d.A. en de heer Tideman (VVD) stemden tegen de post subsidiëring van de Matig heidsmissie onder de (r.-k.) militairen, omdat dez esubsidie in strijd is met het subsidie-beleid van de overheid. Het was gisteren voor Oegstgeest en voor het openbaar onderwijs een feestdag, omdat de fraaie tweede openbare school aan de Wytten- bachweg officieel werd geopend en ingebruik genomen. Deze modern ingerichte 6-klassige school is een sieraad voor de gemeente en een noodzakelijke aanwinst voor het openbaar onderwijs, dat in het bijzonder in de laatste jaren een toenemende belangstelling ondervindt. Alle bezwaren en onvolkomenheden, verbonden aan het onderwijs in een houten noodschool zijn nu in één slag overwonnen. In de hal van de nieuwe school waren gistermiddag tal van genodigden bijeen gekomen. Burgemeester H. L. du Boeuff opende de nieuwe school. Hy ging na wat er ge beurd was voordat tot de bouw kon wor den overgegaan. Reeds In 1951 had dr. K. Simon Thomas er reeds op gewezen, dat de openbare school met ongeveer 300 leerlingen overvol was. In die tijd was er sprake van dat Leiden een openbare school zou bouwen in het Boerhaave- kwartier, zodat het gevaar dreigde van twee half bezette nieuwe openbare scho len. Oegstgeest bleef evenwel volhouden ook al omdat de openbare school hier min of meer het karakter had van een streekschool. Inmiddels nam de bevol king gestadig toe. Begin 1955 besloot de raad tot de stichting van deze school, hetgeen, naar achteraf gebleken is, een goed besluit was, omdat in Leiden de bouw van een openbare school in het Boerhaavekwartier bij een plan geble ven is. De school is er althans nog steeds niet. Terecht vraagt men zich nu af waar men met al de kinderen gebleven zou moeten zyn, aldus spreker. De beste dingsbeperking veroorzaakte uitstel. Pas in juni 1958 kon worden overgegaan tot aanbesteding. Momenteel zyn er in Oegstgeest 468 leerlingen voor het open baar onderwijs, van wie er 265 de le openbare school bezoeken en 203 de nieuwe school, waarmede de burgemees ter aantoonde, dat er groei in het open baar onderwijs hier ter plaatse is. Het verlenen van onderdak aan een klas van de kleuterschool zal zo spoedig mogelijk moeten worden beëindigd. Alle inspanning is immers nu gericht op de bouw van een nieuwe kleuterschool. Spr. sprak de verwachting uit, dat deze nieu we school eenzelfde uitstekende naam zal weten te verwerven als de school aan de Terweeweg. AFSCHEID BRUGWACHTER D. A. VAN DEN BERG Gistermiddag nam de brugwachter le klasse, de heer D. A. v. d. Berg, wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid van de dienst. De samenkomst, waar de scheidende brugwachter werd gehuldigd, vond plaats in het Waaggebouw. Vele collega's van de heer Van den Berg kon de directeur van de Markt- en Havendienst, de heer Weima, verwel komen. Na de directeur spraken nog de heer F. van Dissel, voorzitter van de Pei-so neelsvereniging, de heer D. R. Kooiman, oud adj.-directeur van de dienst, de heer R. G. van Dam als collega en de heer G. Bergman als opzichter. In alle toepraken kwam tot uiting, dat de heer Van den Berg met bijzondere toewijding en trouw zijn arbeid heeft verricht. De heer Van den Berg zeide in zijn slotwoord, dat hij met dankbaarheid terugziet op de tijd, waarin hij werkte bij de Markt- en Havendienst. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. examen klassieke taal- en lettei'kunde mej. H. W. A. Dijk man te Den Daag (cum laude)kand. examen Franse taal- en letterkunde mej. T. K. Duyster (Den Haag)seml-arts- examen de heer G. Hennipman (Den Haag)artsexamen de heren H. W. F. Ligtenberg (Leiden), F. R. van Paas- schen (Den Haag), B. Sastrowijoto (Lei den), W. F. J. Tijl (Leiden) en S. H. M. Vrind (Den Haag). ENTHOUSIASME Alvorens tot de officiële opening en in gebruikneming over te gaan, aldus spreker, is het mij een behoefte hier openlijk hulde te brengen aan de stu wende kracht en het arbeidzame enthou siasme van de wethouder van Onderwijs, dr. K. Simon Thomas, aan wiens Initia tief te danken is, dat het openbaar on derwijs in onze gemeente deze belang rijke uitbreiding op het juiste tijdstip kon ondergaan. Onder het uitspreken van de allerbeste wensen voor de groei en de bloei van deze onderwijsinrich ting, zulks tot voldoening van allen die hier thans en in de toekomst hun beste krachten aan het hier te geven onder wijs zullen willen wijden en bovenal tot heil en welzijn van de huidige en toeko mende schoolgeneraties, overhandigde de burgemeester de sleutel van de school aan het schoolhoofd. De kleuterleidster trad met enkele kleuters naar voren om de gelukwensen vergezeld van bloemen en een wandver siering aan te bieden LICHT KLEUR RUIMTE De Rijksinspecteur van het LO, de heer A. Boogaard, bracht hulde aan het gemeentebestuur voor de vooruitziende blik en de totstandkoming van deze prachtige schooi met zoveel licht, kleur en ruimte. Hij ging na wat tegenwoor dig van het onderwijs wordt verwacht in verband met de eisen die de maat schappij stelt en welke verantwoorde lijkheid de leerkrachten thans hebben. PI ij feliciteerde de gehele gemeente Oegstgeest met de moderne aanwinst door de burgemeester de hand te druk ken. De architect, de heer Swemle, felici teerde na te hebben gememoreerd hoe plezierig de bouw was gegaan met de aannemer de heer Burgy. De heer Van Weerlee sprak namens de afd. Leiden van de Verv. v. Hoofden van scholen en noemde deze schooi een schone schep ping. De heer Schotel, afgevaardigde van de Ned. Onderwijzersvereniging, noemde zo'n school een witte raaf. De voorzitter van de oudercommissie be dankte het gemeentebestuur en zei, dat deze school de hoogste verwachtingen had overtroffen. De officiële, bijeen komst werd besloten met een dank woord van dr. K. Simon Thomas. Hierna bedankte het schoolhoofd voor de plan ten, bloemen, boeken en wandversierin gen die als geschenken waren aangebo den en ging nader in op al hetgeen door de sprekers was gezegd. Hierna werden verversingen aange boden en was er ruimschoots gelegen heid de schooi te bezichtigen. Medische Dienst Leiderdorp Dokter H. A. Blauwen- draad Koudekerk a. d. Rijn .tel. K 1714 - 208 Wasenaar De artsen A. F. F. Janse, Kerkstraat 42 tel 3005 en H. S. Boo- gaart, Storm van 's-Gravesandeweg 1, tel. 4466. Apoöhekersdiens: apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Oegstgeest Dokter Held, tel. 24649 e-n dokter Lanen-Baron .tel. 21610. Voorschoten Dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20 tel. 2356. Wijkverpleeg ster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. WASSENAAR „Irene" gaf turnuitvoeringen De Chr. Gymnastdekver. „Irene" heeft In het Dorpscentrum de jaarlijkse gym- nastiekuitvoeringen gegeven voor een groot en belangstellend publiek. In een gevarieerd programma kwamen alle af delingen aan de beurt. Ook de drumband liet zich na de pauze horen. Veel succes oogsttte de nieuwe judo- en jui jits-afdeling. Onder leiding van de heer A. Bijland demonstreerden voor de pauze jongens van 9—12 jaar de resul taten van de judolessen en nn. de pauze kwamen enkele dames en heren op het podium voor een levendige demonstratie van jiu jitsu en julo. De kleuters o.l.v. mej. M. Zijlstra voerden een „muizenoefening" uit; jon gens van 7—9 jaar onder leiding van de heer J. Valkenburg, traden op in een alleraardigste „winterfantasie", mej. B. Bouwma leidde de verschillende groepen ritmische gymnastiek. Een verrassing voor bestuur en leden was op de eerste avond het aanbieden van een fraaie evenwichtsbalk door het erelid van de vereniging, de heer A. M. Verhoog. Het geschenk is het eerste dat „Irene' 'aangeboden wordt in verband met het 10-jarig bestaan, dat in 1960 ge vierd zal worden. Voorzitter J. Valken burg zeide gisteravond te hopen, dat vele leden en vrienden van de vereniging dit goede voorbeeld zullen volgen. Op de eerste avond werden na afloop va nde uitvoeringen geschenken aange- bod enaan de leidsters en leiders: de dames Zijlstra en Bouwman en de heren Valkenbui-g en Van Capellen. OEGSTGEEST Zilveren jubileum van het Wit-Gele Kruis In het najaar van 1934 was een aantal parochianen van mening, dat ook hier de tijd rijp was voor het stichten van een afdeling van het Wit-Gele Kruis. Na tal van moeilijkheden te hebben overwonnen nam het ledental gestadig toe, zodat thans een bloeiende Kruis vereniging bestaat van meer dan 800 leden. De vereniging heeft een huis aan gekocht, n.l. in de Piet Heinlaan. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum heeft morgen de kerkelijke viering plaats. De raad van Leiderdorp kwam gis teravond in vergadering byeen. Alle voorstellen werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Mej. H. H. F. van de Moortel werd met ingang van 1 januari 1960 be noemd tot onderwijzeres aan de Open bare Lagere School. Er werden nog enkele nagekomen voorstellen ter behandeling aan de raad voorgelegd. Daar was bijv. het voorstel betreffende de bouw van een rijwielstalling bij de Openbare School. Deze bouw was, tengevolge van de be stedingsbeperking nog steeds uitge steld. Na overleg met de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alphen en met de bouwkundig hoofd inspecteur hebben B. en W. bericht ontvangen dat de stalling niet meer dan f. 7500 mocht kosten. De aanne mer kan het werk maken voor f. 6.989, terwijl de gemeente zelf de rekken voor f. 500 zal kopen. Uit de onderhande lingen, die de gemeente-architect ge voerd heeft, heeft het college de over tuiging gekregen, dat in dit geval on derhandse aanbesteding in het belang van de gemeente is, waarom het de raad voorstelt daartoe te besluiten. De raad kon zich hiermee verenigen. Verder stellen B. en W. de raad voor om een rekening-courant-over- eenkomst aan te gaan met de N.V. Steen- en Kleiwarenfabriek „Ouder zorg - De Ridder" tot een bedrag van maximaal f. 700.000. Bij raadsbesluit van 22 oktober heeft de gemeente een vaste geldlening aanvaard van f 622.300 ten behoeve van de bouw van een riool- waterzuiveringsinrichting. Deze wordt echter 1 december pas aanbesteed, zo dat de gemeente tijdens de bouw een vrij groot renteverlies zal moeten in casseren B. en W. vinden het daarom niet wenselijk om daarnaast momen teel ook nog kort geld aan te trekken voor de financiering van de liquidatie van „Ouderzorg", aangezien zonder bezwaar beschikt kan worden over de door middel van voornoemde vaste le ning verkregen middelen. B. en W. zul len een en ander nader bezien in het licht van de voortgang van de bouw van de zuiveringsinrichting en de voortgang van de liquidatie. Aldus werd besloten. Het laatste agendapunt ging over een aanvullend krediet voor de verbetering van het zwembad. Het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening deelde mee, dat de werkzaamheden, waarvoor kre diet beschikbaar was gesteld, gedeel telijk zijn uitgevoerd. Reeds nu zijn enige prijsverhogingen bekend, in to taal f. 1281.75 meer dan geraamd was. B. en W. hechten er grote waarde aan, dat de verbeteringswerkzaamheden aan het zwembad zo goed mogelijk worden verricht. Het drukke bezoek van deze zomer rechtvaardigt de hogere kosten ten volle. B. en W. stellen daarom voor een aanvullend krediet van f. 4600 beschikbaar te stellen voor ho gere kosten drukverhogingspomp wa terleiding, latere oplossing wijziging aan- en afvoerleiding en meerdere di- rectiekosten. De f. 4000 winst over 1958, die de zwemvereniging in beheer had, zullen alsnog aan de gemeente moe ten worden betaald, daar G. S. bericht hebben gezonden, dat een dergelijke reserve door de gemeente moet wor den beheerd en geadministreerd. Na een korte schorsing der vergadering hechtte de raad aan dit voorstel zijn goedkeuring. Als van ouds do MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken (Van onze Romeinse correspondent) Met ingehouden adem hebben we in de laatste twee weken de ont wikkeling in Italië gevolgd. Niet dat er iets wereldschokkends te gebeuren stond: in Italië gaan de zaken op politiek gebied altijd heel wat bedachtzamer en rustiger dan men van dit (overigens voor een groot deel ten onrechte) als heetgebakerd beschouwde volk zou ver wachten. Niets opzienbarends dus. Maar de beslissingen, die genomen moesten worden na het christendemocratisch partijcongres van Flo rence zouden het lot bepalen van die partij en daarmee van de democratie. Valt de partij van De Gasperi (of als men wil van Don Sturzo) uiteen, dan gaat Italië een periode tegemoet die naar een openlijke of verbloemde dictatuur moet leiden, dictatuur van links of van rechts, dat is heel moeilijk te voorspellen. president geeft tenslotte toe. Het was een van de moeilijkste ogenblikken in de pai'lementaire geschiedenis van Italië en tegen deze achtergrond is het duidelijk, dat Fanfani onmiddellijk daarop aftrad als algemeen secretaris der christende mocratische partij, op reis ging en ge durende een paar dagen eenvoudig on vindbaar was. Duidelijker dan zo kon hij wel niet zeggen, dat hij het niet eens was met wat er gebeurde. Maar Fan fani was niet alleen secretaris van de partij, hij was ook de leider van de nu meriek verreweg sterkste groep in de partij: „democratisch initiatief". Zijn aftreden had een scheuring in die groep ten gevolge. Een deel der „initiativis- ten" schaarde zich achter de jonge Moro en daar dat in een klooster van de H. Dorothea gebeurde, noemt men ze de „Dorotei", een ander deel bleef trouw aan Fanfani. Bij het partijcongres kreeg Moro de meerderheid, maar dat kon al leen doordat de veel rechtser groep van „Primavera", uit angst dat Fanfani winnen zou, een zwaar offer bracht en de ruim tweehonderdduizend stemmen waarover zij beschikte in de weegschaal wierp ten gunste van Moro. Florentijns congres van grote betekenis Tot op het laatste ogenblik leek het alsof de eenheid in de partij niet zou kunnen worden hersteld.. In Florence is wel gebleken hoever groepen als de uiterst linkse „Base" (op economisch en sociaal terrein allerminst afkerig van samenwerking met de communisten!) en „Primavera" die alle heil verwacht van de uiterst conservatieve royalisten en bereid is de fascisten als bondgeno ten te aanvaarden) uit elkaar zijn ge raakt. Hoe kunnen al deze groepen, vooral na de uiterst heftige Florentijnse debatten onder één dak samenwonen? De nieuwe partijsecretaris, Umberto Moro, heeft zich een man getoond, die berekend is voor zijn taak en die over voldoende tact beschikt om ook met Amintore Fanfani, zijn voorganger en nog steeds de leider van een uiterst be langrijke, misschien wel de belang rijkste groep te kunnen samenwerken. Om te begrijpen hoe groot het gevaar is, dat Italië in deze dagen heeft bedreigd, moet men rekening houden met de voor geschiedenis. Tot februari was Fanfani eerste minister zowel als secretaris der overheersende partij. Zijn ministerie wordt ten val gebi-acht door „franc ti- reurs" in eigen gelederen, christen democraten die beducht zijn voor de hervormingsdrang van Fanfani en zich niet ontzien om tegen hun eigen partij, tegen hun leider en tegen de regering te stemmen (in het geheim), in de hoop op die manier de samenwerking met Saragat tot een einde te brengen en Ita lië een kabinet te geven, waarin conser vatieve elementen de hoofdrol zullen spelen. De regeringscrisis lijkt eerst on oplosbaar. President Gronchi, zelf voort komend uit de linkervleugel van de partij, zou het liefst een kabinet-Tam- broni zien, wetende dat Tambroni onge veer dezelfde dingen wil als Fanfani en op meer sympathie in het parlement kan rekenen. Fanfani is nu eenmaal een man. die te heerszuchtig is en te zeer op discipline gesteld om veel vrienden te hebben. Iets heel ongewoons Maar Tambroni slaagt er niet in zyn kabinet te vormen en dan gebeurt er iets heel ongewoons. Het gebruik wil, dat aan het staatshoofd, nadat alle partij leiders en nog enkele andere hoge per sonen zijn gehoord, een lijst van ten minste drie namen wordt voorgelegd waaruit hij de persoon kiest die hem als formateur het meest geschikt voorkomt. Maar na de poging-Tambroni komen de christendemocratische fractieleiders van parlement en senaat by president Gron chi en noemen hem een enkele naam, die van Segni. De president protesteert en wenst de gebruikeijke drie namen, te meer omdat Gronchi, die nu al vier Jaar president der republiek is, nog nooit in de gelegenheid is geweest een eerste minister te benoemen, wienst inzichten stroken met de zijne. Hoffelijk maar onvermurwbaar staan zijn twee bezoekers erop, dat Segni en Segni alleen belast moet worden met de vorming van het nieuwe kabinet en de Veel geharrewar van „II Popoio", maar in die functie krijgt hij als waarnemend hoofdredac teur de Fanfaniaan Bernabei naast zich; Branzi, eveneens Fanfaniaan, werd met 112 stemmen voor en 29 onthoudingen administratief secretaris. Verder komen er in het bestuur nog vijf Fanfanianen tegen elf „Dorotei" en een vertegen woordiger elk voor de vier kleinere groe pen, twee linkse en twee rechtse. Dit is een heel redelijke oplossing, waarbij de invloed van Fanfani, die tenslotte slechts met gering verschil te Florence werd „verslagen", zich behoorlijk kan doen gelden. Dat zowel de communisten als de uiterst rechtse partijen er blijk van geven weinig ingenomen te zijn met dit nieuwe bestuur, pleit voor de bezadigd heid van Moro. Hem wacht geen gemak kelijke taak: de partij waarvan hij de leiding heeft, blijft in zichzelf verdeeld. Maar zij mag niet uiteenvallen, althans niet zolang Nenni niet ten volle in het democratische kamp overgaat. Die par tij, waar partijgenoten elkaar zo af en toe met het mes op de keel komen, is tenslotte de laatste loopgraaf voor de verdediging van de democratie in dit land. Gaat zij verloren dan wacht ons een verkapt-communistische, een ver kapt-fascistische of een verkapt-clericale dictatuur. Maar of de kous nu werkelijk af Is? Michelinni, de secretaris der Neo-fascis- ten heeft verklaard dat alles op losse schroeven is komen te staan en dat zyn party en de royalisten eens willen na gaan of het nog zaak is verdere steun te geven aan de regerlng-Segni en of deze wel in vriendschappelijke verhou ding staat tot de christendemocratische partij. Zo de fascisten hun steun aan Segni onttrekken is een vrijwel onoplos bare crisis onvermijdelijk. Fanfani was dus wel de zwakkere gebleken, maar hij was geenszins „over wonnen" en Moro bleek dat niet alleen te weten, maar er ook zeer tevreden over te zijn. Principieel is er tussen de „Do rotei" en de Fanfanianen niet veel ver schil. De eersten zijn bereid de onge vraagde steun van fascisten en royalis ten te aanvaarden als dit in het hoger belang der democratie is; de Fanfania nen zouden voorlopig een mindei-heids- regering willen zonder fascistische steun, maar met de steun van de repu blikeinen en de sociaaldemocraten in afwachting dat de (linkse) Nenni-socia listen op elk gebied en ten volle met de communisten hebben gebroken. Nu moest het nieuwe partijbestuur worden gevormd. Fanfani verklaarde eerst, dat hij vertegenwoordigers van zijn groep in dat bestuur opgenomen wilde zien, maar niet als leden van het uitvoerend be stuur. Na veel geharrewar waarbij het soms een haar scheelde of de partij viel werkelijk in twee partijen uiteen, deed Moro een voorstel. Van de drie vooraan staande Fanfanianen (Zoli, die voor zitter is van het partijbestuur, Branzi, de administratieve secretaris en Ber nabei, de hoofdredacteur van het partij - orgaan, het dagblad „II Popoio") zouden er twee, naar keuze van Fanfani, beves tigd kunnen worden. Men heeft heel wat tegenstand van de zijde van Fanfani moeten overwinnen, maar eindelijk is de zaak in kannen en kruiken. Redelijke oplossing Van het geduld van Moro is wel het uiterste gevergd, maar hij wist wat er op het spel stond: de eenheid van de partij. Men vergete niet, dat op Sicilië een „concurrerende" katholieke partij, die van Milazzo de verkiezingen heeft gewonnen en dat Milazzo's christen- socialisme ook op het vaste land aan hangers vindt. Zoli is bij acclamatie be vestigd als voorzitter van de partij. Moro is met 132 stemmen vóór en vijf onthou dingen tot algemeen secretaris gekozen en wordt tegelijkertijd hoofdredacteur Niet achter het net gevist: De gebroeders Scholten, uit Den J Haag, beleefden gisteren op de^ Noordeise Plas het vls-avontuur4 van hun leven. Reeds eerder had-^ den zij ter plaatse de aanwezig-^ heid van een „kaaiman" geconsta-* leerd en enkele dagen maakten zijl jacht op deze grote buit. Gewa-J pend met werphengel en nylonlijni gingen zij de rover te lijf en slaag-4 den erin de knaap, die 24 pondj woog en 116 cm. lang was, binnenj de boot te krijgen. BOSKOOP Weekoverzicht veiling FLINKE AANVOER. LAGERE PRIJZEN. Al versehilende jaren doet zich het verschijnsel voor. dat wanneer St.-Nico- laas in zicht is, de bloemenprijzen om laag gaan. Zo ook nu! Verleden week .werd meegedeeld, dat de chrysanten opliepen tot 1.60 per bos en deze week kon de beste bos nog geen gulden halen. Ale arikelen moesten ook dit ot delen. Alleen de Pernetbia maakte hierop een uitzondering en noteerde weer tot 3.80 per bos. Ook braohben mooie plan ben van de witte Pernebtia bob bijna f 4.50 per sbu kop. Andere* artikelen als chry santen. worden bijna niet aangevoerd, en concentreert men zich nu reeds op de kerstveilingen die van begin dec. af worden gehouden. RI/NSBURO Weekoverzicht Flora De prijzen van het hoofdprodukt van dit jaargetijde, namelijk de chrysanthen, willen zich niet herstellen. Hoewel de aanvoer nu werkelijk sterk terugloopt, liggen de prijzen minstens 30 cent per bos lager dan bijv. 3 weken geleden. De bolbloemen zijn nu vrijwel compleet, ook de hyacinthen zijn weer present. Mooie gedrongen bloemen, zoals L'Innocence, Anne Marie en Pink Pearl waren reeds vanaf maandag 23 november te bewon deren. Natuurlijk van geprepareerde bollen. Hoewel de opbrengst goed te noemen is, komt het ons voor, dat rond Kerstmis de belangstelling voor dit arti kel veel groter zal worden. (Deze pag. Is gedeeltelijk gecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9