Grote schare kinderen stond klaar om de goede Sint te ontvangen Daimler Benz: grootste Europese autoproducent door fusie met BMW Jongens zaten in de bomen om schouwspel goed te zien Flick thans een van de rijkste mannen van de Bondsrepubliek Raad van Warmond sprak over beveiliging spoorwegovergang Het LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 LEIDERDORP Uitbreiding begraafplaats werd aanbesteed Gistermorgen werd in het raadhuis de openbare aanbesteding gehouden van de uitbreiding begraafplaats. De laagste inschrijver was de fa. van Trappen uit Amsterdam met een bedrag van f24.200,De hoogste inschrijver was de firma Heetveld en van Vliet te Leiden met f33.364,—. De begroting was f 20.OÖC. VOORSCHOTEN Vanmiddag om kwart over twee hing er over het Stadhuisplein een nerveuze sfeer. Kleuters en schoolkinderen met labels op de revers drentelen gespannen heen en weer in de rijwaarin schooljuffrouwen trachten de orde te houden. Officieel uitziende heren met hoge hoeden en witte zijden sjaals staan op de trappen van het bordes en maken een praatje. Verder overal agenten, die de mensen terugwijzen en uit de rij weggelopen kleuters naar de geduldig rondkijkende schooljuffrouwen terugbrengen. Men wacht op de komst van St.-Nicolaas, die even tevoren om tien voor twee aan het station gearriveerd is. Elfhonderd school kinderen van de openbare en bijzondere scholen. Dit is het aantal ge registreerde kinderen. Er zijn er natuurlijk veel meer. \Ve kijken alleen maar naar de dikke rijen achter de afzettingen en naar de jongens, die aan de overkant van de Nieuwe Rijn in de bomen geklommen zijn. De luidsprekers brengen Sinterklaasliedjes ten gehore, welke door de kinderen dapper meegezongen worden. Om tien voor half drie is in de verte het gedreun van trommels hoorbaar. Het komt naderbij en de kinderen deinen mee in de maat. Dan slaan de eerste trommelaars van „Jong K. en G." om de hoek van de Breestraat en ja, daar is „Hij". Sint Nicolaas in zijn rode tabberd met naast he min de open koets twee guitige zwarte knechten, die enthousiast met hun roede zwaaie en hun zak pepernoten veelbelovend in de lucht steken. „Zie ginds komt de stoomboot" zingen de kinderen en de goede Sint wuift en knikt goedkeurend. Door twee her enin stemmig zwart wordt hij uit de koets geholpen, waarna men hem naar boven wil begeleiden. Doe heerst wil de Sint het invalide jongetje ginds in die invalidewagen de hand schudden. En dan zijn er nog wat kleuters, die om het hardst „Dag Sin terklaasje" roepen. Ok zij krijgen een handdruk en een vriendelijk woord. Op de trap begroet burgemeester Van Kinschot de Goedheiligman. Naast hem schuifelt de kleinzoon van de burgemeester timide heen en weer. „Geef de Sint eens een handje", zegt dan de burgemeester en aarzelend steekt de kleine zijn knuistje uit. Fo tografen verdringen zich om dit mo ment te vereeuwigen. De beide Zwarte Pieten zijn inmiddels naar beneden gestormd en veroorzaken grote vrolijkheid onder de kinderen, die LEIDSE WATERVRIENDEN Leden van de Leidse Watervrienden hebben in de „Overdekte" gezwommen voor het zwemdiploma. Na afloop kon het A-diploma worden uitgereikt aan: Nelleke Prins, Wilma Ent, Tonia Miere- met, Anja Spruyt, Wilma Vermeer, Rietje Wolters, Toni Horree, Joke Fucks, Joke v. d. Kwaak, Anneke Koopmans, Conny de Boer, Nelly Kershof, Hetty Hettema, Elly Horree, Janneke Ravens- bergen, Rinske Miedema, Liesje Borst, Henny Botermans, Wilma Franken, Corry Labordus, Suuske Vermond, Mar jan Been, Annelies Rhürwiem, Janny La Grand, Judi v. d. Ham, Nanny v. Rijn, John van Klaveren, Theo Zandvliet, Rudi Visser, Rinus Haak, Hans Fallaux, Bram Jansen, Kees Neuteboom, Peter Holst, Gerard Logeman, Ben Scharloo, Kees Koole, Wim Meurs, Rieny Lepe laar, Leo Link en Martin Herreur. Het diploma B ontvingen: Coby Flo- rison en Eef Beekman. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 24 nov. C.V. Aalsmeerse Velling G.A.: Snijbloemen: Gerbera 20 95, Bouvardia 1558, Euphorbia 3080, Calla 3580, Chrysanten gr.bl. 2044, id. kl.bl. 1030 per stuk. Amaryllis 3561 per kelk of knop, Freesia 180380, Cy clamen 95165 per bos. Anjers: rood 30 57, roze 1834, wit 1632, Orchid Beauty 25—47 per stuk. Rozen: Better Times 15 32, Rosalandia 15—34, Edith Helen 25—42, Parel van Aalsmeer 1634, Geh. Duisberg 30—46, Pechtold 12—30, Verschuren 14— 29, Towny Gold 2038. Mad. Ofman 16 31, Baccarat 4077, Montezuma 3050 per stuk. POTPLANTEN: grote pot, kleine pot: Adianthum 6070; Anthurium 300 560, 100—150; Aphelandra 180—220, 100— 115; Aralia 80100, 2040; Asplenium 100—145 30—40; Azalea 250—450, 180— 250; Begonia Semp. 6080, 4050; idem winterbl. 150—200, 3030; idem Eges Fa vorite 200—300, 40—70; Bladbegonia 100- 125, 2035; Bougainvillea 100130, Cactussen en vetplanten 100150, 1235; Coleus 50—60, 12—20; Croton 150—200, 80—90; Cyclamen 300500, 100175; Die- penbachia 250280, 80100; Epyphillum 200—260, 100—150; Euphorbia 150—260, 30—50; Ficus 200220, Gemengde planten 6075; Hedera bont 150175, 40—60; Kalanchoë 150—200, 80—105; Ma- fantha 4050; Nephrolepis 200350, 30—40; Primula Obc. 100—145, 40—65; ld. Chinensis 5060; Philodendron 300 500, idem Scandens 5065; Sanse- vieria 200400, 100125; St.-Paulia 7080: Scindapsus groen 6075; idem K~- *r- -e—12 in rijen staan opgesteld. Doch als de Sint zijn Pieten teruggewenkt heeft op het bordes, wordt het stil. Sint Nicolaas gaat spreken. „Ik ben blij dat ik weer bij jullie ben", zegt hij. „Jullie vinden dat toch ook wel fijn hè?" „Jaaah" roept de kinderschare. Nadat de Sint nog enkele vriendelijke woorden tot de kinderschaar gesproken heeft, trekt het hoge gezelschap, waar onder ook de acht burgemeesters van „Sint-gemeenten" en de wethouder van het Belgische plaatsje „Sint Niklaas", die reeds vanmorgen aankwamen en in de Lakenhal ontvangen zijn, zich terug in de Burgerzaal, waar nog een korte of ficiële plechtigheid volgde. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM De heer S. P. Verver uit de Van de Waalstraat 5 vierde gisteren zijn zilve ren zakenjubileum. De heer Verver oefende namelijk 25 jaar het kappersvak uit en dit was voor velen aanleiding om hem gisteravond tijdens een receptie ge luk te wensen. Wij zagen o.m. afvaardi gingen van de Kath. Kappers Bond, van het bestuur van Professorenwijk, colle ga's en vele zakenrelaties. NATIONALE POLITIE TIENKAMP Gisteren werd te Deventer een natio nale tienkamp gehouden .waaraan werd deelgenomen door de sterkste politie- tafeltennissers. De heer J. Westbroek, sportinstructeur van de Leidse Politie, wist in dit selecte gezelschap de vierde plaats te bezetten, hetgeen tevens verkiezing voor het Na tionale Politie-team betekende. De uit slag was als volgt: 1. Poelstra (A'dam) 8 pnt; 2. Vos (Den Haag) 7 pnt; 3. Rik ken (Wageningen) 7 pnt; 4. Westbroek (Leiden) 6 pnt; 5. Nijdeken (Arnhem) 5 pnt; 6. Nijmeijer (Groningen) 4 pnt; 7. Verbruggen (A'dam) 3 pnt; 8. Aardema (Leeuwarden) 3 pnt; 9. Vos (Deventer) 1 pnt; en 10. Wijdogen (A'dam) 1 pnt. (Deze pagina is ongecorrigeerd) v x- oto L.u./iiuivast) MILJOENSTE ZEGEL WERD UITGEREIKT „Oh, wat vind ik dat enig!" Deze uitroep slaakte vanmorgen me vrouw De Graaf, toen zij, nadat ze in het sigarenmagazijn Laken op de Hoge- woerd 132 een doosje sigaren had ge kocht en het geld op de toonbank legde, plotseling van VVV-informatrice, mej. D. R. Balfour van Burleigh een doos met een banketletter en twee chocoladelet ters kreeg aangeboden, die tezamen het woord VVV vormden. Waarom mevrouw De Graaf dit plot selinge geschenk kreeg aangeboden, werd haar spoedig duidelijk, toen haar verteld werd, dat op het moment dat zij betaalde en de zegeltjes ontving van de winkeliersactie, die op het moment in Leiden gaande is, zij tussen die zegeltjes het miljoenste, sinds de start van de ac tie, ontving. De overhandiging had plaats in tegen woordigheid van een afgevaardigde van de Leidse Middenstandscentrale. ERECOMITÉ VOOR MAROKKO- ACTIE VAN „DE SPERWERS" Verschillende vooraanstaande perso nen hebben hun stem gegeven aan de spontane actie van het clubhuis „De Sperwers" om de vluchtelingen in Ma rokko te helpen, welke actie zijn hoog tepunt vindt in een groots opgezette feestavond maandag a.s. in de Stadsge hoorzaal. Er heeft zich een ere-comité gevormd, waarin o.a. zitting hebben burgemeester mr. jhr. F. H. van Kin schot, dr. P. L. Schoonheim, mr. D. J. Gorter en prof. mr. J. E. Jonkers. De heer P. L. Stutterheim is erin ge slaagd een aantal fraaie prijzen te be machtigen voor de loterij, die onder auspiciën van notaris J. C. van Eek plaats vindt. Aan de feestavond werken o.m. mee Yoka Beretti, Peter Pit, André Carrell en Otto Sterman. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het prop. examen godgeleerdheid mej. I. I. C. Schuddebeurs te Rotterdam. CORRESPONDENTIE H. v. d. N. B. te L. Wij adviseren U Uw klacht rechtstreeks te zenden aan de Commissaris van Politie, Zonneveld straat 10 te Leiden, die de zaak onge twijfeld zal laten onderzoeken. Collecte ten bate van naiorg-t.b.c.-patiënten Zaterdag a.s. houdt de Ver. tot Be hartiging der Belangen van TBC-patiën- ten haar jaarlijkse Nazorg-collecte ten bate van de patiënten, die na hun her stel niet meer in hun oude vak mogen terugkeren. Een algehele omscholing is vaak de enige manier om te voorkomen, dat deze ex-patiënten langzaam maar zeker afzakken tot een stadium van moedeloosheid en opnieuw patiënt wor den. De nazorg-organisatie bereikt met deze omscholing vele resultaten en tal van oud-patiëten zijn daardoor weer in staat voor zichzelf of hun gezin te zor gen. Het behoeft geen betoog, dat deze nazorg veel geld kost. Daarom doet bo venvermelde vereniging dan ook een dringend beroep op alle inwoners van Leiden de collecte, die zaterdag wordt gehouden, royaal te gedenken. Collectanten(trices) kunnen zich op geven bij de heer J. Ober, Druivenstraat 42 of zaterdagmorgen van 9 uur af in „De Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells B., zn. van N. de Water en N. Sollie; Ronald R., zn. van W. Kukler en G. A. Vis; Robert, zn. van J. H. Kuiper en J. A. van den Berg; Arie A., zn. van J. Zijderduin en E. Volkers; Johannes M., zn. van D. Heijmans en J. P. van der Doe. Ondertrouwd: S. de Jong en C. A. van Veen; A. Strijd en A. G. ae Wekker. Getrouwd: G. van Iterson en P. Snippe; P. J. Hildering en M. M. de Nes. Overleden: Johanna Kors, 78 jr., wed. van L. Demmenie; M. de Haan, 89 jr., wed. van G. Bouw. WARMOND De burgemeester is verhinderd op donderdag a.s. spreekuur te houden. Dit zal nu plaats vinden op vrijdag, een dag later dus. WASSENAAR Bezwaren middenstand tegen komplan De drie Wassenaarse middenstands organisaties hebben in een gezamenlijk schrijven aan de gemeenteraad hun be zwaren toegelicht tegen het komplan van prof. Froger, dat op 4 december voor een eerste voorlopige bespreking op de agenda van de Wassenaarse raad is geplaatst. Behalve een aantal opmer kingen en aanmerkingen op bepaalde onderdelen van het plan, bevat het schrijven een tweetal algemene bezwa ren. Ten eerste wordt als de mening van de middenstand uitgesproken dat het huidige winkelcentrum voldoende gelegenheid biedt voor het oprichten van nieuwe winkels en ten tweede wordt tot de raad het verzoek gericht, niet meer, maar minder verkeer in het dorp toe te laten. In hun overwegingen ten aanzien van deze bezwaren spreken B. en W. ten stelligste de stelling tegegn, dat in het huidige centrum voldoende mogelijk heden voor vestiging van nieuwe winkels aanwezig zou zijn. B. en W. wijzen er op, dat het inwonertal van Wassenaar zal groeien tot ongeveer 34.000, dat de uitbreidingsplannen Zijlwatering Villapai'ken op deze groei zijn gebaseerd en dat in het ggehele uitbreidingsplan Villaparken geen mogelijkheid aanwezig was voor het projecteren van winkels. De bedoeling van het komplan is daar om juist, de mogelijkheden te scheppen dat het winkelcentrum in het oude dorp niet alleen zal kunnen blijven voorzien in de dagelijkse levensbehoeften, maar ook het afzetgebied, vooral van meer duurzame consumptiegoederen, dat aan de nabij gelegen grote steden verloren werd, althans gedeeltelijk terug te win nen. Wat de wens betreft om minder verkeer in het dorp toe te laten zeggen B. en W., dat zy die wens kunnen on derschrijven als daarmee bedoeld wordt, dat meer autoverkeer in de huidige Langstraat ongewenst geacht wordt. Deze gedachte is dan ook duidelijk ver werkt in de opzet van het plan en bo vendien uitgesproken in de toelichting. Moeilijk is aan te nemen, aldus B. en W. dat de middenstand bedoelt, dat parkeergelegenheden geprojecteerd moe ten worden op grotere afstand van de winkels in de Langstraat. VREES In het bezwaarschrift wordt om. de vrees uitgesproken, dat het gedeelte van de Langstraat tussen Kerkstraat en Plein een nog meer verlaten stuk zal worden dan het thans al is. Deze ziens wijze, aldus B. en W. is volkomen on juist. Het tegendeel mag verwacht wor den, omdat dit gedeelte van de Lang straat. beter bereikbaar wordt gemaakt, enerzijds door de verbreding van de Schoolstraat, anderzijds door het maken van een nieuwe verbindingsweg naar het zuiden, ongeveer ter hoogte van de Gang. Dit gedeelte van de Langstraat zal wat de hier gevestigde zaken betreft, kunnen profiteren van de nieuwe be bouwing, die in het uitbreidingsplan „Spinbaan" is ontworpen. Ter tegemoetkoming aan een wens van de middenstand stellen B. en W. voor, in de Van Hogendorpstraat een van de bestemmingen tot bijzondere be bouwing te vervangen door een bestem ming tot bebouwing met winkels. In het algemeen merken B. en W.nog op, dat de middenstandsorganisaties blijkens hun bezwaren een verkeerd in zicht hebben in de bedoelingen en de mogelijkheden van dit nieuwe komplan. De opzet ervan, aldus B. en W., is in het bijzonder gericht op de bevordering van de belangen van de neringdoenden. met die van de BMW-700, die goed ver kocht schijnt te worden? En wat zal er terecht komen van BMW's plannen om met een 1.6 liter-auto op de markt te komen, waarop ook de Mercedes 180 het pi'ima doet? Meningen liepen uiteen Onder voorzitterschap van de bur gemeester jhr. mr. L. M. F,, von Fisenne kwam de raad der gemeente gisteravond in openbare vergadering bijeen. Afwezig met bericht van ver hindering de heer V. C. Groenendijk (KVP). Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring van het raads besluit tot vaststelling van een nieu we verordening op de straatbelasting. Tevens was er een brief van de direc teur generaal van het verkeer betref fende de beveiliging van de spoorweg overgang. Deze brief dekte zoals te verwachten in grote lijnen de ziens wijze van de spoorwegen, d.w.z. een automatische beveiliging met halve bomen. De heer Van Vliet zag voor wat het normale verkeer betreft hierin geen be zwaren, maar wel voor de voetgangers en in het bijzonder voor de kinderen. De heer Willemsen veronderstelt dat de spoorwegen ook niet over een nacht ijs gaan en al over de nodige ervaring met deze beveiliging beschikken. De heer Van Bladel is langs de spoorbaan opgegroeid en is van mening dat kin deren voorzichtiger zullen zijn dan ouderen. Zo was het ene raadslid voor en het andere weer tegen. Besloten werd nog eens een suggestie van de heer Van Vliet aan de spoorwegen voor te leg gen en wel, om de verkeersweg te be veiligen mei halve bomen, maat het (Van onze correspondent in Bonn) Er bestaan zeer concrete plannen voor het overnemen van de be kende Beierse automobielfabrieken BMW (Bayerische Motoren Werken A.G., Miinchen) door de z.g. Flick-groep. Flick geldt als een der rijkste mannen van de Bondsrepubliek. Hij bezit onder meer via zijn „Steinkohlenbergbau und Hüttenbetriebe G.M.B.H." te Düssel- dorf 38 percent van het aandelenkapitaal van de Daimler Benz- fabrieken te Stuttgart, die bekend is om haar produktie van Mercedes- auto's. Met andere woorden: Flick beheerst Daimler Benz! op een 8-cilinder-motor. Ten tweede zal een fusie het volgende resultaat opleve ren: Daimler Benz had in 1958, zónder dochterondernemingen, een omzet van 2.15 miljard mark, inclusief de buiten landse bedrijven van 2.65 miljard. Vol gens een overzicht van de Frankfurter Allgemeine Zeitung behoort de Daimler Benz-groep daardoor tot de grootste autofabrikanten in Europa. Volkswagen had in 1958 een omzet van 2.72 miljard mark, de British Motor Corporation van 3.23 miljard mark, Fiat in Italië van 2.6 miljard mark en Renault in Frankrijk van 2.25 miljard mark (de omzet van Opel is niet bekend). Daimler Benz be zit de meerderheid van het aandelen kapitaal van Auto Union waardoor de omzet in feite 3.15 miljard mark be draagt, èn waardoor Daimler Benz ach ter Krupp en Siemens, die beide een omzet van 3.3 miljard mark per jaar hebben, geworden is tot een der drie grootste Westduitse industriële con cerns! Komt nu by deze omzet van 3.15 miljard mark nog de omzet van BMW van tenminste 350 miljoen per jaar, dan zal Daimler Benz met één klap de grootste Duitse ondernemingsgroep wor den en daarmee ook de grootste Euro pese auto-onderneming. De Frankfurter Allgemeine Zeitung spreekt in dit ver band van „de Duitse General Motors", de Amerikaanse auto-onderneming die met Ford de Amerikaanse markt be heerst. Dit „autohuwelyk" zal dus bepaald niet zonder moeilijkheden kunnen wor den aangegaan. Want de macht, die een man als Flick zo langzamerhand weer in de Bondsrepubliek heeft verkregen, wordt door deze fusie wel beangstigend groot: hij zal dan immers de grootste Duitse onderneming en een van de al lergrootste, zo niet de gróótste, Europese autofabrieken gaan beheersen. Concentratie van maclit wordt nu wel beangstigend groot Men rekent er algemeen op, dat het tot een fusie zal komen tussen BMW en Daimler Benz. Laatstgenoemd bedrijf is om twee redenen zeer geïnteresseerd bij de Münchense onderneming. Allereerst omdat BMW een groot aantal patenten heeft op zijn 8-cilinder-motor, waardoor het zeer moeilijk zal zijn voor Daimler Benz om ook een v-motor van deze ca tegorie te gaan bouwen. Daimler Benz fabriceerde tot dusver alleen 6-cilinder- motoren, maar wenst voor zijn grote personenauto's blijkbaar over te stappen voetpad door kleine bomen aan beide zijden temeer daar er maar aan één zijde van de overweg een voetpad is. Goedgekeurd werd een voorstel tot bijdrage in het tekort 1957/58 van de woningstichting „Warmunda" tot een bedrag van f3299.90 en een renteloos vooi-sohot tot dekking van het overblij vende exploitatietekort f 658.09. De ver goeding per leerling voor het jaar I960 voor het gewoon lager onderwijs werd vastgesteld op f54. Ter voorziening in de behoefte aan vlottende middelen gedurende het jaar 1960 werd het college gemachtigd tot 1" 250.000. Opnieuw werd bepaald dat de vast stelling van een partieel uitbreidings plan- in-onderdelen voor de gronden ge legen in de Zwanenburgerpolder moet worden voorbereid. De voorzitter deelde mede, dat hem was medegedeeld, dat voor de uitwer king van dit plan wat betreft de wa terbouwkundige weiken een bedrag ge moeid zal zijn van 3000 tot 4000 gulden met een maximum van 5000 guldexx. De heer Van Vliet, namens de K.V.P.- fratic sprekende, zei te willen voorstel len het plan zo spoedig mogelijk klaar te maken ,ter inzage te leggen en in te dienen bij G. S. een en ander i.v.m. de toespelingen, die de heer Deerenberg vorige week heeft gedaan. Besloten werd dus de door de voorzitter genoem de kosten goed te keuren en het plan op korte termijn zee te doen kiezen. De rondvraag leverde geen bijzonder heden opt Kritiek op samensmelting Het „autohuwelijk" BMW-Daimler Benz is financieel economisch, zo meent men in de Bondsrepubliek, zeer wel ver antwoord. De vraag naar auto's wordt per jaar groter. De markt voor auto's neemt in omvang door de Europese in tegratie al evenzeer toe. Maar men ver heelt zich niet, dat hoewel de con- cui-rentie op de Duitse markt groot zal blijven hierbij toch van een concen tratieverschijnsel sprake zal zijn dat veel kritiek zal ontmoeten. Al was het maar omdat Daimler Benz daarmee een concurrent van zijn Mercedes-auto's zal uitschakelen. Want in het produktie- proces van BMW zal dan n.l. bepaald iets moeten veranderen. Hoe rijmt men bijvoorbeeld zo vraagt men zich af de produktie van de DKW-junior van Auto-Union (dus van Daimler Benz) Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken BEURSOVERZICHT Vraag naar Kon. Olie AMSTEDAM, 25 november Er heerste vanmiddag een echt ouder wetse drukte in de Kon. Olie-hoek, waar de aandelen vlot verhandeld werden. De arbitrage liet zich geducht gelden en de speculatie nam portie in de aankopen. De tendentie was op f. 155.30 beslist vast en de aandelen noteerden boven pariteit New York. De slotkoers van gisteren was f. 154.70. De drukte in deze hoek werd veroorzaakt door het feit, dat de maatschappij vandaag nabeurs de derde kwartaalcijfers bekend maakt Volgens de beurs moeten deze cijfers zeer gun stig zijn. Hierop werd dan ook voorge kocht De derde kwartaalcijfers van het Phili-ps-concern worden morgen nabeurs bekend gemaakt. Wanneer men, aldus de beurs, de dividenden van Philips en Kon. Olie en de ingehouden winsten van beide maatschappijen met elkaar gaat vergelijken, dan valt een en ander uit ten gunste van aandelen Kon. Olie, die op een prijs van f. 155., 775% uit maken op de oude basis, terwijl Philips thans circa 730 noteert. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat Kon. Olie by de koersstijging van Philips van de laatste weken, sterk ten achter is gebleven. In de overige inter nationale waarden was de gang er van daag totaal uit. De elektronica-waarden ondergingen in Wall Street een koers- reactie, hierop werd de koers van Philips op het Damrak vandaag afgestemd. Deze schommelde rond de 729, tegen gisteren als slotprijs 735 3/8. De daling van circa 6 punten wordt door de beurs als zeer normaal beschouwd.. Unilever een pun tje lager op 718% en Aku, zonder de steun van Duitse aankopen, onveran derd op 402%. De KLM-aandelen ver keren nog steeds in een mineurstem ming. Ingevolge Wall Street, werden deze aandelen opnieuw lager geadvi seerd. Scheepvaarten kalm en gemak- gelijker. Cultures stil en weinig veran derd. Staatsfondsen eveneens met weinig affaire op de vorige slotprijzen. Groot banken eerder lager. Aandelen Centrale Suiker werden in een open hoek druk verhandeld. Na een inzet op 300 kon aan de aanhoudende vraag slechts tegen sterk oplopende prij zen worden voldaan. De koers steeg tot 310, tegen gisteren 300 als slotprijs. Vol gens de beurs staat er op de laatste balans van de maatschappij een flinke crediteurenpost waarin een grote stille reserve schuilt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 november. Londen 10.5810.58%; New York 3.77%—3.773A; Montreal 3.96%—3.97; Parijs 76.95—77.05; Brussel 7.54%— 7.55y8; Frankfort 90.50%—90.55%Stock holm 72.93%—72.98%; Zürich 86.93— 86.98; Milaan 60.83%—60.88%Kopen hagen 54.72%—54.77%; Oslo 52.89—52.94; Wenen 14.57%—14.58V4; Lissabon 13.19— 13.20%. Beurs van Amsterdam Woensdag 25 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% lOOiV Ned '59 4% 100%GL 100,7aGL Ned '59 4% 98% 93 Ned '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 77% 78GB Ned '47 3% (3) 91% 91% Ned '51 3% 95% 95% "Jed '53 (3%) 93% 93%GB Ned '56 3% 93% 93%GB Ned '48 3% 88 87% Ned. '54 3% 87% 87% Ned '55 I 3% 89!°* 89% Ned '55 II 3% 91% 91% Ned '37 3 89% 89 Dollarlng '47 3 89% 89% Investeringscert. 3 96iTa 96 Ned. 62-64 3 97% 97% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned WB 6% 109ft 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 41% Nat. Handelsbank 154 155GB Ned. Handelmi). 245GL 245% Amst. Rubber 112GL 111% H.VA 147% 147% Senembah 612GB 612GB AK.U402% 401% Berkel's Patent (v.) 280GB 276 Calvé Delft cert. 709 708% Deli Mij.en (Ver.) 178.80 177GB Kon Pap v Gelder 248 248 Hoogovens cert 751GB 750GB Mtiller en Co NF 400GL 394% Ned Kabelfabr 409GB 409% Philips 735% 725% Philips pref 255GB 258 Unilever 719.50 716% Wilton Feyenoord 200 200 Biliton 2de r 330 334% Dordtse Olie gew 705% 709 Kon Olie (f20.—) 157 156 Idem (50 d f 20.—154.70 155.40 Holl Amer lijn 160% 158% Java China Paket 146 145% KLA1 115.50 114 Kon Ned Stmv Mil 166.50 165% Kon Paket Mij 130 129 Stoomvaart Mij Ned 165 164% Nievelt Goudr cert 137% 136% v Ommeren cert 240GB 242 Kon Rott Lloyd 145% 144% Ned Scheepv Unie 139% 138% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3.. 93% 93% Idem '48 (3%) 94 93% R'dam '52-1 (4%) 98% 99 Idem "31 I-IH (3%) 94% Z.-HolLand *56 (4%) 96/, Bank N. G "58 (5%) 104 id. N WJB '52 (4%) 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 104% 98% 94% Premieleningen A'dam '53 3 95% A'dam '51 2% 82% 00v, A'dam '56 I 2% 81% 4 A'dam '56 II 2% 90 90v< Eindhoven '54 2% 83% 03 4 Enschede '54 2%80% 801, Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 88% 87% R'dam '52 I 2% 89% Idem H 2% 89% 88% Idem '57 2% 99 993/ Utrecht '52 2% 91 Z.-Holl 1957 2% 85A 96 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietlnsteillngeD Robeco 217.50 217.50 Amst. Bank 330 325 HJB.U eert. 260 259% Rott Bank 298 292 Twentsche Bank 265 267 industrie Ondernemingen Aibert Heyn 402 4n2 BorsumiJ. 68% «9 K N Ed.met. A-AA 90 90 Idem pref w<t 345 ElectrolasmJj 345 340 Kon Ned Grofsm 177% 177 iioll Constructie 449 lng bur v Bouwnijv 280 282 lnternatio 157% 154 Int. Kunststof f Ind 64% 62 Leidse Wolspinner y 385 385 Rott Droogdok Mij 595 594 Sikken's Lakfabr 665 B 675B Ver Touwfabrleken 655 294 Walvisvaart 121 121 Wernink's Betonm 156 159 Van Wijk Textiel 96%B Zaalberq 132% 132% Spoorwegen Del) Spoorweg Mil 6% B Amerik tondsen Canadian Pacific R 25% 25% intern Nickel 102% 103 Anaconda 62% 62 iV Bethlehem Steel 54% 55% Cities Service 47% 49 General Motors 52% 52% Kennecott 93% 93% Steel 72 72% Shell Oil 75% 75% Union Pacific 29% Un, States Steel 96% 97%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9