laadsman in zaak „Magere Josje": .Er is geen bewijs, dus vrijspraak" Corsicanen protesteren tegen achteruitzetting BONN NOEMT DE HOUDING VAN DE SOVJET-UNIE „ONOPRECHT" i' 'i Verzoek tot een onmiddellijke invrijheidsstelling afgewezen Parijs moet eindelijk eens ivat doenzeggen de eilandbewoners Vrede verstoordom Adenauer en West-Duitsland te isoleren Washington treedt flink op tegen rechteloosheid in Mississippi HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK IpgerfcKt T maart I860 Woensdag 25 november 1959 Vijfde blad no. 29908 BIJ TWIJFEL, ONTHOUDT UI" Nadat de officier van Justitie, mr. J. Hartsuiker gistermorgen zijn van twaalf jaar tegen de 42-jarige verdachte Joop in de zaak „Ma- Jos je" had uitgesproken begon de raadsmanmr. H. G. Th. Keune ■jen half twaalf zijn pleidooi. Hij bracht de rechtbank dank voor het stoonde geduld ten aanzien van de verdediging, die meer dan het pond heeft gehad." Ook voor de politie had hij grote waardering. Zij is bij het onder volkomen correct en objectief gebleven. Hetzelfde geldt voor de dxter-commissaris, die in dit geval een vrouwelijke is geweest. Pleiter dit alles speciaal, omdat hij later in zijn pleidooi toch enige kritiek gaan uitoefenen op het vooronderzoek. jBuurtverklariiigen onbetrouwbaar" ierdachte is thans 7 maanden in pre- ïtieve hechtenis. Het was pleiter op- rallen, dat de samenwerking tussen iiundigen en recherche „niet erg har- nisch is geweest". Beide groepen heb- ïzich wel erg eng tot hun eigen ter- n beperkt. De rechercheurs hebben ezaak tussen hun andere werk door eten behandelen. De witte vingeraf- iken op de leuning van de fauteuil i nauwelijks onderzocht. Het is een ine, dat niet eens is vastgesteld uit stof dat witte goed bestond. Plei- geloofde, dat het speksteenpoeder- ren zijn geweest en dat de afdruk- afkomstig zijn van de handen van nte Miep", de kamerverhuurster. Die 's ochtends in ieder geval op deze olng gesteund. Dat geeft ze toe. 'oorts is niet onderzocht of de bloed- •ten op het bloesje misschien al oud •n. Er is geen foto van het originele esje gemaakt. De bloedspatten zijn er geknipt om onderzocht te worden. )e in de kamer aangetroffen haren i evenmin goed onderzocht. Is dat r afkomstig van verdachtes hond? ,was toch een belangrijk gegeven ge- st. Anonieme brief leiter sprak vervolgens over de Ita- nse chauffeur Pucci, die op de be- zondag in Arnhem is gesignaleerd opengekrabde handen. Dankzij een nieme brief van een vrouw is deze later via Interpol opgespoord. Hij daarde zaterdagavond om zes uur bedrag van zestigduizend lire uit bus kwijtgeraakt te zijn. Pas de vol- dag zou hij daarover in paniek geraakt. Pleiter noemde dit heel and. De Italiaanse politie heeft me- erking geweigerd toen gevraagd is vingerafdrukken en haren van deze ijffeur. Daarna heeft men dit aspect de zaak maar verder onaangeroerd iten. Waarom is de rechter-commissaris in maart 1958 begonnen met het ho- van belangrijke getuigen?" vroeg de iediger. „Dus ruim een half jaar na :ood van het slachtoffer?" ervolgens betoogde mr. Keune, dat verdachte schuldig is hij toch zijn m heeft afgewassen om te zien of 'naar bij kon brengen. Daaruit blijkt dat hij zelfs geen voorwaardelijke tot doden heeft gehad en dat dus dslag niet bewezen is, maar hoog- s mishandeling, de dood tot gevolg bende. Bij twijfel, onthoudt U", zei pleiter ie rechtbank. Volgens hem is in deze veel twijfel overgebleven. Wie de Ier dan wel kan zijn als verdachte chuldig is, weet pleiter niet. Alibi verdachte voert een alibi aan en is ;ens pleiter een heel eind gekomen iet bewijzen daarvan. Pleiter waar- wde er voor iemand schuldig te ïelen, omdat men niet in staat is een ere schuldige aan te wijzen. 'erdachte is een rauwe klant, maar moeten we rekening mee houden we zijn woorden en uitlatingen aan- m. Welke potentiële bewijsmiddelen er eigenlijk? Direct bewijs is er niet. mand heeft hem een moord zien ple- Er zijn geen vingerafdrukken van gevonden. Ook een onschuldige kan ajn verdediging domme dingen doen. kan feiten ontkennen, waarvan hij int dat ze bezwarend voor hem zijn, vijl hij ze wel gedaan heeft", leiter sprak over de mensen uit deze rt van Amsterdam, waar ze aan de sant van het leven staan, waar het *lsleven strikt gescheiden wordt ge ien van het zakelijke, waar de man hun vrouwen geregeld mishandelen, ier dat het in het hoofd van de mis leiden opkomt te gaan scheiden. Schoppen en trappen is daar vrij ge- ielijk. Dit houdt een belangrijk as- in: er zijn twee verschillende Jo- Als hij dronken was, was hij een t. maar nuchter een goed mens. De ien Joop was misschien in staat ongeluk aan zijn vrouw te begaan, r de nuchtere Joop perse niet. Dit «t zwakke punt in het requisitoir, staat dat Joop die zondagochtend 'men nuchter was. De agenten heb- zelfs geen dranklucht geroken". ht weten wij van de liefde van een eneur?" zo vervolgde pleiter en hij Een oud verhoor door de rechter- nissaris voor, waarin Joop ver fde, dat hij door zijn vrouw in zijn EP gekomen was, dat hij van haar t en dat hij er ondersteboven van toen hij na haar dood hoorde, dat f enkele vriendjes op na hield. Overdreven zeggen getuigen, dat verdachte ijls zijn vrouw mishandelde, maar niemand heeft dat zelf gezien en achtte het niet uitgesloten dat soms wat heeft overdreven in haar den. Ze had vriendjes, wilde met bit. Heeft ze daarvoor soms een ex- geschapen? Was ze echt zo bang Joop? Ze was voor alles bang, it pleiter, want uit het dossier is dijk geworden dat ze ook bang was haar eerste man, voor haar school ser en voor de man in de rode atwagen, die aan de overkant van tocht geparkeerd was. Keune waarschuwde ervoor te veel 'de te hechten aan de verklaringen die getuigen, die uit de „penoze"- 'd stammen. „Het zijn emotionele sen, die door suggestie beïnvloed zijn. Ze hebben in de krant gelezen, dat de man op 't paaltje gezien heeft hoe Joop zijn vrouw naar binnen sleurde. Daar trekken ze hun conclusies uit. Maar volgens mij is psychologisch te verklaren, dat hun verklaringen onbe trouwbaar zijn". Aanval op Artur Joop is pas gearresteerd na de verkla ring van Artur. Zonder diens verklaring zou de verdachte onmogelijk veroordeeld kunnen worden, meent de verdediger. Daarom heeft hij het slot van zijn plei dooi geheel gewijd aan het ontzenuwen van deze van zo vitaal belang zijnde verklaring. Welnu, alles wat Artur verklaard heeft kan hij van anderen gehoord heb ben, behalve zijn bewering dat hij gezien heeft dat verdachte zijn vrouw het kel dertje insleurde. Daarmee is hij pas bijna 2 jaar later komen aandragen, toen er een strafzaak tegen hem liep. Pleiter suggereerde, dat Artur toen al leen maar aan de procureur-generaal een brief heeft geschreven in een poging zelf van zijn straf af te komen. Met zijn mededelingen over de zaak „Magere Josje" wilde hij bij de Justitie een goede beurt maken. Hij deed het niet, aldus pleiter, uit gewetenswroeging. De man heeft zich tegenover de rech ter-commissaris exorbitant onbeschoft gedragen, toen hij hem ondervroeg", vervolgde mr. Keune, „Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt. Op mijn vragen gaf hij helemaal geen antwoord. Ook op de zitting is duidelijk gebleken dat deze ge tuige onbetrouwbaar is. Als dat de ma nier is om uit gewetenswroeging de Jus titie te helpen, weet ik het niet meer". Ondanks ijverig speuren is men er niet in geslaagd het meisje te vinden met wie Artur die nacht en de vorige was uitgeweest. „Hij heeft zelfs 2 verschillende voor namen genoemd. Maar we hebben niet de kans gekregen bij haar na te vragen of zijn verhalen kloppen". Waarom geheimzinnig Waarom heeft Artur die nacht zo ge heimzinnig gedaan? Waarom belde hij aan, maar ging niet binnen? Waarom ging hij op 't paaltje zitten als hij toch niet van plan was bij zijn broer, die bo ven het keldertje woonde, te slapen? Waarom zegt hij nu eens dat hij bang was voor ruzie met de vrouw van zijn broer, dan weer dat hij voor zijn broer niet wilde weten, dat hij weer in rossig Amsterdam uit was? Waarom zegt hij eerst dat hij geen gegil heeft gehoord en later tegen de rechter-commissaris dat hij dit wel gehoord heeft en dat hij de stemmen van Jossie en Joop herkend heeft? Heeft Manke Miep dan niets ge hoord? Als Artur dat aan de overkant van de gracht kon horen, hadden de mensen in het huis toch zeker iets moe ten merken, aldus pleiter. Volgens andere getuigen was Artur, die naar hij zelf zegt van vrijdagavond tot zondagochtend aan de zwier was ge weest, die nacht dronken. Hij zelf heeft dit tegengesproken. Hij heeft geen antwoord op zijn brief gehad. Een jaar later wendde hij zich opnieuw tot de politie, een maand voor dat Joop in vrijheid zou worden gesteld, waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37.5° na een straf wegens diefstal te hebben ondergaan. ,Is er iemand geweest, die niet graag zag dat Joop in vrijheid zou komen?" vroeg pleiter. „Die heeft dan zijn zin gekregen, want Joop is prompt weer in hechtenis gezet". Pleiter vroeg vrijspraak: er is geen bewijs en niemand mag het risico lopen, dat een onschuldige wordt veroordeeld. Verdachte heeft thans 7 maanden voor arrest achter de rug en op zün verzoek diende de advocaat tot slot een verzoek tot in vrijheidsstelling in. Psychiatrisch onderzoek Terstond na het pleidooi liet de pre sident zich uit over de noodzakelijkheid vaneen psychiatrisch onderzoek, dat hij in een belangrijke strafzaak meent nau welijks te kunnen missen. In de repliek zei de officier van Jus titie: „Ook van een pleidooi kan sugges tieve kracht uitgaan en daar moet de rechtbank zich eveneens tegen weren". De officier meende, dat het onjuist is de hele verklaring van Artur te verwer pen omdat detailpunten niet kloppen. Hy achtte dat logisch, omdat deze 1% jaar na de fatale nacht pas voor het eerst is gehoord. „Natuurlijk vergist hy zich dan bijv. met name in tijdsstippen. Hij heeft Joop gezien, maar hoe laat, dat kan hij zich niet precies herinneren. Daar heeft hij maar een slag naar ge slagen. Als U mij vraagt: hoe laat was gisteren de zitting afgelopen, dan zou ik het niet meer weten. Als Artur een ge heel sluitend verhaal had gedaan, dan pas zou men kunnen zeggen: het is ver zonnen, opgemaakt". De dupliek van mr. Keune hield in: „Dan had Artur meteen ten aanzien van de details moeten zeggen, dat hij zich die onmogelijk kan herinneren. Maar hij is integendeel met allerlei details, die met elkaar in stryd zijn, en die hij la ter weer anders vertelde, op de proppen gekomen". Na kort beraad in raadkamer deelde de president mee dat de rechtbank be sloten heeft in dit stadium het verzoek tot in vrijheidstelling niet in te willigen. Laatste woord van verdachte In zyn laatste woord betuigde de ver dachte met nadruk: „niets, maar dan ook niets heb ik met de dood van mijn vrouw uitstaande gehad. Als ik haar naar het leven had gestaan had ik haar bij onze zwemmerijen makkelijk 30 me ter uit de kant even onder water kun nen drukken, want zij was zeer kort van adem. Ik heb haar vaak naar de kant moeten brengen. Ik zweer U dat ik on schuldig aan haar dood ben". De uitspraak tegen Joop S. volgt op dinsdag 8 december a.s. Toerisme is goede bron van inkomsten De gemoederen op Corsica, de parel van de Middellandse Zee, zijn ietwat verhit: zondag a.s. is het de verjaar dag van Corsica's definitieve inlijving bij Frankrijk in 1789 en die gelegen heid willen de 170.000 nog op het eiland wonende Corsicanen aangrijpen om in massabetogingen te protesteren tegen de „verwaarlozing van het eiland door het vasteland"Meer dan een miljoen van Napoleons (eijlandgenoten hebben zich in de loop van de jaren gedwon gen gezien het eiland te verlaten om een betere toekomst in een van de an dere 89 departementen van het moe derland te gaan zoeken. De rotsige eilandgrond ivas te schraal om hen allen te voeden en van enige industria lisatie is nimmer sprake geweest. De Corsicanen zijn in feite gedwon gen het grootste deel van hun ge bruiksgoederen van overzee in te voe ren en dan kosten ze hun nog dertig procent meer dan in overig Frankrijk! Zij zijn dus niet van plan zich langer met de door Napoleon bedongen vrij dom van accijns op tabak en wijnen te laten afschepen. Er moet iets ge beuren voor het eiland totaal ontvolkt. Zo eisen zij salaris- en pensioensver hogingen voor Corsicanen in overheids dienst en een beter gebruik van plaat selijke hulpbronnen. Maar de Franse regering heeft al een plan voor het aan natuurschoon zo rijke eiland: haars inziens zou het zich geheel op het toe risme moeten werpen. Met zyn prach tige ligging, imponerend woeste bin nenland, warme zandige stranden en baaien en vrijwel onafscheidelijke zon zou het daar heel best een bestaansmo gelijkheid in kunnen vinden. Van rege ringswege wil men meer hotels laten bouwen en de verbindingen met het De pleiter Mr. H. G. Th. KEUNE De befaamde taxirit is by de taxi-ad ministratie niet geregistreerd. Wel pre cies zo'n rit met dezelfde mensen een dag tevoren, aldus de verdediger. Hebben sommige getuigen hun verklaringen niet gebaseerd op die taxirit? Dan zijn ze dus misschien een dag mis. Dat Joop dit weekeinde zo lang heeft geslapen, achtte mr. Keune zeer wel mogelijk. De man sliep meestal slechts weinig. Hy heeft ditmaal wat achterstal lige slaap ingehaald en is 's ochtends snel naar beneden gegaan, omdat zyn hondje bij de deur stond te springen. Het beest was sinds de vorige middag niet uitgelaten. Overdonderd „Laten we nu eens aannemen dat Joop onschuldig is. Dan komt hij de kelder in en ziet daar zijn vrouw liggen, schrikt, maar zijn reactie is die van een on schuldige. Mag men hem dan nu aan wrijven dat hy niet terstond de krabben in de hals heeft gezien? Het was donker in het keldertje. Hij is naar Tante Miep gerend, hij stond daarna als vastgena geld bij de dode en zei: „Ze komt straks wel weer bij". Wat had men an ders als zijn reactie verwacht? Dat hy meteen een dokter ging halen? Maar daar hebben Haarlemse Henny en Tante Miep ook niet aangedacht. In plotselinge onverwachte situaties is men overdon derd en vergeet men soms iets te doen, wat nuchter bekeken het meest voor de hand ligt". De vrouw aan de overkant heeft een man naar het Oudekerksplein zien ren nen. Gisteren heeft deze vrouw dat als getuige verteld. „Dat was Joop", zegt de verdediger nu. „Het klopt precies. Hij rende naar de politie. Hy ging niet schoorvoetend aangifte doen, maar hy rende. Iemand die zelf net zyn vrouw heeft gewurgd doet dat niet". Niemand heeft Joop serieus genomen, toen hy in een dronken bui een half jaar later in een café „bekende" Josje vermoord te hebben. Pleiter neemt wel aan, dat verdachte zoiets heeft gezegd, maar niet, dat het een echte bekentenis is geweest. Dat vond blijkbaar niemand in 't café, want niemand is naar de po litie gelopen. Volgens pleiter weet „Manke Miep", die jarenlang twee huizen heeft geëx ploiteerd en die hij een geraffineerde vrouw noemde, veel meer dan ze als ge tuige heeft verklaard. Wie heeft dat bo- vengebit van het slachtoffer in de fau teuil gelegd? Wie heeft de pedaalemmer geopend en daaruit wat rommel over de vloer verspreid? Kroesjtsjef zelf gaf sein voor aanval (Van onze correspondent in Bonn) Van regeringszijde is in de Westduitse hoofdstad officieus meegedeeld, dat men de Russische houding tegenover de Bondsrepubliek onoprecht vindt. Nadat de Russen gedurende drie maanden, in „de geest van Camp David", geen aanval hadden gedaan op de Westduitse Bonds kanselier Adenauer, is een nieuwe cam pagne losgebroken, die vorige week met uitlatingen van de Russische minister president Kroesjtsjef begon. Men zegt nu te Bonn dat Kroesjtsjef het Adenauer kwalijk neemt, dat deze zyn Westelijke bondgenoten heeft toe gejuicht op het stuk van de Westelijke houding in Berlijn, o.m. by de vlaggen- kwestie van Oost-Duitsland. De milde toon in Russische perscommentaren van de laatste tijd, waar het de voorheen altijd zo scherp aangevallen Adenauer betrof, viel temeer op daar Moskou zyn attaques op diverse Westduitse ministers zeker niet verminderde. Kroesjtsjef draaide vorige week de film evenwel weer af, noemde Adenauer een ..revan- chist" en gaf daarmee het sein voor een nieuwe campagne tegen de Bondskan selier. In Bonn betreurt men dit alles zeer. Men spreekt hier van de gestoorde gods vrede tussen de Sovjet-Unie en de Bonds republiek. En men hoopt dat Kroesjtsjef alsnog de toon van de sfeer van Camp David, waar hyzelf zo de mond van vol heeft, zal kunnen terugvinden. De Rus sische beschuldigingen zelf legt men hier rustig naast zich neer: het gaat hier opnieuw om het Russische verwyt, dat Bonn de algemene pogingen om tot ontwapening en ontspanning te komen blokkeert. En men ziet achter de nieuwe Sovjetrussische-aanval slechts de oude pogingen om de Bondsrepubliek van haar partners in de Westelijke alliantie te isoleren en haar als zondebok voor te stellen voor het geval de komende top conferentie zou mislukken. Ambassadeur afwezig Te betreuren valt het daarom dubbel, zo zegt men hier, dat juist thans de Westduitse ambassadeur te Moskou Kroll gedwongen is naar West-Duitsland terug te keren en hier geruime tijd te biyven. Kroff is hartpatiënt en moet zich te Bonn laten onderzoeken. Hij heeft ziekenverlof gekregen. Hy was in Moskou reeds geruime tyd onder behan deling van een Russische hartspecialist. Ondanks dit alles wil Bonn niet met harde tegenaanvallen op de Russische verwyten reageren. Men was hier zeer hoopvol gestemd tydens de enige maan den lang durende periode van een strikt zakelyke verhouding tot Moskou e men heeft zich daarby wèl gevoeld. Men had Adenauers bekende, informeel en zeer persoonlyk gestelde brief aan Kroesjtsjef. Op die brief heeft Kroesjtsjef minder persoonlyk, maar naar men aanneemt wel zakelyk geantwoord. Adenauers antwoord op deze brief is inmiddels naar Moskou gestuurd. Ditmaal zou de kanselier in een minder persoonlyke en meer diplomatieke styl, gelijk Kroesjtsjef hebben geschreven. Geen bezoek Men gelooft thans in Bonn nog nau- welyks, dat van Russische zijde een poging zal worden ondernomen om vasteland intensiveren en verbeteren, want aan beide ontbrak nog wel het een en ander. De Corsicanen zelf wil len daarby dat hun snelste verbinding over het eiland, de Micheline, gehand haafd blyft, ook al is die totnogtoe niet rendabel. Immers, de wegen zyn goed, maar zeer bochtig en zeer smal en als er meer toeristen zullen komen moet men daar ook weg mee weten. De Corsicanen. die nooit gehaast zyn, menen dat er nu aangepakt moet wor den. Eind november houden zy een waarschuwingsstaking van een uur, maar als daar van hogerhand niet op gereageerd wordt, dreigen zy met een grotere staking voor een maand later. Gelukkig valt het geharrewar ook dan nog buiten het toeristenseizoen, maar het is te hopen dat vóór de ma- quis (kreupelbosjes) weer het hele eiland laat geuren, de initiatieven voor het behoud van het eiland gestalte hebben gekregen. Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! Kroesjtsjef te laten uitnodigen door de mogelijk is te houden.... Westduitse regering voor een bezoek aan West-Duitsland. Daarvan was enige weken geleden nog sprake en nog vorige week gooide de CDU er een balletje over op. Blykbaar wilde men hier niet achter blijven in de bezoeken-cyclus van de laatste en de komende maanden. Maar het lijkt erop dat Moskou Bonn wil isoleren ook waar het Kroesjtsjefs be- zoekenserie aangaat. Wel ging Macmillan in het voorjaar naar Moskou en volgde Kroesjtsjef daar op met een bezoek aan Amerika, wel zal de Sovjetrussisohe-leider over enkele maanden Parys bezoeken, maar de vier de Westelijke partner, betrokken by de kwestie-Berlijn en het Duitse probleem. Bonn, lijkt men te Moskou links te wil len laten liggen. Hetgeen hier wordt geregistreerd als een schakel in de ketting van Russische pogingen om de Bondsrepubliek zo afzydig als maar Neger, die terecht moest staan, werd uit de gevangenis gehaald en vermoord FBI zal alsnog een boekje opendoen (Van onze Amerikaanse correspondent) Op 24 april van dit jaar werd Amerika geschokt door een daad van rechts- sabotage in de staat Mississippi: een aantal gemaskerde mannen verschafte zich toegang tot een gevangenis, sleepte de neger Mack Charles Parker uit zyn cel en ontvoerde hem. Later werd Par kers lyk teruggevonden; de man was doodgeschoten. De 23-jarige Parker zou terecht staan wegens verkrachting van een blanke vrouw, maar de mannen die hem ontvoerden, hebben de berechting niet aan de autoriteiten willen over laten. De centrale regering te Washington zond leden van de Federale recherche (FBI) naar Mississippi, teneinde by het onderzoek van deze moordzaak behulp zaam te zyn. De FBI besteedde 80.000 dollar aan dit onderzoek en schynt in derdaad tot schokkende conclusies te zyn gekomen. Toen echter in het begin van deze maand de „grand jury" van Mis sissippi de zaak eindelijk ging behande len, weigerde deze om FBI-rechercheurs als getuigen te horen. Kennelyk wenste men geen ongunstige verklaringen ten laste van de bende der ontvoerders en moordenaars.De staat Mississippi haar ook gezien als het resultaat van ging niet tot actie over in deze zaak. *u>e&eiz Het is gelukkig voor Amerika's repu tatie in de wereld en voor de rechts toestand in dit grote land. dat de cen trale regering te Washington het hierby niet laat zitten. Rogers, Eisenhowers minister van Justitie, heeft verklaard, dat dit geval aanleiding zou kunnen zijn tot nieuwe wetgeving, waarby de cen trale regering het recht zou krygen om op te treden indien een staat weigert tot actie over te gaan in criminele za ken waarby het rasprobleem een rol speelt. Of Rogers erin zal slagen zulk een wet door het Congres te doen aan nemen, moet nog worden afgewacht. Intussen zal de centrale regering ook thans reeds doen wat zy kan in de affaire-Parker. Moord binnen een staat moet door de autoriteiten van een staat worden berecht, maar de federale rege ring kan optreden om schending van grondwettelijke rechten te straffen. Die rechten zyn ongetwijfeld geschonden toen Parker beroofd werd van zyn recht op een behoorlyk rechtsgeding. Wan neer thans de centrale regering op deze grond een rechtszaak aanhangig maakt, zal daar de FBI met haar getuigenissen voor de dag kunnen komen. „Als deze getuigen spreken aldus Rogers, de mi nister van Justitie, „zal dit een schok betekenen voor de natie". Amerika kan dus een opzienbarend proces tegemoet zien en deze zaak zou repercussies kun nen hebben, speciaal in een verkiezings jaar. Het zal de Republikeinen zeker geen kwaad doen, indien minister Ro gers doet wat hij kan om een toestand van wetteloosheid in het zuiden te be- stryden. De negerkiezers in de steden van het noordoosten zullen een derge- ïyke actie zeker weten te waarderen. Nasleep „Citeria"- zwendelzaak Gedupeerde zorgde voor zichzelf (Van onze Haagse redactie) Beschuldigd van diefstal van een te levisietoestel, een radio en plck-up-com- binatie en een aantal grammofoon platen hadden zich een 57-jarige tand arts uit Scheveningen en een 42-jarige Haagse dameskapster voor de rechtbank te verantwoorden. Het tweetal gaf toe de bewuste artikelen te hebben wegge haald uit de woning van de ontwerper van de beruchte „Citeria-sportwagen", op de dag dat deze gearresteerd was. De tandarts had de avond tevoren nog telefonisch de belofte gekregen van de auto-ontwerper dat hy de volgende ochtend f. 70.000 zou terugkrygen van het geld, dat de tandarts in de autopro- duktie gestoken had. De tandarts had een schuldbekentenis van de ontwerper ter waarde van f. 100.000. Toen hy de volgende dag om zyn geld kwam, bleek de ontwerper gearresteerd te zyn. Geld was er niet. Wèl kreeg de tandarts een cheque onder ogen, waarop de ontwer per de handtekening van de tandarts had vervalst. De tandarts en diens vriendin, de dameskapster, waren zo boos, dat zy besloten de radio-pick-up- combinatie en het t.v.-toestel mee te nemen om een waarborg te hebben, dat de auto-ontwerper later een regeling zou treffen voor het afbetalen van zyn schuld. De officier van Justitie achtte weder- rechteiyke toeëigening bewezen en eiste tegen elk der verdachten een boete van f. 150 en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf, met 3 jaar proeftijd. Uit. spraak 8 december. Vrije zaterdag na Nieuwjaarsdag Wanneer op zaterdag 2 januari, de dag na nieuwjaarsdag, niet gewerkt wordt in fabrieken of werkplaatsen, mo gen de verzuimde uren ingehaald wor den. Gedurende een tydvak van ten hoogste twee achtereenvolgende weken mag hoogstens een uur per dag worden ingehaald. Aldus een gisteren in dc Staatscourant gepubliceerde beschik king van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7