- m 4 int Tussen Gomoeïka en Kroesjtsjef uu anti - Stalinistische vriendschap Chefarine,4 DRIE JAAR GELEDEN: BRIESENDE WOEDE Warschau ziet in Russisch ontspanningsstreven een kans voor erkenning van Oder-Neisse-grens Kemphanen werden bondgenoten KNVB-voorsitter Schroder: „Hoofdprijs van 25.000 in de toto is onaanvaardbaar 4 I WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 (ui) Warschau, november Drie jaar geleden cir kelde een Sovjetrussisch vliegtuig boven War schau met een briesende Nikita Kroesjtsjef aan boord. Het bleef twee uur land rondjes draaien. Het kreeg pas vergunning te landen, nadat het centrale comité van de Poolse Verenigde Arbei derspartij Waldyslaw Gomoelka tot secretaris generaal had gekozen. Een woedende Kroesjtsjef beet, toen hij eindelijk op de grond stond, de Polen toe: „Wie is die man, die Gomoelka?" Hij leerde hem kennen in de onderhandelingen, die volgden. Kroesjtsjef blufte: „Ik zal uw eigenge reidheid niet toestaan. Wij kunnen interveniëren". Gomoelka blufte niét toen hij antwoordde: „Polen is rijp voor een revolutie". Gomoelka won het pleit en niét alleen dat: hij won in de afgelopen jaren ook Kroesjtsjefs achting, zelfs zijn persoon lijke vriendschap. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De twee partijleiders die in de Poolse oktober als kemphanen tegenover elkaar stonden, lijken vandaag de twee trouwste politieke bondgenoten in het oostblok, de twee duidelijkste anti-Stalinisten. De Sovjetrussische premier heeft ingezien dat de „Poolse weg naar het socialisme" geen desertie betekende. De Polen spreken met genoegen van „de liberalisering in de Sovjet-Unie", zijn bijzonder ingenomen met Kroesjtsjefs pogingen een modus vivendi met het Westen te vinden en voelen ten hoogste een lichte bezorgdheid, dat een coalitie van „be paalde kringen in het Kremlin" met de machthebbers in Peking en de Stalinis tische erfgenamen in de Oostcuropese landen zou kunnen proberen de Sovjet russische premier beentje te lichten. Plan-Rapacki is een typiscli-Póóls plan Dat de Poolse communisten trappelen van ongeduld om liberaler luchtjes uit Moskou op te snuiven, laat zich begrij pen. Zij hebben zich met hun vèr gaande de-stalinisatie in de eenzame kilte van de onorthodoxie gewaagd en willen zich daar dolgraag wannen aan het gezelschap van de leidende mogend heid uit het socialistische kamp. Voor Kroesjtsjefs buitenalndse beleid is de steun in Polen nog algemener. Om meer dan één reden. Polen verloor in de af gelopen oorlog zes miljoen mensen, op iedere zes Polen stierf er één. Het schrikbeeld van een oorlog is er grijp baarder dan elders en iedere vorm van internationale ontspanning wordt er met opluchting begroet. Het plan-Ra- packi voor een atoomvrije zone. die Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije zou omvatten, werd door het Westen gezien als een arglistige Sovjetrussische manoeuvre tegen de westelijke defensie, maar ook anti-communistische Polen omschreven het mij als een specifiek Póóls plan. Polen koos voor „roodvonk" Die anti-communistische Polen en dat zijn er nogal wat volgen ook de nieuwe Oost-West contacten met duide lijk verlangen. Zo zy het al ooit gedaan hebben, geloven zij sinds Hongarije geenszins meer aan „een bevrijding der geknechte volken". Hun hoop ligt veeleer in een normalisering van de betrekkin gen tussen het Westen en de Sovjet- Unie, minder spanning, isolement, arg waan, meer handel, uitwisseling, dage lijks contact. Dóarin ligt volgens hen de enige kans op een draaglijk bestaan. De Polen zijn realistisch geworden en één politieke werkelijkheid staat hun duidelijk voor ogen: het nationale voort bestaan van Polen kan in eerste instan tie slechts door een bondgenootschap met de Sovjet-Unie worden gewaar borgd. De tijd waarin men in Warschau op de vraag: „vriendschap met Duitsland of Rusland?" te horen kreeg: „vriend schap met geelzucht of roodvonk?" is voorbij. Warschau heeft, zo men wil, voor de roodvonk gekozen. De reden daarvoor heet Oder-Neisse-grcns, de handhaving van die grens betekent de existentie van de Poolse staat. Boven Overal in Warschau herinneren graven aan de oorlog, die Polen teisterde. En vaak houden voorbij gangers er stil voor een kort gebed. ieder ander politiek of ideologische pro bleem torent voor iedere Pool, rooms- katholiek of communist, de vraag hoe men de voormalige Duitse gebieden, een deel van Oost-Pruisen en het territoir achter de Oder en de Neisse, die na de oorlog onder de overeenkomst van Pots dam bij Polen werden ingelijfd, kan behouden. Deze gebieden, die in het grijs verle den tot Polen hebben behoord, beslaan ruim driehonderdduizend vierkante kilo meter, precies een derde van Polens huidige oppervlakte. Sinds de Sovjet' Unie in 1939 het stuk Polen ten oosten van de Boeg annexeerde (waar grote groepen Wït-Russen en Oekrainers woonden), zijn Polens ..westelijke of her wonnen gebieden" economisch en ter ritoriaal voor Polen een levensnoodzaak geworden. Een, naar het de Polen voor komt gerechtvaardigde prijs tevens voor de ontzagwekkende verwoesting en het leed die nazi-Duitsland in Polen heeft aangericht. Oude „Drcng nach Osten" Lang niet alles waartoe in Potsdam besloten werd, heeft de na-oorlogse breuk tussen de geallieerden overleefd. Polen heeft weliswaar de gebieden in bezit genomen, het Duitse deel van de bevolking in een hardhandige en altijd tragische operatie naar Duitsland weg gevoerd en ze met Polen herbevolkt, maar een waterdichte, internationale garantie op het blijvend bezit ervan heeft het nog steeds niet. De Sovjet-Unie en haar bondgenoten ook de Oost- duitse democratische republiek, die van de „vredesgrens" spreekt hebben de Oder-Neisse-grens erkend. Het Westelijke standpunt is echter, dat de definitieve grensvaststelling pas bij de afsluiting van een vredesverdrag met Duitsland kan geschieden, al heeft Frankrijk bij monde van De Gaulle doen weten, dat het de- Oder-Neisse-grens voorstaat. Dat in het midden laten van de grenskwestie door het Westen ver ontrust de Polen vóór alles, omdat de Westduitse Bondsregering duidelijk met zoveel woorden heeft verklaard, dat de Oder-Neisse-grens voor haar volkomen onaanvaardbaar is. Al is zij dan zo wel willend geweest te zeggen, dat wijziging van die grens door onderhandelingen en niet- door geweld tot stand moet komen. De Polen hebben daar weinig vertrou wen in en zij raken van streek wanneer zij hoge Duitse officiële en niet-officiële personen, Ost-Instituts en publicisten revisionistische theorieën horen verkon digen, die op een nieuwe Duitse „Drang nach Osten" zouden wijzen De Polen combineren de wildste schreeuwerijen van ex-nazi's met vage verklaringen van Adenauer en wijzen erop, dat noch die. noch zelfs Hitiers krankzinnige „Plan- Oost" in feite nieuwe verschijnselen zijn dat integendeel de oostwaartse expan siedrang van Duitsland zo oud is als Pruisen en door Bismarck, Bethmann Holweg, zelfs door de „nette" Strese- mann werd voorgestaan Een historisch verschijnsel dus. In de eerste plaats: Moskou Deze Poolse vrees uit zich de laatste tijd in een stroom van publikaties en diplomatieke activiteiten waarmee Polen zijn goed recht op de Oder-Neisse- grens verdedigt De toon daarvan is be paald niet altijd vriendelijk jegens Adenauer en zijn Bondsrepubliek. Som mige Westelijke diplomaten gewagen zelfs hoofdschuddend van .,een van bovenaf geïnspireerde hetze". Het is in klein Europa nu eenmaal gewoonte Duitse gevoelens te ontzien, men beschuldigt eerder Macmillan van verraad of Eisenhower van aftandsheid dan Adenauer van steriele halsstarrig heid. In Polen bestaan zulke remmingen uiteraard niet, er is trouwens weinig voor nodig om het eeuwige slachtoffer van het Duitse imperialisme tot pak kende uitspraken over het verleden te bewegen. De Poolse regering beperkt haar beleid natuurlijk niet tot pleidooien voor haar standpunt, maar .baseert het in eerste instantie op een bondgenootschap met Moskou, dat een stevige grendel op de Oder-Neisse-deur vormt. Het verbreken daarvan door een oostwaarts gericht Duits avontuur zou een wereldoorlog be tekenen, de dromen van sommige Duitse militaire publicisten over een „lokaal conflict", waarin men er een beetje aan zou kunnen morrelen, ten spijt. Dat Warschau inmiddels Kroesjtsjef streven naar een modus vivendi met het Westen steunt, die wel van de status quo in Europa zal moeten uitgaan, laat zich vatten. Dat het een advies van de „Times" aan het Westen om eindelijk de Oder-Neisse-grens te erkennen, met vreugde begroet, is ook begrijpelijk. Want met Adenauers verklaring, dat Duitsland de oorlog verloren heeft en daarvoor de prjjs zal moeten betalen, neemt men in de Poolse hoofdstad geen genoegen, zo lang niet wordt vermeld, wélke die prijs zal zijn. Waterpolo-nieuws Sleutelstad behaalt 13 zege op De Zijl In een meer spannende dan fraaie wedstrijd heeft Sleutelstad I gister avond in de Overdekte een 13 zege behaald op de Zijl I. Zoals meestal in plaatselijke ontmoe tingen, werd de strijd ontsierd door zwaar op de man spelen. Aanvankelijk kregen beide keepers sporadisch lastige ballen te verwerken. De strijd ging gelijk op totdat een Zijl speler een zware overtreding beging en Piet Eradus een strafworp mocht nemen waaruit hij 01 voor de Sleutelstad scoorde. Hierna ging men zich toeleggen op verre schoten. Het gelukte Wim van Rooyen hierbij met een zuiver schot van over de helft het 2de doelpunt te maken, Bij een even later plaats vindend 2 meter duel tussen Eradus en Romijn mooht eerstgenoemde wéér een straf worp nemen, doch ditmaal liet hij deze kans onbenut. Daarna volgde een felle aanval van de Zijl en het was Wim Bergman, die het eerste tegenpunt kon scoren, 12, met welke stand de rust kwam. Na de hervatting kwam Sleutelstad weer gevaarlijk opzetten en kreeg Ton Plezier handen vol werk. Hij moest zwichten voor een zeer ver en hard sohot van Wim van Rooyen, dat op het laatste moment van richting werd ver anderd: 13. De Zijl probeerde hierna in te lopen, doch de schoten werden door de Sleu telstad-achterhoede tot driemaal toe tot corner verwerkt. Iriderdaad lukte het de Zijl nog een doelpunt te forceren, maar een vreemde beslissing van de scheids rechter maakte deze ongedaan. Nadat nèg twee spelers, van elke ploeg één, het water uitgestuurd waren, kwam het einde. VRIJ RUW De ontmoeting 'tussen BZ en PC n en het Leiderdorpse DKD I was vrij ruw. Om het spel in handen te houden, moest de scheidsrechter dikwijls affluiten. Het eerste doelpunt kwam van de Leider- dorpse kant, v. d. Kwaak nam uit de aohterhoede de bal mee en plaatste deze met een keurige boog achter de keeper: 01. Verdere aanvallen werden niet goed a f gwerkt of stuiten op de BZ en PC verdediging. Na de rust werd een strafworp toege wezen aan de midvoor van Bodegraven, die geen fout maakte en de ploegen naast elkaar bracht: 11. Een ver schot uit de achterhoede zorgde er tenslotte nog voor, dat DKD met 12 aan het langste eind trok. SLEUTELSTAD 2—BZ EN PC 1 (DAMES) Deze wedstrijd gaf een echt partijtje dames-polo te zien. Uit een doelworste- ling scoorde Greetje Binnekamp 10. De stand werd evenwel vlak voor rust door de midvoor van BZ en PC gewijzigd in 11. Na de rust wisten de gasten opnieuw te scoren: 1—2. De Sleutels tad- dames vielen nu meer aan en nadat de scheidsrechter een doelpunt had afge keurd, wist Elly Bekkering er toch nog een gelijk spel (22) van te maken. BRIDGEN Leidse Bridgeclub DDS De eindstand van het eerste deel der parencompetitie luidt: Groep zwart: 1. Van der Meer-De Meyier 224.73; 2. mevr. Beeker Baggen 216.67; 3. da mes Van Zijp— Van Tuyn 216 35; 4. heer en mevr. Kuilman 215.41; 5. heer en mevr. Van Heusden 214.68; 6. mevr. Eichhorn Brouwer 212,97; 7. Van Noord Lautenbach 198.52; 8. heer en mevr. Verboog 195.32; 9. dames Visser Van der Meer 190.95; 10. heer en mevr. Reekers 185.92; 11. Parmentier V. d. Voort 179.32; 12. mevr. Brouwer Eichhom 165-62. Groep groen: 1, mevr. Den Holder De Nie 228.69; 2. Plouvier Langemeyer 217.34; 3. dames Verstraaten Nagel 212.87; 4. dames Van Alphen Seis 211.65; 5. Van Leeuwen Eyndhoven 209.48; 6. dames V. d. Valk Schneider 195.93; 7. heer en mew. De la Court 195.29; 8. heer en mevr. Krul 195.10; 9. dames v. B. H. Landzaat 193-71; 10. Kooloos V. d. Werf 190.94; 11. heer en mevr. De Pree 179.56; 12. mevr. Cleveringa Dr. Bor- leffs 169.48. De eerste drie paren van groep groen promoveren, de laatste drie van zwart degraderen. PAARDESPORT Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Augustusprijs: 1. Xenocraat S (P. Stroo- per) (1.30.1); 2. Xelinotte; 3. x Nimble. Tot.: w. f3.—; pl. f2.30, 2.—, 2.10; cov. f 7.koppel f 4.10. Matadoren-prijs, eerste heat: 1. Theo Messidor (Feerenberg) (1.20.9); 2. Sandra; 3. Typhoon. Tot.: w. f 1.2" cov. f3.80; koppel f3.60, Tweede heat: 1. Theo Messidor (F. Eerenberg) (1.21.9); 2. Sandra; 3. Ty phoon. Tot.: w. f 1.50; pl. f 1.20, 2.50; cov. f 3.60; koppel f2.80. Nervaprifs, eerste afdeling: 1. Victor Alsvin (W. v. Overeen) (1.26.8); 2. X Pluto; 3. Sylvia Hannover. Tot.: w. f4.30; pl. f 1.50, 1.50, 6.70; cov. f5.50; koppel f5.20. 26 november. Doopkamer N.-H. Kerk: Tweede afdeling: 1. Wodan (A. Side- rlus) (1.27.-); 2. Victor van Oranje; 3. Uncle Mars. Tot.: w. f3.40; pl. f 1.30, 1.60, 2.10; cov. f 6.koppel f 6.60. Totale omzet f76.873. Nero-prijs: 1. Uranus (F. J. Eerenberg) (1.26.9); 2. Sonja Zora; 3. Quick Jimmy. Tot.: w. f5.90; pl. f2.20, 2.20, 3.80; cov. f 5.90; koppel f 16.90. „Wanneer het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet in on veranderde vorm wordt aanvaard dus met een gelimiteerde hoofd prijs van f 25.000.— dan geloof ikr dat wij het „onaanvaardbaar" moeten uitspreken". Met die woor den karakteriseerde voorzitter A. L. M. Schroder gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag wel heel duidelijk wat de mening is van het bestuur van de Stich ting Nederlandse Sporttotalisator over het aankondigde wetsont- Tijdens een persconferentie te Den Haag heeft KNVB-voorzitter Schroder over de voorgestelde ma ximumprijs in de voetbalpool het „onaanvaardbaar" laten horen. Rechts van de heer Schroder secre taris-penningmeester Lo Brunt. Uitgebreid betoogde de heer Schroder dat slechts een attractieve sporttoto en een pool met een maximale hoofd prijs van f 25.000.is dat zeker niet" populair kan worden by het Neder landse volk. En slechts wanneer die nieuwe sporttotalisator populair is, kun nen de gestelde doelen worden bereikt. TURNEN Keurturnkarnjsioenschappen In de tot een Sporthal omgebouwde Veilinghal te Alkmaar worden zondag a-s. de finales van de Nederlandse turnkampioenschappen voor heren en jeugdturners gehouden waarbij uiter aard de grote belangstelling zal uit-* gaan naar het duel tussen onze kam pioen Klaas Boot jrr. die nu voor de 11e teer aan de kampioenschappen deel neemt en zijn jeudige rivaal Willy Jae gers, die in de halve finale te Deventer Boot passeerde en met een voorsprong van 15/100 p. de strijd om de titel in gaat. Klaas Boot, die dit jaar voor de laat ste maal aan de kampioenswedstrijden deelneemt, zal zeker voor eigen publiek zijn uiterste best doen om ook nu nog het kampioenschap op zijn naam te brengen, terwijl Jaegers, wiens oefen stof van hoger gehalte is en die in de internationale wedstrijden steeds hoger gewaardeerd werd, het grote voordeel van alleen maar te winnen en niets te verliezen heeft. Het minieme verschil waarmee de beide concurrenten de finale aanvangen waarborgt ook nu weer een enerverende strijd waarbij echter Jaap van der Sande (hopelijk weer hersteld van zijn handblessure) en Joost Blits wel eens voor een verrassing zouden kunnen zorgen. Het beroemde Britse springpaard Foxhunter is gisteren te Abergavenny (Wales) gestorven. De equipe colonel H. Llewellyn Foxhunter was jarenlang een der beste springcombinaties ter wereld en had een groot aandeel in het behalen van de gouden medaille door Engeland tijdens de Olympische Spelen van 1952. De Poolse staat is door de af>_ lopen oorlog een eindweegs west waarts verschoven. In het Oosten verloor het een stuk gebied aan de Sovjet-Unie, in het westen en het noorden kreeg het er het Duits ge bied achter de Oder-Neisse-lijn bij. Voor die grens vraagt Polen een waterdichte garantie Te weinig ziet de overheid nog in, aldus de KNVB-voorzitter, dat de sport een sociale factor is geworden. Dat. de sport een taak heeft bij de bevordering van de volksgezondheid, dat de sport pre ventief werkt ten aanzien van die volks gezondheid. Het motief dat een voetbalpool met ongelimiteerde prijzen de goklust in de hand werkt is, zo meent het bestuur van de stichting, weinig overtuigend. Immers, ten hoogste kan iedere deel nemer wekelijks en dan nog niet eens het gehele jaar een bedrag ven f2.10 inzetten. Die inzet kan ook stellig door het budget van de gewone man worden gedragen. Een direct bewijs dat het met die goklust wel heel erg mee valt, zag de heer Schroder in het feit dat de gemiddelde inzet fl.45 per week bedraagt over de eerste 100 speeldagen. „Ik heb geen enkele behoefte op de onlangs verschenen brochure „het spel en de knikkers" te reageren. Ik hoop alleen maar dat de sportlieden die steeds weer hun bijdrage geven aan de liefdadige instellingen niet zijn afge schrikt door deze brochure en dat zij de sociale en charitatieve instellingen blijven steunen Ook ten aanzien van het standpunt van de moderamen van de synode der Hervormde Kerk was de heer Schroder zeer kort. „Alleen de sporttotalisator wordt aangevallen, over de staatsloterij, de premieleningen met soms prijzen van een kwart miljoen en de tota- lisator in de paardesport wordt in het geheel niet gesproken. Met negatieve kritiek is niemand gediend", was het commentaar van de voorzitter. Wat de KNVB of beter de Stichting Nederlandse Sporttotalisator, zal gaan doen is uiteraard nog niet te zeggen, de bestuursleden hadden nauwelijks kennis genomen van het nieuwe wetsontwerp. Mocht er straks echter een gewijzigde loterij-wet komen die voor de stichting aanvaardbaar is, dan zullen alle sport bonden die daartoe bereid zijn worden ingeschakeld bij de nieuwe, nu nationale toto. Maar voor het zover is zal er naar alle waarschijnlijkheid eerst een petitionne ment van de gehele Nederlandse sport wereld komen. Immers, zo besloot de heer Schroder: misschien kunnen ge voelsoverwegingen hier nog een invloed ten goede hebben, want in het politieke vlak schijnen de kaarten al geschud te zijn Advertentie 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezier Uw werk kunt doen! 20 tabl. f 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 Ubl. 13.S0 Leidse Schaakbond In klasse III B van de Leidse Schaak bond heeft Boskoop II voorlopig de lei ding genomen door een kleine zege op Noordwijk II: Noord wijk II Boskoop II: F. Hoek K. Slingerland 10; J. v. d. Bos N. van Gemeren l/2V2J. de Leeuw (res.)—C. van Veen 0—1; A. Veefkind ir. F. Schneider 01; H. Meyers P. Vuijk 1—0, M. Hoek dr. C. H. Flim 10; J. Schoenmaker M. P. de Jong 01W. van Rooyen P. Kalkman 01; A. de Boer O. Harlaar (res.) 10; G. C. Mariano A. J. van Gemeren 01, totaal 4 Ms5y2. In klasse II C heeft Katwijk II stevig de leiding in handen door een derde overwinning. Thans moest Zwarte Pion I (Lisse) er met 7—3 aan geloven: Katwijk II Zwarte Pion I: C. Visser G. Scholtes 01; A. Ver meerA. Rotteveel 10; G. Haasnoot J. Grimbergen 10; R. Munneke N. v. d. Meij 10; F. Knol C. Rotte veel 01; A. HaasnootH. van Diemen 01; C. M- Lagemaat (res.)J. Goe- demans 10; J. de Jong B. van Vliet 10; H. Lugthart Th. Brouwer 10; C. Admiraal (res.)J. van Koppen 10. totaal: 73. In dezelfde afdeling kreeg het onvol tallige tiental van Warmond geen schijn van kans tegen Katwijk III. Katwijk III Warmond: C. M. Lagemaat n.o. 10; S. C. Edeling S. J. de Bruin sr. 01; J. de Mol P. Wassenaar 10; J. Ritsema K. W. van der Willik 01; J. Joosten A. van Bladel 10; D. Hazenbroek no. 10; M. van Duyvenvoorde n.o. 10: J. v. Duyvenbode P. Schaken- bosch 10; H. Veldhuyzen (res H. de Goede (res.) 1—0; A. van Beelen (res.)—A. Warburg 0—1. Klaverjascompetitie Voor de competitie van de Federatie van Klaverjasvereniging Leiden en Om streken werden de volgende wedstrijden gespeeld: Afdeling I: MDSDSB 1 4^—7 Krantz 1—PvH 1 7—5; KNG 1—T en D 1 6—6; SLF 1—Gr. Noord 1 5V^—6^; PvH 1—APP 5—7. Afdeling II: KNG 2-T en D 2 6-6; SLF 2—MDS 2 9—3; Oosthoek 2—DSB 2 6^ 5%; Sportief 1—MDH 1 10—2. Afdeling III: DVS 1—Gr. Noord 3 64 —5%PvH 2—T en D 3 6—6; Krantz 2— DSB 3 6—6. Afdeling IV: DSB 4—SLF 3 6—6. DAMMEN Koeperman verslaat Van Dijk opnieuw In de zevende party van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen heeft titelhouder Koeperman (Rusland) te Minsk gewonnen van onze landge noot ir. van Dyk. De Rus leidt nu in de tweekamp met 95. Van Dijk speelde in de zevende partij met wit voor de vierde maal in deze tweekamp de Hollandse opening. Onze landgenoot koos echter niet de tradi tionele voortzetting. Koeperman ging op de variant in en er ontstond een ingewikkelde positiestrijd. Bij de 20-ste zet nam de Nederlander het initiatief door een aanval op zijn linkervleugel. Koeperman legde echter de zwakke plekken in Van Dijk's stelling bloot en isoleerde vervolgens de vleugels van zijn tegenstander door een onver wachte aanval in het centrum. In deze fase van de strijd doorzag Van Dijk niet alle mogelijkheden, die er voor hem in het verdedigende vlak waren en bij de 35-ste zet zag hij een combinatie van de Rus over het hoofd, waardoor zyn nederlaag onafwendbaar werd. Onze landgenoot zette de strijd nog even voort, maar bij de 40-ste zet gaf hy op. Sportsplinters Door een 30 overwinning op Rode Ster (Belgrado) heeft de Engelse kampioensclub Wolverhampton Wande rers zich geplaatst voor de kwartfinales van de Europese voetbalbeker voor clubs. De eerste wedstrijd, die te Be grado werd gespeeld, eindigde in e. gelijkspel: 1—l. Het Poolse amateur voetbalelft heeft in de voorronden van het Olym pisch voetbaltoernooi (groep 2 Europesi zone) met 30 van Duitsland gewon nen. Bij de rust was de stand 2—0. Reeds eerder zegevierde Polen twee maal, namelijk met 3—1 en 6—2 over Finland,

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5