Liclit, lucht en doelmatigheid zijn karakteristiek voor de nieuwe Ulo Practicumlokaal een voorbeeld van de onderwijsvernieuwing NIEUWE GEREF. TE RIJNSBURG PETRAKERK IN GEBRUIK Fraai gebouw kan de toets der kritiek zeer goed doorstaan Groot aantal bejaarden (115.000) blijft doorwerken na pensioen Wassenaarse moeder (86 jaar) reist met zoon naar Amerika Kerkelijk Leven WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 Feestelijke gebeurtenis in Sassenheim Reeds vanaf begin september is het nieuwe schoolgebouw aan de Mennenweg te Sassenheim in gebruik bij de afdeling ULO van de Dr. de Visserschool. doch eerst gistermiddag droeg het gemeentebestuur het schoolgebouw over aan het bestuur van de schoolvereniging. Om drie uur gistermiddag waren daarom vele genodigden, hoofdzakelijk uit onderwijskringen, in de hal van het nieuwe gebouw bijeen gekomen, waar de voorzitter van het Schoolbestuur, de heer AVogelaar, hen verwelkomde. Een bijzonder woord van welkom richtte de heer Voge laar tot burgemeester Sandberg van Boelens, wethouder Schrama. ge meentesecretaris Stolwijk, de heer Schipper, inspecteur van het L.O. en de plaatselijke predikanten, ds. den Boer en ds. van den Berg. De heer Vogelaar gaf hierna de bur gemeester het woord, die namens het gemeentebestuur het gebouw zou over dragen aan het Schoolbestuur. De burgemeester zei, dat het in deze St.-Nicolaastijd prettig is iets te kunnen aanbieden. In vogelvlucht releveerde hij de tot standkoming van deze school, beginnen de bij een raadsbesluit in maart 1957, waarin de gemeenteraad medewerking verleende voor de bouw van een acht- klassige school. Alleen, bouwen zonder financiën is niet mogelijk en in juni 1958 kwam er pas schot in de zaak, toen de lening van f300.000,werd aange boden, welke maar al te graag werd ge accepteerd. De aanbesteding volgde op 7 juli 1958, waarna de bouw werd ge gund aan de firma N. van der Kieft en Zn. te Sassenheim, die had ingeschreven voor f 199.900,—. Met de bijkomende kos ten kwam de bouw van deze school de gemeente echter op f300.000,te staan. Glasmozaïek Vervolgens gaf de burgemeester een overzicht van de indeling van deze zgn hal-school, waarbij van moderne idee ën gebruik is gemaakt. Speciale aan dacht vroeg de burgemeester voor het glasmozaiek, dat door 't atelier Bocht man uit Haarlem is vervaardigd en dat boven de hoofdingang is aange bracht. Hulde bracht de burgemeester aan de heren Klein en Timmer van het bureau Gemeentewerken, die de geestelijke va ders van dit moderne schoolgebouw wa ren en aan de gemeenteopzichter, de heer Strijbos, die er voor zorgde dat tij dens de bouw alles naar wens en vooral op tijd verliep. Toch bleek deze uit 7 leslokalen en 1 practicumlokaal bestaande school nog te klein voor het aantal te plaatsen leerlingen, zodat op het schoolplein een tweeklassige houten noodgebouw werd opgetrokken. De burgemeester noemde dit gebouw, aan de rand van het schitterende los is te zien van de modernisering in het onderwijs. Als voorbeeld wees de heer Gordijn op de fraaie hal met het toneel, welke zich uitnemend leent voor muziek- en klasseavonden Ook de practicumzaal is een voorbeeld van de onderwijsvernieuwing. De school moet voldoen aan de eisen van de maatschappij en deze tijd eist meer technisch inzicht. Het hoofd der school, de heer Gor dijn, burgemeester Sandberg van Boelens en enkele leerlingen achter de werkbank in het zeer fraaie practicumlokaal van de nieuwe Chr. Ulo-school te Sassenheim. (Foto L.D./Holvast) Naast al deze veranderlijkheid blijft echter het onveranderlijke, dat ook voor deze school van toepassing is, n.l. de grondslag van het christelijk onderwijs. De heer Gordijn hoopte, dat deze grond slag altijd levend zou zijn zowel bij leer krachten als bij leerlingen en dat allen zouden leven bij de vreugde van de wet: God liefhebben boven alles en de naas te als onszelf. Nadat de heer Vogelaar de verschillende sprekers dank gebracht had voor de goede wensen, sloot ds. van den Berg de bijeenkomst met dankge bed. Bezichtiging Onder leiding van de heer Gordijn maakte de genodigden vervolgens een rondgang door het gebouw. In de avonduren was er voor de ouders van de leerlingen gelegenheid het school gebouw te bezichtigen. Eindelijk is de in gebruikneming van de nieuwe kerk, de Gerefor meerde Petrakerk aan de Voorhoutcrweg realiteit geworden. Op de plaats waar tot voor kort de houten kerk stond is nu een kerk ver rezen die de toets der kritiek zeer goed kan doorstaan. Op 2 januari van dit jaar is men begonnen met de afbraakwerk zaamheden van de in 1931 gebouwde houten kerk. De fundering voor een stenen gebouw was in laatstgenoemd jaar reeds gelegd en zo was men dus bij de nieuwbouw gebonden aan de vorm van de oude kerk. De ontwerpers en uitvoerders zijn er evenwel volkomen in geslaagd het oude met het nieuwe tot een sfeervol geheel te verenigen. Russische kritiek ep plan voor Behringsfraat-dam Russische weerkundigen hebben in het tijdschrift Literatoernaja Gazetta kritiek geleverd op het Sovjetrusedsche plan een cam over de Behringstraat tussen Azië en Amerika te slaan om een verbete ring in het klimaat te bewerkstelligen. De weerkundige Drogaitsef van het Rus sische meteorologische instituut waar schuwde dat een lichte verbetering in het Pool we er betaald zou moeten wor den met een versleohtering van het kli maat in grote delen van beide halfron den. De zomers zouden heter worden, de winters strenger en de droogtegordel zou verder noordwaarts stijgen. Ook het plan om oceanische stromingen te ver leggen door de inlaat van PoolwateT achtte Drogaitsef nutteloos omdat zee stromingen waarschijnlijk van winden Vierde slachtoffer ongeval gevonden Gistermiddag is het stoffelijk over schot opgehaald van de 36-jarige heer D. van Rijn uit Katwijk, die vorige week dinsdagavond gelyk met drie broers in de Leidse Vaart te Heemstede is ver dronken, nadat hun auto te water was geraakt. Een der vijf inzittende broers wist zich toen te redden. afhankelijk zijn. Zijn kritiek werd ge steund door de meteorologen Piankof en Nazarof cke betoogden dat de mense lijke wetenschap nog ndet ver genoeg is om grote klimatologische veranderingen te beramen. Sociale verzekeringswetgeving voor bejaarden is chaotisch, aldus mr. Van Rijn Volgens de laatste gegevens werken in Nederland 115.000 mensen van 65 jaar en ouder. Onder hen zijn 70.000 zelfstandigen en 45.000 werknemers. De 8000 vrouwen van 65 jaar en ouder die nog niet met pensioen zijn, werken hoofd zakelijk in de huishoudelijke beroepen, de landbouw en de Horecaf-bedrijven. Dit werd gisteren medegedeeld door mr. dr. A. A. van Rhijn, op een kader- vergadering van de Algemene Bond van Ouden van Dagen in Utrecht, waar hij sprak over het onderwerp Arbeid voor bejaarden' Mr. van Rhijn zei, dat het aantal ouden van dagen sterk toeneemt; men verwacht, dat in 1980 anderhalf mil joen Nederlanders (10.4 procent van het totaal) ouder dan 65 jaar zullen zijn. Voor 1960 schat men het percen tage op 8.4, in 1850 was het slechts 4.3. Mr. Van Rhijn juichte het toe, dat in steeds meer bedrijven medische dien sten worden ingesteld, die kunnen aan geven welke functie het best past bij de lichamelijke en geestelijke conditie van de werknemer. Hij meent, dat de arbeidsbureaus speciale afdelingen voor oude arbeiders zullen moeten creëren. Men zal daar door middel van taakanalyses een lijst kunnen opstel len van werkzaamheden ,die voor oude ren het meest geschikt zijn. Uit onder zoekingen is namelijk gebleken, dat bij ouderen vaak veel regelmatiger en methodischer werk en meer voorzich tigheid en geduld voorkomen dan bij jongeren. Het grootste economische voordeel van het doorwerken van ouderen, kan naar de mening van mr. Van Rhijn be reikt worden, wanneer men probeert arbeiders op middelbare leeftijd reeds een functie te geven, waarin zij waar schijnlijk het langst kunnen blijven doorgaan. Zo zou men bijvoorbeeld mensen in beroepen, die veel lichaams kracht vereisen, tijdig moeten herscho len voor arbeid, die zij langer kunnen volhouden. Volgens hem wordt in Ne derland aan deze zaak echter nog veel te weinig aandacht besteed. Grote verbetering In de kerk treft men nog de oude kansel en banken aan. Bovendien is de kap dezelfde gebleven. De ingang is royaler, het podium is sportveldencomp'.ex, een aanwinst voor I L „enwenle. Tilel de wens. dat onder ander.e verandering vormt de plaatsing de gemeente, Met de wens, dat onder Gods zegen in dit gebouw onderwijs mag worden gegeven, waarbij de leer lingen de juiste vorming voor het le ven zullen ontvangen, droeg de bur gemeester het gebouw over aan het schoolbestuur. Blijdschap Namens het bestuur aanvaardde de heer Vogelaar deze overdracht, waarbij hij dank bracht aan de gemeenteraad, het college van B. en W., de ontwerpers en de bouwers. Een speciaal woord van dank richtte de heer Vogelaar aan het adres van de heer Machielsen, de toen malige inspecteur van onderwijs, die veel steun heeft verleend bij de realisering van de plannen. De heer Vogelaar gaf uiting van de dank en blijdschap, welke niet alleen beperkt blijft tot het bestuur, maar vooral leeft bij het hoofd en de leer krachten. De heer Vogelaar besloot met de wens, dat Gods zegen op het gebouw en haar bestemming moge rusten. Stimulerend De heer Schipper, inspecteur van het lager onderwijs vond het een blijde dag niet alleen voor hen die nauw bij deze school betrokken zijn, maar voor de ge hele gemeente. Het is tegenwoordig echt niet zo prettig je in te zetten voor de scholenbouw, aldus de heer Schipper, want het resultaat is dikwijls gering. Daarom is het zo prettig, dat hier zo'n mooi succes geboekt is. Het gebouw is geslaagd en deze frisse, moderne school moet stimulerend werken bij het geven van onderwijs. Met zijn gelukwensen sprak de inspecteur de hoop uit, dat de school zal strekken tot rijke zegen voor de jeugd van Sassenheim. Uit de onderwijswereld werden nog woorden van gelukwens gesproken door de heer de Vries uit Hillegom, namens de hoofden van de ULO-scholen uit Lis- se en Hillegom en door de heer Wensten, namens de hoofden van de lagere scho len. van de speeltafel van het orgel. Opening Ds. van der Linden begroette gister avond in de met bloemen versierde kerk vele genodigden, onder wie het college van B. en W., de architecten van der Mey en Verloop, de aannemers W. van Egmont en Van Iterson enkele aanne mers en afgevaardigden van de ver schillende kerken. De officiële overdracht van de com missie van beheer aan de kerkeraad ge schiedde door de voorzitter van de com missie, de heer P. Ravensbergen, die de sleutel van het gebouw met plezier af stond Hij zegde B. en W. dank voor de snelle afgifte van de bouwvergunning. Verder gaf hij een specificatie van alle firma's, ondernemingen, architec- 1 ten en aannemers, die de bouw hebben helpen verwezenlijken. Wij volstaan met dev ermeldingen van de orgelbouwer de fa. Pels uit Alkmaar, 'n Fraaie elektri sche klok is 't geschenk van de fa. Koel man, die de verlichting heeft verzorgd. Dankwoorden Na de dankwoorden van de heer Ra vensbergen aan de medewerkers van de bouw sprak ds. van der Linden zijn op rechte dank uit aan de commissie van beheer en de heer Ravensbergen in het bijzonder. Eerste dienst Na de officiële overdracht kon de eerste kerkdienst begonnen worden. Ds. van der Linden, die deze dienst leidde, sprak n.a.v. 1 Korinthe 3 11 over „Je zus Christus als het enige fundament waarop de Kerk Gods kan worden ge bouwd" De eredienst werd omlijst met orgel spel van de heren Schoneveld (organist Mara na tha kerk) en de Mooy (organist Rapenburgkerk) Felicitaties Ds. Kampman richtte zich namens de Chr. Geref. Kerken tot de kerkeraad. Hij dankte deze kerkeraad voor de jo viale manier waarop toestemming werd verleend tot het houden van de eredien- sten van de chr.-gereformeerden in de Petrakerk tijdens de restauratie van de Chr. Gereformeerde kerk, die nu aan gevangen is. Namens de burgerlijke gemeente sprak burgemeester B. H. Koomans. Deze uitte zijn waardering over de „Hervorm de" Gereformeerde kerk en vond het kruis, dat de traditionele haan op de kerk vervangen heeft, meer in overeen stemming met de naam van de kerk. Ook voerde de architect van der Mey het woord. Mr. Van Rhijn betoonde zich een tegenstander van speciale werkplaat sen voor ouden van dagen, aangezien deze, zoals hij zei, veelal een verza melplaats worden van oude lieden. Beter is het aan grote ondernemingen een afdeling te verbinden waarin oude ren geschikte arbeid kunnen verrich ten. Sprekend over de pensionering zei mr. Van Rhijn, dat hij de voorkeur geeft aan een gefixeerde pensioenge rechtigde leeftijd in plaats van aan een individuele, zoals men die in som mige landen kent. Langer doorwerken dient zijns inziens uitsluitend op vrij willige basis te geschieden. Iedereen, die na zijn 65ste jaar blijft doorwerken, heeft niet alleen recht op zijn volle loon, maar ook op zijn pen sioen, waarvoor hij tot aan die leeftijd premie heeft betaald .aldus mr. Van Rhijn. Hij meent, dat aan het recht op pensioen niet getornd mag worden, ook niet door bijvoorbeeld het pensioen van het loon af te trekken. Mr. Van Rhijn verklaarde tenslotte, dat de toepassing van de sociale ver zekeringswetgeving voor werkende Ne derlanders van 65 jaar en ouder nog een chaotisch geheel vormt. Hij acht het dan ook noodzakelijk, dat deze ma terie nader wordt bestudeerd. Oostenrijk benadeeld voor veertig miljoen (Van onze Weense correspondent! Vier Oostenrijkse exporteurs sullen zich binnenkort moeten verantwoorden voor het feit dat zij de staat voor 40 miljoen schilling hebben benadeeld. Het is de grootste bedrogsaffaire na 1915. Zij gebruikten daarbij een truc, die zo algemeen bekend is, dat de douane en het ministerie van Financiën deze ma nipulatie als volkomen verouderd be schouwden en er geen rekening meer mee hielden. Om de buitenlandse handel te bevor deren verleent de Oostenrijkse staat exportpremies voor alle grotere trans acties met het buitenland. Deze premies bedragen tien procent van het gefactu reerde bedrag. Nu hebben de vier ex porteurs eenvoudig een paar rekeningen ten bedrage van 40 miljoen vervalst en die aan het ministerie van Financiën voorgelegd, Om elke twijfel aan de echt heid van de rekeningen en van de transacties met het buitenland weg te nemen, hebben zij inderdaad grotere hoeveelheden goederen naar het bui- tenland geëxpedieerd, maar in plaats van de gedeclareerde artikelen bevon den zich in de kisten waardeloze ijzeren staven imitatie-goud en goedkoop haar water. Het is bevreemdend dat de dou ane nooit een steekproef heeft gedaan om te onderzoeken of de inhoud van de kisten inderdaad beantwoordde aan de opgaven van de rekeningen. De vier ex porteurs genoten zoveel vertrouwen aat hun voor één enkele waardeloze trans actie ter aangegeven waarde van 250 miljoen zonder aarzelen tien procent exportpremie in contanten werd uitbe taald, dus '25 miljoen. Op deze basis doorgaande konden zij hun inkomst en" binnen zeer korte tijd tot op 40 miljoen verhogen. Daarvoor zullen zij zich nu te verantwoorden hebben, maar ook aan de douane zullen hoogstwaarschijnlijk een paar pijnlijke vragen worden voor gelegd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wilhelmina Catharlna. dr. van I. Har- tevelt en E. H. L. van der Vos; Hendrlna, dr. van A .C. van Wensveen en H. de Graaf; Imelda Maria Christophora, dr. van A .F. M. Peterse en M .W. J. Wouterse; Margaretha Cornelia Maria, dr. van G. Straathof en C. J. van der Poel; Marga retha Alida Cornelia, dr. van A. P. Slewe en P .S. Bekkering; Johannes Adrlanus Cornells Geradus, zn. van G. C. Zand bergen en J. van der Zwan. OVERLEDEN J. M. van Oudenallen, 74 Jr., weduwe van A .D. Zeijlmans; N. van Tol, 59 Jr., man; W. L. G. Kwakkenbos, 10 Jr., zoon; W. BekooiJ, 59 Jr., man; A. J. Vork, 53 Jr. man. Dorpshuis Tenslotte moest het ds. van der Lin den bij het slotwoord nog even van het hart, dat de bouw van een dorpshuis in Rijnsburg zeker geen overbodige luxe zou betekenen, daar thans tal van ont spanningsavonden in de kerk plaats moeten vinden. Een interieurfoto van de Geref. Petrakerk te Rijnsburg met op de achtergrond het fraaie orgel. (Foto L.D./Holvast) 1 "li m unidro! Modernisering Als laatste sprak de heer Gordijn, het hoofd van de school, die er op wees, dat dit nieuwe moderne gebouw niet Aan boord van de „Nieuw Amsterdam" het indrukwekkend grote stoomschip van de Holland-Amerika-Lyn, dat op het ogenblik naar New York vaart, be vindt zich mevrouw S. KoningKoster uit Wassenaar. Zij aanschouwde op 7 november 1873 te Nieuwer Amstel het levenslicht en is dus een van de oudste passagiers. Onlangs nog vatte de 86- jarige weduwe samen met haar jongste zoon, de heer J. J. Koning uit Katwijk aan den Rijn, het plan op een reis naar het verre Californië te ondernemen. In Norco, een plaats dichtbij Los Angeles, woont n.l. Barend Koning, een man, die ongeveer vijf jaar geleden emigreerde en nu met ongeduld de komst van zijn bejaarde moeder en zijn al even reis lustige broer afwacht. Voor zijn emigra tie woonde deze zoon van de oude mevr. Koning in Voorschoten, waar hij de Kings Farm aan de Leidseweg beheerde. Barend Koning hield blijkbaar veel van zijn vak, want hij heeft nu weer een boerderij, evenals zijn andere broer, die zich ook in Amerika heeft gevestigd. Overigens woont er in de V.S. nog een zoon van de Wassenaarse weduwe, Seattle in de staat Washington is de plaats, waar hU een dokterspraktijk heeft. Wij troffen mevrouw Koning en haar zoon gistermiddag op de „Nieuw Am sterdam". enkele ogenblikken voor het vertrek uit de Rotterdamse haven Het tweetal, dat er beslist niet tegen opzag de lange reis te aanvaarden, hoopt op 3 december in New York te arriveren en zal dan een dag later, na een vlieg tocht van ongeveer negen uur, te Los Angeles de uit Voorschoten geëmigreer de familieleden ontmoeten.. Juist op tijd om op 5 december gezamenlijk de ver jaardag van St.-Nicolaas te vieren! Dat „oma" vooral haar Amerikaanse achter kleinkinderen zal verwennen staat als een paal boven water. Mevrouw Koning blijft niet lang in Amerika, het ligt in haar bedoeling op 19 december per m.s. „Noordam", wederom in gezelschap van de jongste zoon, naar ons land terug te keren. Zij zal twee dagen na Kerstmis, De 86-jarige mevrouw S. Koning- Koster met haar Katwijkse zoon aan boord van de „Nieuw Amster dam" op weg naar Amerika. (Foto L.D./Holvast) op 28 december, haar woning aan de Wassenaarse Lange Kerklaan weer kun nen betreden, dankbaar voor de in Californië genoten gastvrijheid en de behulpzaamheid van haar zoon uit de Katwijkse Molentuin. NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (als zieken huispredikant) A. Dönszelmann te Am sterdam; te Linschoten J. C. Schuurman te Bleskensgraaf, die bedankte voor Bo- ven-Hardinxveld; beroepen door de gene rale synode als pred. voor bultenggewone werkz. (legerpredlkant) H. Bartlema te Vlissingen. Aangenomen naar Ammerstol P. C. Schoonenboom te Frederiksoord. Be dankt voor Hoegeveen (vac. dr. J. W. Bee- rekamp) H. H. Tulp te Workum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wollongong New South Wales) (Ref. Church of Australia) Jac. Jonker te Amsterdam-zuid; naar Domburg-Westkapelle F. L. van der Bom, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Dinteloord, Hoornsterzwaag, Schermer- horn. Stad aan 't Haringvliet en Wester- emden. CIIR. GEREF. KERKEN Tweetal te Midwolda (Old.) H. Wes terterp te Wormerveer en S. van Zwoll te Kampen. Bedankt voor Sint-Janskloos ter W. Ruiter te Baarn. BAPTISTEN GEMEENTEN GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Passaïo (TJ.SA.) A. Ver- gunst te Rotterdam-centrum.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4