V.V.S.L. koestert grootse plannen voor viering van twaalfde lustrum Gevarieerd festijn van 7 dagen tussen kinderoptocht en galabal Uitgave van gedenkboek Wellevendheid bij het roken AMSTERDAMSE FILMSCHOOL HAD SUCCESVOLLE START Aantal leergangen thans vijf Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 november 1959 Tweede blad no. 29908 Evenementen voor burgerij, reünisten en leden De viering van het twaalfde lustrum van de Vereeniging van Vrou welijke Studenten te Leiden (VVSL) gaat groots worden. Tien jaar geleden heeft de vereniging het gouden feest niet kunnen vieren, zoals men dat gaarne gedaan had. De omstandigheden waren er niet gunstig voor. Die schade wil het bestuur in januari gaan inhalen. Maanden geleden zijn de talrijke commissies al aan het werk getogen om alle onderdelen van de viering van het zestigjarig bestaan tot in details te regelen. Bergen werk zijn verzet. En gisteren was men zover gereed, dat de plannen aan de openbaarheid konden worden prijs gegeven. Tijdens de persconferentiewelke i', het zo fraai gerestaureerde gebouw van de vereniging aan het Rapenburg werd gehouden, werd onder meer nadrukke lijk aandacht gevraagd voor het ge denkboek, dat ter gelegenheid van dit lustrum zal worden uitgegeven. Het eerste gedenkboek van de V.V.S.L. Voor en door de leden. De „gedenk boek-commissie"' heeft er angstvallig voor gewaakt, dat het rijk geïl lustreerde geschrift en droge opsom ming van data en feiten zou worden. Met enkele flitsen worden bepaalde perioden uit de V.V.S.L.-historie aan de vergetelheid ontrukt, waarbij zoveel mogelijk getracht is de speciale sfeer van de Vereniging daarin iveer te geven. De eigenlijke feestviering kan men in drie delen splitsen: Begonnen wordt met drie z.g. „burgerijdagen" van 20 tot 23 januari. Maandag 25 januari is gereserveerd voor de reünisten. De Van Kampenhout Haarlemmerstr. 125127 LEIDEN Op zeven-mijlslaarzen door VVSL-historie Even op zeven-mijlslaarzen een wandeling door de historie van de V.V.S.L., welke op 27 januari 1900 als een leesgezelschap werd opgericht. In een tijd, dat vrouwelijke studenten juist het stadium van curiositeit voor bij waren. De eerste jaren waren niet zo fleurig. De vergaderingen met des kundige lezingen kenmerkten zich door een dorresaaie sfeer. Aanvankelijk resideerde de vereniging boven een vegetarisch restaurant, maar in 1903 betrok men een nieuw tehuis aan de Steenschuur in het gebouw, waar nu de Sociale Dienst zetelt. Daar werd in 1907 het eerste noviciaat gehouden. In 1911 vond de nog jonge vereniging eindelijk volledige erkenning in de Leidse studentenwereld. Langzaam maar zeker werd de sfeer wat luch tiger, waaraan de eerste wereldoorlog een flinke bijdrage geleverd heeft door dat de meisjes niet meer naar buiten landse internaten gestuurd konden wor den. In 1920 trad Prinses Juliana als gewoon noviet tot de vereniging toe. In 1922 werd de eerste Almanak uit gegeven. Het jaar 1928 had ook bijzondere be tekenis. Toen werd het pand aan het Rapenburg aangekocht. De „enig goede Leidenaar", burgemeester De Gijse- laar, weigerde echter zijn huis aan de meisjes te verkopen. Derhalve kocht de vader van een der leden het van hem voor 1/0.000 gulden en verkocht het weer aan de vereniging. Rustig kab belden de jaren verder tot in 191/0 de oorlog het kalme bestaan met een schok tot stilstand bracht. In 191/1 werd de V.V.S.L. verboden, maar in alle stilte bleef het contact bewaard tussen de leden. Ieder jaar op 27 ja nuari kwam men naar Leiden, zelfs in 191/5, toen bollenkoekjes gegeten wer den bij kaarslicht. De Duitsers hadden echter op het gebouw beslag gelegd en leefden het deerlijk uit. Desondanks was men na. de oorlog weer snel op gang, maar toen stond een klein groepje oudere-jaars voor de schier onmogelijke taak de 1/00 novie ten in bedwang te houden. Het lukte en de gewojie draad werd weer opge nomen. Twee jaar geleden een trieste noot. Toen moest het symbool van de ver eniging, de apenbroodboom in de tuin wegens ziekte worden omgehakt. Een verlies, dat nauwelijks kon worden goedgemaakt door de verschijning van een Rapenburglantaarn in de tuin en de restauratie van het gebouw, wélke in juni j.l. zijn beslag kreeg. grootte der vereniging er staan thans zo'n 1100 leden ingeschreven heeft het noodzakelijk gemaakt de feestvie ring voor de leden over drie dagen uit te spreiden. Eén dag meer dus dan bij voorgaande lustra gebruikelijk was. Musical Een der hoogtepunten van de festi viteiten wordt zonder twijfel de opvoe ring van de Engelse musical „No bed for Bacon", tekst van Caryl Brahms en Ned Sherrin, muziek van Malcolm Wil liamson. De opvoering wordt geheel verzorgd door krachten uit de Leidse studentenwereld. De vertaling is van Berend Boudewijn en de Shakespeari- aanse tekst is in het Nederlands over gebracht door Bert Voeten. Han Rey- siger en Peter Kok hebben de muziek voor speciale bezetting gearrangeerd. De regie berust bij Berend Boude- wjjn, die de alleen-opvoeringsrechten voor Nederland van deze musical welke deze winter in Londen in pre mière gaat voor de V.V.S.L. heeft kunnen verwerven. De gala-uitvoe ring heeft plaats op 28 januari in het Kurhaus te Scheveningen en wordt gevolgd door het. daverende sluitstuk van de feestviering: het traditionele galabal. In het overige programma is gestreefd naar een rijke variatie. Talrijk zijn de moeilijkheden, die daarbij overwonnen moeten worden. In Leiden kon men moeilijk voldoende verwarmde accom modatie vinden om de feestvierenden voor een avond te herbergen. Men heeft een oplossing voor dit probleem gevon den door op één avond op verschillende punten in de stad bepaalde voorstellin gen enkele malen te herhalen. Daardoor heeft men tevens verkregen, dat ieder een de avond, naar eigen goeddunken kan doorbrengen. Burgerijdagen Wanneer we chronologisch de evene menten doornemen beginnen we dus op woensdag 20 januari. Zo'n duizend kin deren uit de vijfde klassen van de lagere scholen zullen dan deelnemen aan een vijf singel-tocht. Aan deze wandeltocht met hindernissen heeft men tevens een wedstrijd verbonden. Wie heeft het mooist versierde hoofd. Er is voor ge zorgd, dat de kinderen niet „op een droogje" behoeven te lopen en voor een ieder, die de tocht volbrengt ligt er een medaille gereed. Diezelfde dag krijgen alle bewoners van rusthuizen in Leiden een verras sing aangeboden, terwijl de 55 maat schappelijke werksters, die in de Sleu telstad hun zegenrijke arbeid verrich ten een gastvrij onthaal in de club aan het Rapenburg zullen genieten. Het be stuur hoopt, dat ook minister, mej. dr. M. A. M. Klompé daarbij aanwezig zal zijn. Tot slot van deze eerste burgerij dag, heeft de lustrumcommissie een zeer bijzonder evenement geprojecteerd, waar men reeds tevoren veel plezier in heeft. Tijdens een song- en jazzfestival in het Antonius Clubhuis kunnen alle jongens en meisjes beneden de 21 jaar hun of haar kunsten op muzikaal ge bied tonen. Een jury bestaande uit Gé Hofenk, Ben Essink, Greetje Kauffeld en Wiebe Buma. zal uitmaken, welke solist of welk gezelschap met de hoog ste eer gaat strijken. De winmaar(s) zal (zullen) ook de volgende dag mogen spelen of zingen tijdens de speciale hospita-avond, die aan het Rapenburg wordt gehouden. De hospita's zullen daar niet alleen op het zegevierend ge luid worden vergast maar ook op een modeshow, een quiz, geleid door Mies Bouwman en een cabaret dat verzorgd zal worden door V.V.S.L.-leden. Op de laatste burgerij dag vrij dag 22 januari verzorgt majoor R. van Yperen met zijn Koninklijke Mi litaire Kapel een taptoe op een Leids plein en maakt een muzikale mars door de stad. De festiviteiten voor de Leidse burgerij zullen een gloedvol slot vinden in een vuurwetrk, dat op het Schuttersveld zal worden ont stoken. Tijdens deze burgerijdagen zullen de Leidse hoogleraren en hun dames voorts nog ontvangen worden in het gebouw aan het Rapenburg. Reünisten De reünistendag is volgens het be kende schema opgesteld, 's Morgens worden de reünisten door leden van de trein afgehaald. Na een kop soep te hebben verorberd, maken zij een wan deling door de stad o-m. langs het Steen- schuur en langs de Academie naar het gebouw aan het Rapenburg. Na de lun ches in verschillende restaurants in de stad komt men 's middags in de Pie terskerk bijeen, waar de praeses van de V.V.S.L. mej. M. de Vos tot Nederveen Oappel de lustrumviering officieel zal openen. Daarna een receptie op de club, een bezoek aan de tentoonstelling over vorige lustra in de Academie en dan naar de Stadsgehoorzaal voor het grote reünistendiner. De volgende dag moeten de leden vroeg uit de veren voor het Almanakontbijt, waarbij tevens de Almanak wordt aan geboden. 's Middags geeft het Neder lands Studenten Orkest in de Stads gehoorzaal een concert ten bate van het Nederlands Studenten Sanatorium en het. Universitair Asielfonds. Voor de avond staat dan dat gevari eerde programma op stapel. Cruys Voorbergh leidt in de Lakenhal een en kele maal herhaalde show van histo rische klederdracht en moderne avond toiletten. Het Leids Studenten Cabaret geeft enkele voorstellingen in het Waaggebouw. In de manege worden car rouseldemonstraties verzorgd en in het V.V.S.L.-gebouw wordt een dagindeling van een studente op muziek getoond. Op de zolders van het gebouw spelen zigeuners en na tien uur kan men op enkele punten in de stad dansen tot on geveer twee uur. Geheime tocht En dan ligt er weer geen lange nacht rust in het verschiet, want de volgende dag moeten de feestvierders zich vroeg dompelen in de waas van geheimzin nigheid. die de plannen voor de dag om geeft. In of op voertuigen naar keuze kan men de rallye met verrassingen meemaken. Men weet waar men start en men weet, dat de tocht eindigt met een thé-dansant. Wat daartussen ligt blijft een diep bewaard geheim, 's Avonds kan men gaan en staan, waar men wil. Eventueel kan men naar het Kurhuas trekken, waar de eerste op voering van de musical plaats heeft. De laatste dag begint omstreeks elf uur in de Stadsgehoorzaal. Onder het motto „Brood en Spelen" kan men be neden in de grote zaal naar verkiezing kijken of deelnemen aan de Hongaarse, Schotse, Spaanse, Amerikaanse en an dere dansen, die daar doorlopend ge toond en beoefend worden. Deze mani festaties zijn mogelijk geworden door de medewerking van enige ambassades. Tijdens dit feest, dat doorlopend duurt tot "s middags drie uur, kunnen de gasten zich m de bovenzalen tegoed doen aan bijzondere gerechten en dran ken uit de verschillende landen. En dan verplaatst het toneel zich naar Scheve ningen voor de gala-uitvoering van de musical en tot slot een gala-bal in en kele. zalen. De lustrumcommissie, welke onder hiding staat van mej. F. van der Hoog, verwacht, dat zo'n 2500 reünis ten en leden van de V.V.S.L. aan deze viering deel zullen nemen. Enige be kende oude gebouwen in Leiden, waaronder vanzelfsprekend het club gebouw aan het Rapenburg, zullen tijdens de vier officiële feestdagen vrolijk verlicht worden. Lustrum Collegium Theologium Maandag 30 november a.s. zal het Col legium Theologicum F.F.F.-Nemo S.S.S. het dertiende lustrum vieren. Des mor gens worden reünisten ontvangen. Om kwart over drie geeft prof. dr. G. J. Hoenderdaal in de Gewelfkamer van de Academie een lezing onder de titel „Ho mo faber". Om vier uur volgt een re ceptie van het bestuur in de ontvangst kamer van de Academie. Telefonerentikken, schrijven. De lustrumcommissie van de V.V.S.L. heeft in deze dagen handen vol werk. Leidsche Assurantie Club In „Het Gulden Vlies" hield de Leidsche Assurantie Club haar maande lijkse bijeenkomst. De heer P. C. van der Most van Spijk hield een interres- sante causerie over houtaantasting en hout conservering. Hout is en blijft een belangrijk materiaal in de woning, om dat het vele goede eigenschappen bezit. Hou bezit echter ook vijanden, die ver rotting en verderf kunnen brengen. Hier in Nederland geschiedt deze aan tasting hoofdzakelijk door insecten (de huisboktor) en zwammen (schimmels in diverse soorten). Terwijl men het vanzelfsprekend vindt dat beton en ijzer door chemische middelen worden bewerkt om het te beschermen, staat men echter nog geheel onwennig tegen over het beschermen van hout tegen agressieve biologische invloeden. Aan de hand van een tweetal films liet spreker zien hoe zwammen en in- sekten, die van hout leven, geniepig hun weg gaan. Zwammen, die vaak voorko men in begane grondvloeren, in kasten en keukens kunnen grote schade toe brengen. Het is mogelijk zich hiertegen te beschermen. Het verzekeren van bouwhout tegen houtbederf is in het buitenland niets nieuws. In Scandinavië bestaat de oudste Maatschappij reeds 25 jaar. De waarde van de verzekering ligt juist in de preventieve voorzorg, welke door biologisch geschoolde men sen wordt verzorgd. Door een regelma tige controle op de verzekerde woon huizen blijft het hout in de woning ge conserveerd en kan niet worden aange tast. Na de pauze ontwikkelde zich een ge animeerd vraaggesprek over diverse de tailpunten. Dr. Schmitz sprak over Oostelijk Nieuw-Guinea Dr. Carl A. Schmitz, privaatdocent aan de Universiteit te Keulen, heeft gisteravond in de aula van het Rijks' museum voor Volkenkunde een lezing gehouden over het onderwerp „In den Talern des Finisterre Gebirges Neu- guineas" (In de dalen van het Finis- terregebergte op Nieuw-Guinea). Dr. Schmitz heeft geruime tijd doorge bracht op dit (Australische) deel van Nieuw-Guinea en was daardoor in staat het land en zijn bevolking te observeren in zeden en gewoonten. Zoals de naam van het Finisterre- gebergte (finis-terre: einde van de we reld) al aanduidt zo is het ook inder daad; een eenzaam en onherbergzaam landschap. Dr. Schmitz maakte tijdens zijn verblijf vele dia's, die hij gisteren vertoonde en waarbij hij vele interes sante bijzonderheden wist te vertellen. Hij stond geruime tijd stil bij de ver schillende bevolkingstypes, die men op dit deel van Nieuw-Guinea aantreft. Ook vestigde hij de aandacht op de middelen van bestaan. De Papoeabevol king van Oost Nieuw-Guinea heeft zelfs een eigen scheppingsverhaal, zo vertelde dr. Schmitz. Aan de hand van een film gaf dr. Schmitz tenslotte een overzicht van de plechtigheden rond het opnemen van novices in de Papoeastam. Helaas was dr. Schmitz destijds niet in staat deze inwijdingsplechtigheid in kleuren te ver eeuwigen, doch ook zonder dat was het een spektakel, dat de toeschouwers boeide. NRV bezocht Zwitserland De foyer van de Stadsgehoorzaal was gisteravond tot de laatste plaats bezet met leden van de Leidse afdeling der Nederlandse Reisvereniging voor de filmavond die men hield. Het program ma werd verzorgd door de heer H. Hiem- stra, propaganda-chef van het Natio nale Zwitsers Verkeersbureau, die met vijf prachtige geluidskleurenfilms de nodige voorlichting gaf. Na een uitleg bij elke film, nam de heer Hiemstra de toeschouwers in gedachten mee naar tal van bekende toeristencentra, die Zwit serland rijk is. Men bracht een bezoek aan enige van de ruim 300 meren, die Zwitserland telt en waarvan het meer van Genève 580 vierkante km. groot en 350 m. diep behoort tot de mooiste ter wereld. Per postauto reist men langs tal van prachtige bergwegen van Lu gano naar St.-Moritz, het bekende win tersport-oord en knooppunt van vele continentale busverbindingen. In het Berner-Oberland, bij uitstek geschikt voor hen, die van een rustige vakantie houden, kunnen op talrijke uitzichtpun ten de majestueuze Alpen worden be wonderd. Elke streek heeft haar eigen folklore, die al naar gelang de bevolking tot het Duits, Frans, Italiaans of Ro maans sprekende gedeelte van Zwitser land behoort, geheel verschillend is. Met een film over „een vossenjacht" op ski's door een aantal skileraren (essen) van de Skischool te Arosa en de film over de bestijging van de Finsteraar- horn (4300 m.) door een drietal leden van de Alpen-school te Rosenlaui be sloot de heer Hiemstra dit interessante bezoek aan Zwitserland. De heren J. L. van Vliet te Hazers- woude, Q. v. d. Slot te Noordwijkerhout en J. v. d. Star te Hoogmade zijn ge slaagd voor het patroonsexamen be- roepsgoederenvervoer over de weg. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wie biedt wie een. vuurtje aan? Nooit de dame de heer. En mócht U, meneer, Uw „vuurtje" in Uw andere pak hebben laten zittenaanvaardt U dan het doosje of de aansteker van de dame en bedient U haar daérmee. De dame zal in U, ondanks Uw vergeetachtigheid, toch de ware „cavalier" herkennen! Weet U waar men bij voorkeur niet rookt? In lift, dokterswachtkamer, museum, garage en voor het loket van bijvoorbeeld bank- en postkantoor. Weet U wat bij voorkeur iedereen graag gepre senteerd krijgt? Gladstone. Want Gladstone is - met of zon der Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U (Van onze Amsterdamse redacteur) De Stichting Nederlands Filminstituut te Amsterdam zal. de grote stap wagen: in het najaar van 1960 gaat de onderafdeling Neder landse Filmacademie op volle toeren draaien. Sinds 1958 heeft de Filmacademie twee leergangen, namelijk „scenario en draaiboek" en „filmhandel". Volgend jaar worden deze uitgebreid met „produktie en regie", „camera en montage" en „laboratorium en geluidstechniek". Het geld, dat met deze uitbouw van het leerprogramma Is gemoeid, hoopt men o.a. te verkrijgen uit subsidies van Rijk en gemeente. De aanvragen zijn ingediend en het stichtingsbestuur is hierover optimis tisch gestemd. Trouwens B. en W. van Amsterdam hebben de raad gevraagd om een noodzakelijkheidsverklaring voor de academie, die voor de subsidiëring van overheidswege nodig is. Plaatsgebrek In hun toelichting zeggen B. en W.: „Kandidaten die voorheen een dergelijke opleiding wilden volgen, waren aange wezen op de filmvakscholen in het bui tenland. Dit vroeg echter grote finan ciële offers. Degenen voor wie dat geen beletsel vormde, toonden daarna veelal om welke reden dan ook geen bereidheid meer om een functie in Nederland te aanvaarden. Wij zijn van oordeel dat door het oprichten van een school in Amsterdam deze bezwaren ondervangen zullen worden". Prijsuitreiking „Door Eendracht Verbonden" Tijdens een gisteravond in Café Aniba aan de Herenstraat gehouden bijeenkomst van de Leidse Tuiniers- en Bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" vond de uitreiking plaats van prijzen, welke bij diverse wedstrij den waren behaald. De ere-voorzitter, de heer J. Jonker, tevens voorzitter van de jury, sprak er zyn bijzondere waardering over uit, dat het bestuur in het kader van deze wed strijden ook de volkstuinen had opge nomen. Hierna ging de heer Jonker over tot het uitreiken van de prijzen. In de tuinwedstrijd legde de heer P. Meyers met 81 pt. beslag op de wisselbeker, de plaquette was voor de heer Th. G. Buis <80 pt.). Overige prijswinnaars in deze afdeling waren in volgorde van punten- a^ntal: M. J. Verhagen, C. Streefland, j; B. Korenhof, B. J. Limburg, M. Meyers, mej. M. Meyers, C. Dreef, J. Wijling, N. Breedijk, mevr. Bink, P. Helverstein, P. Piket, H. Groenendijk, M. T. v. d. Leek en M. Dool. Volkstui nen; C. v. d. Mey (wisselbeker), A. Hof man, P. de Haas, K. C. Korenhof. J. H. Goossens, L. Slegtenhorst, H. F. Neder - berger en A. Zaalberg. Kweekwedstrijd: Th. G. Buis (wisselbeker), D. Ernst (plaquette), W. Dool, Th. G. Buis jr., J. B. Korenhof en J. H. Smit. Chrysanten wedstrijd: J. H. Smit (wisselbèker), J. H. Goossens. Dahliagroepen: J. H. Smit (verenigingsmedaille) en A. Hofman (Ballego-plaquette). Dahlia's (6) van een variëteit: W. Honders (plaquette). Fruit, peren: P. de Haas (plaquette), A. Hofman en H. F. Nederberger; appelen: A. Hofman (plaquette) en H. F. Neder berger. Na de uitreiking der prijzen voor alle prijswinnaars was er bovendien een zakje bloembollen dankte de voorzit ter van DEV. de heer J. H. Smit. de jury voor het vele werk aan de beoor deling verbonden. PLAATSGEBREK In het gebouw van het filminstituut in de Nieuwe Doelenstraat 68, waar de Nederlandse Filmakademie in afwach ting van het definitieve schoolgebouw is gehuisvest, is eigenlijk maar plaats voor 20 leerlingen. Er zijn er dertig en zij zijn het resultaat van een strenge selectie, want voor het eerste jaar van de hui dige leergangen waren 350 aanvragen. De leeftijden van de leerlingen liggen tussen achttien en dertig jaar. Sommi gen zijn al werkzaam geweest in de film industrie, voor zij met de tweejarige op leiding begonnen, anderen bezochten reeds een filmvakschool in het buiten land. De toelating staat uitsluitend open voor degenen die een einddiploma van een middelbare school bezitten, waarbij voor bepaalde vakken minstens een ze ven moet zijn gehaald. Voorts geldt voor iedereen een toelatingsexamen. Het schriftelijk gedeelte hiervan bestaat uit een vragenlijst op het gebied van de al gemene ontwikkeling en een kritische analyse van een door de examencom missie aangewezen film en een monde ling gedeelte dat bestaat uit een gesprek met de examencommissie onder meer over een film die de kandidaat moet hebben gezien. Het theoretische deel van de cursus wordt gehouden tussen oktober en april. De overige maanden van het jaar zijn de leerlingen in de gelegenheid een „stage" door te maken bij een filmpro- duktiemaatschappij. Voor de praktische lessen maakt men voorlopig dankbaar gebruik van de gastvrijheid van Cine- tonet Studio's in Duivendrecht. VEERTIG JAAR INVALIDITEITSWET De Raad van Arbeid zal 3 december in een bijzondere vergadering aandacht schenken aan het feit, dat het die dag 40 jaar geleden is, dat de Invaliditeits wet in werking trad en de Raden van Arbeid hun taak bij de uitvoering der sociale verzekering aanvingen. Na af loop van deze vergadering zullen voor zitter en leden van deze Raad door bet College in de Burgerzaal van het Stad huis ontvangen worden. PROT. CIIR. TONEELGROEP „PODIUM" De onlangs te Hilversum opgerichte Prot. Chr. Stichting Toneelgroep „Po dium" geeft maandag a.s. in de Schouw burg een voorstelling van .,'t Gaat om je leven", toneelspel van Helmut Harun, behandelend de zielenood van een deel der grote stadsjeugd na de tweede we reldoorlog. Han König voert de regie van dit stuk, dat op 10 november jJ. in Utrecht zyn première beleefde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3