FLITSEN V Kinderfeestjes: geknipt om te Huidgenezing RU ROL Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 Bijzondere tegenvallers (Van onze t.v.-medewerker) Veelal levert de filmavond geen stof op voor beschouwingen, maar de samen stelling van het NTS-programma van gisteren leek toch wel enige beloften in te houden. Daar was in de eerste plaats de als filmfantasie aangekondigde Deense pro- duktie „Het meisje en de schoenen'. Wij zouden een amateur, die dit geval tot stand zou hebben gebracht, graag de aanbeveling willen meegeven, dat hij alleszins verdient in de gaten te worden gehouden, met andere woorden: er is van hem misschien nog wel wat goeds te verwachten. Het begin was een beetje onnozel, maar als dat meiske dan tenslotte gala- schoentjes gaat kopen om daarmee over hobbelige keien te wandelen, dan wordt het wel een aanstellerige geschiedenis. Ze wordt een beetje licht geserveerd door een heel oud trucje uit te halen, namelijk door de oude schoenen te hulp I te laten komen op eigen kracht. Dat al- i les is een goede oefening en voorberei- ding voor een beginnend filmer. Alleen in geen enkel opzicht verantwoord is het in het water gooien van het nieuwe schoeisel, want die muiltjes kunnen er niets aan doen, dat ze zo stom worden gebruikt. Nu komt evenwel de tegenvaller: dit produkt is op het Eurovisie-festival 1959 naar Cannes gezonden en heeft daar een eervolle vermelding behaald. Tot overmaat van ramp gaat dan de NTS dit produkt van geestelijke en artistieke armoe nog vertonen op haar filmavond. Het is een te onbelangrijk geval om er de woorden bar en boos voor te ge bruiken, maar een goedkoop Jantje van Leiden is het toch zeker. Onze verwachtingen gingen zich daar na richten naar de filmdocumentaire, die het dagelijks leven, de zeden en ge bruiken van de nakomelingen van de Kroaten, die 400 jaar geleden in Oos tenrijk binnenkwamen, tot onderwerp had. Dit werkstuk van de Oostenrijkse televisie vormde de inzending voor de Prix Italia 1958. Hierover zou wel wat vriendelijks te zeggen zijn als voorlich ting en ontspanning, omdat het geheel zonder veel pretentie was en niet zonder smaak en geduld in elkaar was gezet. Naarmate echter de film vorderde, maakte een achterdocht zich van ons meester. Was dat in het Burgenland wel alles botertje tot de boom? Zijn die Kroaten zo dol op Oostenrijk? Nu is het hier niet de plaats voor een les in geschiedenis, maar de jongste tijd heeft toch wel wat anders te zien ge geven dan ons in dit filmpje werd voor geschoteld. Om te beginnen behoorde het Burgenland tot Hongarije en werd het eerst bij de Vrede van Saint Germain bij Oostenrijk gevoegd, waarin het in 1921 als bondsstaat werd opgenomen. In de cember van datzelfde jaar werd echter een niet door Oostenrijk erkende volks stemming gehouden als gevolg waarvan drie der Burgen aan Hongarije toevielen en 't vierde aan Tsjecho-Slowakije. Dat is bepaald wel andere koek. Het blijft het land van Haydn en Liszt, maar die hadden weinig met de Kroatische min derheid van doen. We hebben nóg een slakje om zout op te leggen. Bij het do pen van een kind werd zout gebruikt als symbool van bitterheid in het leven. Of men er nu het Oude of het Nieuwe Tes tament op naslaat, wij kunnen er als leken met geen mogelijkheid een beves tiging van op het spoor komen. Integen deel: de profeet Elisa gebruikte het om het brakke water van de bron te Jericho „zoet" te maken. Wat willen we met dit en het vorige verhaal zeggen? Dat we, als we mopperen op de NTS, zelfs al doen we het met grond, niet over het hoofd moeten zien, dat het buiten ons land ook niet uitsluitend rozegeur en maneschijn is, want als de officiële produkten van een zo wankele makelij zyn, vraag dan niet wat men elders zo in de loop van de gewone dagen de kij kers voorzet. Gelukkig is de ons toege meten plaatsruimte hiermede op, zodat we onze ergenis over de rolprent, die de hoofdschotel vormde in de pen kunnen houden. Het ging over een jongen, wiens vader een moordenaar was en de appel viel niet ver van de boom Het kon er toch ook eigenlijk best bij: na een vertekend beeld van het leven, en een vervalsing van de geschiedenis, past een smaad op de ziel wonderwel. Advertentie Aanklacht wegens mishandeling afgewezen De officier van Justitie te Amster dam zal niet overgaan tot een vervol ging naar aanleiding van een aan klacht, die een 24-jarige gedetineerde kantoorbediende onlangs heeft inge diend tegen de directie en negen bewakers van het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam terzake van mishandeling. Dit heeft de raadsman, mr. J. A. van Waarden, meegedeeld tijdens de behan deling van een appèlzaak tegen iemand, die voor het gerechtshof te Amsterdam bevestiging van het vonnis der recht bank (vier jaar gevangenisstraf) tegen zich hoorde eisen wegens enkele dief stallen met braak en inklimming. De kantoorbediende heeft einde sep tember, zoals gemeld, enige opschudding veroorzaakt met zijn verklaring, dat hij met gummiknuppels door bewakers was geslagen en dat hij een week lang vast gebonden op zijn brits in een cel had gelegen. De directie van het Huis van Bewaring verklaarde, dat men de man in overleg met de psychiater inderdaad op een brits had vastgebonden, doch dat men tot deze maatregel moest overgaan om hem tegen zichzelf in bescherming te nemen. Daarop diende hij de aan klacht in. De raadsman zei zich nog te beraden of hij tegen deze beslissing van de offi cier in beroep zal gaan. Zijn cliënt houdt vol „zwaar te zijn mishandeld". De raadsman neemt niet aan, dat alles ge logen is wat de gedetineerde heeft ver teld. Hij zei ook, dat hy geen inzage heeft kunnen krijgen van het rapport, dat de politie over deze zaak heeft uit gebracht. Gigantisch uitbreidingsplan voor Deventer Kosten 2'/i miljard gulden Gisteren is een plan, om van de oude hanzestad Deventer een grote stad te maken, aan de openbaarheid prijs ge geven. In een persconferentie hebben burgemeester mr. dr. N. Bolkestein, prof. dr. L. H. Klassen en de stedebouwkun- dige D. Zuiderhoek voorlichting gegeven over dit gigantische plan, dat beoogt in een tijdperk van 20 jaar de bevolking van de stad op te voeren van 55 duizend op 250 duizend en voor deze kwart mil joen mensen woon-, werk- en recreatie- gelegenheid te scheppen. Een opgave waarmede ruwweg VA miljard gulden is gemoeid en die mede daardoor geen plaatselijke aangelegenheid meer is. Het gemeentebestuur van Deventer is, naar de burgemeester mededeelde uitge gaan van de gedachte, dat de overbe volking van het westen spreiding van de bevolking op grote schaal noodzake lijk maakt. (ook in kleur) Explosie te Leerdam in gasfabriek Dode en gewonden Vanmorgen te ongeveer kwart over acht heeft zich in de gasfabriek van Leerdam een explosie voorgedaan, die aan een ongeveer 40-jarige employe, de heer C. Verdoorn, het leven heeft ge kost. Een man werd ernstig en een tien tal anderen gewond. Er ontstond brand, die bestreden werd door de bedrijfsbrandweer en de brand weer van Leerdam. De gasfabriek is grotendeels verwoest. De explosie, heeft ook honderden ruiten in de straten van het stadje doen sneu velen. Daardoor zijn duizenden dakpan nen weggevaagd. Drie personen hebben ernstige brandwonden opgelopen. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis te Leer dam. De andere slachtoffers hebben lichtere brandwonden of een shock. De ontploffing heeft plaats gehad in een kelder waar de generator stond op gesteld, die de schakel vormt tussen de produktie en de distributie van het gas. Het zal minstens 24 uur duren, voor dat op een andere wijze de gasvoorzie- ning van Leerdam is veilig gesteld. Amerikaans vliegtuig op huizen: 11 doden Een vracht-Constellation van de Trans World Airlines is maandagnacht by Chicago op een rij huizen terechtgeko men waardoor de bemanning van drie personen en tenminste 8 bewoners van een aantal huizen die in brand raakten, zyn omgekomen. Het vliegtuig, dat kort tevoren van het Midway-vliegveld was opgestegen voor een vlucht naar Los Angeles, was teruggekeerd voor het uit voeren van een noodlanding, stortte neer. Volgens ooggetuigen kwam de Constellation met het geweld van een bomontploffing op de huizen neer. Twee uur nadat het vliegtuig was neergekomen, waren de brandweerlieden nog bezig met de blussing. Vier huizen en een blok flats werden vernield. Een van de bewoners, de -31-jarige Thomas Fracassi, zei dat het vliegtuig het dak van zijn huis had geraakt. Het dak kwam terecht in zijn slaapkamer. Twee van zijn drie kinderen liepen lichte verwondingen op. Zijn vrouw en het derde kind waren ongedeerd. Daarna raakte het toestel een flat achter zijn woning, die onmiddellijk vlam vatte. Besluit Produktschap Siergewassen Teeltrechtareaal bloemkwekerij met vijf percent uitgebreid Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft zich vanmiddag akkoord verklaard met een advies van de Commissie van Bystand voor de Bloemkwekerij, per 1 januari 1960 het teeltrechtareaal voor bloemkwekerypro- dukten met vijf percent uit te breiden en aan bloemkwekers, die periodeteelt- recht hebben, toe te staan het door deze uitbreiding verkregen periodeteeltrecht te gebruiken voor het verlengen van dat of van enig ander op hun naam staand periodeteeltrecht. Dit houdt in dat het als uitzondering ook is toegestaan teelt- recht voor een periode van langere duur te vervangen door dat van kortere duur, alsmede van periodeteeltrecht voor verwarmd glas door dat voor niet verwarmd glas en/of open grond. VOOR HEDENAVOND Hilversum L 402 m. NCRV: 18.15 Spectrum v. h. chr. orga nisatie- en verenigingsleven, lezing. 18.30 Leger des Heils-kwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. IS.10 Op de man af. praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Popul. muz. 20.15 Con- certgebouw-ork. en solist. 22.15 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverd king. 23.00 Platen- nieuws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. Daarna: comm. op het nws. en eet. 18.30 Roemeense muz. 19.00 V .d. kleuters. 19.10 De christen 1. d. veranderende samenleving, toespr. 19.25 VARA-Varla. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.35 Millicent, hoorsp. 21.30 Jazzmuz. 21.50 Zang en gitaar. 22.20 Keuren en kiezen, "iraatje. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 luzikaal praatje. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. 20.20 Een poëtische fllmfantasie. 20.30 Film- documentaire. 21.0022.30 Speelfilm. leugd. 7.40 Morgengebed en overweging. VOO Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. -d- hulsvr. Advertentie Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Herter over Berlijn De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, heeft gisteren op een persconferentie in Washington ver klaard dat de V.S. graag een betere re geling voor Berlijn zouden willen opstel len als dit mogelijk is. Kroesjtsjef heeft een jaar geleden de crisis rond Berlijn acuut laten worden, zo zei Herter. De Russische premier zei toen dat de Westelijke mogendheden geen rechten in Berlijn hadden en dat hij van plan was hen uit Berlijn te gooien. Maar daarna heeft Kroesjtsjef een ander geluid laten horen. Hij erken de de rechten van het Westen en sprak niet meer over een eenzijdige actie van de Russen in dit verband aldus Her ter. Hy zei voorts, dat er nog steeds geen datum voor een topconferentie met de Russen was vastgesteld en dat dit waar schijnlijk ook niet zal gebeuren vóór de Westelijke topconferentie, die op 19 de cember in Parijs zal beginnen In verband met de rede, die Dean Acheson, ex-minister van Buitenlandse Zaken van de V.S., de vorige week op de conferentie van NAVO-parlementariërs heeft gehouden, zei Herter dat hij de mening, die Acheson in deze rede ver kondigd had, niet zo maar kon delen. Acheson had gezegd dat de Westelijke landen niet met de Russen over de kwestie-Berlijn moeten onderhandelen en dat de bestaande regeling in Berlijn de best mogelijke is. Acheson neemt aan dat de Russen nog steeds op het stand punt staan dat zij een jaar geleden in namen, aldus Her ter, maar dat is niet waar. De minister voegde hier echter aan toe dat het vertrek van de Weste lijke mogendheden uit Berlijn het uit eindelijke doel van Kroesjtsjef blijft. De uitbreiding van het teeltareaal met vyf percent werd ter vergadering in een verordening vastgelegd. Verscheidene organisaties hadden eigener beweging tot deze uitbreiding geadviseerd. Een achttal bloemenveilingen uit het gehele land daarentegen had te kennen gege ven, geen behoefte te voelen aan een algemene uitbreiding van het teeltrecht, maar wel een verruiming voorgesteld van de toewijzing van gratis teeltrecht aan pas beginnende jonge kwekers. De vergadering verenigde zich echter met een advies van een door de com missie van bijstand ingestelde kleine commissie, dat inhield de bestaande re geling voor de jonge kwekers te hand haven, doch daarin te doen vervallen de voorwaarde dat dit teeltrecht alleen aan natuurlijke personen kan worden uitge reikt. Ook beginnende kwekers, die lid zijn van een vennootschap onder firma, zullen er dus van kunnen profiteren. Tegen Commando luchtvaarttraepen Met ingang van 1 december zal het commando luchtvaarttroepen te Nijme gen worden opgeheven en zal het lucht- machtinstructieregiment in deze plaats onder commando komen van commo dore W. Bakker van het commando Luchtvaartopleidingen te Arnhem. Eveneens onder commando van com modore Bakker komen de luchtvaart officiers- en kaderschool te Breda en de luchtvaartbewakingskorpsschool te Gil- ze. De aftredende commandant van het De heer Van Dam zou de beginnende kwekers, die nu ruim drieduizend vier kante meter gratis teeltrecht krijgen Nederland het verst met malariabestrijding Nederlands Nieuw-Guinea is het verst gevorderd met de bestryding van de gevreesde malaria-ziekte. In Austra lisch Nieuw-Guinea is men juist begon nen met de uitwerking van een groot plan, dat beoogt, in de loop van 14 jaar malaria in het grootste deel van het gebied onder de knie te krygen. In Australië zelf, waar slechts enkele kleine malaria-haarden bestaan, wordt streng tegen invoering van nieuwe ge vallen gewaakt. In de Britse Salomons eilanden zijn bestrydingsplannën in het voorbereidende stadium. Een en ander bleek tijdens de mala ria-conferentie. die te Port Moresby in Australisch Nieuw-Guinea is gehouden. De Nederlandse delegatie, welke be stond uit de artsen D. Metselaar en W. J. O- M. van Dijk, alsmede uit de ento moloog de heer R. Slooff, drong er op aan, dat de malariasectie van Austra lisch Nieuw-Guinea spoedig een begin zou maken met bestrijdingsmaatregelen in de grensgebieden, aansluitend aan reeds beschermde gebieden in Ned. Nieuw-Guinea. Gouverneur Platteel richtte telegra fisch een uitnodiging tot de afgevaar digden om voor de volgende conferen tie naar Hollandia te komen. Deze zal in maart 1961 worden gehouden. instructieregiment in Nijmegen kolonel P. J. Maters, wordt belast met het com mando over de nieuw op te richten kaderschool luchtmacht op het vliegveld Deelen. toegewezen, royaler willen helpen en daarvoor een belangrijk gedeelte van de vijf percent teeltrechtuitbreiding willen gebruiken. De voorzitter, ir. Verhage, was daartegen. Hy meende dat de juist beginnende kweker niet meteen in een volledig bedrijf moet komen en herin nerde ook aan de hulp die van andere zijde al kan worden verkregen, o.a. in de vorm van kredietmogelijkheden. De kleine commissie had voorts de mogelijkheid besproken, tegemoet te komen aan de hier en daar levende wens om aan kleinere bedryven een groter percentage van de uitbreiding van het teeltrechtareaal ten goede te doen komen en gedeelte van die uit breiding te reserveren voor de „ont wikkelingsgebieden". Hoewel er, ir hoofdzaak op grond van gevoelsover wegingen, een zekere sympathie be stond voor deze verlangens, zag de commissie in de praktijk geen andere mogelijkheid dan een uitbreiding van teeltrecht geheel aan alle geregis treerde kwekers voor hetzelfde per centage te doen toekomen. Minimumprijzen Het bestuur hechtte zyn goedkeuring aan een overeenkomst met Engeland be treffende minimum-exportprijzen voor bloembollen. Voor de hoofdsoorten tulpen, hyacin then en narcissen, zyn deze minimum prijzen in de overeenkomst vastgelegd, voor het bijgoed blyven zij onder con trole van het produktschap. De voorzitter lichtte toe dat deze over eenkomst, die een verhoging van de Engelse invoerrechten op bloembollen voorkomt, nodig was met het oog op de liberalisatie van de bloembollenimport, waartoe de Engelse regering inmiddels besloten heeft. De heer Roelofs, die in deze open bare vergadering niet tegen de over eenkomst wilde stemmen maar er wel zijn ernstige bezorgdheid over uit sprak, meende dat Engeland toch wel kans heeft gezien een muur van hoge prijzen op te trekken om daarachter de eigen cultures te beschermen. De voorzitter antwoordde daarop dat die muur nog veel hoger zou zyn ge weest als de invoerrechten verhoogd wa ren. De overeenkomst is niet gesloten om liberalisatie te krygen, maar om de tariefsverhoging, die in Engeland nogal eens met liberalisatie gepaard gaat, te voorkomen. De overeenkomst, die op 1 juli 1960 in werking treedt, zal voor lopig voor drie jaar gelden. Het produktschapsbestuur keurde ver der de begroting voor 1960 goed. Aan het einde van de vergadering overhandigde prof. dr. E. van Slogteren de gouden eremedaille van het Nicolaas Damesfonds aan de voorzitter van het produktschap, dr. A. J. Verhage, waar over wij elders in deze editie mélden. Atlas trof doel Op het proeftenrein voor raketten bij Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida is een proef met een in tercontinentale „Atlas-raket" volkomen De kegel van de raket is op minder dan 800 meter van het doelwit in de Atlantische Oceaan terechtgekomen. Dit doelwit lag 8.800 kilometer van het proefterrein. WOENSDAG Gerecht 10 Wydlngsdlenst Splrttlsch Genootschap. Spr. ds. De Kam. 8 uur nam. Marekerk: Winterwerk „Molenwijk". Spr. dr. J. Riemens over: „De blijvende bete kenis van het Evangelie". 8 uur nam. Middelweg 38: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O -cursus. Spr. dr. P. H. Pott „Het Boed dhisme en zijn kunst". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Chr. Gymnastiekver. „Jahn". 7.30 uur nam. Oegstgeest. IreneHervormde Gem. Poelgeester Wijkgemeente over: est ligt niet in Afrika". 8 uur nam. assenaar. Verenigingsgebouw: Na jaarsuitvoering Accordeonvereniging DVS. 8 uur nam. Wassenaar. Dorpscentrum: Verkoop middag Damesclub „Ora et Labora" 2 5.30 uur nam. DONDERDAG: Casino-theater: K. en O.-film: „The quiet man". 8 uur nam. De Kleine Burcht: Lezing Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Hotel Centraal: Vereniging tot IJsbe- strydlng: Jaarvergadering. 4 uur nam. Pieterskerk: Thanksgiving Day. 11 uur voorm. Pieterskerk: Herdenking 26 november 1940. Spr. prof. dr. H. C. van de Hulst. „Wat is het weten waard?". 4 uur nam. Plantage 16: Lezing dr. J. C. Groot voor niet-katholieken. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Alg. Ned. Bedrijfsbond voor Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Uitvoering Chr. Gymnastiekver. „Jahn". 7.30 uur nam. BINNENLAND Van heden af zijn ook schepen in gezet voor het vervoer van hooi en stro naar de door de droogte getroffen ge bieden. De burgemeester van Loppersum is overleden aan de gevolgen van het ver keersongeluk, dat hem gelijk gemeld te Leer (Duitsland) is overkomen. De heer J. D. van der Munnik werd 63 Jaar. BUITENLAND De Indiase minister voor Mynbouw heeft in het parlement heden medege deeld, dat de regering van India besloten heeft buitenlandse oliemaatschappijen uit te nodigen deel te nemen aan het zoeken naar olie in India. Dertien landen, waaronder Amerika, Engeland en Frankrijk, hebben in de po litieke commissie van de V.N. een reso lutie Ingediend, waarin de wenseiykheld van vrije verkiezingen in Korea wordt festeld. De indieners betreuren, dat Noord- lorea de Ver. Naties niet bevoegd acht de kwestie te behandelen. De vice-president van Zwitserland, dr. Giuseppe Leporl. is gisteren om ge zondheidsredenen afgetreden. Hij is 57 'aar. Vorige week waren al drie leden van .aet zeven leden tellende kabinet om ge zondheidsredenen afgetreden, dr. Lepori was minister van de Posteryen en de Spoorwegen .Deze zomer heeft hij een hartaanval gehad. Hij maakte sinds 1955 deel uit van de regering. De General Motors Cc bekendgemaakt, dat zij op assemblage van personenauto's zal her vatten. Op die dag zullen de assembleer- fabrieken van de afdelingen Cadillac en Corvair te Willow Run en van de afdeling Chevrolet te Janeville in Wisconsin, Nor wood in Ohio en te Flint in Michigan weer worden geopend. Aanvankelijk zullen deze fabrieken 4 dagen per week werken. Alle andere fabrieken van General Motors zullen op 14 december de produktie her vatten. De Sovjet-Unie heeft gisteren andere elf landen, die te Washington d De wetgevende vergadering van de Afrikaanse staat Niger heeft als wapen spreuk voor de republiek „broederschap, arbeid, vooruitgang" gekozen. Voorts werd het ontwerp voor een vlag goedgekeurd, die bestaat uit drie horizontale banen oranje, wit en groen met een oranje schijf in de middelste baan. ilsteren de ngtondeel nemen aan de conferentie over het Zuid poolgebied, gewonnen voor haar stand punt, dat er in dat gebied geen enkel soort kernproeven mogen worden geno men. Dit is in diplomatieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad vernomen. Con ferentiekringen zijn van oordeel, dat nu de weg vrij ls voor een snelle voltooiing van een verdrag, dat wellicht vrydag al zal kunnen worden getekend. De Westduitse motorenfabriek N.S.U. heeft bekend gemaakt een nieuw type, se- mi-roterende motor te hebben ontwikkeld, die waarschijnlijk van grote invloed zal zijn op de toekomstige autoproduktie. De nieuwe motor verbruikt minder brandstof, levert meer energie en weegt minder dan de conventionele zuigermotor. Zij houdt het midden tussen een zuigermotor en een turbine, die geheel uit roterende delen be staat. De ontwikkeling van deze motor heeft zes laren geduurd. Volgens de woord voerder biedt zij de voordelen van een zuigermotor en een turbine. De beheerschapscommissle van de V.N. heeft maandag J.I. met algemene aanse. onder VN-beheer staande ge bieden zal brengen, met als speciale taak het vaststellen van de oorzaken van de onrust, die kortgeleden in de door België beheerde, voormalige Duitse gebieden van Roeanda en Oeroendl heeft geheerst. De commissie nam het voorstel aan. nadat de Belgische vertegenwoordiger had ver klaard het te ondersteunen. De noodtoestand, die op 25 september na de moord op de Ceylonese premier, Bandaranaike, werd afgekondigd, is met een maand verlengd. Volgens officiële kringen ls een van ae redenen daartoe de wederinstelling van de doodstraf mogeiyk te maken. De Verenigde Staten en de Sovjet- Unie hebben gisteren een akkoord gete kend over ultwissellngsbezoeken van atoomgeleerden en eventuele samenwer king bij het bewerkstelligen van geleide thermonuclealre reacties. Het tekenen van het akkoord werd bekendgemaakt aan het einde van het bezoek van het hoofd van de Russische dienst voor het gebruik van kernenergie, prof. Emeljanof, aan de Ver enigde Staten. Abdel Krim, oud-opstandelingenlei der in het Rifgebergte in Marokko (1924/ 1926), heeft meegedeeld dat meer dan hon derd Algerijnse opstandelingen die hadden geweigerd hun wapens bij de Tunesische fiolitie in te leveren, asiel hadden gezocht n Libië. Hy voegde er aan toe, dat de Tunesische politie de opdracht had ge kregen de wapens van ae Algerijnse op standelingen in Tunesië in beslag te nemen. Deze maatregel was genomen on der invloed van de Franse en Algerilnse autoriteiten. China's grootste rystprovlncie See- Tsjwan (bevolking 65 miljoen) heeft dit jaar haar grootste droogte sedert tiental len Jaren gekend .aldus een bericht ln het Volksdagblad uit Peking. Vooral de rijst- en malsoogst waren zwaar getroffen, maar de graanoogst was hoger dan het vorige Jaar. Jhr. mr. Van der Goes van Naters, een der Nederlandse socialistische afge vaardigden ln het Europese parlement, heeft in een debat over Afrika gewaar schuwd voor ontbossing, uitputting van de bodem en erosie in Afrika als gevolg van een verbreking van het natuurlijk evenwicht. Daarvoor draagt de blanke de Tootste verantwoordelijkheid, aldus de heer /an der Goes. In de afgelopen zestig Jaar is reeds tweederde van het oerwoud ver dwenen en de verdwynlng van de fauna houdt hiermee gelijke tred. - Het 484 ton metende kustvaartuig „Holmglen" is dinsdagavond aan de oost kust van het Nieuwzeelandse Zuideiland gezonken. Er waren vyftien bemannings leden aan boord, van wie nog geen levend ls aangetroffen. Het schip was onderweg van Oamaru naar Wellington. Leiderdorp. Gebouw Eikenlaan Vergadering Prot. Interk. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzor ging. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht (grote zaal): „Ons Grunne- jerlaand". Delftse club speelt ..Berendje 4iksnut". 8 uur nam. Doezastraat 2a: Gew. Arbeidsbureau geeft voorlichting over Zuid-Afrika en :ihodesia. 8 uur nam Gerecht 10: Prof. dr. A. J. Rasker. spreekt over „Europa tussen Oost en West". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. van Huisvrouwen. Lezing en film over katoen. 2.30 uur nam. Gulden Vlies: Opening Leidse Llcht- week. 7 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. Spr. ds.Bar nard. 7.157.50 uur nam. Pieterskerk: Pauzeconcert Leids Studen ten Zangkoor en Collegium Musicum. 12.3012.55 uur nam. Schouwburg: VPRO-ensemble Benny Vreden met cabaretfantasie „Pampus". 8 uur nam. Thearoom-Rest. v. d. Heijden (Bree- straat)Ledenvergadering Ned. Handels reizigersver. 8 uur nam. Ouderavond Mytylschool. VOOR DONDERDAG 26 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V .d. 'glr _ulB' 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnbrneded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Ge- var. muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Avond rust, hoorsp. 15.00 Zang en piano. 15.30 Lichte muz. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 17.00 V .d. Jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Zang en piano. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Fanfare orkesten. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ens. en orgel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Ge- var. progr. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsport ultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Or- gelconc. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. 13.15 Meded. or gram. 13.20 Mil. ork. 13.55 Beursber. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Sopr., alt. hobo en plano. 15.00 Voordr. 15.20 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 V d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Zang. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 V .d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje 18.55 Gesproken brief. 19.00 V .d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Omr.ork. en plano. 21.00 Ahasverus, hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Journ. 22 55 Sportact. 23.05 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 De wereld van vandaag, lezing. 20.30 Ontmoetingen met het geluk, drie één- acters. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Schoolradio 16.00 Lichte muz. 16.45 Nwe. gram. 17.15 Kri tieken. 18.00 V .d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Interviews. 21.00 Hoor spel. 22.00 Nws. 22.15 Act. 22.45 Ork.conc. 23.30 Lezing. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Orgelspel, verz.progr. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V .d. kind. 15.00 V. d. vrouw (Om 15.30 Nws.) 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Mil. ork. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Theater- en filmmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en wedstr. tussen scholen. 21.00 Sa menzang. 21.30 Nws. en brlevenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Jazzmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.05 Filmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.50 Kamermuz. 20.15 Hoorsp. 21.15 Jazz muz. 21.45 Nws. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operafragm. 14.05 Gevar. muz. 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgelrecitel 18.30 Gram. 20.00 Ork.conc. 21.45 Nwe. gram. 22.25 Gram. 23.35 Idem. 23.53— 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Franse les. 17.17 Geestelijke cantates. 16.50 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse liederen. 18.20 V .d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 20.00 Missie- klankb. 20.30 De academie der dlscofie- len. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Ra dio Universiteit. 22.5523.00 Nws. 484 ni.: 12.02 Gevar. muz. 12.30 Orgel spel. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 14.30 Gevar. muz. 15.30 Gram. 16.05 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Zang- recital. 17.40 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Vrye tijd. 22.55 Nws. ZATERDAG Breestraat 19: gem. „Ecclesia". Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. Bijbel studie van 1011 uur voorm.; 1112 uur. Spr. N. Heykoop van Huis ter Helde. Lakenhal: K. en O. Kon. Ned. Toon kunstenaarsver. „Een uur moderne Ne derlandse muziek". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 10- Jarlg bestaan R.-K. Leidse Harmoniekapel. 8 uur nam. Zaal Maria Gijzensteeg: Receptie 10- Jarlg bestaan R.-K. Leidse Harmoniekapel. 5 uur nam. Voorschoten. („De Grote Vink"): Toneelver. Leidse Weg-Noord speelt: „Wat- klns". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hovah's getuigen: „Is dit leven alles wat wij hebben te verwachten??" 4 uur nam.; Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen: 5 uur nam. MAANDAG SchouwburgToneelgroep „Podium" ,,'t Gaat om je leven". 8.15 uur nam. Hotel Central: Ledenverg. Chr. Hist. Jongerengroep. Spr. G. v .d. Vliet over: Jeugd ln de chr. politiek. 8 uur nam. Harmonie: Ledenverg. Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren. 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezing >rof. dr. H. G. Beyen. „Een, acte uit het ■weede bedryf der Pompelaanse wand schilderkunst 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Auberge Frangalse (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pleter Giltay en Rein Dool. (tot 12 december). Lakenhal: Haagse Kunstkring. Werkd.: 104 uur; zondags: 14 uur nam. (tot 7 december). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Trianon: „Kat op een heet zinken dak" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino: „Met de kapitein aan tafel". 18 iaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zater dag: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tarzan en zyn vijanden". 14 Jaar Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag.: 2.30. 4.45. 7. en 9.15 uur. Ltdo: „Onstuimige driften". 18 Jr. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45 7 en 9 15 uur. Rex: „Het pantermei6je". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9 15 uur. Donderdag- cyclus: „CaValeria Rustlcana". 18 Jaar. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend Centraal-Apotheek Breestraat 74, tel. 20552. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Sa a weer wind ia üfs to E Amsterdam mist z 6 4 2 0.1 Den Helder mist z 6 6 2 0.5 Ypenburg mist z 4 4 2 0 Vlissingen geh. bew. z 3 4 3 0.6 Eelde mist z 3 4 2 0.2 De Bilt mist z 4 3 1 0.1 Twente motregen z 2 1 0 0.3 Eindhoven geh. bew. zzo 1 2 1 0.1 Z.-Llmburg geh. bew. zo 2 1 0 0.1 Helsinki zw. bew. zo 5 -3 -7 0 Stockholm regen O 3 6 5 2 Oslo geh. bew. z 5 7 5 0.3 Kopenhagen geh. bew. w 3 8 3 0 Aberdeen regen zzo 6 11 3 2 Londen zw. bew. z 5 14 5 0 Brussel geh. bew. z 3 2 2 7 Luxemburg ijzel z 2 -2 -3 0 Parys mist zo 1 4 3 0 Bordeaux geh. bew. ozo 6 10 5 0.4 Grenoble geh. bew. zzo 1 1 -2 0 Nice onbewolkt nnw 6 13 5 0 Beriyn Frankfort geh. bew. w 5 4 -3 0 geh. bew. z 2 1 -1 0 München mist wzw 1 0 -4 0 Zürlch geh. bew. z 2 0 -2 0 Genève geh. bew. w.stil 2 0 0 Locarno zw. bew. zzo 2 8 -1 0 Wenen zw. bew. zo 6 3 -2 0 Innsbruck licht bew. w.stil 9 -1 0 Belgrado mist w.stil 7 -4 0 Athene half bew w.stil 14 Rome regen zo 6 15 10 ~5 AJacclo regen ono 2 17 3 0 Madrid onbewolkt w.stil 15 1 0 Mallorca onbewolkt nno 4 17 2 0 Lissabon mist n 2 9 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2