Voor het eerst vertrouwenskwestie in Frankrijks Vijfde Republiek WEERBERICHT Financieel bagatel oorzaak van opgewonden debatten in Kamer Onze Sint-Nicolaas- advertentie-knipselprij s vraag BONN WEIGERT PUBLIKATIE VAN FRANSE „SPIJT-BRIEF" Dr, Holtrop besprak invloed van Europa's herstel op Amerika Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 No. 29908 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN X7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Opgewonden debatten, die soms de schim opriepen van de Vierde Republiek, hebben de Franse premier Michel Debré in de afgelopen nacht genoopt door het stellen van de vertrouwenskwestie het voort bestaan van zijn regering op het spel te zetten teneinde de staats begroting voor het komende jaar door het parlement aanvaard te krijgen. Als onmiddellijk antwoord op dit gebaar dienden de socialis ten daarna een censuur-motie in (het enige wapen waarover de volksvertegenwoordiging in de Vijfde Republiek nog beschikt) om te pogen de regering haar wil op te leggen. Niettemin maakt Debré aanzienlijk meer kans zijn doel te bereiken dan de socialisten, die waarschijnlijk niet de benodigde stemmen zullen krijgen. Het parle ment is nog altijd niet vergeten, dat het, krachtens de wil van generaal De Gaulle, ingeval van een crisis de regering niet lang zal overleven. En voor raadpleging van de kiezers wordt in het Palais Bourbon in het algemeen maar weinig gevoeld. men echter tevens de inzet van een eerste krachtproef tussen generaal De Gaulle en het parlement. De Gaulle had vorig jaar nu eenmaal besloten om ook van de oudgedienden een bescheiden of fer te vragen, en op zijn laatste pers conferentie verklaarde hij op vaste toon dat hij ook op dit stuk niet van terugkrabbelen zou weten. Ofschoon men de poilus uit de eerste wereldoorlog hun kleine pensioentje graag zou gunnen, mag men het voor het laatste restje parlementarisme dat in de vijfde republiek nog bestaat niet temin betreuren, dat de socialisten het prestige van de Kamer nu in de weeg schaal hebben geworpen. Want, als ge zegd, het is wel uitgesloten, dat die weegschaal ten gunste van het parle ment en van de oudgedienden door zal kunnen slaan. Het zwaard van Da mocles, dat De Gaulle permanent boven het Palais Bourbon heeft opgehangen, lijkt zeker doelmatiger dan het houten sabeltje van het censuurrecht, waarmee de socialisten, de communisten, alsmede een handjevol andere ontevredenen de regering nu angst proberen aan te jagen. Straf op verminken van kinderen in India Het Indiase Huis van Afgevaardig den heeft gisteren met algemene stem men een wetsontwerp goedgekeurd, waarin strenge straffen worden gesteld op het ontvoeren van kinderen, die ver volgens worden verminkt, om ze beter als „bedelkinderen" te kunnen gebrui ken. Op het ontvoeren zal in het vervolg een gevangenisstraf van tien jaar en een boete worden gesteld, terwijl het ver minken van de kinderen met levenslan ge gevangenisstraf zal worden bestraft. Tijdens het debat verklaarden enkele afgevaardigden dat er georganiseerde benden bestaan, die kinderen ontvoeren en ze vervolgens de ledematen breken, waarna ze als „bedelkinderen" worden gebruikt. Het wetsontwerp Is doorgezonden naar de Senaat. Zwaard van Damocles contra „sabeltje" van het censunrreclit De nieuwe grondwet verlangt, dat de parlementaire debatten over de begro ting het enige onderwerp waarover de Kamer in feite nog iets heeft in te brengen uiterlijk veertig dagen du ren. Om middernacht was deze uiterste grens bereikt. In de loop van de dag en de avond van gisteren had de regering erin mogen slagen in sneltreinvaart op één na alle ministeriële begrotingen te doen aanvaarden. Maar met het laatste budget liep het spaak, want toen kwam het oude zeer van de pensioenen der oudstrijders weer aan de orde! Financieel-techniseh gesproken betreft het hier maar een bagatel! Een bedrag van vjjf miljard franken, dat onder een half miljoen oudgedienden verdeeld zou moeten worden en dat nog niet eens een vjjfde procent van de totale begroting vertegenwoordigt. Die rijf miljard vor- De 0-27 gaat naar de sloper Na eerbiedwaardige staat van dienst De 1195-tons onderzeeër 0-27 is voor lopig van de operationele sterkte afge voerd, zo heeft een woordvoerder van de Kon. Marine verklaard. Het ligt in de bedoeling de duikboot, die kan bogen op een eerbiedwaardige staat van dienst, in de naaste toekomst te verkopen. De onderzeeër is de derde, welke de Kon. Marine voor de sloop zal aanbieden. De 0-21 en de 0-24 zijn reeds eerder als schroot verkocht. De 0-27 werd in de oorlog door de Duitsers afgebouwd en werd in juli 1945 toege voegd aan de operationele vloot van de Kon. Marine. Nu de 0-27 van de operationele sterk te is afgevoerd, beschikt de Kon. Ma rine nog slechts over vier duikboten, t.w. de Walrus en De Zeeleeuw (tot 1963 in bruikleen van de VS), de Tijgerhaai en de Zwaardvis. In het voorjaar van 1960 hoopt men de nieuwe drie-cilinder duikboot Dolfijn in dienst te kunnen stellen. Een tweede onderzeeër van het zelfde type. de Zeehond, eveneens in aanbouw bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij zal het volgend voorjaar te water worden gelaten. Schiklersstaking in Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) De onrust die reeds een week heerst onder de Amsterdamse schilders, heeft gisteren geleid tot een staking van bij na honderd schilders, allen werknemers van een bedrijf, dat werken onder han den heeft In de nieuwbouw van Am sterdam-West. Het werk is neergelegd uit protest tegen het feit dat de schil- derspatroons van Amsterdam in het ver volg voor loon- en premiebetalingen niet boven de c.a.o.-normen zullen gaan. In de afgelopen week zijn de werkne mers diverse malen bijeengeweest ter bespreking van de nieuwe maatregel van de schilderpatroons. De patroons op hun beurt zien ook geen oplossing meer. Zij zeggen met de rug tegen de muur te staan nu de werkgevers aan de lopende band worden veroordeeld wegens het uitbetalen van zwarte lonen, waarbij zelfs vonnissen met voorwaardelijke sluiting van de bedrijven. In de bouwwerelwordt deze gang zaken met zorg gadeslagen. Immers: een algemene staking van de schilders zou een ernstige stagnatie in de woning bouw kunnen betekenen. Krupp op weg naar volledig „herstel" In economische 'kringen in het Roer gebied meent men, dat het voormalige gigantische Krupp-concern op weg is zich volledig te herstellen. In dit ver band wordt er de aandacht op gevestigd, dat de mijnondernemingen van Krupp op 15 december as. opnieuw zullen wor den ondergebracht in een enkele onder neming, die Essen-Rossenray AG. welke onderneming reeds werd opgericht ten tijde van de ontvlechting van het con cern.. Naast laatst genoemde onder neming werden indertijd nog drie andere ondernemingen opgericht, n.l. de Han- nover-Hannibal AG, de Bochum-Horde- len, de Constantin der Grosse Bochum. Deze drie ondernemingen zullen per 15 december opgaan in de Essen-Rossen ray AG.. Volgens de door de geallieerden op gestelde wetgeving zou Krupp afstand moeten doen van al zijn belangen in de zware industrie (mijnen en staalfabrie ken) en wel voor 1959. De leiders van de onderneming hebben echter verklaard, dat zij geen gegadigden hebben kunnen vinden en dat maatregelen van deze aard 14 jaar na het eind van de oorlog overigens een discriminerend karakter zouden dragen.. Zolang echter nog niet bekend is welke houding de geallieerden in deze nu zullen aannemen, zal de nieuwe trust formeel niet onder de naam Priedrich Krupp kunnen opereren. In de aula van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam is gis teren de Reina Prinsen Geerligs- prijs door de heer A. Prinsen Geer- ligs uitgereikt aan de 22-jarige J. Bernlef (links) uit Amsterdam, pseudoniem voor H. J. Marsman, voor zijn verzenbundel „Kokkels" 600.- aan prijzen De advertentie-knipselprijsvraag, welke wij gisteren en vandaag ter gelegenheid van het komende Sint-Nicolaasfeest publiceren, heeft in de loop van meerdere jaren haar grote populariteit bewezen. Het is dan ook op veelvuldig verzoek van tal van lezers zowel als adverteerders, dat wij er nogmaals een afdrukken. Ten behoeve van hen, die de gebruiksaanwijzing van een dergelijke puzzel des ondanks niet mochten kennen, laten wij hieronder de spelregels volgen: Onze editie van gisteren, die U natuurlijk als gevolg van onze waarschuwing zorgvuldig heeft bewaard, bevatte een aantal zakelijke advertenties (waaronder dus niet begrepen de familieberichten, personeels-aanvragen, Sleuteltjes e.d.), waarvan U vandaag een precies even groot aantal uitknipsels, op twee pagina's bijeengebracht, terugvindt. Deze knipsels zijn genummerd van 1 tot en met 216, zodat meteen weet hoe veel advertenties in deze prijsvraag betrokken zijn. Onze vraag is nu een lijst samen te stellen, genummerd van 1 tot en met 216, waarin U te kennen geeft aan welke advertenties deze knipsels ontleend zijn. De oplossingen, welke ondertekend moeten zijn met de naam en het volledig adres van de inzenders, dienen uiterlijk woensdag 2 december des middags te 2 uur in het bezit te zijn van onze Redactie. Zij moeten gericht zijn aan de Redactie van het Leidsch Dagblad en op de enveloppe het opschrift „Knipselprijsvraag" dragen. Later binnenkomende inzen dingen worden onherroepelijk terzijde gelegd. Voor de goede oplossingen stellen wij een bedrag van in totaal f. 600.beschikbaar, t.w.: EEN HOOFDPRIJS VAN EEN HOOFDPRIJS VAN EEN HOOFDPRIJS VAN DRIE HOOFDPRIJZEN VAN TIEN PRIJZEN VAN TWINTIG PRIJZEN VAN VEERTIG PRIJZEN VAN f. 100.— f. 75.— f. 50.— f. 25.en voorts f. 10.— f. 5.en f. 2.50 De prijzen zullen worden uitgereikt in de vorm van bonnen ter waarde van f. 2.50, welke uitsluitend inwisselbaar zijn bij de adverteerders, die blijkens hun advertenties in ons Blad van gisteren deelnemen aan deze prijsvraag. Over de toekenning der prijzen beslist uitsluitend onze Redactie; er kan daar over geen discussie of correspondentie mogelijk zijn. Men kan natuurlijk aan zijn of haar inzending de een of andere attractieve vorm geven en de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat wij daarvoor enkele extra-prijsjes beschikbaar stellen, doch zulks is volstrekt niet noodzakelijk om op basis van volstrekte gelijkgerechtigheid deel te nemen aan deze prijsvraag. Wij wensen onze puzzel-grage lezers en lezeressen veel genoegen bij de oplossing der voor hen liggende moeilijkheden en veel succes bij de daaruit voortvloeiende winstmogelijkheden. Ondanks Franse hooghartigheid willen de Westduitsers idylleniet verstoren Bondgenoot veertien dagen in de kou (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken is niet van plan, zo bleek gisteravond, de Franse brief over het incident met Zwaar bewolkt De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend zwaar bewolkt en nevelig weer met later hier en daar enige regen of motregen. Matige, aan de kust tijde lijk vrij krachtige zuidelijke wind. Iets zadhter. (Opgemaakt te 11 uur). 26 NOVEMBER. Zon op: 8.17 uur: onder: 16.37 uur. Maan op: 2.48 uur; onder: 14.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.40 uur. Laagwater te 7.05 en 19.29 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Prins Bernhard en Prinses Irene terug uit Wenen Prins Bernhard en Prinses Irene zijn gistermiddag om twee uur uit Wenen te Soestdijk teruggekeerd. De reis werd ge maakt met de regeringsdakota. die om half twee op Soesterberg landde. het Duitse schip Bilbao te publice ren. Dit heeft de mening in Bonn versterkt dat van Franse zijde ten deze alleen maar spijt over het gebeurde is uitgedrukt, maar geen excuses zijn aangeboden. En voorts dat de regering-Adenauer de Fransen niet aan verdere Duitse kritiek wil bloot stellen. Het Hamburgse vrachtschip Bil bao werd op 4 november in het Kanaal buiten de Franse territo riale wateren door Franse oor logsschepen aangehouden, door zocht en vervolgens naar de Franse haven Cherbourg gebracht op verdenking van het vervoeren van wapens voor de Algerijnse opstandelingen. De in beslag ge nomen lading van het schip bleek later evenwel slechts te bestaan uit stormlantaarns en munitie v jachtgeweren! Aarzelend zond Bonn pas vijf dagen na het incident een protestnota aan Parijs en eerst maandag jl. antwoord de de Franse regering daarop. Zij liet. zoals men hier zegt, een bondgenoot veertien dagen lang in de kou staan Het antwoord zelf bevat daarenboven nog niet eens formele excuses, maar spreekt slechts van spijt die de Franse regering heeft over het gebeurde in het Kanaal. Ook over een schadevergoeding aan de Hamburgse reder reppen de Fransen met geen woord. En dat, of schoon vaststaat, dat de Fransen hier een misgreep hebben gedaan: de Bilbao vervoerde geen wapenen voor Algerije en voer buiten de territoriale wateren. Men neemt in Bonn algemeen aan, dat deze Franse nota nu juist niet van het soort is, waarover partners onder elkaar geestdriftig kunnen worden. Al les duidt er evenwel ook op, dat Bonn in deze maanden De Gaulle niet voor het hoofd wil stoten. Zo is hier het ge rucht verspreid dat Bondskanselier Adenauer hoogst persoonlijk het oor spronkelijk door het ministerie van Buitenlandse Zaken opgestelde protest aan de Fransen heeft „verbeterd", dat wil zeggen: verzacht. Van regeringszijde is dit gerucht tegengesproken. De Duitse zachtmoedigheid ten deze gaat volgens de oppositie te Bonn thans zover, dat de regering de brief zonder excuses van Pa rijs niet wil publiceren om de Duits- Franse idylle niet te verstoren. Zij in casseert dus als het ware volgens de oppositie een nieuwe Franse stomp on der de gordel Communisme actief in tie Soedan Generaal Ibrahim Abboed, president van Soedan, wiens bewind 14 dagen ge leden een staatsgreep overleefd heeft, verklaarde im een vraaggesprek met een Egyptisch blad dat dinsdag is gepubli ceerd, dat het communisme voor hem .vijand nummer een" is. Volgens Abboed is het communistische gevaar in Soedan de laatste tijd groter geworden. De communisten waren in de gelederen van boeren en arbeiders door gedrongen. In dit verband gewaagde hij van ongeregeldheden door spoorwegar beiders met het doel het spoorwegver keer te ontwrichten. Dit plan was mis lukt en de regering had de arbeidersge lederen van communisten gezuiverd. Deze hadden zich toen tot de boeren en studenten gewend, „maar mijn rege ring is waakzaam". De communisten, aldus Abboed, zaten achter alle samenzweringen in Soedan en ook achter de jongste poging om de regering omver te werpen. Abboed waarschuwde tenslotte, dat het internationale communisme zijn activiteit thans richt op Afrika door de Afrikanen te gebruiken in him strijd tegen het imperialisme. f25.000 op nummer 16431 In de 545ste Staatsloterij is in de vierde klasse een prijs van f25.000 ge vallen op nummer 16431. wordt met normale rechten en spel regels zoals die onder zeevarende mo gendheden en vooral onder bondgenoten gelden. En voorts dat de regering- Adenauer de verhouding tot Parijs wil Men krijgt de indruk, dat van Franse behandelen als een kasplantje en alles kant op bepaald onelegante, om niet te wil doen om maar te voorkomen, dat de zeggen hooghartige wijze omgesprongen Fransen verstoord zullen worden. Geen bedreiging voor economie der F.S. De president van de Ned. Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft gisteren in Los Angeles (Californië) een rede gehouden over het economische en financiële herstel van Europa en de invloed daarvan op de V.S. Zich afvragend welke factoren tot het opmerkelijke herstel van Europa hebben bijgedragen, noemde spreker (a) de internationale hulpverlening; (b) de internationale economische samenwerking en de daaruit voortvloeiende liberalisatie van de handel en (c) de verbeterde beheersing van de conjunctuur. Dit is een van de antennes, welke Krupp bouwt voor de NAVO. Veertig van deze antennes worden geplaatst in een keten pan de Noordkaap tot Turkije. Zij zullen dienen als een waarschuwings systeem voor vijandelijke raketten. Europa nog vèr ten achter De president zeide: Het herstel van Europa mag toch niet uit het oog doen verliezen dat de Europese welvaart nog steeds ver ten achter staat bij die van de V.S. Berekend op basis van de no minale prijzen en de bestaande wissel koersen is het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking in de V.S. voor 1955 nog steeds 2.8 maal zo groot als dat in de Westeuropese landen en ook na zo goed mogelijke correctie voor het ver schil in de relatieve prijsniveaus moet het reële inkomen per hoofd in de V.S. nog steeds meer dan tweemaal zo hoog worden gesteld als het gemiddelde in de vorengenoemde vyf Europese landen. Op die grond moet men er zich over verwonderen dat hier en daar de vraag gerezen is of het economische herstel van Europa wellicht de econo mische positie van de V.S. zou be dreigen, respectievelijk als oorzaak zou kunnen worden gezien van het thans bestaande betalingsbalanstekort in de V.S. Dr. Holtrop meent deze vraag zonder meer ontkennend te moeten beantwoorden. De vraagstel ling berust op een verwarring van pro blemen. Betalingsbalansoverschotten en -tekorten worden niet veroorzaakt door verschil in welvaart, noch ook door veranderingen in relatieve wel vaart. De na-oorlogse ervaring in Europa heeft dit duidelijk aangetoond. INFLATIE VERHINDEREN Deze ervaring heeft geleerd, dat het verhinderen van binnenlandse inflatie oorzaken de belangrijkste voorwaarde is, die vervuld moet worden om een beta lingsbalanstekort te voorkomen. In Europese landen, met hun in verhou ding tot het nationale inkomen zo grote buitenlandse handel, zal het betalings balanseffect van inflatoire ontwikkelin gen 6poedig aan de dag treden. In een groot land als de V.S. zal dit langer duren, doch er is geen reden waarom in een groot land gelijke oorzaken ook niet gelijke gevolgen zouden hebben. Belemmeringen vermijden De na-oorlogse ervaring van de Europese landen heeft geleerd dat vóór alles vermeden moet worden om, ten behoeve van het herstel van be- talingsba lanseven wicht. gebruik te maken van handelsbelemmeringen. Alle Europese landen die na de oor log in tijdelijke betalingsbalansmoei- lijkheden hebben verkeerd, hebben bevonden dat deze op den duur slechts zijn te verhelpen door toepassing van een juiste monetaire, fiscale, prijs- en loonpolitiek. Streven naar uitbreiding en niet naar inkrimping van buitenlandse handel is in het bijzonder nodig voor een rijk en machtig land als de V.S., dat zich reeds thans in de vervulling van zijn buiten landse taken belemmerd ziet door de betrekkelijke onvoldoendheid van zijn handelsvolume in verhouding tot zijn binnenlandse welvaart. Voor de nood zakelijke uitbreiding van de internatio nale handel kan het herstel van Europa niet anders dan baat brengen, mits dan ook alle Europese landen, gelijk Neder land dat reeds eerder heeft gedaan, de discriminatie tegen invoer uit de dollar- landen, die niet anders is dan een over blijfsel uit de voorbije dagen van het dollartekort, beëindigen. Dr. Holtrop sprak tenslotte de hoop uit dat een groeiende uitwisseling van personen en gedachten en een onbe lemmerde stroom van handel en ver keer de geestelijke en commerciële banden tussen beide gebieden zouden versterken, opdat beide beter toege rust zouden zijn hun taak in een vrije en welvarende westelijke wereld te vervullen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1