1UD-MINISTER ACHESON LIET ORSE WAARSCHUWING HOREN Spreker uit de Democratische appositie in de rol van Dulles 1 maart 1860 Woensdag 25 november 1959 Zesde blad no. 29908 etoog op hoog peil onze Amerikaanse correspondent) n rede, die de Amerikaanse oud ster van Buitenlandse Zaken, Ache- voor de parlementsleden van de in Washington gelu uden heeft, twee dingen duidelijk gemaakt: u vele NAVO-landen bestaat ern- beduchtheid over Westelijke con ges inzake Berlijn. Op geen moment kudisseerde de vergadering zo na- üceijk en lang na de rede, waarin eson ervoor waarschuwde, dat terug ging uit Berlijn, terugtrekking uit island kon betekenen en dat terug ging uit Duitsland zou inhouden, dat Amerikaanse troepen het vasteland van Europa zouden verlaten; b) wat bovendien nog eens goed naar voren kwam door deze rede, was het feit, dat een toespraak, die een spreker zelf ge schreven heeft, waar hij achter staat, pas waarlijk een krachtig, aangrijpend betoog kan zijn. Kort samengevat kwani Achesons zienswijze hierop neer: het Westen is noch in nucleaire, noch in conventionele wapenen voldoende sterk. Wanneer men zegt, dat men wenst te onderhandelen over Berlijn, betekent dit, dat men een goed klinkende formule wil zoeken om concessies te doen en deze concessies dreigen te leiden tot wat Kroesjtsjef beoogt: terugtrekking van Amerika uit Europa. Acheson zou op een topconfe rentie niet willen onderhandelen over Berlijn, doch over een zekere mate van ontwapening, waardoor de militaire trefkracht der grote mogendheden zou worden verminderd. Hij schijnt te den ken aan de mogelijkheid om atoom wapenen in aantal te beperken. Alleen leden van oppositiepartijen in Engeland en Duitsland bleken het niet met Acheson eens te zijn. De heer Ver meer van de Nederlandse Partij van de Arbeid had grote waardering voor Achesons rede, die natuurlijk veel kritiek inhield ten aanzien van de koers, die Eisenhower en Herter thans voorstaan. George Brown, defensie-deskundige van de Engelse Labourparty achtte het evenwel „belachelijk" om te beweren dat terugtrekking uit Duitsland terugtrek king uit Europa zou betekenen. Onder handelingen over Berlijn behoefden vol gens dit welsprekende parlementslid geenszins te betekenen, dat men Kroesj tsjef zyn zin zou geven. Het was wel een eigenaardige sensa tie om na de dood van Dulles een spreker van Amerika's Democratische Lezers schrijven Oranje-bollen Nog steeds zitten de voetgangers op gescheept met de volkomen ondoelmatige en blijkbaar niet bij het Nederlandse karakter passende oranje bollen. Degeen, die oversteekt begeeft zich in levensge vaar. De zich welgevoegelijk gedragende automobilist zal wel stilhouden of vaart minderen, hoewel deze natuurlijk weer gevaar schept voor de vlak achter hem rijdende. Maar een andere volgende au tomobilist rijdt door, vlak ernaast de met oversteken bezig zijnde voetganger in gevaar brengend. Demonstratie van deze gang van zaken dagelijks bij sta tion en bij Boex*haave! Rondom zeven tien uur is de toestand ondraaglijk. In dien men bedenkt, dat ook voor de auto mobilist deze oranje-bollen een onzekere toestand scheppen immers de auto mobilist, de motorrijder, de fietsrijder, weten niet van te voren of stilgehouden of vaart geminderd zal moeten worden oppositie diens rol te zien overnemen! Zeer waarschijnlijk zou Dulles het vrij wel woord voor woord met Acheson eens zijn geweest. Maar ook zij, die de rede van Acheson te steriel van inhoud achtten, moesten toegeven, dat dit in elk geval een betoog was geweest op hoog niveau, een betoog dat aanleiding kon geven tot nadenken en debat. en bedenkt dat zulke oranjesignalen, die dus nalaten reeds op afstand te be velen tot stoppen of vaart minderen in het snelverkeer niet thuis horen, en ten slotte bedenkt dat het voor een automo bilist bijna ondoenlijk zal zijn bij druk verkeer voor één eenzame voetganger gelgenheid tot veilig oversteken te geven dan komt men tot de overtuiging dat de oranjebollen verwijderd behoren te worden, als zijnde „levensgevaarlijke in de val lokkers". Laat de instantie, die ze bij station en bij Boerhaave heeft doen plaatsen, de bollen met spoed vervangen door groen-geel-rood. De voetganger houdt niet van Oranje-Bol-Dood. J. JESSE Deskundige ergert zich aan schilderijen-ontdekking Een gezaghebbende kunstexpert in Chicago, dr. Hans Huth, verbonden aan het Instituut voor Beeldende Kunst aldaar, heeft naar aanleiding van de ontdekking van tien oud Italiaanse meesterwerken in Pasadena gewezen op de ontdekking die dezelfde twee ontdekkers", de heren Porcella en Zlatoff-Mirsky een jaar geleden deden in Chicago. Daar identificeerde Por cella toen een ..Kruisdragende Chris tus" van Giorgione, een .Heilig ge sprek" van Bellini en .Moord op de onnozele kinderen" van Raphael. Van die zogenaamde Bellini en Gior- Twee Engelsen rijk door voetbalpools Er zijn weer enige mensen in Enge land }die door de voetbalpool aan een fortuin zijn geholpen. Ditmaal viel het geluk in de wereld van het drukkerij bedrijf. Een drukpers-reparateur uit Scarborough won gisteren 265.S2S pond sterling (ruim 2Vx miljoen gulden) in een voetbalpool, het hoogste bedrag dat ooit door een enkeling is gewon nen. Een tweede prijs uit dezelfde pool viel ten deel aan een zetter uit Beckenham Kentdie 102.511 pond ster ling ruim een miljoen gxdden) won, een record voor een tweede prijs. Hij legde tevens beslag op de derde, vierde en vijfde prijzen, welke totaal 1664 pond sterling beliepen. gione heb ik sindsdien niets gehoord noch gezien, aldus dr. Huth. De be weerde Raphael heb ik nog een keer gezien bij de advocaat van wie het schilderij is. ,,Het lijkt mij toe dat het een oude schets is". Hij wilde zich niet direct uitlaten over de nieuwe vondst in Pasadena, maar sprak wel zijn grote ergernis uit over de wijze waarop de Ameri kanen nu telkens vergast worden op nieuwe ,,oude meesters".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17