Sunil wast stralend wit... ANTWERPEN GEEFT ANTWOORD OP ROTTERDAMSE EUROPOORT Bezwaar in Tweede Kamer tegen liet garantiebeleid in de landbouw BIJZONDERE EREPENNING VOOR DR. A. J. VERHAGE Begin gemaakt met graven van havendok voor grote schepen Inwonertal van Zuid-Holland steeg in 1958 tot 2.668.000 Bezorgdheid geuit over de lonen en spaart uw linnenkast WITTER DAN DE WITSTE MEEUW Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 november 1959 Derde blad no. 29908 Wegens grote verdiensten bloembollenvak De hoogste onderscheiding die het bloembollenvak kan geven, de grote gouden erepenning van het Nicotaas Damesfonds, Is toegekend aan de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage. Aan het einde van de gistermiddag gehouden vergadering heeft hij deze penning ontvangen uit handen van prof. dr. E. van Slogteren, voorzitter van het fonds. Het Nicolaas Damesfonds, dat de oaam draagt en de nagedachtenis le vend houdt van de in 1920 gestorven grondlegger der moderne bloembollen cultuur, eert bijzondere verdiensten je gens het bloembollenvak met bronzen, zilveren en gouden penningen in ver schillende grootten. De grote gouden erepenning, zo verteldle prof. V. Slog teren, is uitsluitend bestemd om in de eerste plaats de eigenschappen van wijlen Nicolaas Dames: kunde en ge meenschapszin, in de ontvanger te eren. Zeldzaam _Zij wordt slechts gegeven aan hem, die voor het bloembollenvak zijn ge hele persoon heeft ingezet. Sinds 1932 is zij nog slechts tweemaal toege kend, de eerste maal aan dr. E. H. Krelage. Voor de ingewijden bestaat er geen twijfel aan dat dr. Verhage aan de hoge eisen voor het verwerven van deze on derscheiding voldoet, meende prof. Van Slogteren. Zijn carrière heeft gestaan en staat nog geheel in het teken van de sierteelt en voornamelijk de bloem bollencultuur. In 1931 deed hij zijn in trede in die cultuur als tweede secreta ris van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, waarvan hij reeds op 28-jarige leeftijd voorzitter werd. Hij promoveerde te Rotterdam op een proefschrift „De handel in bloembollen", werd in 1946 voorzitter-directeur van het Produktschap voor Siergewassen. Hij is verder o.m. voorzitter van de Ne derlandse Tuinbouwraad en van de ver eniging „De Nederlandse Bloemisterij". Diep inzicht Vaak schijnen de belangen van de groepen die hft moet leiden tegen strijdig, maar diep inzicht in de or ganisatorische verhoudingen van het bedrijfsleven stelt hem in staat de noodzakelijke leiding te geven en het vertrouwen te verwerven, dat hjj aan ieder geeft wat in de gegeven om standigheden is te beredken. Over de buitenlandse activiteiten van dr. Verhage sprekend zei prof. Van Slogteren dat hij zich niet ten onrechte de naam van .reizend ambassadeur voor de Nederlandse sierteelt" heeft verwor ven. De spreuk van het fonds „Voor kunde en gemeenschapszin" is geheel op dr. Verhage toepasselijk zei prof. Van Slogteren. Geen belangengroep kan hem aanwijzen als haar speciale representant. Allen weten dat hij ook hun belangen behartigt maar elk speci aal belang zorgvuldig tegenover het al gemeen belang afweegt en dit geeft hem het gezag dat hij thans geniet. Indonesië wenst nieuwe A. A.-conferentie De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio heeft medegedeeld, dat Indonesië de mogelijk heden overweegt voor het organiseren van een tweede Afrikaans-Aziatische conferentie, aldus „Antara". Soebrandio meenit, dat de vraagstukken, die zich in het huidige stadium voordoen tussen Aziatische en Afrikaanse staten, dienen te worden besproken „op collectieve wijze", in het belang van de betrokke nen. Hij doelde hierbij o.a. op een voor- itel van de premier van Cambodja, vol gens hetwelk een tweede Afrikaanse- Aziatische conferentie moet worden be legd ter bespreking van de grensgeschil len tussen India en communistisch China en tussen Cambodja en Thailand. De eerste Afrikaans-Aziatische confe rentie werd in april 1955 te Bandoeng gehouden. Mechelen wordt een belangrijke autostad (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren is in het havengebied van Antwerpen begonnen met het graven van het zesde havendok, waardoor de Aanwas vrijwel door geboorte-overschot (Van onze Haagse redactie) Het aantal Inwoners van Zuid-Holland nam blijkens het jaarverslag van het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland (ETI) in 1958 met rond 39.000 personen toe tot ongeveer 2.668.000 personen, welke toeneming voornamelijk werd veroorzaakt door een geboorte overschot van circa 32.000 personen. Het vestigingssaldo van 7000 personen bestond voor nagenoeg gelijke delen uit saldi verkregen uit de binnenlandse, respectievelijk de buitenlandse migratie. In tweeërlei opzicht wijkt dit beeldwerkende mannen aan het einde van volgens het verslag af van dat over een periode 1947 t.m. 1957. In de eerste plaats doordat het vestigingssaldo uit de binnenlandse migratie in 1958 circa 20% lager lag dan in genoemde periode het geval was. In deze jaren bedroeg dit namelijk gemiddeld 4400 personen per jaar (in 1958 3500). Daar staat tegenover, dat het vertrek naar het buitenland, dat over de voor afgaande jaren per saldo circa 4700 per sonen per jaar beliep, in 1958 dankzij een grote stroom repatrianten omsloeg in een vestigingsoverschot. Tengevolge van de ontwikkeling in 1958 is over de gehele na-oorlogse periode het saldo van vestiging en ver trek in Zuid-Holland nog juist positief, doch het is volgens het E T.I. van zulk een bescheiden omvang (3200 personen), dat de bevolkingsaanwas vrijwel geheel berust op hierboven gemelde geboorte overschot. Het geringe vestigingsoverschot is voor de arbeidsvoorziening van grote betekenis geweest. In de periode 1947/ 1956 nam de mannelijke beroepsbevol king in Zuid-Holland toe met rond 86.000 personen of gemiddeld 9600 per jaar. Zonder emigratie zouden deze getallen rond 14% hoger liggen, het geen volgens de E.T.I. zou betekenen dat in veel mindere mate dan thans een beroep had moeten worden ge daan op werkkrachten van buiten de provincie. Het wil het E.T.I. voor komen, dat dit verband tussen de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland en de emigratie wel eens over het hoofd wordt gezien. In het verslag wordt vervolgens een pleidooi gehouden voor een regelmatige woningproduktie. Dit in verband met een goede arbeidsvoorziening. Hierbij wordt opgemerkt, dat in Zuid-Holland in 1958 24.500 woningen gereed kwamen, waarvan 9500 stuks in de steden Den Haag en Rotterdam en de rest in de provincie zelf. Gezien de produktie- resultaten over het eerste halfjaar van 1959 verwacht het E.T.I. niet dat dit aantal in 1959 zal worden bereikt. Als de industrieën die de grootste bijdragen leveren tot de industriële expansie in Zuid-Holland noemt het E.T.I. de metaal en de chemische industrie. Het aantal werkloze mannen in Zuid- Holland steeg na een aanvankelijke daling tot 1.5% van het totaal aantal het verslagjaar tot 2.5%. In het verslag wordt tenslotte een overzicht gegeven van de vele omvang rijke werkzaamheden van het Instituut. haven met 4% km nieuwe kademuren wordt uitgebreid. Havenautoriteiten ver klaarden ons dat deze nieuwe ruimte reeds is verkocht aan industriëlen, die daar nieuwe fabrieken zullen gaan bou wen. Het zesde havendok maakt de ont eigening noodzakelijk van een goede cul tuurgrond en een delegatie Antwerpse polderboeren zwaaide met een zwarte vlag, toen de minister van Openbare Werken, de heer Omer Vanaudenhove, door een druk op de knop de zware bouwmachines in werking deed gaan. Het zesde havendok, in het noorden van de Antwerpse havens, zal in 500 werkdagen worden voltooid. Ongeveer twaalf miljoen kubieke meter aarde moeten worden verplaatst en er moet 470.000 kubieke meter beton worden ge goten. De diepgang van het dok zal vijf tien meter bedragen. Men hoopt in april 1960 met het grootste deel van de wer ken van het vijfde havendok klaar te komen, zodat de grote zeeschepen in het havendok kunnen binnenvaren. Het werk zal 279 miljoen franken of circa 21 miljoen gulden kosten. De minister van Openbare Werken liet in zjjn rede duidelijk doorschemeren dat de huidige moderniseringswerken in de haven, en voornamelijk de in 1960 aan te pakken grote sluizen bij Fort Frederik bij de Nederlandse grens en de aanleg van een zevende havendok het antwoord van de Antwerpenaren is op het grootse Europoort-plan van Rotter dam. België, aldus minister Vanauden hove, is vastbesloten om die werken te laten uitvoeren, welke van Antwerpen een eerste-rangshaven kunnen maken voor de Belgische economie, de Euro- markt en de wereldhandel. De grote zee schepen en olietankers zullen, wanneer het sluizen-complex bü Fort Frederik- Zandvliet gaat werken, waarschijnlijk in 1963, dicht bij de Nederlandse grens di rect in de nieuwe Auitwerpse havendok- ken kunnen binnen varen. Anderzijds worden nog meer indus trieterreinen in de buurt klaargemaakt hetzij in het havengebied zelf of tussen Antwerpen en Mechelen. De Standard International, het bekende Engelse au tomobielconcern, heeft zo pas besloten in Mechelen een groot montagebedrijf op te richten voor de montage van circa 3000 auto's Herald Triumph per jaar. Die fabriek zal de zes landen van de gemeenschappelijke markt bevoorraden, in de drie categorieën wagens van het Standard-concern. Het is de eerste gro te Engelse automontagefabriek die zich in België vestigt, waardoor Mechelen een internationale autostad wordt, zoals Ant werpen, daar sedert enkele jaren ook Mercedes en Peugeot montagefabrieken in Mechelen hebben opgericht. Een zwa re handicap voor de haven van Antwer pen, zo verklaarden ons enkele haven autoriteiten, is dat de grote zeeschepen en voornamelijk de tankers van 50.000 ton de Schelde niet kunnen opvaren. Een studiecommissie van haven- en stroomdeskundigen heeft voorgesteld dat nieuwe baggerwerken worden uitgevoerd om de Schelde tot aan het toekomstige sluizencomplex van Fort Frederik be vaarbaar te maken voor tankers van 50.000 en misschien zeis tot 60.000 ton. Voor de modernisering van de Antwerp se havens werd heel wat materiaal bij de Nederlandse industrie besteld o.m. drijvende kranen, elektrische installaties etc. Wilde dieren in Leersum verboden De raad van Leersum heeft met tien stemmen voor en een (WD) tegen een voorstel aangenomen tot aanvulling van de politieverordening. De aanvulling luidt „Het is verboden zonder vergun ning van B. en W. een dier behorend tot een gevaarlijke in het wild levende soort te hebben of te vervoeren". Deze aanvulling werd door de raad nodig geacht in verband met plannen van de „Toni Boltini Internationale Circusshow" om in Leersum aan de Middenweg te overwinteren. Het vorig jaar had het circus ook in Leersum het winterkwartier, maar toen waren er geen wilde dieren. De overwegingen, die hebben geleid tot aanvaarding van het voorstel van B. en W. waren, dat de wilde dieren lawaai en hinder kunnen veroorzaken, terwijl hun aanwezigheid in Leersum voorts niet geheel zonder gevaar geacht wordt. „Hoe staat het met de haven van Katwijk?" (Van onze parlementaire redacteur) Van alle kanten is gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Landbouw kritiek uitgeoefend op het garantie beleid. Bezwaar werd gemaakt tegen het losmaken van de garantieprijs van de kostprijs voor de melk en tegen het stellen van een maximum van vijf miljard liter waarvoor de garantie zal worden verleend. Men wenste een hogere garantie- en verrekenprijs. Eveneens stond men afwijzend tegenover het voornemen het garantiebeleid voor fabrieks aardappelen te verwerkelijken via een toeslag per hectare voof veen koloniale en daarmee gelijk te stellen bedrijven, inplaats van een garantie voor het aardappelmeel. Voorts werd er op aangedrongen koolzaad en consumptieaardappelen onder de gegarandeerde produkten te brengen. Met nadruk werd van minister Marijnen gevraagd nader overleg te plegen met het Landbouwschap over het garantiebeleid. Melkstroom loopt niet terug ln het Centraal-Theater te Amster dam werd gisteravond de operette speler Harold Horsten gehuldigd bij zijn 40-jarig toneel jubileum. Hij\ is verbonden aan de Hoofdstad Operette en werd in de bloemetjes gezet toen hij inviel voor Otto Aurich, die door ziekte niet in „Sis- si" kon optreden. De regering heeft de garantieprijs en de verrekenprijs voor het komende melk jaar lager vastgesteld dan het Landbouwschap had voorgesteld, met de bedoeling de melkproduktie af te rem men. Doordat steeds meer melk wordt geproduceerd, ook onder ongunstige om standigheden, stijgt de kostprijs. De ga rantieprijs zou dus ook steeds stijgen als deze gekoppeld blijft aan de kostprijs. Blijkens de ervaring in het verleden loopt de melkstroom toch niet terug, waarschuwde de heer Den Hartog (VVD), omdat de boeren nu eenmaal een zeker bedrag voor hun bestaan no dig hebben en daarom zoveel mogelijk trachten te produceren. Indien, betoog de de heer Bieuwenga (AR), de garan tieprijzen thans beneden de kostprijzen worden vastgesteld, ontvangt de land bouw een beloning die bij de huidige na- tionaal-economische ontwikkeling ach terblijft. Ook de heren Mellema (CHU), Van Koeverden (KVP) en De Ruiter (CHU) tekenden verzet aan tegen het losmaken van de garantieprijs van de kostprijs. Alleen de heer Egas (PvdA) meende dat er over die methode wel valt te praten, maar de maatregelen ter ver zekering van een redelijk bestaan in de landbouw moeten dan een sluitend ge heel vormen en ook gericht zijn op een structureel beleid op lange termijn. Aan een systeem van garanties met toesla gen zou de heer Egas de voorkeur geven. Het nu voorgenomen garantiebeleid tast volgens hem in wezen een rechtvaardige beloning van de landbouw aan en bergt het gevaar in zich dat de beloning ach terblijft bij andere bedrijfstakken. Motie van de heer Vredeling Als gevolg van het garantiebeleid zal er ook te weinig overblijven voor loons verhoging in de landbouw, vreesden de heren v. d. Ploeg (KVP) en Vredeling (PvdA). Laatstgenoemde diende een mo tie in, waarin als oordeel werd uitge sproken dat arbeiders in de landbouw en de industrie sociaal gelijk dienen te worden gesteld en dat de criteria voor loonsverhoging in de landbouw dezelfde dienen te zjjn als in andere bedrijfstak ken. De heer Van Koeverden (KVP), dreig de voorlopig met een motie. Hij wenste dat bij het berekenen van de kostprijs niet het gezinsinkomen als basis wordt genomen. Over de kwaliteit van de melk klaag de mevrouw De Roos-Oudegeest (PvdA). Zij vond ook dat de melk te duur blijft, terwijl de sanering aanleiding zou kun nen zijn tot verlaging van de prijs. De ruilverkaveling wilde de heer Den Har tog (VVD) sterk bevorderd zien, maar hjj drong aan op een soberder opzet. Onbevredigend vond de heer Biewen- ga (AR) dat bij ruilverkaveling de thuis blijvers als voorstemmers worden gere kend. Een krachtige voortzetting van de cultuur-technische werken achtte de heer Egas (PvdA) van groot belang voor de verbetering van de produktivi- teit. Hij oordeelde het daarom onaan vaardbaar als op de cultuur-technische werken wordt bezuinigd. „Is er al een beslissing genomen over een meerjaren plan voor de cultuur-technische dienst?" vroeg de heer Kikkert (CHU). Visserijproblemen Bjj de behandeling van de afdeling visserij werd algemeen voldoening uitge sproken over het feit dat er eindelijk een regeling is gekomen voor de IJssel- meervissers. Men had de regeling nog niet kunnen bestuderen, maar zij zal in een speciaal debat later nog aan een oordeel worden onderworpen. Alleen de heer Aantjes (AR) wilde nu reeds zeg gen dat hjj niet zonder zorg was omdat hij in de regeling teveel het ka rakter van steun ziet. Zowel de heer Vermooten (PvdA) als de heer Van Dongen (KVP) drongen aan op een wet tegen waterverontreini ging, want de toenemende watervervui ling doet alle maatregelen teniet die worden getroffen in het belang van de binnenvisserij. In verband met de overbevissing van de Noordzee vroeg de heer Den Hartog (VVD) waar we heengaan met de visse rij. Hij vroeg weer aandacht voor de bouw van een fabrieksschip voor de ver re visserij. Hoe staat het met de plannen voor de havens van Katwijk en Scheveningen? werd wederom van diverse kanten ge vraagd. Aanpassing van de havens is nodig omdat de schepen groter worden, betoogde de heer de Ruiter (CHU). Ver wijzing naar de minister van Verkeer en Waterstaat is onjuist omdat de minister van Landbouw en Visserij in de eerste plaats voor de belangen van de visserij behoort op te komen. In oktober heb ben IJsselmeervissers vergunning gekre gen met het sleepnet te vissen tot 1 jan. 1960. Twee weken geleden is plotseling een verbod afgekondigd. Daartegen pro testeerden de heren Aantjes (AR), Den Hartog (VVD), De Ruiter (CHU) en Van Dis (SGP). Zij drongen er op aan dat de vissers onverwijld weer aan het werk kunnen gaan. Vandaag antwoordt minister Marijnen. Deftige Parijse tandarts was 's nachts bendeleider Op de rol van een rechtbank in Pa rijs staat de zaak tegen Pierre Robbes een man, die tijdens de Duitse bezet ting van Parijs overdag aan een van de deftige Parijse boulevards zijn prak tijk als „society-tandarts" uitgeoefend zou hebben en des nachts opgetreden zou zijn als bendeleider. Hij wordt be schuldigd van medeplichtigheid bij diefstal. Een en ander ging als volgt in zijn werk: enkele leden van de bende, waar van Robbes het hoofd zou zijn geweest, lokten rijke slachtoffers naar een luxueuze villa buiten Parijs onder het voorwendsel, dat zij daar voordelige zaakjes konden doen. Bij het onderhan delen deden de overige leden van de bende, vermomd als politiemannen, een inval in de villa. Zij „arresteerden" dan hun collega's en lieten de „klanten" gaan, maar niet zonder hun geld in be slag genomen te hebben. De „klanken" deden natuurlijk nooit aangifte bij df politie. De zaak kwam in 1951 aan he licht. De politie heeft acht jaar nod'> gehad om de zaak af te ronden. Robbe die voorlopig op vrije voeten is. oefent nog steeds praktijk uit. Het pro ces zou morgen beginnen: in verband met de gezondheid van een der beklaag den is het echter voor onbepaalde tijd uitgesteld. SON Advertentie Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11