Telkens komen nieuwe feiten naar voren in rechtzaak „Magere Josje" De verkeerde met een mes gedood Vandaag de getuigen a decharge Bonn wacht en wachtterwijl Parijs en Praag nog zwijgen met Esso bent u uit 3 Dader meende vriend van zijn ex-vrouw voor zich te hebben Opgericht 1 maart 1860 Maandag 23 november 1959 Derde blad no. 29906 „Ik heb meer slaag van je gehad, dan eten Het grootste strafproces van het jaar in Nederland ging zaterdag zijn vierde dag in. Wel waren in de eerste drie dagen nagenoeg alle getuigen a charge gehoord tegen de 42'jarige Joop, die ervan verdacht wordt in augustus 1957 zijn vrouw „Magere Josje" te hebben gewurgd, maar naarmate de behandeling vordert, blijkt telkens dat er nog ge tuigen zijn, die kennis hebben van belangrijke feiten. Donderdagavond werd de verdediger, mr. H. G. T. H. Keune, opgebeld door iemand, die zijn naam niet wilde noemen en zowel de raadsman als de officier van Justitie achten het uiterst belangrijk in contact met deze getuige te komen. Al in 1937 „weinig lioop voor verdachte" Zaterdag werden alsnog enkele extra getuigen gehoord, die aanvankelijk niet waren opgeroepen. Zo b.v. verdachtes eerste vrouw, die drie kinderen van hem heeft. Zij verklaarde dikwijls door Joop geslagen te zijn. Als gevolg van een vuistslag is haar neus nog steeds iets ingedrukt. Ook haar had Joop wel bij de keel gegrepen, niet alleen bij ruzies, ook bij liefkozingen. Op verzoek van de president fungeer de vervolgens rechercheur Baantj er als slachtoffer en deed de getuige voor hoe Joop haar de keel had dicht geknepen, toen hij haar een maand na de dood van Josje had opgezocht. Hij bakte eerst zoete broodjes met zijn vroegere vrouw en toen die hem afweerde greep hy haar bij de keel. Hij liet snel los. Hoogste boom „De moordenaar van Jos moeten ze aan de hoogste boom ophangen" had de getuige gezegd. „Ach, waarom?" zou Joop geantwoord hebben, „We zijn allemaal maar men sen". „Het was altijd oppassen met hem", deelde ze nog mee, „Je kon nooit wat zeggen of je kreeg slaag". Dit alles was Joop teveel. Voor het eerst in dit proces schoten de tranen hem in de ogen, nu ook zijn eerste vrouw hem afvalt en hij alleen staat. „Zeg nou eerlijk"; zegt hij tegen haar, „Ik heb je wel geslagen als ik dronken was, dat heb ik toegegeven, maar als ik nuchter was, dan gedroeg ik me toch goed. Zeg eerlijk, ben ik zo slecht voor je geweest?" Heftig beet de vrouw terug: „Ja, je bent slecht voor ons geweest. Je hebt je dochter van drie-hoog uit het raam wil len gooien. Ik heb meer slaag van je gehad, dan eten". „We zijn in 1950 gescheiden en in 1953 heb je me toch weer een maand op 9 terug genomen. Waarom heb je dat dan gedaan?" „Omdat ik van je hield, Joop". „Dank u" zegt Joop voldaan tegen de president en gaat weer zitten. Een bruut Een thans 44-jarige vrouw, die kort na de oorlog een vriendin van Joop was, verklaarde haar best te hebben gedaan hem van de drank af te helpen. „Uit zelfverdediging heb ik in die jaren le ren vechten. Hij was een bruut, die mijn leven tot een hel maakte. Als hij dron ken was sloeg hij de hele inboedel ka pot". De 50-jarige „Duitse Loes", een werk ster, die inderdaad met een Duits ac cent spreekt, bleek in 1951 een vriendin van Joop te zijn geweest. Begin 1957 had ze hem weer ontmoet. „Ik ben bang dat Straatsburg verleende zeven eredoctoraten Gisteren zijn tijdens een plechtigheid in de universiteit van Straatsburg, in aanwezigheid van president De Gaulle, eredoctoraten verleend aan de N e- derlandse prof. J. Tinbergen van de Economische Hogeschool in Rotter dam, de protestantse theoloog prof. Karl Barth van de universiteit in Bazel, de Britse professor in Hebreeuwse litera tuur Harold Rowley van de universiteit van Manchester, Hermann Staudiner, Nobelprijswinnaar chemie en directeur van het Nationaal Instituut voor che misch onderzek in Freiburg, West-Duits- land, de Belgische prof. Ruyssen van de farmaceutische faculteit van de universi teit in Gent en de Amerikaanse hoog leraar in de chirurgie aan het Memorial hospitaal van de Cornell universiteit, dr. Alexander Brunschwig. Aan de Poolse hoogleraar Vetoelani van de universiteit van Krakau was ook een eredoctoraat verleend maar deze had meegedeeld dat hij niet aanwezig kon zijn. In een korte toespraak zei president De Gaulle: „De doelstellingen van uw universiteit zyn universeel en Europees. Zij wil bijdragen tot samenwerking tus sen de Franse en de Duitse wereld, een samenwerking waarin ik mijnerzijds de grootheid en misschien de glorie van de wereld van morgen zie". Zaterdag stond John Edwards, Brits parlementslid en voorzitter van het Eu ropese parlement, aan het hoofd van een kleine delegatie, die de president De Gaulle ontmoette. Zij bespraken de toe stand in Europa. Edwards deelde de pre sident mee dat zijn belangrijkste zorg als voorzitter van het Europees parlement is „het denkbeeld van een groter Europa, op een tijdstip van een Europa van de zes en de zeven, levend te houden. Latei- zei Edwards dat de Franse president tij dens het gesprek de mening had geuit dat Engeland „een plaats heeft in Euro pa". President De Gaulle heeft gisteren van een balkon van een restaurant in Straatsburg opnieuw krachtig beroep ge daan op Frans-Duits begrip en Europese eenheid. „De Ryn moet niet langer een schei dingslijn zijn maar een verbinding tus sen de volkeren aan beide zijde van de oever worden". De Gaulle, die zondag 69 jaar werd, en deswege door 12.000 Straatsburgers werd toegezongen, be zocht Straatsburg ter gelegenheid van de vijftiende bevrijdingsherdenking. Gister avond keerde de president na zijn vier daagse reis door de Elzas naar Parijs terug. Jossie mij bij de politie zal aangeven als souteneur" had Joop gezegd, toen ze enkele borrels hadden gedronken. La ter was hij met haar naar haar kamer gegaan en was daar plotseling een wrede sadist geworden, die haar op de divan gooide, klappen in het gezicht gaf en haar de keel dicht kneep. Ze kreeg het ontzettend benauwd, probeerde iets te roepen, maar viel bijna bewusteloos. „Huil niet zo," had Joop gezegd, toen hij haar even later los liet. Hij was erg dronken. Dit bracht de raadsman er toe er op te wijzen, dat Joop zich alleen als een beest gedraagt als hij dronken is. „Hebt u gemerkt, dat deze man 2 per soonlijkheden in zich heeft, één vrien- dijke als hij nuchter is, en één wrede, sadistische als hij dronken is?" vraagt de president. „Ik heb de man nooit zo gekend als die avond in 1957, luidt het antwoord. Weinig hoop Reeds in 1937 deelde een ambtenaar van de reclassering in een voorlichtings rapport mede weinig hoop te hebben voor de toekomst van Joop, die toen voor een kleinere zaak terecht moest staan. Een tweede voorlichtingsrapport dateerde uit 1951. „Terecht heeft men in 1937 al bange vermoedens over deze man uitgesproken", stond daarin. Er is geen psychiatrisch rapport over de verdachte uitgebracht, aangezien hij daartoe geen medewerking wilde ver lenen. „Dat is misschien wel juist ook", zei de president, „Eerst moet worden nagegaan of verdachte het ten laste gelegde, dat hij ontkent, begaan heeft". Daarmee is de eerste fase van het pro ces beëindigd. Alle getuigen k charge, ongeveer 35, zijn gehoord. Vandaag wordt de behandeling voortgezet met het horen van de getuigen k decharge. Journalisten „op de loerin Waidhaus (Van onze correspondent in Bonn) Met steeds groter wordend ongeduld wacht men in de Westduitse hoofdstad op twee antwoorden op Westduitse diplomatieke stappen van de laatste weken: het antwoord van communistisch Tsjecho- Slowakije inzake het lot van twee straaljager-piloten en dat van bond genoot Frankrijk op een protest nopens het doorzoeken van het Duitse schip Bilbao. De kwestie van de straaljagers is niet zozeer pijnlijk als wel span nend. Immers het is Bonn volkomen onduidelijk wat het communistische bewind te Praag met de twee piloten voorheeft. Als gemeld verdwenen de beide vliegers op 22 oktober met hun straaljagers van het type F-84f. Pas drie weken daarna maakte men te Praag duidelijk wat Duitse geheime diensten reeds enige dagen tevoren hadden ontdekt: te weten dat de toestellen op mysterieuze wijze Tsjecho-Slowakije waren binnengevlogen. Fransen laten bron van wantrouwen voortbestaan Het gaat hier om een officier-vlieger, genaamd Kraus, en de onderofficier vlieger Hoffman. Via de Amerikaanse ambassade te Praag heeft Bonn ge- vx-aagd om beide mannen terug te zen den. In het kleine grensplaatsje Waid haus aan de Duits-Tsjechische gx-ens wachten al sedert dondex-dag talloze journalisten en fotografen in de hoop dat de Tsjechen beide vliegex-s juist hier over de gx-ens zullen zetten. In het ver leden zijn via deze di-ukste grenspost tussen beide landen hex-haaldelijk door de Tsjechen Amerikaanse soldaten „te ruggegeven". Bonn vraagt zich thans af of Praag de beide piloten wil vasthou den in afwachting van een Duitse be lofte inzake eexi schadevex-goeding, of dat men te Praag rustig wacht tot'het bezoek van de Tsjechische president aan communistisch Oost-Duitsland niet slechts geëindigd is, maar ock wat uit het nieuws is geraakt, teneinde de machthebbers te Oost-Berlijn niet te pikeren De kwestie-Bilbao Inzake het incident met het Duitse schip Bilbao, dat begin november buiten de territoriale wateren door eexi Frans oorlogsschip werd aangehouden op ver denking wapens naar Algerije te ver voeren, zwijgt de Franse regering nog altijd. Van Westduitse kant heeft men vorige week een officieel protest naar Parijs gezonden, dat bepaald harder was dan men had verwacht, harder vermoe delijk omdat de oppositie te Bonn het geval een piratenstreek had genoemd. Men vreesde vorige week in de West duitse hoofdstad, dat zowel Adenauers bezoek aan Londen en het succes daar van, alsmede het nogal pompeus opge zette bezoek aan Bonn van de president van Guinea, Sekoe Touré, de Franse liefde voor de Bondsrepubliek wat zou afkoelen, rxog temeer teen de Franse ambassadeur te Bonn, Sédoixx, plotse ling „vex-hinderd" was een staatsont- vangst voor Sekou Touré bij te wonen, kennelijk vanwege de onmin tussen Parijs en Guinea. Maar de Gaulle's rede in de Elzas van het afgelopen weekeind heeft veel goed gemaakt. Het is juist om dit nieuwe Franse blijk van vertrou wen in Adenauer, dat men hier niet be- gx-ijpt waarom Parijs een bron van wan trouwen, als het geval-Bilbao vormt, nu niet snel uit de wereld helpt. Lijk aangespoeld van Katwijkse matroos Het stoffelijk overschot van de ma troos van de KW. 85 Huiberdina Gijsber- tha, die enige maanden geleden bij het uitvaren in de nabijheid van IJmuiden overboord sloeg en daarna vermist werd is in Denemarken aangespoeld. Op een foto van zijn zuster die op het stoffelijk overschot werd aangetroffen kon men nog een adres ontcijferen, dat tot iden tificatie heeft geleid. De matroos zal in Katwijk ter aarde worden besteld. Op Schiphol arriveerde gisteren met een straalpassagiersvliegtuig uit Moskou de directeur van de We- reld Gezondheidsorganisatie dr M. G. Candau. Dr. Candau (links) werd vergezeld door dr. J. P. V. D. Calsyde, directeur van het Euro pese bureau der organisatie Magnaten, soldaten en grote potentaten, buurlui, stuurlui, de ouders van de bruid, de vroegen, de laten, de leden van de Staten, doorluchtigen. vernuftigen, kwamen tot besluit Tragische steekpartij in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Een bijzonder tragische steekpartij in Den Haag heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven gekost aan de 28-jarige loswerkman Henk de Vries, wonende in een pension aan de Jacob van der Does straat. Volkomen bij vergissing is deze man neergestoken door een 51-jarige kelner-broodbezorger, die meende dat hij de vriend van zijn gewezen vrouw voor had. Na zijn daad is de kelner blindelings weg gerend, heeft onderweg het mes waarmee de dodelijke steek werd toegebracht in het water langs de Toussaintkade geworpen en is naar zijn pension gegaan. Pas gisteravond om 6 uur, toen hij bij de recherche werd verhoord, vernam hij dat hij de verkeerde had neer gestoken. De man, reeds jaren lang een ernstig zenuwpatiënt, zeeg toen volkomen verwezen ineen. Zaterdagnacht om half twee zagen twee burgers in de Hugo de Groot straat een man uit de Jacob van der Doesstraat komen rennen. De Hugo de Grootstraat stak hij nog over. toen zakte hij bewusteloos ineen. Onmid dellijk werd de politie en de GG en GD gewaarschuwd. Kort na aankomst in het ziekenhuis Zuidwal overleed het slachtoffer, zonder bij kennis te zijn gekomen. .Hij bleek een meswond pre cies in het hart te hebben. De recherche stond voor een x-aadsel. Henk de Vries was, zo kon worden nage gaan, zaterdagavond met een vriendin uitgeweest. O.a. waren zij gezien in een café te Soheveningen. Na twaalven had De Vries het meisje thuis gebracht en was vervolgens te voet naar zijn pension in de Jac van de Doesstra at gegaan. Onmiddellijk nadat hij daar de sleutel in het slot had gestoken, moet hij zijn aangevallen. Niemand van de pension bewoners of van de buren had ook maar enig gerucht gehoord: de sleutel stak nog in het slot toen de recherche ter plaatse kwam. Pas gistermiddag meldde zich bij de politie een 46-jarige gescheiden vrouw. Uit haar getuigenis kon de ware toe dracht van deze affaire wox'den gecon cludeerd. Toen de recherche haar voor malige echtgenoot had aangehouden was de zaak snel „rond". De vrouw vertelde namelijk, dat zij zaterdagavond met haar vriend, een man met wie zij pas dit jaar kennis heeft gemaakt, omstreeks een uur in de Jacob van der Doesstraat terugkeerde van een uitstapje naar Rot terdam. Zij woont in hetzelfde pension als het slachtoffer. Uit de verte zag zy haar ex-echtgenoot, de kelner, voor de deur staan. Deze kroop weg achter een geparkeerde auto toen hij op zijn beurt de vrouw gev/aar werd. De vrouw durfde toen niet verder te gaan. Zij is de afge lopen maanden herhaaldelijk door haar vroegere man lastig gevallen en haar huwelijk met deze zenuwpatiënt is de laatste jaren een tragedie geweest. Daarom had de vrouw een eis tot echtscheiding ingediend, welke scheiding in september j.l. werd uitgespi-oken. Haar ex-echtgenoot had er echter geen vrede mee en zocht steeds weer contact met haar. Ook viel hij haar ouders en haar nieuwe vriexid lastig. De vrouw verhuisde naar het pension aan de Jacob van der Doesstraat. maar ook daar liet de kelner haar niet met rust. De vrouw had dus alle reden om hem zaterdagnacht te willen ontlopen. Zij vond onderdak voor de nacht bij ken nissen, haar vriend ging naar huis. Gistermiddag keerde de vrouw naar haar eigen kamer in het pension terug en eerst daar hoorde zij van de pension houdster, dat de 28-jarige medebewoner 's nachts voor de deur was neergestoken. Zij begaf zich teen naar de politie. De kelner-broodbezorger deed zelf de dein open toen de politie bij hem aan belde. Aanvankelijk ontkende hij iets met de doodslag uitstaande te hebben. Toch werd hij gearresteerd en reeds in de auto gaf hij toe. Vrijdag heeft hy een schoenmakersmes gekocht, volgens zijn zeggen echter niet met de bedoeling de vriend van zyn gewezen vrouw te doden. Zater dagavond is hij voor het pension in de Jacob van der Doesstraat gaan posten. Toen hij zijn vrouw zag naderen ver school hij zich eerst achter de auto, bedacht zich toen echter en opende met een loper de deur van het pension. Het was hem bekend, dat deze deur vrij gemakkelijk kon worden geopend, hij ging naar boven, maar vond de deur van de kamer van de vrouw op slot. Daarop draaide hij weer om, liep de Uitreiking Henriëtte Roland Holst-prijs De Henriëtte Roland Holstprys voor de literatuur van de gelijknamige stichting is zaterdagmorgen uitgereikt aan dr. E. Verbeek uit Arnhem voor diens biogra fische studie over de Franse dichter Ar thur Rimbaud. Het bekroonde werk van dr. Verbeek is diens in 1957 gereed gekomen medisch proefschrift, het geeft een pathografie van Rimbaud. De schi'ijver beweegt zich daarin zoals hij zelf zegt op de grexxs van de biografie en de psychiatrie. De jury meent dat „het proefschrift een duidelijke biografie is, waarin de fi guur van Rimbaud wordt gezuiverd van legendes en diens raadselachtig bestaan wordt verhelderd". De voorzitter van de Henriette Roland Holststichting, prof. dr. G. Stuiveling, deelde mee dat de prijs van 1960 bestemd zal worden voor een radio- of t.v.-spel. trap af en bleef in de gang voor de voordeur staan. Nauwelijks hoorde hy een sleutel in het slot of hy rukte de deur open en stak blindelings toe. Het slachtoffer rende weg, de dader holde de andere kant uit, richting Piet Heinstraat. Bij de Toussaintkade wierp hij het mes in het water. Pas tijdens het verhoor in het hoofd bureau van politie drong het tot hem door, dat hij de verkeerde had neer gestoken. Geschenk voor Koningin en Prinses Beatrix Koningin Juliana en Prinses Bea trix hebben vanochtend in Palcis Soestdijk elk een exemplaar van het zojust verschenen boek van prof. dr. M. D. Ozinga, getiteld „De monumen ten van Curasao in woord en beeld" ontvangen. De heer J. W. BennebroekGraven- horst, bestuurslid van de Stichting Mo- nixmententzorg overhandigde deze eer ste exemplaren in aanwezigheid van ae auteur en de secretaris van de Sticusa (Stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antil len) de heer M. D. Thijs. Ook Prins Bernhard zal het boek ontvangen. Aan gezien hij buitenlands vertoeft kon het exemplaar hem niet persoonlijk worden overhandigd. Het. boek is gedrukt in op dracht van de Stichting Monumenten zorg Curasao bij de Staatsdrukkerij in Den Haag. Schadeloosstelling wegens Nazi-vervolging Hot ministerie van Buitenlandse Za ken deelde mede: De Nedex'landse regering streeft bii de onderhandelingen met de Duitse bondsregering naar een regeling ten behoeve van Nederlandse nazi-slacht offers. die niet voldoen aan het in het Bundesewtschadigungsgesetz" omschre ven domicilievereiste en die als gevolg daarvan zijn uitgesloten van Duitse schadeloosstellingen. De Nederlands- Duitse onderhandelingen zijn nog niet afgesloten zodat een regeling als hier boven bedoeld, welke uiteraard ook nog ce parlementaire goedkeuring zal behoe ven, nog niet is tot stand gekomen. Zo dra mogelijk zal de Nederlandse rege ring bekend maken, op welke wijze en bij welke instantie belanghebbenden zich dienen aan te melden. Belanghebbenden wordt aangeraden, geen gehoor te geven aan oproepen tot melding of aan aanbiedingen tot het verlenen van bemiddeling bij de indie ning van vorderingen welke van tijd tot tijd door niet-officiële organisaties wor den gedaan. Op dit ogenblik is er nog geen enkele instantie ter behandeling van zodanige vorderingen aangewezen. Evenmin bestaan er formulieren, welke bij de indiening van zodanige vorderin gen zouden moeten worden benut. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Sloten (Fr.) (toez.) D J Baars, voorheen zendingspredikant, woon achtig te Velp. Aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden voor de Hollandssprekende gemeente te Manokwa- rl Nieuw-Gulnea) A. D. H. RoscamAb- blng te Blggekerke.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9