Laafsle nieuws AMATEUR-ASTRONOMEN IN DE LEIDSE STERRENWACHT Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 23 NOVEMBER 1959 Jaarlijkse bijeenkomst Ned. Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde Vele voordrachten en demonstraties i jaar organiseert de Ned. Vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde een bijeenkomst van werkende sterrekundi- üge amateurs. Ditmaal, zaterdag en londag, was het de Leidse Sterrewacht die hen in haar collegezaal de gelegen heid tot onderlinge ontmoeting bood jeneinde van gedachten te kunnen wis selen over de instrumenten, waarnemin- jen en waarnemingsmethoden. De con- erentie stond onder leiding van mr. G. W. C. baron Van Hemert tot Dings- of. Zoals bekend, hebben de amateurs in september bij de totale zonsverduiste- ;ing op Fuerteventura (Canarische eilanden) tengevolge van bewolking geen vaarnemingen kunnen doen. Thans be ramen zij weder plannen om een expe ditie te ondernemen naar de volgende diet al te verafgelegen totaliteitszone. Een Belg, de heer J. Meeus, gaf als itrste spreker een opsomming van de lerstvolgende verduisteringen en hij was un mening dat alleen in aanmerking [wamen de eclipsen van 15 februari 1961 tn van 30 juni 1973 (West-Afrika op 20 (raden N.B.). De totaliteitsgordel van jie van 1961 loopt over Bordeaux, Joe- (O-Slavië en verder naar Siberië. In het ifunstige deel van de zone liggen de ster- rewachten van Florence en de Krim. Als het schiereiland de Krim wordt geko men, zal de nabijheid van de sterrewacht ildaar het werk van de tyddienst van ie expeditie ongetwijfeld verlichten. Vervolgens bespraken de heren Mak tn Vastenholt respectievelijk het me chanische en het elektronische deel van het meten van de lichtsterkte van de snssikkels vlak voor en na de totaliteit tan een verduistering. De heer R. Dirickx (België) liet aan ie hand van schetsjes en lantaarn plaatjes zien hoe een gedeelte van een aaaimachine uitstekend als onderdeel te pebruiken is voor het construëren van een kijkeras. De heer A. Jansen had de waarnemin- ;en van de werkgroep meteoren aan een kritisch onderzoek onderworpen en ves- liigde voorts de aandacht op een moge- pjk wederoptreden van de Quadrantiden, sn meteorenzwerm met een radiant tus sen Perseus en Cepheus, in de nacht van op 4 januari a.s. J Assistenten van de Sterrenwacht heb ben de deelnemers zaterdagavond licht- tarktemetingen van sterren met de iunderman-telescoop en met de tien- iuimskijker gedemonstreerd. I Bijzondere belangstelling had ook de slikker-microscoop, waarmede verander- üjke sterren kunnen worden opgespoord. De heer Van der Meulen aan wie bij lie zonsverduistering op Fuerteventura :e tijddienst was toevertrouwd, vertelde poe hij in de klokkenkist een nagenoeg constante temperatuur had weten te pndhaven, zodat de afwijkingen van de jilokken onder de drietiende secunde ble ten. Een kortgeleden uitgevonden „Schief- spigler "-telescoop met scheef gemon- eerde spiegels, werd geïntroduceerd loor de heer L. J. Lantwaard. Ook de filatelie kwam aan de orde in sen praatje van de heer D. Soeteman, iver zijn semantische verzameling post egels op het gebied van de astronomie, ngedeeld in rubrieken sterrenkundigen, terrebeelden, hemellichamen, sterren- tachten enz.. Drie deelnemers aan de eclipsexpedi tie vertoonden hun zeer fraaie kleuren dia's. Na het amateuristische gedeelte gaf prof. dr. P. Th. Oosterhoff van de Leidse Sterrewacht gistermiddag een verhande ling over de eclipsveranderlijke sterren. Het onderzoek van deze dubbelsterren is tengevolge van het vele ander werk door de beroepsastronomen wel wat ver waarloosd en spreker meende dat juist de amateurs hiervoor waardevolle bij dragen zouden kunnen leveren. De bijzondere prestaties van de ama teurs op fotometrisch gebied rechtvaar digden ten volle een beroep op hen om dit onderzoek ter hand te nemen, aldus prof. Oosterhoff. De leider dankte prof. Oosterhoff voor zijn belangwekkende uiteenzetting en verzocht hem tevens aan prof. Oort - die buitenlands is - de dank over te brengen voor de verleende gastvrijheid. Lezers schrijven WIE VOELT IETS VOOR EEN VERENIGINGSRAAD? Ondergetekende, bestuurder van een der vele Leidse Verenigingen, wil langs deze weg een beroep doen, op alle ver enigingsbestuurders, om met elkaar te trachten in Leiden te komen tot oprich ting van een verenigingsraad. Tn vele grote steden in ons land werkt zo*n verenigingsraad buitengewoon goed. Wij moeten die kant ook uit, gezien het feit, dat het verenigingsleven als zodanig (door de T.V.) op de achtergrond raakt. Het is onze plicht, dat wij gezamenlijk trachten meer naar buiten te treden met onze verenigingen, zodat de bevolking meer achting krijgt voor hetgeen op amateursgebied gebracht wordt. Van elke vereniging heeft één gedele geerde zitting, en uit deze gedelegeerden wordt een dagelijks bestuur gekozen. Het doel van deze verenigingsraad is: lste: Het meer naar buiten treden van amateurverenigingen; 2de: Op hoogtij dagen iets groots te organiseren. Heren bestuurders, bespreekt U dit eens op Uw bestuursvergadering, zodat wij op korte termijn met elkaar deze zaak kunnen bespreken. Even een be richtje aan ondergetekende, Herensingel 20. Hoogachtend, A. J. v. d. Kwartel Humanistisch Verbond VELE LEVENSBESCHOUWINGEN, ÉÉN WAARHEID? Zondagochtend werd in ,,Ons Cen trum" een bijeenkomst gehouden van ie gemeenschap Leiden van het Hu manistisch Verbond. Spreker was dr. D. H. Prins, uit Den Haag, over het onderwerp: „Vele levensbeschouwin gen, één waarheid?" Wanneer wij de kaart van geestelijk Nederland bekijken, treffen wij, aldus ör. Prins, een niet te tellen aantal ver schillende geestelijke stromingen aan. De vraag, die spreker aan de orde wenste te stellen, luidde: „welke van deze levensovertuigingen heeft het nu eigenlijk bij het rechte eind?" Wij zijn immers geneigd, om aan te nemen, dat twee verschillende le vensbeschouwingen ook een verschil lends waarheidsgehalte zullen bevatten. Dr. Prins stelde echter, dat wij op dit terrein niet te werk mogen gaan vol gens de methode van de wetenschap. De uitspraken van de wetenschap zijn in principe voor iedereen controleer baar op hun waarheidsgehalte; bij de antwoorden, die de mens geeft op de diepste levensvragen, is dit niet het geval. Hier komt het er meer op aan, dat de overtuiging door de gehele per soon ernstig beleefd wordt, dan dat zij algemeengeldig is. Spreker noemde vervolgens enkele eisen, waaraan een gesprek tussen aanhangers van verschillende levens overtuigingen dient te voldoen. Het gaat hier ten eerste om volko men openhartigheid, ten tweede om de bereidheid, werkelijk naar elkaar te luisteren. Het laatste is het moeilijkst. Na de pauze bestond gelegenheid tot Vragen stellen. Daarbij lichtte dr. Prins enige punten van zijn betoog nader toe. BACH-CANTATE IN DE PIETERSKERK Vrijdag voert het Leids Studenten Zangkoor en Orkest „Collegum Musi- cum" onder directie van Huub Buurman Cantate 97 van J. S. Bach uit. Dit heeft ts in de Pieterskerk in een pauze concert van 12.3012.55 uur in aanslui ten op het Studium Generale van de heer Felix de Nobel over vocale muziek. Solisten zijn: Bettie van Woerden - so- .n, Mies Wemelsfelder - alt en Paul Kuiper - bas. Het concert staat onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum en is voor een ieder vrij toegankelijk. WINKELWEEK VAN „DE MOLENWIJK" Woensdag zal in het kader van het winterwerk van de hervormde ..Molen dijk" een avonddienst worden gehouden to de Marekerk. De emeritusijpredikant J- Riemens uit Zeist zal spreken over: "De blijvende betekenis van het Evan gelie". De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het kwartet „Inter Nos" toet Frans v. d. Reijden aan het orgel; he heer J. Nieuwenhuis zal declameren. DIPLOMAZWEMMEN IN OVERDEKTE Vele jongens en meisjes hebben in „De Overdekte" voor hun diploma gezwom men. Na afloop werd het diploma A uit gereikt aan: Marianne van Antwerpen, Cornells van Leeuwen, Edward Schief- felers, Johnny Labrijn, Carla de Bruin, Ria Glasbergen, Lien Meyers, Henderik van Iterson, Johannes Brugman, Hen- drika v. d. Brink, Christiaan v. d. Brink, Marianne Geyer, Ineke v. d. Berg, Janny Kralt, Joy v. d. Berg, Jose v. d. Krogt, Hendrika Kromhout. Geertje v. d. Waay, Johanna Beok, Narrne Wempe, Bieneke Schutte. Jef Rijstbergen, Wilhelmina Aenmey, Antoinette Pera, Jeanette Kleine, Martien v. d. Mey, Willem van Iterson, Thijs van Praag, Miesje de Vries, Son-ja van Praag, Irene van Charl- dorp, Johannes Kwestro, Maarten Krijt, Arnold van Winden, A. H. M. Midden dorp, Anthonius Schipper. Anna Vlas veld. W. Meyers, Randolph Onderwater, Frank Westerkamp, Johannes Verhoe ven, Abraham v. d. Mey, Hage Verduyn, Dirk Jan Beers en Elly de Mooy; het diploma B werd ter hand gesteld aan: Henny Claassen, Jantinus Munneke, Gerardus Rietbergen, Nelly Niersman, Ineke Zuidema. Ton van Egmond. Jaco bus Dreef, Johannes de Groot, Simon Kruit, Jolijte Sepers, Geertruida Blaau- wendraad, Agatha Lugthart, Henriëtfe Nielsen, Hans Nielsen, Johnny Nielsen en Jacob Maan. LEIDERDORP RAADSAGENDA De raad hoopt vrijdag a.s. om 7.45 uur nam. te vergaderen en de vol gende agendapunten te behandelen. Voorstel tot het huren van een stuk grond aan de Resedastraat (speelter rein) benoeming van een geneeskun dige, belast met de kosteloze vaccina tie tegen pokken voor het jaar 1960; benoeming van een onderwijzeres aan de Openbare Lagere School; voorlo pige vaststelling van het krediet in re kening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor 1960; afrekening met de bijzondere scholen van de ex ploitatievergoeding over de jaren 1953 t.m. 1957; onbewoonbaarverklaring van de woningen Hoofdstraat 225, 227, 229 en 231; het toekennen van een premie voor het verbeteren van de woning Hoogmadeseweg 2; verpachting van viswater aan de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken; afwijzing van het verzoek om subsidie van de Ma tigheids-missie onder Militairen; het verlenen van een subsidie aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Zuid-Holland; het ver lenen van een subsidie aan de Stich ting voor de Voor- en Nazorg van Geesteszieken in Zuid-Holland; het ver lenen va neen subsidie aan het Voor zieningsfonds voor Kunstenaars. LEIDERDORPSE DAMVEREINGING Voor de competitie speelde LDC tegen SDV uitd Sassenheim. LDC won met 137. De uitslagen waren: W. Krom (SDV)—A. v. d. Zwan (LDC) 1—1; IJ. de JongJ. van Sandijk 11, J. v. d. PoelC. Deegenaars 02, N. Demmenie G. Oostergo 02, J. SnelD. Hasse- fras 20, J. CouveeH. v. d. Vecht 02, W. PauwL. atze 11, A. WijnhoutC. de Koning 02. A. LangelaanA. Bloe- mendaal 20, C. KippingA. Dorsman 02. VOORSCHOTEN Wandelen voor de Sint- De Sint Nicolaas wandeltocht, die za terdagmiddag onde rauspiciën van de W.S.V. „De Zwervers" werd gehouden, is een groot succes geworden. Toen de ruim 450 deelnemers en deelneemsters, na een prachtig parcours, dat over af standen van 10 en 15 kilometer was uit gezet, in Voorschoten terugkeerden, wer den zij op verschillende plaatsen in het dorp getrakteerd op speculaaskoeken. De laatste kilometers werden de tippelaars vergezeld door de Muziekvereniging „St- Laurentius". De optocht werd door Sin terklaas in een open auto nog meer luis ter bijgezet. In groepsverband werd deelgenomen door „Nieuw Voordorp" (Voorschoten), In Amsterdam heeft prof. dr. Garmt Stuiveling (rechts) zaterdag de Henriëtte Roland Holstprijs uit- gereikt aan dr. E. Verbeek uit Arn hem voor zijn biografische studie over de Franse dichter Arthur Rim - baud. In de week van 12 t.m. 18 ifbvember 1959 GEVESTIGD L. van der Steen en fam., militair, Lam- menschansweg 147; H. A. Schellekens en fam., kantoorbediende, Richard Holstr. 2; C. Brennjnkmeljer en fam., laboratorium- ass„ Breestraat 108; P. Hartman en fam„ scheikundige, Boerhaaveln. 70; E. F. Vail- lant en fam., Roomburgerlaan 59; P. L. van den Ing en fam., tuinder, a/b. ws. ligg. Roomburgerweg; A. van der Loo en fam., gem. ambtenaar, Kanaalweg 122; H. C. Rietbergen en fam., adm. ambtenaar, Hooigrt. 98; H. Theewls en fam., maatsch. werker, Asserstr. 42; A. M. Winkelmolen en fam., geoloog, Stadhouderslaan 30; J. Leemans, matroos, grt. vrt., Drie October- str. 33a; C. Stins geb. Deuning, Stuyve- santhof 54; N. Sjerp, Mdtsstr. 60; A. F. Akkermans, militair, Lammenschansweg 131; G. C. V. A. Lenssen, Rijn- en Schie- kade 68; H. Neutel, hulp 1/d. huish,, De- cimastr. 5; T. Verduyn geb. Roosenbrand, Frangols Houtijnshof 5; C. van Egmond, hulp i/d. huish., Hoogrt. 18; E. Rietdijk, Jan v. Goyenkade 27; B. A. A. Smulders, militair, Herenstraat 83 d; P. G. May, on derwijzeres, Breestraat 10 a; T. H. A. M. Blankendaal, onderwyzer, Haarlemmer weg 72; M. A. H. van Rooyen, Noord einde 50; C. J. A. M. Oomen, Noordeinde 50; J. N. Kalksbeek geb. Jans, bankbe- ambte, Hugo de Grootstr. 8; H. J. C. M. Plasmans, Roodborststr. 40; M. Schalk, verpleegster, Witte Singel 27; R. Henge vela, Bloemistenlaan 48; R. P. van den Helm, v. Galenstr. 4; H. Vorsselman geb. De Vries, Boerhaavelaan 70; L. Broekman Witte Rozenstr. 21; T. van den Berg, Klikspaanweg 9; C. Barnhoorn geb. Van Polaanen, Witte Rozenstr. 21; D. Korbee, Witte Rozenstr. 21; H. R. G. Veldkamp, gem. ambtenaar, Ed. v. Beinumstr. 35; L. C. E. Charlier, ass. bibliothecaris, Oude Singel 18; C. E .J. M. van Berckel, gem. ambtenaar, Zoeterwoudse Singel 86; J. E. van Waardenburg geb. Jansen, Witte Ro zenstr. 21; K. E. Hellendoorn, Koningin- nelaan 26; F. W. Heyi, Witte Rozenstr. 21; M. C. Dolman, 11. verpleegster, Rijnsbur- gerweg 10; E. Rueda Pinto, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; K. J. Leenhouts geb. Goedhals, Witte Rozenstr. 21; W. J. Bro- kaar, magazynbediende. Billitonstr. 3; C. de Water geb. Heijmans, Fagelstr. 3; E. C. T. Mark geb. Brender a Brendis, Sluisstr. 16; H. Z. Iemhoff, verpleeghulp, Rijns burgerweg 10; W. P. C. Josemans, kan toorbediende, Roodborststr. 30; P. L. Kryger, Klikspaanweg 7; A. J. van Mou- rik geb. Bom, Waarastr. 4; M. A. Rade maker, Oude Ryn 54; A. K. Verschelling, Schelpenkade 10; N. A. C. L. van der Maat, Drie Octoberstr. 43; C. C. Landman, Noordeinde 50; J. M. Veltman .militair, v. d. Brandelerkade 4; G. Hofman, Ter- weepark 2; H. Creman, Rapenburg 7; J. L. Webster, koopman, Rijnkade 2a; I. van der Sloot, 11. verpleegster, Hooigrt. 15; P. M. van der Plas. Klikspaanweg 13; M. L. Bykerk, Herengrt. 9; J. G. Mizee. kan toorbediende, Druckerstr. 19; J. E, Hoek stra, kantoorbediende, Oude Vest 107a. VERTROKKEN J. P. van Schravendljk en fam., Rijn en Schiekade 27 nr. Rosmalen, Rector Zwijnsenln. 35; T. H. Overdijk en fam., Langebrug 12 nr. Leiderdorp. Fr. Hen- drikln. 94; C. G. van der Veer en fam., Vijf Meilaan 69 nr. Ryswijk (Z.-H.) E. H. Hartmanstr. 4; E. L. Hozee en fam., Dol- huissteeg 3 nr. Hilversum. Mozartlaan 35; T. Tahl en fam., v. Vollenh.plein 96 nr. Verenigde Staten v. N. Amerika; J. Sjar- dijn en fam., a/b. Zijlsingel t/o. 61 nr. De nekamp. Pr. Hendrikstr. 3; J. Verhoef en fam., Willem Klooslaan 3 nr. Rotterdam, Putsenlaan 40; R. H. Dragt en fam., Franchimontlaan 5 nr. Leiderdorp, Emma- straat 23; A. H. Swier geb. Scheepmaker en fam., Lorentzkade 81 nr. 's-Graven- hage, Stationspl. 29; J. E .M. Proost geb. Van Remundt, Zijlsingel 4 nr. Utrecht, D.S.B. (Leiden), „De Zwervers" (Voor schoten), „Z.U.T." (Leidschendam), „D.E.S." (Den Haag), „VIOS" (Sassen heim), 2 groepen van „D.U.T." (Voor hout), „De Klavers" (Voorschoten), „SV- LV" (Voorschoten) en „De Zwervers"- afd. Gymnastiek (Voorschoten). WARMOND Jongeren von KVP over gemeentelijke problemen De Jongerenorganisatie der K.V.P. afd. Warmond kwam bijeen in hotel De Stad Rome. De heer Deerenberg, lid van G.S., sprak over „Kunnen de Warmonders in de topkomst in Warmond blijven wonen?" Veel heeft de heer Deeren berg deze avond verteld over de taak van G.S., en over de uitbreiding van Rotterdam en de industrialisatie van Zuid-Holland. De heer Deerenberg be toogde, dat Warmond zeker in de ge legenheid zal moeten worden gesteld de eigen levensbehoeften en bevolkings aanwas op te vangen. Hij was voorts van mening, dat Warmond een lande lijk plaatsje moet blijven, dat niet mag worden bedolven onder uitbreidings plannen. Na de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. De raadsleden Van Vliet en Willemsen wezen nogmaals op het grote belang van het uitbreidingsplan Zwanenburgerpolder. De heer Deeren berg zei hierin geen uitspraak te kun nen doen om de eenvoudige reden, dat het plan nog niet bij G.S. in be handeling was. Burgemeester Von Fisenne sprak zijn waardering uit aan het adres van G.S. voor de medewerking wat het ophef fen van de tol en het afwijzen van het Leidse Merenplan betreft. Hierna uitte hij echter felle kritiek op de provin ciale nevenapparaten en wel in het bij zonder op de planologische dienst. Zijn grootste grief bleek wel de tijdsduur te zijn, waarin verschillende zaken worden afgewikkeld. De heer Deerenberg gaf de weg aan, hoe in dergelijke gevallen te handelen. Namelijk door niet op de nevenappara ten te wachten, maar de plannen rechtstreeks bij G.S. in te dienen. Overigens was de heer Deerenberg ook bij zijn beantwoordingen weer bui tengewoon uitgebreid. Het gevolg hier van was, dat niet alle problemen, die zich in Warmond voordoen, behandeld konden worden. WASSENAAR Koperen priesterfeest van kapelaan Seysener Gisteren is in de parochie van De Goede Herder het 12jarig priester feest gevierd van kapelaan J. P. Seyse ner, die enkele maanden geleden in de ze parochie werd benoemd, na verschei dene jaren werkzaam te zijn geweest in Rijswijk in de parochie van de H. Bo- nifacius. De feestdag begon met een door cle jubilaris opgedragen plechtige Hoogmis, tijdens welke pastoor H. M. van Spanje de predikatie hield. 's Middags van 1 tot 2 uur werd in de gymnastiekzaal van de Pius X-school een zeer drukbezochte receptie gehou den. Onder de honderden, die de jubi lerende kapelaan kwamen gelukwensen bevond zich de burgemeester van Was senaar, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen. Er werden op deze receptie enkele toespraken gehouden. Eerst door de heer G. W. Kampschöer, die namens de parochianen gelukwensen aanbood en de kapelaan dankte voor de grote activiteit, die hij in de korte tijd dat hij in Wassenaar werkzaam is, al aan de dag heeft gelegd. Pastoor Wiemers van Koningin ontving luidklok Koningin Juliana heeft vanmorgen in het paleis Soestdyk te half tien een de legatie van oud-verzetsstrijders uit het oostelijk gedeelte van Noord-Brabant ontvangen. De delegatie overhandigde de vorstin een luidklok, ter herinnering aan de bevrijding. De deputatie stond onder leiding van de heer E. P. A. M. Janssens, burge meester van Aarle-Rixtel. Prinses Bea trix was ook by de ontvangst aanwezig. Vanmorgen om tien uur ontving Prinses Beatrix in de Empiresalon van het Paleis Soestdijk een deputatie van de K.M.K.. De delegatie kreeg van de Prinses een gala-uniform van „cadet- captein", dat de Prinses aangeboden werd op 17 september tijdens haar be zoek aan de West-Point Military Aca demy in de VS. Nederlandse Sheilemployé in de Soedan verdwenen De 45-jarige technische assistent van de „Shell Company of the Sudan ltd", de heer P. Bronsveld, wordt sinds vrij dag vermist. Het laatste dat van hem bekend is, is dat hij met een Engelse collega, de heer Rudgard, in een ge charterd sportvliegtuig, een Piper, op weg was van Nerowe naar Dongola, in de Soedan. Een woordvoerder van de Shell deel de mee, dat er thans naar het vermiste toestel gezocht wordt door vliegtuigen van de RAF, die in Aden gestationeerd zijn, vliegtuigen van de „Sudanese Air ways" en van de Soedanese luchtmacht. De heer Bronsveld is sinds 1938 in dienst van de Kon. Shell-groep. Hij ver_ trok in november naar de Soedan. Voor die tijd was hij in Indonesië werkzaam. de St.-Bonifaciusparochie in Rijswijk sprak daarna namens zijn parochie woorden van gelukwensen uit. De Rijs- wijkse parochie heeft haar dankbaar heid tot uitdrukking willen brengen in een geschenk: een fraaie zilveren kelk, die door pastoor Wiemers symbolisch de jubilaris werd aangeboden. Een deputatie leerlingen van de Pius X-school bood bloemen en een hele verzameling zelfgemaakte tekenin gen aan. „De Vriendschap" speelde „De indringster" De r.-k. toneelvereniging „De Vriend schap" is zondagavond in het Vereni gingsgebouw in de Kerkstraat het nieuwe seizoen begonnen met de opvoe ring van het toneelspel ,De indringster'. Voorzitter G. A. van Leijenhorst zei, dat het bestuur heeft moeten besluiten in dit seizoen elk stuk maar een avond te spelen in verband met de vermin derde belangstelling, die te wijten is aan de televisie. Een verheugend ver schijnsel in dit verband is, dat voor deze eerste toneelavond weer verschil lende belangstellenden moesten worden teleurgesteld, omdat geen kaarten meer beschikbaar waren. De Vriendschap heeft gisteren haar trouwue donateurs zeer aan zich ver plicht door een uitstekende opvoering van een stuk-met-inhoud. Vijf rollen slechts kent dit stuk, maar alle vijf deze rollen werden voortreffelijk ver tolkt door de dames R. Plompen, L. Ne- derpel en G. Westgeest en de heren H. Haverkotte en B. Meershoek. Troelstralaan 521; M. W. Verhoeven, Kaarsenmakersstr. 2a nr. Wassenaar, v. Bommellaan 10; G. J. Dijkstra, Pioenstr. 36 nr. Zlerikzee, Melkmarkt 8; M. A. Wol- ters, Anna v. Burenhof 41 nr. Enschede, Fokker weg. Vliegbasis Twenthe; G. C. Rooenackers, Leemansstr. 31 nr. Alphen a/d. Ryn, Iepstr. 12; D. Dijkstra geb. Vis ser, R. Vlsscherstr. 8a nr. Bennebroek, Bij weglaan 48; R. Ahdieh, Schelpenkade 10 nr. Voorschoten, Leidseweg 487; C. S. Din- eemans, Bsthlehemshof 2 nr. De Bilt (U.) Hobbemalaan 24; E. van der Wal, Noord- einde 2a nr. Den Helder, Buitenhaven 5; A. H. M. Lagerberg geb. Van Brero, Mont- gomerystr. 19 nr. Gorinchem, Glldenweg 23d; A. van Katwijk, Hoflaan 7 nr. Breda, Graaf Hendrikplein 46 III; J. J. Lager berg, Bronkhorststr. 33a nr. Gorinchem, Gilaenweg 23d; J. C. Wels, Floresstr. 6 nr. Nymegen, Erlcastr. 27; G. Liesen, Hooi grt. 51 nr. Duitsland; G. Stuurwold, Haar- lemmerstr. 247 nr. Leiderdorp, Hoofdstr. 39; H. J. D. Visser, Roodborsstr. 40 nr. Leiderdorp, Dr. de Bruynestr. 14; E. Hokke, Mezenstr. 2 nr. Voorburg, v. Hale- wynlaan 65; B. U. Felderhof, P. Paaltjens- pad 7 nr. Utrecht, Koningslaan 4; Z. Vi- veen geb. Lagrouw, Spieghelstr. 43 nr. Velsen, Kanaalstr. 236; C. J. de Croon, Coornhertstr. 34 nr. Voorburg, Querido- str. 99; M. J. den Exter, Oltmansstr, 6 nr. Rotterdam, Oude Dijk 204 b; G. Q. Boon, Haagweg 94 nr Wassenaar, Broekweg 4; J. W. A. Duijzings, Witte Singel 97 nr. Rotterdam. 's-Gravendijkwal 63; A. R. St. Jago, Jan v. Goyenkade 19 nr. Nederland se Antillen; M. E. IJdo geb. Pijnaker, Hoge Ryndijk 69 nr. Verenigde Staten v. N. Amerika; G. Vis, Utr. Jaagpad 28 nr. Oost- kapelle, Duinvlietweg 1; J. W. M. Moor man, Hogewoerd 7 nr. 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 492 b; W. H. van der Steen, Jan v. Houtkade 30 nr. Oegstgeest, Rijnsburgerweg 28; A. H. Hakkaart geb. Groen, Langebrug 46 nr. Hazerswoude, Molenlaan 1; T. H. Vogelaar geb. Van der Geer. Julianastr. 47 nr. Noordwijk, Leon Senfstr. 4; J. Erades, Prinsenstr. 43a nr. Uithoorn, Hoofdweg 38; M. J. Blink. Ka- gerstr. 12 nr. Renkum, Buunderkamp 5; J. de Graaf, Dr. Lelylaan 47 nr. Amers foort, Gr. Nachtegaalste. 18; G. A. Tim merman, Dr. Lelylaan 17 nr. Amersfoort, Gr. Nachtegaalstg. 18; W. Vavier, Staal- wijkstr. 3 nr. Wassenaar, Schouwweg 71 a; W. E. P. J. vom Hofe, Dahliastr. 15 a nr. Amsterdam, Plantage Kerkln. 25 a; J. H. van Es, Celebesstr. 21 nr. Voorschoten, Leidseweg 231; P. A .C. Meerkerk, Apo- thekersdfjk 28 nr. Rotterdam, Kerkedijk 291; C. J. Mank, Oostdwarsgrt. 9a nr. Steenbergen en Kruisland, J. v. Grimme- steijnstr. 21; H. van de Pol, da Costastr. 88 nr. 's-Gravenhage, Laakweg 226; P. H. J. Hakkaart, Herenstr. 134 nr. Katwijk, Boulevard 80; P. Kroesemeyer, Drie Octo berstr. 37 nr. Tilburg. Meelstr. 3; G. C. Merrit, de M. v. Streefkerkstr. 34 nr. Ver enigde Staten v. N.-Amerika; G. Bos, Plantsoen 1 nr. Alphen a/d. Rijn, Ouds- hoorseweg 106; G. J. G. M. van WeliJ, Breestr. 12 nr. Boxtel, Bosseweg 113. 30500 30500 30500 Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden f 1. 130 woorden f 1.50 ieen woord hoogstens 12 let ters) Bewijsnummer f 0.10 extra Toezending oummer- brleven f 0.20 meer „Sleuteltjes' worden Dehou- dens gebrek aan plaatsruimte, dagelijks opgenomen Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en B uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 23 november. Het Damrak zette vanmiddag de nieu we beursweek in met een zeer vaste tot willige tendentie voor de Philipsaande- len. Certificaten Unilever waren vast en Aku's passeerden de viermaal pari-koers en kwamen op record-hoogte. De hoge koersen werden vergezeld door een ac tieve handel. Kon. Olies bleven bij de overige internationale waarden in koers stijging ten achter en noteerden vrij wel onveranderd vergeleken bij de slot- koers van vrijdag j.l. KLM werd inge volge Wall Street, lager geadviseerd. In New York werden vorige vrijdag elec- tronische waarden gevraagd, hetgeen de Philipspapieren ten goede kwam. Ook voor Unilevers bestond er op de Newyorkse beurs goede belangstelling met gevolg, dat beide fondsen in het niet-officiele telefonische avondverkeer van vrijdag op circa 726 verhandeld werden. Vanmorgen was de prijs voor beide papieren circa 728. De opening op de officiële beurs was voor Philips 730, waarna de koers opliep tot 732 om de beurs te verlaten op circa 731. De slot- prijs van vrijdag was 709. Er lagen voor dit fonds kooporders voor Amerikaanse rekening in de markt en daarnaast be stond er lokale en speculatieve vraag. Unilevers konden de hoogste prijs van 729 in de morgenuren niet halen en bleven vanmiddag na een opening van 725 op circa 728 hangen, tegen een vo rige slotprijs van 716%. In de Aku-hoek was het bij de opening een dringen om „erbij" te komen. Na veel bieden en la ten werd op 401% geopend. Dit houdt in dat de hoekman de verkoop limites op 400% heeft „ingeslikt". Hierdoor pas seerden de rayonaandelen op zeer ge makkelijke wijze de 4x parikoers. Ge durende de gehele beursduur was de handel in deze hoek actief, hoofdza kelijk door aankopen voor Duitse reke ning. De Scheepvaarten lagen doorelkaar iets hoger bij geringere handel. In de Cultures was een geanimeerde tendentie aanwezig. HVA en Deli's, evenals Am sterdam Rubbers, werden vlot in een open hoek verhandeld. Deli boekte op een prijs van f. 177,80 circa een rijks daalder winst. HVA ruim een punt en Amsterdam Rubber circa twee punten hoger. Op de beleggingsmarkt waren de Staatsleningen vrijwel onveranderd, doch voor de nieuwste 4%% lening werden iets lagere koersen op het bord gebracht. In de lokale sectoren werden merendeels hogere koersen geadviseerd. Grootban ken doorelkaar hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 november. Londen 10.58%.—10.58%; New York 3.77A—3.77H; Montreal 3.95—3.95%; Parijs 76.95—77.05; Brussel 7.54% 7.55%; Frankfort 90.52%—90.57% Stock holm 72.90—72.95; Zürich 86.97%— 87.02%; Milaan 60.82%—60.87%Kopen hagen 54.73—54.78; Oslo 52.88—52.93; Wenen 14.57%14.58%; Lissabon 13.19% 13.20%. Beurs van Amsterdam Maandag 23 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100% 100^ Ned '59 4% 100% 100% Ned '59 4% 98& 98AGB Ned '53 3% 94 ig 94 »g Grootboek obl. 3% 77% Ned '47 3% (3) 91H 91R Ned '51 3% 95VsGB 95% >ïed '53 (3%) 93% 93fg Ned '56 3% 93%GL 93% Ned '48 3% 88 88 Ned '54 3% 87 y4 87 Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91 91 Ned. "37 3 89y4 89% Dollarlng '47 3 90% 89% Investeringscert 3 96% SöftGB Ned. 62-64 3 97% 97f£ Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned WH 6% 109Vs 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 41% 42 Nat Handelsbank 155% 155 Ned Handelmij 236 239% Amst Rubber ios% 112GL HVA 1.46% 148 Senembah 611 50 612.50 A.K.U 396 400 %GB Berkei's Patent (v.) 274 GB 280GB Calvé Delft eert 715 718 Deli Mij.en (Ver.) 175.30 178 Kon Pap v Gelder 249% GB 250G Hoogovens cert 740 GB 760 Müller en Co NH 380 GB 400GB Ned Kabelfabr 400 GB 409 -708 74 729GB Philips pref 243 250GB Unilever 716% 725% Wilton Feyenoord 204% 200GB Biliton 2de r 332 327 Dordtse Olie gew 7033A 705% Kon Olie (f20.-) jsgÜ 155.70 Idem <50 A I 20-) 155'20 154.9ÓGB Holl Amer lijn 159 15914 Java CTuna Paket 142 i44qB &JLJVL na en 117 Kon Ned Stmv M(J Je5% 165% Kon Paket M(j JSq 131 Stoomvaart Mij Ned 1fio 1fic3/, Nievelt Goudr eert J§gV. 4 v Ommeren eert 040 94nv Kon Rott Lloyd uïu Ned Scheepv Unie 139i^ 140GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3.. 93% Idem '48 (3%) 94 R'dam '52-J (4%) 98 idem "37 ï-III (3%) 94% Z.-Holland '56 (4%) °3% 93,* Bank N G '58 (5%) 103% 104 id. N.WH 1)2 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91% 94% Premieleningen Adam '53 3 96% A'dam '51 2% 82% 83% A'dam '56 I 2% 80 80% A'dam '56 II 2%90 90 Eindhoven '54 2% 82 83B Enschede '54 2%80 80% Den Haag '52 I 2% 88% Idem II 2% 87% 88 y4 R'dam '52 I 2% 89% 89% Idem II 2% 90 89% Idem '57 2% 99% Utrecht '52 2% 91% 92 Z.-Holl 1957 2% 96% 85^ NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinstellingeD Robeco 216 217.50 Amst. Bank 324% 326 HHU eert 257 259% Rott. Bank 286 294 Twentsche Bank 258% 260% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 402 402 Borsumij 67% 68 K. N Ed.met. A-AA 94 Idem pref wd315 Electrolasmij 344 340% Kon Ned Urofsm 177 178 Holl Constructie 445% 449 ing bur v Bouwnljv 279% 279% lnternatio 152% 160 Int. Kunststof!. Ind 64% 64% Leidse Wolsplnnery 374% 380 Rott Droogdok Mil 596 599% Sikken's Lakfabr 646 655 Ver Touwfabrieken 293 295 Walvisvaart 121 Wernink's Betonm 156% 156 Van Wijk Textiel 96 %B Zaalberg 132% Spoorwegen Dell Spoorweg Mil 6% Am e rik fondsen Canadian Pacific R 25% Intern Nickel 100 Anaconda 63% Bethlehem SteeJ 55% Cities Service 47% General Motors 53 Kennecott94 '«nubile Steel 73% Shell Oil 72% Union Pacific 30 Un. States Steel >6% 25% 102% 63% 55% 47% 52% 94% 73 74% ■J9fi 97

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7