SIW MALMKVIST Jong Zweeds zangeresje Expositie: „Ook dit is Japan" MAANDAG 23 NOVEMBER 1959 Weekend Show verdient schatten door platen en televisie Het Zweedse zangeresje Siw Malmkvist ivas een jaar geleden nog een typiste, die dolgelukkig was met een kleine salarisverhogingNu ge niet zij door haar grammofoonpla ten en haar herhaaldelijk optreden voor de televisie een inkomen, dat het salaris van haar vroegere direc teuren verre te hoven gaat. Op za terdagavond 28 november kan men dit meisje op het televisiescherm zien en horen - het is beide een ge noegen - in AVRO's „Weekend Show". Siw Malmkvist werd op oudejaars avond 1936 geboren in het aan de Sont gelegen plaatsje Landskrona. Zingen deed ze al vroeg. Veel en met plezier. Evenals haar tien broers en zusters trouwens. Niemand in het gezin Malm- eerste prijs won en bij een grammo foonplatenmaatschappij in Stockholm moest komen voor het maken van een opname. Het succes van haar eerste grammo foonplaat was niet zo bijster groot, maar Siw besloot desondanks van zingen haar beroep te maken. In 1956 trok zij heel Zweden door als vocaliste bij diverse orkesten. Op een van die tournees ont moette zij echter een jongeman, voor wie zij bereid was haar nog zo kort ge leden begonnen carrière op te geven. „Liefde" overwonnen Zij vestigde zich op kamers, duizend kilometer van haar ouderlijk huis. in zijn woonplaats het noordelijke haven stadje Umea en ging weer naar kan toor. Twee jaar lang tikte zij facturen en huurovereenkomsten. Twee jaar lang ook trachtte haar grammofoonplatenmaatschappij haar te bewegen naar Stockholm terug te keren. Tenslotte won Stockholm het van de „liefde" en in november van het vorig jaar maakte Siw Malmkvist haar ren tree in de wereld van de lichte muze met „Den som glad ar", de Zweedse versie van „Everybody loves a lover". Het succes van deze plaat was dusdanig, dat Siw al spoedig gezelschap kreeg van de jonge spoedel, die haar was beloofd als haar plaat een afzet van tenminste tienduizend stuks zou halen. Siw Malmkvist zal er geen spijt van hebben, dat zij tenslotte toch aan de aanhoudende lokroep van haar gram mofoonplatenmaatschappij gehoor heeft gegeven. Haar ster is sindsdien in re cordtempo gestegen. De omzet van haar platen niet alleen in het Zweeds op genomen, maar ook in het Deens, Noors, Duits en Engels neemt voortdurend toe. Van haar opname van „Augustin", waarmede zij dit jaar het concours van de Zweedse omroep won, werden alleen al in Zweden ongeveer vijftigduizend exemplaren verkocht. Naar buitenland Ook op de televisieschermen in de Zweedse huiskamers is Siw Malmkvist thans een geregelde verschijning. In maart j.l. trad zij voor de eerste maal in Duitsland op, in juni stond zij op de planken van het theater „Chat noir" te Oslo, de maand daarop in het Kopen- haagse „Tivoli" en in augustus in het bekende „China" te Stockholm. Op een tournee, die zij thans maakt, bezoekt zij achtereenvolgens Duitsland, Zwitserland, Nederland en Frankrijk. Met dat al stijgt haar inkomen met sprongen. Maar wat zij ook verdient, het grootste gedeelte gaat naar de bank. Siw weet maar al te goed, hoe grillig de sympathie van het publiek is en hoe gemakkelijk het zyn idolen laat vallen. „Bovendien", zegt Siw die dol is op kinderen en in haar schaarse vrije tijd graag skiet „verlang ik niet veel meer dan wat ik altijd gewend ben geweest. Natuurlijk zou ik het leuk vinden een autootje te hebben en mijn flatje wat ruimer te meubileren, maar dat kan wachten. Voorlopig doe ik het kalm. aan". In het Rijksmuseum voor Volkenkunde Siw Malmkvist .carrière boven liefde.. kvist was vier jaar geleden dan ook ver baasd te horen, dat hun zusje zou deel nemen aan een door een Zweeds week blad uitgeschreven zangwedstrijd. De verbazing kwam pas, toen hun Siw de STADSNIEUWS P.C. en L. vierde feest Vijf bedrljfsjubilea waren er zater dagavond de oorzaak van, dat het vol tallige personeel van P. Clos en Leem bruggen in de Stadsgehoorzaal feest vierde. De heren G. van Strien, J. van Duuren, J. Smits en H. T. Buysman waren veertig jaar in dienst der on derneming en mejuffrouw J. J Meyer twaalfeneenhalf jaar. Zij ontvingen vele geschenken, terwijl de echtgenotes bedacht werden met een fraai boeket bloemen. Hierna zorgde een uitgelezen keur van variété-artiesten voor een geslaagd programma. De heer I. Hartevelt opende de fees telijke bijeenkomst en sprak ook waar derende woorden tot de jubilarissen. Nadat de huldiging achter de rug was, dankte de heer Smits namens de vijf jubilarissen voor het aangename cere monieel. The 3 Jacksons met hun vrolijke ac- cordeonmuziek brachten er de stem ming in, die de conferencier Peter Pie- kos (tevens imitator) nog verhoogde. Hoogtepunten van het programma wa ren voorts het optreden van Corrie Brokken en het Leedy Trio. Verder verleenden hun medewerking aan het programma de Rola's met akrobatiek en de Niberco Brothers met een goo- chelshow. Na afloop leidde de heer J. Alphe- naar een bal met muziek van ,,The Woodchoppers". J. W. Carton 40 jaar bij Kon. Ned. Grofsmederij Zaterdagmorgen is in de vergader zaal van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij aan de Zuidsingel de heer J. W. Carton gehuldigd in verband met zijn veertigjarig bedrijfsjubileum. HU werd door de directeur, ir. M. C. de Jong .toegesproken. WU zUn beiden in de gelegenheid geweest om het be- dryf te zien groeren, aldus ir. De Jong, die daarop in he tkort de loopbaan van de jubilaris schetste. In 1919 kwam de heer Carton als nageljongen op de fa briek, daarna werd hü hulparbeider, vervolgens constructie-arbeider, in 1945 voorman constructiewerkplaats en sinds september van dit jaar is de heer Car ton aangesteld als calculator. De laat ste functie is beslist geen sinecure en eist veel verantwooröelUkheidsgevoel. Ir. De Jong zei echter de overtuiging te bezitten, dat de jubilaris ook de nieuwe taak weer tot grote voldoening van zU'n superieuren zal vervullen. De directeur dankte de heer Carton voor zün vele diensten en bood hem een enveloppe met inhoud en een blauw herinneringsbord aan. Ook verwierf de jubilaris het vererend getuigschrift van de Ned. Maatschappü voor NUverheid en Handel, met de daaraan verbonden draagmedaille. Het woord werd verder gevoerd door de heer ir. B. Postel, bedrUfsingenieur, I .van de Tuin, werkmeester, J. Was- sink, lid van de ondernemingsraad werklieden, H. van Maanen, onderne mingsraad technici en L. F. J. Pom- mee, chef-tekenkamer. Allen belicht ten de kwaliteiten en het vakman schap van de jubilaris, die ook van wege zyn karaktereigenschappen zeer gewaardeerd wordt. Vele geschenken werden overhandigd. Tenslotte sprak de jubilaris woorden van dank. In het Ryksmuseum voor Volkenkun de wordt van 25 november tot 28 fe bruari een wintertentoonsteliing gehou den, die tot titel heeft: „Ook dit is Ja pan". De directeur van dit museum, dr. P. H. Pott, schrijft ons over deze expositie: Winter dus, en een Japan dat, zoals de titel wil doen uitkomen, anders is dan U kent of anders dan U dacht dat het zou zyn. Maar niet minder werkelyk! Japan is in de laatste jaren veel dichterbij gekomen. De KLM vliegt tweemaal per week in 35 uur van Am sterdam naar Tokio. Van Gogh's mees terwerken gingen naar Japan en, omge keerd, Nederland werd geconfronteerd met de grandeur van de klassieke Japan se kunst. Japanse gebruiksvoorwerpen, fototoestellen en andere wonderen van de moderne techniek hebben ook in Ne derland opgang gemaakt. Nederlandse schepen werden in Japan gebouwd en Nederlandse ingenieurs legden er moe rassen droog. Driehonderdvyftig jaar oude handelsrelaties met Japan werden of worden dit jaar gevierd. En toch, veel verder dan het bestaan van tempels, theehuizen, lieftallige geisha's en de berg Fuji reikt onze ken nis van Japan zelden. En wat weten we van de Japanse boeren en vissers, die met hun gezinnen haast de helft van de gehele bevolking van 90 miljoen uitma ken? FOTOGRAFISCHE REIS De tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde wil de bezoeker daar- „De Ratel" vierde vrolijk feest ,,De Ratel", een actieve werkge meenschap van het Leidsche Volkshuis, die o.m. bustochten, vakantieweken en excursies organiseert, hield zaterdag in eigen huis naar jaarlykse feest avond. Een groot aantal van de onge veer vierhonderd donateurs en tachtig leden woonde deze gezellige byeen- komst byer bleef vry wel geen stoel onbezet. De voorzitter, de heer C. Marks, sprak een hartelyk woord van welkom, wees op het tweede lustrum in het ko mende jaar en gaf een opsomming van enkele reizen, die in 1960 gemaakt zul len worden. Hij schonk verder aan dacht aan de actie V.P.R.O. ,,Redt een kind" Het Volkshuis stelt zich nl. voor met aller medewerking minstens negen Marokkaanse kinderen te helpen. Het wil daartoe op zaterdagavond 23 ja nuari, zondagmiddag 24 januari en maandagavond 25 januari een herha ling geven van de jubileumvoorstelling, welke vorige maand heeft plaatsgevon den. Aan het feest van zaterdagavond werkten met veel succes mede de Boe- renkapel van K. en O., onder leiding van Rien de Reede en de afdeling Lei den van Minjon Jeugdomroep. Laatst genoemd gezelschap voerde een aller aardigst zangspelletje op :,,Op bezoek bij mevrouw Zwaantje Zonnehuis Lin terink" Met dit grappige stuk behaal den de Leidenaars onlangs nog een prys. Later op de avond was er ook een spannende quiz. Voor een muzikale klankenregen zorgden de jeugdige leden van de Boe- renkapel. Ook hun optrèden werd zeer op prys gesteld. Kortom het was' een vrolyk jaarfeest, dat veel te vroeg naar de zin van de meeste aanwezi gen was afgelopen. H. BOON 40 JAAR BIJ S.L.F. Zaterdag vierde de heer H. Boon zyn 40-jarig jubileum by de Stedelyke Fabrieken van Gas en Electriciteit. In verband met afwezigheid van de directeur sprak namens de directie ir. H. J. G Klinkert de jubilaris toe. De heer Boon werd dank gebracht voor de wijze waarop hU zyn taak in de Centrale steeds heeft verricht. De voor zitter van de personeelsvereniging sloot zich by deze woorden aan en liet zyn felicitatie vergezeld gaan van een ge schenk. In de kantine werd de jubilaris ver volgens toegesproken door zyn chef, de heer H. F. Barg, en namens zyn collega's door de heer P. J. v d. Mark. Beiden getuigden van de plichtsbe trachting en de werklust van de heer Boon. Als blyk van waardering werd een cadeau overhandigd. Na een dankwoord van de jubilaris drukten velen hem de hand. om op weinig betreden paden meevoeren naar de boeren en vissers van Noord- Japan. Zij laat hen voornamelijk zien door het oog van de camera, gehanteerd door de fotograag Hiroshi Hamaya. Hamaya is méér dan fotograaf alleen. Hij is ziener en kenner van het land schap en de mensen die er leven. Hij houdt van hen en legt daarvan getuige nis af in zijn werk. Daarom stond hij een deel van zyn foto's belangeloos af aan een volkenkundig museum, dat ook dit Japan nader tot de bezoeker wilde brengen. Gedurende de lange wintermaanden ligt de westkust van Noord-Japan onder de ban van koude Siberische luchtstro mingen. De sneeuw valt er vroeg en dik, om pas in maart plaats te maken voor de lente. De visserij en de landbouw lig gen stil, maar het leven wordt er niet gemakkelijker op. Is het wonder dat de jaarwende hier byzondere betekenis krijgt en dat men het Nieuwe Jaar en zyn verwachtingen begroet met tal van plechtigheden en feesten? WINTER IN JAPAN De foto's tonen U als inleiding dat „sneeuwland" en zijn barheid in de kustdorpen en in een mildere vorm in de bergdorpen. Gedurende de wintertyd in huisvlijt vervaardigde voorwerpen vullen dit beeld aan. Daarna gaat de fo tografische reis naar het kleine dorpje Nishiyokoyama, waar de camera de ge hele cyclus van Nieuwjaarsplechtighe den in beelden vastlegde. Nieuwjaar wordt hier, volgens de oude maankalen der, van 11-15 februari gevierd. De we reld is er klein en het dorp is in de win ter volkomen geïsoleerd. Daarom zijn hier de oude gebruiken en feesten, waar- by vooral de mannen en jongens een rol spelen, gaaf bewaard gebleven. De beschermgod van het dorp, van de men sen, dieren en de oogst, is middelpunt van de plechtigheden. Op 11 februari daalt hy af in de voor hem geplaatste godenboom en in de nacht van de 15de neemt men met een vuurfeest van hem afscheid. Een kleurenfilm, in hetzelfde dorp opgenomen, zal U dit Nieuwjaar nog in tenser doen beleven. Tenslotte voert de tentoonstelling U naar de kust van het Oka-schiereiland, waar op 15 februari de als „namahage"- duivels vermomde goddelijke gasten op bezoek komen. Zij zijn Sinterklaas en Zwarte Piet tegelijk. Carnaval-achtige figuren met groteske duivelmaskers doen de ronde door het dorp. Zij straffen het kwaad, maar zegenen ook de mensen en brengen heil voor de komende oogst. Door middel van door de conservator van de afdeling Japan, de heer C. Ouwe hand, ter plaatse verzameld materiaal wordt een indruk gegeven van de wer- kelykheid zoals deze hier. in een afgele gen hoek van Japan, telkenjare beleefd wordt. De tentoonstelling geeft in kort be stek een geconcentreerd beeld van win ters leven in noordelijk Japan. En ook dit is Japan! Het is een recent beeld; ook dit jaar zal het zo zijn. Het Rijks museum voor Volkenkunde wil op deze wijze de geleefde werkelykheid van een ondanks de schyn van het tegendeel, ver en onbekend Japan nader tot de be zoeker te brengen. KAMER VAN KOOPHANDEL Donderdagmiddag zal in het gebouw der Kamer een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor RUnland worden gehouden. In deze vergadering zal de heer R. B. van Waveren worden geïnstalleerd als lid der Kamer en zal o.m een bouw plan ter sprake komen. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hel Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Reserves KNVB Wassenaar en TYBB konden niet scoren BETAALD VOETBAL Res. 2e divisie BStormvogels 2 Haarlem 2 3—4; SHS 2—DHC 2 0—1; EBOH 2—RBC 2 0—0; EDO 2—VSV 2 1—2; UVS 2—Fortuna VI. 2 3—1. AMATEURS Res. 2e-klasse A: VCS 2—HBS 2 00; LFC 2Laakkwartier 2 13; Quick 2 —SHS 3 2—2; ADO 4—DHC 3 1—0; Ce- leritas 2—RVC 2 2—3. Res. 3e-klasse A: Alphen 2Roo- denburg 2 04; SHS 4Wassenaar 2 63; Blauw Zwart 2LFC 3 41; Lug- dunum 2—UVS 3 4—2; VVSB 2—SJC 2 2—1. Res. 3e klasse C: UVS 4Westerkw. 2 1—3; BEC 2—Quick 3 5—1; Postdui ven 2—Olympia 2 3—3; HBS 4—Rys- wyk 2 1—1; RAVA 2—DHL 3 3—0. Res. 3e-klasse D: Delft 2RVC 3 10; Boskoop 2Quick 4 43; GSV 2 GDA 2 3—2; Voorburg 2—VIOS 2 34. ZATERDAGVOETBAL Res. 2e-klasse: DOTO 2Quick B. 2 11; ARC 2Kpzakken Boys 2 62; Gr. Lindt 2—SSS 2 3—0; NSW 2— Zwart Wit 2 1—1; CSVD 2—Zwaluwen 2 3—0. Res. 3e-k!assc A: Die Haghe 2Ter Leede 2 22; SHS 2—Rynsb. Boys 2 1—1 RCL 2—JAC 2 1—3. Res. 3e-klasse B: Ornas 2Monster 2 16; Die Haghe 2Rynsb. Boys 3 1—3; 's-Gravenz. SV 2—HBSS 2 1—3. VVSB verloor van DHL met 0—2 (Van onze correspondent) In de eerste helft kon VVSB de voor hoede van DHL nog van succes afhou den. al zat doelman Peeters af en toe lelyk in de verdrukking. Het was voor de rust trouwens een wat tamme ver toning. Alleen de scheidsrechter zorgde door vreemde beslissingen voor enige sensatie. Ook het schieten liet veel te wensen over, zodat de Delftse doelman het niet bijster moeilyk had. In Noord- wijkerhout wijt men het ongelukkige begin van de tweede helft aan scheids rechter Bom. De Noordwykerhouters houden hardnekkig vol, dat de bal bij een keihard schot van Van der Klauw van de onderkant van de deklat een meter aohter de doellyn op de grond is gesprongen voordat hij kon worden weggewerkt. Ondanks heftige protesten van de Bavospelers liet de heer Bom echter doorspelen. Hy verbruide het kort daarop helemaal in Noordwykerhout toen hy de gasten een sterk omstreden strafschop toekende. Dc Bavoverdedigers protesteerden. De bal was in het straf schopgebied tegen zyn arm aangescho ten! Maar de bal ging op de witte stip en de stand werd 0—1. VVSB kwam deze tegenslagen niet meer te boven. De wed strijd kreeg een wat onvriendelyk karak ter. Met een mooi doelpunt stelde de Delftse rechtsbuiten de zege tenslotte veilig (0—2). Noorclwijk kwam tot verdiende zege op Excelsior M: 0—3 (Van een onzer verslaggevers) Noordwyk blyft tot bevredigende resultaten komen en als de roodbroe- ken zo blyven spelen, zullen ze wel niet tot de bovenste drie gaan beho ren, maar een redelyke stand in de middenmoot zal hen stellig ten deel kunnen vallen. Ditmaal kwamen ze uitspelend tegen Excelsior M tot een zeer verdienstelijke en zeker ook ver diende 30 zege. Het mag dan waar zyn, dat het de Maassluizenaren de laatste tyd niet byzonder voor de wind gaat, ze hebben toch altyd nog een ploeg, die voor de sterkste niet opzü behoeft te gaan. Gedurende de eerste 20 minuten was de thuisclub op haar fraaie terrein wel wat sterker, maar veel kansen kon de vrij onsamenhangend spelende voorhoe de van de tricolores toch niet verkrijgen Stopper Passchier had bovendien een byzonder goed oog op eventuele door braken en daarom konden de roodbroe- ken dit offensief rustig laten wegebben en hun tegenstand organiseren. Dat hield tevens de voorbereiding voor een offensief in, want niet zodra de thuis club tekenen van verslapping begon te vertonen, kregen Marijt en de zUnen goede kansen. Toen kwam duidelijk aan het licht, dat het Excelsior-offensief eigenlijk maar een facade was. opge trokken om de zwakte van de eigen defensie te verbloemen, een defensie, waarin de altyd zo goede doelman v. d. Gaag helemaal niet op dreef was. Toen de roodbroeken eenmaal goed op gang waren, kwam na 25 minuten het eerste doelpunt al. Een snelle doorbraak over links, uitstekend van opzet, bezorg de linksbuiten Maryt een vrye kans. Maar inplaats van te schieten deed hy het rustig aan, omspeelde een back en toen ook nog v. d Gaag en legde daarna de bal rustig in het Excelsiordoel. Voor rust bleef het bU deze ene tref fer. maar duidelyk hadden de roodbroe ken de thuisclub aan het verstand ge bracht. dat zy deze voorsprong beslist nog niet als eindstand wensten te accep teren Na de rust zette het Noordwyk-offen- sief zich dan ook op dezelfde voet voort. Kansen kwamen er wel, maar voorlopig bracht die nog geen goals. Maar na 20 minuten was het dan eindelyk wel zover. C. Marijt kreeg een vrye kans, al was het dan maar een klein gaatje, dat ppen was. Maar met een hard schot, juist in dat ene hoekje, passeerde hij de verraste v. d. Gaag kansloos. De neder laag van de thuisclub begon duidelijke vormen aan te nemen, al weigerde ze er zich bU neer te leggen. Toen echter na een half uur Paalvast een levensgrote misser maakte, had midvoor v. Kesteren met zo heel veel moeite om de eindstand op 3—0 te brengen. Wel persten de Maassluizenaren er nog een slotoffensief uit. maar evenals in het begin toonde hun voorhoede zich meester in het mis sen van kansen. V. en V.—Lisser Boys. In de eerste helft kwamen de Lissenaren niet verder dan een 1—2-voorsprong. door treffers van Duivenbode en Imanse. Na de rust kwamen de zwartwitten prima op schot. Nadat Gys Hagen de stand op 1—3 had gebracht, scoorde midvoor Schroder nog eenmaal tegen voor V. en V. Daar na kwamen de gastheren er niet meer aan te pas. Nic. Overwijk (2x). Leen Broekhuizen en Gys Hagen (2x) scho ten de Vlug en Vaardig-defensie aan flarden: 28. (Van onze correspondent) Met het puntloos gelijke spel tegen TYBB heeft Wassenaar zich enigszins van de misstappen in de voorgaande weken hersteld. Maar met enig for tuin had er ook nu weer een overwin ning kunnen uitkomen- Er bestond grote belangstelling voor dit treffen- De thuisclub moest het zonder links back Oostdam doen, maar Brederode verving hem uitstekend. Voor de pauze kregen beide ploegen na wat terrein verkennen behoorlijke scoringskansen, maar de twee doelwach ters waren uit uitstekend hout gesne den. Een fraaie kopbal van V. Dijk be zorgde de Haarlemse doelman bijzonder veel moeite, maar hy liet er zich niet door verschalken.. Direct na de thee probeerden de gas ten kennelijk de Kerkehouters te over rompelen. Hetgeen niet gelukte. Lang zaam werd het evenwicht weer her steld en ook Wassenaar trok ten aanval. Maar ook nu liet de afwerking weer veel te wensen over, al scheelde het maar heel weinig of de voor Ellegens ingeval len Klinkhamer had het enige doelpunt van de wedstryd op zyn naam gebracht. In horizontale stand kon de Haarlemse doelman maar net het gevaar bezweren. De gasten verzoenden zich met het ge lijke spel en legden het accent op de verdediging. Er was geen doorkomen aan! Eindstand 9us als beginstand. Zevende draw van Alphia (tegen Lisse) Het zevende gelyke spel van Alphia. Ditmaal tegen Lisse. En Alphia mag er blij mee zijn. Het grootste gedeelte van de spannende strijd speelde zich op de Alphense helft af. In de defensie klopte het echter uitstekend. Aan beide kanten trouwens. De lange spil Van der Poel gaf midvoor Wim de Jong geen schyn van kans. Na ongeveer een half uur spelen kwam de eerste treffer. Een hoge voor zet van de Lissese linksbuiten zeilde on bereikbaar voor de voortreffelyke doel man Rietveld en de doelmond, waar Arie Bon zyn blonde haren onder het leder zette (0-1). De kansen, die Alphen kreeg, gingen door onbeheerst schieten verloren Na de thee pakte Alphia de zaken wat steviger aan. Er ontstond een snelle pit tige strijd. Beide doelen waren afwisse lend in gevaar. Maar met succes konden doelman Baak en de zynen het Alphia offensief het hoofd bieden en zelfs de eigen aanval weer op gang brengen. De Alphia achterhoede moest nu alle krachten inspannen om erger te voor komen. Maar ook de Rynstreekbewoners bleven overeind. Weer golfde het spel op en neer. Van Laar liet eerst een goede kans onbenut liggen, maar een kwartier voor het einde deed hij het beter. Baak greep vergeefs naar het schot, dat de eindstand op 1-1 bracht. PAARDESPORT De cross der azen, welke gisteren te Brussel werd gehouden, is gewonnen door de Belg Gaston Roelants. In de junioren-cross werd onze landgenoot Jan van Uden een zeer knappe winnaar. Koersen Hilversum HAIROS II won Hoefslag-wisselbeker Voor zyn vertrek naar 3Iilaan, waar hy in de Grote Prijs der Naties de Europese drafélite zal ontmoeten, o.a. j de uit Amerika teruggekeerde Jamin, won Hairos II gisteren te Hilversum de Hoefslag-wisselbeker. Het was een lust voor het oog deze klasse-draver over de baan te zien gaan om, zonder nog alles te geven, over de 2980 meter in 1.22.6 km.-tyd te zegevieren. San dra, die voor de tweede plaats veel vertrouwen genoot, kon zich niet hand haven en de in goede vorm stekende Quicksilver S werd tweede vóór Roi de C'inq Mille. De uitslagen luiden: Molecuul-prijs, le afdeling: 1. X Lady Hollandia (F. J Eerenberg) (1.31.7); 2. Welti; 3. Weerlicht B. Tot.: w. f5.70; pl. f2.20, 1.60, 14.20: gek. f8.-; cov. f4.10. 2e afd.: 1. Victor Maire (H. J. v. d. Weyer) (1.32.5); 2. X Straal W: 3. Xeno- phon Scott. Tot.: w. f4.90; pl. f 1.40, 1.20, 2.-; gek. f 10.20: cov. f3.50. Atoom-prijs: 1. Xanthi Con Dlos (M. Vergay) (1.28.1); 2. X Goudenrijder; 3. Xltty Erebus. Tot.: w. f 12.90; pl. f2.90. 1.40, 2.30; gek. f 14.-; cov. f5.-. Neutron-prijs: 1. Vaut Mieux K (Th. H. Kooyman) (1.28.8); 2. Viva The Saint; 3. Uranie Frances. Tot.: w. f3.50; pl. f 1.40, 2.30, 1.70; gek. f5.70; cov. f8.60. Proton-prijs: 1. William Z (J. Zeeman) (1.27.-); 2. Wita Pluto; 3. Victor Alsvin. Tot.: w. f5.70: pl. f 1.70, 2.40. 2.50; gek. f 11.90; cov. f7.10. Electron-prijs, voor amateurrfjders1. Visuil S (G. v .d. Wal) (1.26.-); 2. Trek- duif S; 3. Vite Hollandia. Tot.: w. f3.90; pl. f 1.70, 2.-. 2.10; gek. f6.30; cov. f4.80. Hoefslag wisselbeker: 1. Hairos II (W. H. Geersen) (1.22.6); 2. Quicksilver S: 3. Roi de Cinq Mille. Tot.: w. f 1.10; pl. f 1.10 I.10, 1.10; gek. f2.90; cov. f3.20. Photon-prijs1. Quartus Spencer (G. Raymakersi (1.23.7); 2. Uitloper; 3. Ta bor Harvester O. Tot.: w. f2.10; pl. f 1.80, 20.30, 6.80; gek. f5.70: cov. f61.20. Energie-prijs: 1. Sally Harvester D (B. Dapper jr.) (1.24.1); 2. Ugoldman K; 3. O Lapize K en Sonja Zora dead heat. Tot.: w. flO.-; pl. f 1.70, 1.80, 1.50, 1.30; gek. f 11.30; cov. f5.60. Totalisatoromzet f 162.548. SCHERMEN Kardolus won sabeltoernooi om Bevrijdingsbeker De Bevrijdingsbeker. verbonden aan een jaarlyks sabeltoernooi, dat te Den Haag is gehouden, is zondag na barrage met de Utrechter Thomassen in het be zit gekomen van de Nederlandse kam pioen op dit wapen, Kasper Kardolus. Beiden waren na de stryd in de finale poule, die uit 6 deelnemers bestond, met 4 gewonnen partijen geëindigd. In het beslissende duel maakte Kardolus zUn rivaal echter duidelyk, dat hij de ster kere is. Met 5—1 versloeg hij Thomas sen. die hierdoor met de tweede plaats genoegen moest nemen. De uitslag luid de: 1. na barrage Kardolus (Den Haag) 4 gew. part., 2. na barrage Thomassen (Utrecht) 4 gew. part., 3 B. van Es (Den Haag) 3 gew. part. DAMMEN Damstrijd BelgiëNederland eindigde onbeslist In Brussel is zondag de landenwed- j stryd dammen BelgiëNederland ge houden, waarin Nederland werd verte genwoordigd door de Rotterdamse ver eniging Constant. De wedstryd eindigde onbeslist: 10—10. De persoonlijke uitslagen waren: Os car VerpoestW. Roozenburg 2—0, Hugo VerpoestTromer 11, Vaessen—Hille- brand 11, DemesmaekerDe Zeeuw 1—1, Slaby—Van der Doe 1—1, Prijs— Van der Waals 02, VerleeneGeer- ling 11, Goeyvaerts— Bulier 1—1, De- buschere—Gorree 20, PoppeKoop- I meiners 02. SCHAKEN A. Smit winnaar van afvalwedstrijd LSB Hoewel omstandigheden een vlot ver loop van de finale van de afvalwedstryd 1959 van de Leidse Schaakbond hebben gehinderd, is deze thans tot een einde gekomen. En opnieuw, evenals verleden jaar, wist A. Smit van VTL beslag op de eerste prijs te leggen. Hy won twee par tijen en maakte remise met Van Klave ren. Tweede werd, met 2 punten. B Smit uit Voorschoten: C. van DUk (LSG» be haalde 1 punt, terwyl A. van Klaveren (Leiderdorp) met een '2 punt als vier de eindigde De prUsuitreiking zal plaats hebben voor de aanvang van de snel schaak wedstrijden voor zestallen, welke op 2 januari in de foyer van de Stads gehoorzaal zullen worden gehouden. Schaakclub Revanche Zaterdagavond werd in de „Kleine Burcht" een wedstryd voor de Kon. Ned. Doven Sportbond tussen Revanche en TOG (A'dam) gespeeld. Na zeer spannende stryd won Revanche verdiend met 5%4'j. De uitslagen zijn: B. WestdUk (Leiden)—G. Besemer (A'dam) Vi'.2, H. VosM. Turfkruier liN. v. d. LindeC. Ploeg J. Verstelle—D. Wilnink Joh. Vos J. Henink 10. J. G. VreeswykA. Straatman 10, C. v. d. WeesA. de Haan '2F. Fakkelmevr. Hennink 1—0, J. v. d. Wal—J. Ros 0—1, J. de BestH. Grannetia 01. Totaal uitslag 5te—4%. Hein Donner liet verstek gaan De tweedaagse schaakwedstrijd Neder landBelgië, welke ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan van het Deventer Schaakgenootschap te Deventer is ge houden, is in een grote overwinning voor onze landgenoten geëindigd: 146 was de score. De Haagse grootmeester Don ner zorgde voor een onaangename ver rassing door zonder opgaaf van rede nen niet te verschijnen. Na een uur te hebben gewacht nam de voorzitter van de Kon. Ned. Schaak bond ir. Van Steenis de plaats van Don ner aan het eerste bord in. Ondanks de handicap een uur bedenktyd te hebben verloren, weerde de KNSB-voorzitter zich geducht. Spelend met wit liet hy zyn Belgische tegenstander Dunkelblum weinig gelegenheid het initiatief te ne men. Nadat de zetten herhaald waren, kwamen beide spelers remise overeen. De uitslagen luiden (le dag): Ir. Van Steenis—Dunkelblum Bouwmeester—Van Seters Cort- lever—Boey Van Scheltinga—Le- maire '2. Kramerdr. Limbos Vi, Van den BergVan de Zande 1—0, mr. Spanjaard—Devos 01, Or- baandr. Wijnants 10, BredewoutDe Rijcke 1—0, Langeweg—Mollekens 1—0. Tweede dag: Ir. Van Steenis—Dunkel blum BouwmeesterVan Seters afgebroken, Cortlever—Van Boey afge broken, Van ScheltingaLemaire V—y.. Kramer—dr. Limbos 1—0, Van den Berg Van Schoor 10, mr. SpanjaardDe- vos 1—0, Orbaan—Wynants 1—0, Brede woutDe Rycke Langeweg Mollekens 1—0. Schaakcompetitie KNSB LSG in hoek waar tie klappen vallen (Van onze schaakmedewerker) Opnieuw, nu voor de derde keer, heeft LSG I een zware nederlag gele den en staat daardoor stevig op de on derste plaats in de afdeling. Er moeten weliswaar nog vier wedstrijden worden gespeeld, doch het zyn allen even ge duchte tegenstanders waartegen onze stadgenoten nog moeten uitkomen. Er zal van hen het uiterste gevergd moeten worden om van de gevreesde degradatie uit de le klasse te ontkomen. Zeer belangryk zal het in de nog ko mende ontmoetingen zyn, dat het team niet met invallers behoeft uit te komen. In de gisteren tegen „Haarlem" ge speelde wedstryd misten de Leidenaars Van den Berg, wegens zUn deelnemen aan de landenwedstrijd tegen België, Van den Oord jr. en Van Steenis jr. Mr .Westra had zyn partU reeds de dag tevoren gespeeld en verloren. Reeds spoedig na het begin zondagmorgen moest ir. Ellerbroek de strijd staken; hy had in de opening een vergissing be gaan, hetgeen hem een stuk kostte. Ook de party van Blangé was een kort leven beschoren. Een correct stukoffer, door zyn tegenstander gebracht, bezorgde de LSG'er de nederlaag. Daar toen ook Segaar en Van Steenis zeer moeilyk stonden, ging het parool van wedstrydleider Wilterainx uit, dat voor de anderen remise niet voldoende meer was en er dus slechts op winst moest worden gespeeld. Dit gebeurde dan ook en er ontwikkelde zich een feüe stryd. Er werd door de LSG'ers meer risico genomen dan de stellingen toelie ten, terwijl de Haarlemmers met hun veilige voorsprong daar slechts van konden profiteren. Het gelukte alleen Westra jr. om in een sterk gespeelde party de zege te behalen terwyl Groene- veld remise maakte. De partU van Dem- mendal werd afgebroken, maar biedt slechts een geringe kans op remise. Wei land geraakte in grote Ujdnood en vond daardoor de juiste zetten niet meer: Van der Nat bracht reeds spoedig een paardoffer, enige zetten later ge volgd door een tweede; zijn tegenstan der slaagde er echter in op het laatste moment de situatie te redden en met twee stukken achterstand was „opgeven" de enige juiste „zet". De gedetailleerde uitslag: H. Th. Wel land (LSG)—G. B. v. d. Velde (H) 0—1; R. D. Westrair. A. M. Schneiders 1—0; W. G. DemmendalF A. Spinhoven afgebroken: J. van Steenis—J H. Mar- witz 0—1; T. Blangé—J. Blokker 0—1; mr. ir. J. WestraP. E. Brommer 01; W. H. van der NatH. Duisenberg 01; Dr. W. L. GroeneveldL. G. Mostert- man '252: Ir. M. EllerbroekP. Mol 01; M. M. SegaarP. H. Kastelein 0—1. Totaal: LSG lHx; Haarlem mx. WIELRENNEN Swlft De uitslag van de gisteren gereden rit voor de najaarscompetitie luidt: A- en B-klasse- 1. B. Zoet, 59 punten: 2. A. Kloosterman 45; 3. P. Koovman 36; 4. C. Vertegaal 18: 5. W. de Jong 18. C-klasse: 1. C. Kloosterman 54; 2. Fr. v. d. Broek 44: 3. J. v. Amsterdam 39: 4. Fr Brittijn 28: 5. A. v Kempen 24. D-klasse- 1. Freddy Leemans. G8 pun ten: 2. H Boelee 57: 3 Kuilenburg 40; 4 Kerkvliet 32; 5. P de Jong 31 Donderdag a.s. wordt in de kantine van het Sportpark een hometrainerwed strijd gehouden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5