Gewichtige vraag voor de NAVO: is Amerika's macht genoeg gevarieerd? Misdeelden-probleem gaat gehele volk aan CONFERENTIE IN WASHINGTON Europese parlementsleden op n belangrijk tijdstip bijeen 545ste STAATSLOTERIJ 4e klas le lijst MAANDAG 23 NOVEMBER 1950 (Van onze correspondent in Washington) Sedert 1955 komt elk jaar een groot aantal parlementsleden uit de NAVO-landen bijeen, meestal te Parijs, doch dit jaar te Washington. Zij horen toespraken aan over buitenlandse politiek en economie doch hoofdzaak voor NAVO blijft toch het strategische beleid. Deze bijeen komst valt op een interessant moment: in deze periode wordt Amerika's militaire budget opgesteld en zowel in begrotingsconferenties als in de pers wordt druk gedebatteerd over de vraag of Amerika zich in hoofdzaak moet voorbereiden op een eventuele grote oorlog met kern wapens of daarnaast evenzeer op lokale conflicten die met lichtere wapens uitgevochten kunnen worden. tussen Amerika en Rusland? Een van de felste critici van Amerika's militaire be leid is generaal Taylor, stafchef van het Amerikaanse leger sedert 1955, die dit jaar na verscheidene onenigheden is afgetreden. Binnenkort zal ny een boek publiceren dat „de onzekere ba- Gevaar voor locaal conflict of voor een wereldoorlog groter? Voorlopig zal het accent wel blijven vallen op de kernwapens en de inter continentale raketten. Dit brengt in de Europese NAVO-landen een zekere on gerustheid teweeg .omdat op de lange duur Amerika vasthoudend aan deze strategie geneigd zal zijn een deel van zijn troepen en luchtmacht uit Europa terug te trekken. Uitlatingen van McEl- roy, de minister van Defensie, en van Thomas D. White, staf-chef van de luchtmacht, wijzen onmiskenbaar in die richting al is het moment van zulk een hergroepering ook nog niet aangebroken. De parlementsleden uit de NAVO-lan den hebben hartelijk geapplaudisseerd toen Amerika's minister van Buiten landse Zaken Herter hun verzekerde, dat de Verenigde Staten hun aandeel zouden blijven bijdragen en dat er geen veran dering gekomen is in de Amerikaanse politiek, maar die verzekering van Her ter sluit hergroepering van Amerikaanse strijdkrachten, waar generaal White over sprak, op den duur natuurlijk niet uit! Eén ding moet men goed in het oog houden: een gedeeltelijke terugtrekking van Amerikaanse strijdkrachten uit Eu ropa zou geenszins betekenen, dat Ame rika minder belang zou hechten aan het voortbestaan van vrjje, democratische staten op het oude continent. Die terug trekking zou alleen de consequentie zijn van de nieuwe wapenen, met name de intercontinentale raketten, die voor een grote oorlog Amerikaanse bases in West-Europa veel minder belangrijk hebben gemaakt. Tot dusverre gaf het Amerika, ten aanzien van de Sovjet- Unie, een grote voorsprong, dat het over bases kon beschikken, die om zo te zeg gen langs de grenzen lagen van het communistische gebied, maar wanneer beide wereldmachten over voldoende in tercontinentale raketten zullen beschik ken, betekent die voorsprong niet veel meer. Dat stadium is nog niet aangebroken, doch mannen als McElroy en White zien het naderen en wat een even tuele grote oorlog betreft is hun con clusie juist. De onzekere bazuin Is echter de kans op locale conflicten zuin" zal heten. Daarin zal Taylor erop wijzen, dat lokale conflicten in de toe komst veel waarschijnlijker zullen zijn dan een wereldoorlog en dat Amerika juist voor die plaatselijke conflicten steeds minder goed is uitgerust (terwijl toch ook op raketgebied het land in ver gelijking tot de Sovjet-Unie ten achter is). De parlementsleden uit de NAVO-lan den volgen dit grote, openbare debat na tuurlijk met veel belangstelling en de Europeanen voelen er uiteraard alles voor, dat de Amerikaanse legeronder delen in Europa zo sterk mogelijk blij' ven en zo modern mogelijk worden uit gerust. Of zij ook een andere les uit het debat zullen trekken staat niet vast. Maar die les zou kunnen zijn, dat Eu ropa, nu Amerika alle krachten moet in spannen om niet te zeer bij de Russen ten achter te komen in raketbewape ning, een belangrijke bijdrage aan de NAVO kan leveren door dubbel paraat te zijn tegen eventuele lokale conflicten. Voor zulk een paraatheid zou toch altijd Amerikaanse steun nodig zijn, maar de kans daarop zou kunnen stijgen, indien die Europese landen, die tekort gescho ten zijn in him NAVO-verplichtingen, tot groter inspanning bereid bleken. Maatschappij en gehandicapten Blankeweer-voorbeehl particulier initiatief (III en slot) (Van onze Groningse correspondent) Dr. Eerelman, schoolarts van de gemeente Groningenmaar bovenal een van de mensen, die zich met in zet van al hun krachten geven voor de verbetering van de positie van het gehandicapte kind, ontving ons hoe zou het anders kunnen in Huize Blankeweer. Immers, dit prachtige landhuis in de Appèlber- gen, gemeente Haren (onder Gro ningen), is op initiatief van een aantal Groningers, allen ouders van gehandicapte kinderen, ingericht voor de verzorging van alleenstaan de geestelijk gehandicapte vrouwen en meisjes en als zodanig is het niet alleen uniek in Nederland, maar zelfs in Eurlopa. De grote waarde van dit huis is, dat de bewoonsters er een huiselijke sfeer vinden. Men is in de opzet, op Blanke weer een verlenging van het huiselijk milieu te scheppen, volkomen geslaagd. Ouders hebben het zo gesticht in de hoop, dat na hen komende ouders van gehandicapten de zorg voor hun kinde ren op zich zullen nemen, als zij zelf niet groter dan op een directe botsing dat niet meer kunnen. Ds. Eerelman heeft heel wat op het hart, als hij de moeilijkheden en de wensen van ouders van gehandicapte kinderen gaat bespreken. „Wij staan hier, zo zegt hij. „op een grotendeels nog onontgonnen gebied. Het kleuteronderwijs voor afwijkende kinderen is in ons land niet of nauwe lijks ter hand genomen en wanneer het gehandicapte kind op 18-jarige leeftijd de school voor buitengewoon onderwijs heeft verlaten, dan beginnen de zorgen opnieuw. Zeker, er zijn beschuttende werkplaatsen, maar de plaatsingsmoge lijkheden daar zijn beperkt!" Wetgeving „Wij zijn als ouders van afwijkende kinderen ook niet bijzonder enthousiast over de wettelijke bepalingen ten aan zien van deze kinderen. Er zijn nog niet overal voor alle vormen van gehandi capt zijn voldoende voor BLO. Daar door moet een aantal kinderen naar internaten, die veel geld kosten. Wan neer de ouders dat niet kunnen beta len, komt de Dienst Sociale Zaken er aan te pas". „Wij zijn wel eens een beetje jaloers op de Engelse Educationact van 1944, die bepaalt, dat het onderwijs aan af wijkende kinderen kosteloos is en dat de gemeenten verplicht zijn te zorgen voor passend onderwijs, hetzij op een schooi ter plaatse, hetzij op een inter naat elders. De gemeente is dan ver plicht de kosten van school of internaat Recreatiecentrum te Doorn afgebrand Enige tonnen schede Het centrale administratiegebouw en de grote recreatiezaal van recreatie- de grote recreatiezaal van 't Recreatie- Hen-. Kerk, gelegen te Doom, is in de nacht van zaterdag op zondag volko men door brand vernield. Het gebouw is ruim twee jaar gele den gereed gekomen, nadat een houten recreatiezaal door brand verloren was gegaan. Het was opgetrokken van sta len balken en etamietplaten. Nu zijn het kantoor, de ontvangstruimte, de bibliotheek met veel onvervangbaar do cumentatiemateriaal. de keuken, de grote eet-recreatiezaal en de kleine eet zalen. met elkaar een oppervlakte van 650 vierkante meter beslaande, verloren gegaan. De schade bedraagt enkele ton nen en wordt door verzekering gedekt. De Doornse brandweer was zeer vlug ter plaatse, maar kon niet veel uitrich ten, omdat uit de waterleiding slechts beperkt bluswater beschikbaar was en de vijvers in het bos droog stonden. De brand greep trouwens zo snel om zich heen, dat een kwartier na de ontdek king al te zien was, dat het gebouw niet te redden viel. te betalen. In Nederland is echter al leen onderwijs aan de BLO-scholen kosteloos! Te weinig huizen Wij horen zo heel wat grieven. Er zijn bijvoorbeeld nog inrichtingen, waar de outillage voor en de verzorging van ae geestelijk gestoorden veel te kort schiet. Er zijn bovendien veel te weinig tehui zen waar deze mensen kunnen werden opgenomen. Als dr. Eerelman ons deze punten op somt, onderbreekt hij zichzelf opeens en hij zegt dan: „Nu moet u niet den ken, dat wij niet dankbaar zijn voor datgene, dat wel is bereikt. Dat zijn de BLO-scholen en de nazorg BLO maar dat is niet voldoende. Pater Fla nagan. de stichter van Jongensstad in de Amerikaanse staat Oklahoma heeft eens gezegd, dat het niet voldoende is ervoor te zorgen, dat een zogenaamd misdeeld kind voeding, kleding en on derdak krijgt. Het heeft bovenal be hoefte aan het verstand van een vader, de tederheid van een moeder en de liefde van een gezin". Leven in bevolking Wil dit ideaal, bijvoorbeeld door de stichting van tehuizen als Blankeweer, ooit bereikt worden, dan is het in de eerste plaats nodig, dat het probleem van de gehandicapten in de bevolking gaat leven. Vroeger mocht het woord tuberculose niet genoemd worden. „Het was een pauperziekte", zei men en diegenen, die de moed hadden zich in te zetten voor de bestrijding ervan, werden gehoond. Polio, kanker en t.b.c. zijn thans ziek ten, die men, mede dank zij het mede leven en de offervaardigheid van de bevolking te lijf kon gaan. Het afschu welijke woord „teringlijder" bestaat niet meer als scheldwoord, maar .idioot' nog wel Pas als wij zover zijn, dat we de muur van wanbegrip, die we hebben gebouwd als afweer tegen de geestelijk gehandi capten, gaan neerhalen, dan begint de verbetering van de positie van onze mis deelde medemensen. Want betere wet telijke bemalingen op dit gebied moeten komen uit het volk, op wens van het volk. Maar hoe zal dat kunnen als dat volk zich afsluit voor de nood van de minder bedeelde medemens? Amy GroskampTen Have bekend van radio overleden Specialiste in etiquette Speciale berichtgeving). Vanmorgen is te Haarlem op 71- jarige leeftijd overleden mevrouw A. J. RobbèGroskamp ten Have, de bekende journaliste en radio-spreek ster. Amy Grosikamp—ten Have is op 28 december 1887 in Amsterdam geboren en heeft daar middelbaar onderwijs ge volgd. Van 1§16 af is zij vaste mede werkster geweest van vele dag-, week en maandbladen. Zij was een bekende spreekster voor de radio en werd alge meen beschouwd als een specialiste op het gebied van de etiquette. Zij schreef en vertaalde vele romans. Onder an dere vertaalde zij romans van Pearl Buck, Emil Ludwig on Victor Hugot in het Nederlands. Tot haar overlijden was zij medewerkster van het dames weekblad „Margriet". In Brussel reden zaterdag bijna geen auto's (Van onze Brusselse correspondent) Een protestactie van de Belgische automobilistenverenigingen tegen de door de regering voorgenomen verhoging van de accijns op de benzine mag ge slaagd worden genoemd: ongeveer tach tig tot vijfentachtig procent van de Belgische automibilisten hebben hun auto van zaterdagochtend tot zaterdag zes uur 's avonds in de garage gelaten! Zelf reden wij door Brussel om 2, 3 en 4 uur 's middags en inderdaad leek de Belgische hoofdstad verlaten. Alleen bussen, taxi's en scooters reden in de straten. Wel dient men er rekening mee te houden, dat door de instelling van de vijfdagen-week op zaterdag al veel minder autoverkeer in het centrum van de stad wordt opgemerkt. Rond vijf uur verschenen de meeste automobilisten weer in de straten en was de staking voor hen dus blijkbaar afgelopen. De regering heeft de publikatie van het koninklijk besluit betreffende de ver hoging van de accijns op de benzine, op gasolie en op vloeibaar gas, uitgesteld. De petroleummaatschappjjen hebben van hun kant in een communqué meege deeld, dat het departement van Finan cien in Brussel reeds lang op de hoogte 'was van het feit, dat er vloeibaar gas met benzine werd gemengd en er dus vanwege de petroleummaatschappjjen van geen fraude sprake kan zyn. Het departement van Financien heeft niet temin een verbod uitgevaardigd om meer dan twee procent vloeibaar gas in de benzine te mengen, ondanks het ar gument van de petroleummaatschap- pijen, dat een groter percentage de kwa liteit van de benzine als motorbrand stof verbetert. Spanjaarden vatten reis van Eisenhower verkeerd op Een groep Amerikaanse persoonlijk heden onder wie de directeur van het tijdschrift Iberica, Norman Thomas, en de bisschop van Californië, James A. Pike, hebben in een telegram aan pre sident Eisenhower te kennen gegeven, dat zijn bezoek aan Madrid door de Spaanse pers is opgevat als een instem ming met het regime van Franco. „Wij vragen u echter u rechtstreeks te rich ten tot het Spaanse volk teneinde er de nadruk op te leggen dat Amerika blijft geloven in de beginselen van vrijheid en ware democratie". Het telegram was voorts ondertekend door de voorzitter van de commissie voor Latijns-Ameri kaanse zaken van de vakbond AFL-VIO, Knight. Mikojan in Mexico De thans in Mexico verblijvende Sov» jetrussdsöhe vice-premier Mikoj'an heeft zateddag aan een maaltijd in een fa briek van vleesconserven in de gelijk namige hoofdstad om. verklaard: ,.De Sovjet-Unie heeft zich de beste kanten van de Amerikaanse industrie eigen ge- fhaakt, zonder de fouten van het kapi talistische stelsel over te nemen. Daar om zijn thans onze Spoetniks op de maan en de zon, maar zij dragen geen handelsmerk „Made in the United Sta tes". Mikojan verklaarde ook: „Wij lelden dit jaar 119.000 ingenieurs (waarschijn lijk bedoelt hij: hogere teohnici, Red. L.D.), op en een aantal hunner vervult reeds posten in de Sovjetrussisohe in dustrie. In dit opzicht behoeven wij de Verenigde Staten niet meer in te lialen, integendeel, hierin zijn wij verder". De Russische vice-premier besloot: „Wij willen in de gehele wereld een einde maken aan de bewapeningswed loop. Weg met de oorlog en de dood aan de koude oorlog". Messensteker doodt Hongaar in Zalt-Bommel Nadat de eigenaar van een lunch room te Zaltbommel de heer Van der Schoot, omstreeks tien uur gisteravond een stelletje ruziemakende jongelui uit zyn zaak had verwijderd, ontspon zich op straat tussen de jongelui een gevecht. Een 20-jarige jongeman uit Waar denburg, van beroep fruitteler, trok on verhoeds een mes en stak daarmede de 20-jarige bankwerker M. Biero in de hartstreek. Terwijl het slachtoffer op het trottoir neerviel, gooide de dader zijn mes weg en vluchtte via de lunchroom naar een schuur in de achtertuin. Hier werd hij even later gevonden. De dader legde ter plaatse een bekentenis af. Het slachtof fer, een Hongaarse vluchteling, die reeds enkele jaren in Zaltbommel woonde, overleed direct na aankomst in het zie kenhuis te Zaltbommel. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 20 november „De Bos- koopsche Veiling": Duisburg 480560, Butterfly 280, gemengd 100, Headley 280, Pechtola 320, Vlerlanden 460, Better Ti mes 340, Rosalandla 190140, Bouché 300 170, Offmann 520360, White Sweet heart 110—90. Nymph 340—240, Else Poul- sen 7036, Sweetheart 350250, Flreking 340220, Aria 140100, Tros-chrysanten rood 160110, idem geel 125115, idem brons 105120, idem roze 120105, idem wit 90100, idem gemengd 125, Idem oranje 110100, Burg. Elzen 100140, Little America 9580, Geplozen Chrysan ten 1518. idem bruin 2124. idem Maris 22, idem Indiapolis 24. idem Festi val 25, idem Germ. 22; Pernettya gem. 370150, idem rood 160130, Generium 160, Mahonieblad 5936, Andromedablad 44, Coniferengroen 24 per kg. Pernettya- plant rood 18014085, idem wit 130 100, Phylodendron 420330, Calanchoê 24, Gesneria 2012, Hedera 38, Ficus 35, Tra des 32, Couleur 15, in pot. AALSMEER, 21 nov. C.V. Centrale Aalmeerse Veiling G.A.: Snijbloemen: Cle matis 25, Gerbera 2556, Bouvardla 25 55, Euphorbia 4595, Calla 1540, Chry- chanten gr.bl. 3572, idem kl.bl. 1225, per stuk, idem tros 1225 per bos. Ama ryllis 3055 per kelk. Freesia 180360, Cyclamen 95175 per bos. Anjers: rood 2551, roze 1432, wit 1231, Orchid Beauty 3045 per stuk. Rozen: Better Times 1840, Rosalandla 2042, Edith Helen 3059, Parel van Aalsmeer 1539, Geh. Dulsberg 3050, Pechtold 1534, Verschuren 1535, Towny Gold 2550, Mad. Ofman 2042, Baccarat 4075; Montezuma 3557, Sweetheart 1327, Nymph 1528 pe rstuk. ROTTERDAM. 23 november Vee markt: Aanvoer in totaal 1944. Vette koeien en ossen 1282; varkens 662. Note ring: vette koeien le kw. 295320, 2e kw. 270—295, 3e kw. 260—270; Varkens (lev. gew.) 180, 178, 175 per kg. SLEUTELTJES GEVRAAGD B Gevr. door Jongedame, b. b. h h„ gestoff. of gemeub. ka mer. omg. Rijnsb.weg. per 1 of 15 dec. Brieven bur. van dit blad onder no. 7692 k. R.-k. Jongeman, 35 Jaar, ar beidersstand, zoekt net kost huis in Voorschoten, liefst met huiselijk verkeer. Brieven bur. van dit blad no. 7701 k. Dame, op middelbare leef- tyd. zoekt per 1 dec., gestoff. kamer met keuken of gebruik van keuken. Tel. 20115. H Loodgieter of halfwas voor burgerwerk. Aanmelden maan dagavond. Burgerhout, P. de la Courtstraat 95. Gevr., wegens b()z. famllie- omst der tegenw. een dag meisje of hulp in de hulsh. Julianalaan 2 c. Oegstgeest. Tel. 30033. Meisje gevr., 18 Jr. of ouder van 8.30 uur tot circa 3.00 uur. MevT de Jong, Rynvreugd 10 (nabij viaduct Hoge Rijndijk. Zoeterwoude)Telef. 01710 - 24121. Gevraagd toonbanken, con- fectlerekken etc. Aanb. aan het bur. v. d. blad no. 10739 k. f| Kistenfabriek C. Guldemond alkenburgseweg 19 a. Katwijk aan den Rijn ,tel. 01718 - 2843. Gevraagd voor onze zagerij een geroutineerde zager. Tevens kunnen er enkele Jongens ge plaatst worden. Eenvoudig ongemeubileerd kamertje, eventueel zolderka mertje. te huur gevraagd door net meisje, b. b. h. h. Brieven bur. v. d. blad no. 7769 k Hulp in de huishouding ge vraagd, minstens 17 Jaar. Mevr. van uen Handel, Oranjelaan 22, Oegstgeest tramhalte Leidse Buurt), tel. 20402. Gevraagd een paplersnyder. Aanmelden: Uiterstegracht 144, Leiden. Jongedame, b.b.h.h. vraagt per omgaande gestoff. kamer met stookgel. Brieven bur. v. d. blad onder no. 7780 k. Gevr. van 's middags 5 uur tot 9 uur, een net meisje om te helpen in snackbar. Loon f 22.50 per week. 's Zondags vrij. Brieven bur. van dit blad onder no. 7781 k. Gevr. zelfst. werkster of meisje voor enkele dagen in de week. Brieven bur. van dit blad onder no. 7783 k. 9 Nette heer zoekt, kamer ot kosthuis. Spoed. Brieven bur. van dit blad no. 7792 k. AANGEBODEN Typen. Aanvang dagelijks Scholieren spec tarief. Kon. Erk. Pitmanschool, Plantsoen 65. tel. 26558. Te huur luxe auto's zonder chauffeur. Oude Singel 206. Tel. 30372. D.K.W auto 1952 aangeb., wegens aanschaf nieuwe auto. Leidseweg 111, Voorschoten. Spoed. Aangeboden heren fiets Simplex met licht f 40. Zwarte Pad 11 (bil Maresingel) telef. 25828, Leiden. Moderne ruime driejülmcr- flat te huur aangeboden, op tweede etage, in de butirt van de Burggravenlaan. Huurprijs f 125.p. m., incl. servicekos ten. Brieven bur. van dit blad onder no. 10725 k. Lambretta, 125 cc., goed lo pend, Express, 175 cc., ziet er netjes uit. met swingarm enz. Sparta transport bromfiets, in prima staat. Valk Haagsche Schouw. Voorschoten, tel. 25191 - 01710. Met Tip-Top tussen de wie len, berijdt U prima automo bielen. Onder andere Mercedes, Consul, Taunus, V.W. en V.W.- busjes. St.-Aagtenstraat 14, Leiden, tel. 25709. Ruime woonboot te koop. Zeer billijke prijs. Tolstraat 21, Voorschoten. Net meisje, 14$ jaar. h. z. a. voor hele of halve dagen. Br. bur. v. d. blad no. 7729 k. Te koop patatkraam, 42J m„ ook geschikt voor andere doeleinden, tegen elk aanne melijk bod. Te bevragen: J. Prins, Wagenpark, Sassen- heim. RTe koop pick-up met inge- uwde versterker en 40 platen Oosterstraat 47, Geiser als nieuw, houten etageledikant, uitneembaar, 2 x l-pers. spiraal. 1-pers. stalen ledikant f 9.00, eiken uitschuif - tafel f 15.00, Desso tafelkleed, als nieuw, opbergkast uitneem baar 245 x 165 x 50 7.50. oud model schrijftafel 6 00, gasstel 3-plts 5.00. Na 6 uur. Atjehstraat 35. Jongeman biedt zich aan om tijdens de St.-Nicolaas en/of kerstdrukte behulpzaam te zijn. Onverschillig wat voor werkzaamheden. Brieven bur. van dit blad no. 7770 k. Een accordeon Hohncr te koop aangeb. f 17.50. Brieven bur. van dit blad no. 7771 k. Op goede waar voor weinig geld. Is ook St.-Nicolaas ge steld. En daarom koopt hij met plezier, het fijnste Sinterklaas- papier; Bij Paddenburg op de Nieuwe Rijn. daar wil Hij voor verpakking zijn. Sinterklaaspapier! Rollen 50 x 300 cm. f 0.25. Met goud druk f 0.34. Vellen 50 x 65 cm. f 0.06. Twaalf vel f 0.60 Hon derd vel f 4.00. Ziet etalage. Papierhandel Paddenburg. Nieuwe Rijn 11. Te koop wegens verhuizing. Blanke Jaarsma haard, grote capaciteit. Stookt antraciet 4. Zeer zuinig. Moderne 12-staafs Veile gashaard. Tel. 24825. Kanaal weg 105. Graszoden in elke hoeveel heid aangeb. J. L. Phllippo, Margrietstraat 5, Lelden, tel. 26414. Duvel in doos! Houten kist jes met uitspringende clown en huilgeluid. In deze kistjes is tevens ruimte voor een klein feschenk. Slechts f 1.00 en 1.25. Ziet etalages. Papierhan del Paddenburg. Nieuwe Rijn no. 11. B Onze sterrenregen, een prachtig kamervuurwerk voor de as. feestdagen, is weer prima! Zakjes inhoud vijf stuks f 0.07. Bij vijf zakjes, één zakje gratis. Nu kopen! Papierhandel Paddenburg, Nieuwe Rijn 11. Snelbrommers. „Sachs" 2 versn. f 150. H.M.W. 1958 sport f200. D.M.F. „Zündapp" f135. H.M W. f 100. Berini M 21 f 110 Pasteurstraat 17 Prima zware brandkast met ronde hoeken. Ovale en Mech. leeuwekoptafels. gasforn.. gas kachel, fraaie bronzen, gasblok- kenhaard. ook blank gepolijste, prima bad en geiser, grote, bij zonder fraaie uitschuiftafel voor 18 pers. W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9. t.o. V. en D. Tel. 23261. Brommerkoopjes. 2 Berini's M 19 a f 45, R.A.P. f 75. H.M.W. 2 versn. f 100.„Maxwell" H.M.W. f 125. H.M.W. Sport 1958 f200, N.S.U. f150, N.S.U., v.- en a.vering f200, „Vicky" f 125, Pasteurstraat 17. 2 damesfietsen te koop. in prima staat, moet weg, wegens ruimtegebrek. Na 6 uur. Potgieterlaan 19. H Moderne Singer handnaai- mach. .als nieuw, met garan tie. prijs f 90. Singer hand- naaimach.. in pr ,st„ met ga rantie. prijs f 45. Herenstraat 23, Leiden, tel. 32027. Vrije vestiging. Aangeb. te Alphen a. d. Rijn. woonhuis, nieuwbouw, vestib., voork., keukenk., gr. tuin met schuur, boven 4 k. met badcel, gr. zol der ,f 17.500. Hypotheek be schikbaar. Brieven bur. van dit blad onder no. 10742 k. Zingende mankanaries, te vens 8 slachtkipnen te koop. Hoge Morsweg 34, Leiden. Tel. 33034. Salamanderkachels, in alle maten, hulshoudkachels. kook kachels, haarden, fornuizen, kachelpijpen, ellebogen, haard- pijpen, kit, mica, vuurspecle, roosters en alles voor Uw ka chel. Hartwijk, Nwe. Beesten markt 794. Leiden, telef. 26627. Nanmann handnaaimachine f35. Lewenstein handn.mach. f 65. Lewenstein trapnaalma- chine f 165. Verkoop met ga rantie Haagweg 172 A, Lelden. Tel 32833. Aangeboden petroleumka chel. merk B.K., f 25, tevens 3 stoeltjes en wit geëm. gastafel- tje Formosastraat 14 B. telef. 30981. Voor het avondje van Sin terklaas. hebben wij talrijke originele schertsartikelen. goo- chelartikelen en fopartikelen. Bekijkt zorgvuldig onze etala ges, Elk artikel is geprijsd. Koopt 's morgens. Papierhan del Paddenburg, Nieuwe Rijn no. U. Goggomobil 1956 en Fiat 600 1955 te koop aangeboden. Calex Autobedrijf N.V.. Leiden. Kort Galgewater 1416. telefoon 33355. H Hernia-platen. L'w rugpijn verdwijnt, waar de herinaplaat van H. Janse verschijnt, 17 mm. dik. 190 x 80 cm., p. pl. f 17.50, 170 x 80 cm. p. pl. f 13.50. H. Janse, Haarlemmer straat 129, tel. 30553, Leiden. Voor hardboard en zacht- board: H. Janse, een begrip voor Leiden en omstreken. Gratis thuisbezorging. H. Jan se, Haarlemmerstraat 129, Lei den. SB Auto-motor-scooterles, Rü~ school Lowi, vanaf f 5 per uur lest met de nieuwe Ford Ang- lia. Lambretta scooter en Jawa motor. Theorie met film. Meerburgerkade 10, Lelden. Tel. 30396. 'n Nieuwe kofferschrljrma- chine gratis op proef tegen zeer lage prijs. f3.p. w. of in 24 maanden. Geen incasso, beta ling per giro Geheimhouding verzekerd. Brieven bur. van dit blad onder no. 10734 k, U Alle motoronderdelen heelt motorsloperij Cor Bolman, Hekkelaan 223, Den Haag. te lefoon 11.45.01 Koekoekklokken met speel werk f 36.75, moderne wand klokken f 25, kinderwandklok- jes f 8.75. Uurwerkkliniek: Lage Rijndijk 8. Midzabonnen voor onze cliënten. O Iedereen is enthousiast als wij Uw matras overtrekken met damast, eenpers. vanaf f 19.50, tweepers. f 26.50. Smit's bedden-tapijtenmagazijn Mare 98, Vrouwensteeg 9, tel. 23913. Houten droogrekje f 1.98, voor om de kachel, drie-slags model met ijzeren scharnieren. Grote maat 9-stoks. Vastge stelde prijs f 2.95. Nu met ad vertentie voor f 1.98. I.V.A., Haarlemmerstraat 48. Nova, Noordeinde 43, Leiden. D Metalen tafel f 19.95. Zwaar buismateriaal met plastic om kleed, groot bovenblad 50 x 80 cm., bedekt met origineel Llno- feld en zware plastic rand. Bij- Bassend krukje f 5.98. IVA, aarlemmerstraat 48. Nova, Noordelnde 43. Leiden. Metalen strijkplank f lü.yö. Luxe uitvoering. Extra zwaar buismateriaal, crème gemof feld. In verschillende standen verstelbaar. Voor deze prijs koopt U alleen bij I.V.A., Haar lemmerstraat 48. Nova, Noord elnde 43, Lelden. 0] Metalen wandrek f 6.98. Drie metalen planken en bij behorende steunen .In moder ne kleuren, geel en zwart. Prijs f9.95. Nu met adverten tie geheel compleet f 6.98. I.V.A., Haarlemmerstraat 43. Nova, Noordelnde 43, Lelden. Wilt U van kwaliteit en ser vice verzekerd zijn. Koopt dan Uw naaimachine bij Van Steyn. Nwe. Rijn 46 B, telef. 24809. Kiest eierkolen voor Uw geld. Eierkolen, de goedkoopste brandstof, mits U de goede soorten koopt. Wy verkopen uitsluitend antraciet-eierkolen. Jan Zellstra, Kraaierstraat 19, tel. 23000, Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50. was machines f 125.Beide met schoonheidsfoutjes. Volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrieks- kantoor. Spui 214, Den Haag, telef. K1700 11.34.91, b.g.g. 11.53 96. gj Uw adres voor rotan meube len, mandenwerk, wiegen en bekleden van wiegen. Fa. v d. Vaart. Lange Pieterskerkkoor- steeg 24. reparatie-inrichting, tel. "0534. U behoeft niet niet nat goed te zitten als U een sneldroger koopt. Alle merken. Edy vanaf f 159.50. Fa. de Lange, Hoge Rijndijk 74, Hoofdstraat 26. Leiderdorp. H Aangeboden trouwjapon, z.g. a.n„ m. 4244. Pres. Steyn- straat 23 A. Huurt l'w wasmachine en centrifuge bij het oude ver trouwde adres. Per halve dag, Ser week of langer. Huisman, 'ude Singel 206, tel. 30372. B Rugpatiënten nemen onze speciale antl-herniaplaten in bed. 170 x 83 cm., dik 16 mm., slechts f 14.50, gratis thuisbe zorgd, evenals ons hardboard, ;riplexlatten enz. „De Hout aal", Hogewoerd 99. telef. 22536. Doe-het-zelf, gezellig tim meren met Houthalhout. Boe kenrekken bouwen zonder ge reedschap. Bouwpakketten voor bureau-kinderleaikant, kast jes Houthal. Hogewoerd 99 voor schilders, loodgieters, gla zenwassers, kerken, scholen enz. van de Wienese 'adder- fabrieken. Houthal, Hogewoerd 99. tel. 22536. B Horloges, klokken, Gero Cas settes. gouden hangers, arm banden. ringen enz. v.af f 1.00 per week. Inlichtingen: Hooi gracht 6. Film: op elk kinderrcest een succes! Verenigingsbe stuurders: tijdige reservering voorkomt teleurstelling. Nadere inlichtingen: fotohandel A. G. Ober, Nieuwe Rijn 18. Leiden. B 2000 bontjasjes, kort en lang, 5 jaar garantie, vanaf f2 p. w. Geen incasso, betaling per giro. Vrijblijvend bezoek met enorme collectie. Geheim houding. Brieven bur. van dit blad onder no. 10737 k. Overhemdenreparatie. Boor den en manchetten enz. ver nieuwen onder garantie. Ook no iron. Vanaf heden ook de- poth. Self-Service Express. Sto men en verven. „Smits" over hemden- en kousenreparatie- bedrijf, Nieuwe Rijn 94. telef. 25391. 0 Solex de Luxe, In staat van nieuw. Dahliastraat 1A, b/d. Lammenschansweg, Leiden. B Puch bromfiets '57'58, t. e. a. b. W. v. Polanen, Nlc. Beets- straat 30, Leiden. B Te koop gevr. herenfiets, bur. v. d. blad no. 7659 k. B Te koop z.g.a.n. rood vilten Jasje, maat 40, zwarte Ottoman cocktailjurk. maat 38, ruige blauwe rok. maat 36. lange zwarte ruige doordraagjas, mt. 40, t.e.a.b. Anna Paulowna- straat 1 A, tel. 33769. HOGE PRIJZEN 672qs0087m48i 18726 18840 400 1469 4592 5387 6043 ITon 7077 1 200 1754 2945 2955 3259 3433 4974 5029 5190 7077 9122 9835 10111 11262 11276 11442 11756 11841 12239 12317 1301Q 1417S luia 15515 15624 16429 16442 18469 18804 19086 20001 21357 21704 1013 123 2011 037 3337 452 4064 098 652 700 6062 063 770 796 6004 034 973 7247 515 8034 096 930 976 9012 052 758 808 10048 076 811 11311 314 335 723 613 746 715 757 335 498 371 390 459 517 191 303 355 438 675 683 179 280 718 760 218 283 946 209 318 774 779 789 800 204 249 578 614 987 209 278 286 302 960 117 195 379 522 402 403 485 523 PRIJZEN VAN 80. 767 777 792 862 976 554 572 593 608 396 400 563 636 571 663 669 761 320 339 387 410 578 610 680 711 525 531 605 724 737 861 897 12080 307 531 974 990 13068 159 296 14081 094 151 15002 037 056 860 970 16052 129 323 17030 043 046 457 649 777 18023 117 127 727 989 19041 053 183 886 905 953 200S4 300 353 825 850 995 21024 052 062 535 552 681 740 780 795 880 501 818 866 956 237 328 358 384 774 923 988 279 440 475 553 584 597 833 344 461 714 797 815 156 185 266 296 376 402 405 802 272 282 329 435 464 536 605 272 416 421 457 468 512 645 457 477 529 585 652 664 80T 137 157 183 427 547 968 1006 038 086 128 306 314 333 337 467 471 487 490 567 604 606 615 871 893 937 938 982 985 2007 012 022 046 175 270 302 321 394 399 409 410 892 907 3079 092 103 181 359 397 509 537 594 686 688 709 904 922 923 940 4157 197 283 291 403 407 413 421 586 641 667 692 769 794 798 808 915 929 947 997 5001 013 020 030 302 309 319 399 548 562 576 598 830 841 849 893 6001 046 052 075 163 181 271 341 592 612 615 638 894 925 929 995 7004 069 075 096 181 191 195 267 519 533 540 543 636 649 680 706 903 908 911 937 8003 067 134 158 363 403 427 435 525 549 585 620 814 828 883 945 9002 019 050 063 311 335 372 379 499 526 529 530 738 76S 777 794 940 973 976 19021 029 071 138 381 388 452 633 928 950 981 983 137 165 231 341 380 409 495 496 511 631 652 691 958 961 96S 054 064 069 323 335 337 492 573 640 261 272 282 541 543 550 744 76S 778 941 975 991 292 307 330 507 534 535 723 732 740 823 824 854 5000 152 160 214 414 437 479 634 671 684 927 979 984 080 098 099 398 443 45S 642 747 759 122 129 136 342 418 425 548 554 60S 720 755 794 951 957 169 170 179 437 452 468 652 670 690 947 973 983 069 211 220 384 443 469 574 589 629 803 841 845 NIETEN 252 269 460 465 526 551 720 724 979 981 i 142 163 i 390 393 811 861 303 586 589 845 875 378 392 546 565 762 764 886 900 I 258 271 I 530 543 i 803 810 115 479 4 816 8 145 430 614 799 185 4S0 695 994 226 470 637 170 172 435 458 617 629 847 860 196 286 500 519 714 759 266 291 473 494 63S 716 8S6 916 i 365 371 1 902 911 11025 514 853 12047 280 660 13019 290 489 675 S46 14069 307 511 746 957 15012 307 652 906 16008 338 755 17001 265 601 - 899 134 318 647 874 19040 340 614 893 20020 332 677 789 921 21014 145 275 574 029 033 546 578 S75 970 057 062 303 359 751 902 022 026 341 357 490 516 676 683 876 935 089 096 313 333 523 540 758 777 979 031 045 318 357 679 680 946 981 038 043 365 492 777 778 020 034 278 292 619 635 923 975 135 176 390 423 671 676 912 938 068 101 364 378 661 679 904 917 054 057 393 453 691 693 792 811 923 937 027 048 153 156 313 320 593 649 917 919 143 212 256 607 631 652 973 985 994 101 104 141 367 419 433 921 977 987 081 155 371 377 383 521 526 530 739 744 745 936 938 939 104 146 152 336 344 381 569 601 604 808 837 838 052 090 123 374 414 435 686 714 738 045 058 098 539 585 620 S04 838 865 096 121 145 328 342 364 662 701 760 977 993 994 188 207 209 509 529 531 688 694 706 973 978 994 122 138 175 401 412 527 685 740 741 944 970 973 060 097 111 461 481 577 697 732 741 830 836 851 946 949 972 049 058 077 204 207 218 370 382 449 730 761 784 921 949 961 374 396 435 433 700 739 849 851 146 241 436 499 995 996 220 245 384 434 541 566 757 759 946 957 ISO 204 409 426 651 660 875 878 276 277 60S 620 13000 264 280 465 481 597 654 826 828 982 983 214 265 491 493 667 724 884 900 246 248 251 257 477 593 605 623 755 802 858 874 103 111 160 206 666 672 675 754 883 924 967 174 175 187 238 370 403 493 553 785 797 836 886 233 268 274 314 559 573 594 641 724 742 786 822 198 216 309 317 553 554 588 604 846 865 870 878 140 180 582 597 742 748 856 871 973 987 084 114 239 240 468 477 817 830 965 979 277 309 635 667 759 774 879 896 990 139 141 241 245 479 529 857 877 B Lange zwarte bontmantel aangeb., voor klein persoon, maat 4244. f75.—. P. de la Courtstraat 95 B Biedt zich aan. net meisje, 19 laar, als hulp in de winkel voor halve dagen, eventueel voor hele dagen. Brieven bur. van dit blad no. 7706 k. Nachtelijke tobberyen. Calma dragees brengen over spannen zenuwen tot rust f2.b(j elke drogist. B Olivetti schrijf machine, in staat van nieuw, automatische kantlijn, aanslagsteller, elite schrift, kleur beige, prijs f 225. Willem Klooslaan 6. 's Avonds na 7 uur. B Per 1 december comforta bele kleine gem. kamer met pension, bad en telefoon, aan geboden. Prijs f 135 per maand. Br. bur. v. d. blad no. 7713 k. DIVERSEN B Beter voorkomen dan reumatiek. Succesvolle massa ge door medisch gedipl. sport masseur F. X. Goddyn. Cosijn- straat 7 (eindpunt tram. Hoge Rijndijk). Telef. 33269. B Wilt O dansen by Kaars- licht? Bezoekt dan Dancing ..Shall we Dance" Elke zater dag van 8—12 uur in café- rest. „Royal", Doezastraat. 1 B Weduwe zoekt langs deze haar onsympathieke weg, ken nismaking met weduwnaai. Liefst kleine zakenman. Leeft. 5055 j„ z .kind. Zelf geen kind. meer thuis. Brieven bur. van dit blad no. 7642 k. B Koopt U contant? I) ont vangt 10 korting ln 40 win kels op woninginr., elektrische artikelen, keukenuitz., baby- uitz., linnenuitzet, kleding, schoeisel, fietsen, radio, tele visie. uurwerken. Vraag ge- zinskaart. Leidse Inkoop- comb., Postbus 158. Lelden. B Zeeman, 33 J„ zoekt leuke vriendin om gezellig mee uit te gaan. Brieven bur. van dit blad onder no. 7782 k,

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4