Amerika verwacht groter militaire inspanning van de NAVO-landen Prins Bernliard over de geboorte van Europa Nederland brengt „Zes" Zeven" tot elkaar en WEERBERICHT Nog geen beslissing gevallen over aankoop van vliegtuigen LEIDSE WINKELIERSACTIE Uitreiking van de Erasmusprijs Minister Luns noemt reactie der Britten zeer interessant Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 NOVEMBER 1959 No. 29906 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 lD VOOR LEIDEN EN UMMKE1 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister Visser terug uit Amerika Wens der VS naar tweede „Karei Doorman" (Van onze Amsterdamse correspondent) „De geruchten, als zou Amerika minder interesse tonen voor het Europese verdedigingsapparaat, kan ik met kracht tegenspreken. Amerika zal de overeenkomsten met de NAVO getrouwelijk naleven. Wat de toekomst betreft, zullen wij moeten beseffen dat het niet van zelfsprekend is, dat de Amerikaanse steun in de huidige vorm zal blijven. Het zwaartepunt zal meer naar Europa worden gelegd. Men kan de Amerikaanse steun aan de NAVO zien als een soort Marshall hulp, Europa moet trachten zoveel mogelijk op eigen benen te staan". Deze woorden sprak de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, die gistermorgen vroeg met het iijntoestel uit Canada op Schiphol aan kwam. Hij bezocht Amerika en Canada „om kennis te maken met de collega's aan de andere kant, omdat de taak van een minister van Defensie geen nationale maar een internationale taak is". Een struikelblok Bü deze contacten is ook de vervan ging van de Nederlandse luchtvloot ter sprake gekomen. In Canada wordt thans de Starfighter „de F104 G" in licentie gebouwd. Het toestel, dat alle eigen schappen in zich verenigt om de huidi ge verouderde Hunters en Thunder- streaks te vervangen. „Het is uitgesloten dat Nederland de aankoop van de toe stellen alleen financiert. Bij de bespre kingen hierover is het feit dat wü in Europa met meerjarige plannen werken en Amerika daarentegen zijn programma van jaar tot jaar opstelt, een struikel blok. Bovendien moeten hierin onze ei gen industriële mogelijkheden worden betrokken". Wanneer een beslissing over de vlieg tuigaankopen te verwachten is, valt moeilijk te zeggen, aldus de minister, die echter duidelijk maakte dat Neder land en Belgie dezelfde beslissing zullen nemen. „Deze zaak is te belangrijk om een termijn te noemen", zo zei hij. Daarmee heeft dus de eerder in de Kamer gedane belofte dat voor het einde van het jaar een besluit kan worden verwacht, zijn kracht verloren. Niet verslappen deel is waar. De V.S. zijn vastbesloten aan de eigen inspanning plus die van de NAVO vast te houden". Eenzelfde geluid vernamen wij even later van het Tweede Kamerlid J. J. Fens, die met de heer Evert Vermeer met een KLM-toestel uit New York ar riveerde, als eersten van de groep Ne derlanders die in Amerika de conferen tie van de NAVO-parlementariers heeft bijgewoond. De heer Fens herinnerde aan de rede, die de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Herter, op deze conferentie heeft gehouden. Ame rika verwacht van zijn bondgenoten een grotere militaire inspanning. „De reizen In Amerika bracht minister Visser o.m. een bezoek aan Norfolk. Terwijl in Nederland stemmen zijn opgegaan om de Karei Doorman af te schaffen, heeft de minister van de Supreme Allied Com mander Atlantic vernomen, dat Amerika het zeer op prijs zou stellen dat Neder land een tweede vliegkampschip aan zijn vloot toevoegde. De minister zei nog: „Het is thans niet de tijd om de militai re inspanning te verslappen. Het tegen- Ruimtecapsule niet gevonden De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat een poging om de houder, die de vrijdag j.l. vanaf de luchtmachtbasis Vandenberg in Cali- fornië gelanceerde kunstmatige aard- satelliet „Discoverer VIII" zaterdag te ongeveer 22.20 uur heeft afgeworpen, in de lucht te onderscheppen, mislukt is. Er wordt nu in een uitgestrekt zeege bied ten zuid-oosten van Hawaii naar de houder gezocht. Het is nog niet bekend of de houder in gave staat in zee is gevallen. Indien hij namelijk in de dampkring terecht is gekomen en de afremmingsinstallatie zijn snelheid niet voldoende heeft ver traagd is de houder door wrijving der luchtlagen verbrand. Afghaans vliegtuig verongelukt24 doden Een Afghaans lijnvliegtuig is zater dagavond bij de luchthaven van Beiroet in de Libanon kort na het opstijgen ver ongelukt: vierëntwintig van de zeven en twintig inzittenden werden gedood. De drie overlevenden zijn zwaar ge wond. Het toestel, dat op weg was naar Afghanistan, kwam neer op een heuvel op tien km. afstand van het vliegveld van Beiroet, nadat het enkele minuten na de start in brand was gevlogen. Het merendeel van de passagiers bestond uit Turken, Afghanen en Tsjechen. Er was één Amerikaan aan boord. Van de in zittenden waren 22 passagiers en vijf leden van de bemanning. Advertentie RECTIFICATIE op deelnemerslijst d.d. 19 november 1959 Hogewoerd 163 GEBR. HARTWIJK moet zijn: UITSLUITEND NIEUWE le-KLAS MEUBELEN. van Europese vertegenwoordigers naar Amerika voor het vragen van hulp voor allerlei zaken zullen wel tot het verleden gaan behoren", verwachtte de heer Fens. Als parlementariërs van 13 landen heb ben wij duidelijk gemaakt dat wij de hulp van de V.S. op prijs stellen maar dat wij, als het nodig is, onze regerin gen zullen aansporen de eigen militaire inspanningen op te voeren". Naar economische oorlog? Als een van de belangrijkste resultaten van de conferentie zag de heer Fens de uitspraak van de economische en poli- I tieke commissie over het feit dat hetj zwaartepunt steeds meer overhelt naar de „economische oorlog". Besloten is thans een studie te maken van de eco- j nomische defensie welke in NAVO-ver- i band tot dusverre vrjjwel geheel is ver waarloosd. De conferentie van NAVO-parlemen tariers wordt gewoonlijk in Parijs ge houden. In verband met het 10-jarig be staan van de NAVO werd besloten dit I jaar samen te komen in Washington, waar destijds de NATO is geboren. 1 (Van onze Weense correspondent) Voor de meer dan duizend aanwezigen in de Hofburg te Wenen was het een kleine teleurstelling dat de twee winnaars van de Erasmus prijs persoonlijk niet aanwezig konden zijn. Prof. Karl Jaspers was door ziekte verhinderd en Robert Schuman kon zaterdag onmogelijk in Straatsburg worden gemist. Zodoende reikte Prins Bernhard de diploma's uit aan de ambassadeurs van West-Duitsland en Frankrijk, waarop de twee diplomaten in naam van hun landgenoten niet alleen woorden van dank uitspraken, maar tevens opnieuw getuigenis afleg den van hun vertrouwen in de culturele kracht en zending van ons continent. Ook bij deze plechtigheid, die eveneens door Prinses Irene werd bijgewoond, trad Prins Bernhard op als de centrale persoonlijk heid, die het gehele verloop van het congres van de Europese stichting voor Cultuur met de vele discussies, afwisselend in het Frans, Duits en Engels leidde. Een Europese universiteit? V S-niaan sat el 1 iet a.s. donderdag De Amerikanen zullen donderdag „Thanksgivingday" proberen een wetenschappelijke satelliet in een baan rond de maan te krijgen, zo is giste ren in doorgaans welingelichte krin gen in Washington vernomen. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart weigerde echter te verklaren of de poging al dan niet op donderdag gedaan zal worden. Ruimtevaartdeskundigen zeiden dat het Amerikaanse prestige in de strijd met de Russen om de verovering van de ruimte een flink eind hersteld zal zijn als de poging succes mocht hebben. De Russen hebben zoals bekend een raket op de maan laten landen en een raket in een baan om de maan gebracht. Deze raket heeft de eerste foto's van de achterkant van de maan naar de aarde gezonden. Vooral in een korte, maar diepgaande toespraak, ontvouwde hij zijn inzicht over de geboorte van Europa en de Eu ropese Cultuur. Met grote instemming nam het internationale auditorium ken nis van de stelling, dat Europa begon te ontstaan toen op de achtergrond van de Grieksromeinse beschaving de eerste Christenen voor hun overtuiging stier ven, een overtuiging die volgens Prins Bernhard in het werk en in de persoon van Augustinus en Benedictus van Nur- sia vaste vormen aannam. De Oostenrijkse kanselier Raab schet- se de rol die Oostenrijk in het verleden maar ook in de huidige tijd in dienst van Europa heeft gespeeld, welk thema door president Scharf nader werd uitge werkt. Tevens deelde het Oostenrijkse staatshoofd mede dat de Erasmusprijs, die vorig jaar aan Oostenrijk was toe gekend, geheel in dienst van de Euro pese gedachte wordt besteed, voorname lijk tot steun van studenten en weten schappelijk onderzoek. De bekende Engelse historicus Sir Isaiah Berlin sprak over de morele een heid in Europa en haar vijanden. Er volgde een geanimeerde receptie in de Nederlandse ambassade, die ook weer door Prinses Irene werd bezocht. Daar sprak Prins Bernhard in intieme kring over zjjn lievelingsidee, namelijk de oprichting van een afzonderlijke Eu ropese Universiteit, waarvoor de nodige financiële middelen opgebracht kunnen worden, doch waarvan de realisering moeilijk is, op grond van de nog be staande nationale eenzijdigheid in ver schillende landen. Men zou een plaats of misschien een eiland moeten vinden, die onttrokken zijn aan de nationale jaloe zie. Tot deze conclusie kwamen ook en kele deelnemers bij een koel glas wijn in Grinzing waar de congressisten uit zo veel verschillende landen bewezen, dat het geestelijke Europa slechts kan groei en op grond van de „eenheid in ver scheidenheid". Met deze gedachte werd gistermiddag ook het congres door Prins Bernhard besloten. Plaatselijk mist De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 NOVEMBER Zon op: 8.13 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 0.24 uur; onder: 13.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.05 uur en 21.41 uur. Laagwater te 4.23 uur en 16.56 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Vandaag: verloving van Sjah van Perzië Reza Pavlevi, Sjah van Perzië, en de 21-jarige voormalige stu dente in de architectuur Farah Diba zouden zich, volgens een mededeling van een woordvoerder van het hof te Teheran, heden ochtend officieel verloven. Heden avond wordt in het marmeren paleis van de Sjah een eenvoudige plechtigheid gehouden, waarbij de verloofden ringen zullen wisselen. Hierbij zullen slechts de keizerlijke familie, familieleden van mej. Diba, premier dr. Manoesjar Egbal en de minister voor Hofzaken Hoes sein Ala aanwezig zijn. Het huwe lijk zal 21 december a.s. worden gesloten. Na de plechtigheid van maandag avond zullen de Sjah en mej. Diba de huwelijksreceptie bijwonen van de jong ste zuster van de Sjah, Prinses Fatima, die zondagavond j.l. in het huwelijk is getreden met generaal-majoor Moham med Katmi, de veertigjarige particuliere vlieger van de Perzische vorst. Het huwelijk, dat de Sjah met mej. Farah Diba wil sluiten, zal zijn derde echtverbintenis zijn. Zijn tweede huwe lijk, met Soraja, de dochter van de Per- sische ambassadeur in Bonn, werd ont bonden, omdat er geen kinderen waren. Ook het eerste huwelijk van de Sjah, met een zuster van ex-Koning Faroek van Egypte, is ontbonden. Uit dit huwe lijk is een dochter geboren, die in het huwelijk trad met een zoon van gene raal Zahedi, de man, die gewapender hand een einde maakte aan het bewind van Mossadek, de „huilende premier". De kennismaking van Farah Diba met de Sjah is geschied via deze dochter en haar echtgenoot. Prinses Irene en de Oostenrijkse Bondskanselier, dr. A. Scharf in gesprek tijdens de plechtigheid waarbij Prins Bernhard in Wenen de Erasmusprijs uitreikte aan prof. dr. Karl Jaspers en Robert Schu- Poolse kolonel naar Westen uitgeweken A. M. Rosenthal, correspondent van de „New York Times", die kortgeleden uit Polen werd gewezen, heeft uit Wenen aan zijn blad gemeld dat kolonel Pawal Monat, een der hoogste functionarissen van de Poolse geheime dienst, naar het Westen is gevlucht. Volgens Rosenthal is Monat naar Wenen uitgeweken, waar hij zich bij de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers zou hebben vervoegd. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben desgevraagd medegedeeld dat zij geen gegevens over het doen en laten van Monat bezitten sinds deze, in mei 1958, uit Washington, waar hij als per soneelslid van de Poolse ambassade werkzaam was, naar Polen is terugge keerd. 7>7> Bekende reder uit Katwijk overleden In de ouderdom van 57 jaar is dezer dagen overleden de Katwijkse reder Maarten Kuyt. De heer Kuyt, een oud schipper, had kans gezien om succes sievelijk de KW 124, 125 en 126 in de vaart te brengen. Hij genoot in vissers kringen aller achting. Dit overlijden is zeer tragisch voor zjjn schoonzoon, die de enige van de vijf broers is, die vrijdag uit een te water geraakte auto te Heem stede zwemmend de kant wist te berei ken. Rapport over de bevolkingsspreiding De commissie voor regionale bevol kingsprognoses, die tot taak heeft een prognose te maken van de toekomstige verdeling van de bevolking over ons land, heeft een tweede rapport uitge bracht. Het eerste verscheen in 1952. Het nieuwe rapport, dat thans door de Rijksdienst voor het Nationale Plan is gepubliceerd, bevat een regionale ra ming van de natuurlijke aanwas van de bevolking en voorts een beschouwing over enige der sociaal-economische fac toren o.m. in de agrarische 6ector die de bevolkingsspreiding beïnvloeden. Over enige tijd zal nog een derde rap port verschijnen. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, reikt de gouden medaille voor kun sten en wetenschappen van de Huisorde van Oranje uit aan Al- bert van Dalsum, die tijdens een voorstelling in de Kon. Schouwburg te Den Haag zijn gouden toneel- jubileum vierde. 7>7> (Van onze Londense correspondent) In Londen heeft men in officiële kringen zeer gunstig gereageerd op een voorstel van de Nederlandse regering om de twee Europese han delsystemen van de „binnenste Zes" (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux) en de „buitenste Zeven" (Engeland, de drie Scandinavische landen, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal) op elkaar af te stemmen en zodoende de afstand tussen beide te verminderen en zo mogelijk geheel op te heffen. Dit voorstel komt vandaag in Straats burg aan de orde in de Raad van ministers van de Europese Econo mische Gemeenschap (EEG). Zaterdag toonde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zich na afloop van een onderhoud met zijn Engelse collega, Selwyn Lloyd, optimistisch over de ontvangst van het Nederlandse voorstel in Engelse kring. De Britse reactie was, zo zei hij ons, „zeer interessant". in de bedoeling ligt om een Europees politiek blok te vormen. Deze opvatting, welke nu blijkbaar door iedereen wordt gedeeld, is geheel in overeenstemming met de vanouds door de Nederlandse regering gehuldigde mening, welke de E.E.G. (Euromarkt van de Zes) altijd beschouwd heeft als een gemeenschap, welke open dient te staan voor wijdere associatie. Tevens blijft Nederland de E.E.G. natuurlijk zien als een gangma ker voor een politieke integratie in soe pele zin. De Engelsen, die zich niet langer meer afzijdig kunnen houden van Europese vernieuwingspogingen, zitten echter, zo althans is onze indruk, nog met de handen in het haar over de te volgen methode en nu hun'stappen in Stockholm (waar de zeven elkaar ge vonden hebben) laten zij blijkbaar voor lopig alle initiatief aan het vasteland Gangmaker komt nu helemaal achteraan De Nederlandse minister achtte zijn algemene gedachtenwisseling met de Engelsen, (waarbij in het bijzonder de vraagstukken verband houdende met tijdstip en agenda van de topconferen tie werden behandeld), bijzonder nuttig. Hij was speoiaal onder de indruk van de Britse belofte om de groei van de Europese politieke eenwording op geen enkele wijze te belemmeren. De Engelse regering wenst bovendien op de een of andere wijze bij dit proces een actieve rol te spelen, daarbij vertrouwende op de speciaal van Franse en Duitse zijde ont- 1 vangen verzekeringen dat het geenszins over. Sinds de Britten tien jaar geleden de stoot gaven tot een Europees een- heidsstreven, komen zij helaas op het ogenblik achteraan! De ministers Luns en Selwyn Lloyd juichen de Stockholmse verklaring toe, waarin multilaterale regelingen ter ver wijdering van handelsbelemmeringen worden bepleit. De kwestie, welke thans ;n de eerste plaats onder ogen wordt gezien, is of de organen van liet verdrag der Westeuropese Unie zullen kunnen worden gebruikt als kanalen voor de politieke raadpleging inzake economi sche kwesties, waarbij het Europa van de zes en Engeland betrokken zijn. De vraag doet zioh hierbij voor of de West europese Unie zo mogelijk bepaalde in stituten van de E.E.G. zal kunnen over nemen of niet. De halfvergeten W.E.U., welke echter een rol van doorslaggeven de betekenis heeft vervuld toen de Brit ten ervan afzagen meer troepen uit West-Duitsland terug te trekken dan de bondgenoten wensten, kan echter zeer wel het plechtanker worden voor de thans te verwachten nauwere politiek- economische samenwerking tussen En geland en de zes. Beide ministers heb ben in hun gesprekken echter nog eens het belang onderstreept van de orga nisatie voor Europese samenwerking OEES) als het hoofdorgaan voor de economische samenwerking tussen alle Westeuropese landen Zij deden dit vooral om de aandacht te vestigen op het gevaar van ondermijning van het OEES-apparaat door teveel andere or ganen. Om wrijving tussen de EEG en de OEES te voorkomen is thans een voorstel hangende voor een te Brussel te vestigen combact-commissie tussen beide organen.n

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1