Raad Voorschoten behandelde in vlot tempo belangrijke agenda Tiende FAO-Wereldcongres zoekt wapen tegen liet „hongerspook" JAGO SHAWLS Veel waardering voor plannen bouw modern gymnastieklokaal met daaronder instructiebad Juiste voeding is noodzakelijk De voor- en nadelen van een instructiebad in Voorschoten ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 De gemeenteraad, die gisteravond vergaderde onder voorzitter schap van loco-burgemeester wethouder G. Schrama, heeft zich vrij vlot door de belangrijke agenda heen gewerkt. Alleen de heer De Graaff was wegens ziekte afwezig. lln; f oningen met een zo laag mogelijke huur Het eerste punt, dat een uitvoerige be spreking kreeg, betrof de reconstructie van het Oranjeplein. Dit voorstel was de vorige vergadering eveneens be sroken en kwam nu in wat gewijzigde vorm aan de orde. De minderheid van je VVD (de heer De Groot) kon zich met de voorgenomen wijziging van het plantsoen en de aanleg van (beschei den) parkeerruimte wel verenigen, maar je heer Tideman sprak zioh mede na mens mevrouw De Waal Malefijt Sprayt er tegen uit. Deze leden van de VVD-fractie vonden de aanleg van par keerruimte (omdat er in de buurt gele genheid is) niet urgent genoeg om daarvoor het plantsoen in te korten. Daar de overige raadsleden zich met het voorstel konden verenigen werd het met deze twee stemmen tegen aangeno men. De vaststelling van het uitbreidings plan Vliet/wijk II kon over het geheel enomen met vreugde begroet worden. )e heer Rombouts (KVP) echter vond het jammer, dat met zijn bezwaren te ren de rechte en vrij smalle straten sommige 5 meter) geen rekening ge houden was. Ook de VVD had de we ien graag wat breder gezien, vooral om- lat nu misschien verkeersmaatregelen gewenst zijn en ontsierende borden ge plaatst zullen moeten worden. De he ren De Groot en Mol waren ook bang, dat de speelruimte voor parkeergelegen heid gebruikt zou worden en vroegen met klem dat in ieder geval te voor komen. Een „trapveld" voor de grotere jeugd achtte de heer De Groot zeer ge wenst. Ook vroeg de heer De Groot (la ter gesteund door de heer Mol van de P.v.d.A.) om vooral te onderzoeken of woningen in een lage huurklasse ge bouwd kunnen worden. De heer Dirksen (voorzitter van de Voorschotense Sportraad) vroeg of er aan een andere plaats voor de ijsbaan gedacht was, hetgeen door de voorzit ter zeer positief beaamd werd. Wethouder Dekker verzekerde de spre kers, dat het juist de bedoeling is in deze wük woningen met een zo laag mo gelüke huur te bouwen. Een plan voor het doen ontwerpen van woningen voor bejaarden en van woningwetwoningen werd later op de avond door de raad aanvaard. GYMNASTIEKLOKAAL MET INSTRUCTIEBAD Zoals wij reeds schreven inons voor bericht had de raad bijzonder veel waardering voor de plannen voor de bouw van een gymnastieklokaal met daaronder een instructiebad en daarbij kuip-en douchebaden, maar ook weer zeer duidelijk de vrees uitgesproken, dat hiermede „het" zwembad van de baan zou zijn. B. en W. werden geprezen om hun voortvarendheid en realiteitszin, maar alle sprekers waarschuwden er voor niet bij dit plan te blijven staan. Wethouder Dekker meende, dat de bouw van een zwembad juist urgenter zou worden als er meer kinderen I zwemmen geleerd hadden. De heer Pels (PvdA) waarschuwde er voor met dit plan overspannen ver wachtingen te wekken. Er zijn slechts vier van deze baden in heel Nederland. Is de behoefte eraan degelijk onder zocht? Hoe denken B. en W. zich het toezicht? Zou op goedkeuring van ho gere instanties gerekend kunnen wor den? Hoe liggen de verwachtingen? Spreker drong er op aan contact op te nemen met organisaties, die zich op ditg ebied specialiseren. B. en W. wezen er op, dat de gevraagde f. 2500 voor het maken van een plan juist bedoeld wa ren om alle mogelijkheden grondig te onderzoeken. M'HALA PANZI POSTGROEP Een uitermate belangrijk punt van be spreking was ook het voorstel om de M'hala Panzi Postgroep II West te Was senaar aan een clubbuis te helpen voor de gehandicapte padvinders, die van deze groep lid zijn. Alle fracties von den het een uitermate sympathiek voor stel. De heer de Groot (VVD) was bijzon der bly met de gedachte steun en meen de, dat het in de lijn lag van het hele Voorschotense streven, dat dit voorstel van B. en W. op de agenda was geko men. Spreker wees er nog eens op, dat deze zeer bijzondere groep steun zo hard nodig heeft. De heer Mol (P. v .d. A.) vroeg B. en W. te onderzoeken of het mogelijk zou zijn, dat de gemeenten, waaruit deze on geveer 30) jongens afkomstig zijn, niet een jaarlijkse bijdrage zouden kunnen geven nu Voorschoten zo veel doet. Dit voorstel werd door de gehele raad on dersteund, omdat deze padvindersgroep met een bedrag van ongeveer f900. aan jaarlijkse kosten wel een erg zware verplichting krijgt. De heer Fortanier (KVP) vond het voorstel zijn steun waard, maar spreker vroeg zich toch af of hier niet eigen lijk een taak voor de provincie ligt. Het bleek uit de antwoorden van B. en W., dat het inderdaad in de bedoe ling ligt ook bij de provincie om steun aan te kloppen, maar het aan te kopen gebouwtje is nu beschikbaar en daarom moest dit voorstel reeds aan de orde komen, voordat subsidie-aanvragen wa ren verzonden. B. en W. rekenen echter eigenlijk wel op steun van provincie en andere gemeenten voor dit sympathieke doel. De raad bleek zeer ingenomen met de voorgenomen wijziging in het welstands toezicht. Vooral het feit, dat de direc teur van Openbare Werken als adviseur aan de commissie verbonden blijft, vond grote instemming. Van diens zeer be langrijke vakkennis en ervaring zal op deze wijze geprofiteerd kunnen worden, terwijl hij toch onafhankelijk kan blij ven. B. en W. hadden nog geen kandidaat voor het nieuwe lid van de welstands commissie. Alle andere voorstellen werden zonder bespreking en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen STADSNIEUWS Lapland, hef land der middernachtzen Medische Dienst Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. K 1710 - 24828. Voorschoten Dokter H. Olthuis, J. W. Frisolaan, tel. 2527; voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, tetl no. 2177. Wassenaar: De doktoren E. M. N. Oosterbaan, Prinses Marielaan 14A, tel. 3056 en J. H. Jaarsma, Wittenbur- gerweg 106, tel. 9676. Apotheken: de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Oegstgeest no. 20394. Dokter Reterink, tel. Gisteravond waren weer een groot aantal leden van de Afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Reis- vereniging in de foyer van de Stadsge hoorzaal bijeen gekomen voor de derde culturele avond in het winterprogram- ma. De afdelingsvoorzitter, de heer A. v. d. Bos, opende de bijeenkomst. Met genoegen kon hij meedelen, dat de NCRV in 1960 de vijfde Canadareis zal maken onder het motto: „Reis mee naar de kinderen over zee". Hierna nam de Antwerpse etnoloog drs. J. v. Dijck het woord voor een cau serie onder de titel „Lapland", het land der Middernachtzon". Men heeft deze naam gegeven omdat gedurende de len te en de zomer de zon drie maanden niet onder gaat en men die periode als één dag beleven kan. Tijdens die periode is de hemel rond twaalf uur 's nachts hel rood gekleurd waarna ieder moment van de dag kleurschakeringen verschij nen. Lapland wordt bewoond door no maden, die met hun kleurrijke kleding, hun karakteristieke gewoonten op zich zelf al een reis naar het land waard zijn. Dit volk is bijzonder schuw, vormt een streng calvinistische secte en laat zich heel moeilijk fotograferen. De Lappen wonen in kleine nederzet tingen, elk 10 tot 15 familie's groot, le ven in hutten en tenten en bestaan van de visserij en alles wat het rendier hen oplevert. Tijdens zijn tienjarig verblijf in Lapland sloot de heer Van Dijck vriendschap met de bevolking, leefde bij hen en heeft hun zeden en gewoonten grondig bestudeerd. Met een schat van prachtige kleurendia's illustreerde hij gisteravond overduidelijk, dat Lapland door hem en de Lapland-kenners niet zonder reden „een sprookjesland" met grote contrasten wordt genoemd. Met tal van voorbeelden gaf de heer Van Dijck deze contrasten aan. Spreker heeft zich gedurende zijn vele zwerftochten in Lapland velerlei ontberingen moeten ge troosten, doch het was de moeite waard, gezien de schat van kennis en fotomate riaal, die hij verzamelde. Leidse successen op pluimveetentoonstelling Voor de 51ste nationale tentoonstel ling, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot Veredeling van Pluimvee en Pelsdieren „Ornitho- philla", die tot vandaag in de Bern- hardhal van de Kon. Ned. Jaarsbeurs gehouden wordt, werden niet minder dan 4000 hoenders ingezonden. Vele leden van de Leidse Pluimvee vereniging „De Oude Leidsche" behaal den vele successen, waarvan wij de vol gende noemen.: Hollandse Hoenders, zilver: J. A. Otten 5 g.g., met zwart 3 maal g.; Barnevelder Krielen: L. v. d. Nieuwendijk 1 z.z.g., 2 maal 2 z.g. en z.g. met drie ereprijzen; Rood Island Red: L. Serlie 2 maal g.; Hollandse Krielen, blauw: L. Serlie 1 z.g. en g. met ereprijs; Hollandse Krielen, zwart: F. v. d. Mark jr. 2 maal 2 z.g. en 2 maal g.g., met twee I ereprijzen; idem, wit: 2 z.g.; idem, I blauw: 2 g.g.; Sabelpoot Krielen: F. v. d. Mark sr. 2 z.g. met ereprijs en g.g., dr. !R. K. W. Kuipers 3 z.g.; Hollandse Kroppers: J. B. W. A. Giesbers 4 maal j 1 z.z.g., 5 maal 2 z.z.g., 6 maal z.g. en 4 I maal g.g. met drie ereprijzen; dr. R. K. W. Kuipers 2 maal 1 z.z.g., twee maal 1 z.g., g.g. met twee ereprijzen; Wener konijnen, wit: L. v. d. Plas z.g. en g.g., j I. Schade van Doorn 3 maal z.g. en g.g.; Rijnlander konijnen: J. J. Kort 2 z.g., 3 z.g. met één ereprijs. Deze mannen hadden veel bekijks, toen ze met enthousiasme bezig waren de grond onder hun eigen voeten weg te slaan. Bij de afbraak van een groot pand aan het Damrak in Amsterdam kon dit merk waardige plaatje gemaakt worden. LEIDERDORP Gisteren hield de personeelsver eniging van Ouderzorg - De Ridder in het Dorpshuis haar jaarlijkse feest avond. De voorzitter, de heer Diseraad, heette in het bijzonder de directie van harte welkom. Het gezelschap „De Speeldoos" uit Gouda gaf een geslaagde opvoering van de revue „Opgeruimd staat netjes". Daarna volgde nog een gezellig samenzijn. Van de gelegenheid tot dansen werd dankbaar gebruik ge maakt. OEGSTGEEST DAG SINTERKLAASJE Sint Nicolaas, die vandaag zijn intrek tam in „Het Witte Huis" zal vanmid dag om half drie van daar uit zijn rond rit door de gemeente maken. Zoals ge woonlijk zijn de Zwarte Pieten ruim voorzien van pepernoten. Het strooien daarvan zal niet tijdens de rit gebeuren doch op enkele stroolplaatsen. Een be langrijke plaats van samenkomst is het schoolplein aan de Terweeweg, waar alle kleuters worden verwacht om Sint te begroeten. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Eldert, zn v. B. Overzee en V. Haitema; Maritza H. C„ dr v. H. E. C. I. Vos en Y. E. J. M. E, Hartmans. Getrouwd: A. van Buytene en G. van Straten; A. W. de Jong en H. L. Lamboo; C. van Willigen en T. A. Tupang. Overleden: Henrlcua Johannes Kouwen- Doven., 69 Jaar. (Van onze Romeinse correspondent) In onze gezapige streken denken wij daar niet zo aan, maar een zeer groot deel van onze medemensen, vooral in Afrika, Azië en Zuid- Amerika wordt voortdurend bedreigd door het hongerspook. Daar wordt in de laatste jaren zeer zeker heel wat tegen gedaan; we hebben allemaal wel gehoord over de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Maar er zijn factoren, waardoor de vooruitgang word't tegenge houden, of naar het oordeel van de pessimisten, de toestand steeds slechter wordt. Door de bestrijding van allerlei, vooral tropische ziekten* de vrijwel volledige overwinning op de malariamug en andere dingen, die we niet genoeg kunnen toejuichten, is het sterftecijfer in de gehele wereld sterk gedaald. De gehele wereld, maar vooral in de onderontwikkelde gebieden, waar de gemiddelde levensduur niet zelden in weinige jaren van on geveer dertig tot zestig jaar en meer is gestegen. Bijzonder gunstig zijn vooral de cijfers inzake de zuigelingensterfte. landbouwexpert, prof.. Sen, die direc teur-generaal is van de FAO, aan het woord laten. Toynbee heeft gesproken voor een internationaal publiek van enkele dui zenden personen en uiteen gezet hoe gedurende duizenden jaren de mens heid bedreigd werd door drie grote plagen: hongersnood, oorlog en pestilen tie. Het is de wetenschap thans min of meer gelukt de pestilentie uit te bannen: de gemiddelde levensduur gaat vooral in onderontwikkelde gebieden sprongsge wijze omhoog en de toestand zou nog gunstiger kunnen zijn. indien bepaalde gewoonten en vooroordelen overwonnen zouden kunnen worden en de mensen zich op de juiste manier zouden voeden. B. en W. tonen veel zin voor realiteit De gemeenteraad van Voorschoten heeft dus een krediet gevoteerd om plannen te laten ontwerpen voor de bouw van een instructiebad onder een gymnastiek lokaal, dat bij de Bethaniëschool in de Vlietwyk gebouwd zal moeten worden. Een instructiebad is een klein zwembad, dat eigenlijk alleen bestemd is om kinderen zwemmen te leren. Het prettige daarvan is, dat het een overdekt bad is, dat met redelijke middelen zelfs door een betrekkelijk kleine gemeente als Voorschoten gebouwd kan worden. Voorlopig zal Voorschoten zich echter nog alleen op de plannen kunnen ver heugen, want eerst moet de bouw van het gymnastieklokaal op een zgn. urgen- tielijst geplaatst worden en dan Is vooral het verkrijgen van de zgn. Rijksgoed keuring een niet eenvoudige en meestal langdurige zaak. Bovendien zullen bij dit plan wel diverse ministeries betrokken zijn, want de gymnastiekzaal ressorteert onder het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, terwijl de rest (zwembad, kuip- en doucheboden) onder het ministerie van Sociale Za ken valt. Toch is het verheugend, dat dergelijke initiatieven in deze ge meente bestaen en het getuigt wel van voortvarendheid van het college van B. en W. en ook van een grote reali teitszin, omdat gepoogd wordt hiermee iets te bereiken wat in een andere vorm (open of overdekt zwembad) de eerste jaren vermoedelijk helemaal niet te realiseren is. Prof. Toynbee: Geboortebeperking Dat is alles heel bemoedigend, maar de vraag rijst: zal erop de lange duur voor de steeds toenemende bevolking van onze planeet voldoende voedsel zijn? Let wel, dit is een andere kwestie dan die der thans onderontwikkelde gebie den. Als nu nog bijna twee derden der mensheid op de rand van de honger leeft, dan zijn daaraan andere oorzaken schuldig: slechte verdeling van de be staande voorraden; dure transportkos ten, enz. Als de verdeling beter zou zijn geregeld, zou erop het ogenblik geen direct gebrek behoeven te bestaan. Maar in de toekomst? Dit zijn vraagstukken, waarmee het tiende wereldcongres van Food en Agriculture Organisation (FAO) te Rome zich thans en in de eerstvolgende drie weken zal bezig houden. Aan die bespre kingen nemen 76 landen deel en op dit ogenblik bevinden zich 22 ministers van Landbouw te Rome. De besprekingen betreffen natuurlijk niet alleen ,,de strijd tegen de honger", maar dit is toch wel het. onderwerp, dat voor het grote publiek op de eerste plaats komt. Er zijn twee sterk uiteenlopende meningen. 'We zullen ze beiden in het 'kort weergeven, en daarbij hun voornaamste exponenten, professor Arnold Toynbee en de Indiase Kleine afmetingen Een bezwaar is natuurlijk, dat het niet echt als zwembad gebruikt kan worden. De afmetingen worden n.l. uiteraard klein. De lengte wordt hoogstens 20 me ter, terwijl de breedte niet meer dan 8 a 9 meter kan bedragen. De diepte van het bad is meestal aflopend van 60 cm. tot 1.50 meter, maar er is een mogelijk heid om het nog 60 cm. dieper te ma ken. Daardoor worden de mogelijkheden voor het gebruik wel groter. Wat is <le M'hala Pauzi-Postgroep Nu de gemeenteraad besloten heeft aan de M'hala Panzi Postgroep gele genheid te geven een troephuis in Voorschoten te bouwen zullen velen zich afvragen wat die groep is en doet. De M'hala Panzi-groep is een groep van gehandicapte padvinders. Bij deze groep zijn dus uitsluitend invalide en langdurige zieke padvinders aangeslo tendie niet hun wekelijkse opkomsten kunnen houden. Bovendien wonen ze verspreid over de provincie Zuid-Hol land. Het contact tussen leiding en jongens wordt onderhouden door middel van brieven (vandaar de naam Postgroep) en eens in de 3 d 4 weken komen ze bijeen. Meestal zorgen particulieren gratis voor het vervoer van deze jongens naar hun groepskuis. Deze groep is eigenlijk gevestigd in Wassenaar, maar deze gemeente scheen geen gelegenheid te hebben om het groepshuis te laten opzetten. Daar om heeft men zich tot de gemeente Voorschoten gewend. Men hoopt met behulp van particu lieren de directiekeetdie tot groeps huis moet worden omgetoverd, uit de Noordoostpolder naar Voorschoten te kunnen overbrengen en hier hoopt men dan weer de nodige hulp te ki'ijgen voor het opbouwen en afwerken. De heer De Groot, onder-districts commissaris van het District Leiden van de NPV, Veurseweg 1M, geeft gaarne inlichtingen aan hen, die dit bijzonder nuttige doel willen steunen door te helpen. Als de jongens in Voorschoten ko men doen ze het normale padvinders- werk, ondanks hun handicap, alleen op wat andere wijze. Met het steunen van deze groep heeft de gemeenteraad van Voorscho ten weer getoond een enorme belang stelling te hebben voor het jeugdwerk, dat reeds zo'n grote steun van de raad I ontving in tiet verleden. „Wij moeten", zei hij. „alles in het werk stellen om de landbouw te verbeteren, zodat de aarde steeds meer vrucht zal dragen. En ook al bestaan er theoretisch grenzen voor die produktiviteit, dan nog moetan wij hopen, dat nooit de dag zal komen, waarop wij niet meer in staat zijn de honger van de mensheid te stil len. Die dag is in ieder geval nog ver en nieuwe uitvindingen, verhoogde techni sche kermis, zullen ons in staat stellen die dag steeds verder terug te dringen. Sedert Malthus zijn er altijd optimisten en pessimisten geweest. Ik, besloot prof. Sen, wil een optimist zijn en hopen, dat de strijd tegen de honger, die we hier thans beginnen, zal eindigen met de overwinning van onze organisatie, de overwinning van de wetenschap".. Zolang de FAO bestaat, is nog niet een zo belangrijk debat gevoerd. Uit alle delen van de wereld komt reeds finan ciële hulp voor „De strijd tegen de hon ger" en het bedrag van honderdduizend dollar gezonden door de katholieke bis schoppen van West-Duitsland is wel de belangrijkste, maar allerminst de enige bijdrage van niet gouvernementele zijde. In 1968 wordt te Rome het „World Food Congress" gehouden, twintig jaar na de samenkomst van Hot Springs, waarbij de FAO werd opgericht. Dan zal men de eerste vruchten van dit debat kunnen zien. Persoonlijke zaak Beiaard laat nieuwe geluiden horen Bij de dezer dagen plaatsvindende versteking van de speeltrommel van de beiaard van het Stadhuis zullen de volgende melodieën worden aange bracht: Heel uur: Noël, Balb&tre; half uur: Toen He»rtog Jan kwam varen; kwartieren: Motief van „De Zilvervloot" motief van „Wie gaat mee over zee". Technische scholieren verwierven zwemdiploma's In „De Overdekte" heeft een aantal leerlingen van de Bedrijfstechnische school gezwommen om het zwemdiploma (A of B) te behalen. Voor het diploma A slaagden: Jan Baak, Anton ten Broek, Koos Cornelisse, Frank van Gellecum, Nelis Hartevelt, Cor van Ingen, Jan van Klinken, Leo Kneppers, Piet Koek, Bram Louwrier, Piet Neuteboom Theo van der Ploeg, Iwan Postel, Eef Schoneveld, Jan Smit, Klaas Spaargaren, Herman Stlkkelorum, Wil van Velzen, Wim Vink, Jan van Vuren, Henk Warmerdam, Nico Wortman Voor het diploma B: Gerard Alkemade Ben van Beek, Frans van Bers, Henk Blok, Hans Goddijn, Adriaan van He- mert, Theo Hogervorst, Jan Jansen, Piet van Kampen, Leo Keyzer, Cor Kienjet, Ton Klein, Kees Kok, Kees Konings, Ben Konst, Ko Koomen, Bart van der Lans, Henk van Leeuwen, Joop van der Meer, Piet Mieloo, Tonny Mulder, Adriaan van Polanen, Wim Roest, Anton van Rosse, Ben Schaap, Daan Stijger, Hans Tegelaar, Karei Thiel, Bas Turken Wil Varkevisser, Koos de Vos, Piet van Weeren, Evert Wesselink, Minicus Zon neveld, Henny Zwaan. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. psychologie mej. A. C. Paulen (Treebeek): Notarieël ex. 3e ged- de heer F. H. Cranssen (Lei den): doet. ex. Ned. recht mej. B. A. Ross (Huizen): klassieke taal- en let terkunde de heer A. J. M. Hertogh :e Rijswijk (ZH): semi-artsex. mevr. E. S. Sachs (Oegstgeest); artsexamen mej. J. C. de IWolff (Vooreohoten). De verandering van een dieet is echter een persoonlijke zaak en daarop kan de overheid geen invloed uitoefenen; hoog stens kan zij propaganda maken voor de herziening van schadelijke gewoonten. De oorlog is een zo uiterst ernstige zaak geworden in verband met de atomische energie, dat de mensheid of zij wil of niet, wel genoodzaakt zal zijn ook de oorlog uit te bannen: de rede overwint hier het instinct en in plaats van ge schillen met de wapenen te beslechten, zullen we steeds meer om een groene tafel gaan zitten. Maar wat de derde grote plaag, de honger, betreft, staan de zaken er minder gunstig voor. We zien een nieuw vraagstuk rijzen, dat van een steeds toenemende bevolking. En hier zei Toynbee: „Onze pogingen om het sterftecijfer te doen dalen moe ten parallel gaan met bewuste inspan ning om de geboortecijfers binnen zekere perken te houden; de opbrengst van onze planeet zal ook al spannen wfj ons tot het uiterste in om op weten schappelijke weg produktie op te voeren en al gaan wij alle woeste gronden, ja zelfs, zoals de Japanners dat reeds doen, de bodem van de zee bebouwen nooit toereikend zijn om een bevolking te voe den die tot in het oneindige en in steeds sneller tempo toeneemt. Vroeger of later bereiken wij een grens en dan zal hon gersnood het euvel aanrichten, dat tot- nutoe honger, oorlog en pestilentie te zamen deden".. Machteloos Toynbee wees erop, dat de overheid hier vrij machtenoos staat, omdat ge zinsvorming en voortplanting dingen zijn, die nog veel directer elk individu Eersoonlijk aangaan dan wijzigingen in et overgeleverde dieet. Maar hij meent toch. dat men niet de dingen maar op hun beloop kan laten en er zich van afmaken door te zeggen, dat hier voor de overheid geen taak is weggelegd. Hij beseft heel goed, dat er allerlei bezwa ren zijn, vooral van godsdienstige aard, maar een groot deel van de op dit ter rein bestaande overtuigingen zijn, naar sprekers mening, uitvloeisel van de een maal bestaande noodzakelijkheid om een hoog geboortecijfer te handhaven, daar oorlog, pestilentie en honger de mens heid decimeerden. „Wat is", zo vroeg hij, „het uiteinde- lyke doel van de mens? Moeten wy de aarde bevolken met het absolute maxi mum aan menseiyke wezens, die dan in voortdurende strijd en inspanning tegen het hongerspook moeten strijden? Of moeten wy er naar streven dat de men sen op aarde kunnen leven volgens de hoogste geesteiyke standaard, die de beperkingen van onze menselyke natuur gedogen?" De wijze, waarop hij de vraag stelt, houdt reeds in, dat het voor hem geen vraag is. Landbouw verbeteren De directeur-generaal Sen kon het met de mening van Toynbee niet eens zijn. Stabiele prijzen Van groot belang is verder een rapport over de maatregelen om de pryzen in de landbouw meer stabiel te maken. Die maatregelen, als ze ooit komen, kunnen niet anders dan van zeer algemene aard zyn, omdat de belangen der verschillen de landen elkaar sterk ontlopen. Het gaat hier om dingen als regeringsbystand aan de boeren, invoerrechten, enz. Minister Marijnen, die ons een en ander uiteenzette, zei hierover o.a.: .Landen als Nieuw-Zeeland en Australië bijv. hebben belang bij een vaste prijs voor hun belangrijkste produkt: wol. Nederland en België daarentegen zijn veel meer geïnteresseerd in stabiele prijzen voor het eindpro- dukt textiel en zo zien we op allerlei gebied een contrast tussen lan den, die grondstoffen en landen, die eindprodukten uitvoeren. De belangstel ling voor de werkzaamheid van de FAO is steeds toenemend. Er komen dit jaar weer twaalf nieuwe landen bij, voor het merendeel „Associated Members", dat zijn landen die nog niet hun volle on afhankelijkheid hebben verworven en dus geen eigen buitenlandse vertegen woordiging hebben. Soedan, Somaliland, Tsjad en andere Afrikaanse gebieden behoren tot deze nieuwe figuren. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 november Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: An dijvie 823; kroten gekookt 4550; boe renkool 620; rodekool 1822; gelekool 1723; groenekool 1619; wittekool 15 18; prei 3038; spinazie 54; stoofsla 23 24; spruiten A 62—85; Idem B 53—74; Idem C 2027; uien 1223; waspeen 12; witlof 69137. Per 100 stuks: Bloemkool A 50—74; Idem B 37—59; idem C 16—38: sla A 7.20—20.70; sla B 6.70—7.90. Per 100 bos bleekselderij 11; bospeen 3233; pe terselie 4.50; selderij 5.608.80. AALSMEER, 20 november C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A.: Snijbloe men per stuk: Gerbera 2080; Bouvar- dia 1558; Euphorbia 2575; Chrysan ten gr. bl 38—73; kl. bl. 15—17; per kelk Amaryllis 2555; Freesla per bos 150 360; Cyclamen 80135; Anjers per stuk: rood 2546; roze 2041; wit 1834; Or chid Beauty 2544; Rozen: Better Times 2040; Rosalandia 2547; Edith Helen 3054; Parel v. Aalsmeer 1539; Geh. Duisburg 30—54: Pechtold 15—31; Ver schuren 1531: Towny Gold 3053; Mad. Offmann 2548: Baccarat 4080; Monte zuma 3062; Sweetheart 1023. KATWIJK AAN DEN RIJN. 20 novem ber Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 6.50—7.80, Idem A 2 4.50—7.20. Idem Bl 6.50—7.90, idem B2 1.50—4.20, Idem C 1 4.304.60; kroten I (per kist) 6 6.10, idem II 3.904.80; bloemkool A1 (per 100 st.) 68—74. Idem A 2 3031. ld. B 1 50—58, Idem B 2 23—33; andijvie I 2028. Idem II 1519; groenekool 22 24; rodekool 1119; bospeen (per 100 bos) 4345; knolselderij (per 100 st.) 315; spruiten 4776. Aanvoeren: waspeen 60.000 kg., waarvan 40.000 kg. voor ex port werd verkocht; bloemkool 1.000 stuks. RIJNSBURG, 20 november Velling Flora: Tros-chrysantenParis 95105; Brigitte 9095; Pandprra 100; Golden Sail 7590; Schlager 125; Thelma 100— 105; Red Folander 125; Joseph 80—90; Herfstzon 8085; Helco 8590; Princess Anne 125; Baccus 8590, alles per bos. Loveliness 17; Mayford Crimson 40—42; Fred Shoesmlth 35; Golden Shoesmith 31; alles per stuk. Freesla: Marijke 140160; Golden Yellow 160185; Buttercup 140 150; Snow Queen 160180 per bos. An jers: Sim Derby 2832. Sim rood 2831, Sim roze 2529. Sim wit 2628 per 100. Gerbera I 63, idem II 48, per stuK. Blauwe Druifjes 5964 per bo6je.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9