HELFIX Werner Boost (verdacht van vijf noorden) vecht voor zijn vrijspraak larde figuurwiens sympathiek gezicht slechts een masker is Ruimtegebrek onthield aan 2000 jongeren voortgezet onderwijs F.L.N.-leiders grijpen te hoog Chauffeur werkte in twee dagen 34 uur en knoeide in werkboekje ijericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 november 1959 Vijfde blad no. 29905 (Van onze correspondent te Bonn) Acht procesdagen lang heeft de 31-jarige bankwerker Werner ost Het voor de Düsseldorfer rechtbank volgehouden. „Ik ben geen ordenaar" en „daar heb ik niets mee te maken", waren de steeds igkerende antwoorden van hem als een nieuwe getuige een steen i bijgedragen om de cirkel van bewijzen rond de jonge, er zo intel- »t en voorkomend uitziende man te sluiten. Gesloten is de kring altijd niet! Men vraagt zich dan ook af of Boost, verdacht van moorden vele veediefstallen en enkele overvallen, tenslotte alleen Aordeeld zal kunnen worden op aanwijzingen, die de cirkel moge zouden kunnen sluiten, of dat de rechtbank zal moeten erkennen zeer belangrijke schakels ontbreken en dat, daar twijfel blijft, ten iste van verdachte tot vrijspraak zal moeten worden besloten. gevecht om levenslang of vrijspraak. Boost ontging daarbij niets: aandacht voor het uitgebreide publiek had hy niet, wel voor ieder woord van iedere getuige. Hü schreef ieder procesdag uren achter elkaar :in steno, dat hü tüdens zün gevangeschap in korte tüd had ge leerd! Hij vergat niets, hy porde met zyn potlood af en toe een van zijn twee ver dedigers in de rug, fluisterde hun wat in het oor of gaf hun een stukje pa pier met een notitie, waarna de advo caten moesten opstaan en oplezen wat Boost beval dat gezegd moest worden. Hij dirigeerde als het ware zijn ploeg ring van bewijzen nog niet gesloten ost wordt ervan beschuldigd samen zijn vriend Lorbach op 7 januari de vakbondsjurist dr. Servé te heb- rermoord. Op 1 november 1955 zou sn vrijend paartje hebben neerge- beschoten, beroofd, in een auto gelegd en in het water hebben sen, waar beide omkwamen. Op óruari 1956 sloeg en schoot hij een vrijend paartje neer, wurgde hen dood erop zou zyn gevolgd en Jtte hen te verbranden ost zou voorts een aanslag hebben egd op een boer, een mislukte aan- op een derde vrijend paartje, een jte overval op een spaarbank etc. er is genoeg materiaal om i een land als Engeland, Frank- Amerika ter dood en in Duits waar geen doodstraf bestaat, tot slang te veroordelen, alsja loost zou bekennnen of als alle be- i tegen hem waterdicht waren. Boost ontkent alleen maar er of ■rijzen waterdicht zijn men twij- rel eens in belangrijke kwesties van yoces, die hier beslissend moesten De wapenkenner is een proces zoals men in de srepubliek nog nooit heeft meege- ij en Boost is een verdachte over selfs de meest ervaren rechters in ildorf het hoofd schudden. De man tr men moet het toegeven ild niet onsympathiek uit, maar êvensloop is een pad vol tranen: en als onecht kind, opgevoed bij ouders en in gestichten, in Oost- land verdacht van zware misdaden, smokkelarij veroordeeld, ten- gehuwd en thans vader van twee artjes. Hfj zit reeds drie jaar en manden in voorarrest. procesdagen lang vocht hü als veede Chessman tegen de vloed ianwüzingen, die zün muur van n ondermünden. De 29-jarige ch, zijn medeplichtige bij de moord rvé, heeft minutieus verteld hoe oord gepleegd is, maar Boots ont- hardnekkig. Talrüke andere ge- brachten verhaal na verhaal aan, it bleek dat Boost bewiapend is ge niet pistolen waarmee de moorden n zyn gepleegd. Deskundigen op en op chemisch gebied, ex- lichtigen aan de andere overval- q vrouw, zijn ex-chef zü allen i in het geweer gebracht tegen fferner Boost. if Werner Boost zweeg of ontkende akte aantekeningen. Het sympa- gezicht bleek alleen maar een te zijn, waarachter volgens velen *paald wreed mens schuil gaat. touw zei: „Hij sloeg me altyd, hij rced". Lorbach was bang voor hem, i getuigen vreesden hem, omdat D schieten als een filmcowboy (van ip naar een in een boom hangend rrenblikje op een afstand van 20 omdat hij een judo-vechter is, hij overwicht op zün gehele om- placht te bezitten De stenograaf Misdaden zün thans een voor een üseerd. Op de tafels van de recht- itrschenen de laatste dagen reek- itmische stoffen en wapens uit .laboratorium". Maar niets en bracht tot dusver Werner in de war, slechts éénmaal ver dij zijn zelfbeheersing: na het ge- is van zijn vrouw, die hem niet en echtscheiding heeft aange- I. trachtte hü zün gezicht vol stro- tranen in zün handen te verber- -aar pal daarop hervatte hü het Advertentie tonder klemmen met «au Ceta-Bever hgels paar Europees dartskampioen de vüfde achtereenvolgende maal ••et Londense danspaar Harry Hampshire en Dor een Casey be legd op het Europees danskam- toap voor professionals in de mo- i^nsen, dat gisteravond onder aus- Tan de Internationale Council of Dancing door de Nederlandse Mn dansleraren In Krasnapolsky derdam werden gehouden, '■üe onderdelen de Engelse wals, K>, de Weense wals, de foxtrott en *step werd het Britse paar, s al een keer wereldkampioen door de internationale jury als fêplaatst, zodat er over het eind- !ent al vry spoedig geen twüfel •«stond. Uit handen van Fanny ^s-Koen ontvingen de winnaars *ee grote bokalen de door de ge- Amsterdam beschikbaar gestelde medaille. ?ls het vorige jaar in Hamburg het Nederlandse paar Wim en Jeanne Assman van den ®P de tweede plaats voor de Fran ker en Micheline Ronnaux, die 3s al vier Europese titels in de •Amerikaanse dansen op hun febben. Na hen kwam het jonge fear Siegfried en Anneline Krehn vierde plaats, terwyl de Denen sg en Eva Horning als laatsten te. het front de kansen afweegt en beslis singen neemt 1 Tweede Chessman Drie en een kwart jaar lang speelde hy dit spel: ieder verhoor voor het pro ces ging hij in met papier en potlood! Als de Amerikaan Chessman kent hü ieder aspect van zün „zaak", zij het dat hij juridisch in tegenstelling tot de Amerikaan ongeschoold is gebleven. Niets ontging hem echter en details kende hij beter, zo bleek tüdens de acht procesdagen, dan de beide verdedigers. Hij lachte niet toen een van de getuigen iets belachelüks zei en hij schrok even min toen de president van de rechtbank dr. Nake, die allang niet meer zo jo viaal optrad als tijdens de eerste pro cesdagen. hem feiten van belang onder het oog bracht :hij veranderde dan al leen zün stellingen, ontkende verder, vertrok geen spier en speelde als een ervaren pokerspeler, die büna alles ver loren had, verder om alles of niets. Zün hand vulde blad na blad met zijn ste nografische aantekeningen, waarmee hü om zich heen een muur van onschuld hoopt op te kunnen bouwen. Vandaag bezichtigt de rechtbank de plaatsen van de vüf moorden, volgende week houdt de officier van Justitie zijn requisitoir: op basis van acht procesda gen, zonder een bekentenis van Boost, zonder een verrassende opening in deze zaak. Niemand twijfelt aan de schuld van de jongeman, die zich als een tac ticus van formaat heeft verdedigd, maar door een ieder voor een afschuwelüke moordenaar wordt gehouden. Maar nie mand ook schünt tot dusver te durven zeggen, dat Broost voor 100 procent verdedigers tegenover de justitie en de schaakmat gezet is. Er ontbreken scha- getuigen, zoals een generaal vlak achter kels Nota minister Cals Minister Cals heeft in een nota aan de Tweede Kamer de uitkomsten be kend gemaakt van een enquête, waarbij is nagegaan in hoeverre het effect van de na-oorlogse geboortegolf van invloed is geweest op de toelatingsmogelükheid bü het voortgezet onderwijs in het sep tember jl. begonnen cursusjaar. Ten aanzien van de totale opnameca paciteit van het voortgezet onderwijs in Essay-prijzen van Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben op advies van de jury voor de Essayprüzen- 1959 de rgemeente besloten een pr(js van f 1000,toe te kennen aan mevr. Jean ne van Schaik-Willing voor haar bundel dramatische kronieken onder de titel „Na afloop". De heer R. Nieuwenhuys kreeg een prüs van f500,— toegekend voor zün artikel in de jaargang 1957 van het tweemaandelüks tijdschrift „Indo nesië", getiteld „De zaak van Lebak na honderd jaar." dit tweede jaar, waarin de omvang van de toelatingsgeneratie sterk beïnvloed is door de na-oorlogse geboortegolf wordt opgemerkt, dat van degenen, die voor toelating tot het voortgezet onderwijs in aanmerking kwamen, uiteindelijk ca. 2000 jeugdigen wegens ruimtegebrek niet op enigerlei school voor voortgezet on- derwys terecht kwamen. Van degenen, die wel toegelaten wer den, kon een klein deel niet geplaatst worden bü de school der eerste keuze en een zeer gering deel niet bij de in eerste instantie verkozen soort van onderwüs. Uiteraard werd bovendien aan een aantal leerlingen de toegang geweigerd op grond van onvoldoende geschiktheid. Het percentage hiervan was echter niet hoger dan in andere jaren. Deze factor heeft niet gediend als een camouflage voor ruimtegebrek. Huis van Bewaring voor jeugd gewenst (Van onze Amsterdamse redacteur). De speciale commissie uit de Raad voor de Kinderbescherming te Am sterdam onderzoekt de mogelykheden om in de hoofdstad te komen tot de bouw van een Huis van Bewaring voor jeugdigen. In 1958 verbleven in het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg 261 minderjarigen, o.w. 9 meisjes in af wachting van hun berechting. Een hunner was 14 jaar, negen 15, 23 16 en zestig 17 jaar. „Het is niet mogelijk geestelijke be smetting van de jeugdige gevangenen te voorkomen", aldus zei mr. J. Meihui zen. voorzitter van de raad in de gis teren gehouden vergadering. Het Amsterdamse Huis van Bewaring heeft een speciale jeugdafdeling met een jeugdleider aan het hoofd. De gedeti neerden vallen echter onder hetzelfde regime als de andere gevangenen. Het gevangenissysteem is bovendien heel anders dan de werkwijze die de Raad voor de Kinderbescherming graag zou zien. Het plan voor een jeugdhuis van bewaring heeft tot dusver weinig ge hoor gekregen bü de overheid. Mr. Mei huizen zei echter nog geenzins pessi mistisch gestemd te zijn. De Raad voor de Kinderbescherming kwam gisteren voor het eerst bijeen, in het kort geleden talgebruik genomen ge bouwencomplex aan het Rhijnspoor- plein. Het werk van de Raad is de laat ste jaren dusdanig toegenomen dat het personeel sinds 1945 vervüfvoudigd Onmogelijke eisen voor besprekingen (Van onze Parijse correspondent) Het Algerijnse Bevrijdingsfront FLN heeft gisteren in een speciaal communiqué in Tunis bekend ge maakt bereid te zijn onderhande lingen met Frankrijk te openen. Die onderhandelingen zullen van Algerijnse zijde gevoerd moeten worden door Ben Bella en de vier overige FLN-leiders of ministers, die sinds oktober 1956 in Franse gevangenschap vertoeven! Als on derwerp en doel der onderhande lingen was in het communiqué niet alleen de wapenstilstand genoemd doch ook een overeenkomst met betrekking tot de garanties voor een vrij en loyaal referendum, waarbij het Algerijnse volk inder tijd over zijn verder lot zal mogen beslissen. In het communiqué wordt tenslotte opgemerkt dat een aantal recente ver klaringen van premier Michel Debré en van verschillende andere autoriteiten en hoge officieren het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht van alle inhoud heeft ontdaan. Vandaar dan ook dat de Algerijnen het met Frankrijk eerst duidelijk over de praktijk eens willen zien te worden. Ofschoon de Algerijnse nationalisten nu dus dan eindelijk over de brug zijn gekomen mag men toch betwijfelen of zij de Fransen daarop reeds nu zullen kunnen ontmoeten. De inhoud en de stijl van het communiqué doet vrezen, dat dit keer Frankrijk de handschoen moeilijk op zal kunnen rapen. Generaal Charles de Gaulle vertoeft momenteel in de Elzas om persoonlijk contact met de bevolking op te nemen, maar heeft al laten weten dat voor zijn terugkeer in Parijs officieel geen enkel antwoord op de Algerünse verklaring verwacht moet worden. Van officieuze zijde ves tigt men er in Parüs echter de aan dacht op. dat De Gaulle uitsluitend over de militaire voorwaarden van een wapenstilstand wenst te overleg gen. Over het referendum zal pas later met vertegenwoordigers van alle rich tingen en stromingen uit het Algerünse volk kunnen worden onderhandeld. Nog moeilijker te verteren lijkt voor Frankrük evenwel de eis dat Bella nu van gevangene tot officieel gespreks partner te promoveren. Ben Bella en zün vier compagnons werden in 1956 in het persoonlijke vliegtuig van de Ma rokkaanse Koning door Franse jagers en buiten voorkennis van de regering in Parijs, onderschept toen ze op weg waren naar de conferentie der Noord- afrikaanse landen in Rabat. Voor Alphens kantonrechter Een Bodegraafse expediteur, die wat het aantal overtredingen tegen artikel 30 van het Rytydenbesluit een door gewinterde recidivist is, werd door de kantonrechter, mr. II. H. Kirchheiner, veroordeeld tot f 100.boete. Het was dit keer een heel vervelende zaak waarvoor een vroegere chauffeur en de expediteur terecht moesten staan. De chauffeur had dit jaar 34 uur in twee dagen gewerkt en bovendien ge knoeid in het werkboekje. Vooral dit laatste werd hem zeer kwalyk genomen. De chauffeur kwam er uiteindelük met 2 keer een boete van f7.50 nog goed af, de expediteur eveneens. Een volgend keer zal dit echter beslist niet het geval zün en zal onverbiddelük hechtenis worden opgelegd. SCHRIFTELIJKE UITSPRAAK Schriftelüke uitspraak zal mr. Kirch heiner doen in de zaak tegen een Ha genaar, die met een op een houten vlot gebouwd woonhuis je ergens in de Nieuwkoopse plassen in particulier wa ter van een beroepsvisser ln het Zuid einde ligging had gekozen, zonder daar voor vergunning te hebben. Ook de Prov. Waterstaat weigerde hem later deze vergunning. De Resi dentiebewoner werd bijgestaan door mr. Broekhuijzen die het als een prin cipiële zaak wilde zien en sterk be twistte of aan de hand van de wet aan iemand verboden kan worden iets te doen wat van de openbare weg niet te zien is, dan alleen maar vanaf ander particulier terrein of water. Mr. Broekhuizen stelde hiermee, dat het woonhuisje op een vlonder en lege drums gebouwd niet van de openbare weg af zichtbaar was. De beroepsvisser in wiens water het woonhuisje lag, had reeds 18 woonsche pen achter zün woning liggen. Het is in Nieuwkoop verboden z.g. weekeinde- huisjes op Nieuwkoops grondgebied te doen verrijzen. Mr. Kirchheiner wees op deze bepaling en achtte het niet uitge sloten, dat door het plaatsen van dit weekeindehuisje op een vlonder met en kele lege drums er onder men op deze manier genoemde bepaling kan omzei- Belangrijke oudheidkundige vondst in de Sahara Een Franse expeditie heeft diep in de Sahara sporen gevonden van een be schaving, die naar de mening van oud heidkundigen 600.000 jaar oud is. De ex peditie, die uit 45 man bestaat, is thans te Afellahlah, een grote oase in het hart van de woestijn, een 2.000 km ten zuid oosten van Algiers. Men heeft putten gevonden die erop wüzen dat er eens een rivier zo groot als de Rün door de Sahara heeft gestroomd. Ook heeft men stukken ruwbewerkt ge steente aangetroffen die vermoedelijk als wapen zijn gebruikt. De expeditie staat onder leiding van de Franse onderzoeker Henri Lhote, het wetenschappelijk onderzoek wordt ge leid door de oudheidkundige dr. Mauny. Men beschikt over 24 voertuigen, een licht vliegtuig en een helikopter. Een van de doelen van de onderneming is het gedrag van de voertuigen in de woes tün te leren kennen. len, vandaar wellicht de weigering van de Prov. Waterstaat voor een vergun ning. De pleiter stelde, dat hier in en op particulier terrein wordt ingegrepen wat zeker niet de bedoeling is geweest van de wetgever. De beroepsvisser wordt hierdoor in het produktief maken van zijn eigendommen belemmerd. Na re en dupliek besloot de kantonrechter over 14 dagen schriftelük uitspraak te zullen doen, nadat de officier tegen de Hage naar f 50.boete had geëist. DUUR WRAK Een Alphense vernisstoker had lange tüd geleden een wrak van een auto ge kocht voor f 1000.Toen de politie de man aanhield bleek de wagen zo slecht te zijn, dat de politie het kentekenbewüs introk en de wagen voor de sloop be stemde. Het was onbegrüpelijk, dat de man daarmee lange tüd dagelijks heen en weer naar Schiphol heeft gereden. Voor de talrijke gebreken aan remmen, stuur, banden en voorophanging (met Üzerdraad wordt alles bij elkaar gehou den), kreeg hij in totaal f105.boete. Een huiseigenaar aannemer in Ha- zerswoude had ter reparatie van een houten vloer in een zyner woningen, maar een „kwakkie" cement er op ge gooid, waarmee de bewoners het maar moesten doen. Het gemeentebestuur had echter een grondige reparatie aangebo den. De huiseigenaar werd veroordeeld tot een boete van f35.conform de eis. Ook dit keer waren er weer tal van snelheidsovertreders, die vrijwel allen fl.boete per te hard gereden km. werd opgelegd. Twee doden bij auto-ongeluk op „kruispunt des doods" Het z.g. „kruispunt des doods", na bij sluis 11 aan de Zuid Willemsvaart, bü Someren heeft gisteren wederom twee doden geëist. Van de richting Venlo kwam een Belgische personen auto met vier inzittenden de Kanaal- brug opgereden en verleende op de Ryksweg Helmond-Nederweert geen voorrang aan een Nederlandse auto, die met grote snelheid uit de richting Weert kwam aanrijden op de thuis reis naar Amsterdam. De Belgische auto draalde daardoor om zijn as, de Nederlandse auto nam links van de Rijksweg een telefoonpaal mee en kwam in de tuin van bakker Hilverda tegen een zware boom tot stilstand. De belde voorzittenden van de Belgische auto werden uit de wagen geslingerd. De naast de bestuurster zit tende heer M. J. van der Bossche uit Knokke overleed ter plaatse. De be stuurster, mevr. IJ. van der Bossche-De Smet werd overgebracht naar het St.- Lambertus-ziekenhuis te Helmond, waar zij om circa 12 uur overleed. Een der beide andere inzittenden werd nog licht gewond. De bestuurder van de Neder landse auto klaagde alleen over inwen dige pijnen. De tweede inzittende be kwam geen letsel. Het Belgische gezel schap had een vergadering voor vreem delingenverkeer in Duisburg bügewoond en was vla Nederland op de terugweg. moest worden: er zijn thans ruim 100 medewerkers in dienst. De belangrijkste bezigheden van de raad voor de kin derbescherming (waarin de voogdijraden zyn opgegaan) zün het ten uitvoer leg gen van de pleegkinderenwet, het be handelen van adoptieverzoeken en de rapportering van Kinderstrafzaken Minister Luns sprak met Selwyn Lloyd (Van onze Londense correspondent) De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft gisteren langdurige besprekingen ge voerd met zijn Britse collega Selwyn Lloyd. Het overleg had plaats in de sta tige ambtswoning van de Britse minis ter in Carlton House Garden.?, Minister Luns arriveerde gistermiddag om drie uur op Londen Airport en begaf zich rechtstreeks naar het huis van Selwyn Lloyd, waar de gedachtenwisseling over de actuele kwesties van de dag onmid dellijk begon. Er kwamen geen vraag stukken ter tafel, die alleen op beide landen betrekking hebben. Het gesprek werd ook in de avonduren voortgezet. Het vormde een onderdeel van een reeks informele gedachtenwisselingen tussen de Britse regering en haar Europese bondgenoten met het oog op het nade rende vooroverleg inzake een topconfe rentie. Sinds maandag melkbrood in Den Haag 2 cent duurder In verband met de droogte in de afgelopen zomer is de prijs van melk poeder met f 1.20 gestegen tot f 2.70 per kilo. Tengevolge daarvan hebben de Haagse bakkers de prys van het melkbrood verhoogd met twee cent. Deze maatregel trad op maandag 16 november jl. in werking. „De prijs van het melkbrood had eigenlijk met 4 cent verhoogd moeten worden", zo deelde ons de voorzitter van ae Haagse bakikerijcommissie mede, „maar dat vonden wij een te grote ver hoging". Wij hopen dat wij in het vol gend voorjaar weer de normale prijs kunnen vragen". Het ministerie van Economische Zaken is van mening dat de commissie eerst overleg had moeten plegen alvo rens tot deze verhoging over te gaan. De bakkers beroepen zich eöhter opeen speciale regeling die ten aanzien van de bakkers bestaat, nl. dat de prüzen van de hoofd broodsoorten in handen van de regering liggen, maar dat er in de de luxe sector, i.e. het melkbrood enige vrijheid bestaat, waarvan men nu ge bruik heeft gemaakt. Het ministerie van Economische Za ken beraadt zich nog over deze kwes tie. „Klaarover"-straat te Laren? In het Gooise schildersdorp Laren hebben de gemeentebestuurders steeds een zwak voor originele straatnamen getoond. Thans is het college van B. en W. met het voorstel gekomen om drie nieuwe straten te noemen naar activi teiten van de jeugd. En als de gemeen teraad zich daarmee akkoord verklaard, zullen de „klaar-overtjes" wellicht voor de eerste keer gehuldigd worden in de vorm van een straatnaam. Voorgesteld is tenminste één van de drie straten „Klaarover" te noemen. Het merkwaar digste is wel, dat Laren zelf geen „klaar- overtjes" kent. Die zijn er enkele jaren geleden wel geweest, maar de instelling bleek allerminst een succes. Niettemin blükt het gemeentebestuur goede her inneringen aan de jeugd-brigadiertjes te hebben. De tweede straat willen B. en W. „De leergang" noemen en wel in verband met de aanwezigheid van enkele scholen in de omgeving. En omdat er ook twee speeltuinen en sportterreinen in de buurt zijn. heeft het college voor de derde straat de naam „Het Speelend" bedacht. Blauwe zeesleepwimpel voor de Rode Zee (Speciale berichtgeving) De sleepboot Rode Zee van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft de blauwe wimpel voor het grootst aan tal mijlen slepend afgelegd tussen 1 sep tember 1958 en 1 september 1959 gewon nen, In die periode had de sleepboot 30.446 mylen een sleep achter zich. Op de Rode Zee volgen als tweede en derde resp. de sleepboten Oceaan met 27.176 mylen en Humber met 25.952 mijlen. Gezagvoerder op de Rode Zee was ge durende die tüd kapitein Dirk Strybos. Het record van de meeste gesleepte mü- len door één boot afgelegd blüft staan op naam van de Oceaan, die twee jaar geledn toen ook met kapitein Strij- bois als gezagvoerder 34.811 mijlen sleepte. Negen boten van de vloot van L. Smit en Co. hebben in dit tüdsverloop meer dan 20.000 mülen gesleept. Er wa ren vier reizen bü van meer dan 10.000 mül. In totaal werden door de gehele vloot 383.792 sleepmülen afgelegd of ge middeld per sleepboot 19.681 mijl. Zeven mensen werden gedood tijdens een lawine, die het Italiaan- se plaatsje Livigno bij de Zwitserse grens trof. Een beeld van de houten barak, waarin de slachtoffers zich bevonden en die bezweek onder de druk van de sneeuwmassa's. Kwestie - Hongarije weer in de V.N.? Maandag a.s. zal de agenda-commis sie van de Ver. Naties een verzoek be handelen van de Nieuwzeelander Sir Leslie Munro om de kwestie-Hongarije op de agenda van de Algemene Vergade ring te plaatsen. Alvorens het debat dan kan beginnen moet de Assemblee eerst stemmen over een eventuele bevestigende uitspraak van de agenda-commissie. Munro is speciale afgevaardigde van de V.N. voor de Hongaarse kwestie. In een brief aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, zegt Munro, dat in brede kringen bezorgd heid is ontstaan door de voortdurende processen en „de dreigende mogelükheid van nieuwe executies". Sir Leslie, die voorzitter van de Alge mene Vergadering is geweest, heeft geen toestemming kunnen krügen om naar Boedapest te reizen maar hü heeft in het afgelopen jaar gegevens verzameld over de toestand in Hongarije. De Hon gaarse autoriteiten bleven toestemming voor een bezoek van de speciale V.N.- afgevaardigde aan Hongarije weigeren en willen dus op geen enkele wüze in deze kwestie met de V.N. samenwerken. Daarom „moet de toestand ln Hongarüe nu worden beschouwd als een belangrüke en dringende aangelegenheid". De Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., Henry Cabot Lodge, heeft een ver klaring uitgegeven waarin gezegd werd dat de Ver. Staten het verzoek van Sir Leslie steunen. „De Assemblee moet zich krachtig uitspreken tegen het onmense- lyk optreden jegens de Hongaarse be volking." De Hongaarse pers heeft zich gekeerd tegen het hierboven vermelde verzoek van de Nieuwzeelandse oud-minister van Buitenlandse Zaken Sir Leslie Mun ro om de Hongaarse kwestie op de agen da van de Algemene Vergadering te plaatsen. Het officiële orgaan van de Hongaarse communistische partü. Neps- zabadsag, schrüft, dat er geen „kwestie- Hongarije" bestaat. De Magyar Nemzet spreekt huichelachtig van een „provoca tie die des te betreurenswaardiger is, nu de betrekkingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie zich voortaan kenmerken door de geest van Camp David". Koning Boutlewijn over de Kongo Koning Boudewün heeft een dringend beroep op alle Belgen gedaan om zich „aaneen te sluiten" voor de oplossing van het Kongolese vraagstuk. De Ko ning zei, dat Kongo niet prüs gegeven zal worden vooraleer een vreedzame en rechtvaardige oplossing van het vraag stuk is bereikt. Koning Boudewün sprak tüdens een plechtigheid ter gelegenheid van het 125 jarig bestaan van de Vrüe Universiteit van Brussel. Aan de Koning is he tdoctoraat hono ris causa van deze universiteit verleend. De Koning verklaarde voorts ojn.: Als opvolgers van het taaie pioniersras, dat eertijds de onafhankelijke Kongostaat in het leven riep. verdedigen zü de belan gen van Kongo, die ook de onze zün, op een ogenblik waarop onze werkzaamheid niet alleen broodnodig blüft, maar bo vendien een snelle aanpassing vergt aan de zeer snel evoluerende volkeren". Duizend Zweedse meren dreigen uit te drogen (Van onze correspondent in Stockholm) De ook in Zweden ongekend droge zo mer van 1959 heeft er schuld aan, dat ruim duizend Zweedse meren dreigen uit te drogen. Dat is op een totaal van vüf duizend meren wel een djfer, dat enige ongerustheid veroorzaakt. Het is in Nederland nauwehjks be kend, dat het Scandinavische schier eiland - in tegenstelling tot ons land - in de loop der eeuwen steeds hoger is komen te liggen. Men verklaart dit rij- zen met een langzaam „terugveren". Nadat de last is gesmolten, die geduren de de üstüd op Scandinavië heeft ge drukt, rüst het land gemiddeld met een meter per eeuw! In Zuid-Zweden is dit echter belangrijk minder dan in het noorden, waar het üs langer heeft ge legen. Hoe groot dit verschil tussen de zee en het land in de loop der eeuwen is ge worden, kan men o.a. in Oslo zien. Daar waar nu een schans voor ski-springers begint was vroeger een fjord. En in Ud- devalla. noordelijk van de Zweedse ha venstad Gothenburg, vindt men 60 me ter boven de zee een schelpenpark! Zo hoog is eens het water geweest. Beter is misschien te zeggen: zo diep heeft Scandinavië onder water gestoken zoveel meter is het in de loop der eeu wen naar boven gekomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7