Adenauer en Macmillan hebben tal van plooien kunnen rechtstrijken WEERBERICHT Bondskanselier getroffen door hartelijke sfeer in Engeland Tien Italiaanse meesterwerken in bezit van Amerikaanse monteur? De Erasmus-prijs toegekend aan Karei Jaspers en Robert Schuman Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 No. 29904 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) Zoals verwacht heeft Bondskanselier Adenauer zich vóór zijn terug keer naar Bonn gistermiddag in Londen tegenover de journalisten slechts tot algemeenheden over zijn gesprekken met de Britse staats lieden Macmillan en Selwyn Lloyd bepaald, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat bij deze besprekingen niet al te zeer in details werd ingegaan vanwege de vele voetangels en klemmen. Met voldoe ning kon dr. Adenauer vaststellen, dat er, wat de algemene doelstelling van de Britse en Westduitse politiek betreft, volledige overeenstem ming heerste. Op punten waar de schoen nog stevig wringt zoals over de kwestie-Berlijn zal men in de komende weken in het Westelijke kamp trachten harmonie te verkrijgen opdat er op de Westelijke berg top in Parijs, waar de regeringsleiders elkaar op 19 december ont moeten, spijkers met koppen kunnen worden geslagen. ting van De Gaulle en van de Franse regering, dat Duitslands oostgrens een kwestie is welke in het vredesverdrag zal moeten worden geregeld. Over de ontwapening sprekende stand Adenauer geheel achter de door Serwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, in de Verenigde Naties afgelegde ver klaring. Hij hoopte dat de tien mogend- hedencommissie in het nieuwe jaar zo snel mogelijk haar belangrijke taak zal beginnen. Adenauer herhaalde zijn be kende standpunt dat de bestaande span ningen alleen kunnen worden vermin derd of opgeheven naarmate vorderin gen worden gemaakt op het gebied van algemene, gecontroleerde ontwapening. Een Poolse journalist stelde vinnig de vraag hoe het mogelijk was algemene ontspanning te bereiken zonder eerst de spanning met andere landen afzonder lijk te verminderen. Adenauer antwoordde, dat naarmate de algemene spanning afneemt ook de verhouding met Polen zou verbeteren. Iemand wilde weten of de Bondsrepu bliek H-bommen wil maken. Met een ge ruststellende glimlach antwoordde de Bondskanselier: „daar hebben we geen geld voor! We hebben echter geleide projectielen nodig voor de bescherming tegen bommenwerpers". Adenauer bracht hulde aan Macmillan voor zijn algemene ontvankelijkheid en het begrip dat men van Britse zijde had getoond voor de moeilijke problemen welke een zo drukkende last voor de Bondsregering betekenen en hij loofde de traditonele Britse gastvrijheid. Hij betrok daarbij speciaal de ontvangst door Sir Winston Churchill, met wie hij een lang gesprek had gevoerd in de geest van een jarenlange vriendschap. Het had Adenauer bijzonder verheugd dat Sir Anthony Eden gisteren aanzat aan de lunch op Chequers, met wie hij oude herinneringen ophaalde. Adenauer was bijzonder getroffen door een bloe menhulde hem door de vertegenwoor digers van de Duitse jongeren in Lon- gebracht. Het contact tussen de jeugd van beide landen is van het grootste belang voor de toekomst, zei hij. Adenauers verwachtingen zullen zeker overtroffen zyn toen de menigte bij zijn vertrek van het Victoria Station spon taan het bekende Engelse vriendschaps lied „For he's a jolly good fellow" aan hief. Dit is wel iets geheel nieuws in de altijd zo koele Britse houding tegenover de Duitsers. De Nederlandse regering zal waarschijnlijk de eerste zijn die uitvoe rig over de gesprekken met Adenauer zal worden ingelicht, aangezien onze minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, morgen met de Britse regering besprekingen zal voeren. Hij zal de lunch gebruiken met zijn collega Selwyn Lloyd. Er is over Berlijn slechts zijdelings gesproken Het was slechts een gekortwiekte pers conferentie omdat Adenauer op het punt stond de trein naar Gatwick Air- port te pakken en er ook veel tijd met vertalingen verloren ging. Hoewel de belangstelling vanzelfsprekend enorm groot was had men voor dit persgesprek het allerkleinste zaaltje uitgekozen dat er in Londen te vinden is! De felle schijnwerpers droegen ertoe bij dat er binnen enkele minuten de atmosfeer heerste van een Turks bad, hetgeen het contact over en weer niet vergemakke lijkte. Wanneer men met de kaarsrechte, waardige figuur van Adenauer wordt geconfronteerd schijnen alle 'stekelige gevoelens welke men hier tegenover de Duitsers nog mocht bezitten te verdwij nen. Algemeen erkent men Adenauer als een figuur van groot formaat. Bovendien werkt zijn rustige betoogtrant kalme rend. Zijn enorme vitaliteit dwingt ook altijd weer grote bewondering af. Het was onmogelijk te beseffen dat dit een man is van 83 jaar! Hij leek jonger dan by zijn vorige bezoek van enkele jaren geleden. Dit alles verhoogt ook in En geland de sympathie voor Adenauer als mens. Geen handelsoorlog! De indruk van de door Adenauer voor gelezen verklaring bevestigde het beeld van de gevoerde besprekingen zoals dat uit zijdelingse informaties reeds kon worden afgeleid. Adenauer heeft stellig gevoeld, dat bepaalde geprikkeldheden van Britse kant althans in officiële kring tot het verleden behoren, zeker nu de hoogste belangen op het spel staan. Adenauer zei dan ook, dat hij uitermate tevreden was over zijn bezoek. In het bijzonder uitte hij zijn waardering voor de wijze waarop pers en radio de gun stige atmosfeer hielpen voorbereiden. Hy verklaarde met voldoening dat er volkomen overeenstemming tussen En geland en West-Duitsland heerste over de politieke kant van de ontwapening. Adenauer legde de nadruk op het twee zijdige karakter van de gevoerde bespre kingen. Ook wat betreft de economische problemen spraken Adenauer en Mac millan namens hun eigen landen. Niet namens de zes of de zeven. Met de grootste beslistheid onderstreepte Ade nauer dat men het er over eens was, dat een Europese handelsoorlog, welke de politieke eenheid van het Westen in ge vaar zou brengen onder alle omstandig heden dient te worden vermeden. Alles moet juist geheel in de geest van de overige internationale samenwerking worden gedaan om het vrije handels verkeer zo krachtig mogelijk te bevorde ren, zei Adenauer met hartstocht. Maar het was blijkbaar nog te vroeg om te zeggen hoe of dat gebeuren moet. Over Adenauers opmerking inzake het Europese handelsverkeer had de Bonds kanselier, naar hy opmerkte, geen over leg met Macmillan gepleegd, maar hy was ervan overtuigd dat de premier deze kwestie op dezelfde manier als hij zou formuleren. In groter verband Adenauer zei voorts, dat de Berlijnse kwestie niet afzonderlijk maar in groter verband moet worden opgelost. Hij be doelde daar echter niet mee, dat hy tegen een tussentijdse oplossing is, zo zei hij in antwoord op een vraag, maai de definitieve regeling kan niet van de rest van het Duitse probleem worden losgemaakt. Overigens gaf hij toe dat er slechts zijdelings over Berlijn is gesproken. Ge vraagd naar zijn mening over een ver klaring van De Gaulle inzake de Oder- Neise linie, antwoordde Adenauer dat hij het eens was met een recente uitla- Zacht De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Zacht weer met veranderlijke bewol king en weinig of geen regen. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen zuid oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 NOVEMBER Zon op: 8.08 uur; onder: 16.42 uur. Maan op: 22.11 uur; onder: 12.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.29 uur en 18.46 uur. Laagwater te 2.11 uur en 14.28 uur. (Dit blad bestaat uit 24 pagina's) Kruitontploffing in Jokohama (Japan) Tenminste dertig doden In een kruitfabriek in Jokohama, waar t.n.t. voor het ministerie van Defensie wordt vervaardigd, heeft zich heden ochtend een explosie voorgedaan, waar door tenminste dertig mensen om het le ven zijn gekomen, duizend personen werden gewond. Veertig der gewonden zijn reizigers van een elektrische trein, die op het ogenblik van de ontploffing passeerde. Er ontstond brand na de ont ploffing, waardoor in totaal zestig ge bouwen en opslagplaatsen werden aan getast. Het was voor de reddingsploe gen moeilyk het centrum van de ramp te naderen. In de buurt van de fabriek werden tientallen woningen beschadigd. In een estraal van twee kilometer bra ken de ruiten. Duizenden personen uit de omgeving werden geëvacueerd met het oog op gevaar van verdere explosies. De hoofddirecteur-personeel van de Kon. Landmacht heeft gisteren in Eindhoven een burger vakschool geopend, waar dienstplichtigen tij dens hun diensttijd gelegenheid krijgen een vak te leren. Een kijkje in de werkplaats van de automon teurs. Rechts de commandant van de vliegbasis Eindhoven kolonel J. M. Kramer, in het midden de hoofddirecteur-personeel der Kon. Landmacht, de heer H. Wieffe- ring. Herbouw „De kleine comedie" in Den Haag? (Van onze Haagse redactie) In de e.v. vergadering van de Haagse gemeenteraad, welke maandag 30 novem ber.as. gehouden wordt, zal de bouw van een klein theater ten behoeve van ,.De kleine comedie", aan de orde wor den gesteld. Als plaats hiervoor heeft men op het oog een terrein, tussen het Stadhouders- plantsoen en de Cornelis de Wittlaan, in de onmiddellijke nabijheid van het Gemeentemuseum en van het toekom stige Congresgebouw. Pogingen om elders in de stad voor ,,De kleine comedie" een schouwburg te doen stichten hadden tot dusver schip breuk geleden. Deskundige twijfelt nog aan waarde van doekendie onder bed bewaard teerden... In de woning van een Italiaanse immigrant, een televisiemonteur in Beverley Hills (Californië, V.S.) zijn tien schilderijen van Italiaanse meesters gevonden, die een waarde van miljoenen dollars zouden vertegenwoordigen. De monteur, een zekere Alfonso Folio, emigreerde twee jaar geleden uit Milaan. Hij had de doeken opgerold onder zijn bed bewaard, ze waren overigens reeds veertien jaar geleden door Folio's zuster Maria Hataburda naar Amerika meegenomen. De wer ken zijn reeds geslachten lang in het bezit van de familie en zouden geërfd zijn van zijn oud-oom kardinaal Senna Antonio, die in 1887 stierf. Oil ^111110" itt sane meesterwerk", bedraagt naar schat- C-iii to ting anderhaif miljoen dollar (6 miljoen wiet voldoende" Michel Angelo da Caravaggio is ove rigens niet de beroemde Michel Angelo Een der schilderijen is de „Magdalena" uit Florence. Deze laatste leefde van van Michel Angelo da Caravaggio (1569 1475 tot 1564. 1609). De waarde van dit schilderij, Tot de gevonden schilderijen behoren dat bekend stond als „het verloren ge- twee Tintoretto's, een Titiaan, een Gior dano en een Rafael. De waarde van het laatste schilderij wordt op een miljoen dollar geschat. De Folio's waren zich niet bewust dat de schilderijen meesterwerken waren. Deskundigen schatten de waarde van de tien schilderijen op acht tot tien mil joen dollar. Alfonso Folio verklaarde nog niet te weten of hij de stukken zal houden of ze ze zal verkopen. „Wij houden van de schilderijen", zei hij. De Folio's behoe ven zich om één ding niet bezorgd te maken: de V.S. heffen geen invoerrech ten voor kunstwerken Een vooraanstaande Amerikaanse expert, prof. Carlton Ball, hoofd van de kunstafdeling aan de universiteit van Californië, zei dat hij pas in de authen ticiteit van de schilderijen zou geloven indien deze met alle moderne tech nieken zouden zyn onderzocht. De ondertekening en herkenning van de techniek van een meester zijn niet voldoende voor het vaststellen van de echtheid, aldus prof. Ball. Gisteren arriveerde in de haven van Amsterdam de sierlijke 20.000 ton metende „Arkadia" van de Greek Line. Hiermee werd Amster dam opgenomen in de dienst van deze lijn tussen Bremerhaven en xnada. Prins Bernhard sprak in Weense Hof burg (Van onze Weense correspondent) In de Weense Hof burg heeft Prins Bernhard als voorzitter van de Europese Cultuur Stichting met soevereine beheersing van de stof een persconferentie gehouden. Rustig zijn pijp rokend beantwoordde hij de vragen van de journalisten, al naar gewenst in een feilloos Engels of Duits. In zyn verslag deelde de Prins mee, dat de Erasmus-prijs ter waarde van f. 100.000 dit jaar verdeeld zal wor den onder de wijsgeer Karei Jaspers en Robert Schuman, de vader van de Europa-idee. De in klassiek Latijn op gestelde motivering van de jury ver klaart, dat de moedige geleerde Jaspers zijn leven heeft gewijd aan de beste tra dities van de Europese cultuur door te kiezen voor het Koninklijke woord van de vrije gedachte, waarmee hij zich op overtuigende wijze uitsprak tegen de barbarij' en voor het primaat van de vrije geest. Robert Schuman wordt gekarakteri seerd als de voorvechter van een nieuw Verenigd Europa en als de initiator van de Kolen en Staalgemeenschap, waar mee een stap in de richting werd gedaan van een nieuw Europa. De prijs zal mor gen worden uitgereikt. Voorts ontwikkelde Prins Berhard het programma, dat de Stichting vorig jaar in Milaan had opgesteld en dat intussen werd uitgevoerd: 1. het steunen van de Europese inte gratie-pogingen op cultureel gebied; 2. niet Europese studenten te laten zien wat wij onder Europese cultuur verstaan en 3. het bewustzijn van de Europese cultuur nog te verdiepen, vooral bij hen, die binnenkort naar landen buiten Europa worden uitge zonden. Prinses Willielmina sprak gisteren met dr. Albert Schweitzer Prinses Wilhelmina heeft gistermid dag prof. dr. Albert Schweitzer in pa leis Het Loo ontvangen. Zij heeft van drie tot vier uur een onderhoud met hem gehad. De 85-jarige dr. Albert Schweitzer bezoekt thans in ons land een aantal vrienden en kennissen en reist zodoende van de een naar de ander. Morgenoch tend zal hij in Rotterdam zijn. Voor zover bekend zal hij die dag ons land weer verlaten. Vanavond om kwart voor acht houdt hij een radiotoespraak voor de VPRO-microfoon. Zoals gemeld was hij de afgelopen dagen in Brussel en daarvoor in Parijs. Woensdag j.l. heeft dr. Schweitzer in de Belgische hoofdstad een prijs van een miljoen Franse franken in ontvangst genomen van de Joseph Lemaire Stich ting. Deze werd hem toegewezen voor de 45 jaar, die hij in Lambarene heeft doorgebracht en voor het werk dat hij daar ten behoeve van de zieken heeft verricht. Touwtrekken om 50 miljoen mark? (Van onze correspondent te Bonn) Op een bedrag van 50 miljoen mark zouden de voorbereidingen voor het beëindigen van de Neder lands-Duitse onderhandelingen de laatste dagen zijn gestrand. Waar enkele weken geleden nog sprake was van een spoedig onderteke nen van het verdrag, daar gelooft men thans plotseling niet meer te Bonn dat het nog dit jaar tot het einde van het overleg zal komen. Van Westduitse kant is medegedeeld, dat Bonn bereid was een bedrag van 100 miljoen mark op tafel te leggen als schadevergoeding voor de ellende, die het Nazi-regime over ons land heeft la ten komen. De conditie hierbij van Duitse kant was, dat over alle andere bestaan de problemen dan ook een bevredigende oplossing voor beide partijen zou worden gevonden. Men had hierbij op het oog kwesties als Elten en de Zelfkant en het Dollard-Eems, de tractaat-landeryen, de Rijnvaart e.d. Maar van Nederlandse kant acht men een bedrag van 100 miljoen mark aan de lage kant. Den Haag houdt het bij een bedrag van tenminste 150 miljoen mark en is niet van plan, zo schreef het dag blad „Die Welt", terzake van de grens kwesties ook maar één stap naar voren te doen voor het financiële probleem is opgelost. En Bonn acht 150 miljoen daarentegen weer te hoog. Duidelijke ontstemming Van Nederlandse kant begint zo lang zamerhand een duidelijke ontstemming merkbaar te worden over de afding-poli- tiek van de Duitsers. Het is bekend dat de Duitse onderhandelaar, de ambassa deur in buitengewone dienst dr. Lahr, een uiterst taai vechter is, die zyn spo ren tydens de Duits-Russische en Duit- Zwitserse onderhandelingen ruimschoots verdiend heeft. Maar betwijfeld mag worden of het de Nederlands-Duitse ver houdingen werkelijk ten goede zal komen, wanneer van Duitse kant wordt vastge houden aan bepaalde financiële normen, die niets te maken hebben met de mo rele kant van de zaak. Dit programma werd tydens het af gelopen werkcollege in Wenen uitvoerig besproken. Onder leiding van vooraan staande persoonlijkheden op Europees cultureel terrein, zoals prof. H. Brugr mans, hebben honderden studenten uit 15 landen aan deze discussies deelgeno men. De Stichting is een zuiver particu liere instelling, die geheel onttrokken is aan de invloed van welke staat of van welke politieke partij ook. Zij beschikt over contributies en vrijwillige bijdragen, die door andere culturele instellingen of door industrieën ter beschikking worden gesteld. Totnutoe hebben Nederland en West-Duitsland het meeste kapitaal opgebracht. Prins Bernhard, voorzitter van het college van gouverneurs der Europese Stichting voor cultuur, heeft vandaag, het derde congres van deze Stichting te Wenen, geopend. Advertentie S INT heeft het bij ons veel y&J makkelijker! |T fIn onze mode-afdeling vindt u mooie cadeaus te kust en te keur: Laco shawls in ehetlaniroe- hair of zuiper zijde VJt8,90 Laimbock gloves in antica, pigskin, mochetto v.a. 19,75 l (tal. pullovers in lamswol, j merino, mohair vat, .29,75 Kamerjassen in kamgaren F of wollen velours v.a. 39,75 House of England Amsterdam - Oen Haag Eindhoven - Hilversum - Bussura Indiening totowet over enkele dagen Minister Beerman heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld dat hij verwacht, dat het wetsont werp tot wijziging van de loterij- wet in verband met de voetbaltoto, binnen enkele dagen zal worden ingediend. Over de inhoud wilde hij niets meedelen. Hij betreurde het dat voortijdig reeds een en ander is gepubliceerd. Moedermoordenaar ter dood veroordeeld De 56-jarige Franse boer Robert Pons die samen met zijn 26-jarige minnares Yvette Reysset zyn 78-jarige moeder lev M verbrandde, is gisteren door de rechtbank te Perigueux ter dood ver oordeeld. De vrouw kreeg levenslange dwangarbeid. Nehroe antwoordt met tegeneisen aan China In Nieuw Delhi is vandaag een brief van premier Nehroe aan zijn Chinese ambtgenoot Tsjoe En lai gepubliceerd, waarin Nehroe toestemt in een bijeen komst met Tsjoe mits zij eerst een „tussentijdse overeenkomst" over grens kwesties trachten te bereiken. Nehroe zegt voorts, dat India zich in Ladak achter de grens zal terugtrekken zoals China zich deze voorstelt, als de Chinezen zich achter de grens terug trekken, waarop India aanspraak maakt. De Indiase premier vraagt Tsjoe, een tijdstip en een plaats voor te stellen voor een samenkomst. Nehroe is van mening, dat de Chine zen de post Longdjoe ,aan de noordoos telijke grens, wharuit zij in augustus een Indiase patrouille verdreven, dienen te ontruimen. Hij stelt tenslotte voor, dat beide partijen het uitzenden van pa trouilles achterwege laten om inciden ten te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1