Loongrenzen verzekeringswetten binden aan die van lonen en prijzen Ambtenaren weigerden drie procent voorschot WEERBERICHT V.S. zullen hun hulp denkelijk voortzetten Optrekking tot f 7450? Commissie streefde naar rust Defensie zal meer gaan vragen Opgericht 1 maart 1860 DONDERDA® 19 NOVEMBER 1959 No. 29903 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De SER heeft zich in haar besloten vergadering van 13 oktober '59 beraden over het advies inzake de loongrenzen van de verplichte verzekeringen, geregeld in de ziektewet, het ziekenfondsbesluit, de werkloosheidswet en de invaliditeitswet. Het een dezer dagen aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dienaangaande uitgebrachte unanieme advies, dat thans gepubliceerd kan worden, valt in 10 punten samen te vatten: De SER acht het wenselijk, dat ten aanzien van genoemde loongrenzen een soortgelijke regeling wordt getroffen als geldt voor de premie-inkomensgrens krachtens de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezenwet, zonder dat evenwel uitsluitend het index-cijfer van de regelingslonen ten deze beslissend zal zijn. Indien gelijk de SER meent te mogen afleiden uit hetgeen de staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid onlangs terzake aan de So ciale Verzekeringsraad heeft medege deeld het op 13 februari 1959 door de SER uitgebrachte advies tot afschaf fing van de loongrens der werkloosheids wet niet zou worden gevolgd, is de SER van oordeel, dat deze loongrens gelijk dient te zijn aan die der ziektewet (het ziekenfondsenbesluit)en de invalidi teitswet en dat daarop de hierboven bedoelde regeling van toepassing dient te zyn. De SER acht het aan te bevelen de ontwikkeling van de lonen en die van de prijzen, beide van invloed te doen zijn op de hoogte van de loongrens, door deze in de toekomst te laten varieren in overeenstemming met het ongewogen rekenkundig gemiddelde van de adequate indexcijfers, die genoemde ontwikkeling tot uitdrukking brengen, (de geadvi seerde regeling draagt dus duidelyk het kenmerk van een compromis) Een wijziging van de loongrens zou dienen plaats te vinden, na dat ten minste een der hierboven bedoelde in dices drie procent of meer is gestegen of gedaald. De SER adviseert daarbij uit te gaan van het indexcijfer van de regelingslonen op 31 juli en van het ge middelde prijsindexcijfer van het gezins- verbruik over een periode van 12 maan den, eindigende met het cijfer van medio augustus, opdat omstreeks 15 oktober een nieuwe loongrens bekend kan zijn. Met inachtneming van de hier be doelde systematiek acht de SER een loongrens van f. 7.450,(gelijk ook gel dend voor AOW) per 1 januari 1960 al leszins verantwoord. Voorzover wijzigin gen van de loongrens noodzakelijk zijn, dienen deze op 1 januari plaats te vinden. Het verdient aanbeveling te onder zoeken of verschillende loongrenzen in de sociale verzekeringswetten niet tot complicaties leiden, mede gelet op het feit dat deze grenzen ook voor andere doeleinden worden gebruikt. De resultaten van een dergelijk onder zoek dienen echter spoedig bekend te zijn, zo wordt door de raad opgemerkt, aangezien van 15 oktober 1960 af bij het thans voorgestelde systeem een diver gentie mogelijk is tussen de premie inkomensgrens ingevolge de AOW en de loongrenzen ingevolge de andere sociale verzekeringswetten. Voorzover tengevolge van of in samenhang met een collectieve loon maatregel, hetzij algemeen, hetzij per bedrijfstak of onderneming of groep van F rans T ogolantl wordt onafhankelijk De Beheerschapscommissie van de Verenigde Naties heeft gisteren met algemene stemmen besloten dat Frans Togoland op 27 april van het volgende jaar onafhankelijk zal worden. De com missie beval voorts aan dat het West- afrikaanse beheerschapsgebied op die datum tot de Volkerenorganisatie zal worden toegelaten. Tal van leden spra ken hun waardering uit voor de Franse inspanning, waardoor Togoland in staat is gesteld onafhankelijk te worden. Kabelzweefbaan in Oosterbeek In zijn gisteravond gehouden vergade ring heeft de gemeenteraad van Ren- kum besloten vergunning te verlenen voor de aanleg van een kabelzweefbaan bjj de uitspanning „De Westerbouwing" te Oosterbeek. De gemeente Renkum zal 15% van de opbrengst ontvangen, geconsolideerd voor de eerste vyf jaren. De overeenkomst wordt aangegaan voor 50 jaar. De kabel baan zal volgend jaar worden aangelegd. Zacht weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zacht weer met veel bewolking en enige regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde zuidelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 NOVEMBER. Zon op: 8.07 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 21.10 uur; onder: 11.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.55 en 18.08 uur. Laagwater te 1.40 en 13.51 uur. Dit nummer bestaat uit 20 paginal ondernemingen, het loon van een werk nemer wordt verhoogd, waardoor dit bo ven het bedrag van de loongrens uit komt, zal de betrokken arbeider biyven in de zin van de wet, echter beperkt tot het jaar, waarin de bedoelde loonwyzi- ging plaats vindt. Op 1 januari van het daarop volgende jaar wordt aan de hand van de dan geldende loongrens be paald, of bedoelde werknemer onder de desbetreffende sociale verzekeringswet ten blijft vallen. (Hierdoor worden, zo preciseert de SER, in het algemeen korte onderbre kingen van de verplichte verzekeringen voorkomen.) De SER geeft in overweging de dag loongrens met ingang van 1 januari 1960 te stellen op f. 20,—. (thans nog f. 19,—) Als gevolg van enkele loonsverho gingen in de tweede helft van 1959 heb ben sommige werknemers de loongrens overschreden, of zullen anderen deze grens nog in genoemde periode over schreden. De SER staat op het stand punt, dat, voorzover deze personen vóór 1 november 1959 voorzieningen in de vrywillige sector hebben getroffen, deze situatie moet worden aanvaard en dat géén maatregelen moeten worden ge troffen op grond waarvan him geëin digde verplichte verzekering zou kun nen worden gecontinueerd. Met betrekking tot degenen, die in de periode van 1 november 1959 tot 1 januari 1960 als voren bedoeld de loon grens overschreden, bepleit de SER een overgangsregeling, zoals laatsteiyk in 1955 getroffen. Indien de loongrens per 1 januari 1960 in f. 7.450,wordt gewyzigd, ware te bepalen dat deze wijziging ten aan zien van personen, die op 31 oktober reeds arbeider in de zin van de ziekte wet waren, geacht wordt met ingang van 1 november 1959 in werking te zyn getreden. Dit advies is tot stand gekomen nadat tydens de voorbereiding van het door de SER begin dit jaar uitgebrachte ad vies over de afschaffing van de in de werkloosheidswet gestelde loongrens, een verzoek werd ontvangen van het overleg orgaan der vakcentrales om tevens de vraag onder het oog te zien, welke ver hoging de thans geldende loongrens voor de ziekengeld- en voor de zieken fondsverzekering dient te ondergaan, (per 1 januari 1957 op f. 6.900,vast gesteld) De commissie heeft er naar gestreefd een regeling te ontwerpen, welke aan de ene kant een zekere rust met betrek king tot de loongrenzen zou scheppen, terwijl aan de andere kant de reeds ge releveerde moeilijkheden by voorbaat geheel of voor een groot deel zouden worden voorkomen. Het is aan minister en staatssecre taris te bepalen, of zy met het advies zullen meegaan. Advertentie de échte eierbeschuit De centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtena renzaken heeft een voorstel van de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, om met in gang van 1 januari a.s. reeds een voorschot van 3 procent op de uiteindelijke salarisverhoging van het overheidspersoneel toe te ken nen, van de hand gewezen. De minister bracht zijn voorstel gis teren ter tafel, toen hij een vergadering van de centrale commissie in Den Haag bijwoonde. Hy bracht in herinnering, dat de regering heeft medegedeeld, dat de salarisverhoging voor het overheids personeel de lijn zou dienen te volgen van de loonsverhogingen in de verschil lende bedryfstakken. In de vergadering van de centrale commissie van 3 sep tember j.l. werd toen de verwachting uitgesproken, dat men omstreeks 1 de cember een redelijk overzicht zou heb ben. Intussen is evenwel gebleken, aldus de minister, dat het aantal bedrijfstak- ken, waarvoor een loonsverhoging thans is goedgekeurd dermate gering is, dat het onmogelyk is een bepaalde lyn thans reeds vast te stellen. Derhalve kwam de minister met zijn voorstel om voorlopig drie procent voor schot te accepteren. In februari of maart zou dan het overleg omtrent een defini tieve verhoging kunnen worden gevoerd. De organisaties van het overheidsper soneel hadden waardering voor deze suggestie, maar menen op verschillende gronden deze suggestie niet te kunnen overnemen. Er werden tegenvoorstellen gedaan. Overeengekomen werd tenslotte, dat zowel de organisaties van het over heidspersoneel als de regering zich nog nader over de situatie zullen beraden, waarna het overleg op 1 december a.s. zal worden voortgezet. Adenauer op bezoek bij Churchill Kwestie-Berlijn belangrijk in overleg met Macmillan (Van onze correspondent in Londen) De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Sir Winston Churchill in diens woning in Lon den. Hij verbleef er drie kwartier. De twee staatslieden dronken champagne in plaats van thee. Zij spraken over een reeks onderwer pen en maakten daarbij gebruik van een tolk. Lady Churchill die als gastvrouw optrad, sprak Duits met Adenauer. Inmiddels is uitgelekt dat het moei- lykste punt in de besprekingen tussen Adenauer en Macmillan de Berlynse kwestie vormt en welke rol deze bij het topoverleg zal moeten spelen. Adenauer verzet zich er tegen dat Berlijn een af- zonderlyk agendapunt zal worden. Be weerd wordt dat hij er tenslotte in zou hebben toegestemd dat aan de top alleen over Berlijn zal worden gesproken als onderdeel van het gehele Duitse vraag stuk. Hiertegenover schijnt Adenauer een Britse tegemoetkoming te hebben gevraagd, namelijk dat Engeland het denkbeeld zou moeten opgeven om te trachten op de topconferentie een tus sentijdse oplossing voor Berlyn te vin den. Macmillan houdt echter totnogtoe aan dit plan vast. Hij is namelyk van mening dat Berlyn in het topgesprek waarschijnlijk juist het enige onderwerp zal zyn, waarover positieve overeenstem ming zal kunnen worden bereikt. Hoewel Adenauer en Von Brentano beweren verheugd te zyn over de Britse belofte om elk grootscheeps demilitari- satie-plan in Europa te laten varen, mag niet vergeten worden dat de En gelse regering dit denkbeeld nooit of te nimmer heeft gesteund. Het is daarom voor Adenauer een schyn-succes. Maar de Britten, al praten ze er op het ogen blik nauwelijks over, houden wel dege lijk vast aan een voorstel tot experi mentele bewapeningscontrole in be paalde geografische gebieden. De instel ling van dergelijke zones wil Macmillan afhankelijk maken van vorderingen in het overleg tussen Oost en West, zoals dit reeds in mei in Genève is uiteen gezet in de Westelijke voorstellen. By de besprekingen in Downing Street is dit aspect van het ontwapeningsvraag stuk wel degelijk ter sprake gekomen, evenals het Westelijke plan van 1957 tot instelling van een zone voor het nemen van maatregelen tegen verrassingsaan vallen. Amerika verontrust over Russische raketduikboten Amerika zal eerlang ongeveer 45 onderzeeërs bezitten, die met Polarisraketten elke aanvaller, die Amerika te na zou komen, dit zou kunnen vergelden. De Polaris- raket, die 2000 km. kn bestrijken, kan van ondergedoken onderzee boten worden afgevuurd. Amerika beschikt reeds over drie van der gelijke duikboten; er zijn er nog zes in aanbouw en de Marine heeft plannen het getal tot zeker veertig te vergroten. Dit is mede gedeeld door het Amerikaanse hoofd van Marineoperaties, admi raal Burke, die gisteren te Los Angeles sprak op een vergadering van de nationale industriële veilig heidsvereniging. Admiraal Burke De miljoenste passagier van de KLM in dit jaar. prof. ir. R. J. For bes van de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam, werd gisteren op Schiphol bij zijn aankomst uit New York danig in de bloemetjes gezet. Bovendien was Sinterklaas aanwezig om hem in chocoladelet ters het getuigschrift van deze bij zondere gebeurtenis te overhan digen Prins Bernhard en Prinses Irene zijn gistermiddag met de regerings- Dakota op het Weense vliegveld aangekomen. Morgen opent de Prins in Wenen het congres van de Europese Stichting voor Cultuur, waarvan hij voorzitter is. Een tele grafisch overgebrachte foto van de Prins en Prinses bij hun aankomst op het vliegveld. Minister Visser in Amerika: (Van onze correspondent te Washington) Ir. S. H. Visser, de minister van Defensie, heeft een vrij uitvoerig bezoek aan Amerika gebracht, voornamelijk om te luisteren en te kijken naar de situatie in de staat, die onze machtigste bondgenoot vormt. Na gesprekken met Mcelroy, de Amerikaanse minister van Defensie, en diens civiele militaire medewerkers, zeide de heer Visser gegronde verwachtingen te hebben dat de Amerikaanse hulp zou worden voortgezet. De moeilijkheid voor Amerika's bondgenoten is dat het Amerikaanse budget telkens voor slechts één fiscaal jaar wordt vastgesteld. Daardoor moet een land als het onze bij het maken van plannen op lange termijn zich in speculaties begeven omtrent de in de toekomst te verwachten steun. Tot dusverre is vaak a la hausse ge speculeerd, doch ir. Visser zeide thans meer geneigd te zijn a la baisse te speculeren. De Nederlandse minister heeft de Ame rikanen verzekerd, dat ons land zyn mi litaire verplichtingen ernstig opvat. Van Amerikaanse zyde werd hem herhaalde lijk medegedeeld, dat men Nederland als een verantwoordelijke bondgenoot beschouwt. Dat deze minister ernst maakt met Nederlands taak bleek uit de opmerking, dat het z.i. gevaarlijk is aan noemde het Polarisstelsel doel matig omdat geen vijand in staat zal zijn alle duikboten te vernie tigen na een verrassingsaanval op het vasteland. De Russen bouwen raketduikboten en zullen binnen een jaar met hun mari tieme middelen een belangrijke bedrei ging voor de NAVO kunnen vormen. In 1963 zal deze bedreiging een ernstig karakter kunnen aannemen. Wij hebben hier afdoende bewijzen voor. Dit ver klaarde admiraal Wright gisteren op de conferentie van NAVO-parlementariërs in Washington. De Russen, aldus admi raal Wright, tonen steeds meer belang stelling voor de oostkust van Noord- Amerika, een zeer belangrijk indus trieel gebied en dat niet alleen voor de V.S., maar voor alle NAVO-landen. Ook hiervoor hebben wy afdoende bewyzen. De admiraal zei voorts dat de opera ties van de Russische vissersschepen in het noordey van de Atlantische Oceaan de V.S. zeer verontrusten. Zo voor het oog zyn deze Russische treilers alleen geïnteresseerd by de vissery, maar zeer waarschijnlijk doen zy ook nog andere dingen, zoals oceanografisch onderzoek voor militaire doeleinden, zo zei hy. Artiesten in actie voor ■.Redt een kind" Zondagavond 13 december wordt in het Concertgebouw te Amsterdam een voorstelling gegeven ten behoeve van de door de VPRO georganiseerde vluchte- lingenactie .Redt een kind". Het initia tief voor deze avond is ontstaan in de artiestenwereld, met name by de jonge actrice Yoka Berretti. Bekende kunste naars en kunstenaressen op het gebied van de zang, dans, toneel, cabaret, mu ziek enz. zullen belangeloos optreden. De produktie is met medewerking van de AVRO gelegd in handen van Karei Prior. De regie heeft Jack Dixon. Van deze voorstelling wordt ongeveer een uur in het VPRO - televisieprogramma des avonds uitgezonden. de bezuinigingsdrang toe te geven. Mi nister Visser is persoonlijk de mening toegedaan, dat ons defensieplafond om hoog moet. Zelf had hy nog niet een conclusie bereikt over een eventuele ver korting van de diensttijd. In de toekomst zou Nederland een ho ger prcentage van zyn nationale in komen aan de defensie moeten be steden. Zonder Amerikaanse hulp zou Neder land echter nooit voldoende paraat kunnen blijven, gezien de enorme kos ten van de moderne bewapening. Een van de grootste problemen vormt de modernisering van de gehele militaire luchtmacht. Het is geen geheim dat de minister o.a. naar Amerika is gekomen teneinde te bestuderen welk vliegtuig het best door ons aangeschaft kan wor den. Hoewel de keuze is vernauwd, is men nog niet tot een conclusie gekomen. By de aanschaf van dergeiyk materiaal houdt de minister voortdurend in het oog, dat de integratie van de wapenen in West-Europa van groot belang is. Zelfs indien niet alle NATO-landen hieraan meedoen, dan is het toch reeds belangyk, dat b.v. de Benelux-landen naar een unificatie streven, die even tueel uit te breiden is. De in Europa wel eens geuite mening, dat Amerika zich van ons werelddeel zou abstraheren, noemde minister Visser be slist ongegrond. De totale Amerikaanse defensieinspanning zou z.i. niet vermin derd worden, al zou het accent hier en daar wel kunnen worden verlegd. Voor Nederland achtte de minister geen rede nen aanwezig voor een andere rolver deling tussen de strijdmachten. Zou ten gevolge van de Amerikaanse zorgen over een zeker goudverlies Europa wat min der steun ontvangen, dan zouden extra inspanning onzerzijds alsmede onderlinge samenwerking Europa de schok kunnen opvangen, doch altyd met dien verstan de, dat de Amerikaanse hulpverlening aanzieniyk bluft. De minister, de via Canada naar ons land terugkeert en zondagochtend op Schiphol hoopt te arriveren, liet de in druk achter in openhartige gesprekken de defensieproblemen met de pers te willen bespreken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1