A DE KAMER VRAAGT R UIMERE TOELATING SPIJTOPTANTEN VAN HOUTEN DE BISTE 20 CENT De Graaff: Te lage huurverhoging en te hoge liuurcompensatie RONSON-GAS „HET PIJPENPALEIS" Tweeduizend per jaar onvoldoende Minister wijst beschuldiging af Loonbeleid geen korte overgang naar een vrije loonvorming In Londen opnieuw lioge prijzen voor Franse impressionisten RONSON-GAS Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 november 1959 Derde blad no. 29903 Waar blijft regeling van voetbaltoto (Van onze parlementaire redacteur) Vorig jaar heeft de Tweede Kamer bij de behandeling van de be groting van Justitie in een motie aangedrongen op een ruimere toelating in Nederland van spijtoptanten uit Indonesië, die in benarde omstandigheden verkeren. Van de regeringstafel werd toen ruimere toelating toegezegd, naarmate de stroom van gerepatriëerden in de Nederlandse samenleving kon worden opgenomen. Algemeen werd er gisteren wederom over geklaagd dat de toelating van tweeduizend personen per jaar onvoldoende is en algemeen werd er ook voor gepleit hen gratis het Nederlanderschap te verlenen. met gratieverlening op haar plaats, hoe zeer men ook een humane rechtspleging op prijs moet stellen. Het moet uitgesloten zijn, onderstreep te de heer Meulink (AR), dat wij de oorlogsmisdadigers van de allerergste soort, zoals Lages, ooit nog eens op straat zouden kunnen ontmoeten. Milder was freule Wttewaal van Stoetwegen (CHU), omdat in de oorlogstijd remmen zijn weggevallen, waardoor mensen mis daden hebben gepleegd, waartoe zy anders nooit zouden zyn gekomen. Voorzichtige gratie oorlogsmisdadigers Het getal van tweeduizend spytoptan- ten die in 1960 zullen worden toegelaten vond de heer Kranenburg (PvdA) vol komen willekeurig. We zyn in staat ge weest, betoogde de heer Berkhouwer (VVD), 30.000 repatrianten te verwerken en het gaat nu nog om ongeveer 10.000 6pytoptanten. Getallen mogen echter geen rol spelen, want als er twaalf dren kelingen in het water liggen, zegt men toch ook niet „We redden er een paar en komen morgen nogeens terug". „Wat is eigenlijk het beleid ten op zichte van de spytoptanten, dat de minister van Justitie denkt te voeren", wilde de heer Van Doorn (KVP) weten. „Er rust een verantwoordelykheid op Nederland om te helpen", zei freule Wttewaal van Stoetwegen (CHU). „Laat de regering een grootscheepse opneming overwegen", drong de heer Meulink (AR) aan. „Tenslotte zal men hen toch in ons land moeten toelaten en later is dat moeiiyker en kostbaarder. Nu is het apparaat nog aanwezig om hen op te vangen". Daarbij sloot ook de heer Van Dis (SGP) zich aan. GROOTBOEK WONINGVERBETERING Verontwaardigd klaagde de heer Kra nenburg (PvdA), dat de huiseigenaren niet worden vervolgd, die zich niet heb ben aangemeld voor het Grootboek Woningverbetering, waarop de helft van de vorige huurverhoging moest worden gestort. Er wordt niet vervolgd, omdat de regering van plan is het Grootboek op te heffen, maar de heer Kranenburg was van mening, dat de wet moet wor den nageleefd zolang zy niet is inge trokken. Daartegenover stelde de heer Berk houwer (WD)dat het Openbaar Minis terie niet verplicht is te vervolgen en dit kan nalaten op grond van het alge meen belang. Er is dus niets onregel matigs aan de hand. VOETBALTOTO Zeer ontevreden was de heer Kranen burg ook over het lang uitblijven van de wijziging van de loterij wet ten be hoeve van de voetbaltoto. Het verlenen en verlengen van een tijdelijke ver gunning staat op gespannen voet met de tekst van de loterijwet. Dat was niet nodig geweest, indien onverwijld de wijziging aanhangig was gemaakt die het vorige Kabinet reeds had voorbereid. Bedenkelijk vond de heer Meulink het, dat ook organisaties, die zich bewegen op het terrein van de geestelijke volks gezondheid staan te dringen om gel den uit de toto te krijgen. Hij vroeg de regering ernstig het rapport te over wegen van de Nederlands Hervormde Kerk. De heer Van Dis (SGP) wilde in elk geval de voetbaltoto verbieden, omdat zij in strijd is met de wet. OORLOGSMISDADIGERS Met de heren Kranenburg (PvdA), Bakker (CPN) en Lankhorst (PSP) waarschuwde de heer Berkhouwer (WD), dat oorlogsmisdadigers niet moeten worden vergeleken met gewone misdadigers, die voor een enkel feit zijn veroordeeld. Hy maande daarom tot voorzichtigheid met het verlenen van gratie aan de laatste Duitse oorlogsmis dadigers, die nog gevangen zitten. In Duitsland is nog pas een zware oorlogs misdadiger veroordeeld tot levenslang. Dan is in ons land zeker voorzichtigheid VERKEER Verhoging van de straffen voor over treders van de verkeersvoorschriften beschouwde de heer Baeten (KVP), in tegenstelling tot de heer Van Dis (SGP), niet als een goed middel om de verkeersveiligheid te bevorderen, want het maakt de weggebruikers alleen maar onzekerder. Er vallen in ons land per jaar 1.800 doden, en 40.000 gewonden als gevolg van verkeersongelukken. De schuld ligt volgens de heer Baeten voor- namelyk in het wegennet, dat niet tydig wordt aangepast aan de verkeersont- wikkeling. Van verschillende kanten werd er op aangedrongen, dat politie op smalle wegen zal patrouilleren op motorfietsen en niet in auto's, die in een file gevan gen zitten. PARANORMAAL Volgens de heer v. d. Veen (WD) komen er per week 50.000 overtredingen voor van paranormale genezing. Hy wenste, dat hiertegen in het belang van de volksgezondheid strenger wordt op getreden, want slechts een enkel geval per week wordt vervolgd.. In Duitsland, Zweden, Engeland, enz. wordt het op- nieuwste modellen o.a. met echt leder omkleed. In GAS-TAFELAANSTEKERS een prachtcollectie. TEL. 20635 - (Fa. v. d. Burg) hoek Rapenburg-Noordeinde - Leiden. Off. dealer: Comoy- en Parker-Pipes London. RONSON-SERVICE. treden van paranormale genezers aan voorwaarden gebonden, o.a. .geneeskun dig toezicht. En iets dergeiyks moet in ons land toch ook mogelijk zyn. In dit verband drong freule Wttewaal van Stoetwegen (CHU) by de minister aan op de benoeming van een breed opge zette commissie ter bestudering van het probleem omdat volgens haar paranor male genezing soms een feit is. Er is voorts nog gesproken over het stakingsrecht, de jeugdcriminaliteit, de slechte inrichting van sommige ge vangenissen, verhoging tot 150 of 300 gulden van de vergoeding aan advoca ten in pro deo-zaken enz. Aan de zaak-MeuIenbelt werd bijna geen aandacht besteed, omdat hier over een debat kan worden verwacht aan de hand van het verslag van het overleg tussen de minister en vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer. Vandaag antwoordt minister Beerman. (Van onze parlementaire redacteur). Bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer heeft mr. Kranenburg (P.v.d-A.) gisteren on vriendelijke vragen gericht aan het adres van minister A. C. W. Beerman, nadat hij had opgemerkt dat hij het ministerschap onverenigbaar acht met het beroep van advocaat. Hy schetste de ongewenste consequentie van deze combinatie in verband met het bericht in het advocatenblad, volgens hetwelk de minister van Justitie nog staat inge schreven als advocaat te Rotterdam. Heeft de minister, vroeg mr. Kranen burg, nog steeds vele cliënten in de schrootwereld, de scheepvaartwereld enz.? Zonder, zoals gebruikelijk, de afwer king van de sprekerslijst af te wachten, verklaarde minister Beerman direct na de rede van mr. Kranenburg, dat hij zich na zijn benoeming tot minister van Justitie onmiddellijk had laten schrap pen als procureur. Hij had aanvankelijk geaarzeld zich ook als advocaat te laten schrappen omdat er, in verband met het gebruik in het buitenland, twijfel over bestaat of dat nodig is. Na zich te hebben georiënteerd had hy echter be sloten zich van het tableau te Rotter dam. waar hij 35 jaar op heeft gestaan, te laten sohrappen. Daarvan heeft hij schriftelijke bevestiging gekregen. Hy heeft er voor gezorgd dat het bericht in het advocatenblad zal worden gerec tificeerd. Vroeger was mr. Kranenburg ook advocaat, maar hij heeft zich laten schrappen, toen hij destyds staatsse cretaris werd. Als mr. Kranenburg of mr. Beerman nu nog advocaat was ge weest. zou de minister het optreden van mr. Kranenburg voor vijftig percent on collegiaal hebben gevonden. Nu zy geen van beiden meer advocaat zijn. was het naar zijn mening voor honderd percent oncollegiaal. Voorzitter Kortenhorst vroeg of er na de verklaring van de minister voor de heer Kranenburg aanleiding was iets te zeggen. Deze maakte alleen een afwij zend gebaar en zweeg. Eindelijk. Het Zwitserse kanton Waadtland heeft als eerste van de 25 kantons het vrou wenkiesrecht aanvaard. De vrouwen van dit kanton konden enkele weken gele den al aan de senaatsverkiezingen deel nemen. Niet echter in een dorpje, waar de gemeenteraad het blijkbaar niet eens is met het vrouwenkiesrecht en de vrou wen geen stembiljetten toezond. De vrouwen namen er geen genoegen mee en het bestuur van het kanton over weegt strafmaatregelen tegen het kop pige gemeentebestuur. Centraal Sociaal Werkgevers Verbond: Wel medespreken, niet medebeslissen (Speciale berichtgeving) Het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond is teleurgesteld dat de regering is afgeweken van het unanieme SER-advies dat op zich zelf reeds een compromis was om per 1 april 1960 een huurver hoging van 25 door te voeren. De regering immers stelde voor 20 per 1 januari a.s., hetgeen de Kamer op haar beurt echter weer amendeerde tot 20 per 1 april '60, aldus vanmiddag voorzitter mr. F. H. A. de Graaf f, op de algemene ledenvergadering van dit Verbond, in het Scheveningse Kurhaus. Globaal kan worden gezegd, zo becijferde de heer De Graaff, dat na deze 20 huurverhoging voor vooroorlogse goede arbeiders woningen nog tenminste een 40 verhoging van de per 1 april ver hoogde huren nodig zal zijn, om te komen tot wat thans voor deze woningen als een toekomstig evenwichtshuumiveau kan worden be schouwd, uitgaande van de kostprijshuren van nieuwe woningen. Franse kunstsubsidies hoger (Van onze Parijse correspondent). Bij de debatten over de begroting is de minister voor de cultuur, André Mal- raux, in de Franse Nationale vergade ring aan het woord geweest om enkele royale subsidie-verhogingen aan de kunst aan te kondigen. De Parijse en andere theaters zullen het volgend jaar hun overheidssteun van 83 tot 183 miljoen franken zien verhogen dus ruim zien ver dubbelen. De verschillende Franse mu ziek- en andere festivals mogen tezamen op 31 miljoen franken uit de staatskas rekenen. De belangrijkste verhoging op de kunstbegroting betreft echter wel het ballet, dat zijn regeringssubsidies van 5 tot 55 miljoen franken ziet stijgen! Het ballet, zo heeft Malraux verklaard, ver eist hoge financiële offers van de ge meenschap. De dans is echter by uit stek een uiting van volkskunst. De mi nister kondigde dan ook de oprichting aan van een nationale balletgroep, die, zo zei hij. gelyktydig zal beantwoorden aan de behoeften der jonge choreogra fen en van het publiek. Gelet op dit verschil zou het veel beter zijn geweest indien de regering het SER-advies had gevolgd. Deze 25% was voor de SER zelve immers reerls een compromis, daar het SCWV en an deren, zoals bekend, voorstander waren van een verhoging van 30%, welke huur. stijging binnen afzienbare tijd gevolgd zou moeten worden door een tweede huurverhoging. Evenzeer teleurgesteld toonde de SCWV-voorzitter zich over de huurcom- pensatie, straks te verlenen. De verho ging van de destyds verleende toesla gen met f. 0,90. f. 1,15 en f. 1,40 (al naai de gemeenteklasse) achtte hy ongemoti veerd, Minimum-beslagen van f. 0,50 waren volgens hem voldoende geweest, dus resulterende in byslagen van f. 3,50, f. 3,25 f. 3,Ook op dit punt is de regering dan ook afgeweken van het SER-advies in deze, waarin gesteld werd dat de toeslagen berekend dienden te worden naar het voorbeeld van '57. Het gevolg van deze te hoge compen satie is immers, dat hieruit, zoals minis ter De Pous trouwens reeds erkend heeft, een gemddelde reële loons-ver- betering van tenminste 1,5% resul teert. Beleid en rekenmachine De gedragsregels voor de gewijzigde loonpolitiek besprekend, kwam mr. De Graaff tot de conclusie, dat thans met de combinatie van „algemene aanwij zing", nadere verduidelyking en de brief van de Stichting van de Arbeid, waar Staatssecretaris Roolvink in het algemeen welwillend tegenover bleek te staan, een geheel van gedragsregels is verkregen, waarmede voorlopig al thans kan worden gewerkt. Het is, zoals de CSWV-voorzitter zich uitdrukte, een combinatie geworden van rekenmachine en „beleid". Een dringend beroep deed de heer De Graaff op alle werkgevers om de discipline te bewaren en de uitspra ken van het College van Ryksbemid- delaars af te wachten alvorens ge- wyzigde lonen uit te betalen. Verder waarschuwde hij voor het misver stand, dat het meer gedifferentieerde loonbeleid zou kunnen worden opge vat als een korte overgangsfase naar een volledige vrije loonvorming. Voor ons land blyft in de huidige tyd loon- beheersing waardevol. De loonsverhogingen, welke thans aan de orde zijn, aldus spreker, variëren in de regel van circa 3% tot circa 5% en in enkele gevallen bij afzonderlijke grotere ondernemingen tot 6% of soms nog iets meer. De voorzitter van het CSWV zei voorts dat een zekere onderlinge aanpassing van loonregelingen in beginsel onver mijdelijk zal zijn en ook bij een beleid op meer differentiatie niet uit het oog mag worden verloren. Op de arbeids markt vindt immers van oudsher een onderlinge beïnvloeding van de loon- hoogte in de verschillende bedrijfstak ken plaats. Spreker kon zich dan ook voorstellen, dat spoedig de kwestie van eventuele loonsverhogingen, die op grond van een zekere coördinatie ge wenst zijn, aan de orde zal moeten ko men. In de „algemene aanwijzingen" wordt trouwens zowel over differentiatie als over coördinatie gesproken. Wettelijk minimumloon? „In dit verband is het wellicht dien stig". zo meende de heer De Graaff, dat ook de kwestie van de al dan niet wen- selykheid van een minimum-wettel ijk loon bezien wordt. De SER werd dit probleem onlangs voorgelegd, doch de heer De Graaff verklaarde bij voorbaat Teeds. dat hij dit weinig aantrekkelijk achtte. Het past namelijk niet bij de wat grotere vrijheid, die het CSWV in de loonpolitiek voorstaat. Van tijd tot tijd aangepaste richtlijnen zouden op meer soepele wijze de taak kunnen over nemen, die in sommige landen de wet gever tol zich getrokken heeft. Geen cadeautjes van de overheid De regeringsnota over het bezits- vormingsbeleid verkreeg geenszins enthousiaste woorden van de heer De Graaff. Hy noemde zich n.L bepaald geen voorstander van door de overheid gepremieerde spaarregelingen, uitge zonderd voor de jeugd. Z.i. behoort de voornaamste bron van eigendoms vorming uit het gewone inkomen te komen. De taak van de overheid daar by beperkt te blijven tot het schep pen van een voor de besparingen gunstig klimaat. Het geven van ca deautjes ligt niet op de weg van de overheid. Spr. hoopte dan ook dat by de gedachtenwisseling met de Kamer tot een herziening van de voorstellen wordt gekomen. Overspanning voorkomen Bezorgheid toonde mr. De Graaff over de thans in gang gezette toonbe weging met het oog op onze concurren tiepositie. Bij een te sterke loonbewe ging en/of te ver-reikende maatregelen op het gebied van de arbeidstydverkor- ting- wordt immers de verhouding tus sen nationale bestedingen en nationale middelen scheef getrokken. Bovendien wordt daarby de betalingsbalans be dreigd. In 1960 zal de onderling verschuivende ontwikkeling van bestedingen en mid delen tot een verkleining leiden van het betalingsbalanssaldo ad. 600 miljoen gulden. Dat wil zeggen 970 miljoen gul den minder dan in '59. Dit miljard ver schil vindt namelijk zijn oorzaak in het saldo van een verwacht binnenlands be stedingsaccres met 4 miljard en van een produktieaccres met 3 miljard. Een be talingsbalans overschot van 600 miljoen is op zichzelf een mooi resultaat, maar in het byzonder moet gekeken worden naar dat miljard. Een te grote stimu lans, uitgaande van te zeer uitdijende consumptieve bestedingen, moet voor komen worden. Sociale verzekeringen Na de loongrenzen van de sociale verzekeringswetten waarover de SER een dezer dagen advies heeft uitgebracht: men zie elders in ons blad - Red. besproken te hebben en het verheugend genoemd te heb ben, dat nu enige rust is ontstaan door de ingevoegde „automaat", nam de heer De Graaff de ziekenfondsver zekering onder de loep. Hy vroeig zich af, of het bedryfslevcn nu werkelyk niet in staat is om zyn keuze te be palen op een tussenvorm tussen een volstrekt verplichte en een geheel zelfstandige verzekering. Een voor ziening. die aan de ene kant de bur ger vrijwillig Iaat wat de toetreding betreft en aan de andere kant het Ziekenfonds verplicht de burger zon der selectie als verzekerde te aan vaarden, zweeft hem voor ogen. Wel realiseerde hy zich dat van de zyde van overheid en bedryfsleven hier bij een tegemoetkoming in de finan ciering nodig zal zyn. Dit systeem zou echter tevens de mogelykheden schep pen de fondsen in grotere mate dan thans het geval is zelfstandigheid en financiële verantwoordelykheid te ge ven. Juist dit laatste achtte de heer De AUeemmp. en Service Afd.: William Rikken Handelsonderneming N.V. Beurs, Damrak, Rapport- censuurcommissie volgende week gereed De onafhankelyke commissie van on derzoek naar de kwestie der brievencen- suur op Nieuw-Guinea, welke commissie onder voorzitterschap staat van de pre sident der Haagse Rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft haar rapport, wat de materiele inhoud betreft, gereed. De commissie is thans bezig met de technische samenstelling. Zij hoopt hier mede in de loop der volgende week klaar te zyn en zal dan het rapport aan minister Toxopeus aanbieden. NIEUWE UITGAVEN Ik en mijn ezeltje, door Leonhard Hut- zinga. Uitg.: Leopold NV. Den Haag. De tovertadael, door C. A. Mees. De reis van Ching Lai, door E. F. Latti- more. Kimi, door E. F. Lattimore. Slacht me niet, zei de kip. en andere ver halen door H. J. Bamhard. Geül. Jeugd boeken. Uitg.: Leopold NV. Den Haag. Vyftig oude rijmpjes, geïll. door J. Dlck- hoff. Uitg.: V. A. Kramers. Den Haag. Het leven begint morgen, door A. Schwar- zer. Jetty zet door, door H. Marten. Jeugd pockets. Uitg. „Helmond", Helmond. De tovenaar met de beitel, door dr. L. Egeraat. Verschenen in de Heldenserie bij Uitgeverij Helmond". Helmond. Belangstelling voor Engelse koopkrachtige publiek voor schilderkunst is toegenomen (Van onze Londense correspondent) De enorme prijzen welke de laatste tijd op de internationale kunst markt, speciaal in Londen, voor de Franse impressionisten en andere moderne schilderijen worden betaald hebben ook de prijzen van klassieke werken reusachtig doen oplopen. Dit is gisteren weer geble ken toen bij Sotheby, in New Bond Street, 145 doeken van oude meesters waaronder verscheidene uit de Hollandse en Vlaamse scholen, onder de hamer kwamen. In totaal leverde deze veiling een bedrag van 2.6 miljoen gulden op en zij komt daardoor in volgorde op de derde plaats na de record-opbrengsten van twee vorige grote veilingen. Kunstarme landen hebben er alles voor over Op 25 november, wanneer er by Sothe by wederom een schitterende collectie impressionisten, waaronder een Van Gogh, Les déchargeurs, de scheepslos sers, donkere silhouetten tegen een pur peren avondhemel, welks tegenwoordige waarde op ongeveer 50.000 pond ster ling wordt geschat, zal worden geveild, zal er mogelijk opnieuw sprake zyn van astronomische cyfers. De kooplust op het gebied van schil- deryen is gelukkig geen ongezond ver schijnsel, al lykt er een bedenkelyke kant te zitten aan sommige fantastische bedragen welke men bereid is neer te tellen. Het zyn echter vaak kunstarme landen als de Verenigde Staten en Aus tralië, die er alles voor over hebben om cultuurbezit te verwerven. Men verze- verkrygbaar by sigarenhandel C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 TEL. 21126 LEIDEN Graaff dringend gewenst, gelet op de voortdurende styging van de kosten per verzekerde. Tenslotte wees mr. De Graaff (nog maals) het oude protestants-christe- Iyke idee en het onlangs gelanceerde socialistische idee inzake medezeggen schap vierkant van de hand. Mede weten en medespreken achtte de heer De Graaff wel een eis van de heden daagse tyd, doch beslist niet mede beslissingsrecht. kerde ons dat een vlucht in de kunst uit angst voor inflatie op het ogenblik geen rol meer speelt. Er is gelukkig een verheugende oorzaak voor de nieuwe op leving van de kunstmarkt. Met voldoe ning kan namely k worden vastgesteld dat in Engeland de belangstelling voor de schilderkunst onder het koopkrach tige publiek de laatste jaren sterk is toegenomen, vooral nog bevorderd door populaire kunstbeschouwingen voor de televisie, welke de ogen hebben geopend van velen, voor wie tot voor kort beel dende kunst een gesloten boek was. De hoogste prijs werd gisteren be taald voor het portret van een „Een man met baard" van Rubens, dat 35.000 pond sterling opbracht. Voor twee levensgrote portretten door Gainsborough werden resp. 34.000 en 14.000 pond sterling be taald. Het dubbele dat zy in 1926 op brachten, toen de mode van romantische 18de-eeuwse Engelse portretten een hoogtepunt had bereikt. Op deze velling werd nog eens Deves- tigd dat de 18de-eeuwse schilder George Stubbs thans een ongekende interna tionale reputatie geniet. Zyn „Oogsters" op Wedgwood-porselein geschilderd, ver wierf de hoogste prys welke ooit voor een zyner werken is betaald, namelyk 13.500 pond sterling. Een tweetal paar- denafbeeldingen van dezelfde schilder leverden gezamenlijk 19.000 pond ster ling op. Een portret door George Rom- ney bracht 8.000 pond sterling op, en een ander van dezelfde schilder 2500 pond sterling. Een Francesco Guardi, „Een gezicht op een Venetiaanse lagu ne" behaalde 14.500 pond. „Huwelyks- maaltyd" door Pieter Breugel de jonge re, werd voor 1300 pond verkocht Verder noemen wy nog „Rivierlandschap bij Utrecht" van Jan van Goyen 6000 pond, „Bloemstilleven" van Jan (fluwelen) Breugel 4200 pond. „Gezicht op de Lu therse kerk in Amsterdam" van Berk- heyde 3500 pond, Pieter Breugel de jon gere „Een dorpsfeest" 4000 pond en Jan van de Cappelle „Riviermond met oor logsschip" 1500 pond.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11