Gratis 8 leuke kinderboekjes Twee doden en één zwaar gewonde bij verschrikkelijke autobotsing Sekoe Toeré., olifant van Guinea', in Bonn op grootse wijze ontvangen a Chefarine# De avonturen van Prélientjedoor Annie AA. G. Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier. Veel eer voor jonge president die doorgaat voor advocaat van een verenigd zwart Afrika Behandeling verdrag Benelux Economische Unie uitgesteld Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 november 1959 Derde blad no. 29902 Advertentie icolaas komt *•0 Koning Saoed contra Israëls scheepvaart Koning Saoed van Saoedi-Arabië wil dat de V.N. hun politietroepen uit het gebed van Sjarm el Sjeik, dat de toe gang tot de Golf van Aqaba beheerst, terugtrekken, aldus heeft een woord voerder van de Koning, die gisteravond door Radio-Mekka is aangehaald, be kendgemaakt. Koning Saoed wil voorts, dat de Ara bische landen Israëlische schepen de toegang tot de Golf van Aqaba, waar aan de Israëlische haven Eilath ligt, weer ontzeggen. Een klein garnizoen van Zweden, De nen en Noren heeft sinds eind 1956 te Sjarm el Sjeik de vrije vaart van sche pen door de nauwe straat tussen de Golf van Aqaba en de Rode Zee ver zekerd. (Van onze Amsterdamse correspondent) Het zal wel nooit duidelijk worden, waarom de 42-jarige J. van den Ende uit Amsterdam gistermiddag om vijf uur plotseling uit de file auto's schoot, die zich over de Haarlemmerweg van de hoofdstad naar Haarlem bewoog. De onverwachte manoeuvre had vre selijke gevolgen. Met grote snelheid liep de auto namelijk te pletter op een uit tegengestelde richting naderende autobus van de N.Z.H.V.M. De heer Van den Ende was op slag dood. Vol gens getuigen had zijn kleine perso nenauto slingerend over de weg naar het linkerweggedeelte gereden. De chauffeur van de autobus kreeg de schrik van zijn leven. Hij kon de frontale botsing onmogelijk ontgaan. Door de klap verloor hij de macht over het stuur. De vervoerskolos schoot eerst naar rechts, kwam tegen een boom en vloog vervolgens naar de linkerkant van de drie-baansweg, waar hij twee wachten den bij de bushalte tegen de grond slingerde, het wachthuisje totaal ver brijzelde en over het talud van de oude trambaan met de neus in het water van de Haarlemmer Trekvaart dook. De twee mensen, die bij de halte op de bus uit Amsterdam hadden staan wachten en niet meer tijdig uit de voe ten hadden kunnen komen, waren de 50-jarige mevrouw L. P. van PutteCep uit Zwanenburg (N.-H.), die op slag werd gedood, en de heer H. Terol (55) uit Zandvoort, die zwaar werd gewond. Hij liep een nekwervelfractuur op en werd in ernstige toestand in het Wil- helminagasthuis opgenomen. Er waren op het ogenblik van het ongeval behalve de chauffeur gelukkig maar twee passagiers in de bus. De drie inzittenden konden via de middendeur ongedeerd de autobus verlaten. De Amsterdamse politie rukte uit met alle beschikbare agenten en de brand weer met drie kraanwagens.. De G.G.D. zond drie ziekenauto's, omdat men aan vankelijk dacht, dat er meer passagiers in de bus zaten. De enorme verkeers opstopping, welke het ongeval had ver- Een dode en twee zwaargewonden Duitse auto tegen bus (Speciale berichtgeving) Het beruchte kruispunt van de weg BunschotenAmersfoort en de weg EemnesHoevelaken heeft weer van zich doen spreken. Een autobus van de firma Tensen uit Soest wilde de autosnelweg oversteken. De bus was reeds halverwege op de weg toen een uit de richting Eemnes rjjdende kleine Duitse auto, tegen de bus opreed. Van de inzittenden, de familie Weberkat uit Fulda (Did), be staande uit man, vrouw en twee kin deren, overleed de 47-jarige vrouw ter plaatse. Van de anderen waren de eveneens 47-jarige vader en de 15- jarige dochter zeer ernstig gewond. De slachtoffers werden onmiddellijk naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort vervoerd. De toestand van de heer Weberkat en zyn dochtertje is nog zeer ernstig. Het tweede dochtertje verblijft thans bij een arts in Amers foort. De chauffeur van de bus, die uiteraard geheel ontdaan was, verklaar de de wagen, die dezelfde kleur als het wegdek had niet te hebben opgemerkt, De personenwagen werd geheel vernield. Een tragische bijzonderheid bij dit ongeval is nog, dat het gezin van een familiebezoek uit Westfriesland terug kwam, waarvan de vrouw afkomstig is. De moeder van de vrouw was stervende, waarom het gezin uit Duitsland overge komen was. Gasontploffing te Wierden In een huis aan de Grote Maatsweg te Wierden heeft zich gisteren een gas ontploffing voorgedaan, waardoor het huis zeer zware schade opliep en de be woonster ernstig werd gewond. Door een openstaande gaskraan was gas uit een fles in de keuken gestroomd. Toen mevrouw Den Ambtman een gas stel wilde aansteken, deed zich een ex plosie voor, die met steekvlammen ge paard ging. De muren werden ontzet, ramen, deuren en sponningen versplin terd. Het keukenmeubilair werd groten deels vernield. Mevrouw Den Ambtman werd ernstig gewond aan hoofd, armen en benen en moest met verbranding in de derde graad in het ziekenhuis te Almelo wor den opgenomen. VADERLANDSE LIEDEREN NIET IN DE GEZANGENBUNDEL Liederen, die als vaderlandse liederen moeten worden gekenmerkt, behoren niet in de gezangenbundel voor de ere dienst thuis, zo is het gevoelen van de kerkeraad van de Geref. Kerk van Emmer-Compascuum. De kerkeraad heeft aan de generale synode verzocht om een achttal van deze gezangen niet in de bundel op te nemen. Opname in de bundel zou naar de mening van de kerkeraad voedsel geven aan een on juiste binding van de kerk aan de natie, waarbij het gevaar dreigt van religieus nationalisme. Het wrak van de personenauto, zoals deze er uit zag na de botsing op de weg tussen Amsterdam en Haarlem. oorzaakt, verhinderde deze wagens snel ter plaatse te komen. Het grote aantal agenten kwam goed van pas.. Ruim twee uur lang moest het verkeer tussen Amsterdam en Haarlem en tegengestelde richting via allerlei wegen door de tuinsteden worden om geleid. Dit leidde tot een chaotische toestand, omdat vele automobilisten de aanwijzingen van de politie in de wind sloegen en via zijstraten zelf een uitweg zochten, maar de verwarring hiermee alleen maar groter maakten. Geen zandwinning in zuidelijk Haarlemmermeer De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben gistermiddag met 39 tegen 19 stemmen een motie aangeno men van mr. O. H. van Wijk (Prot. Chr. groep)Daarmee hebben de Staten tegengehouden dat vergunning wordt verleend tot zandwinning ten behoeve van de aanleg van de Rijksweg van een terrein in het zuidelijk deel van de Haarlemmermeer. De belangen van de landbouw en de bloembollencultuur, die op dat 26 ha. grote terrein worden uit geoefend, wogen voor Prov. Staten op tegen de 8 miljoen die volgens Ged. Sta ten met de zandwinning van een terrein daar konden worden bespaard. Ds. J. de Jong 50 jaar hervormd predikant WAS O.A. HULPPREDIKER TE HOOGMADE. Zaterdag is het vijftig jaar geleden, dat ds. J. de Jong uit Zeist werd beves tigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. De Jong werd op 3 april 1831 uit een landbouwersgezin te Wilnis in Utrecht geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Leiden, waar hij verder ook nog aan de Universiteit studeerde en in 1909 zijn dootoraal examen theo logie deed. Ds. de Jong werd op 21 no vember 1909 te Hellouw in de classis Bommel in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris verder nog te Jut- phaas 1912 tot 1918; Steenwijk 1918 tot 1919; Spijk in de classis Appingedam 1919 tot 1930 en tenslotte nog zeventien jaar te Scheveningen waar hem met ingang van 1 mei 1947 op zesenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. De Jong zich eerst te Haarlem-Noord (Schoten), waar hij twee jaar het ambtswerk heeft waargenomen voor dr. M. van der Voet. Op 1 november 1949 werd de jubilaris door ds. J. P. Honnef uit Leiderdorp ingeleid als hulpprediker van de her vormde gemeente van Hoogmade in de classis Leiden, waar hij eerst hulppre diker is geweest en tot 1956 nog bijstand in het pastoraat heeft verleend. Onge veer drie jaar geleden verhuisde ds. De jong van Hoogmade naar Zeist, waar hij thans nog steeds pastoraal werk ver richt. (Van onze correspondent in Bonn) Bonn heeft Sekoe Toeré als een vorst ontvangen. Sekoe Toeré is de pas 37-jarige president-regeringsleider, minister van Buitenlandse Zaken en van Defensie, leider van de enig toegelaten partij en leider van de grootste vakbond van Afrika's jongste staat Guinea. Zo ooit dan blijkt uit de wijze waarop de Westduitse staat deze vertegenwoor diger van Afrika ontvangt, welke plaats de jacht naar de sympathie van de jonge Afrikaanse landen, thans in de tegenstelling Oost-West inneemt. Kopstukken hadden lange besprekingen Het Bonner station was royaal ver sierd, toen maandagochtend Bondspre sident Llibke en Bondskanselier Ade nauer, vergezeld van enige ministers en hoge ambtenaren, Sekoe Toeré verwel komden. Later op de dag vond een politiek gesprek plaats tussen de pre sident van Guinea en Adenauer, die toen als het ware al op de valreep voor zijn reis naar Engeland stond. Het ge hele diplomatieke corps te Bonn stond aangetreden om de Afrikaanse gast de hand te drukken. En gisteren bemoeide de minister van Economische Zaken prof. Erhard zich met Sekoe Toeré, hield deze een persconferentie en sprak hij met vakbondsleiders. Vandaag zou hij het Roergebied bezichtigen en zou hij direct (dus niet via Oost-Berlijn) naar Moskou vliegen. Bonn is veel gelegen aan een goede verstandhouding tot de jonge Afrikaanse staten. Men voelt dat hier thans een Westduitse taak ligt, niet om der wille van economische voordelen maar omdat communistisch Oost-Duitsland zo bij zonder actief is in bijna alle nieuwe staten van Azië en Afrika. Juist in Guinea is Bonn Oost-Berlijn te vlug af geweest: er is in de hoofdstad van Guinea, Konakry, namelijk wél een Westduitse maar geen Oostduitse diplo matieke vertegenwoordiging. Linkse leider Het zonderlinge by dit alles is dat Guinea door uiterst linkse politici wordt geregeerd. Sekoe Toeré, geboren als na komeling van een neger-koningsgeslacht, was al op zeer jeugdige leeftijd vak bondsleider. Na de oorlog bracht hij het tot vice-president van de door commu nisten beheerste vakbond, tot lid van het Franse parlement te Parijs en tot burgemeester van Konakry. Hij heeft in die functies veel reizen door de commu nistische landen gemaakt. Toen op 28 september 1958 een volksstemming be sliste, dat Guinea los van Frankryk moest komen, werd hij president en re geringsleider. Zijn uiterst linkse sym- Prof. Oud: ,het duveltje uit een doosje (Van onze parlementaire redacteur) Op de agenda van de Tweede Kamer voor deze week stond de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de Benelux Econo mische Unie. Op voorstel van prof. Romme heeft de Kamer met 73 tegen 44 stemmen besloten de behandeling korte tyd uit te stellen, in afwachting van het resultaat van het nader Benelux-overleg over het verdrag, welke overleg binnen enkele weken zal worden geopend. Alleen de P. v. d. A. stemde tegen. pathieën worden te Bonn niet gene geerd, maar meer belangstelling heeft men voor Sekoe Toeré's streven zich onafhankelijk van Oost en West te hou den en zijn staat die op grondslag van bauxiet en ijzei-erts zich economisch snel ontwikkelt, op peil te brengen. Guinea, dat zo groot is als de gehele Bondsrepubliek maar slechts twee en een half miljoen inwoners heeft .geldt in het zwarte Afrika voor een belang rijke staat nog temeer daar Sekoe Toeré doorgaat voor de grote voorvechter van een verenigd zwart Afrika. Hierom doen de Verenigde Staten (onlangs ontvangst door Eisenhower), Engeland (verleden week ontvangst door Koningin Eliza beth) en Duitsland (ontvangst door Lübke) thans zo hun best de Afrikaanse gast hartelijk te ontvangen! Het expe riment Guinea kan als voorbeeld voor geheel donker Afrika dienen en van de rustige sympathieke Sekoe Toeré, bijge naamd „silli" (olifant), hangt daarbij veel af, zwerver tussen Oost en West als hij, politiek gezien, is. De socialisten meenden by monde van prof. Samkalden, dat als men met uitstel begint, men nooit weet hoe lang dat uitstel kan duren. Als men voor het uitstel moeilijkheden aanvoert met de Nederlandse landbouw, dan is het moge lijk, dat België en Luxemburg ook op grond van binnenlandse moeilijkheden verder uitstel wensen. Dat kan leiden tot afstel. Uitstel doet Benelux geen goed. Naar aanleiding van de bezwaren van de landbouw-organisaties tegen het ver drag, omdat België onze landbouwpro- dukten onbillijk en onrechtmatig weert, had minister-president De Quay aan de Kamer een brief geschreven met de mededeling, dat de regering van plan is verder overleg te plegen met België en Luxemburg. Over het resultaat van dit overleg zal de Kamer worden ingelicht. Prof. Romme stelde daarom voor het wetsontwerp tot goedkeuring van de Benelux Economische Unie van de agenda af te voeren totdat de nadere inlichtingen zijn ontvangen. Dan weet men ook meer, betoogde de heer Tilanus die hoopte, dat toch voor Kei-stmis het verdrag zou worden behandeld. Op de brief van de minister-president reageerde prof.. Samkalden met de vraag of daarvan de bedoeling was de Kamer te suggereren de behandeling uit te stellen. Wat is de bedoeling van het nader overleg? Wijziging van het ver drag of overleg over de uitvoering, dus overleg over het beleid? Als het laatste het geval is, is er geen reden tot uitstel van de behandeling van het verdrag. Minister Luns antwoordde, dat de brief niet is bedoeld om uitstel te sug gereren. Langdurig uitstel zou niet in het belang zijn van Benelux. Maar de regering wil berusten in een kort uitstel. Binnen enkele weken hoopt de regering het nieuwe overleg te openen. Tegen uitstel bleef prof. Samkalden bezwaar maken. Het politieke krediet van Benelux in de wereld, zei hij, moet worden gehonoreerd door een grond wettelijke basis. Hij verweet de regering dat zy uitermate weinig leiding geeft. In België heeft de minister van Buiten landse Zaken uitstel volstrekt afgewe zen. Prof. Oud maakte er op attent, dat de Kamer tenslotte beslist wat zy wenst te behandelen en dat het wijs beleid is van de minister zich niet tegen de Kamer te verzetten. In de tijd toen prof. Samkal den nog achter de regeringstafel zat, werd er naar zijn smaak wat al te veel gewerkt met dreiging van kabinetscrisis en portefeuilleskwesties. Merkwaardig vond prof. Samkalden het, dat als van socialistische zijde kritiek wordt uitgeoefend, tegenwoor dig als een druk op de knop prof. Oud de katheder beklimt om de regering te verdedigen. Hij vond dat een blijk van geestelijke acrobatiek, die met de beeldspraak van een „duveltje uit een doosje" op ietwat gespannen voet staat. Minister Luns zette nog eens uiteen, dat als het de bedoeling zou zyn de behandeling uit te stellen, totdat op alle punten voldoening is verkregen, hij evenals de Belgische minister van Buitenlandse Zaken zich tegen uitstel zou verzetten.. In een kort uitstel wil de regering echter berusten. BETER EN SNELLER Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen t De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op- zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4'" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet w e r k e I ij wonderen! wunuereni Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag^ want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarosi 20 tabl. 1180. Voordelige gezinsverpakking 100 taU. 13.60, Thans ruim 24000 kruideniersbedrijven Er wordt zwaar gegrasduind De voorzitter van de Ned. Kath. Krui- deniersbond, de heer J. W. Hovenier, heeft gisteren in Utrecht, tijdens de na- jaarskringbesturenvergadering van deze organisatie gezegd, dat de omzetten in de kruideniersbranche stijgende zijn. De omzetten in de bedieningszaken namen van 1957 op 1958 met gemiddeld 5% toe, die in de kleinere en grote zelfbedie ningszaken resp. met 16 en 10%. De heer Hovenier deelde mede, dat er in Nederland in 1958 ruim 24.000 krui deniersbedrijven waren, w.o. 1026 zelf bedieningszaken. De Katholieke Krui- deniersbond telt thans 2814 leden. De heer Hovenier gaf vervolgens een overzicht van de onwikkeling van de vakopleiding. De secretaris van de NKKB, de heer A. Slootmakers, sprak over de CAO voor het kruideniersbedrijf. Bij het overleg tussen de kruideniers- werkgeversorganisaties over de nieuwe CAO is, volgens de heer Slootmakers, gesuggereerd, de huurcompensatie 1957 a f. 3.10 per week te verwerken in de loon schalen en daarnaast per leeftijdsgroep een verhoging van f. 5,— te geven. Hij tekende hierbij aan, dat de Katholieke Bond liever geen uniforme verhoging zou zien, maar een differentiatie, ook binnen de bedrijfstak, die men bijv. mo gelijk zou kunnen maken door het vast stellen van minimum- zowel als van maximumlonen De heer Hovenier ging vervolgens in op de prijshandhaving. Hierbij merkte hy op, dat is aangetoond dat de kruide niersbranche vastligt op een procen tuele winstmarge en dat een centen marge, zoals de minister die wenst, moeilijkheden zou opleveren. De heer Hovenier zei, sprekende over de vestigingswetgeving, dat er voor de kruideniersbranche zo langzamerhand een moeilijke en benauwende situatie is ontstaan. Volgens hem wordt door an dere branches „zwaar gegrasduind" in het assortiment van de kruideniers, die op hun beurt geen enkele assortiments wijziging of -uitbreiding kunnen reali seren. Hy sprak de hoop uit, dat de minister met betrekking tot de parallel lisatie een snelle beslissing zal nemen. Prof. Forbes miljoenste K.L.M.-passagier dit jaar Prof. ir. R. J. Forbes, bijzonder hoog leraar aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam in de geschiedenis van de toegepaste natuurwetenschappen en de techniek, was gisteren de mil joenste passagier van de KLM in dit jaar toen hij van een zakenreis in de V.S. uit New York naar Nederland terugkeerde. Hij ontving een bureaustel bestaande uit een klok, thermometer en barometer. Prof. Forbes werd tevens benoemd tot „Skipper of the flying Dutchman", een exclusieve vereniging van wereldreizi gers onder voorzitterschap van Prins Bernhard. Dit was de eerste maal in de geschie denis van de KLM dat het getal van een miljoen passagiers binnen een jaar werd overschreden. Russische nozems voor een Moskouse rechtbank Een groep Russische nozems (het Russisch voor nozem is „stiljaag"), is voor een Moskouse rechtbank geleid op beschuldiging van ongeoorloofde handel in deviezen en vervalsing van buiten landse bankbiljetten. Volgens de „Litte raire Gazet" vroegen zy buitenlanders om bankbiljetten waarvoor zy schoenen, dassen enz. kochten, die zij met winst verkochten. Voorts waren zy gespeciali seerd in het vervalsen van bankbiljetten, vooral van die van een dollar. De waar de van de dollarbiljetten werd echter door toevoeging van drie nullen tot dui zend verhoogd. Volgens het blad waren de nozems tot deze daden gekomen door hun „bewondering voor alles wat vreemd is", „de burgerlijke geld-cultus" en „de onverschilligheid van de mensen die hen omringen". De rechtbank heeft nog geen vonnis gewezen. Rechten van de mens Nederland erkent nu ook het klachtrecht voor het individu (Van onze parlementaire redacteur) Op 4 november 1950 hebben vyftien Europese landen, verenigd in de Raad van Europa te Straatsburg, een verdrag opgesteld ter bescherming van de rech ten van de mens en de fundamentele vrijheden. Die rechten en vrijheden zijn in het kort: bescherming van persoon en goed; onschendbaarheid van de wo ning; waarborging van briefgeheim en meningsuiting, vrijheid van gedachten, geweten en godsdienst; vrijheid van vereniging en vergadex-ingwaarborg tegen willekeurige arrestatie, recht op een behoorlijk proces, verbod van terug werkende kracht van strafbepalingen, bescherming tegen onmenselijke behan deling, tegen slavernij en dwangarbeid, eerbiediging van het particuliere leven en het recht om te trouwen. In het verdrag werd aan de deelne mende landen het recht gegeven klach ten in te dienen bij het Europese Hof voor de rechten van de mens tegen an- dere deelnemende staten wegens het niet nakomen van de bepalingen van het verdrag. In 1954 heeft de Tweede Ka mer dit verdrag goedgekeurd. Het vei-drag opende ook de mogelijk heid, dat iedereen particulier klachten zou kunnen indienen tegen vermeende schending van de rechten van de mens. Daarmee wilde de Kamer zich destijds echter nog niet verenigen, omdat men van dit individuele klachtrecht vreesde, dat het tot onoverzienbare consequen ties zou leiden. Een amendement van prof. Oud om het individuele klacht recht ook te erkennen werd in 1954 met 32 tegen 37 verworpen. Gisteren heeft de Tweede Kamer echter na een kort debat zonder hoof delijke stemming het wetsontwerp aan genomen tot goedkeui-ing van de erken ning voor Nederland van het individuele klachtrecht, nadat de vroegere bezwa ren door de praktijk in andere landen geleidelijk zyn ontzenuwd. De erkenning geldt niet voor Suriname en de Antil len, maar minister Luns verklaarde zich bereid daarover in het Rijkskabinet nog eens te spreken. Ambonees stak met mes Een jaar met aftrek van het voorarrest en van het restant 4 maanden voorwaar delijk met een proeftyd van 3 jaar heeft de officier van Justitie by de rechtb^-k te Amsterdam gisteren geëist tegen een 20-jarige scheepsbediende, een .a.u- bonese jongen, woonachtig in het kamp Almeire te Huizen (N-H). De verdachte gaf toe een medebewoner, die op 26 augustus j.l. in het kamp in gevecht met verdachte's vader was geraakt, een steek met een dolkmes in de rug te hebben gegeven. Uitspraak 1 december a.s.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9