Laatste nieuws Ka Vee Wee Aangrijpende Japanse film voor K. en O.: De poort van de liel Lezing over „Muntvondsten uit liet Rijnland (Duitsland)" 22 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 Tweede voorstelling Filmstudiekring De Japanse film „De poort van de hel", die gisteravond in de Univer siteit als tweede voorstelling in dit seizoen van K. en O. 's Filmstudie kring vertoond werd, is een waarlijk aangrijpend-dramatisch werk van grootse allure. Ondanks het eenvoudige gegeven en de naar Westerse smaak hier en daar wat langgerekte scènes, is dit werk een uitermate boeiende film. Zeer opvallend waren de ongewoon mooie kleuren, die ten volle recht lieten wedervaren aan het zeer aparte koloriet van de Japanse natuur. Voor deze première in Leiden bestond veel belang stelling. Ontroerend verhaal vol warme liefde Treffend was dat het typisch-Japanse thema in zfjn uitwerking in wezen alge meen-menselijk is en, wanneer men af ziet van de locale kleur, voor de Wester se toeschouwer niet moeilijk te begrij pen. De film begint met de uitbeelding van een opstand tegen het keizerlijk ge zag omstreeks 1200, maar deze revolutie wordt neergeslagen dankzij vooral het dapper gedrag van de ridder Morito Deze mag dan, als beloning voor zijn moed, een wens doen: hij vraagt de ge neraal hem behulpzaam te zijn bij het dingen naar de hand van de hofdame Kesa. Dan voltrekt het drama zich in snel tempo. Kesa blijkt namelyk reeds gehuwd te zijn. Morito, bezeten van lief de voor zijn schone, dreigt haar, haar echtgenoot en haar tante te zullen do den als zij weigert de zijne te worden. Kesa geeft in schijn toe, zy zal de lamp in de slaapkamer doven als teken dat Morito kan binnensluipen om haar echtgenoot te doden. Bewogen is het to neel van het laatste samenzijn tussen Kesa en haar man. Zij is tot tranen be wogen, maar bedwingt zich en speelt, op verzoek van haar echtgenoot, die ver moedt dat haar iets schort, een droevige melodie op de samisen, de Japanse gi taar. Tenslotte haalt zij haar man over in haar kamer te blyven en dan, terwijl hij slaapt, gaat zy weg, naar zijn slaap vertrek. Wat er dan volgt was te voor zien: Morito doodt in het duister niet zijn vijand, maar .diens echtgenote, zijn geliefde Kesa, die 'zich in haar echtelijke trouw heeft opgeofferd. Morito is dode lijk bedroefd als hij ontdekt wat hij heeft aangericht en vraagt Kesa's echt genoot hem te doden. Maar deze weigert. En beladen met wroeging moet Morito verder leven: de zwaarste straf die hem ten deel kon vallen. COÖP. VROUWENBOND. Op uitnodiging van de Leidse afdeling van de Nederlandse Coöperatieve Vrou wenbond hield de heer J. P. van den Blom gistermiddag in het gebouw van de Coöp. Vooruit een causerie over: .Huidverzorging en make-up". Met grote belangstelling luisterde men naar de spreker, die op de noodzaak van een goede huidverzorging wees en een be scheiden make-up beslist geen over bodige luxe noemde. De demonstratie, die gegeven werd door een assistente, mejuffrouw Colpa, werd met grote aandacht gevolgd. DIPLOMA ZIEKENVERPLEGING. Bij de in het Diaconessenhuis gehou den examens slaagden voor het diploma ziekenverpleging A de volgende zusters: W. v. Kooy, A. Moniharapon, E. L. de Vries, broeder P. Post. Onderstaande jongens en meisjes be haalden hun zwemdiploma B bij de Leidse Watervrienden in de „Overdekte": Corrie Weeber, Netty Hogendorp, Annemieke Voorzaat, Judy v. d. Tuyn, Willy Rietkerken, Leny Vonk, Marianne Smits. Annemarie d'el Sasso, Ria Laman, Yvonne Franken. Sary Schelvis, Ria van Wyk, Henny v. d. Burg, Sonja van Leeuwen, Willy Bekooi, Mia Sloos, Clazientje de l'Ecluse, Francis Nieuwen- huysen, Anneke Ottenhof, Margriet Diepenveen, Kees Volkers, Dik van Kooy, Koos Bakker. Rinus Link, Laurus v. d. Doorn. Bert Bakker, Juul v. d. Leek, Berry de Zwyger, Johnny Halvemaan, Eddy Botermans. Simon Kijkindevegte, Robbie v. Zyp, Eddy v. Polanen, Jan Piket, Gerard Lagas. Allen zijn woon achtig in Leiden. Vier kandidaten werden afgewezen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jacoba Cornelia, dr v. H. J. Heijkoop en M. E Ouwerkerk; Adrlana Anna. dr v. T. Vogelaar en E. de Geus; Johannes Mari- nus. zn v. D. Heijmans en J. P. van der Doe; Leenderü. zn v. J. Haasnoot en M. van Duijn; René Isaac, zn v. I. Boekkooi en H. C. Botermans: Maria Johanna Hen- drika. dr v. L. den Eisen en M. J. Star- renburg; Jacobus, zn v. S. Verbaan en H. M. van Soeren; Willem, zn v.. M. van Duijvenvoorde en A. Ouwehand: Lars Jaak Michael, zn v. H. E. C. Kesteloot en A. A. E. Pottmeyer; Leuntje. dr v. J. Ou wehand en A. Guijt; Cornelia, dr v. A. Stapper en W. P. van Es; Mariette. dr v. D. H. van Wijhe en C. P. Scheffers; Jan, zn v. J. van den Oever en E. van der Plas. OVERLEDEN: J. Dool, 52 jaar, echtgenote v. B. J. van Egmond. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 17 november C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Snybloemen per st.: Gerbera 2580; Bouvardla 1559; Eu phorbia 2580; Calla 1547; Chrysanten gr. bl. 38—75; idem kl. bl. 19—54; idem tros per bos 80150; Amaryllis per kelk 3070; Freesia per bos 190410; Cycla men 90140; Ornithogalum 2075; An jers per stuk: rood 2559; roze 1541; wit 1533; Orchid. Beauty 2548. Ro zen: Better Times 1534; Rasalandia 20 —40; Edith Helen 2546; Parel v. Aals meer 14-38; Geh. Duisburg 18-49; Pechtold 12'30; Verschuren 1232; Towny Gold 2544; Mad. Offmann 2545; Baccarat 4072j Montezuma 2553; Sweetheart 12—26. POTPLANTEN: Grote pot - kleine pot: Adianthum 5062; Anthurlum 300 —600. 125—175; Asplenlum 100—145, 30— 40; Aphelandra 150—250, 80—100; Azalea 300—800. 150—250; Begonia Semp. 6080. 45—50; idem winterbl. 150—250, 3035; Idem Eges 200300. 5075; Bladbegonia 80—120. 30—35; Bougalnvillea 250450, 100130; Cactussen en vetplanten 100 200. 12—30; Coleus 6065. 12—16; Cro- ton 100—180, 5060; Cyclamen 300600. 100—195; Cyclamen 300—600, 100—195; hiefenbachia 200300, 100115; Euphor bia 180—240. 40—55; Ficus 150—250, Gem. planten 7075; Hedera bont 100—135. 35—50; Kalanchaë 150—200, 60 —15; Marantha 4052; Nephrolepis 200—400. 3040; Primula obc. 100—155. 50—100; idem Slmensis 40—50: Philo- dendron 300460. idem Scandens 50—65; Sansevieria 200—450. 100—150; Gt.-Paulia 5075; Scindapsus groen 6075; idem bont 7595: Trades- Santia 6065. 1222; Varens gem. 40 —46; Aralia 80105, 2035; Epyphilum 100—150. Dit ontroerende verhaal, vol menselijke hartstocht en warme echtelijke genegen heid in grootse stijl, is verfilmd in war me kleuren, dikwijls vol vaart, waardoor dit werk een diepe indruk naliet. Men mag de Filmstudiekring dankbaar zijn, dat het dit meesterstuk van regisseur Kinugasa Teinosuke in Leiden heeft doen vertonen. In hek voorprogramma draaide „A time out of war", waarin de ware men selijkheid uitrijst boven het geweld van de oorlog. „Modelwoning" aan de Willem Pijperstraat Borden met vuurrode pijlen wijzen be langstellenden de weg door het nieuw- bouw-doolhof in Leiden-zuidwest. Zij geven de richting aan naar de in aan bouw zijnde huizen langs de Willem Pijperstraat. Eén huis is thans gereed. Maar de heer en mevrouw H. Ciere, die deze woning met medewerking van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, liet bouwen .trokken er nog niet in. Tot en met 28 november staat hun huis 's middags en 's avonds open voor een ieder, die eens wil zien hoe een mo derne woning op geriefelijke wijze inge richt kan worden. Een zevental Leidse winkeliers heeft daar hun visie op ge geven. Zij hebben het huis aangekleed. Op één manier. Maar het kan op tal loze andere. Naar smaak en naar mo gelijkheid. In aanwezigheid van twee Leidse wet houders ,de heren J. C. van Schaik en S. M. Stolp, en ir. Th. Verduin van Openbare Werken, sprak de voorzitter van de plaatselijke afdeling van de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten ,de heer J. C. Hagens, gistermiddag een inleidend woord. Mevrouw Ciere was reeds bloe men aangeboden. Even later kreeg haar nieuwe woninkje een vreedzame invasie te verwerken Het was er stampvol. Maar er was kennelijk op gerekend. Een ober met een vol plateau is zelfs in een „modelwoning" geen normale verschij ning. Over het onderwerp „Muntvondsten uit het Rynland (Duitsland)" sprak mejuffrouw dr. W. Hagen gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden. Onder muntvondsten verstaat men gemunt geld, dat in de loop van vele eeuwen bij elkaar gespaard werd, daarna door de eigenaar, om welke reden dan ook, verstopt of verloren werd totdat het vaak eeuwen later en meestal toevallig, weer voor de dag kwam. In de loop der jaren werden aan de bodem van het Rijnland vele schatten toevertrouwd: totnutoe zijn er meer dan 700 vondsten bekend. Lange tijd werden dergelijke vondsten als curiositeiten beschouwd en de waarde ervan werd alleen bepaald door de werkelijke of ver meende waarde van het metaal, waarvan zij gemaakt waren, of door het belang, dat zij voor de verzamelaar hadden. Pas in de loop van deze eeuw is men tot het besef gekomen, dat iedere munt- vondst in de een of andere vorm getui genis aflegt van de toestanden, zoals die waren in het tijdperk, waarin de schat in de grond verborgen werd. Een geslo ten muntvondst is daarom van wezen- VICTORY; een lichte sigaar; vëor"££ct van 36 et.' Suriname en haar bevolking In de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal heeft gisteravond de heer G. He witt uit Suriname, die momenteel met studieverlof in Nederland verkeert, voor de leden van de Verenigingen van Oud- Leerlingen der Ambachtsschool een in teressante lezing gehouden over Suri name en meer speciaal over haar be volking. De heer Hewitt gaf aan de hand van historische overzichten aan, hoe de Indianen- en bosnegerbevolking op Su riname ontstaan is. Ook gaf hij een beeld van het leven van de Indianen en hun gewoonten. De Indianen op Suri name zyn meesters in het vlechtwerk. De eerste negers kwamen in 1665 in Suriname. Toen de oorspronkelijke be volking de Indianen dus te zwak bleek voor het zware werk in dienst van de Europese kolonialisten, werden neger slaven uit Afrika ingevoerd. Deze sla ven slaagden er soms in om alleen of met groepjes weg te lopen en naar de bossen te vluchten, waar zij bevrijd wa ren van het ellendige slavenleven. Het hoogtepunt van de vlucht had plaats in 1712. Een Franse admiraal legde toen een brandschatting op het eiland, te weten tien procent van het bezit, het geen in slaven uitbetaald mocht wor den. Vele plantage-eigenaren stuurden toen de helft of meer van hun slaven naar de bossen met de opdracht zich daar enige tijd schuil te houden, zodat de Franse overheersing geen beslag op de slaven kon leggen. Dat veel neger slaven niet meer naar hun (dikwijls onmenselijke) meester terugkeerden, laat zich begrypen. De gevluchte slaven vormden een leger en begonnen een guerrillastrijd, in hoofdzaak om voedsel te verkrijgen. Geen enkel slavenvolk heeft zoveel voor zijn vrijheid gevochten als de Su rinaamse negerslaven, aldus de heer Hewitt. Na de lezing van de heer Hewitt wer den enkele films over Suriname ver toond en was er gelegenheid tot vragen stellen. Vandaag verkocpdag van Remonstrantse gemeente Om het jaar houdt de Remonstrantse gemeente een verkoopdag. De een is nauwelijks achter de rug of de brei- en handwerkkring zet zich alweer aan het werk voor de volgende. Aan deze activi teit en aan giften van gemeenteleden is het te danken, dat er vandaag weer een schat van voorwerpen ligt uitgestald in de zaal van het kerkgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht. Vanmiddag om twee uur werd de verkoop ingeluid door de voorzitster van de handwerkkring, mevrouw E. E. van Goudoever-Vonck. Ze wees erop, dat de gemeente net als een mens is, met geest en lichaam. De geest kan niet zonder het lichaam. En nu behartigde men dus de lichamelijke belangen van de gemeente. Deze bazaar, zo verklaarde ze nadrukkelijk, is dus geen middel, maar een doel. De baten komen immers aan het gemeentewerk ten goede. Op de tafels lagen de fraaie baby- en kinderkleertjes, de tafellakens, de schorten en vele andere textielarti kelen. Verder werden er bloembollen, huishoudelijke voorwerpen, schrijfbe hoeften, boeken en nog meer verkocht. Voor de verpozing stond in een hoekje een grabbelton, elders kon men de naam van een pop raden, er werden lo ten verkocht en er was een genoeglijk theehoekje ingericht. In de bovenzaal werden filmstrips vertoond, speciale voorstellingen over kunst en natuur voor de volwassenen en met een luchtiger karakter voor de jeugd. Men kan tot vanavond tien uur terecht. CORRESPONDENTIE D. S. v. d. N. te L. In antwoord op Uw schryven verwijzen wy U naar het geen wij in cns Blad van gisteren ter zake reeds schreven onder de initialen C. J. W. te L. lyk historisch belang. Een uiterst zorg vuldige behandeling en registratie van elke muntvondst is een van de belang rijkste taken van een munt- en pen ningkabinet. In Duitsland wordt het eigendoms recht van muntschatten bepaald door het Burgerlijk Wetboek, volgens hetwelk een vondst gelijkelijk verdeeld wordt tussen de vinder en de eigenaar van het terrein. Volgens de regeling van het oudheidkundig bodemonderzoek van 1914 wordt de vinder verplicht de vondst voor wetenschappelijke documentatie en de terminatie ter beschikking te stellen zonder dat hierdoor het eigendomsrecht wordt aangetast. Men vraagt zich tegenwoordig wel eens af hoe het mogelijk geweest is, dat eertijds talrijke schatvondsten blijkbaar helemaal vergeten werden. Om een be paalde reden werd het vermogen door de eigenaar verborgen of achter gela ten en dan later door bepaalde omstan digheden niet weer uit de schuilplaats te voorschijn gehaald. Op zich zelf is het verstoppen van munten natuurlijk niet aan buitengewone gebeurtenissen gebon den: iedere officiële munt-emissie moet haar neerslag in de bodem vinden want het onder de grond stoppen of verber gen is niets anders dan een wijze om het verworven goed op een zo veilig mo gelijke plaats te bewaren. In tijden van dreigend gevaar en on zekerheid neemt het verstoppen van eigendommen onder de grond grotere afmetingen aan en daardoor is er in de „30-jarige Oorlog", in de tijd van de rooftochten van Lodewijk de XlVde en in de oorlogen met Frankrijk aan het einde van de 18de eeuw een opeenhoping van muntschatten. De vondsten zelf zyn, wat betreft de samenstelling, koopkracht en waarde, zo verschillend als men zich maar kan voorstellen: naast werkelijke schat vondsten, vele duizenden gouden mun ten bevattend, zijn er armzalige vond sten van dubbeltjes en centen; naast vondsten, die alleen één bepaalde munt soort omvatten, zyn er ook bij van zeer verschillende samenstelling, die overal vandaan komen. Het merendeel van de vondsten uit het Rynland was met op zet in potten van aardewerk verstopt. De schuilplaatsen, die veelal heel ver schillend zyn, werden meestal zorgvuldig uitgekozen; men had een voorkeur voor plaatsen in en bij het woonhuis (kel ders, zolders, stallen, schuren en ovens). Aan de hand van gekleurde lichtbeel den werden muntvondsten besproken, die tussen 100 v. Chr. tot in 1939 in het Rynland werden gedaan. LEIDERDORP P. v. d. A. zag vele fraaie films Gisteravond hield de afdeling Leider dorp van de P. v. d. A. voor leden en genodigden een contactbijeenkomst in het Dorpshuis. De voorzitter, de heer C. N. Boot, wees erop. dat deze avond niet bedoeld was ter behandeling van begin selprogramma's of politieke problemen, doch ter versterking van de onderlinge band. Hij gaf vervolgens de bekende cineast, de heer Herman Kleibrink uit Leiden, gelegenheid een aantal van zyn films op het doek te brengen. De eerste daarvan was die van de molen De Valk, de enig overgebleven walmolen te Leiden, waarbij men o.a. een interessant kijkje kreeg op het inwendige gedeelte van de molen en op het malen van graan, zoals dit ongeveer 12 jaar geleden nog geschiedde. Daarna volgde de speelfilm op film rijm „Van 't een komt 't ander", een persiflage op het gedoe ,_n alle dag. gespeeld door Leidse amateurs. Tot slot werden twee kleurenfilms van stedelijk en landelijk schoon in en om Leiden en van het duinlandschap met zyn flora en fauna vertoond. De bijzondere knappe films vielen buitengewoon in de smaak van de aan wezigen. OEGSTGEFST Marten Toonder sr. geridderd De 80-jarige heer Marten Toonder sr., oud-gezagvoerder ter koopvaardij en mede-oprichter en commissaris van Marien Toonder Film N.V., is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. De versierselen behorende bij deze onderscheiding zijn de heer Toonder vanochtend in Amsterdam uitgereikt door de burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff. De heer Toon der, Groninger van geboorte, heeft zich na de oorlog in Oegstgeest gevestigd. Mar ten Toonder sr. monsterde reeds op 8-jarige leeftijd als scheepsjongen. Hij bezocht de Zeevaartschool in Delf zijl, later die te Rotterdam, waar hij zijn diploma van eerste stuurman bij de grote vaart behaalde, In 1915 werd VOORSCHOTEN Raadsvoorstellen Naar aanleiding van de kritiek op het goedkeuren van de plannen voor de bouw van een moderne bungalow aan de Leidseweg, in een tweetal raadsver gaderingen van dit jaar, is in de raad gevraagd te onderzoeken of een uitbrei ding van de welstandscommissie niet gewenst zou zyn. Eigenlijk bleek de ge hele raad voor een wyziging van deze commissie. De directeur van de Dienst van Open bare Werken, de heer C. Verhey, heeft nadien in een rapport over deze kwestie- tevens zyn ontslag aangeboden, omdat hij het ongewenst achtte, dat een lid van de welstandscommissie een afhan kelijke positie innam tegenover het gemeentebestuur. B. en W. hebben, met begrip voor dit standpunt, gemeend de heer Verhey niet uit de welstandscommissie te moeten ontslaan, maar zij willen hem toch in een' andere positie plaatsen. Zij stellen de raad daarom voor de heer Verhey als a'dviseur van deze commissie te behou den. Dan kan de heer Verhey aan de beraadslagingen van de commissie deel nemen, wat van belang is voor het door hem aan B. en W. uit te brengen bouw technisch rapport. Daardoor wordt het toch noodzakelijk een nieuwe welstandsdeskundige te be noemen, naast ir. A. Thunnissen. De wethouder van Openbare Werken zal in de toekomst uit bestuurlijke overwegin gen, het voorzitterschap van de commis sie op zich nemen. B. en W. vragen de raad goedkeuring voor deze plannen, waarbij zij opmer ken, dat voor honoraria een bedrag van f2080,nodig zal zijn. De heer Verhey genoot geen honorarium, de leden van de commissie zullen dus f 1040.per jaar ontvangen. De opbrengst van de legesgelden be droeg in het laatste jaar slechts f 1750. Toch willen B. en W. de legeskosten niet verhogen, omdat de bouwleges in Voorschoten reeds vry hoog zyn. De M'hala Panzi Postgroep West te Wassenaar is een padvindergroep voor invalide en langdurig zieke jongens, die de gehele provincie Zuid-Holland be strijkt. Het contact met de leden wordt door de leiders per post onderhouden en eens in de 34 weken komt men by een. Deze groep wil in Voorschoten een troephuis bouwen. B. en W. stellen de raad voor een terrein gelegen achter Nieuw-Voor dorp beschikbaar te stellen, en zolang dit terrein nog niet bereik baar is een perceel grond by de Prof. Boerhaaveweg. Men denkt daar een demontabele dubbelwandige houten keet van 18 x 8 meter neer te zetten. Als het troephuis niet als zodanig in gebruik is kan het door derden (bijv. plaatselijke verenigin gen) worden gehuurd. B. en W. stellen bovendien voor een lening groot f 11.000.tegen 2% af te lossen in 15 jaar, beschikbaar te stel len. Wel overwegen zij de gemeenten, waaruit deze padvinders afkomstig zyn, een bijdrage a fonds perdu van bijv. f 200.te vragen, om de kosten voor de groep tot ongeveer de helft te kunnen verminderen. Opnieuw komt het voorstel tot recon structie van het Oranjeplein en -plant soen aan de orde. B. en W. hebben het gezien de discussies in de vorige verga dering en een adres van, de bewoners enigszins gewijzigd. Zij stellen n.l. voor het geprojecteerde parkeerterreintje 2 meter diep te maken. Er komt dan toch nog parkeerruimte voor 9 auto's. Opnieuw heeft de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten een vaste geld lening aangeboden, nu van f 151.000. Koers 99% looptijd 30 jaar, rente WARMOND Jaarvergadering „Warmunda" met vele verkiezingen De Voetbalvereniging „Warmunda" hield in Hotel „De Stad Rome" haar al gemene ledenvergadering. De voorzit ter. de heer C. de Vroomen, herdacht wijlen de heer C. Koppers, die vele ja ren lid is geweest van de vereniging. Spreker had veel waardering voor de resultaten, die in het afgelopen seizoen werden bereikt. De heer v. Stijn werd dank gebracht voor het vele werk. dat hij voor de voetbaltoto heeft verricht. De leden die geheel belangeloos het sportveld hebben onderhouden, werden eveneens bedankt. Over het bezoek aan VARIA Dominees aan de werkbank Zij, die volgend jaar een bezoek bren gen aan Birmingham zullen waar schijnlijk verbaasd zijn wanneer zij be merken, dat de busconducteur een do minee is. En in fabrieken is het heel goed mogelyk, dat de werkman aan de machine een man is die in het week einde een ronde witte boord draagt, zo als in Engeland onder dominees gebrui kelijk. Dit alles maakt onderdeel uit van een opleidingsplan voor het ambt van predikant. Dit plan is het gevolg van een idee van de bisschop van Bir mingham dr. J. W. Wilson, en het re sultaat is dat volgend jaar Pasen acht studenten zich bij een parochie in Bir mingham zullen meldeai met hun over alls in een koffer en hun zwarte kle ding en gebedenboeken in de andere. Overdag zullen zij gewone banen heb ben en des avonds zullen zij him erva ringen uitwisselen met Ronald Gordon, een 32-jarige vrijgezel, die onlangs ont slag heeft genomen als lid van de staf van Cuddesdon Theological College, Ox ford, om de leiding van dit pioniers werk op zich te nemen. Gedurende de weekeinden zullen zij deelnemen aan parochiewerk. Het blad Birmingham Christian News heeft geschreven: „De predikanten moeten de werkelijke no den van mensen in een industriële ge meenschap leren kennen. Vóór de kerk kan onderwijzen, moet zij eerst leren". Indien het plan slaagt zullen er meer studenten worden aangenomen. hij benoemd tot gezagvoerder bij Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij. N.V. te Rotterdam, die hij tot het einde van zijn loopbaan trouw bleef. Burgemeester Du Boeuff noemde de onderscheidene een man van grote energie, die zich met eigen kracht en middelen een loopbaan heeft opge bouwd. Hij memoreerde dat de heer Toonder in zijn jeugd zijn eigen studie heeft gefinancierd en zich ook in oor logstijd voor de Nederlandse koop vaardij verdienstelijk heeft gemaakt. De heer Toonder behoort tot de steeds kliner wordende groep van zeelieden, die nog op zeilschepen hebben gevaren. Hij schreef enkele jaren geleden een boek getiteld „Klei en zout water", waarin h(j zyn geboorteplaats en zijn jeugd in Warffum (Gr.) beschreef. OPBRENGST KLAPROOSCOLLECTE Het oorlogsgravencomité te Oegsteest deelt mee, dat de Klaprooscollecte f. 760,02 heeft opgebracht. iuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Katwijkse kapitein in Panama gehuldigd Onder onze aandacht kwam een exemplaar van het te Pana ma verschijnend dagblad Star and Herald van 9 oktober j.l., waar op de frontpagina een foto voorkomt van de Katwijkse kustvaarder MathildeDe ma ritieme directeur van het Pana makanaal bood hem een inge lijst certificaat aan in verband met het feit dat de kustvaarder „Mathilde" in het tijdsverloop van 12 maanden alle records ge slagen had in het aantal malen passeren van het kanaal. Kapi tein De Jong vervoert nu al bijna ll/z jaar bananen van ha vens aan de Atlantische Oceaan naar plaatsen aan de oostkust. De „Mathilde" moet hoog nodig eens gekalefaterd worden en be vindt zich nu op de terugreis naar Rotterdam. Uit een nadere omschrijving blijkt, dat in de betreffende pe riode van 12 maanden het schip niet minder dan 44 maal het Panamakanaal passeerde. Het is verheugend, dat juist een Hollandse rederij en in het bijzonder een Katwijkse gezag voerder deze onderscheiding te beurt is gevallen, waarmede de goede naam van onze handels vaart is gebaat. de training was spreker niet te spreken. De penningmeester had een batig saldo. De nieuwe kascommissie bestaat uit de heren H. Zwaan, H. v. Winsen, en J. Hulst. De heren v. d. Zalm, prof. Stie- ger en C. de Vroomen werden herkozen in de commissie van beroep. In de straf- commissie hebben zitting de heren Th. Weyers, F. Walraven en C. de Vroomen. De heren J. v. Bladel. A. v. Hulst en Duinhoven vormen weer de elftalcom missie. BU de bestuursverkiezingen wer den de heren v. Elburg en v. Vliet her kozen. In de plaats van de heer F. Sla ger, die niet herkiesbaar was, werd de heer L. v. Noort jr. gekozen. De voor zitter dankte de heer Slager voor het vele werk dat hij in dienst van de ver eniging heeft gedaan. WASSENAAR St. Maartensoptocht in Nieuw-Wassenaar Traditiegetrouw organiseerde de Buurt vereniging Nieuw-Wassenaar voor de kinderen van de leden een St.-Maar- tensoptocht met lampions. Voor zelfge maakte lampions waren weer vele aar dige prijzen uitgeloofd. In de gang van de openbare school passeerden de deel- nemertjes een voor een een uit enkele dames bestaande jury. Daarna werd, voorafgegaan door de drumband van de Chr. Gymnastiekvereniging „Irene", een mars gemaakt door de buurtschap. In de snel vallende duisternis leverde de stoet van vele tientallen lampions een aardige aanblik. TOen de stoet weer terug gekeerd was bij de school, maakte de voorzitter van de vereniging, ir. J. Steen huis de uitslag van de beoordeling door de jury bekend en werden de prijzen uitgereikt. Alle kinderen kregen boven dien een stuk kantkoek. De mooiste lampions naar het oordeel der jury waren: het huisje van Hans en Grietje van Patricia Brücher, een St.- Nicolaas van Nelly Gorter, het vliegtuig van Pim.Nolet en Joost Peek, de auto van Willem Albert Peynenburg, de mijter van St.-Maarten van John Boot en verder uitgeholde en aangeklede knol len van Jan Dekker, Ariaan Everts, Wijnanda Nieuwenhuizen en Karei Hoogeweegen. Prins Bernhard naar Wenen Prins Bernhard is vandaag naar We nen vertrokken om het congres van de „Europese Stichting voor Cultuur" bij te wonen. De Prins is voorzitter van de stichting. Hij zal het congres morgen openen en zaterdag de Erasmuspryzen uitreiken. Elisabeth Andersen getrouwd Te Wassenaar is. aldus de „Tel" de actrice Elisabeth Andersen verbonden aan de Haagse Comedie in het huwelyk getreden met de heer H. S. Nauta, die te Groningen studeerde en enkele maanden geleden zijn artsexamen deed te Rotterdam. De heer Nauta is de oud ste zoon van mr. H. J. H. Nauta. die burgemeester is geweest van tlaren (Gr.) en naderhand rechter was in de arrondissementsrechtbank in den Haag en thans als zodanig werkzaam is te Middelburg. Nog geen overeenstemming in de zuivelindustrie Tijdens de te Den Haag gehouden besprekingen tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties in de zuivelin dustrie over de verbetering van de lo nen en andere arbeidsvoorwaarden, is nog geen overeenstemming bereikt. Van werkgeverszijde werd uiteengezet, dat slechts een loonsverhoging mogelijk zou zijn van 5% piet ingang van 1 de cember a.s. De werknemers handhaaf den hun looneis en 6%. Van werknemerskant is 3 weken tyd gevraagd voor het maken van nieuwe becijferingen. De werkgevers staan op het standpunt, dat door deze gang van zaken het vlot verloop van de bespre kingen in het georganiseerd overleg nodeloos wordt vertraagd. BEURSOVERZICHT Internationals vast Amsterdam, 18 november. Bij kalme handel vertoonden de in ternationale waarden vanmiddag een vaste tendentie. De markt werd gun stig beïnvloed door Wall Street, waar de flauwe stemming van maandag zich gisteren niet verder voortzette. Het te gendeel was eerder waar, want de staal- aandelen gaven een heel goed hersrel te zien. Van de Nederlandse aandelen noteerden Kon. Olies in New York een achtste dollar hoger, doch KLM verloor verder terrein. Docwdat de Westduitse beurzen vandaag wegens „Buss- und Beth-tag" gesloten bleven, ging er ui Amsterdam niet veel om. Aandelen Phi lips ontmoetten wat belangstelling voor Zwitserse rekening. De elektronische waarden liggen in Wall Street vast; 1it was voor de beroepshandel het teken een kansje te wagen. De prijs van 689 lag bijna 6 punten boven de slotnote- ring van gisteren. Ook Unilever liet zich, op lokale vraag, goed gelden bij een prijs van 689. Voor de margarine- certificaten bedroeg de koerswinst, ver geleken bij gisteren, ruim 5 punten. Aku trok aan tot 389 op aankopen voor Parijs. Kon. Olies steeg van f. 154.10 tot f. 154 4 0 op vraag van Londen. De slot- koers van gisteren was f. 154. De scheepvaarten konden zich nau welijks handhaven. De Staatsfondsen- markt gaf mrendels hoger koersen te zien. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 november. Londen 10.58%—10.59%; New York 3.77H—3.77A; Montreal 396%—3.97; Parijs 76.95—77.05; Brussel 7-55%— 7.55%Frankfort 90.5690.61; Stock holm 72.92—72.97; Zürich 87.01%— 87.06%; Milaan 60.85%—60.90%; Kopen hagen 54.76%—54.81%; Oslo 52.91%— 52.96; Wenen 14.5814.59; Lissabon 13.20—13-21 y2. Beurs van Amsterdam Woensdag 18 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100A 100% Ned '59 4% 100 100A Ned '59 4% 98 98 AGB Ned. '53 3% 94y4 94% Grootboek obl. 3% 77 Ned '47 3% (3) 91%GB 91% Ned *51 3% 94% *ïed '53 (3%) 93f? 93fi Ned '56 3% 93fi 93H Ned '48 3% 87% 87% Ned '54 3% 87% 87% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned. '55 II 3% 91 90% Ned '37 3 89% 89 Dollarlng '47 3 90%GB 90%GB Investeringscert 3 96%GB 96% Ned. 62-64 3 97H 97% Indië '37 A 3 92 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned W.B 6% 109%GB 109%GB ACTIEVE AANDFI.EN Clt. Handl. en Ind B 41% 42GB Nat Handelsbank 157 156% Ned Handelmij. 232% 234% Amst. Rubber 108% 108GB H.VA144% 145 Senembah 611GB 611GB A.K.U 383% 388% Berkel's Patent (v.) 270 272GB Calvé Delft cert 696 700 Deli My en (Ver.) ..171.50GB 171.90 Kon Pap v Gelder 246 246 Hoogovens cert 710GB 708GB Müller en Co N.B 370 374GB Ned Kabelfabr 401GB 403GB Philips 684 689 Philips pref241 241% Unilever 692% 696% Wilton Feyenoord 200 202 Biliton 2de r 335 334% Dordtse Olie gew 695% 694% Kon Olie (f20.—) 156 156 idem (50 A f 20.— 154 154 30 Holl Amer lyn 157 156% Java China Paket 142% 142 KLM jio 110 Kon Ned Stmv Mij lfi4 irai-ot Kon Paket MU 130 Stoomvaart Mij Ned 1fioiA Nievelt Goudr eert {351? {Sf v Ommeren cert 245GL "42GT Kon Rott Lloyd ,1™ ui Ned Scheepv Unie j37^ 137% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3.. 93% Idem '48 (3%) 94 94 R'dam '52-1 (4%) 98L 96% Idem *37 I-II1 (3%) 94% Z.-Holland '56 (4y4) 98% 88%L Bank N. G '58 (5%) 103% id. NWB '52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% Adam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% 82% 80% 90%L 81% 80 B 80 88% 90% 89 99% 92% 96 97 82% 80% 90% 88% 92 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 213 213 Amst. Bank 318 320 H3.U eert 255% 255% Rott. Bank 280% 280% Twentsche Bank 252 252 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 398% 399 Borsumij 68% 68 K. N Ed.met A-AA 94 Idem pret wd 34a Electrolasmy 160% 344 Kon Ned Grofsm 162 170B dol] Constructie 447 447 ing bur v Bouwnyv _o0 277 Lnternatio148% 149 Int. Kunststof! Ind. 64 64% Leidse Wolsplnnery 370 370% Rott. Droogdok Mij 600 595L Sikken's Lakfabr 645 645 Ver Touwfabrieken 293 294 Walvisvaart 120% 120% Wernink s Betonm 160 160 Van Wfjk Textiel 96 %B Zaalberg 135 136% Spoorwegen Deli Spoorweg My 7%B 7L Amerik tondsen Canadian Pacific R 25 25 Intern Nickel 97% 98% Anaconda 63 63 A Bethlehem Stee] 51% 52% Cities Service 47% 48% General Motors 51A 52% Kennecott 91% 92% b steel 69 70% Shell Oil 71% 72% Union Pacific 28H 29% Un. States Steel 92y4 95

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7