Morgen... UVS-vergadering struikelde over voorgesteld royement VVU-praeses ARCH IV Neutrale commissie zal gang van zaken gaan onderzoeken Nog witter. stralend wit... Sparta - IFK in Bremen JHR. MR. FEITH: GEEN WOORD OVER DE VOETBALTOTO WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 Affaire Gebr. Heymans tv eer voor voetlicht Mislukte poging (Van onze sportredacteur) De oren van de LFC-gebroeders Henk en Aat Heymans zullen gisteravond wel getuit hebben. Hun namen zijn namelijk op de alge mene ledenvergadering van UVS in de stampvolle Burchtzaal nogal eens genoemd. De bekende affaire, waarbij in het begin van het vorig seizoen de gebroeders Heymans en het UVS-lid P. Krekelaar betrok ken waren en welke kwestie men na het uitdelen van straffen door de KNVB als afgedaan meende te mogen beschouwen, heeft de gemoe deren op deze UVS-vergadering dermate verhit, dat voorzitter Wondergem de bijeenkomst heeft moeten schorsen. Men was toen pas bij punt 4: ingekomen stukken. Aanleiding was een voorstel van het bestuur om de voorzitter van de suppor tersvereniging „Vrienden van UVS", de heer P. Krekelaar, als lid te royeren. Naast deze actie van het bestuur was er tevens een schrijven, ondertekend door een aantal leden, binnengekomen, dat dezelfde maatregel beoogde. De heer Wondergem prees de grote werklust van de heer Krekelaar, die de vereniging UVS vele financiële voor deeltjes heeft bezorgd. Er was echter een kwestie over de uitvoering der regle menten tussen de heer Krekelaar en het UVS-bestuur gerezen, die zo hoog was gelopen, dat volgens de heer Wonder gem de belangen van de vereniging geschaad werden. Het voorstel tot royement, ingediend door een aantal leden, werd toegelicht door de heer W. van Weizen, die in scherpe bewoordingen de handelingen van de heer Krekelaar inzake de affaire Gebroeders Heymans veroordeelde. De heer Krekelaar kreeg vervolgens gelegenheid zich te verdedigen. Daarbij uitte de VVU-voorzitter enkele zware be schuldigingen aan het aares van enkele UVS-bestuurders, die zowel op organisa torisch terrein lagen als op dat van de zaak-Heymans. De heer Krekelaar deelde tenslotte mede, dat §tls zijn royement een feit zou worden, hij zich tot de KNVB zou wen den met het verzoek het onderzoek in de zaak van de gebroeders Heymans te her openen. De impasse, waarin UVS mede door deze vergadering is geraakt, zal dus voortduren tot de commissie uitspraak heeft gedaan. Dan pas zal een leden vergadering zich kunnen uitspreken over het voorgestelde royement van de heer Krekelaar. Koeperman-Van Dijk opnieuw remise De tweede wedstrijd van de twee kamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de Rus Koeperman (ti telhouder) en onze landgenoot ir. Van Djjk, die te Kiev is gespeeld, is even eens in remise geëindigd. De stand na twee partijen is: 22. De met wit spelende Rus lanceerde een hevige aanval door het centrum. Onze landgenoot ontworstelde zich ech ter aan de druk en gaf geen terrein prijs. Er volgde een korte periode waar in de stellingen zeer ingewikkeld waren. Beide spelers geraakten dan ook in tijdnood. Plotseling kreeg Koeperman enig positioneel voordeel bij een afruil. In het eindspel was hij echter niet ac curaat genoeg. Na 64 zetten kwamen de spelers remise overeen. De heer Wondergem trachtte vervol gens het voorstel tot royement van de heer Krekelaar in stemming te brengen. Deze poging mislukte, omdat verschil lende leden zich niet met de gang van zaken verenigen konden. Zij eisten van het bestuur antwoord op de door de heer Krekelaar geuite beschuldigingen. De heer Wondergem stelde daarna voor de vergadering te schorsen om het bestuur de gelegenheid te geven de za ken in een besloten vergadering te on derzoeken. Doch ook daarmee ging de ledenvergadering niet akkoord. Een be stuursvoorstel om een onpartijdige com missie van onderzoek te benoemen een drietal personen van buiten de ver eniging UVS zal hiervoor worden aan gezocht werd tenslotte geaccepteerd, zy het ook na enig protest. Moeilijkheden De moeilijkheden waren onmiddellijk na opening van de vergadering begon nen. Een aantal leden was van mening, dat het bestuur met het verschuiven van de vergaderdatum (van maandag naar dinsdag) in strijd met het reglement had gehandeld. Dit reglement bepaalt, dat een vergadering minstens tien dagen te voren dient te worden uitgeschreven. De heer Wondergem deelde mede, dat men de vergadering één dag had ver schoven omdat men, na het bedanken van enkele bestuurs- en commissieleden, een grote opkomst der leden verwachtte en men daarom naar een zaal in de stad had moeten uitzien. De aanvankelijke plaats van bijeenkomst, de kantine op het terrein, zou te klein zijn geweest. Aan de hand van de statuten stelde de heer Wondergem vast, dat de verga dering met het geven van dispensatie door de leden rechtsgeldigheid zou kun nen verkrijgen. De vergadering sprak zich met 102 tegen 11 stemmen drie blanco uit voor de zienswijze van het bestuur. Koninklijke onderscheiding voor mr. Bierenbroodspot Gistermiddag is te Schiedam in het Sportfondsenbad een receptie gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze instelling. Op deze receptie is het woord gevoerd door mr. K. Miedema, hoofd van de afdeling sportzaken van het Ministerie van O. K. en W. Deze deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de oud-directeur van het bad, mr. J. A. C. Bierenbroodspot. te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zulks omdat hij het aandurfde in 1934 het Sportfondsenbad, dat toen in nood verkeerde, opnieuw te gaan exploiteren. Tevens was mr. Bie renbroodspot de initiatiefnemer van het sportfondsenwezen in het algemeen. De beslissingswedstrijd voor een plaats in de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbeker tussen het Rotterdamse Sparta en de Zweedse club IFK (Götenburg) wordt op 25 november te Bremen gespeeld. De ontmoeting het is een lichtwedstryd zal door een Duitse scheidsrechter en Duitse grens rechters worden geleid. Volleybalcompetitie VVS schoot tekort tegen CSVD (Van onze volleybalmedewerker) Een volkomen gemis aan zelf vertrouwen is de oorzaak geweest van de nederlaag van VVS tegen het bepaald niet imponerende CSVD. VVS startte uitstekend. Met prima ser veren van vooral Nico van Duyn en een geruisloos lopende aanval namen de Leidse roodbroeken een 132 voor sprong. Er leek geen vuiltje aan de lucht want de Delftenaren hadden rot dat moment in het geheel geen tegen stand geboden. Dat deden zij echter pas bij de eerder genoemde stand. Duikend naar onmogelijke ballen en deze wer kelijk op verbluffende wijze reddend, kwam het team tot ongekende felheid. En met succes. VVS werd onzeker en ging fouten maken. Van 132 werd het 1313 gelijk. Van Duyn zorgde er daar na voor juist op tijd met twee uitstekende smashes, dat de eerste set nog op naam van zijn team kon wor den geschreven. CSVD, geïnspireerd door het wegwer ken van de grote achterstand in de lsre set, vocht als een^tijger en het was deze vechtlust iets wat bij VVS ver te zoeken wasdie de Delftenaren niet alleen de 2e maar ook de 3e en 4e set deden winnen (155, 157, 157). Wil VVS tot betere resultaten komen dan dienen Favier en zijn mannen zich allereerst een beter moreel aan te schaffen, de klasse is er wel. BILJARTEN Deelnemers kampioenschap ereklasse driebanden Voor de eindstrijd van het toernooi om het Nederlands kampioenschap ere klasse groot biljart driebanden, dat van 26 tot en met 29 november te Rotterdam wordt gehouden, hebben zich de volgen de spelers geklasseerd: J. Broekhuizen, Arnhem; M. J. Heins- man, Rotterdam; G. J. Lorist, Amster dam: C. van Oosterhout, Breda; H. Popeyus, Rotterdam, kampioen 1958/59; H. de RuUter, Waalwijk; J. H. Sweering, Amsterdam; L. G. J. Teegelaar, Rotter dam. Leidse Damvereniging In de 5e ronde van de hoofdklasse competitie van de L.D.D.B. zette LDV 1 zijn overwinningsreeks voort. Ditmaal moest NDV (Noordwyk) de punten in Leiden laten. De LDV-reserves leden hun eerste nederlaag. SS uit Hazerswoude leverde dit stoute stukje met slechts 9 man. De volledige uitslagen luiden: W. Heemskerk (LDV 1)—Th. Zwetsloot (NDV) 20; B. SlechtenhorstG. v, d. Wiel 1—1; N O.—'Th. Vink 0—2; J. H. v LeeuwenA. Turk 20; J. Dreef (res.) J. Varkevisser ires.) 20; W. J. Klein jr.N.O. 20: Th. UittenbogaardJ Passchier 20; A. SladekJ. Zuidhoek 2—0; P. v. d. Stel—G. v. d. Zwan 2—0; J. W. HuismanJ. v. d. Niet 11. Totaal 16—4. I. Teleng (LDV 2)J. Wortman (SS) 11; M. BrinksC. Kerkvliet 02; J. ZaalbergC. Slingerland 1—1; L. K. v. d. Vllst—N.O. 2—0: W. Kleljn sr.—Th. Wortman 02; J. C. KlerksG. Kerk vliet 0—2; P. v. Leeuwen—A. Stolwijk 02; B. P. M. LammensJ. Verdegaal SCHAKEN Slotsimultaanseance Keres De Russische grootmeester Paul Keres heeft gisteravond te Amsterdam zijn tournee door Nederland besloten met een simultaan-seance aan 28 borden. Hij won er 23 en speelde 5 remise, hetgeen neer kwam op een score van 91%. Roessel, die aan 23 borden speelde, won er 22 en ver loor één partij (score 96%). Tan won alle partijen (25), terwijl Withuis van 25 partijen er 24 won en één remise speelde (98%). Keres heeft in ons land in totaal 323 partijen gespeeld. Zijn gemiddelde score bedroeg 89%. De Belgische eredivisieploeg Stan dard Luik heeft gisteravond te Luik met 2—1 gewonnen van Dynamo Tiflis (Rusland). 02; J. M. E. MasurelP. Verdegaal 2—0; S. K. v. d. Wijngaard (res.)—J, Wesseling 0—2. Totaal 6—14. Kandidaat voor NSF-roorsilterssetel „Vraagt u mij wat u wilt, maar begin niet over de voetbal-toto, want dan zal ik in dit stadium elk antwoord schuldig blijven". Het was de inleiding van een gesprek met jhr. mr. A. Feith, burgemees ter van Voorburg en bestuurskan- didaat voor de functie van voor zitter van de Nederlandse Sport Federatie als opvolger van wijlen Karei J. J. Lotsy. „Trouwens" - jhr. Feith maakte een schouderophalend gebaar - „het zal toch moeilijk zijn om iets te vertellen. Het zal dan misschien zo zijn, dat ik na de ver gadering van 9 december inderdaad voorzitter van de NSF ben. maar ik kan toch echt niet zeggen, langs welke be paalde lijnen ik mijn taak zal uitvoeren. Ik heb de heer Lotsy gekend, zoals de meeste mensen hem hebben gekend zon der ooit nauw persoonlijk contact te hebben gehad. Ik weet dus absoluut niet hoe hij zich de taak van deze jonge fe deratie en van zichzelf als voorzitter voorstelde. Wist ik het wel, dan had ik een aanknopingspunt gehad. Ik zal nu gedurende de eerste tijd geheel moeten steunen op voortreffelijke werkers als dr. Van Zij 11 en de vice-voorzitter, de heer Van Houten, die mij hier voor de functie is komen polsen". Mr. Feith, in tegenstelling tot een vo rig bericht wel aangesloten by een poli tieke partij (de VVD) en met zijn 43 ja ren een van de jongste burgemeesters van de grote gemeenten, toonde zich nog steeds verbaasd over het feit dat men hem is komen vragen zyn kandidatuur te stellen. „Ik kan me alleen voorstellen, dat mén na de dood van de heer Lotsy heeft ge zegd. dat het goed zou zijn naar een voorzitter te zoeken, die geen lid is van een bepaalde bond, die dus geheel on partijdig en onbevangen tegenover alles komt te staan, een outsider dus min of meer. Ik kende niemand in de sport en niemand - dat dacht ik tenminste - kende mij. Jawel, ik heb wat gevoetbald in HVV en wat gecricket in HCC, maar toen ik water in mijn knie kreeg heeft niemand behalve ikzelf het staken van myn activiteit als een verlies gevoeld. Mijn enige verdienste is wellicht dat ik uit een sportief geslacht stam. Myn va der jhr. mr, Cees Feith was een groot man in HCC, oom Constant Feith had een groot aandeel in de HVV-historie en een andere oom, Jan Feith, heeft veel over de sport geschreven. Ik kan niet in hun schaduw staan". Burgemeester Feith vertelde ons dit met een vaag gebaar in de richting van de grote ramen van zijn gezellige kamer aan de smalle dorpse Heerenstraat alsof hij zich wilde verontschuldigingen voor zijn onbelangrijke sportieve verleden. MET GEESTDRIFT Maar ineens was het onzekere in zijn houding verdwenen toen hij met een jeugdig-enthousiaste blik zei: „Maar al heb ik dan geen ervaring in de grote sport en al weet ik nog niet precies hoe ik het allemaal zal gaan aanpakken, nu ik „ja" gezegd heb zal ik mij er - aan genomen dat ik gekozen wordt - boven op werpen, met grote geestdrift en met grote ernst. Ik leef er al helemaal in en Waterpolo-nieuws DKD 1 en Sleutelstad III waren gis teravond in de Overdekte eikaars tegen standers in een soms wat rommelige wedstrijd, reeds kort na de aanvang wer den verschillende doelpunten gescoord. De openingstreffer kwam van de hand van Max du Prie, die voor DKD 1—0 maakte. Na goed samenspel van Sleu telstad zorgde Jan Kenten voor de ge lijkmaker, 1l. Door twee goedgerichte schoten van Wim Heykoop liep DKD hierna uit tot 31. Cor Ouwerkerk bracht de partyen met een mooie boog- bal wel dichter bij elkaar, doch het was wederom Wim Heykoop, die de DKD- Ploeg een veiliger gevoel gaf door er 4—2 van te maken. Het ging er op lijken dat de rust met deze stand zou worden bereikt, doch juist voor het zover was scoorde Vlasveld en werd het nog 43. Even na de hervatting werd een Lei derdorper het water uitgezonden wegens ongeoorloofd aanvallen, maar de Sleu- telstadploeg wist hiervan niet direct ge bruik te maken en ontsnapte zelfs en kele malen aan groot gevaar. Eindelijk wist Veerman de stand op 44 te bren gen. DKD zette nu alles op alles, kon een corner nemen en het was Max du Prie die zijn ploeg weer aan de leiding bracht. 54. Even later moest opnieuw een DKD'er wegens ruw spel het water uit, doch voor de Leidenaars was de tijd tekort om hiervan nog gebruik te ma ken. Sleutelstad 2—AZC 1 (dames). Rietje Duffels opende de score voor de thuis club, maar deze voorsprong werd nog voor de rust door een treffer van de Alphense linksvoor teniet gedaan. Na de hervatting had Sleutelstad het beste van het spel en een 2de doelpunt van Rietje Duffels betekende een 21 over winning voor de Leidse dames. De wedstrijd Sleutelstad 2—AZC 1 (he ren) verviel door niet opkomen van de Alphense ploeg. Indiërs stonden onder zware druk India heeft communistisch-China gis teren beschuldigd van gebruikmaking van bedreigingen, druk en moeilijke le vensomstandigheden om verklaringen af te persen van de Indiase politieman nen die in oktober in Ladach gevangen waren genomen. In een officiële verklaring van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken aan de pers werd gezegd dat uit de eerste mededelingen van de vrijge laten gevangenen was gebleken dat zy van het tijdstip van hun gevangenne ming af, bloot hadden gestaan aan ver horen. De gevangenen waren gedwon gen te verklaren dat de Chinese troepen bij de botsing in Ladach geen mortieren en granaten hadden gebruikt zoals In dia had betoogd. Premier Nehroe verklaarde in het par lement dat ofschoon het Indiase leger de controle in het gehele grensgebied met Tibet had overgenomen, de grenspolitie nog in feite het toezicht uitoefent. Al leen enkele controleposten in Ladak staan onder daadwerkelijke controle van het leger. In het omstreden gebied van Bar? Hoti bevinden zich geen militai ren, zei Nerhoe. Jhr. mr. A. FEITH ik vind het heerlijk om er over te pra ten. Laat men echter vooral niet den ken, dat ik als burgemeester van een ge meente van 45.000 inwoners de taak in de sportfederatie als een soort hobby zie. Ik acht het een bijzonder serieuze taak, die ik dan ook zeer ernstig opvat. Ik zal nauw contact houden met de bonden en veel praten met mijn medewerkers om te zien hoe zy zyn, maar vooral om te laten zien hoe ik ben. Als voorzitter van de stichting Recreatie word ik regelmatig geconfronteerd met het probleem vrije tijdsbesteding en dan komt het altijd weer op de sport. En wanneer er straks inderdaad een vijfdaagse werkweek komt, dan zal de sport de grote stoot moeten opvangen. Dat betekent ook dat er zeer veel geld voor de sport zal moe ten komen. Maar als we over geld voor de sport gaan praten, komen we in één adem op de toto en ik heb al gezegd: aan dat onderwerp waag ik my voorlo pig niet". Advertentie PRODUKTIQtf <fèacIio~liï2Atr(k PLATENGESCHENKBONNEN ook by ons verkrijgbaar. OEGSTGEEST LEIDEN Geversstraat 39 - Diefsteeg 17 Tel. 26608 Tel. 24965 Minister Cals over landgoed De Hamert In het voorlopig verslag der Tweede Kamer van de begroting van O., K. en W. zyn nadere mededelingen gevraagd over eventueel gevoerde onderhandelin gen tot aankoop van het landgoed De Hamert in Limburg, dat onlangs in Duitse handen is overgegaan. Minister Cals antwoordde dat de natuurbescher mingsorganisatie stichting „Het Lim burgs Landschap" getracht heeft het landgoed aan te kopen. Van de zyde van het ministerie was reeds vóórdat het landgoed in veiling kwam een ruime subsidie ten behoeve van de eventuele aankoop toegezegd aan het „Limburgs Landschap", terwyl ook door Ged. Sta ten van Limburg een subsidie in uitzicht was gesteld. Tengevolge van de door de eigenaren gevolgde methode van ver koop, n.l. veiling by afslag kon niet wor den voorkomen, dat het landgoed ten slotte aan een andere gegadigde werd gegund. Over eventuele onderhandelin gen met de nieuwe eigenaren is de mi nister niets bekend. Mocht het echter alsnog mogelyk zyn het landgoed voor genoemde stichting te verwerven, dan is de minister alsnog bereid voor deze aan koop de verlening van een subsidie uit de daarvoor beschikbare middelen te overwegen, mits de koopprijs redelijk is te achten. Dezerzyds zullen geen ver dere stappen worden ondernomen, zo lang de Kroon niet heeft beslist op het door de tegenwoordige eigenaren inge stelde beroepen tegen het door de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnyver- heid gemaakte bezwaar tegen voorgeno men ontginningswerkzaamheden op het landgoed, aldus de minister. Vliegende „kop en schotel" binnenkort in produktie (Van onze Londense correspondent) De rechtstandige opstygende en zich over een dun luchtkussen vlak boven de grond of boven het water voortbe wegende Hovercraft, Engelands vliegen de „kop en schotel", waarmee in de af gelopen maanden druk werd geëxperi menteerd, zal binnenkort in produktie komen. Een aantal exemplaren van dit merkwaardige nieuwe vervoermiddel dat 30 tot 40 ton zal kunnen opheffen, zal in 1963 in gebruik kunnen worden ge nomen. Uit de gehele wereld bestaat voor de Hovercraft grote belangstelling, hetgeen het besluit om deze in serie te gaan bouwen heeft bevorderd. Postzegel-oorlog tussen Griekenland en Rusland Griekenland heeft aan de Russische ambassadeur in Athene een krachtig protest overhandigd tegen de uitgifte van een Russische postzegel ter ere van de zich in de gevangenis bevindende Griekse communistische journalist Ma- nolis Glezos. Het Griekse ministerie voor pers zaken heeft later bekendgemaakt, dat een speciale postzegel zal worden uitge geven ter gelegenheid van de derde ver jaardag van de Hongaarse opstand. Hierop zal „de martelaar voor de vry- heid, Imre Nagy", de voormalige Hon gaarse premier, die wegens zyn rol in de opstand is terechtgesteld, afgebeeld staan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5