W&Êt HEEM, V&ihulk Vertegenwoordiger MANNELIJK PERSONEEL 'van DER" OPEL REKORD BEKENDMAKING Dr. I. Hijmans-Tromp aanvaardde Leids lectoraat Italiaans HOUTBEWERKERS AANRIJGERS MONTEURS bakkersbediende DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN 'ZACHT-BROS' BESCHUIT I Spaar een plank-vol Verkade 'doorkijk-bussen... WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 De Nederlander door een Italiaanse bril Gistermiddag aanvaardde dr. Irene Hijmans—'Tromp het ambt van lector aan de Leidse Universiteit voor de Ita liaanse taal- en letterkunde met een openbare les over „De Nederlander door een Italiaanse bril". Dr. Hijmans leidde haar gehoor aan de hand van Italiaanse schrijvers door de eeuwen heen langs het beeld, dat de Italiaan zich van de Nederlander maakt. Zij nam daarbij als uitgangspunt de pe riode, waarin de belangstelling van de Italianen voor ons land begon te groei en, toen het zich een weg baande naar een zelfstandig bestaan in de zestiende eeuw. Deze belangstelling was van dien aard, dat de republiek Venetie reeds ge zanten naar de Nederlanden stuurt nog voordat de strijd om de zelfstandigheid ten einde is. In latere perioden zijn er talloze andere motieven geweest, die de Italianen ertoe brachten belangstelling voor ons land te tonen, zoals leergierig heid in de zeventiende eeuw en politieke motieven later. In deze openbare les paradeerden deugden en ondeugden van ons volk langs de toehoorders, die een aardige spiegel van onze volksaard voorgezet kregen. Algerijnse rebellen zoiulen met Parijs willen onderhandelen (Van onze Parijse correspondent) Alle berichten, die Parijs de laatste dagen uit Tunis bereiken, waar de Algerijnse nationalisten hun „voorlopige regering" hebben gevestigd, wijzen er steeds sterker op, dat het ogenblik van direct contact met generaal De Gaulle nu vermoedelijk niet zo heel lang meer op zich zal laten wachten, Het beginsel van een gesprek met de Franse regering over het einde van de Algerijnse oorlog, die nu al meer dan vijf jaren woedt, zou, volgens de meeste waarnemers in Tunis, in elk geval al zijn aan vaard. De vraag is thans vooral of men vóór dan wel na de debatten, die bij de Verenigde Naties in New York over Algerije binnen kort geopend zullen worden, de weg naar Parijs zal inslaan. Enkele Algerijnse leiders of ministers zijn van oordeel dat een aanbeveling van de V.N. aan beide partijen elkaar de hand bieden, een extra troef zou kunnen vormen in het Algerijnse spel. De Algerijnse premier Ferhat Abbas helt, en dat lijkt ons terecht, naar het tegengestelde standpunt over. Het Franse nationalisme zal ongetwijfeld nieuw voedsel worden toegediend, wanneer de indruk werd gewekt dat de onderhande lingen met de Algerijnen onder druk van het „buitenland" geopend werden. Gisteren is de advocaat van een der voornaamste rebellenleiders, Ben Bella, die in Franse gevangenschap verkeert, naar Tunis gevlogen om zich daar van de politieke situatie op de hoogte te stellen. Men meent, dat Bella een be slissend woord voor het verdere verloop zal kunnen spreken. Ben Bella wordt tot de meer gematigde elementen van de FLN gerekend. „Vuil" Gestapowerk Nieviand wil nog de rol spe len van de Duitse Gestapo-offi- cier, zo heeft George von Block, filmproduktieleider in Duitsland ervaren. Block zag zich gedwongen zijn eigen werk tijdelijk te staken en het uniform van de elite-garde van de SS aan te trekken, voor de film „Ik mik op de sterren", die in München gemaakt wordt. Deze film is gebaseerd op het leven van de in Duitsland gebo ren Amerikaanse raketdeskun- dige Wernher von Braun. Iedere acteur aan wie de rol van de SS-officier werd aange boden, antwoordde neen. De ac teurs waren van gevoelens, dat als zij de rol van een officier van de geheime politie zouden spelen die Von Braun arresteert, dit hun veel populariteit zou kosten. Tenslotte besloot Von Block het „vuile werk" zelf maar op te knappen. Hij komt in die rol goed uit de voeten, want hij heeft bij de Luftwaffe gediend en ziet er meer uit als een „jeune premier" dan als een produktie-expert. Curt Jurgens speelt de rol van Von Braun. Elf landen spreken over territoriale wateren Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag over het vooroverleg van de elf landen over de territoriale zee en de vis serijzones te Londen gezegd, dat dit overleg deel uitmaakt van een lange reeks gedachtenwisselingen. Déze con tacten zijn al zes maanden aan de gang, aldus de woordvoerder. De vertegenwoordigers van de elf lan den zijn dinsdag voor de tweede dag bij een geweest. Zoals gemeld, is van ge woonlijk welingelichte zijde vernomen, dat ernaar wordt gestreefd dat de elf landen, waaronder N e d er 1 a n d, in de kwestie van de territoriale zee en de vis serijzones op de a.s. zeerechtconferentie te Genèye eén lijn trekken. Nederland wordt op de conferentie vertegenwoordigd door mr. W. Riphagen, juridisch adviseur van het Departement van Buitenlandse Zaken. Wij zijn en blijven communisten, zegt premier Kroesjtsjef De Russische minister-president, Kroesjtsjef heeft in een dinsdagavond te Moskou gepubliceerde rede gezegd, dat hij een Russische fabriek heeft be zocht waar in een jaar tijds 250 raket ten met waterstof lading zijn gemaakt en dat de Sovjet-Unie bereid is al deze ra ketten in zee te gooien in het belang van de wereldvrede. De Russische premier zei dat het on juist is dat de regering te Moskou haar politiek heeft veranderd en dat het daar door besprekingen tussen Oost en West gemakkelijker zijn geworden, zoals door sommigen in het Westen wordt gezegd. „Wij zijn communisten, wij leven als communisten en wij zullen voorwaarts blijven gaan als communisten" aldus Kroesjtsjef. Hij merkte voorts op dat de ontspan ning in de internationale betrekkingen kennelijk ook in de toekomst nog zal doorgaan. De Sovjet-Unie, zo voegde hij eraan toe, beschikt over zoveel raketten met atoom- en watei*stoflading, dat zij, in dien men haar aanvalt, alle eventuele tegenstanders van de aardbodem kan wegvagen. „Maar wij zijn bereid deze bewapening dadelijk te vernietigen, in dien andere lanaen ons voorbeeld vol gen", riep hij uit. De Russische vice-premier, Mikojan, die gisteren uit Moskou naar Mexico is vertrokken .heeft tijdens de tussenlan ding op het vliegveld Keflavik op IJs land verklaard, dat de Sovjet-Unie niet van plan is van de maan een militaire basis te maken. „Wij geven er de voor keur aan van de maan een toeristen oord te maken", zo voegde hij eraan toe. Zolang het Russische ontwapenings plan niet aanvaard is, zou de Sovjet- Unie het tijdstip van de lancering van een mens naar de maan als militair ge heim beschouwen. Hongaarse collectivisatie wordt snel uitgebreid Volgens het Hongaax-se communisti sche partij-orgaan „Nepszabadsag" staat de Hongaarse regering op het punt een nieuwe campagne te beginnen voor het collectiviseren van de particuliere boe ren, die op het ogenblik iets minder dan de helft van de totale landbouwgron den in het land bewerken. In het afgelopen voorjaar werd reeds een intensieve campagne gevoerd, welke ertoe heeft geleid dat het areaal dat collectief wordt bewerkt, toegenomen is van 14.6 procent tot 36.6 procent van de bebouwbare grond. Bovendien wordt nog 14 procent van het totaal ingenomen door staatsboerderijen. Bij deze gelegen heid trokken 500, daartoe door het cen traal comité van de communistische partij aangewezen politieke agitators over het platteland in een poging om de collectivisatie van de landbouw op te voeren boven het peil, dat door het re gime van Hongarije's „kleine Stalin", Matyas Rakosi, die later in ongenade viel. werd bereikt. Tijdens de opstand van 1956 hebben duizenden boeren de landbouwcoöpei-a- ties verlaten. „Nepszabadsag" meldt, dat tijdens een kortgeleden gehouden vergadering van het centrale comité der communistische partij werd vastgesteld, dat de tijd rijp is voor een nieuwe belangrijke stap in het komende economisch jaar om de coöperatieve beweging op landbouwge- Vossen op Groenland waren van hondsdolheid oorzaak Vorig jaar zijn in Groenland vierhon- derd honden overleden of ter dood ge bracht tengevolge van hondsdolheid, en omdat honden in Groenland gewaar deerde helpers zijn werd een onderzoek ingesteld, dat verrassende conclusies opleverde. De oorzaak ligt bij de vossen, die gedegenereerd zijn. Te Thule en Söndre Strömfjord zijn grote bases van de Amerikaanse lucht macht gevestigd. In de loop der jaren ontdekten de vossen, dat het keuken afval van deze bases smakelijk en over vloedig was. Steeds meer trok de vos- senbevolking samen rondom de Ameri kaanse bases. De vossen werden lui en raakten iets van hun streken kwijt. Ze werden laks, omdat er toch eten ge noeg was. Zelfs de zwakste vossen kon den zich in leven houden, met als ge volg, dat het ras sterk degenereerde. Er ontstond inteelt en dit proces greep steeds verder om zich heen. Er ontston den allerlei epidemieën, waarvan honds dolheid er een is. Het bestuur van Groenland heeft nu als eerste maatregel dertig kilometer hondeketting naar Groenland laten ko men, om de honden vast te leggen. En met de Amerikaanse autoriteiten werd overeenstemming verkregen dat het keukenafval van alle keukens op Groenland in het vervolg verbrand wordt. Daarmee zal de natuur zijn rechten weer terugkrijgen, en de strijd om het bestaan in de vossenwereld er weer een zijn van „survival of the fit test". Er zijn Amerikanen die het jammer vinden, want velen hielden vossen als huisdieren, omdat ze uit de hand eten. En op Groenland is het leven eentonig en dergelijke variaties in het dagelijks bestaan liggen er allerminst opge scheept Versnelde ruimteverkenning De jaarlijkse conferentie van parle- mentsleden uit de NAVO-landen die thans in Washington wordt gehouden, heeft gisteren met algemene stemmen de NAVO-raad aanbevolen het program van de vijftien landen tot verkenning van de ruimte door middel van kunst manen te versnellen. Ook heeft de con ferentie aanbevolen dat het hoofdkwar tier van de NAVO binnenkort zal be sluiten tot oprichting van een perma nent instituut voor militaire studie en dat het aantal studiebeurzen van de NAVO voor natuurwetenschappelijke studie belangrijk woi'dt uitgebreid. bied verder te ontwikkelen, zowel wat de organisatie daarvan als de consolidatie betreft. Versterking van de bestaande coöperaties wordt echter door het cen traal comité nog steeds als de voor naamste taak beschouwd. Het blad betoogt, dat de collectivisa tie door de landbouwers vrijwillig moet zijn! De voornaamste taak is de werken de boeren te winnen voor de gedachte van coöperatie en hen in te lichten om trent de voordelen van het bedrijven van landbouw op grote schaal, door te wij zen op de ervaringen in binnen- en bui tenland. (Het blad zwijgt wijselijk over de methoden, die gebruikt worden om de boeren over te halen: intimidatie, fi nanciële achteruitzetting en maatschap pelijke discriminatie. Red. L.D.) Eerste Kamer keurt noodwachten goed Over het voortduren van de toepas sing van de artikelen 8086 van de wet op de noodwachten voerden gisteren in de Eerste Kamer verschillende leden het woord. De minister van Binnenlandse Za ken, mr. E. H. Toxopeus, zeide met mr. Van Riel (VVD) van mening te zijn dat de BB niets met het dragen van wa penen te doen heeft. Er is geen sprake van afhankelijkheid van de hoofden van BB voor een noodwachtplichtige om toe stemming te krijgen vrijwillig tot de Nationale Reserve toe te treden, in strijd zou zijn met de grondwet. Inzake het inschakelen van vrijwillige Indonesië-gangei-s in de noodwacht zeide de minister, dat deze verdienste lijke vrijwilligers op een later tijdstip toch voor de militaire dienstplicht zou den zijn opgeroepen. Er is dus geen ver schil. De minister acht het samengaan van vrijwilligers en noodwachtplichtigen geen bezwaar. Willen de vrijwilligers niet blijven in blokken en wijken, dan staat het hun vrij te gaan. Voor het overige meent de minister dat maxi maal 4000 vrijwilligers zullen bedanken. Er wordt opgeroepen, wie nodig is. Wie niet opgeroepen wordt, kan vrijwillig dienstnemen. Het feit, dat de minister van Oorlog dienstplichtigen kan missen geeft de minister van Binnenlandse Zaken de overtuiging, dat deze mannen zonder bezwaar in de BB kunnen wor den opgenomen. Oud-Indonesië-gangers zullen alleen bij uiterste noodzaak worden opgeroe pen. Tot de heer Seegers (CPN) zeide hij, dat ook in Sovjet-Rusland een grote BB-organisatie bestaat en dat daar blijkbaar ook de situatie nog zodanig wordt beoordeeld, dat men meent deze BB niet te kunnen opdoeken. In dupliek zeide de minister, dat niet meer mensen op de BB-lijst zullen wor den geplaatst, dan strikt noodzakelijk is. Het wetsontwerp werd met aanteke ning van tegenstemmen der socialisti sche en communistische afgevaardigden z.h.st. aanvaard. De Eerste Kamer houdt op 1 decem ber haar volgende vei-gadering. Kotter gezonken: twee man verdronken Gisteravond omstreeks halfzes is op het IJsselmeer ten westen van Stave ren en ter hoogte van de Kreupel, de kotter WR 45, geladen met mosselen, tengevolge van de stormachtige wind volgelopen en gezonken, doordat de lenspomp weigerde zijn dienst te doen. Van de drie opvarenden zijn de schip per D. Wiegman, wonende te Hoorn nes. gemeente Wieringermeer en de 23-jarige K. Scheltens, verdronken. De 19-jarige T. Scheltens is door de veer boot, die de dienst onderhoudt tussen Enkhuizen en Staveren, opgepikt en meegenomen naar Staveren. Drie uur hebben de twee jongste be manningsleden in de mast, die nog bo ven water uitstak, doorgebi'acht. Het verdrinken van de oudste van de twee, op het moment dat de veerboot al bij het wrak was aangekomen, om hulp te bieden, moet dan ook geweten worden aan het feit, dat de man volkomen styf van de kou en uitgeput was. Hulp aan onderontwikkelde gebieden onvoldoende Dr. P. A. J. M. Steenkamp, directeur van de N.V. Uithoornse bacon- en con- servenfabriek, is op een in Hilversum gehouden ledenvergadering van de alge mene katholieke werkgeversorganisatie in de bisdommen Haarlem en Rotterdam als voorzitter gekozen. Hij volgt de heer E. A. Bartel uit Voorburg op, die 6'A jaar deze functie heeft bekleed. Op dezelfde vergadering werd de heer P. J. Spoorenberg uit Rotterdam tot erelid benoemd. Dr. J. de Staercke, lec tor aan de sociale school te Brussel, hield een referaat over de huidige eco nomische aspecten van de hulpverlening aan de onderontwikkelde gebieden. Er breekt langzamerhand, speciaal in de V.S., het inzicht door dat de huidige hulpverlening onvoldoende is. Met particuliere investeringen en de bilaterale hulp, aldus spreker lost men de huidige moeilijkheden niet op. Dr. de Staercke was van oordeel, dat dit probleem van groter omvang en drei ging is dan de spanningen tussen Oost en West. Acteur Frits Bouwmeester 74 jaar overleden (Speciale berichtgeving) Gisteren is op 74-jarige leeftijd de to neelspeler Frits Bouwmeester in het sanatorium Hooglaren, te Blaricum. waar hij al meer dan een jaar werd verpleegd, overleden. De heer Bouw meester werd op 31 oktober 1885 te Antwerpen geboren als zoon van Frits Bouwmeester sr. Zijn broer was de be kende acteur Louis Bouwmeester. Na de HBS, bezocht Frits jr. de to neelschool, waarna hij in 1904 zijn artis tieke loopbaan bij het Rotterdams To neel, begon. Achtereenvolgens kwam hij bij de gebr. Van Lier, Gustaaf Prot, Herman Heijermans, als Berend in „Op hoop van Zegen", Willem Royaards en het Schouwtoneel. Van 1933 tot 1938, was hij artistiek leider van het Nieuw Schouwtoneel. In latere jaren legde Bouwmeester zich meer en meer toe op voordrachtskunst. Ook speelde hij in enkele vroege Neder landse films. Na de tweede wereldoorlog maakte hij deel uit van de hoorspelkern van de Ned. Radio-Unie, terwijl hij tij dens het directeurschap van prof. dr. Jan Walch, spelleraar was aan de Am sterdamse Toneelschool. Zijn vrouw was de hoorspelactrice Dogi Rugani. Grote toeloop naar kweekscholen De toeloop van kandidaten voor de kweekschool was dit jaar zeer groot, deelt minister Cals van de Tweede Kamer mede. De eersteklassen van de eerste leer- kring telden vorig jaar 4684 en thans 5436 leerlingen. Ook tot de eersteklasse van de tweede leerkring zijn weder velen toegelaten, die in het bezit zijn van het einddiploma van een school voor V.H.M.O. Immers bedroeg het aan tal leerlingen van de tweedeklasse der eerste leerkring vorig jaar 3672, terwijl nu de eersteklasse der tweede leerkring 4561 leerlingen telt. Tengevolge van het een en ander is het totaal aantal kweekschoolleerlingen gestegen van 19.037 tot 21.059. 1* K L A Styp 2e hands AUTOMOBIELEN j AUTDMUBIELBEQ0ÜF ..RUNLANQ Dir. W.r.C. BOON 4 PAPENGRACHT 5* LEIDEN T,l 01710-20506 CHEVROLET met schuifdak 1957 CHEVROLET 1954 CHRYSLER Windsor de Luxe 1955 CHRYSLER New Yorker m. pick-up 1956 D.K.W'55 FIAT 500 Station 1955 FIAT 1100 1954 FORD Anglia '54 FORD Taunus 12M 1956 FORD Taunus 15M 1957 Alle wagens voorzien van kachel INRUIL - FINANCIERING - GARANTIE Alle merken nieuwe automobielen. Na 6 uur telefoon k 171031853 Verlofgangers speciale regeling. Wij vragen voor Leiden een flink en actief Wij zoeken iemand die uitstekend met cliënten kan omgaan en deze aan zich weet te binden. Wij denken o.a. aan iemand die b.v. in de bak kerswereld, de melkhandel, het kruideniersvak enz. wijken heeft weten te bouwen. Vereisten: Goed voorkomen, beslist van onbesproken gedrag, in staat een waarborg som te storten en een eenvoudige admini stratie te voeren. Voorwaarden in overleg te regelen. Goede sociale voorzieningen Leeftijd 2335 jaar. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen onder no. 30935 aan het bureau van dit blad. MERCEDES 220S 1956 4 OPELS Rekord '54/56/57 OPEL Olympia cabr. 1952 OPEL Caravan met gas '57 RENAULT Dauphine met schuifdak 1957 V.W. de Luxe '57 VOLKSWAGEN de Luxe met roldak 1954 OLDSMOBILE 88 4-drs hardtop m. schuifd. '56 heeft momenteel op diverse produktie-afdelingen plaats voor voor de afd. meubelmakerij voor de afd. galvano; voor de afdelingen spoelenfabricage, stofzuigermontage, enz. Ervaring in produktiewerk is gewenst, doch niet strikt nood zakelijk. Leeftijd tot 50 jaar. Mondelinge sollicitaties dagelijks van 916 uur en zaterdags van 912 uur aan het bedrijf, Maanweg 156, Den Haag (eindpunt buslijn 30 vanaf station Hollands Spoor). Bovendien kunt U zich tot en met 30 november 1959 iedere maandagavond van 78 uur melden op het Gewestelijk Arbeids bureau, Prinsegracht 63, Den Haag, waar wij U graag alle gewenste inlichtingen zullen verstrekken. Mocht U liever eerst schriftelijke inlichtingen ontvangen, schrijft U ons dan even een briefje met vermelding van de functie waarnaar Uw belang stelling uitgaat. 1955 te koop, prima onder houden. KANAALWEG 37, na half zeven. Gevraagd AANKOMENDE Fa. J. M. HOOGEVEEN, Geversstraat 49, Oegstgeest. Gevraagd een 2e KAPSTER en een leerling-KAPSTER TIMMERMANS, v. Zuylen van Nijeveltstr. 198 Wassenaar - Tel. 2370 (0 1751) Gemeente Warmond Het Hoofd van het gemeente bestuur van Warmond maakt bekënd, dat van 19 november 1959 af, gedurende vier we ken voor een ieder ter ge meente-secretarie ter inzage ligt een ontwerp tot partiële herziening van het uitbrei- dingsplan, regelende de be stemming in onderdelen van gronden, gelegen nabij huize „Leevliet" aldaar (partiële herziening 1959). Belanghebbenden kunnen ge durende genoemd tijdvak te gen bedoeld ontwerp bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. Warmond, 17 nov. 1959 Het hoofd van het gemeentebestuur voorn. L. VON FISENNE. VAN UER HEEM N.V. DÉN HAAG - UTRECHT ■C? O Spaar vooral ook een aantal „doorkijk"- bussen voor de volgende zomer: ideaal in caravan, boot of zomerhuisje. fraai plastic met rode, gele en crème deksels. Dit is de meest ideale voorraadbus van stevig plas. tic, waarvan U er niet één maareen heleboel zult willen hebben. Een plank-vol. En dat kan gemakkelijk, want U hebt maar 4 Verkade be schuitbonnen en 59 cent voor een bus nodig! Wat praktisch: Uw Verkade artikelen blijven vers Uw zout en suiker droogen in één oogopslag controleert U de stand van Uw voorraad. Dat Spaartsnel:Voor59ccnt en maar4 bonnen A *JV van de rol Verkade „Zacht-bros" beschuit geeft Uw leverancier U een plastic „doorkijk"-bus. BESCHUIT ZMl.d:l:l.ia

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13