Brugwachter Wijfje moet nog maar 2 jaar op de brug blijven staan Wetenschap en penoze getuigen in het proces .Veel waardering bij jubileum feestend Nieuwveen m Failliete handelaar uit Bagdad kreeg een half miljoen los Fabrieksschip in Woubrugge voor IJmuidense rederij Hervormde Synode over gesprek met Gereformeerde Kerk SCHEERAPPARATEN L M. VAN (LEEF Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 november 1959 Vierde blad no. 29902 Gistermiddag is de chef-brugwachter van de Kattebrug in Nieuw veen, de heer P. J. Wijfje in verband met het feit, dat hij veertig jaar het vaak opwindende beroep van brugwachter van de Kattebrug over het Aarkanaal heeft uitgeoefend, in café Lelieveld in aanwezigheid van zijn gezin door chefs en collega's van de Provinciale Waterstaat op hartelijke wijze gehuldigd. Uit de hartelijke toon waarop de verschil lende sprekers de heer Wijfje en de zijnen toespraken werd nog eens duidelijk onderstreept hoe deze plichtsgetrouwe figuur zowel bij de „Bazen" als de collega's gewaardeerd wordt. Een der eersten die de jubilaris toe- wrak was de heer De Ridder uit Al pen, de chef over het Aarkanaal. Hij •ad grote waardering voor de wijze ïaarop de heer Wijfje zich van zijn dichten heeft gekweten. Niet alleen ieeft hij zijn werk voor de provincie :p onnavolgbare wijze verricht, ook :eeft hij steeds klaargestaan om zijn aedemensen te dienen. De heer De Ridder bracht de jubi- ins naimens het gehele personeel :ank. Trots was de heer De Ridder er op, dat de heer Wijfje daags te ;oren in Den Haag was onderscheiden aet de zilveren medaille verbonden an de Orde van Oranje Nassau. Blijf op de brug De heer A. J. M. Deelman sprak als lureau-chef woorden van dank tot de »er Wijfje voor de wijze waarop deze «eds de belangen van de provincie leeft behartigd. Hij sprak daarbij de iens uit. dat de laatste twee jaar die le jubilaris nog scheiden van zijn pen den ook doorgebracht zullen worden un de Kattebrug. Hieruit spreekt ildus spreker de trouw van de brug wachter aan „zijn" brug. Namens de collega's sprak de heer P Blom die dank bracht voor de uit rende samenwerking en voor de 'ijze waarop de heer Wijfje altijd op ie bres stond voor anderen. Hij bood fen fraaie rooktafel met garnituur tan. Overleg visserijzones te Londen Ambtenaren uit elf landen waaronder Nederland, zijn maandag te Londen een uiedaagse conferentie begonnen waarop esproken wordt over harmonisering van «standpunten van deze landen over de ®vang van de territoriale zee en visse- Jjzones. Deze conferentie wordt gehou- «d met het oog op de zeerechtconfe- •Mtie van de Verenigde Naties die in «t voorjaar te Genève wordt gehouden. Van gewoonlijk welingelichte zijde te tónden is vernomen dat Groot-Brittan- ie landen heeft uitgenodigd die bereid Buden zyn samen stelling te nemen ^en de landen die aandringen op een tïserijzone van twaalf mijl waarbinnen Ween vissers uit de kuststaat mogen r-ssen. De besprekingen op de Londen- conferentie zijn gebaseerd op een tóierikaans voorstel. Dit voorstel behelst een territoriale zee in zes zeemijl en bovendien een visse- ^ne van zes zeemijl waarbinnen an- jere landen mogen vissen indien deze vijf jaar lang voor het sluiten van *n desbetreffende overeenkomst hebben ifdaan. Behalve door Nederland wordt aan dit toroverleg deelgenomen door België, de tóitse Bondsrepubliek, Frankrijk, Grie tmand, Groot-Brittannië, Italië, Por- s'al, Spanje, Turkije en de Verenigde toten. Ben woordvoerder van het Britse Mi serie van Buitenlandse Zaken heeft bandag niet willen zeggen waarom snmige landen wel en andere niet zijn genodigd. Schilders- en stukadoors- •erkzaamheden in de winter Evenals voorgaande jaren is ge bied, heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid voor tot a.s. winterseizoen een tijdvak hngewezen, waarbinnen de uitvoering ton schilders- en stukadoorswerk- oamheden aan het inwendige van toningen zal gelden als het aanbren gen van veroeteringen in de zin van to wet Grootboek Woningverbetering, todoeld tijdvak loopt van 16 novem- tor 1959 tot en met 12 maart 1960. vorenstaande houdt in, dat voor 'kosten. Verbonden aan bedoelde ;r«aamheden uiteraard voor zoveT 'z'jn uitgevoerd in woningen welke ■tor de toepassing van de Wet Groot st Woningverbetering vallen uit ging kan worden verzocht van de «net Grootboek gestorte gelden. Aanvragen dienen tijdig ingediend te ^en door middel van formulieren, die ®tls bij de gemeentesecretarieën ver ghaar zijn. Brugwachter Wijfje en zijn echt genote hebben kennelijk plezier in de huldigingdie hen werd bereid. (Foto Leidsch Dagblad) De heer De Groot uit Utrecht sprak vervolgens namens de Algemene Bond van Provinciale Ambtenaren in Neder land alsmede namens de Ambtenaren Centrale woorden van dank voor het geen de jubilaris in de afgelopen ja ren voor deze bond heeft gedaan. De heer K. M. van Buuren brug wachter te Leiden sprak als voorzit ter van de vereniging Eensgezindheid waarvan de heer Wijfje tal van ja ren de voorzittershamer met veel succes heeft gehanteerd. Daarna sprak burgemeester Kam- menga van Nieuwveen hartelijke woor den tot de heer en mevr. Wijfje, die hij als twee arbeidzame mensen heeft leren kennen. Vooral waardering had Nieuwveens burgervader voor de wijze waarop de heer Wijfje zijn taak heeft vervuld en toch ook de nodige aan dacht aan zijn grote gezin van 16 kin deren heeft kunnen besteden. Van harte feliciteerde spreker de heer Wijf je bij dit jubileum, alsmede voor de koninklijke onderschei ding. Tot slot sprak de jubilaris een wel gemeend dankwoord. WIE WURGDE MAGERE JOSJE? (Van onze Amsterdamse correspondent) Vijf dagen heeft de Amsterdamse rechtbank uitgetrokken om te trachten na te gaan, wat zich op die zondagmor gen van de elfde augustus 1957 tussen half zeven en acht uur precies heeft af gespeeld. Om half zeven stond Johanne Machelino Oudes, bijgenaamd „Magere Josje", oud 33 jaar, nog te praten met een vriendin. Om acht uur lag zij leven loos op de divan in' het piepkleine sous- terrain van de Oude Zijds Voorburgwal 83. Haar hals vertoonde blauwe plekken. Magere Josje was gewurgd. Ruim twee jaar heeft het geduurd, eer het proces tegen de vermoedelijke moor denaar kon beginnen. De Justitie heeft redenen om aan te nemen, dat Joop. de 42-jarige weduwnaar van Magere Josje, zijn vrouw van het leven heeft beroofd. Maar twee jaar lang heeft Joop ont kend, hartnekkig ontkend en lange tijd ontbrak het de recherche aan aanwijzin gen, die zyn schuld zouden kunnen be wijzen. Vanmorgen is Joop de rechtzaal bin nengeleid. Hij weet, dat de Officier van Justitie moeite heeft om de beschuldi gingen met bewijzen te staven en hij zal vechten voor zijn vrijheid. De officier, mr. J. F. Hartsuiker, hoopt het wettig en overtuigend bewijs te le veren aan de hand van niet minder dan 34 door hem gedagvaarde getuigen - on der wie vertegenwoordigers van weten schap zowel als van de penoze - bene vens enige voorwerpen, zoals een hand doek, een plukje haar en wat bloedvlek ken. De verdediger, mr. H. G. Th. Keu- ne. heeft ten gunste van de verdachte voorlopig twaalf getuigen gedagvaard. Grote belangstelling De zitting van de rechtbank staat on der presidium van mr. J. Coninck Lief- sting. De belangstelling van de onderwe reld voor deze zaak is by zonder groot. Immers, een half jaar voor de gruwelijke moord op Magere Josje werd Chinese Annie gewurgd, zonder dat de dader In Mïinchen en Neurenberg bemerkte men niets, in Rome liep hij tegen de lamp Zeer geraffineerde oplicliterstruc (Van onze correspondent in Bonn) Volgende maand zal te Mün- chen de dertigjarige Iraakse han delaar Abdoellah Salam Said uit het legendarische Bagdad terecht moeten staan, verdacht van het plegen van een zo mogelijk even legendarische oplichterij. Daarmee incasseerde hij in de Beierse hoofd stad niet minder dan 580.000 mark. in Rome zelfs 700.000 mark. Salam Said was het in Mosoel, Irak, niiet voor de wind gegaan. Hij was failliet en zocht tevergeefs naar mo gelijkheden om zijn financiële moei lijkheden uit de wereld te helpen. Met al het geld. dat hij nog in kas had. kocht hij tenslotte te Bagdad een kaartje bij een luchtvaartmaatschappij. Het geld reikte tot... München, niet verder. Salam Said vloog meteen weg en landde te München. waar hij zijn paspoort op vakkundige wijze verval ste. Zonder blikken of blozen stapte hij in de Beierse hoofdstad een bank binnen en vroeg op vriendelijke, maar besliste toon de directeur te spreken. En deze toonde hij zijn paspoort, waar in stond dat de Westduitse bankdirec teur te maken had met niemand min der dan sjeik Abdoellah al Mubark al Sabah van Koeweit, het oord. waar de olie vele sjeiks tot miljardairs zou hebben gemaakt! Salam Said zag dat ae directeur van de bank van zoveel gouden schijn zichtbaar onder de in druk kwam en eiste daarop meteen een bedrag van 5000 pond sterling, dat. zoals hij er minzaam aan toevoegde, van zijn rekening bij de British Bank of Middle East te Londen kon worden afgeschreven. Een telexbericht naar Londen bevestigde snel dat sjeik Ab doellah al Moebark. enz. enz. inderdaad een bankrekening bij genoemde Britse Bank had! De kleine koopman uit Bag dad en Mosoel kreeg 500 pond, ofwel 5800 mark. Even informeren Een paar dagen later ging Salam Said naar Neurenberg en bezocht daar het filiaal van de Münchense bank waar men hem zo goed had behan deld. Hij sprak hier op vriendelijke toon over grootse investeringsplannen in München. waar hij zo zei het koopmannetje in het centrum voor elf miljoen mark een stukje grond had gekocht. En hij dacht er nu over om Duitse en Tsjechische goederen naar het Midden-Oosten te exporteren. De slimme vos uit Bagdad en Mo soel wist evenwel niet hoeveel de ech te sjeik van Moebark uit Koeweit op zijn rekening bij de British Bank of Middle East in Londen had staan. Openlijk vroeg hij het Neurenbergse filiaal om daar „even" naar te infor meren. Neurenberg aarzelde evenmin en deelde na een telexbericht de „sjeik" mee, dat zijn rekening te Londen de aanzienlijke hoogte van 50.000 pond. een half miljoen gulden, aanwees. Sa lam Said aarzelde weer geen moment en eiste alle 50.000 pond, 584.000 mark. direct op. Hij moest er twee nieuwe koffers voor kopen om alle bankbil jetten in te kunnen proppen! Maar nóg was het Salam Said niet genoeg. Waar men in het oude Europa zó gemakkelijk geld kan krijgen, moet hij gedacht hebben, daar is nog wel meer te halen. Met de twee koffers vol bankbiljetten trok hij ijlings naar Italië, waar hij te Rome dezelfde truc herhaalde, met een rekening van de echte sjeik in een andere stad dan Londen. Men betaalde hem 60.000 pond waarna evenwel direct het bedrog uit kwam. De valse sjeik kon. vóór hij een pfennig van de honderdduizenden had uitgegeven, gearresteerd worden Midden-december zal hij voor deze uit zonderlijke gevallen van oplichting te München terecht moeten staan. ooit is gegrepen, Finse Hennie en Zwar te Truus werden in de afgelopen twee jaar vermoord, waarbij alleen de moor denaar van Finse Hennie is gearresteerd en veroordeeld. De „warme buurt" van Amsterdam heeft het niet begrepen op moorden. Zy wil rust. Wat gebeurde er op die beruchte mor gen tussen half zeven en acht uur? Joop zegt, dat hij tegen acht uur wak ker werd, zijn hondje heeft uitgelaten en bij zijn terugkeer in het sousterrain zyn vrouw dood aantrof. Hij waarschuw de Tante Miep, de 64-jarige kamerver huurster, en holde naar de politie in de Warmoestraat. Niets gehoord Tante Miep zegt, dat zij met een vriendin, Haarlemse Hennie in de kamer boven dat sousterrain geslapen heeft. Ze hebben niets gehoord. Politiedeskundi gen hebben uitgemaakt, dat Magere Jos je omstreeks zeven uur werd vermoord. Op het tijdstip dus, dat Joop gewoonlijk zijn hondje uitliet. „Ik heb mij die zon dag verslapen", zegt hij nu. De dader heeft nog getracht met een natte hand doek Josje bij te brengen, waarschijnlijk geschrokken van zijn eigen daad. Hij ge bruikte Josjes handdoek, die zij altijd achter haar nachtkastje bewaarde. De dader kende dus haar gewoonten. Er werden een bloesje met spatjes bloed gevonden, die niet van Josje af- afkomstig waren, en een plukje haar. Moet de rechtbank het met deze bewij zen doen? Of hebben de rechercheurs van het bureau Warmoestraat, A. C. Baantjes en J. W. Petersen, die de buurt kennen als hun broekzak en steeds met het onderzoek zijn voortgegaan, nieuwe aanwijzingen kunnen vinden? Dan is er nog een verklaring van een in Hilver sum wonende oud-Amsterdammer, die beweert gezien te hebben, dat een schreeuwende vrouw het genoemde sousterrain werd binnengetrokken en werd geslagen door een man, wiens sig nalement overeenkwam met dat van Joop. De laatste zat enige tijd in voor arrest, werd vrijgelaten, maar later weer gearresteerd. Heeft de politie nog meer bewijzen in handen gekregen? De rechtszitting zal het leren. Inwoner van Oegstgeest stond terecht CARNEGIEFONDS OPGELICHT Voor de rechtbank te Den Haag heeft een 40-jarige inwoner van Oegstgeest terechtgestaan, verdacht van oplich ting van het Carnegie Heldenfonds en van de Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen. Hij zou geheel of gedeeltelijk ten onrechte een onder scheiding en beloningen geaccepteerd hebben. De officier van Justitie, mr. Hillen, zei in zijn requisitoir, dat het oplichten van deze maatschappij, die werken in een sfeer van opofferingsgezindheid en mensenliefde, in ieder geval streng ge straft moet worden. Hy eiste een ge combineerde straf: een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van f. 300 of 30 dagen hechtenis. De inwoner van Oegstgeest heeft in de zomer van 1958 een jongetje van onge veer vier jaar uit het water van de Oude Vest te Leiden gehaald. Het kind is daarna door twee toevallig langs komende meisjes thuisgebracht Verdachte beweert geheel gekleed in het water te zijn gesprongen om het kind te redden en daarna kunstmatige ademhaling te hebben toegepast. Voor de aan zijn kleding opgelopen schade heeft het Carnegie Heldenfonds hem f. 33 uitgekeerd en hem voorts de zilve ren medaille verleend. De Maatschappij (Van onze Haagse redactie) De redery Medan-Batavia heeft bij de scheepswerf „De Dageraad" in Wou brugge een hektreiler besteld, die waarschijnlijk als fabrieksschip in de vaart zal worden gebracht. Het schip zal met een lengte van ruim vijftig meter de grootste moderne treiler van de Nederlandse vissersvloot worden. Het zal tevens de derde hektreiler voor Nederland worden. In Landsmeer zijn de eerste twee hektreilers in aanbouw voor de rederij Marezaten, die evenals de rederij Medan-Batavia in IJmuiden is gevestigd. Het ziet er naar uit, dat de hektreiler van de rederij Medan-Batavia het eerste fabrieksschip zal worden van de Neder landse vissersvloot. De plannen van de reder D.. Joh. Krijger met de verbou wing van een in Duitsland gekochte treiler gaan namelijk veel minder ver. Dit schip zal waarschijnlijk gaan fun geren als een drijvende vismeelfabriek terwijl het de bedoeling van de direc teur van de rederij Medan-Batavia, de heer D. Gouda, is om zijn treiler met een diepvriesruim en fileermachines uit te rusten, zo vernemen wij. De nieuwe treiler komt waarschijnlijk in augustus 1960 in de vaart. De heer D. Gouda heeft het visserij bedrijf al meer verbaasd met frisse initiatieven. Hij was onder meer de eerste reder, die treilers liet bouwen voor het vissen uitsluitend over stuur boord. Aan bakboordzijde werd deze treiler dichtgebouwd, hetgeen het com fort voor de bemanning zeer tan goede kwam. Daarnaast heeft de heer Gouda in snel tempo een zeer modern verwerkingsbe drijf voor visseryprodukten opgebouwd. Hij beschikt thans over een eigen koel huis, een vloot van drie moderne treilers, een bedrijf voor het diepvriezen van ge fileerde vis en een eigen ijsfabriek. RUSSISCH VLOOTBEZOEK AAN INDONESIË De Russische kruiser „Admiraal Siny- avin" en twee torpedoboten zijn gisteren te Tandjong Priok aangekomen voor een vriendschhpsbezoek aan Indonesië. De uitnodiging hiertoe was uitgegaan van de commandant van de Indonesi- Voortzetting der besprekingen gewenst De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren gesproken over het gesprek met de Geref. Kerken. Aanlei ding hiertoe was de brief, die de her- vormd-gereformeerde gesprekscommissie aan de generale synodes van beide ker ken heeft gericht. In deze brief schreef de commissie, dat in 1957 en 1958 vijf bijeenkomsten zijn gehouden, waarin gesproken werd over de dogmatische uitspraak van Assen 1926 en de hervormde leer aangaande de Heilige Schrift 1953. Ook is een confe rentie met dertig niet-theologen gehou den. Duidelijk werd, dat vooral over de aard en het functioneren van de belij denis in de kerk verschillend gedacht wordt, aldus de brief. De commissie stel de voor, haar van haar opdracht te ont heffen. Dr. H. Berkhof heeft ter vergadering dit stuk toegelicht. Sinds 1948 is de com missie bezig, zo zei hij. Het thema was: wat staat hereniging tussen de beide kerken in de weg? In 1952 en 1956 wer den rapporten ingediend. Steeds bleek, dat er verschil was bij de vraag naar de grenzen der kerk. In 1956 vroeg het rap port wederzijdse afvaardiging naar bei der synodes. Dit is door de gereformeer de synode van Leeuwarden afgewezen. De hervormde synode schreef daarna een brief aan de gereformeerde synode. Het probleem van het schriftgezag werd dieper bestudeerd. Maar hoe verrijkend toch bleven de besprekingen te theore tisch. Dat wij niet verder konden komen ligt daaraan, dat beide kerken sterk in beweging zijn, aldus spreker. Persoon lijk vond prof. Berkhof, dat de twee kerken nu maar samen moeten doorle ven. Er is wel degelyk geestelijke ge meenschap. Daarom stelde de commissie geregelde besprekingen der moderamina der beide kerken voor. Ook besprekingen op plaatselijk vlak zouden gewenst zijn. Spreker stelde voor beide suggesties over te nemen. GESPREK VOORTZETTEN! Bij de discussie pleitten diaken L. de Graaf en ds. J. Vermaas voor voortzet ting der besprekingen, terwijl ds. J. R. Wolfensberger vooral op de noodzaak van plaatselijk contact wees. Ds. M. A. Krop vond. dat beide kerken verant woordelijk zijn voor het reformatorisch karakter van ons volk. Dit zou ook in de discussie betrokken moeten worden. Een commissie, die de besprekingen op plaat selijk niveau handreiking geeft, zal z.i. toch nodig zijn. Ouderling J. de Waal zeide somber ge stemd te zijn over de mogelijkheden in de plaatselijke gemeenten. Ook ouder ling-kerkvoogd B. Doorn zei lang ge meend te hebben, dat contact erg moei lijk was, maar onder de jongeren lijken er weer mogelijkheden te komen. Dr. Berkhof beantwoordde de sprekers. Hij was het met de opmerkingen eens, dat het plaatselijk gesprek inderdaad Advertentie ideaal geschenk. Philips - Braun - Remington - Siemens Eigen service. vanaf f34.—. BOTERMARKT 25 TEL. 22669 tot het Redden van Drenkelingen keerde hem nog eens f. 150 uit. De vele in deze zaak gehoorde getui gen legden echter verklaringen af. waar uit bleek, dat verdachte niet doornat was en dus niet in het water kon zijn gesprongen. Het Carnegiefonds verleent alleen een medaille, wanneer met ge vaar van eigen leven een drenkeling is gered. Alleen verdachte's stiefdochter, die zyn kleding later thuis verzorgd heeft, verklaarde, dat ze al zyn kleren, tot zijn overhemd toe. te drogen heeft moeten hangen. Verdachte's raadsman mr. C. L. Wie- ringa uit Utrecht sprak over de vertrou wenspositie. die zijn cliënt by de Marine bekleedt. Dat de getuigenverkla ringen nogal tegenstrijdig waren, weet hy aan het feit, dat dit geval meer dan een jaar geleden is gebeurd. Aangezien een gevangenisstraf, in welke vorm dan ook. zijn cliënt veel schade zou berok kenen. bepleitte hy vrijspraak Uitspraak over veertien dagen. centraal moet worden geleid. Hij zou het door de gewone organen der kerk wil len laten doen. Het gesprek dient op de agenda van de verschillende vergaderin gen te staan. Hij deed de suggestie alle stukken over dit gesprek te bundelen. De conclusie uit deze besprekingen was, dat de synode de wens uitspreekt, dat het gesprek met het oog op de her eniging dient voort te gaan. De vorm, waarin zij zich dit voorstelt, zal binnen kort door een schrijven van het mode- ramen kenbaar gemaakt worden. Voorts kwam in deze zitting het plan ter sprake, dat ingediend is door de Raad voor het Jeugdwerk. In dit plan zal de structuur van het jeugdwerk wor den gewijzigd. Ds. N. O. Steenbeek en dr. H. Schardt, secretarissen van de Jeugdraad, lichtten het plan toe. In be ginsel werd het plan aanvaard, over de technische uitwerking zal het breed- moderamen beslissen. De synode besprak ook het pastoraal advies inzake de doop. DE KINDERDOOP Op verzoek van de Hervormde Kerk van Frankrijk kwam de synode der Ned. Herv. Kerk in 1947 met een rapport, waarin de kinderdoop breed schriftuur lijk in het kader van de verbondsleer wordt geplaatst. De groeiende activiteit van bepaalde stromingen, die de kin derdoop op schriftuurlijke gronden me nen te moeten verwerpen, maakte een nieuwe theologische aanvat van het doopvraagstuk meer noodzakelijk. Nadat een aantal synodeleden opmer kingen hadden gemaakt naar aanleiding van het rapport wordt aan de commissie gevraagd te verwerken wat er in de ver gadering gezegd is. In de synode van februari zal het rap port opnieuw worden behandeld. BENOEMINGEN De synode heeft ds. J. Jorissen te Oudshoorn beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden, voor de arbeid ten behoeve van de Ned. Herv. meisjes- en jongelingsverenigingen op geref. grondslag. Ds. C. M. ten Kate uit Frankrijk is beroepen tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden in verband met zijn benoeming tot geestelijk ver zorger in de arbeiderskampen. Ds. A. D. H. Roscam Abbing (Biggekerke) is beroe pen tot predikant voor buitengewone diensten voor de Nederlands sprekende gemeente te Manokwari (Nieuw-Guinea) De synode heeft dokter Van der Horst benoemd tot secretaris van de Raad voor de Zending. Tot leden van deze raad zyn benoemd dr. Th. Diepenhorst te Epe en dr. W. J. Maan te Oegstgeest. Tot vast docent aan het theologisch semi narium benoemde de synode prof. dr. L. de Klerk te Utrecht. De synode heeft voorts benoemd tot curator van de Stichting Kerk en Wereld mr. L. A. ba ron van Ittersum te Driebergen en tot lid van de generale commissie voor be zwaren en geschillen de heer H. van Dijk te Haarlem. Bedankt voor 's-Gravenmoer C. M. van der Loo t.e Dordrecht. Beroepen te 's-Graveland J. van Wat- tum te Midwolda (Old.). GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Mlddelharnis J. Zwerus te Norwich (Ontario, Canada). BAPTISTEN GEMEENTEN. te CHR. GEREF. KERKEN: NED. HERV. KERK. Beroepen te Burgh M. G. L. den Boer te Chaam. Bedankt voor Harlingen (toez G. Was senaar te Harderwijk. Aangenomen naar Oirschot en Best en de benoeming tot seer. Ned. Herv. Stich ting voor Evangelisatie ln het Zuiden J. L. van den Berg te Usquerd naar Ha- rich (Fr (toez A. K. van der Schoot, vicaris te Drachten. Beroepen te Wad- dinxveen J. T. Doornenbal te Oene. Be dankt voor Enkhuizen (toez.) C. J. Pak te Oldenkeppel. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Terneuzen W. C. van Hat tem te Scheemda. sche strijdkrachten. De schepen staan onder bevel van de commandant van de Russische Pacific-vloot, admiraal V. A. Fokin. Tweetal te Huizen (N.-H.) B. Byieveld te Noordeloos en D. Slagboom te 's-Gra- venzande. EVANG. LUTH. KERK: Aangenomen naar Zaandam J. Hallewaa te Oude. en Nieuwe-Pekela. HERVORMDE KERK IN RIJK WORDT GESLOOPT In verband met uitbreiding van SCHIPHOL De Herv. Gemeente te Rijk in de Haarlemmermeer heeft van de directie van de N.V. Luchthaven Schiphol aan zegging gekregen, dat het dorpskerkje aldaar dinsdag geheel moet zijn ont ruimd. Dit 300 zitplaatsen tellende kerk gebouw wordt gesloopt omdat het te zamen met een aantal huizen van dit dorpje plaats moet maken voor de 3300 meter lange start- en landingsbaan van de luchthaven, die wordt aangelegd ten behoeve van de grote straalverkeers- vlieg tuigen. De Hervormde Gemeente, wier nood kerk nog niet geheel voltooid is. kon geen langer uitstel worden verleend om dat de slopers het gebouw reeds dicht zyn genaderd. Zondag zal in dit gebouw de laatste godsdienstoefening worden gehouden. Ds. A. C. Enkelaar overleden Zondag is op 76-jarige leeftijd te Hasselt overleden ds. A. C. Enkelaar, in leven emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Enkel aar werd op 3 juni 1883 te Utrecht geboren, studeerde aan de Rijksuniversiteit aldaar, waarna hy op 15 januari 1911 te Hedel in het ambt bevestigd werd. Tót 1914 stond hij als predikant te Jaarsveld, daarna tot 1918 te Langeraar en Korteraar. Tenslotte heeft hij 29 jaar te Hasselt het ambt van predikant gediend. Op 1 april 1951 werd hem wegens 40 dienstjaren emeritaat verleend. De begrafenis vindt donderdag plaats op de algemene begraafplaats te Has selt. Vooraf, om één uur. wordt in de hervormde kerk een rouwdienst ge houden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11