FLITSEN Westduitse socialistische partij trok een nieuwe wapenrusting aan Nederlandse wetenschap ontbeert te zeer nieuwe denkbeelden Ka Vee Wee Het aloude rood werd vervangen door groen-blauw—Adenauer krijgt het niet gemakkelijker victory; £nct99 Peking besluit tot herverdeling van liet grondbezit in Tibet Verjaardagen: geknipt om te Goederentrein greep auto waarvan de motor plotseling afsloeg Gevaren dreigen voor ons land bij te grote afhankelijkheid van initiatieven elders Gntif/ti/i/iine Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 november 1959 Derde blad no. 29901 (Van onze correspondent in Bonn) Na een vermoeiend driedaags debat hebben in Bad Godesberg 324 van de 340 afgevaardigden het nieuwe partijprogramma van de West duitse sociaal-democratische partij, de SPD, aanvaard. Zonder al te grote moeilijkheden en na een zeer handig tactisch spel van het partij bestuur kwam het ontwerp met enkele kleine wijzigingen er door. De SPD heeft, zoals partij-voorzitter Ollenhauer het aan het slot zei, nu een nieuwe wapenuitrusting gekregen, waarmede zij de Bondsdagver kiezingen van 1961 succesvoller dan in het recente verleden van de Bondsrepubliek hoopt in te gaan. Daarvoor was van het oude socialisti sche rood in Bad Godesberg op de aan plakbiljetten bijna niets meer te merken, groen en blauw overheersten. En de slagzin voor de kiezer luidde, alsof een merkartikel werd aangeprezen: „Geh mit der zeit, geh mit SPD" (Ga met de tijd mee, neem de SPD). Van arbeiderspartij naar een volkspartij Slechts 16 stemmen kantten zich tegen het gehele ontwerppartijprogramma en bij het debat over de belangrijkste on derwerpen economie, bewapening, sociale zaken, kerk hoorde men af en toe wel eens een felle uiterst linkse oppositie van leer trekken. Maar de be kende partijleiders Ollenhauer, Wehner en Erler lieten dergelijke discussies in eindeloos gepraat doodlopen en wierpen dan met vlammende, korte redevoerin gen alle bezwaren over boord. In grote lijnen is de opzet van het partijbestuur dan ook volkomen gelukt. Men heeft thans de beschikking over een programma, waarmede men de boer op kan. van een zuivere arbeiderspartij heeft men waarschijnlijk de ommezwaai gemaakt naar een volkspartij.. Van een partij met uitgesproken marxistische trekken, op het stuk van nationalisering en dergelijke, is men gekomen tot een partij met openheid naar de maatschap pij, waarin de mens zich volledig in vrijheid moet kunnen ontwikkelen. Kortom, de SPD beschikt thans over een programma, waarmede men thans de in meerderheid in goede doen leven de Westduitse burgers niet hoopt af te schrikken. Men heeft zich daarbij aan gepast aan de economische orde van dit moment in de Bondsrepubliek. En men tracht een nieuwe verhouding tot het leger te scheppen, ja, men toonde zich zelfs bereid tot overleg met de kerk. Maar ook zaterdag en zondag bleek op het SPD-partijcongres, dat het niet het partijprogramma alleen is, dat in 1961 een verkiezingssucces zal moeten garan deren. Was het vrijdag de Berlijnse burgemeester Willy Brandt, die op de voorgrond trad, zaterdag en zondag waren het vooral Wehner en Erler, die zich aanmeldden voor de eerste gele deren van de partij. Wehner rekende hard af met de pacifisten Wehner rekende onverwacht en hard af met pacifisten en militaire tegenstan ders in de partij, die niets moesten heb ben van het aanvaarden van de lands verdediging in het nieuwe programma. De plaatsvervangende partijvoorzitter, die zelf nooit soldaat was maar vroeger communist is geweest, meende, dat men de kiezer niet kan wijsmaken welvaart te willen bieden, maar geen recht op verdediging van het eigen land. Dienst plicht en atoombewapening bleven even wel voor Wehner en de partij taboe Uit dit optreden concludeerde men opnieuw, dat Herbert Wehner toch wel gerekend kan worden tot de invloedrijk ste leiders van de SPD, zoal niet de meest invloedrijke man. Vooral uit zijn handelwijze sprak de wil van de partij leiding om nu eindelijk eens na de mis lukkingen van 1949. 1953 en 1957 in 1961 de macht van de CDU, van Adenauer, over te nemen. Daar voor deed men water in de oude marxistische wijn. een lichte sigaar voor ^Lmct. Geen schrik der burgers Wehner vooral maakte duidelijk, dat hij, ex-communist, niet meer door wil Advertentie gaan voor „de schrik der burgers": .,Ik was een van de meest radicalen en heb daarvoor moeten betalen. Uit bloedige ervaring wend ik mij tegen iedere aan spraak op exclusiviteit van een partij. Geloof een gebrandmerkte", aldus Wehner. En eveneens uitermate duidelijk zei de opkomende man Erler het: „Wij willen de macht en tot de staatsmacht behoort ook het leger", toen hij zich kantte tegen de pacifisten in de partij. Het is een modern geluid, dat op deze wijze op het SPD-congres hoorbaar was. Het geluid van een partijleiding, die, met als basis een gemoderniseerd pro gramma, met als middelen een handige verkiezingspropaganda gelijk onlangs te Bremen reeds tot veel succes leidde, en met als kopstukken mannen van allure als Brandt, Zinn. Kaisen, Brauer en voor de linksgezinden Wehner. onge twijfeld de komende twee jaar voor de CDU een lastige tegenstander zal zijn. Onmiskenbaar ook was, dat dit congres de SPD waarlijk een nieuw en geen uit sluitend rood, maar het burgerlijke gr oen-blauwe jasje heeft gegeven. Een partijprogramma namelijk, dat vlees noch vis is, maar de gemiddelde kiezer in elk geval niet behoeft af te stoten. De grote succesvolle „Lander- Fürsten", die in Berlijn, Hessen, Bremen en Hamburg reeds zoveel winst boekten, zullen met dit groen-blauw jasje ook de twijfelaars, de zwevende kiezers moeten overhalen. Brandt, Zinn, Kaisen en Brauer kunnen dan ook voor Adenauer en de zijnen met deze wapenuitrusting gevaarlijke tegenstanders worden. Geen betaling voor deelnemers aan opstand Grote veebezitters mogen eigendom nog behouden De Chinese communisten hebben besloten dat het thans tijd is om tot herverdeling van het grond bezit in Tibet over te gaan. aldus blijkt uit het Pekingse Volksdag blad van gisteren. Dit besluit werd genomen door de commissie voor Tibet van de Chinese communis tische partij op een zitting die drie en een halve week duurde en op 18 oktober eindigde. Het grootste deel van de landerijen in Tibet is thans het eigendom van feodale heren en Lama-kloosters. Volgens de commissie dienen de groot grondbezitters, die niet hebben deelge nomen aan de anti-Chinese opstand in maart j.l. schadevergoeding te ontvan gen voor de onteigende landerijen, maar het land van de deelnemers aan de op stand moet zonder betaling worden ont eigend. In de maanden sedert de opstand zijn 503 plattelandsverenigingen voor land hervorming opgericht met meer dan 100.000 leden. Ook in andere kringen heeft het streven naar landhervorming steun gevonden, waaruit blijkt, dat de tijd thans rijp is voor verwerkelijking van plannen in deze richting, aldus het communistische blad. De commissie maakt onderscheid tus sen landbouwgebieden en herdersgebie- den. In de laatstgenoemde, waar onge veer 300.000 van de 1.200.000 Tibetanen wonen, is de belangrijkste taak, aldus de commissie, opstand tegen te gaan, sla vernij en dwangarbeid zonder loon af te schaffen, de economie tot ontwikkeling te brengen en de levensstandaard te ver hogen. Volgens waarnemers blijkt uit de plannen voor de herdersgebieden, dat de feodale heren en grote veebezitters voor lopig hun eigendom mogen behouden. De Pantsjen Lama, de communistisch gezinde wereldlijke leider van Tibet, heeft vorige maand in een toespraak te Peking gezegd, dat in landbouwgebieden met een bevolking van 400.000 personen het eerste stadium van de democratische hervorming is voltooid of bijna is vol tooid. Er werden voorbereidingen getrof fen voor landhervorming in de gebieden waar de overige 500.000 mensen van de landbouwende bevolking wonen. JONKER FOTO TOE STEL ZEGT r (en... om foto-artikelen te geven!) Bestuurder gedoodmoeder zwaargewond (Van onze Amsterdamse redacteur) Terwijl een kapelaan een zwaargewonde vrouw toesprak, die in het wrak van een auto zat bekneld, zwoegden vannacht 20 politie- en brandweermannen om het slachtoffer te bevrijden. Eerst na anderhalf uur voorzichtig werken met snijbranders kon de vrouw naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hier werd ook het stoffelijk overschot van haar zoon, de bestuurder van de auto, geborgen. Bakkers protesteren tegen nachtarbeid Op een vergadering van de gewes telijke afdelingen van de drie bakkers patroonsbonden, die gistermiddag in Arnhem is gehouden en die werd bijge woond door ongeveer 600 bakkers, is be sloten een telegram te zenden aan de Staatssecretaris van Sociale Zaken, waarin protest wordt aangetekend tegen het SER-advies inzake de nachtarbeid voor bakkers. Deze nachtarbeid wordt in het telegram verfoeilijk genoemd. De vergadering werd gepresideerd door de voorzitter van de Bond van Christe lijke Bakkerspatroons, de heer P. Ko ning uit Amersfoort. Het woord werd gevoerd door de secretaris van de Ned. Bakkerspatroonsbond de heer A. Schoep en door de secretaris van de Kon. Ned. Middenstandsbond de heer H. Miechels, beiden uit Den Haag. Zij keerden zich tegen de bakkersparagraaf inzake de nachtarbeid, waartegen 60 jaar geleden reeds de gemoederen in opstand kwa men en die andermaal actueel is gewor den door het SER-advies, dat weer in deze richting gaat. Gezegd werd dat, indien het SER-advies door de regering wordt overgenomen, het kleine bedrijf wordt vernietigd ten bate van een aan tal grote bedrijven, die volgens een der sprekers investeringen zouden hebben gedaan, die achteraf onverantwoord zou den zijn gebleken. Brood is een ambach telijk produkt, gericht op de persoon lijke smaak van de consument. De spre kers waren van mening, dat het brood van de kleine bakker op den duur toch beter zal bljjken te zijn dan massaal fabrieksbrood. Prof. dr. C. J. Gorter meent: Tibetaanse handelaars in mijnenveld omgekomen Zeven Tibetaande handelaars en hun zestien muilezels zijn bij de post Longjoe aan de noordoostgrens van India in een mijnenveld terechtgekomen, dat daar door communistisch-Chinese troepen was gelegd, zo meldt, de „Times of India" De mijnen ontploften en de hande laars en hun muilezels kwamen om het leven. Het blad voegt hieraan toe, dat de Chinezen mijnen hebben gelegd op de hellingen van de heuvel waarop Longjoe ligt om te beletten, dat Indiase troepen Longjoe heroveren. Bij gevechten tegen de Chinezen in Tibet zijn tussen 1955 en 1959 65.000 Tibetanen gedood. Voorts zijn duizenden Tibetanen naar China gedeporteerd en velen moeten in Tibet dwangarbeid ver richten. Dit heeft de Dalai Lama zater dag in Mussoorie verklaard tegenover een commissie van onderzoek van het Internationale comité van juristen. „Mijn land is in slavernij gebracht door een vreemde mogendheid, die bekend staat om haar niets-ontziende en expansionistische politiek", zo ver klaarde hij. De vele slachtoffers in Tibet zijn het gevolg van bombarderen en willekeurige terechtstelling van grote aantallen burgers met het doel de bevol king door terreur tot onderwerping te brengen. Voorts zei de Dalai Lama ver nomen te hebben, dat de Chinezen Tibetaanse mannen en vrouwen hadden gesteriliseerd om het Tibetaanse ras uit te roeien. In de commissie van onderzoek heb ben vooraanstaande juristen uit India, Philippijnen, Ghana, Ceylon, Birma, Malakka en Siam zitting. De premier van communistisch-China, Tsjou En-lai, heeft aan premier Nehroe van India een gelukwenstelegram ge zonden ter gelegenheid van Nehroes zeventigste veraardag. Hij spreekt de hoop uit, dat Nehroe met zijn „volledige kracht en brede wijsheid" in staat zal zijn voort te werken aan de onafhanke lijkheid, welvaart en kracht van India en ,,aan de grote vriendschap tussen China en India". De voorzitter van de Raad van Bestuur van de Stichting voor Fun damenteel Onderzoek der Materie (FOM), prof. dr. C. J. Gorter, hoogleraar te Leiden, ging bij de opening van het Instituut voor Plasmafysica van de FOM bij Jutphaas nader in op het rapport van de Commissie Ontwikkeling Natuurwetenschappelijk Onderzoek waar in een ontstellende achterstand in plaatsruimte voor wetenschappelijk onderzoek aan de kaak wordt gesteld en tevens wordt opgemerkt, dat ook reeds tussen de twee wereldoorlogen Nederland relatief weinig heeft bijgedragen tot de nieuwe richtingen van wetenschappelijk onderzoek. Prof. Gorter zei, dat het peil van het wetenschappelijk onderzoek in ons land vrij hoog ligt, maar dat de nieuwe ideeën meestal uit het buitenland en vooral uit Amerika en Engeland komen. Geen enkele in functie zijnde Nederlandse hoogleraar, zo zei hij, is thans drager van een Nobelprijs (prof. Zernike is emeritus), terwijl dit er veertig jaar geleden zes of zeven waren. Volgens prof. Gorter hangt dit wellicht samen met onze huidige volksaard, die meer naar betrouwbaarheid, voorzichtigheid en kritische zin neigt dan naar geniale invallen, snelle besluitvorming, de romantiek en het fanatieke doordrijven van de pionier. Het tempo waarin nieuwe wetenschappelijke ideeën opkomen en zich ontwikkelen, heeft zich zeer versneld en noch onze huidige volksaard, noch de organisatievormen van ons hoger onderwijs, zijn daarop, naar de mening van prof. Gorter, ingesteld. Gezien het steeds groter wordend belang van het wetenschappelijk onderzoek voor de welvaart, dreigen hier, volgens hem, voor ons land gevaren. Naar interuniversitaire organisaties De stichting voor Fundamenteel On derzoek der Materie, die in hoofdzaak bestuurd wordt door de hoogleraren in de natuurkunde en fysische scheikunde van de Universiteiten, probeert sinds ja ren op dit gebied verbetering te brengen. Na zorgvuldige overweging van de ver schillende plannen in haar deskundige commissies, stimuleert zij vooral weten schappelijk werk op nieuwe gebieden van onderzoek. Bij na de helft van het wetenschappelijk werk op de Universitei ten op haar gebied, staat onder haar auspiciën en bovendien heeft zij drie laboratoria, welke geheel aan nieuwe ge bieden van onderzoek gewijd zijn en die een Universitair karakter dragen. Deze laboratoria zullen steeds meer bij de studie voor doctorale examens worden ingeschakeld. niet boven andere wetenschappen be voordeeld wenste te zien. Hij adviseerde evenwel deze wetenschappen, ook over te gaan tot het vormen van interuni versitaire organisaties. Samenwerking De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals wees er bij deze opening op, dat de Ne derlandse wetenschap voor wat de kern splijting betreft, met verschillende on derdelen van dit nieuwe terrein al ver trouwd is geraakt. Op andere onderde len, zo zei hij, moet nog veel onderzoek worden verricht, terwijl Nederland op het gebied van de kernversmelting nog aan het begin staat. Minister Cals sprak er zjjn vreugde over uit, dat op het gebied van de fu sie een goede internationale samenwer king bestaat, die hü voor de weten- ";e ontwikkeling onontbeerlijk Nederland kan in dit internationale samenspel een bijdrage leveren. Ver schillende van de problemen die tot een oplossing moeten worden gebracht voor dat over opwekking van energie door middel van fusie kan worden gedacht, sluiten aan op terreinen van onderzoek, waarop de Nederlandse wetenschap reeds haar sporen heeft verdiend. Mr. Y. Scliolten over Openbaar Kunstbezit De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Schol ten, heeft gisteravond in een ra diotoespraak de nieuwe radiocursus van de Stichting Openbaar Kunstbezit on der de aandacht gebracht. Hij zei te hopen, dat het aantal deelnemers dit seizoen de 100.000 zal bereiken. Mr. Scholten haalde in zijn toespraak een uitlating aan van een hoogleraar in de kunstgeschiedenis: Nederland be hoort tot de twee of drie landen, die kunnen bogen op een zeer waardevol eigen kunstbezit, wanneer men hiertoe alleen zou rekenen de kunstschatten, die internationaal gezien belangrijk zijn en niet afkomstig zijn van buiten landse kunstenaars. Over de doelstellingen van de „Stich ting voor esthetische vormgeving, door middel van de radio, in woord en beeld",, zoals „Openbaar Kunstbezit" officieel heet. zei de staatssecretaris, dat de Stichting in de eerste plaats de deelnemers kleurenreprodukties biedt van bekende en minder bekende kunst werken <en door middel van een spe ciale loterij ook oorspronkelijke kunst werken van hedendaagse kunstenaars) en voorts de deelnemers een speciale toegangskaart verschaft voor de meeste Nederlandse musea. In de tweede plaats wil de stichting een bijdrage leveren tot de esthetische vorming van jong en oud, aldus mr. Scholten. Lokettisten te Enschede ontslagen (Speciale berichtgeving) Bij de Ned. Spoorwegen te Enschede zijn op staande voet drie vrouwelijke en een mannelijke lokettist ontslagen we gens onregelmatigheden, die zij zouden hebben gepleegd. In de loop van enkele jaren werden kleine bedragen toege- eigend om kastekorten en privé-uitga- ven te dekken. De fraude is bij con trole aan het licht gekomen. De man nelijke lokettist werd ontslagen op grond van het feit, dat hij bij het wis selen van een bankbiljet van f. 100.— •bewust f.25.— te weinig wilde terugbe talen. Het gebeurde iets na elf uur: een auto met als inzittenden de 38-jarige ongehuwde P. Verburgt en diens moe der mevrouw C. A- VerburgtVan Veen (66) reed op de terugweg van een be zoek aan een op een woonboot wonend familielid in de Houthaven, toen de motor plotseling afsloeg op het mo ment, dat de auto de rails van het goe derenemplacement bij de Oude Hem- weg passeerde. Is de heer Verburgt ner veus geworden van het waarschuwende rode licht waarmee de rangeerders de nadering van 20 opgeduwde goederen wagons aankondigden? Het zal nooit duidelijk worden, want enkele seconden later botsten de wa gons op de auto en hun vernielende kracht drukten de auto ruim 50 meter over de rails voort. Daar ontspoorde de trein. De heer Verburgt, die bij de bot sing uit de auto was geslingerd, werd eveneens over deze afstand meege sleurd. Hjj was op slag dood. Toen bleek, dat de vrouw in de vol komen vernielde auto bekneld zat, ruk ten politie en brandweer met groot ma terieel uit. Men moest zeer omzichtig te werk gaan het brandgevaar was door de uit het wrak sijpelende benzine zeer groot, en terwijl de mannen met de snij branders bezig waren, stonden anderen met brandblussers gereed om zonodig onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Een geestelijke onderhield zich al die tijd Advertentie rillerig? 1AJUU verkouden? GRIEP VLUCHT VOOR Minister Zijlstra woont conferentie te Brussel bij Minister Zijlstra woont vandaag met zijn staatssecretaris dr. Van den Berge, in Brussel een conferentie van mi nisters van financiën van de zes landen der Europese Economische Gemeen schap bij. De ministers zullen de finan ciële toestand in de zes landen en kwes ties als de convertibiliteit en de finan ciële politiek als functie van de con junctuurontwikkeling en vrijmakiü' van het kapitaalsverkeer bespreken. In juli is. op Duits initiatief, een eer ste conferentie van deze aard gehou den. De ministers kwamen toen over een in het vervolg eens per kwartaal te vwgfléewii, Tweemaal werd gisteren een auto het slachtoffer van een trein. Op de Oude Hemweg in Amsterdam kwam een personenauto onder een rangerende goederentrein. De bo- venste foto toont het wrak van deze wagen, waarvan de bestuurder op slag werd gedood, terwijl zijn moe der ernstig werd gewond. De on derste foto toont de restanten van een vrachtwagenwelke bij Rilland Bath op een door knipperlichten beveiligde overweg door een per sonentrein werd gegrepen. De chauffeur kwam om het leven. met de ernstig gewonde, maar volko men bij kennis zijnde vrouw. De rangeerder kon niet worden ver hoord. Hij werd met een shock in het Wilhelmina-gasthuis opgenomen. Tapijtdief in arrest Te Zwolle is gisteravond aangehouden een 45-jarige, technische hoofdambte naar bij de N.V. Elektriciteitsmaat schappij IJsselcentrale te Zwolle. Hij wordt ervan verdacht de dader te zjjn van de tapijtendiefstallen, die de laatste tijd op de Noord-Veluwe zijn gepleegd, met name in Hattem, Wapenveld en lieerde. Ook in Naarden zou hij tapjjten hebben gestolen. In augustus j.l. vestigde hU zich in Zwolle, waar hij in een pension zijn in trek nam. Doordat na de eerste diefstal len de politiebewaking op de Veluwe was versterkt was hij genoodzaakt zeer zorg vuldig te werk te gaan. In de vooravond fietste hij de Veluwe op en ging een dicht bos in, niet al te ver van de villa, waar hij zijn slag dacht te slaan. Daar kroop hij in zijn slaapzak en sliep tot omstreeks twee uur in de ochtend. Ver volgens liep hij voorzichtig met zijn fiets aan de hand naar zijn doel, verschafte zich toegang, rolde zoveel tapijten op als hy kon dragen en verdween met zijn last in de duisternis. De buit verstopte hij in de Veluwse bossen, vervolgens reed hij rustig op zijn fiets naar huis. Enkele dagen later verscheen hij dan met een auto om de tapijten op te halen en ze aan de man te brengen. Ofschoon hij speciale belangstelling voor tapijten had nam hij als hij die niet vond ook geld mee. De tapijten verkocht hij in ver schillende plaatsen. Deze week konden tapijten in beslag worden genomen in Groningen. Leeuwarden en Zutphen. Bij zijn transacties legitimeerde hij zich met een vals rijbewijs, dat hij op een van zijn strooptochten had gestolen. Bij een huiszoeking in het pension vond de politie een masker, gummihand schoenen, een slaapzak, gymnastiek schoenen, afgeschermde lantaarns, bei tels, schroevendraaiers en vreemde valu ta. De man heeft een volledige bekente nis afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5