TIP van BOOTZ Lezers schrijven „litteris Sacrum" ie een nog vrij zwak gespeelde thriller exposeren m Kleuterleidsters in Leiden bijeen hebben nog vele wensen PLUIMVEE- en KONIJNENSHOW Kerkelijk Le Opgericht 1 maart 1860 Maandag 16 november 1959 Tweede blad no. 29900 Pas op voor paddestoelen Wie ontraadselt voor zichzelf de moord Van „Litteris Sacrum" waren wij de laatste tijd stukken gewend, waarin het spel van beroepsacteurs bij wijlen voor een zeer groot deel benaderd werd (o.a. „De zonderlinge Mrs. Savage" en „De vrouwen van Don Juan"). Van het pretentieloze „Pas op voor paddestoelen", naar traditioneel recept geschreven door mr. H. M. Planten, zaterdagavond in de „Leidsche Schouwburg" onder regie van Bob Hageman ten tonele gevoerd, kunnen wij dat helaas niet zeggen. Het is wel een aardig gevonden thriller, maar door eindeloze discus sies met weinig actie en diverse inzinkingen tot gevolg, welke aan de oplossing voorafgaan, tóch niet spannend genoeg, om een ganse avond te kunnen boeien. Zeker niet degeen, die voor zichzelf al gauw mocht hebben uitge maakt, wie de dader (es) van de moord op kolonel Sterling Abkins is. Voor anderen, die er tot het laatste bedrijf dat verreweg de meeste spanning geeft niet achter kunnen komen, ligt de zaak natuurlijk anders. De gefortuneerde kolonel, die intus sen niet op het podium verschijnt, moet een verschrikkelijke kolonel geweest zijn. Hij had een vreselijk humeur, kweekte intussen paddestoelen, kookte ze voor zichzelf en at ze daarna op. Tot dat hu een keer aan dit eten van zijn paddestoelen bezwijkt Vreemdhóe is dat mogelijk? En wat zit er achter? Dat verklappen wij niet! Evenmin wie er de oorzaak van is. Dan zou de spanning voor de volgende toeschou wers er af zijn. De schrijfster Alice Tomlinson schreef een stapel detectiveromans, maar is nog nooit met een ware moord gecon fronteerd. Nu snuift zij plotseling on raad en rust niet, vooz-dat er licht in deze geheimzinnige affaire gekomen is. Telkens valt de verdenking op iemand anders. Vooral de dame van de huis houding doet voor de toeschouwers èrg verdacht: zou zij de moordenares zijn? Zo blijven velen tot het laatste mo ment in het ongewisse, totdat de grote slag valt. Een verrassende vondst! Dit spel verdient een uitermate vlot te en gespannen vertolking. Daaraan was men helaas nu nog niet toe. Er ontstonden teveel hiaten en zwakke passages.. Het kan echter zijn, dat volgende voorstellingen een hoger tempo te zien geven. Co Hageman-Verhagen speelde met raffinement de ondeugende, nog koket aandoende, bemoeizuchtige schrijfster. Aan de bolle, rode pruik, om haar jeugd meer te accentueren, moest men toch wennen. Erg flat teus konden wij 't niet vinden Jan. Chr. Bartelsman was een ern stige butler, wiens stijve afgemetenheid goed werd doorgevoerd. Zijn stereotiep „Om precies te zijn", voor een enkele keer wel grappig, werkt echter irrite rend, wanneer het te veel herhaald wordt, evenals dat andere .mopje" van de vreemde woorden, die hij niet uit spreken kan. Overigens draagt een echte butler, die weet hoe het hoort, werkelijk nooit grijze sokken bij zijn rok Lex Wassenaar presenteerde een nogal houterige dokter, Rietje Cool van Stek naar behoren een wat verbeten dame van de huishouding, die intussen geen moeite spaart, zich bij de toe schouwer verdacht te maken. Het spel van Rosien HasselbachGaykema als de keukenmeid onderscheidde zich, mede door de natuurlijke spreektrant, in scherp contrast tot de overdreven affectatie en gemaniëreerdheid van diverse anderen. Selma HagemanOele in de rol van de jeugdige erfgename en Henk Fuchs in die van haar verloofde, gaven ver dienstelijk vlot spel te zien. Joke Bar telsmanv. d. Lans wekte als het levendige, kittige dienstmeisje met haar min of meer Leidse tongval, hevig de lachlust op. Zij trippelde dan ook aller- paonantigst over het toneel. Tenslotte Bram Harteveld, wiens geijkt-kluchtige interpretatie van de domme sergeant Palmer voor vrolijke momenten zorg droeg. Het interieur, waarin zich de gebeur tenissen rond deze moordaffaire afspeel den, was met smaak ingericht en opge bouwd. Nog een opmerking: laat men er toch aandenken, dat „monocle" niet uitge sproken wordt als „monocle", maar als „monocel" Hartelijk applaus en aanbieding van fraaie bloemstukken tot besluit. Wij zijn benieuwd, wie volgende avon den in staat zal zijn het raadsel van de moord voor de pauze voor zichzelf op te lossen. Dat is al een héél apart genoegen! Th. J. H. RUIM f.3275 VOOR DIERENASIEL De bazaar, die in de Stadsgehoorzaal is gehouden t.b.v. het Dierenasiel, heeft ruim f.3275 opgebracht. Advertentie per hele fes f6.15 Apartheid In uw redactioneel artikel van 12 no vember valt u het standpunt van de Nederlandse delegatie in de Verenigde Naties inzake de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek aan en meent dat dit standpunt getuigt van gebrek aan moed. Met andere woorden een laf standpunt. De rustige en van alle sentimenten ont blote verklaring van de Nederlandse de legatie was voorzichtig gesteld, maar is zeker niet laf te noemen. Het, mede door u, aangehangen standpunt van de Z. A. regering dat deze apartheidspolitiek een interne aangelegenheid is, kan inderdaad op dezelfde gronden worden verdedigd als de jodenvervolging door het naziregirae en de onderdrukking van de opstand door de Hongaarse regering. Het verdedigen van uw standpunt met emotionele begrippen als „stam- en geestverwantschap" met de Z. A. en hun regering" doet eveneens denken aan het Duitsland van voor de laatste wereldoorlog. Ook toen werden ernstige misdrijven tegen de rechten Oud-leerlingen ambachtsschool maakten excursie Zaterdagmiddag hield de Vereniging van oud-leerlingen der Ambachtsschool een excursie naar het in aanbouw zijnde aquaduct in de rijksweg 4A nabij Oude- Wetering. Aan het begin van de bijeen komst heette de voorzitter, de heer C. L. de Bree, het grote aantal aanwezigen hartelijk welkom. Aan de hand van verschillende teke ningen gaf de technisch hoofdambtenaar de heer Negrijn een korte uiteenzetting over de bouw van het aquaduct. Hierna maakte het gezelschap een wandeling over het bouwterrein, terwijl er tevens gelegenheid bestond om vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Na afloop van de rondleiding dankte de voorzitter de heer Negrijn voor de prettige uiteenzetting en voor de inte ressante middag. Rijpend talent van twee naturalisten De tekenaar Rein Dool, in onze stad meer en meer bekend, is weer eens te gast bij „Madame" van de „Auberge Frangaise" aan de Kloksteeg. Dit maal tezamen met de ons nog onbekende tekenaar Pieter Giltay uit Zandvoort, thans leraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Beiden zijn autodidact, wat één groot voordeel heeft: zij kunnen onbe zwaard de eigen -persoonlijkheid ontplooien! Aan de wanden van de „Auberge Fran gaise" hangt hun werk. zaterdagmiddag ingeleid door Ed. Leeflang, leraar aan de kweekschool voor voorbereidend on derwijs voor een kring van vrienden en belangstellenden. Na „Madame" met bloemen te hebben gehuldigd, ging hij in een hooggestemd woord uitvoerig in op de huidige strijd tussen de ..figura tieven", en de „abstract-experimente- len". Verruim bouivvolume kleuterscholen Gelijke waardering voor kleuter en lagerondertvijs „Ten opzichte van de salariëring van kleuterleidsters moeten nog vele scheve verhoudingen recht worden getrokken. Krachtens opleiding en verantwoordelijk heid verlangen wij een gelijke waardering van het kleuter-, met het lager onder wijs. Ook t.a.v. de pensionering leven er in onze kring nog vele wensen. Ondanks het feit, dat onze maatschappij steunt op de fundamenten, welke reeds in de kleuterleeftijd worden gelegd, wordt het kleuteronderwijs, bij het doorvoeren van bezuinigingsmaatregelen, nog steeds de dupe". Tot deze uitspraak kwam zater dagmiddag de presidente van de Ned. Vereniging van Kleuterleidsters, mcj. G. van Trotsenburg, toen zij de jaarvergadering van deze Vereniging met een kort woord inleidde. Breng leeftijdsgrens voor toelating op kleuterschool op 3 jaar en 9 maanden De vergadering, welke in „Het Gulden Vlies" werd gehouden, werd behalve door een groot aantal kleuterleidsters, mede bijgewoond door vele onderwijsautoritei- ten, o.w. mr. K. Zürcher namens het Mi nisterie van Onderwijs, K. en W. en wethouder J. C. van Schaik en de heer B. Swanenburg, gemeentelijk inspecteur voor het onderwijs, namens het Leidse gemeentebestuur. Mej. Trotsenburg, die verder ook aan dacht schonk aan de vele activiteiten, welke de Vereniging in het afgelopen verenigingsjaar heeft ontwikkeld, nam in haar inleidend woord voorts stelling tegen de gedachte om de A en B-oplei ding van kleuterleidster tot in totaal drie jaar terug te brengen. Hoewel zij dankbaar was voor hetgeen in de ach terliggende jaren van Rijkswege voor het kleuteronderwijs was gedaan, mag daarbij niet de gedachte gaan overheer sen „dat een kinderhand gauw gevuld is". Integendeel: voor het kleuteronder wijs is het beste niet goed genoeg. Een bijzonder woord van welkom en geluk wens richtte zij tenslotte tot de onlangs 75 jaar geworden ere-presidente, mej. B. Perné. Nadat de jaarverslagen waren uitge bracht en de heer J. W. Harting, lande lijk voorzitter van de Alg. Onderwijsfe- deratie, de betekenis van deze federatie had uiteengezet, kwamen de voorstellen in behandeling. Ook uit deze behande ling bleek, dat er in de kring van de kleuterleidsters nog vele wensen leven. Zij werden alle in een (aangenomen) voorstel tot uitdrukking gebracht. Zo zal bij de overheid worden aangedron gen op verruiming van het bouwvolume voor het kleuteronderwijs en het opvoe ren van het tempo van de bouw van kleuterscholen. Voorts zal de regering worden ge vraagd om zo spoedig mogelijk de leef tijdsgrens voor toelating op de kleuter school te verlagen van vier jaar op drie jaar en 9 maanden. Het steeds toene mende verkeer, waaraan de kleuter is blootgesteld en het groter aantal geval len, waarin beide ouders een werkkring hebben, liggen aan dit voorstel ten grondslag. Bovendien zal men er bij de regering op aandringen om de plaatsing van het aantal kleuters per lokaliteit niet hoger te stellen, dan de in de wet vastgestelde ruimte per kind toelaat. Tenslotte kwam in een voorstel tot uitdrukking om voor kleuterleidsters de mogelijkheid open te stellen om op 60- jarige leeftijd met vervroegd pensioen te gaan. Na behandeling van deze voorstellen hield de heer W. Schenk, tekenleraar te Den Haag, een causerie over „Hoe kun nen wij het werk van onze kleuters be kijken?" Een tijdens deze vergadering gehouden collecte voor de actie: Redt een kind, bracht ruim f 100,— op. Gistermorgen tegen acht uur wil de een auto uit Leiderdorp linksaf de Kanaalweg oprijden, waarbij hij vermoedelijk slipte. De bestuurder van de wagen raakte hierbij de macht over het stuur kwijt, kwam dwars over de weg te staan en gleed toen via de berm het water van de Nieuwe Vaart in. De wagen raakte echter niet geheel te water, doch raakte beklemd tussen een meerpaal en de walkant, uit welke positie de brandweer de auto later verloste. De auto werd ernstig be schadigd, de bestuurder liep geen letsel op. (Foto L.D./Holvast) Prachtige collecties in Stadsgehoorzaal Zaterdag en zondag hield de Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging LPKV haar jaarlijkse clubtentoon stelling in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal. Niet minder dan 200 die ren waren tentoongesteld, met als extra attractie een fraaie Chinchilla Lanigera-show van de heer J. F. de Graaf. De voorzitter, de heer C. J. van Roo- den, opende zaterdagavond deze show met een hartelijk woord van welkom. Hij bracht dan aan het college van B. en W. voor de welwillende medewerking en sprak de hoop uit, dat de gevaarlijke myxomatose-ziekte spoedig tot het ver leden zal behoren. De voornaamste uitslagen waren: Hoender: Orpington groot buff: Mevr. Quist 1. z.g.; Krielhoenders: Hollandse Kriel zwart: W. Blijleven 2 maal 1. z.g.; Hermelijn Sussex: L. Zirkzee 2 maal 1. Wijandotte wit: W. Blijleven 1. z.z.g., tevens mooiste hoender; Herme lijn Sussex Trio: W. Hanselaar 1. z.z.g/ Sierduiven: Brunner kropper wit: W. Blyleven 1. z.z.g. en 1. z.g.; Hoogvliegers geel tijger: T. van Amsterdam 2 maal 1. z.z.g. en 1 z.g.; geel schild: T. van Amsterdam 1. z.z.g.; Nederlandse Helm duif: E. Quist 3 maal 1. z.z.g., tevens mooiste sierduif; Oudhollandse Meeuw, zwart: E. Quist 1. z.g.g. en 1 z.g.; Tipp ler bont: W. Hanselaar 2 maal 1. z.g.; getijgerd: L. Zirkzee 2 maal 1. z.z.g. Konijnen: Vlaamse Reus, konijngrijs: L. Laman 3 maal 1. z.g.; geel: P. v. d. Leek 1. z.z.g.; A. S. Westbroek 1. z.g.; wit: P. v. d. Leek 1 z.z.g., tevens mooiste konijn; C. v. d. Helm 2. z.z.g.; J. Laman z.z.g.; J. Laman 3 z.z.g. Lotharinger, zwart: H. Vermond 1. z.g.; blauw: H. Vermond 1 z.g.; Franse Hangoor, konijn grijs: E. de Beer 1. z.z.g.; ijzergrauw: S. de Jong 1. z.z.g.; G. Th. de Jong 1. z.z.g.; Groot Chinchilla: A. M. v. d. Lee 2 maal 1. z.z.g.; Groot Zilver, licht zwart: Mevr. Couzyn 2 maal 1. z.g.; Wener, blauw: A. M. v. d. Lee 1. z.z.g.; wit: T. van Amsterdam 2 maal 1. z.z.g.; J. Rozen- daal 2 maal 1. z.z.g.; Rijnlander: C. van Rooden 1. z.g.; Thuringer: A. Couzijn 1. (Z.g.; Havanna: A. Augustinus 1. z.z.g.; Rex, zwart: A. J. v. Zanten 1. z.g.; L. Zirkzee 1. z.g.; blauw: L. Zirkzee 1. z.g; wit: F. van Toer 1. z.g.; Klein Chin chilla: B. Rutgers 2 maal 1. z.g.; Tan, zwart: J. Rol 1. z.z.g.; Hollander, zwart: G. Bloemendaal 1. z.g.; J. v. Kralingen 1. z.g.; blauw: T. van Beek 1. Z.g.; G. Bloemendaal 1. z.z.g.;Rus, zwart: L. v. d. Oever 1 z.g.; Pool, roodoog: A. J. van Zanten 1 z.g.; C. Leemans 1. z.g.; blauw oog: H. Smit 2 maal 1. z.g.; Kleurdwerg, konijngrijs: P. Zwanenburg 1. z.g. C-klasse: Vlaamse Reus: konijngrijs: Deze bezien elkaar met veel wantrou wen. ook met angst. Beide richitingen beschouwen zichzelf als de „ware" gelovigen. Er heerst in de beeldende kunst, al dus de heer Leeflang. een chaotische situatie, veel verwording. Beide kampen trekken profijt van eikaars zwakheden. De abstraoten spreken, naar zij zeg gen, een „internationale" taal, noemen zch „universeel", maar begraaft men daarmee niet de grote kunst en de oor spronkelijkheid Abstraot-zijn betekent voor velen een nieuwe mode een „new look", hetgeen studie uitspaart. Het bezwaar ervan is. dat hier sprake ls van een eenzij dige uiting, slechts van een enkel kunstfaoet, niet méér. Het „vervreemdt" eerder, dan dat. het „ver vult". Wij leven m.een tijd van ongeorden de angst. Daarom ziet spreker liever naar hen, die helderheid en innigheid schenken. De beide exposanten behoren niet tot de kunstenaars die de huidige conflic ten oplossen. Zij stellen echter iets te gen het „giftige" van de moderne levensuitingen, zij zijn onopzettelijk eer lijk. Giltay leefde vele jaren in volstrekt isolement, stond eenzaam en onbegre pen in de maatschappij, doch ging zijn weg met krachtige overtuiging, ondanks gevoeligheid en kwetsbaarheid. Rein Dool begrijpt intuïtief het zui vere in de schrilheid van deze tijd, al dus de heer Leeflang. Wij tekenen hierbij aan, dat beide 'kunstenaars pure naturalisten zijn. Hun werk doet in de eenvoud weldadig aan. Dool lijkt heftiger, bewogener dan de verstilde, ingekeerde Giltay, die elke overbodigheid mijdt en met enkele tede re lijnen toch bijzonder veel te zeggen heeft. De eerste is het sterkst in zijn krach tig neergezette en uitgewerkte karakte ristieke landschappen, de laatste, on danks soms een, overigens niet zeer be langrijk gebrek aan inzicht in de ana tomische verhoudingen hij ziet het nu eenmaal zo! *n zijn figuurtekenin gen. klaar en uiterst verfijnd. Beiden zijn wars van extremiteiten. Zij bewandelen ieder een eigen weg, zonder merkbare beïnvloeding van an- der?n,,.-.trachten a°hter de zichtbare werkelijkheid, datgene weer te geven, wat tot de onzichtbare werkelijkheid, behoort en daarmee de ziel van de beschouwer raakt of ontroert. Vooral Giltav frappeert daardoor. Beider groei belooft nog veel, daar voor staat hun sterk rijpend talent borg. Men kan tot 12 december in de „Auberge" terecht om zich in hun op rechte en door geen sensatiezucht be laste kunstuitingen te verdiepen. H. ven GEREF. KERKEN: ,,^ro®P?,n te Vorden J. D. te Winkel te Medembhk te Lemele-Lemelerveld H. E. Smid, kand. te Haarlem. BAPTISTEN GEMEENTEN: Beroepen te Alkmaar N. J. van Beek te Delfzijl. J. v. Velzen, 2 maal 1. z.g.; geel: J. Boekhout 1. z.z.g.; wit: B. Schroef 1. z.g.; Groot Zilver: Mevr. Couzijn 1. g.g.; Havanna: A. Augustinus 1. z.g.; Rex, zwart: A. G. Bloemendaal 1 z.g.; Pool, roodoog: C. Leemans 1. z.g. (2 maal); Cavia: M. Kouwenberg 1. g.g. van de mens als noodzakelijk beschouwd om de Duitse geest en het „arische ras" te beschermen. Uw wenk om zich to verdiepen in de historische ontwikkelin gen, die tot deze verhoudingen hebben geleid, sluit geheel aan bij de inleiding die een berucht Duits politicus steeds gebruikte bij zijn redevoeringen. Overigens kan ik als Surinamer, die reeds jaren in Nederland woont, uit eigen ervaring getuigen, dat het geluk kig nog al losloopt met de geestverwant schap van de Nederlanders met de Zuidafrikanen op het punt van de ver draagzaamheid. Dit is nog steeds een van de beste deugden van het Neder landse volk. Daar de rechten van de mens de basis vormen van de VN is het volkomen juist dat dit lichaam zich tegen een brute schending hiervan keert. In zijn verklaring legde de Nederlandse woord voerder er de nadruk op, dat hij sprak namens Nederland, Suriname en de N. Antillen. Uw Rijksgenoten in Suriname en de Nederlandse Antillen beschouwen dit schenden van de menselijke rechten op grond van raciale eigenschappen met meer recht als „een klap in het ge zicht". Uw medelijden met uw „stam en geestverwante Z. A. volk en de re gering" zal ook met zeer gemengde ge voelens worden ontvangen door uw Rijksgenoten overzee en vorrmt geen po sitieve bijdrage tot de Koninkrijksge dachte. Ik mag u misschien eraan her inneren dat een jaar geleden een woordvoerder van Nederland in de VN protesteerde tegen de vervolgingen in Hongarije, ook een binnenlandse aan gelegenheid! Deze woordvoerder was de Surinaamse neger dr. E in aar. Als u verzucht dat „helaas velen zich tot veroordelen geroepen voelen waar oordelen buiten hun competentie valt", vraag ik mij in alle ernst af of dit nog als naïviteit kan worden beschouwd. Deze verzuchting had u beter kunnen bewaren voor de apartheidspolitiek waardoor vele intelligente, bekwame en integere mensen levenslang worden „veroordeeld" tot een minderwaardig bestaan, omdat zij tot een ander ras behoren, Tenslotte mag ik u erop wijzen dat niét de gehele Z. A. blanke bevolking achter de huidige apartheidspolitiek staat. Ik heb node in hetzelfde nummer van uw dagblad een verslag gemist van de lezing die een der (blanke) leiders van de Z. A. liberale partij in Amster dam heeft gehouden op 11 november. Hierbij verklaarde hij dat deze regering zich aan politiek bedrog schuldig maakt door de apartheid niet door te voeren als daardoor de goedkope sla venarbeid in gevaar komt. Verder wees deze spreker erop dat de apartheidspo litiek juist het in opstand komen van de niet-blanken bevordert. Ook het argument dat de belangen en de cultuur van het blanke ras door de apartheid wordt gewaarborgd is dus zeer twijfelachtig. Oegstgeest, 13 november 1959 DR, C. F. A. Bruijning. Naschrift van de redactie: De kort heid, welke wij in ons artikel van don derdag j.l. hebben betracht, heeft blij kens bovenstaande reactie geleid tot een ernstig misverstand. Geen zinnig mens zal uit het vele, wat in de loop der laatste jaren over dit onderwerp in de kolommen van dit Blad is geschreven, de conclusie kunnen trekken, dat wij principiële voorstan ders van rassendiscriminatie zouden zijn! Deze gedachte is eenvoudig te ab surd om er langer bij stil te staan!! Onze kritiek was dan ook uitsluitend gericht tegen dat gedeelte van de moti vering der Nederlandse delegatie van haar standpunt, waarin zij verklaart zich van stemming te hebben onthou den, omdat „zij twijfel koestert over de vraag of de Verenigde Naties het recht hebben zich in te laten met het interne beleid der Zuidafrikaanse regering". De Nederlandse delegatie moge hier de gulden regel „In geval van twijfel, onthoudt u" hebben toegepast, naar ons gevoelen, zou het van een krachtiger beleid hebben getuigd, wanneer zij het voorbeeld van Engeland, Frankrijk en Portugal had gevolgd en deze zaak in de eerste plaats had gezien als een bin nenlandse aangelegenheid. Ongetwijfeld vormen de Verenigde Naties het aangewezen lichaam om op de bres te staan voor de rechten van de mens. maar dit impliceert geenszins, dat lichtvaardig mag worden heengelopen over de soevereine rechten van een (lid-) staat. De nationale soevereiniteit is een rechtsbeginsel, derhalve een hóóg be grip, dat waard is met krachtige over tuiging te worden verdedigd. Vooral voor de kleinere landen, zoals Neder land, is het zaak om geen gelegenheid te laten voorbijgaan om te getuigen, dat het recht om „baas in eigen huis te willen zijn", niet het exclusieve mono polie is van de grote mogendheden. Eén der bekroonde dieren (Foto L.D./Holvast) Ned. Bank verhoogt het disconto De Nederlandse Bank heeft haar wis seldisconto met ingang van heden ver hoogd van 2tot 3Vi%. Geldmarktkringen te Amsterdam toonden zich zaterdagmiddag toen het bericht over de discontoverhoging door de Centrale Bank tot hen was doorgedron gen, over deze maatregel niet verbaasd. Een dergelijke stap was verwacht vooral na de twee achtereenvolgende disconto- verhogingen door de Westduitse Bundes bank, de viatste maal zelfs met een vol procent tot 4%, aangezien de eerste ver hoging met een kwart tot 3% onvol doende was gebleken. Niettemin achten geldmarktkringen de stap van de president der Neder - landsche Bank een zeer forse maatregel, die niet zal nalaten enige uitwerking te hebben. Men mag namelijk verwachten dat, nu hierdoor het verschil in rente tarief met het buitenland vermindert, daardoor reden ontstaat voor de betrok ken instellingen om de door hen in het buitenland aangehouden saldi (waar zij een hogere rente konden maken) te verminderen. Een gevolg hiervan zal zijn, dat hier wederom enige deviezen- aanwas geconstateerd kan worden. De Centrale Bank motiveert de ver hoging van het disconto met de expansie van de kredietverlening, zoals ook tot uiting was gekomen in de desbetref fende recente cijfers van het CBS waar uit bleek dat deze expansie de laatste tijd byzonder hard was gegaan. Nu het krediet duurder is gemaakt, zal de ex pansie kunnen worden afgeremd, aldus geldmarktkringen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3