WESTDUITSE BONDSKANSELIER DRIE DAGEN NAAR ENGELAND WEERBERICHT UNR zal De Gaulle's politiek over Algerije niet doorkruisen Poging tot grote schoonmaak tussen Adenauer en Macmillan TSJECHEN HOUDEN PILOTEN AL WEKENLANG GEVANGEN Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 No. 29900 Directeur: E. A. E. vau Dlsboect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel Laaen au° ao 61066 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD In het Kon. Instituut voor de Tro pen in Amsterdam heeft Koningin Juliana zaterdagmiddag een ge deelte bijgewoond van de viering van het 175-jarig bestaan van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. De Koningin bewondert een boek, dat haar tijdens de viering werd aangeboden. Olievergiftiging in Marokko: zesduizend mensen verlamd Meer dan 6000 Marokkanen lijden aan verlamming van de benen na het gebruik van spijsolie, die met smeerolie was vermehgd, zo heeft het Marokkaanse ministe rie van Volksgezondheid gisteren meegedeeld. Sedert 18 september, toen de eerste gevallen van vergif tiging werden gemeld, zijn 10.000 mensen ziek geworden. Doden zijn er niet te betreuren. Het is nog niet bekend of de verlamming blij vend is of niet. Zevenentwintig kooplieden, die ver dacht worden van de verkoop van de ondeugdelijke spijsolie, zijn aangehou den. Zij kunnen ter dood worden ver oordeeld wegens het in gevaar brengen van de volksgezondheid. Ook verschillende merken haarolie, waai-van het haar gaat uitvallen, zijn uit de handel genomen. Men vermoedt dat ook deze met smeerolie zijn ver mengd. De bevelhebbers der Amerikaanse luchtbases in Marokko hebben opdracht gekregen geen overtollige smeerolie meer aan Marokkaanse kooplieden te verko pen. De Amerikanen zijn overigens ge heel onschuldig aan deze vervalsing van spijsolie. De politie heeft beslag gelegd op achthonderd ton olie. de weg gerepareerd en was niet verlicht. Een bestelauto, die werd bestuurd door een groentehandelaar uit Katwijk aan Zee, merkte de motorbakfiets, die aan de kant van de weg stond, te laat op BÜ de botsing, die volgde brak de heer Noort beide benen en liep bovendien ernstige inwendige kwetsuren op. Zijn helper brak eveneens een been. De bestelauto werd zeer zwaar be schadigd, de motorbakfiets licht. Vol gens de politie treft de bestuurder van de bestelauto geen schuld. Sinterklaas tijdens zijn triomfante lijke intocht in Amsterdam in ge sprek met enige kleuters. Kolen en geiten honden ditmaal nog worden gespaard, maar een nieuwe crisis niet onmogelijk Moeilijke opgave (Van onze correspondent in Parijs) De ,,Unie voor de nieuwe repu bliek" heeft, ruim een jaar na haar oprichting, in de afgelopen dagen haar eerste congres in de stad Bordeaux gehouden in aanwezig heid van een kleine twee duizend leden, onder wie premier Michel Debré en alle overige UNR-minis- ters alsmede ongeveer de tweehon derd parlementariërs, over wie de partij beschikt. Het congres zag zich voor zware taken geplaatst. Ten eerste moest de dagelijkse leiding, met inbegrip van de secretaris-generaal Cha- landon, die door de vele partij genoten te liberaal werd bevonden, Woesteling sloeg zijn vrouw met hamer (Van onze Amsterdamse correspondent) Een dronken man heeft gister avond tegen middernacht onder het uitroepen van ,,Nou ga je eraan" zijn vrouw zo ernstig met een hamer op het hoofd geslagen, dat zij zwaar gewond in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Even later rukte opnieuw een am bulance uit, nu voor een buurman, die de dader had willen grijpen maar door de scherven van een dakraam eveneens ernstig werd gewond. Dit alles gebeurde in de Amsterdamse Kinkerbuurt, die daarna nog geruime tijd uit de slaap werd gehouden door de po litie, die op de daken naar de ont snapte woesteling zocht. Een 50-jarige opkoper had het gezin woensdag verlaten met de mededeling dat hij zou terugkomen om zijn vrouw te vermoorden. Gisteravond ging zijn vrouw en haar zuster de man zoeken. Zü troffen hem in een broodjeswinkel op de Zeedijk. De man nam bij het zien van de vrouwen de benen, sprong in een taxi en liet zich naar zijn woning in de Jacob van Lennepkade rijden. Hier heeft hij vermoedelijk met een hamer in zijn hand boven aan de trap op de thuiskomst van zijn vrouw zitten wach ten. Volgens buren was hij in beschon ken toestand. Toen de vrouw thuis kwam stortte hU zich onmiddellijk op haar en sloeg haar enkele malen met de hamer op het hoofd. Daarna vluchtte hij via het dakraam in het trappenhuis. Een der buren trachtte de vluchteling nog te krijgen, doch hij werd zelf ernstig ge wond, toen zijn hand tussen het door de man dichtgesmeten dakraam klem raakte en hij getroffen werd door glasscherven. Aan de achtervolging, die de politie inzette, nam ook een zoon van de dader deel. De man wist echter via de don kere daken te ontkomen. Even later hield de bemanning van een patrouille wagen in de omgeving een met bloed besmeurde man aan. Men bleek echter met een naamgenoot van de opkoper te doen te hebben, die bij een vechtpartij in een café gewond was geraakt. Vanmorgen was de dader nog steeds voortvluchtig. Hij is reeds enige tijd on der psychiatrische behandeling geweest. worden vernieuwd. Er is niet zon der veel moeite en strijd een nieuw partijbestuur gekozen, dat half om half uit parlementariërs en gewone leden bestaat. Nog delicater was echter de opgave een compromis te vinden tussen de trouw die alle leden, en speciaal de par lementariërs aan De Gaulle hadden ge zworen, en, anderzijds, de politieke as piraties van de grote meerderheid, waarvan bekend is dat zij vooral inzake het Algerijnse beleid aanmerkelijk rechtser is dan de opvattingen van de generaal! Na heftige woordenwisselingen, inci denten, langdurig touwtrekken en ten slotte de persoonlijke interventie van Debré is men er eindelijk in geslaagd zich op een motie te verenigen, die eenstemmig werd aangenomen en waar in de UNR haar persoonlijke trouw aan generaal De Gaulle vernieuwde. Over Algerije wordt in die motie een inten sieve propaganda-actie aangekondigd met het doel de Algerijnen bij het refe rendum voor Frankrijk te laten stem- /nen. Minister Soustelle deed een beroep op het congres om de vier rebellen- kamerleden, die onlangs uit protest te gen De Gaulle's nieuwe Algerije-politiek de partij hadden verlaten, weer in ge nade aan te nemen. Het is bekend dat generaal De Gaulle, die officieel geen relaties met de UNR onderhoudt, zich tegen zulk een gebaar van amnestie niettemin had uitgesproken. Soustelle's vlieger is dan ook niet opgegaan. Soustelle sprak trouwens een rede uit, die in het algemeen nauwelijks meer in harmonie was te brengen met de grond slagen van De Gaulle's Algerije-politiek. Ook eiste hij dat de UNR in het vervolg veel krachtiger zou optreden tegen pers organen als lExpress en Le Monde, die hij als spreekbuizen van het defaitisme en het verraad meende te mogen karak teriseren. Voor het oog kon de eenheid op dit eerste congres nog worden be vestigd. Maar hoe lang zal die eenheid nog kunnen voortduren? Frankrijks grootste politieke partijdie vandaag over een derde van de Kamerzetels beschikt, bezit geen programma en nauwelijks een doctrine. Het enige politieke geloofsartikel van de UNR is de onvoorwaardelijke trouw aan een persoon, in casu generaal De Gaull^. Doch achter dat geloofsartikel staan zeer uiteenlopende politieke ver langens en ambities. Voor het moment heeft men bijna alle kolen en geiten nog weten te sparen door van De Gaulle's publieke verklaringen zeer verschillende interpretaties te geven. Indien echter de Gaulle een beslissende stap in zijn Al gerijnse politiek zal doen door met de nationalisten in direct contact te tre den, is het gevaar wel heel groot dat de UNR in een nieuwe crisis zal worden gestort. Een crisis, waarin de illusie van eensgezindheid dan hoogst vermoedelijk niet langer overeind zal kunnen wor den gehouden. Brandkast gestolen uit fabriek te Langeraar In de nacht van zaterdag op zondag hebben dieven kans gezien een brand kast, die maar net door twee man kan worden versjouwd, te stelen uit de fa briek van de Zuid Ilollandsche Inleggerij te Langeraar. Bij het vervoeren van de brandkast hebben zij gebruik gemaakt van een achter de fabriek gelegen boot van de inleggerij. Veel maakten de dieven niet buit. In de brandkast bevond zich slechts wissel geld ten bedrage van 125 gulden, alsme de enige papieren, die slechts voor de firma waarde hebben. De inbraak werd zondagmorgen ont dekt door de fabrieksbaas. Hij zag dat met de boot was gevaren en na nader onderzoek voorts, dat een ruit was in gedrukt. De dieven hebben zeker 125 meter met de brandkast moeten sjouwen. De politie heeft de zaak in onderzoek. (Van onze correspondent in Bonn) De 83-jarige Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer zal van morgen tot en met donderdag een bezoek aan Groot-Brittannië brengen teneinde schoon schip te maken: de vuile was, welke nu al geruime tijd tussen Bonn en Londen hangt, en die het onmogelijk maakt de Brits-Duitse verhoudingen in helder daglicht te aanschou wen, wil men radicaal opruimen. Officieel zou de Brits-Duitse tegen stelling bestaan sedert de Britse premier Macmillan in februari j.l. vrij plotseling naar Moskou reisde om met zijn Russische collega Kroesj- tsjef over de kwestie-Berlijn en een beperkte gecontroleerde ontwa pening in midden-Europa te spreken. In feite kan men evenwel zeggen, dat er drie problemen zijn, waarvan er één uit de jaren 1954'55 dateert en de overige sedert 1956—'58 bestaan. integratie aan het werk en men werd er dodelijk bevreesd door de al te grootse Britse „disengagement"-plannen, die Drie vraagstukken Het gaat om de volgende punten: 1) sedert februari verdacht tot voor kort Bonn Londen ervan een topconfe rentie op korte termijn te willen orga niseren op kosten van West-Duitsland. De termijnkwestie is door De Gaulle's handelwijze al geruime tijd geen kwestie meer tussen Adenauer en Macmillan. Een koele benadering van Adenauer te Londen zou de positie van De Gaulle bepaald versterken, wat eerder Macmil lan dan Adenauer zou isoleren, aldus de Bonner overwegingen. 2) over de Europese Economische Ge meenschap (EEG) zullen beide staats lieden wel geen centimeter tot elkaar komen. Ook al kondigde Adenauer in een gisteren gepubliceerd interview met de Londense Sunday Times aan, dat de EEG niet tegen Groot-Brittannië is ge richt en de NAVO niet zal splijten, toch schijnt men in Londen niet bereid te zijn de constructieve zijde van de EEG voor de volle honderd procent te erken nen. 3) de algemene Duits-Britse verhou ding sedert 1954 wordt gekenmerkt door bittere persaanvallen van uit Londen op Adenauer, door scherpe woordén van de Bondskanselier over de Britse bedoelin gen en door een bijzonder groot wan trouwen over en weer. Het begon met de kwestie van de kosten voor de legering van de Britse troepen in Duitsland en wat later was er onmiskenbaar leedver maak te Bonn over de Britse blunder in het Suez-kanaal. Bonn zag in Londen de oude isolatie-politiek tegen de Europese Indonesië handhaaft twaalf mij lsgrens In een vergadering van het Indonesi sche Kabinet is besloten, dat Indonesië zal vasthouden aan de bestreden grens van 12 zeemijlen voor de Indonesische territoriale wateren. De Indonesische re gering heeft deze grens vastgesteld in december 1957, kort voor het begin van de internationale conferentie te Genève over de begrenzing van territoriale wa teren. Het Kabinet aanvaardde evenzo drie conventies, welke door de conferentie te Genève zijn vastgesteld". De wet betref fende het zeegebied van de Republiek Indonesië zal een onderwerp van voort gezette bestudering uitmaken, aldus een communique dat over de kabinetsverga dering te Djakarta werd uitgegeven. Strijd om visexport in vrijhandelszone Kringen die nauwe relaties hebben met de Deense regering en de Deense visexport hebben kritiek geleverd op het Britse voorstel betreffende de handel in bevroren vis in de vrijhandelszone. Enge land heeft aangeboden voor Noorwegen, Zweden en Denemarken gezamenlijk een invoerquotum, vrij van invoerrechten, open te stellen van 20.000 ton bevroren gefileerde vis, zo gauw de vrijhandels zone werkelijkheid is geworden. Van Deense zijde wordt dit quotum niet bijzonder hoog geacht, gezien het feit, dat zowel Noorwegen als Denemar ken van plan zijn deze export belangrijk uit te breiden. Het ergste struikelblok in het Britse voorstel is echter de voor waarde, dat de visserij grens niet veran derd mag worden. In welingelichte Deen se kringen wordt gezegd, dat deze eis vrij wel onaanvaardbaar is voor Denemar ken, dat sterk denkt over een verwijding van de visserij grens bij Groenland tot twaalf mijl. In Denemarken meent men bovendien, dat de handel in vis en de visserijgrenzen niets met elkaar te maken hebben. Denemarken zal Noor wegen krachtig steunen in zijn afwijzing van de eis, dat de visserij grens niet ver legd mag worden. West-Duitsland wel eens zouden kun nen isoleren. Londen zag Bonn, zoals de Frankfurter Allgemeine Zeitung het de zer dagen schreef, het oude Wilhelm i- nische" beeld van een Britse anti-Duit se politiek weer eens uit het archief ha len en aan de wand bevestigen. Kortom, er spookten tussen Bonn en Londen een reeks politieke gestalten en gedachten, die wantrouwen en wrijvin gen veroorzaakt. Er ontstond weer, schreef bovengenoemd blad, het Boeren oorlog-complex van rond de eeuwwisse ling Men verwacht te Bonn, dat deze als een vete zich opdienende slechte ver houding deze week uit de wereld zal worden geholpen. Een bezoek van Adenauer aan Churchill zal eveneens kunnen dienen om de openbare mening wat gematigder te laten worden. Maar overigens valt het te betwijfelen of in het bijzonder de Britse publieke opinie volledig over stag zal gaan. Een auto ritaire, uiterlijk kil aandoende politi cus als Adenauer zal, zo mag men aan nemen, de Britse man in de straat hëe moeilijk tot geestdrift kunnen brengen. Oud-president Heuss was daartoe niet eens in staat! Russen gaven Praag opdracht een einde te maken aan valse spel met Westduitsers (Van onze correspondent in Bonn) De communistische Tsjechische regering in Praag heeft het afge lopen weekeinde haar twintig dagen lang gekoesterd geheim niet langer voor de buitenwereld verborgen kunnen houden: zij gaf toe dat de twee op 22 oktober spoorloos verdwenen Westduitse straaljagers van het type F-84-f 25 km. van de Westduitse grens in Tsjecho-Slowakije zijn terechtgekomen, verongelukt en geëxplodeerd. Droogweg wordt voorts gezegd, dat beide piloten nog in leven zijn. Familie al die tijd in grote onzekerheid Deze tdt zaterdag j.l. raadselachtige verdwijning begon op 22 oktober des ochtends om 9 uur 16. Op dat moment startten dé 29-jarige officier-vlieger Kraus en de 24-jarige onder-officier Hofmann van het militaire vliegveld Memmingerberg in Zuid-Duitsland met htm straaljagers voor een lange oefen- vlucht.. Boven het Zwarte Woud geko men wijzigden zij hun koers plotseling. Om 10 uur 24 bleken zij zich eensklaps nabij Grafenwöhr, slechts 25 km van de Tsjechische grens, te bevinden en wel, zoals Kraus op dat ogenblik meldde, met slecht zicht en zuurstofmoeilijkheden. Om 10 uur 31 nam een Amerikaans radarstation het tweetal niet ver van de grens waar en 5 minuten later was er sprake van 'n duikvlucht over Tsjechisch grondgebied. Daarna, tot zaterdagoch tend j.l., was de verblijfplaats van straal jagers en piloten een compleet raadsel. In Bonn meende men eerst, dat beide toestellen in Noord-Beieren waren ver ongelukt. Op waarlijk grootscheepse wijze zetten Westduitse en Amerikaanse eenheden een hulpactie op touw, die elf dagen lang tevergeefs iedere vierkante kilometer in Noord-Beieren afzocht. De De familieleden van beide piloten Kraus is gehuwd en heeft een dochtertje van 3 jaar, Hofmann heeft een oude moeder en is verloofd moesten twee en een halve week lang horen, dat de kans het grootst was, dat beide piloten verongelukt waren en daarbij waren gedood Donderdag j.l. maakte de voor het Westduitse ministerie van Defensie wer kende Inlichtingenorganisatie van de bekende generaal Gehlen, die op onop vallende wijze met de NAVO zou zijn verbonden, bekend, dat de vliegers zich in Tsjecho-Slowakije moesten bevinden, hoewel men te Praag negen dagen van te voren had bekend gemaakt van niets te weten. Intussen had Bonn via de Amerikanen en eigen ambassades een zekere druk uitgeoefend op Oostenrijk, Zwitserland, Oost-Duitsland, Polen, Tsjecho-Slowakije en Rusland. Blijkbaar achtten de Rus sen het afgelopen weekeinde niet langer verantwoord een in de ogen van de Westelijke openbare mening vals spel te spelen met de beide vliegers. Men neemt aan, dat Moskou Praag het sein gaf de zaak uit de doeken te doen. Dit geschied de overigens in een protest tegen het schenden door Westduitse vliegtuigen van het Tsjechische grondgebied De regering in Praag zei ook, dat zij vergoeding voor de schade zal eisen, ver oorzaakt door het neerstorten van de straaljagers Te Bonn vraagt men zich thans af hoelang het nog zal duren voor Praag beide vliegers zal terugsturen. Pas dan zal duidelijk worden of de Tsjechen en Russen inderdaad, zoals te Bonn wordt geloofd, beide vliegers via valse radar- berichten uit Duitsland hebben gelokt. Het enige wat de Tsjechen over het tweetal bekend maakten is, dat zij in leven zijn en hebben verklaard, dat zij een oefenvlucht onder moeilijke omstan digheden moesten maken. Kat wij ker omgekomen hij verkeersongeval Voertuig niet verlicht In de afgelopen nacht is de 51-jarige heer A. Noort uit Katwijk aan Zee in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden als gevolg van ernstige ver wondingen, die hij opliep bij een ver keersongeval op de Zeeweg in Katwijk. De motorbakfiets van de heer Noort, die was aangereden door een personen auto, werd des avonds aan de kant van Zwakke wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Over wegend zwakke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 NOVEMBER Zon op: 8.02 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 18.36 uur; onder: 9.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.18 en 16.29 u. Laagwater te 0.10 en 12.24 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's ,i

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1