P.T.T(elevisie) in Amerika maakt telegraafmaatscliappijen benauwd 's Werelds „mooiste" weer thuis Werkgeversorganisaties in liet boekdrukkersbedrijf Onderwijsministers willen meer stem in internationale kwesties Elektronische briefoverbrenging ligt dicht in het verschiet CORINE ROTSCHAFFER OP SCHIPHOL „Ik zag zelden zoveel afgunst" Dr. F. Kleijn 40 jaar predikant Dragers van het Mobilisatie Kruis bijeen ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 Gedenkwaardig jubileum Voorbeeld van voortdurende samenwerking De Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf heeft gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen een herdenkingsvergadering gehouden ter gelegenheid van het feit, dat op 13 november 1909 de Ned. Bond van Boekdrukkerijen werd opgericht. In deze vergadering heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. van Rooy, een rede gehouden. Spreker zeide, dat het motief tot de oprichting van de Ned. Bond van Boekdrukkerijen was, de deplorabele econo mische toestand waarin de typografie in de eerste decennia van deze eeuw was komen te verkeren. Het ging in 1909 dus niet om verwezenlijking van hoog gestemde idealen, bijv. met betrekking tot de opheffing van de klassestrljd, doch louter om zelfbehoud. „De geschiedenis van de Federatie leert ons", aldus de minister, „dat reeds vrijwel in de aanvang doelbewust gestreefd werd naar een samengaan van het economische en sociale element". De patroons dachten eigenlijk in termen van een arbeidsgemeenschap, die gehele bedrijfstak zou omspannen. Spreker prees de figuur van de heer immig van de Ned. Bond van Boekdruk kerijen, die reeds kort na de oprichting van die bond wees op de noodzakelijk heid van samenwerking met de werk nemers, een samenwerking die ook ver wezenlijkt is. Verder wees hij op net belangrijke werk dat de heer Wierdels van de R.-K. vereniging heeft verricht te komen tot de instelling van een leerlingenopleiding en die ook nauw betrokken geweest is bij de formulering van de grote, uitgebreide CAO van 1920, die tot de standaardvorm werd voor vele andere bedrijfstakken. Voorts huldigde hij de heer H. Die- mer, lid van de Bond van Chr. Druk kerspatroons in Nederland, die het boek schreef: „De ontwikkeling tot be drijfsorganisatie" Spreker zeide dat deze drie figuren bij de opbouw van die vormen van samenwerking en rechts ordening binnen him bedrijfstak een beslissende invloed hebben uitgeoefend. In zijn dankwoord na de rede van de minister zeide de voorzitter, de heer «Tos Cleerdin o.a., dat men ten aanzien van de ondememersraden actief is. Enige raden zijn reeds in werking. Hij betoog de. dat de werknemers alle krachten zuilen moeten inzetten om de produk- tiviteit te bevorderen. „Het zit erin", zeide hij. Na de herdenkingsvergadering, die zeer druk was bezocht, ving een recep tie aan. waarop velen de bestuurders van de federatie de hand kwamen druk ken. De herdenkingsvergadering was voor afgegaan door een lunch in het Kur haus. De voorzitter van de Ned. Bond van Boekdrukkerijen, de heer Biesta, fungeerde als tafelpresident. De heer J. van der Kwast, directeur- generaal voor handel en nijverheid van het departement van Economische Za ken, heeft in een korte rede gelukwen sen aangeboden namens de minister en de Staatssecretaris van Economische Zaken. Een gouden jubileum is al een uit zondering, zeide hij, maar die uitzon dering is nog groter ais het gaat om een gouden jubileum van samenwer king, zoals hier thans wordt gevierd. In het milieu van deze bedrijfstak zijn circa 2000 bedrijven werkzaam. Zij hebben omstreeks 35.000 arbeiders in dienst, terwijl nog vele plaatsen open staan. De omzet bedraagt thans f. 550 miljoen per jaar, deze omzet, die in 1950 f. 200 miljoen bedroeg heeft de neiging zich sterk te ont wikkelen. Het is een bedrijfstak, die tientallen miljoenen investeert en die voor meer dan f. 100 miljoen zal exporteren, dit jaar. De Euromarkt zal haar voor bepaalde problemen stellen, doch spr. was van mening, dat deze bedrijfstak behoort tot die takken van bedrijf, die deze moeilijkheden op de minst moeilijke wijze zal weten te overwinnen, omdat zij in ogenschouw neemt de produktie- verbetering en de kwaliteitsverbetering. De heer d'Huy, voorzitter van de Bond van Boekbinderpatroons, sprekende na mens de in „Algrafisch beraad" samen werkende organisaties, uitte zijn waar dering ervoor, dat de Federatie tot stand Engelse onderscheiding voor prof. P. Geyl Koningin Elisabeth van Engeland heeft prof. P. Geyl, oud-hoogleraar in de moderne geschiedenis aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, benoemd tot „hono rary commander of the order of the British empire" wegens zijn in het be lang van de Britse cultuur bewezen diensten en- de Engels-Nederlandse be trekkingen op het gebied van de studie der geschiedenis. Medische Dienst Oegstgeest: Dokter F. W. N. Hugen- holtz en J. B. Hugenholtz en dokter Reterink, tel. 20394. Wassenaar: J. A. Rönner, Prifts van Wiedlaan 36, tel. 4641 en J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Apothe- kersdienst: De Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32. tel. 2402. Voorschoten: Dokter Th. van Schaik, Jul. van Stolberglaan 62, tel. 3344. Wijk verpleegster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hermanus, zn van A. G. van der Born PQ C. Vijlbrlef, Martin ,zn van J. Been en M. G. Puscinski, Alexandra, dr van R. Gravesteijn en H. T. van der Klelj, Caro lina Maria, dr van B. W. Belt en E. A. Kok Henrietta Veronica, dr van E. van der Kolk en R. Bos. ONDERTROUWD J. J. Schuitemaker en G. Stein, D. N. Bekker en G. M. Overdevest, P. Coiyn en s J. C. Meertens, A. N. van Berkel en F. van der Zwet, C. Segaar en A. J. van der Vos, P. Bogaards en G. E. Koppers, A. P. Jonk en A. D. van Houten, A. G. Lagen dijk en J. Blansjaar, J. Lemstra en M. C. van Hensbergen, P. Azler en J. H. M. Ver toond, J. J. Gijzenij en P. H. Neuteboom, G P. van Vucht en H. M. de Heiden, T. G- M. E. Niet en J. M. Olivier. J. A. Spie- Jlngs en A. H. van Zeist, G. J. Boter en Jv. M. F. de Die, A. Otterspeer en C. van J Zelfde, J. H. IJzerman en W. J. Rijns burger, W. de Vos en D. van der Voord, H. van Vliet en P. H. Zonneveld, W. Bron- toeljer en M. H. van Kins, P. Hamaker en J K. Kuijper. C. M. Bungenberg de Jong en A. M. Douwes Dekker. OVERLEDEN W. W. Siddré, 78 jr, man; S. C. Wassing 69 jr .echtgenote van K. Bolhuis: G. J. M. Van Steen, 23 jr, man; F. Feitsma, 78 Jr, toan; j. p. Heemskerk, 23 Jr, vrouw; M. A. H. Kriek, 7 Jr, dochter. is gebracht, waardoor het grafisch ge menebest een plaats is gegeven, waarop ieder lid van de algrafische familie trots kan zijn. De heer A. van der Boogaart, het woord voerend namens de drie werkne mersorganisaties constateerde, dat thans de samenwerking veel hechter is dan in 1909, toen de Ned. Bond van Boekdruk kerijen tot stand kwam. De oprichting was een daad. Het karakter van die daad was ordening. Mr. F. de Graaff, voorzitter van het C en braai Sociaal Werkgeversverbond, voerde het woord namens de Centrale Werkgevers Organisaties. De geschie denis nagaande gewaagde hij van een voortdurend streven naar samenwer king. De heer Jos Cleerdin, de voorzitter de»r Federatie heeft tenslotte de hoop uitgesproken, dat de PBO verwezenlijkt zal worden. Leidse huisvrouwen sagen film en shoiv Wat een drukrte gistermiddag in de grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" Volkomen begrijpelijk overigens, want op het programma van de Leidse af deling van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen stond voor deze middag o.m. vermeld films over de wintersport en een Show van sporbkleding. Een en ander was georganiseerd in samenwerking met het reisbureau Lis- sone Lindeman en de Nederlandse Ski- vereniging, terwijl de firma Lanfers de modeshow verzorgde. Er was dienten gevolge veel te zien zowel op het witte doek als tijdens het optreden van de lieftallige mannequins. De bekende Nederlandse skiër en cineast Jan Boon, juist teruggekeerd van een expeditie naar de Himalaja, vertelde in het kort hoe de skisport is ontstaan en vertoonde over dit onder werp enkele dia's. „Skiën zonder tra nen" is de titel van een ski-instructie film, welke onder grote belangstelling werd afgedraaid en waarin men de ski leraar Erich Haller een demonstratie ziet geven volgens de z.g. Oostenrijkse methode. Na de pauze hielden „De rode duivels van Kitzbühel" de huisvrouwen enige tijd in hun ban. De show. die ge geven werd, was er een van moderne sportkleding. O.m. werden getoond ski broeken. de meeste elastisch, pullovers, al of niet met dubbele V-hals, vesten, ook van langharige nylon, zuivere zijden sjaals in modieuze moderne tinten en kledingstukken voor na het skiën. Wat dit laatste betreft zijn er vooral veel mohairrokken in de handel. De mode kleuren voor laarsjes, van de firma v. d. Zanden, zijn deze winter mosterd- geel en gebroken wit. Niet alleen sport kleding voor dames, maar ook die voor mannen werd getoond. Na Willy, Jos en Ronny kwam nl. Paul telkens de zaal binnenwandelen. Hij droeg waterdichte pantalons en schoenen, een anoerak met capuchon en een zwarte monty coat. Teveel om op te noemen! Het Conferentie in Vredespaleis geëindigd Aan het eind van de conferentie van ministers van Onderwijs uit de landen van de Westeuropese Unie, welke in het Vredespaleis in Den Haag werd gehouden, hebben zij tijdens een persconferentie verklaard het noodzakelijk te achten, dat zij mede invloed kunnen uit oefenen op hetgeen in internationale organisaties als Euratom, OEES, KSG, NAVO etc. ter bevordering van het wetenschappelijk onderzoek en voor de opleiding van wetenschapsmensen wordt gedaan. Als de ministers van Buitenlandse Zaken geroepen worden om te beslissen over wat er op dit gebied in deze organisaties gebeuren moet, zo zei minister Cals naar aanleiding van een vraag over de bij Eura tom bestaande plannen voor een Europese Universiteit, dan hopen de ministers van Onderwijs inmiddels gelegenheid te hebben gehad hun inzichten daarover kenbaar te maken. Geen bindende afspraken De Nederlandse minister zei verder, dat de problemen bij het wetenschappe lijk onderzoek en de wetenschappelijke vorming niet alleen van technische aard zijn. Het gaat er ook om hoe de mens zich ten opzichte van de techniek moet gedragen en om de vraag of de weten schap door economische, technische en militaire eisen ook te veel bedreigd wordt. Een supra-nationaal bezien van de zaken van wetenschap en hoger on derwijs wees de minister niet af, maar dan zal dat dan toch moeten gebeuren in organen waarin de ministers van onderwijs hun invloed mede kunnen uit oefenen. Sir David Eccles, de Britse minister van onderwijs, zei dat het niet zozeer de grote verscheidenheid van wat er in verschillende internationale organen ge daan wordt is geweest, die zorgen heeft gebaard, dan wel het feit dat er eigen lijk niet genoeg wordt gedaan. De in ternationale samenwerking op het ge bied van onderwijs, wetenschap en cultuur is, vergeleken bij wat er op economisch en militair gebied gedaan is, achtergebleven. Ook over de onderwijsmethodes is ge sproken. De oude opvoedingssystemen zijn niet meer voldoende om de huidige maatschappelijke ontwikkeling bij te houden, zo merkte de heer Hessel, direc teur voor de samenwerking met het bui tenland van het Franse ministerie van onderwijs op. Bindende afspraken heeft de confe rentie niet kunnen maken, omdat daar voor contact met de regeringen nodig is. Een besluit tot oprichting van een inter nationale organisatie is nog niet geno men, maar wel is er het streven in het kader van de Raad van Europa tot ge regelde bijeenkomsten van ministers van onderwijs te komen. Wat de eventuele oprichting van een Europese Universiteit betreft: de con ferentie is het er over eens geworden, dat deze kwestie allereerst van universi tair standpunt moet worden bezien, zo deelde minister Cals mede. VERKOOP KINDERPOSTZEGELS Maandagochtend begint in de hal van het postkantoor de verkoop van kinder postzegels en -kaarten. Ook de eerstedag-enveloppen zijn dan verkrijgbaar. De verkoop in de hal dagelijks tot vier uur vindt plaats van 16 t/m 19 november. Verder kan men nog de ge hele maand december kinderpostzegels en kaarten kopen. OEGSTOEEST BEVESTIGING Tijdens de morgenochtend te houden kerkdienst in de Groene- of Willibrord- kerk wordt de vrouwelijke ouderling, mej. M. van Griethuizen, bevestigd. De landelijke kerkbouwactle van de Herv. Kerk heeft in Oegstgeest f30.431,30 opgebracht. Hierin is niet begrepen het rechtstreeks naar de commissie in Den Haag toegezonden bedrag. WARMOND TAFELTENNIS RKTVV Steeds Vooruit Na een spannende wedstrijd heeft Steeds Voor uit 1 (heren) gewonnen van CTH 2 en wel met 64. JAARVERGADERING P.V. WARMOND Op 4 november hield de Postduiven vereniging „Warmond" te Warmond haar jaarvergadering. Er was een batig saldo. De heren C. Kortekaas en Jac. Roest werden in het bestuur herkozen. De he ren dr. J. Venker en J. Dlemel werden benoemd als kascontroleurs. Voor de hokcontrole werden benoemd de heren J. de Weerd en J. Smeets en Chr. Braun (reserve) Hierna volgde de prijsuitreiking. De wisselbekea* oude duiven werd gewon nen door dr. J. Venker, de wisselbeker jonge duiven door B. F. Oskam, de wis selbeker navluchten door B. F. Oskam, die deze beker voor de tweede maal ver overde. Besloten werd ook deze winter een hokkenshow te houden, en wel op 4, 8, 11 en 15 januari ln de garage van dr. J. Venker. De heren De Weerd en Smeets zullen de show organiseren. fotobedrijf De Graaff werkte eveneens mee aan deze fleurige show. Mevrouw C. HagemanVerhagen, sprak na af loop hartelijke woorden van dank en waardering. Het reisbureau Lissone Lindeman werkte des avonds in de foyer van de Stadsgehoorzaal hetzelfde pro gramma af. De Britse ambassadeur Sir Paul Mason heeft in de Engelse kerk in de Riouwstraat in Den Haag een bazaar ten bate van deze kerk ge opend. Hij greep dankbaar de ge legenheid aan om wat inkopen voor de komende feestdagen te doen. (Van onze Amerikaanse correspondent) Over vijf jaar hopen de Amerikaanse posterijen een systeem te heb ben ontwikkeld, dat het mogelijk zal maken even snel een brief over te sturen als een telegram. Men heeft reeds een proef genomen met zulk een briefpost tussen Washington en Los Angeles en men steekt grote sommen gelds in de uitwerking van het systeem. Geen wonder dan ook, dat de telegraaf-maatschappijen zich wat ongerust beginnen te maken. En niet alleen zij. Ook de spoorwegen en de vliegtuigenmaat schappijen, die thans nog goed verdienen aan de post, voelen zich be dreigd. Het postverkeer van de toekomst zou namelijk weieens een heel ander karakter kunnen krijgen: niet langer zal een brief zelf worden overgebracht, doch het beeld van een brief. De geadresseerde zal slechts een facsimile in handen krijgen. technici. Het schijnt mogelijk, dat een instrument een brief „leest" door een bepaalde enveloppe heen en dat - aan de andere kant - een brief wordt afge drukt, alweer door een speciale envelop pe heen. Overbrengen van post per raket leek een paar jaar geleden nog iets voor een heel verre toekomst - thans lijkt het al bijna weer een verouderde methode. Deze fassimile-overbrenging houdt in, dat een elektronisch instrument een af beelding maakt van een getypte of ge schreven pagina, ongeveer zoals een te levisie-camera dat zou doen en via een draad of via de korte golf wordt deze afbeelding overgebracht naar een ver- verwijderd punt om aldaar gereprodu ceerd te worden op gevoelig papier. De Amerikaanse luchtmacht gebruikt deze methode thans reeds om weer kaartjes over te seinen naar diverse ba ses. Kostbaar behoeft het systeem niet te worden. De posterijen streven er naar om per minuut 1800 pagina's met één toestel te fotograferenen te „verzenden"Een facsimile-brief zou niet duurder behoeven te wor- (Van onze Amsterdamse redacteur) Nederland ontving het „mooiste" meisje van de wereld, de Amster damse mannequin Corine Rottschae- fer, gistermiddag op Schiphol in een hevige plensbui, die de gloed x>an de huldiging van de kersverse „Miss World" enigszins doofde. De regen droop van haar gezicht, toen ze even later plaats nam in de Europa-wachtkamerwaar zij alvo rens de pers te woord te staan, het haar kamde met de 60 centimeter hoge overwinningsbokaal als spiegel. Een mooi meisje, onze Corine. Wij zouden haast zeggen mooier nog dan twee jaar geleden toen zij werd ge kozen tot „Miss Holland" en enige maanden nadien tot „Miss Europa". Zij ging aan de nieuwsgierige blikken van de mannen en kritische blikken van de Schiphol-stewardessen voorbij en zei kalm: „De overwinning in Londen was een hel eeer voor mij. Het belang rijkste vind ik de grote publiciteit, die ik heb gekregen. Natuurlijk was er weer heel wat geharrewar, dat hoort nu een maal bij schoonheidswedstrijden. Ik heb zelden zoveel afgunst en jaloezie onder de deelneemsters aangetroffen als nu in Londen. Na afloop probeerden enkelen zelfs ruzie te maken. Ze vonden, dat ik het niet verdiend had. Maar de jury had nu eenmaal het beslissende woord ge sproken". „Krijg ik nog wat voor mijn verjaar dag"?, zei plotseling Corines zusje Liesje (7), die onder de tafel door was gekropen. „Ik heb je toch een kaart ge stuurd en je hebt nog wel wat te goed", zei de grote zus, tot wie nu ook Marian (13) en Janneman (9) waren doorge drongen. Een eind verder zat moeder Rottschaefer (42). Zij zat er wat verlo ren bij en het was wel duidelijk, dat de 21-jarige Miss haar trotse ouders wat is ontgroeid na de vele buitenlandse tour nees als mannequin. Invoerrechten betalen Corine won in Londen 5000 gulden en een kleine auto. „Hij was net te groot voor mQn koffer en ik heb hem voor lopig maar in Londen gelaten. Misschien verkoop ik hem wel. Ik heb de organi satoren laten weten, dat ik die auto al leen naar Nederland laat komen als zij de invoerrechten betalen". Zakelijk is „Miss World" zeker. En nuchter. „Ja, ik heb contracten aangeboden gekregen van twee Amerikaanse film maatschappijen. Trouwens vorig jaar bood Columbia mij al een lucratief con tract aan. Maar ik wil mij niet binden voor twee jaar of langer. Ze kunnen mij krijgen voor een enkele filmrol, mits ik er geschikt voor ben, de rol die mij aan staat en er goed voor wordt betaald. Ze gaan een film in Italië maken. Mis schien kom ik er wel voor in aanmer king. Ik zou het wel leuk vinden. Welke maatschappij het is? Ik zou het zo heus niet kunnen zeggen". Corine regelt haar zaken zelf. Zij ont kent een manager te hebben. „Natuurlijk raadpleeg ik af en toe wel eens ver standige en wijze mensen". „Liefhebberij" Naast haar zat de heer G. J. van Meeuwen, eigenaar van de Amsterdamse nachtclub „Casino", die in zijn eentje het Miss-Holland-comité uitmaakt. Hij zegt de reizen van de Nederlandse schoonheidskoningin „uit liefhebberij" te financieren. Hij was ook de man, die in 1957 in een uitverkochte zaal van „Kras- napolsky" in Amsterdam bekend maakte, dat Corine „Miss Holland" was gewor den, op een moment dat de jury nog zat te beraadslagen. „Heb ik het niet bij het rechte eind gehad?", zei hij nu. „Het is nog nooit voorgekomen, dat een meisje zowel de titel van „Miss Europa" als die van „Miss World" veroverde. Voor de aankomst van Corine Rott- schaefer had hij reeds een circulaire rondgedeeld over de wedstrijd „Miss In ternational Beauty", die in augustus 1960 in Long Beach in Amerika wordt ge houden. De jury zal daar vooral letten op kennis, intelligentie, allure, sohoon- heid en beschaving van de meisjes. Een badpak komt er dan ook niet aan te pas. Hoofdprijs: 25.000 gulden en een paar auto's. „Corine gaat er ook heen", zei de heer Van Meeuwen. Blijft mannequin Corine wist nog niets, toen haar hier over vragen werden gesteld. Nadat de heer Van Meeuwen iets in haar oor had gefluisterd: „O ja, ik ga natuurlijk ook naar Long Beach. Leuk weer eens naar Amerika te gaan". Voorlopig zal zij haar werk als man nequin voortzetten. Er is nog een kans, dat zij voor enige Franse modehuizen naar Japan reist en in de verre toekomst is er het ideaal van een modehuis in Am sterdam. „Je hebt je nogal onaardig uitgelaten over Nederlandse mannen!" „Niets van waar, mijn woorden zijn helemaal verdraaid. Ik mag toch wel zeggen, dat ik de Engelse mannen ele gant vind. Maar na 10 dagen in Londen kan ik echt geen gefundeerd oordeel hebben". „Maar wat denkt U van de Neder landse man?", hield een verslaggever vol. Corine aarzelde even en zei toen maar: „Ik zwijg". Het gesprek werd steeds onderbroken door achttien fotografen en cameraman nen, die elkaar overstemden met „Hé Corine, lach eens even" en „Corine, kam je haar nog eens". En Corine kamde en lachte met heel haar anti-septische schoonheid. Zelfs na thuiskomst in de Da Costa- straat had de moeder haar dochter nog niet voor zich alleen. Want daar ston den twee mannen van een Engelse krant, die foto's wilden maken van de huis kamer van de vader Rottschaefer, wiens succeskind al weer voorbereidingen moest treffen voor een rela naar Zürich. den in verzending dan een lucht postbrief. Maakt men van zijn fac simile een expresse-brief, dan zou men binnen de twee uur een ge adresseerde kunnen bereiken, die aan de andere kant van Amerika woont, bijna 5000 kilometer van de woonplaats van de verzender. Voor veel minder geld zou men veel uit voeriger kunnen zijn dan in een te legram. Briefgeheim Maar het briefgeheim, wat zal daar van overblijven? Zodra de plannen van de posterijen begonnen uit te lekken, maakten sommigen in Amerika zich daarover ernstig bezorgd. Technici ver zekeren echter, dat ook thans het brief geheim nog beschermd zou kunnen wor den. De militairen zijn reeds ver gevor derd in het mechanisch verhaspelen en „onthaspelen" van telefonische en tele grafische mededelingen. Ook televisie uitzendingen kan men op deze manier voor afkijkers onbegrijpelijk maken. On derweg zou de brief dus weinig gevaar lopen. Maar, zo zal men Zeggen, op het postkantoor moet de brief dan toch maar worden opengemaakt en aan de andere kant moet de brief in een enveloppe worden gestopt. Daarbij zou hij dus onder ogen komen van onbevoegden Ook dat behoeft niet eens, zeggen de Sinds april 1946 curator Leidse Universiteit Dr. F. Kleyn sinds 1 april 1946 cura tor van de Leidse Universiteit, herdenkt maandag het feit. dat bij voor veertig jaar werd bevestigd als predikant van de Remonstrantse Broederschap. Aan dr. Kleun die te Wassenaar woont en in 1955 van het Olivet College te Mi chigan het ere-doctoraat in de godge leerdheid ontving, werd in 1953 eervol emeritaat verleend. LEIDERDORP BEJAARDEN VIERDEN FEEST Het comité ter verzorging van tochten en ontspanning oude van dagen belegde gisteren een feestavond in het Dorps huis De voorzitter van dit comité, de heer S. A. Meyerse, verheugde zich de „oude familie", zoals hij zei, weer bijeen te zien. Met een kort welkomstwoord richtte hij zich tot mevrouw Van Die- peningen, de burgemeester was verhin derd en de gemeente-secretaris, de heer Hobo. Verder dankte de heer Reyerse nogmaals de chauffeurs. Zonder deze hulp zouden de autotochten niet kunnen doorgaan. De heer Kruidenier vertoonde vervolgens dia's van de laatst gemaakte tocht. Daarna liet de heer Nic. Kret de tocht van verleden jaar. daarna die van dit jaar nog eens in beeld brengen „De Speel paladijnen" uit Alphen a. d. Rijn. verzorgde het feestelijk gedeelte van de avond. Gisteravond heeft de Vereniging „Het Mobilisatiekruis", afd. Leiden e.o. in wijkgebouw Rehoboth haar eerste bij eenkomst in het winterseizoen gehouden De waarnemend voorzitter dr. P. H. Pott sprak een hartelijk woord van wel kom en richtte zich in het bijzonder tot dr. J. H. C. Kern, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den, die sprak over „De strijd van de Egyptische Koningen tegen de Aziaten omstreeks 1350 v. Chr." Het Egyptische Rijk, aldus dr. Kern, was in de oudheid een der grootste rijken en begon reeds in ca. 2800 v. Chr. handel te drijven met de Aziaten. Het heeft onder de Pharao's der 30 dynastieën van 3000 tot 340 v. Chr. vele perioden van grote bloei, doch tevens perioden van diep verval gekend. Tijdens een van deze perioden van verval, toen Egypte uiteen was ge vallen in vele z.g. ,stad-staatjes', maak ten de Aziaten van deze zwakte gebruik om Egypte aan te vallen. In 1675 v. Chr. gelukten het de ruitervolkeTen der Hijksos. Egypte te veroveren, dank zij het feit, dat het Egyptische voetvolk niet opgewassen bleek te zijn tegen deze ruiters. Eerst toen de Egyptenaren in 1570 v. Chr. de Hijksos weer naar West- Azië hadden verdreven, brak een nieuwe periode van bloei aan. De Egyptenaren vielen op hun beurt Azië binnen en on der de Pharao's der 18de dynastie (van 1570 tot 1300 v- Chr.) behaalden zij vele overwinningen en stiohtten een waar wereldrijk. Het karakter van de Egyptische staat was in die dagen een soldatenstaat. Uitvoerig lichtte spreker de regerings periode van de Pharao's: Tutanchamon, Eje en Horamheb (1350 tot 1300 v. Chr.) toe, een en ander toegelicht met een aantal fraaie dia's. Het Museum van Oudheden bezit sinds lange tijd prach tige brokstukken uit het Memphittische graf van Tutanchamon en Horemheb, de zoon van eenvoudige ouders, die later Pharao werd. Zü geven een boeiende il lustratie, enerzijds van de Egyptische oorlogshandelingen in West-Azië (voora1 Israël) en anderzijds van het leed, dat de bewoners van het jodenland van de Egyptische pharao's te verduren kregen. Pas door het optreden van Mozes keren de bannelingen weer uit Egvpte naar het land van Israël terug. Van de ge legenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Met een woord van dank tot dr. Kern, sloot de waarn. voorzitter deze zeer boeiende en interessante avond. MARANATHA-SAMENKOMSTEN. Woensdag en donderdag belegt „Het Zoeklicht" te Driebergen in gebouw Prediker, enkele Maranatha-samenkom- sten. Het algemeen onderwerp is: „aan de vooravond van grote gebeurtenissen", dat behandeld zal worden door ds. H. R. Timmerman, ds. J. I. v. Wijck en de heer Th. B. Dikkes. Aan de eerste avond werken mede de evangeliezanger J. Buurman, met Flip de Koning aan het Hammondorgel, de gebr. Spaargaren en Frans van de Re ij den, orgel. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 14 november. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 6-23, snijbonen 137-181. stam- bonen 134, boerenkool 15-21. rodekool 19- 26, groenekool 21-24. prei 28-37, spinazie 53-91, spruiten A 72-91. B 73-75. tomaten A 25. B 20-31 C 21-22. waspeen 10-21. Witlof 109-163; per 100 stuks: bloemkool A 38-69, B 24-49. knolselderle 25-36. sla A 716.60 per 100 bos; bospeen 24-30, pe terselie 4.40, selderie 5-7, uien 12-29.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9