DEMMENIE Mei een enkel woord Agenda ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 WIE zich vergenoegt met de ge dachte dat het tegenwoordig toch maar heerlijk rustig is in de wereld, is het slachtoffer van een kwa lijke misvatting. Iemand als Kroesjtsjef moge een geheel ander type mens zijn dan zijn voorganger Stalin, beiden zijn, resp. waren felle Russische nationalis ten, wier geesten doordrenkt zijn van een fanatiek-heerszuchtig communistisch imperialisme. Het verschil is, dat de schijnbaar soepele Kroesjtsjef andere methoden kiest dan de keiharde „oom Jozef", die de paarden voor de Russische troïka placht te ranselen tot ze er bij neervielen. Het doel is echter onveran derd. De huidige premier geeft de voor keur aan .jeculer pour mieux sauter", vry te vertalen met: één stap terug en twee vooruit, in goed Nederlands: men vangt meer vliegen met stroop dan met azijn. Maar dat vangen van Westerse vliegen is het gelijkgebleven oogmerk, ondanks olijke knipoogjes, vriendelijke lachjes en hartelijke schouderklopjes. DE vrije wereld ziet zich op het ogen blik geplaatst tegenover een drie voudige dreiging, redenen te over dus om niet van gezapige rust te spre ken. Daar is allereerst de nog altijd du bieuze zoetsappigheid van de Sovjetrus- sische premier, die daadwerkelijk nog geen enkel overtuigend bewens van tege moetkomendheid heeft willen leveren, doch, integendeel, overal rondbazuint, dat zijn land bezig is het Westen te overtroeven. Dezer dagen maakte hij het zo bont, dat hij de vrije wereld met zo veel woorden vergeleek met een seniele grijsaard, die alleen uit ouderdomszwakte de vroegere „agressieve plannen van Dulles" terzijde heeft geschovenTe gelijkertijd is die andere communistische bedreiging, Rood-China, bezig zijn ex pansieve driften los te laten tegen de zuidelijke buurman India, in die mate, dat zelfs premier Nehroe ertoe gebracht wordt „achteruit de keel te spreken". En, alsof deze twee factoren nog niet genoeg zijn, roert Afrika zich in zijn na tionalistische uitingen op een wijze, welke de perken der redelijkheid te bui ten gaat. En dan mag de wereld van geluk spreken, dat de toestand in het Midden-Oosten, ofschoon verre van on gevaarlijk, op het ogenblik niet veront rustend genoemd kan worden. Trouwens, Moskou, Peking en Afrika zijn reeds méér dan genoeg bronnen van agitatie! BIJ alle acute en latente spanning is er toch een opvallend ver schijnsel, dat enige reden tot op timisme biedt. Het is namelijk opmer kelijk, dat de Aziatische staten tegen woordig by stemmingen in het kader der Verenigde Naties een gematigder hou ding plegen aan te nemen dan de Afri kaanse landen, ofsohoon er desniettemin meestal van een aaneengesloten Azia- tisch-Afrikaans blok in de V.N. gespro ken kan worden. Maar de Aziatische landen, zoals India, die al langer „be vrijd" zijn van het „kolonialisme", heb ben ontdekt dat hun nieuwe status niet zo gemakkelijk is als zij zich dat vroeger in naïeve dagdromerij wel eens hadden voorgesteld. Heethoofdige nationalisten plegen na verloop van tijd wat af te koelen en maar liever te vergeten, dat zij aanvankelijk in de veronderstelling hebben geleefd, dat zelfstandigheid de absolute remedie is voor alle kwalen. Sommige „ziekten" mogen er inderdaad door verdwenen zijn, maar andere, en veel ergere, hebben dikwijls die plaats ingenomen VRIJHEID wil nu eenmaal verdiend zijn door harde arbeid en disci pline. Zij is geen Luilekkerland, waar men zomaar binnenwandelt, wan neer eenmaal de „koloniale remmingen" zijn afgeworpen. Neen, eerst komt nog de rijstebrijberg van ijzeren tucht, waar de meesten niet aan willen. Op dit punt hebben de rijpere Aziaten een zuiverder inzicht dan de vaak nog in infantiele fantasieën verstrikte Afrikanen (en, eventueel, hun „progressieve" raadge vers). Een merkwaardige uitzondering is overigens het dubbel-koninkrijk Roean- da-Oeroendi, in midden-Afrika en gren zend aan de eveneens door de Belgen beheerde Kongo. Roeanda-Oeroendi was oorspronkelijk een kolonie van de Duit sers, die er evenwel niet meer dan een strategisch gebied in zagen, met het oog op hun overige Afrikaanse bezittingen. Na de eerste wereldoorlog werd het over genomen door de Belgen, die thans elk iaar inlichtingen over de stand van za- :en verstrekken aan de voogdijcommis sie van de Verenigde Naties. ROEANDA-OEROENDI vertoont in zoverre een uitzondering op het bekende patroon van „ont-kolo- nialisering", dat er thans weliswaar ge vechten gaande zijn, maar niet tussen blanken en gekleurden, doch tussen twee inlandse stammen onderling. De grote meerderheid der bevolking welke in totaal iets meer dan twee miljoen be draagt bestaat namelijk uit Bahoetoe (het voorvoegsel „ba" duidt het meer voud aan), die eeuwenlang overheerst zijn door de minderheid der Batoetsi, een soort „Herrenvolk" in Centraal- Afrika, dat opvalt door zijn ongewone lengte .namelijk van 1.80 tot twee me ter. Voorts zijn er dan nog de Batwa- pygmeeën, die hoi*igen zijn van de Ba toetsi, voor wie zij als soldaten fungeren. De Batoetsi hebben him feodale heer schappij namelijk niet te danken aan hun grote dapperheid, maar aan hun intelligentie .Hun grote lengte maakt hen onoverwinnelijk, zo luidde de fabel, welke zij eeuwen geleden in omloop brachten en dit verhaaltje heeft zijn werking uitstekend gedaan. Gevechten lieten zij opknappen door de pygmeeën, die buitengewoon gevaarlijk zijn door hun grote ervaring als onhoorbare woud lopers en hun vaardigheid in het schieten met vergiftigde pijlen DE oorzaak van het conflict tussen de Bahoetoe aan de ene en de Ba toetsi aan de andere kant zou ge legen zyn in de vrees van eerstgenoem- den, dat de Batoetsi hen weer tot onder worpenheid zullen brengen waaraan zij bezig zijn zich langzamerhand te ont worstelen wanneer Roeanda eenmaal onafhankelijk zal zijn geworden. Beide partijen willen dus een zelfstandige staat grondvesten maar de ene groep is er verre van gerust op, dat het vertrek der Belgen niet zal leiden tot een soort sla vernij, die zij nu juist bezig was te ont groeien. Vandaar dat de Bahoetoe door aanvallen op de veel minder talrijke bo venlaag der Batoetsi trachten te bewij zen, dat het verhaal van de onoverwin nelijkheid der feodale heersers slechts een mythe is! Nu zijn de Belgische Kon golese troepen dus goed genoeg om de strijdende partijen uit elkaar te houden, want het legertje in Roeanda zelf telt maar zeshonderd man en dat is onder de huidige omstandigheden bepaald te weinig voor een gebied, dat ongeveer even groot is als Nederland. MEN kan de Belgen niet verwijten, dat zij hun „koloniaal beheer" ten koste van alles over Roeanda willen voortzetten. De strijd van het ogenblik is juist een gevolg van de plan nen van Brussel om de inheemsen hun eigen boontjes te laten doppen. Het zou niettemin dwaas zijn om een land als Roeanda zonder meer aan zijn lot over te laten De Belgische minister van Ko loniën, De Schrijver, sprak dezer dagen terecht in de Kamer over „een misdeelde en afgelegen streek van Midden-Afrika" Verlies en winst (Van onze t.v.-medewerker) De avond begon met projectormoei lijkheden, waardoor er een kwartier ver loren ging. We hebben, zomaar voor de aardigheid en omdat we verder toch niets om handen hadden, eens even uit gerekend hoeveel tyverlies dit voor de kijkers is geweest. Een miljoen mensen heeft 15 minuten verspeeld, hetgeen overeenkomt met een tijdsduur van on geveer 30 jaar. Waarbij we geen reke ning houden met de winst, die een kwartiertje rust in een doenig leven soms als een weldaad doet ondergaan. Bekend is uit de kranteberichten, dat de NCRV een filmteam naar het Nabije Oosten heeft gezonden om een documentaire te maken ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van die om roep. Dick van Bommel heeft wat sprokkels, welke hij vond langs de weg, die naar het doel leidde, verzameld en die gisteren de kijkers voorgezet onder de titel „Hoe warm het was en hoe verHet spijt ons het te moeten zeggen, maar we hebben er nauwelijks een fris takje bij kunnen ontdekken. Grapjes, die het in de Telediscoparade goed doen, zijn ongeschikt voor een reisverslag .Dit was een teleurstelling, omdat we ons herinneren hoe Van der Elsken juist van de stof om zijn we reldreis heen, een alleraardigste intro ductie in elkaar wist te flansen. In geest doet Van Bommel toch niet voor Van der Elsken onder, dachten we. Maar als verzachtende omstandigheid willen we graag bedenken, dat de regisseur in vas te dienst het voor zijn vertrek en na zijn terugkomst heel, heel erg druk heeft gehad. Van der Elsken als freelance man hoefde zich niet zo te haasten. „De wereld is een wonder" was een novum, een rubriek om de dichtkunst dichter bij meer mensen te brengen. Het zou best kunnen zijn, dat dit een schot in de roos blijkt. De eerste maal werd een beetje hinder van kinderziekten on dervonden, maar er was toch stellig ook veel in opzet en aanpak te waarderen. De dichter, wiens poëzie werd gebracht, was Bertus Aafjes (waarvan heus niet iedereen weet. dat hij kasteelheer is). De ondervrager en inleider was Ed Hoor- Rusland haalt V.S. economisch hard in Allen Dulles, directeur van de Cen trale Inlichtingendienst, heeft giste ren voor een Congrescommissie ver klaard, dat de Amerikaanse economi sche voorsprong op Rusland in 1970 in gevaarlijke mate zal zijn verkleind, tenzij Amerika snelle vorderingen maakt. Hij deelde mede. dat in de afgelo pen tien jaar de economische groei van de Sovjet-Unie tweemaal zo groot is geweest als die van de Verenigde Sta ten. Onbetwistbaar is de Sovjet-Unie- thans de tweede industriële mogendheid van de wereld en ook kan worden ge zegd, dat de waarde van de militaire inspanning der Sovjet-Unie ongeveer gelijk is aan die van de Verenigde Staten. Dulles verklaarde evenwel de, wat hij noemde, overdreven beweringen van de Russische premier. Kroesjtsjef. te willen tegenspreken. Hij zeide, dat het zeer zeker niet waar is, dat de Sovjet-Unie in 1970 de hoogste levens standaard ter wereld zal hebben, zoals de communistische leider heeft beloofd. Volgens Dulles is dit een grove over drijving. Naar zijn mening zal de indus triële produktie van Rusland in 1970 ongeveer 60 procent bedragen van de Amerikaanse produktie, indien de groei van de volkshuishoudingen der beide landen in het huidige tempo aanhoudt. Op het ogenblik bedraagt de industriële produktie der Sovjet-Unie ca. 40 pro cent van de Amerikaanse. nik, die er, vooral in het begin, bij zat, alsof hij er niet zo bar veel zin in had. Er werd zonder pretentie, maar met veel toewijding gezongen (de meeste gedich ten waren getoonzet). Het zal bij sommige kijkers wel even verbijstering hebben gewekt, dat Hoor- nik stelde, dat de levensovertuiging van een dichter zioh uit natuur verzet tegen het „confessionele". Dat is dan ook best te begrijpen en terecht, behalve dan, dat Hooi/ik het woord „conventionele" wat onduidelijk uitsprak en er dus heus geen kind over boord was. Aan de rubriek „Attentie" was dit maal bijzonder veel zorg besteed. De winst van het programma lag dan ook voor een goed deel in de sector voorlich ting en actualiteit die men met deze rubriek wil dienen. „Hygiène" mooht nu wel eens wat traag verlopen, maar er werd dan ook heel wat overhoop ge haald en grondig uit de doeken gedaan, waardoor de karakteristiek „degelijk en leerzaam" er zeker voor geldt. Dat lag wat anders met het romantisch-romme- lig beeld van de Hallen in Parijs. Maar ieder, die aanvankelijk meende, dat Joop Simons daarbij een zuiver binnenlandse aangelegenheid van de Franse hoofd stad in het geding bracht, kwam al snel bedrogen uit. want de decentralisatie van de' Parijse markt is een eminent Nederlands economisch belang. Dat werd duidelijk duidelijk gemaakt. Wat niet zo voor de hand lag, een spits t.v.-vondstje van de serieuze Van Campen, werd toch tot verrassing gere aliseerd. Naar aanleiding van de aan staande verschijning van het boek NU, feiten uit 19581959, heeft hij de stou te schoenen aangetrokken en zomaar een aantal Delftenaren de vraag voor gelegd, wat zij het belangrijkste gebeu ren van het jaar vonden. Dit was nu eens geen afgesproken werk en het re sultaat was spontaan en dus fris. Dat hij zich aan het slot versprak en vond, dat we het boek na verschijnen nu ver der wel rustig in de kast konden laten voor onze kinderen, zal de welwillende kijker hem graag vergeven. De V.R.O.N. ontslaat M. Lewin toch maar De beide directeuren van de Vrije Ra dio Omroep Nederland, de heren L. M. PIT. M. Slootmans en H. Oswald, hebben gisteren hun adjunct-directeur M. Le win schriftelijk ontslag aangezegd op grond van ongeschiktheid. Ook donder dag werd de heer Lewin ontslagen, toen wegens zijn streven om buiten de VRON om een commerciële televisie-omroep op te richten. Dit ontslag werd in de loop van donderdagavond herroepen. De heer Lewin bevestigde ons de ont vangst van de brief. Hij zei: „Ik zal eerst eens zien of het ontslag alsnog ongedaan kan worden gemaakt. Zo niet dan ga ik rustig door met mijn plannen voor een commerciële televisiezender, waarvoor ik een kapitaal van f. 600.000 kan krijgen. En wie weet zal ik daar naast toch nog een commerciële radio zender oprichten Advertentie Schrijf niet over maar schrijf door. HANDDOORSCHKIJFSYSTEMEN in 9 standaardmodellen, voor alle bedrijfstakken. Reeds vanaf f105. Onze specialisten geven U gaarne geheel vrijblijvend advies. LOONDOORSCHRIJFSYSTEMEN reeds vanaf f 0.01 per dag per werknemer. Oók voor machinale boekhouding. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN. BINNENLAND De wagens van de goederentrein, die in de nacht van 4 op 5 november j.l. te Berghem ontspoorden en die terecht kwa men op het erf van de landbouwer J. van Deutekom kunnen worden weggehaald. Gisteren heeft de opruimingsdienst van de Ned. Spoorwegen er een begin meege maakt. Er is een regeling getroffen aan gaande de eis van de heer van Deutekom en de N.S. BUITENLAND - Indiase en Chinese onderhandelaars zijn gisteren op een bijeenkomst in Oost- Ladak overeengekomen, dat de door de Chinezen krijgsgevangen gemaakte India se grenswachten hedenochtend naar In dia teruggebracht zullen worden. - De Russische filosoof Konsantinof, hoofdredacteur van het Moskouse tijd schrift „Kommoenist" heeft in dit blad voorspeld dat er in 1965 het laatste jaar van het zevenjarenplan een ware „vloedgolf" van wiskundigen, natuurkun digen, scheikundigen en technici in de Sovjet-Unie zal overstromen. In navolging van Nederland is de Belgische „Nationale zuiveldienst" begon nen met een „M-campagne" ter bevorde ring van het melkverbruik. - Tengevolge van de hevige sneeuw stormen en de zware sneeuwval in Mon tana, noord- en zuid-Dakota, Nebraska, Missouri, Wisconsin en Illinois zijn 12 mensen om het leven gekomen. Begin volgend Jaar begint men in West-Duitsland met de bouw van de eer ste onderzeeër sinds de tweede wereld oorlog. Het ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat de Howaldt Werke in Kiel 12 duikboten van 350 ton zullen bouwen voor dienst in de Oostzee. De werf Atlas in Bremen gaat drie kleine experimentele onderzeeboten van honderd ton bouwen. Tegen 1963 kunnen de sche pen in de vaart zyn. Zij krijgen geen atoomvoortstuwing en zullen geen raket ten kunnen lanceren. Daar zyn ze te klein voor. v/aarin de meerderheid der bewo ners nog in grote armoede leeft. Een bijzonder moeilijk probleem is, dat dit gebied ver verwijderd ligt van de be langrijke Afrikaanse havens, niet over bevaarbare of bevaarbaar te maken ri vieren beschikt en bovendien doorsneden wordt door hoge bergketens. In de afge lopen zeven jaar heeft Brussel voor de ontwikkeling van dit achtergebleven „voogdijkind" niet minder dan 250 mil joen gulden op tafel gelegd, waartegen over nauwelijks enige inkomsten staan. Het is te hopen, dat de vrede spoedig hersteld moge worden, opdat de bevol king met Belgische hulp kan tonen, dat zij de begeerde onafhankelijkheid inder daad w&èrd is!. Meer eieren, minder brood (Van onze correspondent in Bonn) De smaak in de allengs welvarender wordende Bondsrepubliek verandert steeds meer. De mensen krijgen een steeds hoger inkomen en betere ar beidsverhoudingen en dat leidt blijk baar tot een verandering in de samen stelling van het levensmiddelenpakket. In toenemende mate geeft men thans de voorkeur aan eiwithoudende en vet- houdende voedingsmiddelen bijvoor beeld. Het verbruik van eenden, kippen, kaas, eieren, eohte boter, geconden seerde melk e.d. stijgt sterk. Dat van meel en aardappelen neemt af, evenals van gewone drinkmelk en van marga rine. Voor de oorlog kocht de gemiddel de Duitser ongeveer 50 kg roggemeel per jaar, thans nog maar 24,5 kilo dat betekent dat hij minder brood eet. Voor de oorlog at hij gemiddeld 176 kilo aardappelen per jaar, thans nog maar 142 kilo. Voor &e oorlog: 4 kilo fruit, thans 19 kilo! En het verbruik van vlees is eindelijk weer op het vooroorlogse peil gekomen, 53 kilo per jaar. Een Joegoslavische regeringswoord voerder heeft gisteren verklaard dat men in Joego-Slavië verontwaardigd is over een opmerking, die president De Gaulle in zijn dinsdag J.l. gehouden persconferentie heeft gemaakt. Hij noemde bij die gelegen heid een aantal landen, zoals Hongarye, Polen en Oost-Duitsland, „die door de Sovjet-Unie worden overheerst en waar van de bewoners zich met overweldigende meerderheid tegen de Sovjet-Unie zouden uitspreken, Indien zij dat in vrijheid zou den kunnen doen". De Gaulle had toen ook Joego-Slavie als een dezer landen ver meld. - Vice-president Nixon van de V.S. heeft gisteren op een studentenbijeen komst in Appleton verklaard dat de V.S. niet langer meer de last. die het verstrek ken van hulp aan het buitenland met zich brengt, alleen kunnen dragen, wy moeten onze bondgenoter ervan door dringen dat ook zy andere landen moe ten helpen en hun handelsbarrières voor Amerikaanse goederen moeten slechten, aldus Nixon. Het Franse Algemene verbond van blinden, doven en invaliden heeft gisteren de Franse schryver Jean Adnet de Albert- Schweitzerprijs voor 1959 overhandigd voor diens boek „D'qn autre monde". De zendelingarts dr. Albert Schweitzer was er bij aanwezig. De 43-jarige schryver ver telt in het boek de geschiedenis van zlln leven als mismaaktgeborene. Aan de prys is een geldsbedrag van 4.500 gulden ver bonden. Het verbond stelde de 84-larlge dr. Schweitzer een cheque ter hand van by na 1.000 gulden voor zijn ziekenhuis en leprakolonie te Lambarene. Te Ware in Hertfordshire zijn gister avond vijf kinderen van twee tot negen jaar door brand om het leven gekomen. Terwijl de ouders afwezig waren is een oliekachel ontploft of omgevallen, waar door de brand ontstond. De ouders, die terugkeerden toen het huls reeds brand de, hebben nog wanhopige pogingen ge daan om de kinderen te bereiken, zy zyn daarbij gewond en moesten in een zieken huis worden opgenomen. In Baltimore is gisteren een 27-jarige man aangehouden, die bankbiljetten van 25 en 50 dollar aan de armen uitdeelde. Men moest de man spoedig vry laten, want de biljetten waren echt en van hem zelf. Hij had een erfenis gekregen en meende die op deze wijze het nuttigst te kunnen besteden. Te Raiford, in de Amerikaanse staat Florida, zijn twee negers in de elektrische stoel terechtgesteld, zy hadden bekend zich aan resp. vier en zes blanke vrouwen te hebben vergrepen. Politie heeft gisteren een dertigtal leerlingen van een middelbare school in de Noorse hoofdstad Oslo ondervraagd in verband met een poging tot vergiftiging van de leraar in scheikunde. Deze proef de. toen hij meegenomen brood at, een bittere smaak by net eten van een brood- Je. dat hij onmiddellijk uitspuwde. Het bleek een dodeiyke hoeveelheid vergif te bevatten. Bij VERKOUDHEID, HOESTEN EN NIEZEN jevert «en paar Pottertjes in de mond snel verlichting. Duizenden vinden er dageli|ks baat bij. Potter's Lima is ge liefd bij rokers, zangers en sprekers. In handige platte doosjet 55 cent IMP. N. Tl ZATERDAG Ant. Clubhuis: Mondacc.-orkestvereni ging „Crescendo". 8 uur nam. Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatiebljeenkomst Christengemeente „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: Lltteris Sacrum. Opv. van ,Pas op voor paddestoelen". 8 uur nam. StadsgehoorzaalOpening tentoonstel ling Leidse Pluimvee- en Konijnensport vereniging. 7 uur nam. Stadsgehoorzaal: Fancy-fair Leids Die renasiel. 10 uur voorm. tot 10 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's getuigen. 5.30 uur nam. Leidsche Volkshuls: Poppentheater Har lekijn. 3 uur nam. Lido-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling. „Het meisje Rose Marie". 10.30 uur voorm. MAANDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. Ru Sevenhuljsen over de muzikale op voeding van onze Jeugd. 8 uur nam. Loge-gebouw (Steenschuur)De Natuur vriend. Ond. „Flitslicht rond de water spiegel". 8 uur nam. Middelweg 38: K. en O.-cursus eenvou dige gezinsverpleging o.l.v. zuster Burg hoorn. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedie „Nina". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Causerie C. Ouwehand over „Boeiend Japan". 8 uur nam. Van 't Hoffstraat 7: Receptie zilveren zakenjubileum W. J. Zirkzee. 2.30—5 uur nam. Wassenaarseweg: Slaan van eerste paal nieuw polikliniekgebouw. 2.30 uur nam. Warmond: De Stad Rome. Algem. ledenverg. „Warmunda". 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Ledenvergadering U.V.S. 8 uur nam. De Harmonie: Filmavond Expogé. 8 uur nam. Museum van Oudheden: Spr. mei. dr. W. Hagen over „Rheinische Münzscnatz- funde". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedie „Nina". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Vola. Lezing en film over Suriname. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K. en O.-film- studlekring „A time out of war" en „De poort van de hel". 8 uur nam. Willem Pijperstraat (einde Vijf Meilaan): Opening modelwoning Bouwfonds Ned. Gemeenten. 3 uur nam. WOENSDAG Ambachtsschool: K. en O.-cursus prak tische autotechniek .7.30 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus Artistieke Bloemsierkunst olv. C. Krlest. 8 uur nam Geref. Jeugdhuis (Breestraat 19)Arjos. Spr. dhr. D. J. Brouwer over „4xZi". 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 33a: Broederschap v. oud-padvinders en padvlndsters. 8 uur nam. Middelweg 30: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam. Prediker: Maranatha-samenkomst. Spre kers dhr B. Th. Dikkes. ds. H. R. Timmert man en ds. J. I. van wyek. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus dr. P. H. Pott over het Boedd hisme en zyn kunst. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sacrum" Opvoering van „Pas op voor paddestoelen". 1 uur nam. Stadszaal (foyer)Streekvergadering Ned. Christen Vrouwenbond. 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling begroting 1960. 8 uur nam. DONDERDAG Gerecht 10: K en O.-cursus kleuren fotografie o.l.v. H. Renla. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Propaganda- avond Onderwaterjagersclub. Kleurendia'6 en -film. 8 uur nam. Prediker: Maranatha-samenkomst. Spre kers dhr B. Th. Dikkes, ds. H. R. Timmer man en ds. J. I van Wijck. 3 en 8 uur nam. Ryksherbarium: Demonstraties Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. 8 uur nam. Schouwburg: K.V. Lltteris Sacrum. Opv. van „Pas op voor paddestoelen". 8 u. nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Abonnements concert Residentie-orkest o.l.v. W. van Otterloo. Solist Niklta Magaloff. 8 uur nam. VRIJDAG Boshuis (achter Hof laan 76): Rekkense Inrichtingen. Jeugdvoorstelling. Film „De geheimzinnige stroper". 4.15 uur nam. Boshuis (achter Hoflaan 76): Rekkense Inrichtingen. Film „Ontspoord". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed o.l.v. prof. dr. A. J. Rasker m.m.v. Gijs Reyns, hoboïst. 7.157.50 uur nam. Schouwburg: K. en O. Balletvoorstelling Nederlands Danstheater. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Ned. Chr. Relsver. Spr. de heer Johan van Dyck over Fin land. 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.20 Amateurprogr. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole ork. en solist. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Grego riaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Motor- praatje. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Ama- teursprogr. 18.45 En nu nujn geval, vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Kamerork. en soliste. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Mensen in nood, vlak naast ons. klankb. 21.10 Pol. praatje. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong oud eeuwig. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Koorzang. 14.55 Radio Phllharm. ork. en solist. 15.30 Rep. 16.45 Streekultz. 17.10 Boekbespr. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Promenade ork. en sol. 18.52 175 Jaar NUT, vraaggesprek. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.35 Red een kind. klankb. 19.55 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Amus. progr. 21.15 Het hangt aan de muur. 21.40 De Z 69 hoorsp. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Muz. uit Oos- tenryk. 23.30 Dansmuz. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: pl.m. 13.60 Rep. Aankomst St. Ni- kolaas; VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Je neemt er wat van mee. 21.15 Publieke tri bune, gevar. progr. VOOR ZONDAG 15 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geestelijke liederen. IKOR: 10.00 Gewijde muz. 10.15 Inl. Kerkdienst. 10.30 Kerk dienst. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De Kerk in de spiegel van de pers. NCRV: 12.00 Orgelrecital. KRO: 12.15 Actuele geloofs- problemen. lezing. 12.30 Strijkork. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de Ïloeg. praatje. 13.10 De Wadders. hoorsp. 3.30 Lichte muz. 14.00 V. d. kind. 14.30 Kamermuz. 15.00 De Vliegende Hollander, praatje. 15.10 Gram. 15.25 Metropole ork. 16.00 Sport. 16.30 Psalmzang. Convent van Kerken: 17.00 Geref. Kerkd. NCRV: 18.30 Gewijde muz. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Doe aan mij een teken ten goede, lezing. 20.15 Gevar. progr. 20.45 U bent toch ook van de party?, praatje. 20.55 Gram. 21.30 Het hoogste punt, hoorsp. 22.10 Gram. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Meesterwerken v. d. religieuze muz., muz. lezing. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en gram. 8.18 Praatje. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Gevar. muz. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Theaterork. en soL 12.30 Sportsplegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Promenade ork. 15.10 To neelbeschouwing. 15.25 Omr. ork. en sol. 15.40 Klankb. 16 05 Lichte muz. 16.30 Sportrevue VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 Het huls met de gekroonde karnton, hoorsp. 17.50 Nws., en sportuitsl. Daarna: Sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. Kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie, hoorsp. 21.30 Gevar. progr. 21.55 Journ. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.05 Sportuitsl. 23.10 New York calling. 23.15 Gram. 23.55—24.00 Nws. Radio-Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal; 11 uur ds. G. 'V. 1.30 uur ds. G. Toorn- dienst voor belangs om 7.30 uur nam.); vliet. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 20.00 Gevar. progr. 20.30 Oude fllmjourn. 21.00 Amsterdams Kunstmaand- orkest en sol. 21.35 Epiloog. NTS: 21.45: pauze. AVRO. KRO. VARA en VPRO: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vragenbeantw. 14.40 Lezing. 14.55 Intermezzo. 15.00 Wen ken voor de tuin. 15.30 Joods progr. 15.50 Symf. conc. 17.15 The Brains Trust. 18.00 V. d. kind. 18.50 Money Matters. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Gods dienstig progr. 21.25 Llefdadigh. opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Lezing. 22.45 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weer ber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC' Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. pro gramma .13.45 Gevar. progr. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gram. en interv. 19.00 Popul. liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 verz. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Popul. muz. uit het verleden. 0.50 Avond gebeden. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Ork. conc. 14.30 Gevar. muz. 18.45 Planorecital .19.00 Nws. en weerber. 20.00 Alcina. opera. 22.10 Nws. 22 40 Verv. ope ra. 23.30 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.00 Gevar. muz. TENTOONSTELLINGEN Auberge Frangaise (Kloksteeg 19)Ten toonstelling Pieter Glltay en Rein Dool. (tot 12 december). Boerhaavezalen (Lange Vrouwkerksteeg 2): Werk van Kees Buurman en Bert Jonk. Werkd. 25 en 79 uur; 's zon dags 25 uur (tot 14 november) Lakenhal: Haagse Kunstkring. Werkd.: 104 uur; zondags: 14 uur nam. (tot 7 december). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d' Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Trianon: „Het verborgen leven van Wal ter Mitty". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jour de fête". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 9.15 uur. Lido: „Vrouwen verdwynen". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Paspoort der schande". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. Zondagmiddag: 2.30 uur voor de Jeugd: „Trouwe kameraden". Donderdagcyclus „Du bist Musik". A.l. Rex: „Timboektoe". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Te Leiden is geopend de Zuider-apo- theek. Lammenscnansweg 4, tel. 23553; bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek v. Drlesum, Mare 110, tel. 20406. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelminap. 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren de Jong, Mastenbroek. Veldhuyzen, Van Wingerden en 's-Gravesande. Te Oegstgeest dokter Reterink, tel. 20394. B() geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 15.45 Bocca-, ce, opera. 17.30 Gram. 17.45 Ork. cono. 19.40 Lichte muz. 20.10 Wensen v. heden daagse Franse componisten. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53-21.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en belcanto-conc. 15.30 Gram. 15.45 Sportrep. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.00 Idem. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. en sportuitsl. 19.30 Lichte muz. 20.00 Gevar. muz. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.32 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m. 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Fllmmuz. 21.45 Nwe gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 16 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.55 Gram 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Quiz. 12.00 Sopr., alt en piano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnbjneded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Conc. ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Ge var. progr. 15.45 Gram. 16.00 Bybelover- denking .16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Rijks delen Overzee: Bij de padvinders in Nederl. Nieuw-Guinea, d. F. A. van der Veer. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Herdenkingssamenkomst t.g.v. het 35-jarig bestaan v. d. NCRV. 21.30 Gram. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gitaarspel. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Promenade- ork. 23.50 Gram. 23.52—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Orgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.20 Voordr. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Lich te muz. 12.25 Rep. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Wikken en wegen, le zing. 14.00 Instr. Octet. 14.35 De Droom, hoorsp. 15.10 Gram. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.15 Oude liedjes. 17.00 Gram. 17.15 Lichte muz. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regerings ultz.: De stichting bevordering bescher ming bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse Noodwacht. Tom Lodewyk, hoofd afdeling publiciteit, spreekt over het onderwerp: De onoverwinneiyke vloot. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Openbaar Kunstbezit, praatje. 20.10 Gevar. progr. 21.25 Cabaret. 21.55 Marimba. 22.30 Nws. 22.40 Frvsk Ork. en sol. 23.45 Volksliedjes. 23.55—24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA Over de 4e iyn, van 1820 uur) Ludwig van Beethoven. I. Concert voor viool en orkest in d gr. t. op. 61. Allegro ma non troppo. Larghetto, Rondo. Allegro. Wolfgang Schneiderhan, viool. Philharmo- nisch Orkest van Beriyn olv. Paul van Kempen. II. Symphonie nr. 9 in d. kl. t. op. 125 (met slotkoor uit Schiller's ode „An die Freude"). Allegro ma non troppo, un poco maestoso, Molto vivace, Adagio molto e cantabile, Prestoa Clara Ebers, sopraan; Gertrude Pitzinger, alt; Walther Ludwig, tenor; Ferdinand Frantz, bariton. Koor en Orkest van de Beierse Radio. Dirigent: Eugen Jochum. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Repor tage. 23.00 Pianorecital. 23.30 Voordr. 23.45 Parlem. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. muz. 13.15 Voetbalrep. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.). 16.00 Ge var. muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Nws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. Srogr. 21.30 Nws. en voordr. 22.00 Gram. 2.30 Nws. en gevar. progr. 23.30 Nws 23.40 Gevar. progr. (Om 0.30 Nws.). 0.55- 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.06 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dans muz. 1.00 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Gram. 15.30 Ork. conc. 16.00 en 17.10 Gram. 17.15 Russian et Ludmllla, opera. 23.10 Gevar. muz. 23.35 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.55 Koer sen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Liederen. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Herzog Blaubarts Schlosz. opera. 20.50 Kunstkaleidoscoop. 21.05 Italiaanse muz. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Italiaanse muz. (verv.). 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork. conc. 15.15 Gram. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.20 Kamermuz. 17.50 Gram. 18.40 Idem. 19.30 Nws. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Journ. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Athene Mallorca Lissabon *a onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. motregen geh. bew. regen geh. bew. regen weerlicht onbewolkt regen licht bew. licht bew. geh. bew. zwaar bew. onbewolkt regen mist mist regen regen geh. bew. mist zwaar bew geh bew regen half bew. zwaar bew. „6 "3 O 4) d f -3 3 I a i! a te a c ci zo 8 6 5 6 z 6 5 4 5 zzo 6 6 5 4 z 10 8 7 4 ZO 4 6 4 5 zzo 7 5 4 7 zzo 8 6 4 5 zzo 4 7 5 4 zzo 8 6 6 3 ozo 6 3 1 0.3 ozo 7 7 5 3 no 6 6 zo 11 8 7 0.3 ono 3 8 5 12 z 5 10 7 5 z 6 7 5 2 wnw 4 5 2 10 zzw 11 10 6 3 w 5 12 8 14 w.stil 9 1 0 n 6 17 8 0 ozo 3 6 5 0.1 w.stll 7 4 1 O 2 6 2 0 w.stil 6 -1 0.1 w.stll 10 2 1 w.stil 9 7 9 ozo 9 8 5 0 w.stil 7 -2 0.4 ono 2 16 10 1 ono 1 17 10 0.2 w.stil 20 13 11 nno 4 16 6 0 wzw 7 17

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2