Tal van schepen door zwaar weer in nood bij de kust van Engeland Engels-Franse relaties zijn nauwer aangehaald WEERBERICHT CHALET KAAS Beter begrip over drie punten: topoverlegEuropa en Afrika Franse treiler is vermoedelijk vergaan Een Nederlands schip vroeg hulp in de Ierse Zee Dr. Lacour zal gepeperde eis tot schadeloosstelling indienen Vijf bladzijden vol cadeau-tips! Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 No. 29899 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. 4. E. vaD Disüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme smgeJ l' LemeD Qlro no 67055 Hooldredacteur: J. Brouwer -f7.50 per kwartaal: f2.55 per maand; 10.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. Y Is alleen echt met het merk CHALET! Netl. gevechtsgroep in West-Duitslaiid Er zijn onderhandelingen gaande over de legering van een periodiek wisselen de Nederlandse gevechtsgroep van be perkte samenstelling in Duitsland, zo deelt de minister van Defensie in zijn nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1960 mede. Er wordt gestreefd naar de realisatie ervan tegen einde 1961. Er bestaat echter geen zekerheid dat deze plannen dan echter hun beslag hebben gekregen wegens moeilijkheden over het verkrijgen van legering en oefenterrei nen. Het betrokken personeel zal onge veer tweeëneenhalve maand per jaar in West-Duitsland worden gestationeerd Het ligt niet in de bedoeling tot huis vesting van gezinnen daar over te gaan. De extra-kosten verbonden aan deze legering zullen ongeveer f. 14,5 miljoen per jaar bedragen. Arrestaties in Roeanda In het vorstendom Roeanda (Midden- Afrika) zijn vele arrestaties verricht, al dus meldt Reuter. Belga bericht, dat de Bahoetoe na een oproep van gouverneur Jean Paul Harroy hun aanvallen op de Batoetsi gestaakt schijnen te hebben. De Batoetsi daarentegen zouden nog steeds vergeldingsaanvallen uitvoeren op Bahoetoe-dorpen. De eenheid valschermtroepen die In het begin van de week naar Roeanda is gevlogen, is thans samengetrokken te Nyanza, de traditionele hoofdstad van de Batoetsi. Volgens te Kampala (Oegan da) ontvangen berichten is de Britse zending Harobt Adeney met een groep van 300 Batoetsi-vluchtelingen, onder wie 200 kinderen, in Oeganda aangeko men Advertentie PHILIPS TELEVISIE Superontvanger voor f 725. BJHTTM persoonlijke service lange mare 66 leiden - telefoon 26500 KREDIET-SERVICE Afnemende wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: De wind zal geleidelijk afnemen. Plaatselijk kan de temperatuur tot iets beneden nul dalen. De polaire lucht, die naar West-Europa is gestroomd is nog onstabiel. Zonnige perioden kunnen daarom door een enkele bui worden af gewisseld. (Opgemaakt te 10 uur). 15 NOVEMBER Zon op: 7.58 uur; onder: 16.50 uur. Maan op: 17.21 uur; onder: 7.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.08 en 15.22 u. Laagwater te 11.19 en 23.35 uur. (16/11 hoogwater te 3.45 en 15.56 uur, laagwater te 11.53 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Advertentie Nieuwe aanval van Castro op Amerika De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft in een televisierede opnieuw een felle aanval op de V.S. gedaan. Hij her- haaide de beschuldiging, dat vliegtuigen die hun bases in de V.S. hebben, Cu baans grondgebied hadden gebombar deerd. Hij zei dat de Amerikanen „oor logsmisdadigers met open armen ont vangen" en sprak voorts van campagnes voor economische agressie en bedreigin gen om de Amerikaanse invoer van Cubaanse suiker te beperken. Castro zei dat buitenlandse belangen en mono polies ernstig samenzweren tegen de re volutie en dat de campagne die uit het buitenland tegen zijn regering wordt ge voerd, de grootste is uit de geschiedenis van Cuba. Over het zoeken naar majoor Camilo Cienfuegos, de stafchef van het leger, die sedert 28 oktober vermist wordt, zei Castro dat het vliegtuig van Cienfuegos bij slecht weer uit de koers moet zijn geraakt en waarschijnlijk in zee is te recht gekomen. Volgens Castro hebben „vijanden van de revolutie" valse ge ruchten over de verdwijnen verspreid. Corine Rottschaefer, Miss World 1959, is gistermiddag na haar Lon- densen triomf in ons land terugge keerd. Op Schiphol werd zij onder meer door haar familie verwelkomd. Natuurlijk moesten haar zusjes Liesje (links) en Marian de grote beker die zij meebracht, bewonde- ten. Ook stond dit nuchtere mooi ste'meisje ter wereld de pers te woord. V Lloyd getroffen door warme ontvangst (Van onze Londense correspondent) Selwyn Lloyd, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, ver klaarde gisteren bij zijn terugkeer uit Parijs, dat hij geloofde dat zijn besprekingen met de Franse leiders de betrekkingen met Frankrijk hebben verbeterd. Selwyn Lloyd was onder de indruk van de har telijke ontvangst en de vriend schappelijkheid van de gedachten- wisselingen. Hij was van mening dat de besprekingen beslist nood zakelijk waren geweest om elkaar ervan te overtuigen dat de doel einden van beide landen dezelfde zijn. Dit bleek het geval, zei Lloyd met voldoening. Lloyd verklaarde verder dat hij niet naar Parijs was gegaan om over bepaal de kwesties, zoals de Euromarkt, te on derhandelen. Maar de Franse regering heeft het alleszins duidelijk gemaakt dat zij een liberaal-economische politiek wenst. Dit zal een oplossing van de eco nomische moeilijkheden vergemakkelij ken, aldus Lloyd. Op de vraag of de Franse regering de kwestie van het top overleg slepende wil houden, antwoord de Lloyd dat hij Kroesjtsjefs komende bezoek aan Parijs toejuicht, omdat dit een deel is van het door Macmillan be gonnen proces van persoonlijke contac ten. Kroesjtsjefs bezoek zal volgens Lloyd de atmosfeer verbeteren. Hoofd zaak is dat vermeden wordt dat er din gen gebeuren welke de tegenwoordige verbetering van de toestand ongedaan zouden maken. Tot zover onze Londense correspon dent. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft gisteren op een bijeenkomst van het Franse ka binet, onder voorzitterschap van De Gaulle, verklaard, dat bij de Frans- Britse besprekingen in hoofdzaak de volgende onderwerpen zijn behandeld: 1) topconferentie: volgens de Franse minister van Voorlichting Frey heeft Couve de Murville gezegd, dat de standpunten van Frankrijk en Engeland elkaar dichter genaderd zijn. Omdat de Russische premier Kroesjtsjef van 15 maart tot het einde van die maand in Frankrijk zou zijn, zou een topconferen tie nauwelijks voor april of mei gehou den kunnen worden. Frankrijk was altijd voor een topconferentie in het voorjaar geweest; 2) Europa: Couve de Murville zette Lloyd de Franse opvattingen uit een over de noodzakelijkheid van een stabiel Europa en de rol die Duitsland daarin zou moeten spelen. Hij zei, dat een oplossing van economische proble men vergemakkelijkt zou worden door politieke overeenstemming en door de liberale oriëntatie van de EEG. „Deze liberale politiek zal het slaan van een brug tussen de landen van de EEG en de andere leden van de OEES verge makkelijken", aldus Frey. 3) Afrika: Couve de Murville en Britse zegslieden hebben verklaard, dat de twee ministers van gedachten hebben gewisseld over hun Afrikaanse beleid, maar officieel zijn weinig bijzonderheden bekend gemaakt. Naar verluidt zijn de ministers het in grote lijnen eens ge weest over de doelen op lange termijn van de Afrikaanse evolutie. Verscheidene schepen hebben gisteren tengevolge van het zware weer op zee met moeilijkheden te kampen gehad. Een krachtige storm bracht hagel en sneeuw in vele delen van West-Europa en ook op de Middellandse Zee en op het Italiaanse vasteland spookte het. Men vreest dat de Franse treiler „Menez Sant Yann" vergaan is. Het schip had gemeld dat het ter hoogte van St.-Ives (Cornwall) in nood verkeerde. De reddingboot van St.-Ives heeft de treiler niet kunnen vinden. In het Kanaal kampte de Griekse vrachtboot Evros (7224 ton) met een gebroken roer nabij Beach Head met de zware storm die haar naar de kust dreef. Ondanks de storm ging het zoeken naar de woensdag boven het Kanaal verongelukte Engelse straaljager door, maar alle speuren bleef vergeefs. In de Ierse zee vroeg gistermiddag het Neder landse m.s. Ador (288 ton) om sleepboothulp toen het zich met een defecte stuurinrichting op vijf mijl uit de Engelse kust nabij Sharp Nose bevond. De Engelse sleepboot Marinia voer ter assistentie uit. hospitaal-kerkschip De Hoop bood hulp aan. De Titan zou tenslotte de treiler naar IJmuiden proberen te slepen. Ook elders stormen wervelwinden en De Poolse treiler Sova kreeg op de visserij gronden op 60 mijl ten noord westen van IJmuiden machineschade, waarvoor de sleepboten Titan en Hol land ter assistentie uitvoeren. Ook het Aankoop Zuiderkruis? Door Vrije Universiteit (Van onze Amsterdamse redacteur) Het college van directeuren van de Vrije Universiteit te Amster dam zal in de loop van de vol gende week een bespreking hebben met het hoofdstedelijk gemeente bestuur over een plan een tijdelijk ziekenhuis in te richten aan boord van een schip, dat in het IJ zou worden gemeerd. In dit verband is de naam genoemd van het emi grantenschip Zuiderkruis, dat hier toe zou moeten worden gecharterd of aangekocht. Aan de Amstelveenseweg wordt ge werkt aan de bouw van het nieuwe universiteitsziekenhuis van de V.U. De verwachting is dat dit ziekenhuis begin 1963 zal worden geopend. Tijdens de laatste directeuren vergadering zijn de mogelijkheden besproken om reeds zeer binnenkort te kunnen beginnen met het aantrekken van artsen en verpleegsters. De wenselijkheid kwam naar voren dat deze medische staf, die waarschijnlijk slechts geleidelijk beschikbaar zal ko men, elders ingewerkt zal worden opdat het nieuwe ziekenhuis onmiddellijk na de opening in 1963 geheel in gebruik kan worden genomen. De gedachten gaan uit naar de Zuiderkruis omdat dit schip binnenkort uit de vaart zal worden ge nomen. Het schip is eigendom van het Rijk. De directeuren ontveinzen zich niet dat er tal van moeilijkheden kleven aan dit plan. Zo verwacht men dat de inrichting van het schip tot tijdelijk ziekenhuis niet alleen zeer kostbaar zal zijn, maar dat er wellicht een jaar mee gemoeid zal zijn. Men wil echter geen mogelijkheid ongebruikt laten en daar om zal men met het gemeentebestuur nader overleggen. Door de Zuiderkruis, die ruim 9000 ton meet, aan de noordzijde van het IJ een ligplaats te geven, zou Amster- dam-Noord tevens de beschikking hebben over een tijdelijk ziekenhuis. In Noord wordt reeds sinds vele jaren voor de bouw van een ziekenhuis ge ijverd. Inmiddels is besloten een be scheiden ziekenhuis in dit stadsdeel te bouwen. Ook dit zal in 1963 gereed zijn. Polen, dreigde op Cornwalls rotsige kust te slaan en vroeg sleepboothulp. De storm was inmiddels bij de Britse kust tot snelheden van 150 km. per uur aangewakkerd en zou naar verwachting nog sterker worden. In Zwitserland strandden vier oefen helikopters bij Martigny in de bergen; de piloten moesten een toevlucht in een schuilhut zoeken voor de verblindende sneeuwstormen. In Karinthië (Oosten rijk) is door zware sneeuwval acuut ge vaar voor lawines ontstaan. De berg wegen van Italië naar Joego-Slavië waren onbegaanbaar. Vele schepen op weg door de Middellandse Zee naar Marseille raakten ver over hun tijd schema en de veerdiensten tussen Italië en Sicilië moesten worden onderbroken. In Venetië en Rome kwam het door stortregens tot overstromingen. Ook buiten Europa woedden de ele menten. Hevige stormen en wervelwin den veroorzaakten overstromingen en schade in Australië en Japan. De tyfoon Emma teisterde Okinawa en bezorgde de Japanse kustwacht veel last. Een andere zware storm was gisteravond onderweg naar de Philippijnen. In noordoostelijk Australië is de vloed- waarschuwingsdienst in staat van alarm Een ander Pools schip, de Gliwicxe gebracht. Vele weg- en treinverbindin- (1446 ton), onderweg van Engeland naar gen zijn daar verbroken. Beschuldiging van commandant Rayon, die van zijn kant met een proces dreigt Is besehuldiging door vrijlating vervallen? (Van onze Parijse correspondent) De Parijse dr. Lacour, die een hoofdrol speelde in de zaak Lacaze-Guillaume, heeft gisterochtend na zijn bevrijding uit de cel, waar hij acht maanden in voor arrest had doorgebracht, in zijn woning een persconferentie gehouden om zijn visie op dit geruchtmakende familie schandaal te geven. Men herinnert zich, dat Lacour indertijd gevangen werd ge nomen onder de beschuldiging, dat hij commandant Rayon zou hebben opge dragen de jonge Jean-Paul Guillaume uit de weg te ruimen om voor diens pleegmoeder Domenica Walter zo de handen vrij te maken in een gecompli ceerde miljarden-transactie, waarbij ook een zeer rijke industrieel Jean Lacaze was geïnteresseerd. In de lezing, die bij de arrestatie van Lacour ook officieel opgang scheen te maken zou Rayon deze opzet hebben doorkruist door zijn slachtoffer-in-spe te waarschuwen. Om echter over een bewijs voor de Justitie te kunnen beschikken zou Rayon toch zijn honorarium van elf miljoen franken uit handen van Lacour hebben geaccep teerd, een som die pas vele maanden later inderdaad aan de Justitie werd teruggeven. Het is nog niet goed duidelijk of de vrijlating van Lacour, wiens bleke gelaat van zijn langdurige opsluiting getuigde, in de ogen van de Justitie betekent, (jat hij nu ook van alle smaad zou zijn schoongewassen. De Parijse medicus meende, zo zei hij, zeer zeker van wel en hij zou een gepeperde eis om schade loosstelling bij het gerecht indienen tegen commandant Rayon, die hij als de hoofdschuldige van zijn ongelukkig avontuur aanwees. De zaak Lacaze-Guillaume rustte, zo verzekerde Lacour, voor de helft op politieke en voor de andere helft op economische gronden. Rayon, die hij als een rechtse activist omschreef, zou zijn, Lacours actie onder de mohammedanen, voor wie hij veel voelde, in Parijs en in Noord-Afrika hebben willen tegenwer ken. En de financiële inslag werd, vol gens Lacour, bepaald door belangen tegenstellingen tussen twee invloedrijke industriële groepen, die ook familie relaties met elkaar onderhouden. Lacour voelde ook nog de behoefte op te mer ken, dat hij een gelovig en gehoorzaam zoon van de rooms-katholieke kerk is en dat hij politiek vlak achter De Gaulle staat Commandant Rayon heeft op de aan tijging van Lacour al geantwoord, dat hij hem zeker voor de rechtbank zal slepen, indien hij voortging zijn eer en goede naam te bezoedelen. Ook wanneer de zaak Lacaze-Guillaume in haar oor spronkelijke gedaante juridisch zal zijn doodgebloed, is het dus niet uitgesloten, dat men althans twee hoofdpersonen uit dit familieschandaal, dat de gemoederen wekenlang heeft beroerd, toch nog wel eens samen voor de rechtbank zal zien verschijnen! Een suggestieve opname van het in aanbouw zijnde RAI-gebouw in Amsterdam, waarin de enorme af metingen van de grote hal duidelijk tot uitdrukking komen. Advertentie Worstelt u ook met het Sinterklaasprobleem i wat zal ik geven Libelle van de volgende week schaft raad. Tientallen leuke ideetjes voor geschenken voor „hem", voor „haar", voor oma èn voor de teen ager. 5 pagina's vol met fo to's en met de prijzen erbij. Ook de Sint is er van over tuigd is nu eenmaal beter

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1