a jaren van zwoegen zal dorpshuis in Valkenburg toch verrijzen Alpheus structuurplan voorziet in opname van 48.000 inwoners De Dr. Drees ziet hartewens vervuld: reis naar Israël aangeboden Twentschej Bank en doelmatig gebouw odern zal veel geld gaan kosten Ontwikkeling van dynamische gemeente begint in noor •den liet reclamevak eerlijk zijn, want dit duurt het langst Congres P. v. d. A. Hem geschonken f10.000 wordt besteed ten dienste der partij 1 maart 1860 Zaterdag 14 november 1959 Zesde blad no. 29899 plannen voor de bouw van een nieuw dorpshuis nemen steeds re vormen aan. Na jarenlange voorbereidingen is het thans zo ver, |e bouwplannen klaar zijn. Binnen afzienbare tijd zal met de bouw tn begonnen. n verenigingsgebouw is voor het plaatselijke verenigingsleven ibaar. Vele verenigingen lijden noodgedwongen een kwijnend be- of kunnen niet voldoende activiteiten ontplooien, omdat voldoende t ontbreektHet gemis aan een gymnastieklokaal wordt sterk ge- vooral door de jeugd roep op bevolking Ideale situatie geef 10 percent" het totstandkomen van een wis grote moeilijkheden met zich m brengen stond al bij de prilste im vast. De woningbouw moest j voorrang hebben. Vele plannen Öfai 1953 werden de eerste plan- fraamd. Aanvankelijk gingen de :!«n uit naar een dorpshuis an- fcuterschool. Later wilde men een school met gymnastieklokaal, «uterschool en een dorpshuis. Nog is de mogelijkheid overwogen de ligere school te verbouwen tot ver sgebouw. Veel is in de loop van a vergaderd, talloze besprekingen „gevoerd, telkens stuitte men op iheden, meestal van financiële tjn de plannen dan eindelijk teurd. dorpshuls zal verrfjzen op de i.eide achter de kleuterschool, door wordt dit terrein afgesloten, het nog idealer recreatiemoge- tden voor de jeugd zal bieden thans het geval is. speelweide is dan ook uitstekend om er de paardenmarkt en de leesten op te houden. Grote zaal dorpshuis zal bestaan uit een zaal en enige nevenvertrekken. lote zaal, die in tweeën kan wor- jtsplitst, zal in de eerste plaats doen als gymnastiekzaal. Bij zergaderingen en uitvoeringen zal aal plaats bieden aan 350 per- Het podium is zo groot (11x6 iat het desnoods als vergader kan worden gebruikt, note zaal bestaat aan de zuide- lijde, dus aan de kant van de lelde, uit een glazen wand, waar- aslaande deuren. Aangezien deze uitkomen op een terras, dat bij jke gelegenheden gebruikt kan a als muziekplaats, zetel van de tl besturen e.d., kan de daarachter lie grote zaal zonodig direct dienst hetzij voor kinderspelen bij slecht hetzij als onderkomen voor het 'k, it de ruime toegangshal aan de Sie bevindt zich een kleinere ver- aal. Tenslotte is er een keuken een rechtstreekse verbinding net de grote zaal, hal, kleine zaal Tas. De centrale ligging van deze token maakt het mogelijk ver- ?en te verstrekken in alle zalen dat daarvan hinder wordt on- tfen. Het bestuur van de Stichting Dorps huis meent, dat deze plannen de meest ideale situatie benaderen, ter wijl door een degelijk© maar sobere uitvoering, realisering binnen de fi nanciële mogelijkheid ligt. De oostelijke gevel (Foto L.D./Holvast) In de eerste plaats is nodig een sub sidie van rijk, provincie en gemeente. Uiteraard zal het leeuwedeel van de stiehtingskosten ten laste van de over heid moeten komen. Tenminste 10% van de stiehtingskosten zal echter door de inwoners bijeen moeten worden ge bracht. Dit moge veel lijken, het stich tingsbestuur is ervan overtuigd, dat de noodzaak over een dorpshuis te beschik ken, zó intens leeft bij de Valkenbur gers, dat dit geld er zal komen. Het stichtingsbestuur zal nu op korte termijn diverse acties ondernemen o.a. een huis-aan-huis collecte, een verlo ting. een bazaar, een begunstigers-wer vingsactie e.d. Hoe eerder de 10% op tafel ligt, des te vroeger kan met de bouw worden begonnen. Het gaat om een huis voor alle verenigingen, voor de gehele jeugd, voor alle inwoners. Het hangt nu van de gemeenschapszin van de Valken burgers af of het dorpshuis er zal komen of niet. Zeer veel soldaten kunnen niet zwemmen De lichamelijke opvoeding in Neder land heeft tot gevolg, dat bij opkomst gemiddeld 65 tot 70 procent van de dienstplichtigen niet kan zwemmen. Bij de pontonniers ligt dit percentage tus sen de 30 en 35 procent. Bij vertrek met klein verlof is dit gedaald tot ongeveer 25 procent. Bij de overige genie-onderde len is het percentage niet-zwemmers aan het einde van de diensttijd 60 tot 65 procent. De commando-opleidingen beginnen met een gemiddeld percentage niet-zwemmers van 25. bij vertrek met klein verlof is dit gedaald tot minder dan vyf, zo deelt de minister van De fensie mede in zijn nota in antwoord op een desbetreffende vraag in het verslag van de vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1960. Oefening in West-Europa van Amerikaanse luchtmacht Circa honderd Amerikaanse superso nische jachtvliegtuigen en bijbehoren de transporttoestellen zijn deze week in het geheim naar Frankrijk gevlogen als onderdeel van een oefening om de pa raatheid in geval van nood te beproeven, zo is door de Amerikaanse luchtmacht meegedeeld. De vliegtuigen zullen gedu rende een week in West-Europa oefenen en daarna naar Amerika terugkeren. De laatste maal dat deze tactische luchtvloot naar het buitenland ging, was in augustus 1958. Zij vloog toen wegens de crisis om Formosa naar het Verre Oosten. NIEUWE UITGAVEN Het onderwijs ln de trekschuit, door D. L. en H. Daalder. Uitg.: Scheltema en Hol- kema. Amsterdam. Simbl en de Satyr van de donkere wil dernis, door A. Tutuola. Lasse Lar, door I. Bachér en De wind waalt waarheen hy wil, door J. Adalphe. Uitg.: De Tijdstroom. Lochem. Op zoek naar Livingstone, door N. M. Stanley, Achter verzegelde deuren, door M. Holst. Uitg.: De Kern, Amsterdam. Hvpnose, door A. Mittchell. Uitg.: W. v. Hoeve, Den Haag, De geneesheer-directeur, door dr. P. Se bastian. Uitg.: Hollandia, Baarn. Ieder die de ontwikkeling van Alphen aan den Rijn gelegen in het hart van de Randstad Holland, vooral de laatste jaren met wat meer dan normale belangstelling heeft gade geslagen, zal tot de erkenning zijn gekomen, dat Alphen de laatste jaren meer en meer een centrum stad aan het worden is. Indien men daarbij voorts de kaart van Alphen beziet valt het direct op, dat de begrenzing van de bouwmogelijkheden feitelijk ligt tussen de spoorlijn in het westen en de Oranje Nassausingel in het oosten. Binnen deze beide, als het ware natuurlijke, grenzen ontwikkelt zich de bouwactiviteit in Alphen. Deze woningbouw is vooral de laatste jaren dusdanig toegenomen dat binnen genoemde grenzen feitelijk weinig grond van enige omvang nog voor de woningbouw beschikbaar is. Nu ook de grotere bouwondernemingen het oog hebben laten vallen op het wel bijzonder gunstig gelegen Alphen stromen de aanvragen voor premiewoningbouw binnen. Wellicht binnenkort een stadsbus Reeds enkele jaren geleden werd dit binnenskamers in het gemeentébestuur voorzien, vandaar dat men toen besloot aan de hand van een structuurplan de toekomstige ontwikkeling van Alphen vast te leggen en de uitbreidingsplannen ln de toekomst daarnaar te richten. In de toekomst is het de bedoeling Alphen in drie „woonmoten" te verde len, n.l. het centrum; Alphen noord, be grensd door de Oudshoornseweg, het in dustrieterrein langs de Heimanswete ring, de Ridderbuurt en de Nieuwe Sloot en Alphen zuid, dat geprojecteerd is aan de zijde van de spoorlijn LeidenWoer den, de Gouwe, de grens met Boskoop en Hazerswoude. aarlijks 440 miljoen voor reclame! iie tweede dag van het reclamecongres van het Genootschap voor Reclame raningen sprak de heer W. J. de Jonge, directeur van het Nederlands 'ut voor Publieke Opinie. Hy besprak een enquête, waarbij 1009 Neder- huisvrouwen naar haar mening over reclame werd gevraagd. Uit deze bleek, dat de waardering wel positief is, maar niet enthousiast, niet reserve. Ook is een steekproef genomen bij de leden van het Genootschap «clame. Hieruit bleek, dat het publiek verder van de reclameman af staat 1111 zijn produkt, de advertentie. 'olgens hield de heer Arthur »Qeen rede over de bescherming ^belangen van de consument. Hij Me, dat ook in dit vak eerlijkheid duurt. teer W. J. Claus, reclame- en pu- aanan van een confectiebedrijf, Me dat de welvaart van ons volk bepaald ia door de reclame. HU de economische wetenschap de tot nu toe stiefmoederlijk had 9 Me reclame zei spreker, dat deze "et bedrijfsleven hoe langer hoe tftend wordt als een vitale pro feter. Het reclamebedrag is niet ben sluitpost der kostenbegroting, «n essentieel .nauwkeurig bepaald Nederlands advertentiebudget van 220 miljoen gulden .aldus spreker. Verder wordt naast elke advertentiegulden gemiddeld nog één reclamegulden uit gegeven. Totaal wordt dus 440 mil joen gulden aan reclame besteld. De besprekingen van het congres zijn gistermiddag samengevat door de heer P. T. van Leeuwen (directeur van een reclame-adviesbureau) Deze was van oordeel, dat alle kan sen aangepakt moeten worden om be tere voorlichting te geven over de functie van de reclame, via het door de voorzitter van het Genootschap bepleite contact tussen hoger onder wijs en reclamewereld en via andere kanalen. De basisformule voor goede public relations was, volgens hem: doe het goede en maak dat op aantrek kelijke wjjze duidelijk. In de reclame wordt deugd werkelijk beloond. Verder stelde de heer Van Leeuwen dat in een concurrentiemaatschappij nieuwe reclamemedia niet onmogelijk moeten worden gemaakt. Nadat de voorzitter van het Genoot schap, jhr. W. Andringa de Kempenaer, het congres officieel had gesloten, vond in de Statenzaal van het Provinciehuis een ontvangst plaats. Zowel in Alphen zuid als noord is het de bedoeling voldoende woningen te bouwen voor opname van elk 24.000 be woners. De woningen zullen zowel in hoog- als laagbouw tot stand komen. Bij de verdere besprekingen van deze beide uitbreidingsmogelijkheden voor Al phen, bleken het gemeentebestuur en de raad eerst het zuidelijk plan in uitvoe ring te willen brengen en daarna in het noorden verder te gaan. Het zuiden lag naar veler mening meer tegen het cen trum aangebouwd dan het noorden, dat ten opzichte van het hart van Alphen wel wat exentrisch gelegen is. Tunnel Voor het zuidenjk plan zou het echter nodig zyn in de eerste plaats een brede tunnel te bouwen onder de spoorlyn, die rond twee miljoen gulden zou gaan kos ten. By het Rietveldse pad zou boven dien een verbeterde overgang moeten ko men. Het nadeel van dit zuidelyk plan was bovendien, dat alle verkeer van en naar dit gedeelte van Alphen dan ge bruik moet maken van deze tunnel of overweg omdat er geen enkele uitwy- kingsmogelijkheid mogelijk is in zuide lijke richting, bijvoorbeeld naar Boskoop, door het ontbreken van aansluitende wegen. Tegenover het aantrekkelijke om woningen voor 24.000 mensen als het ware tegen Alphen te kunnen aanbou wen stonden bijna onoverkomelijke be zwaren, als hierboven omschreven. Interesse bij N.S. Weliswaar bleek men bij de spoorwe gen voor dit zuidelijk plan ook geïnte resseerd, maar verder ging men daar toch ook niet al zegde men alle service toe. Vooral de investering voor de tunnel, waardoor op elke daar te bouwen woning ongeveer f. 600.toegelegd moet worden en het isolement, waren doorslaggevend voor het besluit eerst Alphen noord tot ontwikkeling te gaan brengen. Het college is van mening, dat dit plan in twee gescheiden gedeelten kan wor den aangepakt, namelijk eerst het ge deelte van de Oudshoornseweg tot aan de Hoge Dijk en daarna het gedeelte tot aan de Ridderbuurt. Ook Ged. Staten hebben reeds direct het noordelijk plan aantrekkelijker ge vonden dan het zuidelijke, vooral ook omdat het eerste plan door de Provin ciale weg doorkruist wordt en dus aan sluiting aan een van noord naar zuid lopende verkeersweg er al is. Ged. Sta ten schrijven bovendien in een brief aan het gemeentebestuur, dat Alphen als regionaal centrum een belangrijke toe komst tegemoet gaat. Opvallend Opvallend noemde burgemeester Bruins Slot het dat het gemeentebestuur van Den Haag bij de behandeling van de plannen voor een nieuwe stad Wilsveen op een kaart reeds Alphen in drie delen heeft gesplitst en bestemd voor 80.000 inwoners. Natuurlijk Is de nieuwe ontwikkeling voor enkele veehouders in dat deel van Alphen minder prettig, maar zij zullen moeten bedenken, aldus de burgemeester dat, wanneer Alphen niet meewerkt aan de uitbreidingen, andere gemeenten dit wel zullen doen. Het eerste gedeelte van het plan noord omvat opname van ongeveer 15.000 inwoners. Dat deze opname in een steeds sneller tempo zal gaan, bewijzen de laat ste jaren, aldus de burgemeester, die stelde dat 35van de premie-woningen naar Alphense Ingezetenen gaan en 65% naar personen die van elders zich in Alphen komen vestigen. De vraag naar premie-woningen is nog steeds zeer groot, waardoor er gelukkig geen enkele woning niet voor de afbouw reeds ver kocht is. Er is echter gelet op de nog beschik bare bouwgrond wel enige haast, van daar, dat het college de raad zal voor stellen aan de Kroon te verzoeken de nodige percelen grond te onteigenen, waardoor de aankoop van deze gronden bespoedigd kan worden. Er moet zonder meer snel gehandeld worden opdat zo spoedig mogelyk nieu we percelen grond beschikbaar komen voor de woningbouw. In de afgelopen drie jaar werden 2000 nieuwe woningen gebouwd, tegen 963 in de tien daaraan voorafgaande jaren. Het is de bedoeling t.z.t. de drie delen van Alphen door rechtlynige verkeers wegen met elkaar te verbinden. Alphen zal wel de beschikking krijgen over een stadsbus. verantwoord en veilig verkregen door een Persoonlijke Lening Zelfs bij een goed vast inkomen is het nog lang niet altijd gemakkelijk om voldoende geld opzij te leggen voor de onverwachte of onverwacht hoge uitgaven die ia ieder huisgezin toch kunnen voorkomen. De Twentsche Bank biedt U de mogelijkheid om door een „Persoonlijke Lening" over contant geld te beschikken op het moment dat U het nodig hebt, in bedragen van f 500,- tot f 4.000,-. Daarbij geldt de unieke regeling dat bij over lijden nog niet afgeloste be dragen worden kwij tgescholden. Bij al onze kantoren zal men U gaarne in strikt vertrouwelijke sfeer alle inlichtingen verstrek ken over Persoonlijke Leningen. U kunt ook met onderstaande coupon gratis toezending van de P.L.-folder aanvragen. COUPON" Aan: De Twentsche Bank, afd. BN Spuistr. 138-150, Amsterdam Zendt mij gratis Uw P.L.-folder, Plaats 160 kantoren in Nederland De grootste aken Op de door de burgemeester getoonde kaarten viel ook weer de aandacht op de omlegging van de Ryn buiten Alphen in noordoostelijke richting, waardoor een betere vaarverbinding tot stand komt in de route AmsterdamRotterdam v.v. die mogelijkheden bieden zal voor de groot ste Rynaken. Er breekt voor Alphen een zeer be langrijke periode aan, al is moeilijk vast te stellen wanneer men met het eerste gedeelte van het noordplan zal begin nen. Vader en zoon in koelcel opgesloten In het slachthuis te Venlo werd gis- middag een noodslachting verricht, waar na het vlees in de koelcel werd opgebor gen. Groot was de verbazing van het personeel van het slachthuis, toen men in de koelcel een heer en zijn zoon aan trof, die bij een bezoek aan het Venlose slachthuis door een misverstand in een der koelcellen waren opgesloten. Dank zij de noodslachting hoefden vader en zoon niet de gehele nacht in de koude cel door te brengen. Scherpe kritiek van mr. Burger op kabinet Gisteren is op het congres van de Partij van de Arbeid oud-premier dr. Drees gehuldigd. Het congres nam onder donderend applaus het voorstel van het partijbestuur aan om dr. Drees te benoemen tot buitengewoon lid van het partijbestuur. „Hiermede willen wij slechts een kleinigheid tot uitdrukking brengen van onze dank voor wat dr. Drees in een lange periode voor ons land, volk en onze partij heeft gedaan". „Wij zijn trots op Drees om zijn bestuurskwaliteiten, zijn doorzet tingsvermogen en zijn moed", aldus de heer Vermeer, die daarop „ter vervulling van diens hartewens" dr. Drees en diens echtgenote een reis naar Israël in het komende voorjaar aanbood. Het echtpaar Drees zal gedurende zijn verblijf aldaar de gast zijn van de Israëlische regering. Namens het Joods Nationaal Fonds, dat ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Israël gelden bijeen heeft gebracht voor de aanplant van een Nederlands woud (42.246 bomen), deelde de heer Vermeer mede dat dr. Drees is verzocht de eerste boom van dit woud te planten. Tenslotte bood de heer Vermeer als sprekend blijk van hulde aan het echtpaar Drees een bedrag van f 10.000.— aan dat het naar eigen verkiezing kan besteden. Dr. Drees sprak woorden van dank en deelde mede, dat het hem geschonken geld zal worden besteed ten dienste van de beweging. Na het aannemen van diverse reso luties en het uit 11 punten bestaande urgentieprogramma is het congres met een rede van mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede Kamerfrac tie over „Het politieke beeld" besloten. H(j constateerde dat de P. v. d. A.t na uit de regering gedrongen te zyn, als party met de oppositie-positie tegen over het kabinet-De Quay gebaat is. „Ik stel er prys op nadrukkelijk vast te leggen, dat het huidige kabinet, dat het ene echec na het andere lijdt, geen onvermydelijke noodzakelijkheid was, maar het resultaat van confes sionele machtswil. Het zou een mis verstand zyn te menen, dat dit kabinet alleen maar op het stuk van het sociaal economisch-financieel beleid de zaken uit de hand laat lopen. Het faalt evenzeer op het punt van .pu blieke moraal en terzake van het bui tenlands beleid", aldus mr. Burger. Als voorbeelden van het falen van het kabinet op het punt van publieke mo raal noemde mr. Burger de huur- en loonpolitiek en de Lauwerszee-kwestie. „Wat betreft het begrip van dit kabinet op buitenlands politiek terrein dat is niet alleen in Beneluxzaken weinig over tuigend. Het wordt ook geïllustreerd door de politiek ten aanzien van Nieuw- Guinea en de kwestie Spanje in de NAVO. Dit kabinet is er blijkbaar op in gesteld de gebeurtenissen eenvoudig over zich te laten komen om dan als het mis gelopen is met de handen ten hemel uit te roepen; „dat hebben we niet gewild en dat hebben we niet ge weten". Spr. vervolgde: „zo was ook de houding van de conservatieve regerin gen in het vooroorlogse Europa toen Tsjecho-Slowakye by het verdrag van München aan Hitier werd uitgeleverd". Mr. Burger sprak vervolgens over „het aanbod van prof. Romme tot een po litiek samengaan aan de Anti-Revolu tionaire Party en de Christeiyk Histo rische Unie". Hy zei hierover o.m.: „het zal onvermydeiyk een stap blijken te zyn in de richting van in hoofdzaak een twee-partyen formatie, waarby de P.v. d.A. er nog ver van af is om de kans te hebben op een meerderheid. De strijd om een werkeiyk vrije en democratische keuze van iedere Nederlandse kiezer is op mars en zal die partyen uitzichtloos in de verdrukking brengen, die niet ty- dig deze politieke noodzakelykheid ver staan. De kans van de P. v. d. A. om in die strijd de mogeiykheid te vergroten van het vertrouwen van het Nederlandse volk in haar beleid hangt af van de in houd van hetgeen de P.v.d.A. heeft te brengen en de wyze, waarop zy die weet te verwerkeiyken. De P. v. d. A. Jaagt geen dogma's na. Zy richt zich in elke concrete situatie met rechtvaardigheid als richtsnoer op datgene, waarmee het heden is ge diend en het uitzicht op een betere toekomst wordt verduidelijkt. Dat Is de werkwyze van de P.v. d.A.", aldus mr. Burger.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17