Voorschoten heeft groter tekort op begroting dan ooit: kwart miljoen In Bonn: ontstellend vervelende „voorleesvergaderingen" van Kamer Laatste nieuws B. en W. verkeren steeds meer in onzekerheid over „de nering Parlement „leeft" bij de gratie van zijn ontelbare commissies die het voornaamste werk doen VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 Voorschoten heeft weer met een tekort op de algemene dienst van de begroting 1960 te kampen. Het nadelig saldo bedraagt thans f236.488.—. Volgens een becijfering van B. en W. bedraagt het ver- schil tussen inkomsten (f2.265.568.en uitgaven (f 2.442.225. f 176.657.—In 1959 was dit f 148.826.—. Het tekort voor 1960 wordt, hoofdzakelijk door een hogere raming van de uitkeringen uit het gemeentefonds, teruggebracht tot f 147.279. De dienst wordt echter belast met de kapitaalslasten van enige investeringen tot een totaal bedrag van f 89.209.—. Het reële tekort bedraagt dus bijna een kwart miljoen. Voor 1959 bedroeg dit tekort f 109.275.—. Onderwijs staat op lioos >g niveau De bevoegdheden van de gemeente besturen wat de inkomsten betreft zijn zeer gering en de hoge uitgaven wor den in zeer veel gevallen veroorzaakt door externe factoren, zoals algemene loonmaatregelen en wettelijke voorzie ningen. „Een gedegen financieel beleid wordt haast onmogelijk gemaakt", schrijven B. en W., „als men pas tegen het eind van van het Jaar op de hoogte is van de in komsten, waarover men beschikken kan." Dit komt doordat de uitkeringen uit het gemeentefonds pas zeer laat be kend worden. Voor 1960 is de situatie nog onzeker der dan voorheen, omdat de oude re geling dit jaar eindigt en de regering voornemens is een nieuwe regeling (dit zou reeds dit jaar moeten gebeuren. Red. L.D. te laten ingaan. De ramingen op de begroting 1960 kunnen niet gebaseerd worden op de nieuwe regeling, omdat voorschotten zullen worden verstrekt op basis van de oude regeling. B. en W. verwachten echter niet, dat de nieuwe regeling voor Voorschoten voordeliger zal zijn. Voorschoten heeft reeds sedert 1956 bijna jaarlijks met een nadelig saldo te kampen. Van 1953 tot en met 1955 was er 'n batig saldo variërend van 30 tot 60 duizend gulden, maar in 1956 was er voor het eerst een tekort van f. 66.000. Ook 1957 vertoonde een ongeveer even groot tekort, terwijl 1958 volgens voor lopige berekeningen nog een batig sal do heeft opgeleverd vanf.1266, het geen een sluitende begroting betekent. Het begrotingsjaar 1960 is dus met zijn tekort van ongeveer een kwart miljoen wel zeer ongunstig. STADSNIEUWS Fancy-fair voor het Leids Dierenasiel In diep zwarte letters op een schreeu wend rode ondergrond staat het aan de buitenzijde van de Stadsgehoorzaal te lezen: vandaag en morgen wordt er in de grote zaal een fancy-fair gehou den, waarvan de baten bestemd zijn voor het thans in aanbouw zijnde Leidse Dierenasiel. De bouw vordert zo snel, dat men over enkele weken het gebouwtje in Zoeterwoude in gebruik hoopt te kunnen nemen. Nog wel niet officieel, maar de nood is zo hoog, dat men het niet ver antwoord acht te wachten tot alles kaht en klaar Is. Dat kan trouwens nog wel even duren, want alleen om de bouw kosten te bestrijden komt men nog zo'n 9000 gulden tekort. En dan staat er nog maar een naakt gebouw, zonder de noodzakelijke aankleding. .Met deze fancy-fair hoopt men nu een gedeelte van dit tekort te kunnen aanzuiveren. Vanmiddag werd dit feest geopend door wethouder S. Menken, die werd in geleid door mevrouw I. Makvan Bever Donker.. In de bereidwilligheid van de Leidse wethouder om deze fancy-fair te openen zag zij een goed voorteken. Misschien duurt het nu niet zo lang meer tot de dierenbescherming een overheidstaak wordt en dit werk niet meer afhankelijk zal zijn van giften van particulieren. Die zich overigens nu niet onbetuigd hadden gelaten. Mevrouw Mak dankte het werkcomité voor de zor gen aan de fancy-fair besteed en de gevers, die de stands en attrac ties van vele voorwerpen hadden voorzien. In de fleurig aangeklede grote zaal was van alles te koop: huishoude- .lijke artikelen, textiel, speelgoed, boeken, aardewerk, glaswerk, bijouterieën, schil derijen, lekkernijen en bloemen. Tussen de vele attracties we noemen hier het ballengooien, hengelen. sjoelbakken, grabbelton, naamraden, rad van avon tuur draaischijf schieten en spijker slaan en dan zijn wij niet eens volledig ge weest ontbrak vanzelfsprekend ook een propagandastand niet, waarin de na drukkelijke aandacht werd gevraagd voor het leed van het dier. Tot van avond tien uur en morgen van tien uur 's ochtends tot 's avonds tien uur kan men in de Stadsgehoorzaal terecht. En de enthousiaste organisatoren hopen vurig, dat op dat laatste tijdstip de stands volkomen leeg zullen zijn. Het is duidelijk, dat B. en W. daar om de raad een indruk geven van het door hen voorgestelde algemeen finan cieel beleid in een uitvoerige toelich ting op de begroting. „Het reële tekort kunnen wij niet door bezuinigingen verminderen", stellen B. en W. in deze nota. „De belangrijkste voorwaarde om de tering naar de ne ring te zetten ontbreekt voor gemeen ten als de onze echter nog, omdat reeds gedurende een reeks van jaren niet be kend is hoe groot de „nering" is." Het grote tekort en onzekere factoren maken het financiële beleid uitermate moeilijk en vragen van raad en college een grote verantwoordelijkheid. De gemeentelijke diensten zullen zo normaal en zo efficiënt moggelijk moe ten functioneren en de uitbreiding van de gemeente zal op die wijze moeten gescheiden, dat zij in de toekomst zo weinig mogelijk offers van de gemeen tekas zal vergen. Ingrijpende verho ging van de Inkomsten door op voering van de gemeentelijke belas tingen zullen niet kunnen geschieden nu de regering voornemens is de belas tingen niet op te voeren. Toch vindt de regering een opvoering van het tarief van de straatbelasting niet onaanvaard baar. Duur onderwijs Volgens het college heeft het verzor- gingspeil in Voorschoten een redelijke hoogte bereikt. Verschillende uitgaven zyn daardoor vrije sterk gestegen. Op vallend is daarbij de stijging van de uitgaven voor onderwijs en opvoeding. In de begroting voor 1960 bedraagt die stijging ten opzichte van 1959 reeds WASSENAAR Lezing over archeologie voor G.S.V. In de bovenzaal van flatgebouw „De Burcht" heeft gisteravond de heer H. J. Calkoen uit Velzen, van de Archeo logische Werkgemeenschap voor Weste lijk Nederland voor leden van de Vrou wenvereniging GSV een lezing gehou den over „Wat de pre- en vroeghisto- rische pl'oegsporen vooral die ln het Westen van het land ons te vertellen hebben". Na een algemene inleiding over het ontstaan van landbouw liet de heer Calkoen een aantal lichtbeelden van archeologische vondsten in westelijk Nederland zien. Hij vertelde hoe de eerste ploeg eruit gezien heeft, die ge durende zeer lange perloden over de gehele wereld gebruikt werd en toonde afbeeldingen van andere gebruiksvoor werpen, uit been. steen en ijzer. Interessante opnamen toonde de spre ker ovev ploegsporen, die op vele plaat sen in het land gevonden zijn. Bij het afgraven van een heuvel in Santpoort kon men uit de verschillende lagen die er werden aangetroffen, een brok ge schiedenis reconstrueren. De heer Calkoen sprak over grafheu vels. waarin men eveneens ploegsporen terugvindt. Vermoedelijk houdt dit ver band met het geloof, dat er een leven na dit leven was: door de doden te be graven op plaatsen waar gewassen groeiden, sprak men als het ware het vertrouwen uit in een herleven van de afgestorvene. De heer Calkoen sprak ook nog even Geen nering In twee avonden De gemeenteraad van Voorscho ten zal de gemeentebegroting, evenals vorig jaar, in twee avon den trachten te behandelen. Woensdag 25 november zullen de voorzitters van de vier fracties hun algemene beschouwingen houden. Vrjjdag 27 november zullen B. en W. de gemaakte opmerkingen be antwoorden. Diezelfde avond vindt de eigenlijke behandeling van de begroting plaats. bijna f. 8 per inwoner (van f. 51,87 tot f. 59,69). Dit is echter niet vreemd als men bedenkt., dat Voorschoten hoofd zakelijk over nieuwe (en dus dure) scholen beschikt en het gemeentebe stuur ernaar gestreefd heeft het onder wijs op stedelijk niveau te brengen. De onderwijs-paragraaf bedraagt on geveer 38,4% van het budget. In 1959, was dit 34,7%. Het aantal leerlingen groeit nog steeds. In totaal gaan 2337 leerlingen op de scholen in Voorschoten. De scholenbouw vindt onveranderd voortgang. In 1960 zullen de uitbreiding van de openbare u.l.o. en de geref. school klaar komen. Nog dit jaar wordt een openbare kleuterschool geopend. De aanbesteding van de nieuwe open bare VUetschool vindt in november 1959 plaats. Voor de bouw van een r.-k. ulo bestaan plannen Tentoonstellingen De onderwijsparagraaf vermeldt ook een post van f2000 voor culturele doel einden. Uit dit fonds kunnen door de gemeente tentoonstellingen of subsidie aan concerten worden betaald. Voorts blijkt, dat eventuele loonsver hogingen, voortvloeiend uit werkclassi- ficatie en een eventuele algemene loons verhoging, niet in de begroting zijn op genomen. Wel is er een post van f. 17.500 voor de kosten van looncompensatie voor verhoging van huren en melkprij zen. De ruimte van de gemeentesecretarie vraagt dringend uitbreiding. Waar schijnlijk zullen hieromtrent spoedig voorstellen gedaan worden. Uitbreidingsplannen van de gemeente zjjn er in overvloed. Plan Vlietwijk II zal vermoedelijk nog in 1959 vastgesteld worden. Plan Adegeest wacht op goed keuring van G.S.; het ontwerp van Boschgeest is aan de Planologische dienst voorgelegd, evenals dit het ge val is met plan „Bijdorp". Over de plannen Stevenhoven en Bioschhuizen wordt nog met Rijkswaterstaat onder handeld. De sanering van de dorpskern is in studie. De kosten van de BB zijn in de be groting 1960 gestegen tot f. 20.328 tegen f. 16.343 in 1959. De Rijksbijdrage is slechts f2878. OEGSTCEEST „Hofwijck" één jaar VEEL DANK EN WAARDERING Het was gisteren een jaar geleden dat het pensionhuis van het Bejaar dencentrum „Hofwijck" in gebruik werd genomen. Dit feit was zowel voor het Stichtingsbestuur, het personeel en de bewoners aanleiding tot een feeste lijke herdenking. Fraaie bloemstukken, aangeboden door de bewoners en het personeel, sierden de hal. Het keukenpersoneel had bijzondere aandacht geschonken aan het menu, ter wijl het Stichtingsbestuur aan alle be woners van het centrum in de recreatie zaal een amusementsprogramma aan bood, dat werd verzorgd door de heer Ronald Wagter Jr. en zijn medewerkers. Hiervoor bestond zo'n grote belangstel ling, dat de zaal tot de laatste plaats was bezet. De voorzitter van het Stichtingsbe stuur, de heer Jac. J. Vos, verwelkomde in het bijzonder burgemeester H. L. du Boeuff en diens echtgenote. Gememo reerd werd hoe de gang van zaken in het afgelopen jaar was geweest en ge constateerd werd dat de voornaamste moeilijkheden, die het vanzelfsprekend gevolg moeten zijn van iedere begin periode, grotendeels waren overwonnen en dat de sfeer in het bejaardencentrum uitstekend is. Dit werd ons bevestigd in gesprekken, die wij met enkele bewoon sters mochten hebben. Zij bleken uiter mate dankbaar te zijn voor de voor treffelijke verzorging in „Hofwijck", ook ten aanzien van de ziekenverzorging. De secretaris van het Stichtingsbe stuur, de heer N. van Weizen, wees op de uitstekende leiding door- de heer Vos, in het bijzonder tijdens de afgelopen vier maanden en bracht een bescheiden, zij het welgemeende bloemenhulde aan mevrouw Vos voor haar medewerking. De artiesten zorgden op vlotte wijze voor een vrolijk programma, waarvoor blijkens het applaus, de aanwezigen grote waardering hadden. De burgemeester verklaarde zeer ingenomen te zijn met de uitnodiging en de prettige en huise lijke sfeer zeer te waarderen. Er werd koffie met gebak geserveerd: terwijl allen na afloop van de voorstelling op een glas voortreffelijke bowl werden getrak teerd. Het grote belang van de verzorging van oude van dagen in een goed geleid bejaardencentrum is op deze feestdag duidelijk aan het licht getreden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella C. M., dr van A. J. J. Dernee en J. E. Eijs. Ondertrouwd: J. D. van Raffe, 44 jr en T. Seinstra. 40 Ir. Fr. J. H. M. Mansvelt, 24 jr en S. G. M. de Koning, 24 Jr. Getrouwd: Chr. J. de Croon, 27 Jr en A. H. Mulder, 26 Ir. Overleden: M. A. S. van der Burg w.v. J. M. Albrecht. VOORSCHOTEN Grijsaard reed onder drankinvloed in auto De officier van Justitie bij de Haagse politierechter eiste tegen een 71-jarige aannemer uit Voorschoten, die in de nacht van 12 op 13 augustus jl. op de Rijksstraatweg te Wassenaar onder drankinvloed in een auto had gereden, vier weken gevangenisstraf met intrek king van het rijbewijs voor een jaar. Hij kwam tot dze zware eis omdat z.i. de leeftijd van de verdachte hier geen rol mocht spelen en omdat het voorstel had plaatsgevonden op een van de gevaar lijkste wegen van ons land. Raadsman mr. dr. K. W. P. Klaassen uit Den Haag vroeg een mildere straf, daar er geen schade was aangericht en de omstan digheden van verdachte ook een woordje meespreken. Volgens de raadsman was verdachte heus niet zo erg onder drank invloed geweest. Het vónnis luidde: f. 500 boete, 4 weken voorwaardelijk en 6 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid met aftrek. WASSENAAR „De Wittenburg" wordt wellicht gesloopt PLANNEN VOOR FLATGEBOUWEN Naar het zich laat aanzien zal binnen afzienbare tijd het kasteel „De Witten burg" op de gelijknamige buitenplaats aan de Rijksstraatweg worden gesloopt en plaats maken voor twee flatgebouwen van bijna 20 meter hoog, tezamen be- vattende 60 flats. Een in Utrecht en i Leiden gevestigde bouw- en aannemings maatschappij heeft nl. besloten het kas teel met ruim 1 ha grond eromheen te kopen van de gemeente, sinds enkele jaren eigenaresse van deze buitenplaats, voor de som van f. 600.000. Er is een voorlopig koopcontract ge sloten, dat definitief wordt, zodra de beletselen, die uitvoering van het plan in de weg staan, zullen zijn weggeno men. Deze beletselen zijn op het ogen blik het uitbreidingsplan. Dit zal herzien moeten worden. In de verkoopovereen komst is een bepaling opgenomen over de aanleg van een weg van de flatge bouwen naar de Rijksstraatweg, of, wan neer dit niet mogelijk zal zijn, naar een andere openbare weg in de gemeente. De weg zal door de koopster van het terrein worden aangelegd. Bepaald is verder, dat het gekochte gedeelte zal moeten worden afgerasterd en dat het geboomte en de overige beplanting op de buitenplaats zoveel mogelijk ontzien moeten worden. Al draagt het gebouw de naam „Kasteel", een echt kasteel ls het niet; het gebouw dateert uit het eind van de vorige eeuw. Tot en met 1958 was het in exploitatie als luxepension. De gehele buitenplaats ,De Witten burg" is ongeveer 13 ha. groot; er blijft dus na deze verkoop een ruim gebied over voor de oorspronkelijke bedoeling van de aankoop door de gemeente: het maken van een openbaar park. VLUCHTELINGENHULP Ook in Wassenaar zal in de week van 16 tot en met 21 november een grote inzameling worden gehouden ten bate van de hulp aan vluchtelingen. Op ver zoek van de burgemeester is deze inza meling 'georganiseerd door de Samen werkende Vrouwenverenigingen te Was senaar. De feestelijke propaganda-avond. die ds Chr. Besturenbond op woensdag 18 november a.s. in het Dorpscentrum organiseert, zal in het teken staan van het gouden jubileum van het CNV. Op deze avond zal het Leidse gezelschap „Sempre Avanti" optreden. Als spreker zal optreden de penningmeester van het CNV de heer van Rheenen 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. (Van onze correspondent in Bonn) De dezer dagen geopende nieuwe zitting van de Bondsdag (Tweede Kamer) is zó vervelend, zó toonloos begonnen, dat er irt de Bonner pers een schreeuw van verontwaardiging opging! Wanneer het parle ment, aldus de algemene klacht, op deze wijze zou doorgaan, wanneer cr niet heel spoedig een parlementaire hervorming tot stand zou komen, dan zou de Bondsdag ontaarden in een collegezaal, een leeszaal. De Bondsdag ziet er voor de toeschouwer bepaald imposant uit. Aan de Rijnzijde van het witte Bondshuis, even buiten Bonn gelegen, ver heffen zich de hooggelegen tribunes van de regering en de Bondsraad (Eerste Kamer) alsmede van de voorzitter. Vóór hen strekken zich de 519 zetels der afgevaardigden uit: de oppositie vlak naast en voor de regeringspartijen. Daarboven, links, rechts en achteraan, kijken de toeschouwers, de pers en de diplomaten op het parlementaire spel neer. Voor de toevallige toeschouwer ziet dit er allemaal gedegen uit: moderne lijnen, veel goed hout, weinig opzichtigheid, veel overzichte lijkheid. Kortom het toernooiveld schijnt bij uitstek geschikt voor een fraai parlementair gevecht. bouw, Schwartz, beëdigd in de Bonds dag: maar Bondskanselier Adenauer schitterde door afwezigheid. Toen in de zelfde week het grote debat plaats vond over de wegenbouw, was „iedereen" aanwezig, behalve de minister van Ver keer, Seebohm, die bij de EEG te Brus sel moest zijn Levendige debatten zijn broodnodig Schijnt, want zo ergens het parlemen taire leven „uitmunt" door verveling, droge argumenteringen, complete voor- lees-partijen en wat dies meer zij dan hier in Bonn! Onlangs vond het bijzon der belangrijk geachte debat plaats over de economische concentraties, als kartels en truëts. Minister van Economische Zaken, prof. Erhard, beklom het spreek gestoelte, vouwde een boekwerk van 40 pagina's open en begon te lezen met, zo als een journalist wist uit te rekenen, een snelheid van 450 lettergrepen per minuut. Binnen een kwartier was het merendeel van de afgevaardigden en journalisten naar het Bondsdagrestau rant verdwenen en Erhard, braaf voor lezend uit het door zijn experts opgestel de exposé, sprak tenslotte voor 138 van de in totaal 519 afgevaardigden. En dat anderhalf uur lang! De oppositie en de regeringssprekers uit het parlement be dienden zich tenslotte van dezelfde stijl en op deze wijze las men zich zes uur achtereen door de taaie maar be paald belangrijke stof heen. Expert na expert kwam aan het woord. Geen woord was onverantwoord, geen woord ook bezat de parlementaire le vendigheid, nodig om de Bondsdag le vend te maken Kort daarvoor was minister van Land- over het doel van de Werkgemeenschap, die in verschillende plaatsen, o.m. in Den Haag werkgroepen heeft van ama teur-archeologen. Het is n.l. van zeer groot belang, vooral in het westen van ons land, dat men steeds op de uitkijk is naar archeologische vondsten omdat de bodem in dit deel van het land nog vele geheimen bevat. met een levendig vragenuurtje en een flitsend debat vanuit de zetels der ka merleden. Als in een ijskast Dit voorstel wordt thans weer te Bonn besproken, met als eerste doel een le vendige debatstijl te ontwikkelen en om te voorkomen, dat men herhalingen krijgt van de verschrikkelijk vervelende voorleesvergaderingen van de laatste tijd. Het zal noodzakelijk zijn de afge vaardigden ronduit te verbieden hun re devoeringen voor te lezen en voorts om hun spreektijd algemeen te beperken tot een halfuurtje. De grote partijen, de CDU en de SPD, mogen hierin veel zien, de kleine FDP voelt er weinig voor. Want het Britse systeem zou voor Bonn betekenen, dat de FDP samen met de SPD tegenover de CDU en de Deutsche Partei, die samen de regering vormen, zou komen te zitten. Daarmee zou de zelfstandigheid van de FDP in het gedrang komen en zou er te grote nadruk op het twee-partijen-stelsel worden gelegd, aldus de FDP, die thans in de Bondsdag rechts van de CDU zit! Desondanks is men er van overtuigd, dat er in Bonn iets moet veranderen. De televisietoeschouwer mag soms wei eens een fiks debat zien, met wat la waai en verontwaardiging het zijn uitzonderingen, vaak nog door de frac tiesecretarissen te rechter tijd om den volke als het ware te overtuigen van de flinkheid van de betreffende party, wil der gemaakt, dan de werkelijkheid is Wat men, zoals ook Rapp in zijn bo vengenoemd boek schrijft, nodig heeft, dat is het echte debat, de dialoog, het zout van alle discussies; thans is de par lementaire retoriek te ernstig en te ijs kastachtig. Hetgeen speciaal voor de jonge Westduitse democratie gevaarlijk kan worden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! 30500 30500 30500 AANGEHOUDEN MONTEUR IN VRIJHEID GESTELD De in verband met de gepleegde moord op de 32-jarige vrouw, die gewoond heeft aan de Nieuwe Haven te Den Haag, aangehouden monteur is heden in vrijheid gesteld. In de nacht van de ontdekking van het misdrijf werd hij gearresteerd en de vorige week voor de officier van Jus titie geleid, zulks op grond van enkele tegenstrijdigheden in zijn verklaringen. Er waren echter onvoldoende gronden om de detentie van de man te verlengen. BEURSOVERZICHT Internationals prijshoudend De internationale waarden waren vandaag goed prijshoudend. Unilever noteerde rond de 6971/2, ex 7% interim dividend, tegen gisteren als slotprijs 703 cum interimdlvidend. De grote koper van enige tijd geleden nam de stukken wederom uit de markt, doch er vonden nog al wat winstnemingen plaats. De arbitrage trachtte op 700 aan bod te komen, maar zover kwam het niet. In Philips schommelde de prijs om de 687%, bijna een punt boven de vorige slotprijs. Aku's, na lagere ope ning uiteindelijk goed prijshoudend. Kon. Olie boekte op f. 154.30 een paar dubbeltjes winst. KLM werd iets lager geadviseerö. De handel in de scheepvaartsector had niet veel te betekenen. Cultures kalm en een weinig beneden het vorige slotniveau. Staatsfondsen prijshoudend behalve voor de staffellening, die lager noteerde. Certificaten Studebaker-Packard wer den op 27 dollar geadviseerd tegen 27 dollar gisteren. Grootbanken eerder iets luier, evenals Deli Atjeh. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 november. Londen 10.58%—10.587/8New York 3.77A—3.77H; Montreal S.O&t1*—3.98ft; Parijs 76.92%—77.02%; Brussel 7.55%— 7.55%; Frankfort 90.51%—90.56%Stock holm 72.89—72.94; Zürich 87.09%— 87.14%; Milaan 60.84%—60.89%; Kopen hagen 54.72%—54.77%; Oslo 52.89%— 52.94%; Wenen 14.58—14.59; Lissabon 13.19%13.2iy<t. Het „vragenuurtje" De parlementaire leiders zijn thans de ogen open gegaan. Een parlement dat op deze wijze doorwerkt, dat naar bui ten nauwelijks zichtbaar is en dat leeft bij de gratie van zijn ontelbare commis sies die het voornaamste werk doen zo'n parlement wordt belachelijk. Men kritiseert thans de werkwijze van de Bondsdag, waarvan men zegt, dat de openbare mening er steeds minder be langstelling voor heeft omdat zij zich steeds meer aangetrokken gevoelt door de uitvoerende macht, de regering. Men wijst b.v. op het stomvervelende vragen uurtje, waarbij afgevaardigden schrifte lijke vragen indienen, die na vier of zes weken door de minister of zijn staats secretaris met het oplezen van, een overzichtje worden beantwoord. Waarna meestal geen stom woord meer pleegt te worden gesproken In zijn boek „Bonn auf der Waage" heeft de publicist, dr. Alfred Rapp, de Bonner correspondent van de Frankfur ter Allgemeine Zeitung, onlangs gewezen op de grote gevaren, die de huidige par lementaire stijl in zich houdt. De Bonds dag, aldus Rapp, is geworden tot een parlement van commissies, waarbij de expert boven allen uit triomfeert. Hij herinnert aan Gerstenmaiers voorstel om de Bondsdag radicaal te verbouwen: als in het Britse Lagerhuis zouden rege ringspartijen en oppositie t-"°no "er el kaar moeten komen te zitten, zonder een spreekgestoelte voor de vergadering, zonder hooggelegen minlster^banken, zonder voorgelezen manuscript "li, maar LEIDERDORP LEIDERDORPSE DAMVERENINGING. Voor de competitie speelde L.D.C. tegen A.D.C. uit Alphen, welke ontmoe ting een voorlopige achterstand van 106 voor de Leiderdorpers opleverde. De uitslagen waren: A. v. d. Zwan (L.D.C.)—N. Brunt (A.D.C.) x—x; J.van LandljkL. Jesse 1—1; J. Marijte-S. Koopman 02; G. OostergoM. L. v. d. Tol 11; D. HassefrasA. Robbe 11; H. v .d. Vechte-J. van Oeveren 1—1; L. MatzeJ. Gelderblom xx; C. de Ko ningJ. Beider 11; A. Bloemendaal R. Verkade 11; A. DorsmanH. Ouds hoorn 0—2. WARMOND Vele uitvoeringen De afdeling Harmonie zal zaterdag 21 november een extra uitvoering geven in 't Trefpunt .Voor dit concert zijn speciale stukken ingestudeerd. De afdelingtoneel zal op uitnodiging van St.-Jan's Fanfare te Zoeterwoude op 17, 20 en 24 januari opvoeringen ge ven van „Jongens van de Koopvaardij", het stuk dat in Warmond met zoveel succes werd opgevoerd. In tegenstelling met vorige berichten, zullen voortaan weer drie toneeluitvoeringen gegeven worden, zodat de kerstuitvoeringen nu zullen plaats vinden op 26, 27 en 28 de cember. Op die avonden zal het spel „De gekke Dokter" opgevoerd worden. De vastenavonduitvoeringen zullen ge geven worden op 20, 26 en 27 februari. Beurs van Amsterdam Vrijdag 13 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100A 100% Ned '59 4% 100% 100% Ned '59 4% 98\i 98^ Ned '53 3% 94% 94fg Grootboek obi. 3% 77 Ned 47 3% (3) 92ft 92 Ned '51 3% 9514 ^Jed '53 (3%) 944 94V4 Ned '56 3% 941^ 94y4 Ned '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 87% 87% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned. '55 II 3% 914 91 y4 Ned '37 3 89% Dollarlng '47 3 89% 90GB Investeringscert 3 95^ 96}g Ned 62-64 3 977^ 98 Indie '37 A 3 924 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned WJB 6% 109% 109%GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42 y4 42 Nat Handelsbank 156 157 Ned. Handelmij230 233 Amst. Rubber 108% 107% uvi145% 145 y4 Senembab 610.50GB 611GB ASLL 386% 387% Berkei's Patent (v.) 271GB 270 Calvé Delft cert 699 698 Deli MiJ.en (Ver.) 171-20 171.20GB Kon Pap v Gelder 247 248GB Hoogovens cert I2995 Miiller en Co. NJ3 355GB 374% Ned. Kabelfabr400GB 400 Philips 686% 688% Philips pref241GL 242GB Unilever 703 697y8e.d. Wilton Feyenoord 201 202 y4 Biliton 2de r 331GB 331GB Dordtse Olie gew. 698% 698% Kon Olie (f20.-) 156 156 idem (50 f 20.— 154.00 154.50 Holl Amer lijn 158% 156% Java China Paket 141% 141 K L M 122.50 122.50 Kon Ned Stmv Mij 163y4 163 Kon Paket Mij 130% 130% Stoom vaartJMij Ned 162% 162% Nievelt Goüdr eert 135% 135y4GB v OmmereD eert 248 246 Kon Rott Lloyd 142 140 Ned Scheepv Unie 137 137% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3.. 94 93% Idem 48 (3%) 94 R'dam '52-1 (4%) 98% Idem '37 I-III (3%) 94% 94% Z-Holland *56 (4%) 93%- Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id NWB '52 (4%) 97% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 97 95% A'dam '51 2% 82% A'dam '56 I 2% 80% 81% Adam '56 II 2% 90% 90% Eindhoven '54 2% 82 82% Enschede '54 2%.... 80% 80% Den Haag '52 I 2% 88% Idem II 2% 87% 87% R'dam '52 I 2% 90% 90.8 Idem II 2% 88% 88% Idem '57 2% 99% 99% Utrecht '52 2% 92 Z.-Holl. 1957 2% 96% 96 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 214 214 Amst. Bank 319 317 H.B.U eert257 256 Rott. Bank 280% 279% Twentsche Bank 250 248% Industrie Ondernemingen Albert Heyn398 BorsumiJ 68% 68% K. N Ed.met. A-AA 94% 93 Idem pref wd. 95% Electrolasm|j 346 Kon Ned Grofsm 161 160% Holl Constructie 446 Ing bur v Bouwnijv 280 280 Internatio 146 149 Int. Kunststof f. Ind. 63% 63% Leidse Wolspinnerij 372 372 Rott. Droogdok M|J. 600 600 Sikkem's Lakfabr. 655 650 Ver. Touwfabrieken 295 295 Walvisvaart 121 120% Wernink's Betonm 159 165 Van Wijk Textiel 100% Zaalberg 135 134 Spoorwegen Uel) Spoorweg Mil 7y4B Amerik fondsen Canadian Pacific R. 25fi 25% intern Nickel 99 98% Anaconda 62% 62 Bethlehem SteeJ 54ft 52% Cities Service 49 Hi 49% General Motors 53 51% Kennecott 95% 95% •h"' Steel 71% 70% Shell OU 72% 72% Union Pacific 29% 30 Un States Steel 97% 97

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9