MAGER BROKJE SENSATIE IN BONN: ADENAUER IN OPSPRAAK Noodklok geluid over Nederlands natuurwetenschappelijk onderzoek Ka Vee Wee hoest uw kikd. j Bondskanselier beschuldigd van ontrouw aan West-Berlijn victory!^ no Meer hooglerarenmeer geld en minder versnippering nodig Engels-Iers geschil bijgelegd over verzameling schilderijen jenever oude en jonge Jeugd van „Lof zij in den Heer" e bijeen VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Sedert het Bondsdagdebat over de buitenlandse politiek van vorige week donderdag j.l. is in Bonn een stevige discussie aan de gang over de mededeling van een vroegere vertrouweling van Bondskanselier Adenauer, dr. Kindt-Kief er. Volgens deze ex-vertrouwensman zou Adenauer midden 1947 te Genève de Franse r.-k. politicus Bidault verzocht hebben zijn best te doen om West-Berlijn niet bij de Bonds republiek te voegen. Het eerste gerucht over de ontmoeting Adenauer-Bidault was afkomstig van een van de politieke inlichtingenblaadjes, waaraan Bonn zo rijk is. Daarna was het de FDP-fractieleider Mende, die in de Bondsdag dit bericht voorlas en Adenauer uitdaagde er een antwoord op te geven. Adenauer stuurde er evenwel zijn minister van Buiten landse Zaken Von Brentano op af, die het bericht karakteriseerde als „een lage leugen". Verleden opgerakeld door dr. Kindt-Kiefer Inmiddels was Bonn in het verleden gaan wroeten. Het bleek, zo deelde de regeringsperschef Von Eckardt dinsdag op een persconferentie mee, dat dr. Kindt-Kiefer, afkomstig uit Andernach aan de Rijn, via Zwitserse vrienden Adenauer had geholpen aan contact met andere christen-democratische politici in West-Europa. Kindt-Kiefer was bepaald geen raadgever van importantie, maar werd en wordt volgens Von Eckardt nog door Adenauer gewaardeerd om zijn werk in de toen nog moeilijke dagen voor de Duitsers. Op 23 mei 1949 werd de nieuwe Westduitse grondwet, het zogenaamde Grundgesetz, goedgekeurd, waarin staat dat onder voorbehoud van de voormalige bezettingsmachten deze constitutie ook voor Berlijn geldt. Het gesprek Adenauer —Bidault vond evenwel, volgens Von Eckardt, op 10 juli 1949 plaats. Tijdens dat gesprek zou Adenauer, volgens Kindt -Kiefer, hebben gevraagd of Frankrijk het zijne zou doen om het in meerder heid socialistische West-Berlijn buiten de Bondsrepubliek te laten, omdat an ders het gevaar zou bestaan dat er een sociaal-democratische meerderheid in West-Duitsland zou komen. Bekende tactiek Von Eckardt legde er alle nadruk op dat de Westduitse parlementaire raad een maand voordat het onderhoud met Bidault plaats vond, de grondwet had goedgekeurd. Volgens hem kan dat ge sprek, gezien de inhoud van de grond wet, waarin West-Berlijn dezelfde vrij heid wordt gegeven als de Bondsrepu bliek, nooit de inhoud hebben gehad, welke Kindt-Kiefer eraan geeft. Im mers, West-Berlijn werd door de grond wet niet buiten de Bondsrepubliek ge sloten. De anti-Adenauer-meute in pers en partijen heeft zich evenwel zeer gre tig op dit magere brokje sensatie gewor- Advertentie een lichte sigaar; voor Lm La ct. Militaire gouverneur voor Roeanda De Belgische minister voor Kongo en Roeanda-Oeroendi, Auguste de Schrij ver, heeft gisteren in de Senaat mee gedeeld, dat majoor Logiste tot militair gouverneur van Roeanda is benoemd. Logiste heeft speciale volmachten ge kregen, waardoor hij arrestaties en huiszoekingen kan gelasten, openbare bijeenkomsten verbieden en speciale rechtbanken installeren. De uitwerking van bepaalde, door ma joor Logiste genomen maatregelen, heeft zich reeds doen gevoelen, aldus minister De Schrijver. De benoeming van Logiste geschiedde overeenkomstig bepalingen van een wet uit 1908 betreffende de Belgische over zeese gebieden. De minister vervolgde met de mede deling dat de toestand in Roeanda. dat sinds het afgelopen weekeinde werd ge teisterd door een onderlinge strijd tus sen twee negerstammen, thans verbe terd is. Er vinden echter in verscheide- delen van Roeanda nog nu en dan ge vechten plaats. Gisteren hebben zich enkele botsingen voorgedaan tussen ordeverstoorders en politie. Verslag CKV over vissers (Van onze Haagse correspondent De noodzakelijkheid om de kernvraag stukken van de sociale positie der vissers tot een oplossing te brengen wordt steeds groter. Zij vormt de voorwaarde om de sociale positie van de vissers in het visserijbedrijf op een gezonde basis te kunnen brengen. Dit wordt gezegd in het jaarverslag, dat de Centrale van Zeevarenden (NVV) juist heeft gepubliceerd. „Hoe belangrijk de behaalde resultaten op zichzelf ook mogen zijn, zij laten de oplossing van de grote kernvraagstuk ken, de sociale positie der vissers be treffende, onverlet, aldus de CKV.. Zij betreffen de kwestie van een pensioen voorziening voor de vissers, een geregle menteerde arbeids- en rusttijdenrege ling aan boord der schepen en de daar mee verband houdende vraagstukken van het meest geëigende loonsysteem en de bemanningsterkte". Over het afgelopen jaar is de CKV over het algemeen niet ontevreden. Het gebrek aan interesse voor het maat schappelijk gebeuren bij jonge vakbonds leden noemt de CKV echter zonder terughouding verontrustend. En zij stelt de vraag of het onderwijs in Nederland niet een ernstige tekortkoming vertoont. Een tekortkoming in die zin, dat te zeer het oog op de vakspecialisatie wordt ge richt en daarbij de ontwikkeling tot een waardig lid van de samenleving in de verdrukking geraakt. De CKV betreurt daarom, dat een vak als maatschappij leer als gevolg van de overladen'heid van de te verwerken stof, nog altijd niet op het lesrooster prijkt. pen. Men rekent thans ijverig uit dat Adenauer in 1949 slechts met de meer derheid van één stem kanselier is ge worden en dat, ware West-Berlijn des tijds een deelstaat van de Bondsrepu bliek geweest, de sociaal-democratische meerderheid van deze stad niet Ade nauer, maar de SPD-leider Schumacher de meerderheid had gegeven. Voorts trekt men een lijn van dit ge val uit 1949 naar de presidentsverkie zingen van de afgelopen zomer .waarbij van regeringszijde getracht werd de stemmen van West-Berlijn uit te scha kelen. Het is alles een reeds voor 1933 bekende tactiek in de Duitse politiek: met brokstukken uit de recente geschie denis en halve waarheden, met sugges ties en zogenaamde afgeluisterde ge sprekken met fluistercampagnes en landverraadachtige beschuldigingen gaat men te keer tegen de hoogste mannen in de staat. In de republiek van Weimar werd de toenmalige president, de so ciaal-democraat Ebert daarvan letterlijk het slachtoffer. Of men er thans in zal slagen de bepaald heel wat minder ge voelige Adenauer aan het wankelen te brengen, valt te betwijfelen. Onzuiver bloed oorzaak van Rbeumatische Fijnen. Kruschen Salts zuivert Uw bloed en zo voelt ge U al gauw weer een ander mens. Daarom - wacht er niet mee. Begin de weldadige Kruschenkuur liever vandaag dan morgen. Kruschen spoort Uw bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die worden als 't ware ver jongd en herkrijgen zo de kracht, om onzuiverheden uit het bloed te jagen en daarmee de oorzaak van Uw pijnen te verdrijven. Moskou protesteert inzake radiostation Sovjet-Rusland heeft bij Amerika, En geland en Frankrijk geprotesteerd tegen de oprichting van een radiostation in West-Berlijn, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Het persbureau ver meldt de naam van de zender als „Deutschlandfunk". De zender is opge richt op initiatief van de Westduitse re gering en dat is onverenigbaar met de status van West-Berlijn. De zender is kennelijk bedoeld voor vijandelijke activiteit jegens Oost-Duits- land .aldus de nota. De handelwijze kan slechts worden gezien als een poging de komende besprekingen over Berlijn te ondergraven. De Sovjetrussische regering verwacht dat Amerika, en ook Engeland en Frankrijk, zullen voorkomen dat de Bondsrepubliek zich aan onwettige acti viteit schuldig gaat maken. In Britse kringen wordt het waarde vol geacht, dat de Sovjet-Unie de Wes telijke rechten in Berlijn nog steeds blijkt te erkennen. De publikatie van de nota door Moskou voordat de Westelijke landen tijd hebben gehad haar te bestu deren, schijnt volgens deze kringen in te houden, dat de Sovjet-Unie de nota in hoofdzaak uit propagandistische over wegingen heeft verzonden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, heeft verklaard, dat het nieuwe Westduitse wetsontwerp betreffende radio en televisie, dat het voorstel inzake de Berlijnse zender be vat, nog door de Bondsraad (Eerste Ka mer) te Bonn moet worden behandeld. Als het wordt aangenomen, moet het nog worden goedgekeurd door de Gealli eerde kommandantura in Berlijn, be staande uit Amerika, Frankrijk en En geland. Verontrusting over ernstige tekorten Ten aanzien van de spreiding van het hoger onderwijs is de Com missie Natuurwetenschappelijk Onderzoek van mening, dat deze, zoals die op het ogenblik van allerlei kanten wordt bepleit, nadelig zou zijn voor de ontwikkeling van het natuurwetenschappelijk onderzoek, in het bijzonder voor onderzoek op het hoogste niveau. Aangezien het meest verontrustende aspect van de wetenschapsbeoefening in Neder land een achteruitgang is van het baanbrekende natuurwetenschappe lijke werk in de voorste gelederen en de commissie de bevordering hiervan juist als een van de meest urgente zaken ziet, waarschuwt zij met grote nadruk tegen de versnippering, die het inrichten van nieuwe natuurwetenschappelijke faculteiten noodzakelijkerwijze met zich zou brengen. Voor de meeste gebieden der moderne natuurweten schap betekenen kleinere instituten een verkwisting van middelen en intellect. Veeleer bepleit de commissie een samenvoeging van bestaande instituten. Het meest essentiële van het hoger onderwijs is de research. Indien deze kwijnt kan ook het hoger onderwijs niet bevredigend zijn. Vijftien miljoen per jaar nodig voor uitbreidingen Deze Commissie Ontwikkeling Na tuurwetenschappelijk onderzoek, in de cember 1957 door minister Cals inge steld, heeft een rapport uitgebracht aan de minister, die het inmiddels aan de Staten-Generaal heeft aangeboden. De commissie, die onder voorzitterschap stond van prof. dr. H. B. G. Casimir, bijzonder hoogleraar te Leiden, had de opdracht een onderzoek ki te stellen naar de stand van de natuurweten schappen hier te lande en een samen hangend geheel van maatregelen aan te bevelen, die nodig zullen zijn om in het bijzonder de Universiteiten in de gele genheid te stellen te voldoen aan de eisen, die het natuurwetenschappelijk onderzoek in de huidige tijd stelt. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat-er m.b.t. de ontwikkeling der na tuurwetenschappen aan de Universi teiten in Nederland ernstige tekortko mingen bestaan en zij heeft in haar rapport een aantal voorstellen tot ver betering gedaan. Het aantal wetenschapsbeoefenaren aan de Universiteiten vertoont de ver wachte stijging. Men moet er zich ter dege rekenschap van geven, dat de ver groting van dit aantal sedert de oorlog niettemin onvoldoende is geweest om Nederland zijn vroeger zo belangrijke positie op het gebied van fundamentele ontdekkingen te doen handhaven. Ver dere uitbreiding is daarom vereist, maar ook verbetering der materiële en ideële voorwaarden. Gebrek aan plaatsruimte is een moei lijkheid, waarmede vrijwel alle Univer sitaire instituten te kampen hebben. De bouw van laboratoria voor Universitair onderzoek zal moeten geschieden in een tempo, dat circa tienmaal sneller is dan het tempo in de jaren 1954 t/m 1958! Gaat men er van uit dat het thans in gebruik zijnde vloeroppervlak moet worden verhoogd met 10.000 m2 netto per jaar bij bouwkosten per geïnstal leerde netto m2 van f. 1500 dan zou met het bouwprogramma circa f. 15.000.000 per jaar gemoeid zijn. Terwijl het aantal wetenschapsbeoefe_ naren aan de Universiteiten de ver wachte stijging vertoont, geldt dit geenszins voor het aantal hoogleraren. De commissie is van mening, dat het aantal hoogleraren in korte tijd moet worden opgevoerd, zodat de verhouding van het aantal hoogleraren tot het aan tal wetenschappelijke medewerkers on geveer op het vooroorlogse niveau is ge bracht. De groei zal daarna die van het aantal wetenschappelijke medewerkers moeten volgen. Advertentie Kostbare collectie Franse impressionisten van Sir Hugh Lane thans helaas gesplitst Onschatbare waarde (Van onze Londense correspondent) Reeds 44 jaar vormt een beroemde schilderijenverzameling, bestaande uit de grootste Fraxxse impressionisten het onderwerp van bittere strijd tussexx Engeland en Ierland. Het betreft de collectie, welke werd samengesteld door de Ierse kuxxstverzamelaar Sir Hugh Lane, die in 1915 omkwam, toen de Lusitania door de Duitsers werd getor pedeerd.. In zijn testament had Lane de collectie aan de National Gallery in Londen vermaakt, maar volgens een later eraan toegevoegd codicil hei-riep Lane zyn besluit, ten gunste van de stad Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Advertentie Aat van Vliet wist er ists van te maken! Vrienden en verwanten van de zingende jeugd, aangesloten bij de Alphense Zangvereniging „Lof zy den Heer", zaten weer in een gonzende, vrijwel volle Nutszaal bijeen. We vermoeden zo dat het sterkste moment, niet gelegen heeft tijdens de uitvoering, maar onmiddellijk daarvóór, toen het gordijn openschoof. Dit was het moment van de presentatie van de drie naar de leeftijd onderver deelde koorafdelingen, opgesteld om gezamenlijk een oud kerklied te doen klinken. We bemerken dan altijd weer dat een ontroering door de zaal gaat, en die ont roering volstaat om bestaan en voortbestaan van zoveel kinderkoren te verklaren en te verzekeren. Wolfsburg, de wonderstad (Van onze correspondent In Bonn) In de deelstaat Nedcr-Saksen ligt, niet ver van de Oostduitse grens, de kleine stad Wolfsburg, zetel van de be faamde Volkswagenfabrieken. Wolfsburg is in tijd van dertien jaar gegroeid van een nest van niets tot 'n stad van allure. Eén op de drie gezinnen in deze auto- stad bezit 'n eigen auto. Maar in deze thans 54.000 inwoners tellende stad kent men geen parkeerprobleem! De stadsarchitecten hebben Wolfsburg zó gebouwd, dat er overal parkeerplaatsen zijn. De straten zijn daax-door zo breed geworden dat ook, wanneer over tien jaar het aantal inwoners 90.000 zal zijn geworden, en ook wanneer dan ieder gezin een auto heeft, nóg geen parkeer- nood zal ontstaan. Wolfsburg is daarne vens de stad van de televisietoestellen: op 17.000 gezinnen zijn hier 4600 t-v.- toestellen, dat is één toestel op 3.7 ge zinnen, terwijl het algemeen gemiddelde in West-Duitsland één op zeven is... Dames- en herenrijwielen f 89.- Fa. DUSOSWA, Leiden De toewijding van de organisatoren achter de schermen is misschien be langrijker dan alles, meer nog dan dat andere element: wat de dirigent ervan weet te maken. „Er iets van te maken", dat is Aat van Vliet ontegenzeggelijk gelukt, al doet hij het nog niet zó knap als zijn broer Dirk, maar die bezit in deze ma terie een soort virtuositeit. Het is alles in volmaakte orde verlopen en in een keurige trant, die niemand ooit aan leiding gaf tot de drang om „kritisch" te gaan toeluisteren. De A-kindertjes („kleuters") zongen zoals A-kinderen meestal doen. Een aantal is schijnzanger, doet af en toe eens mee, en zo is de zanglijn wat wis selvallig. De B's („kinderen") hebben een vastere lijn, bereiken soms een heel leuke beweeglijkheid, zingen echter pas echt levendig als ze zich in hun eigen levenssfeer terecht voelen. De C's („meisjes") kwamen terstond met een warme toon en een aantrekkelijke klankkleur voor de dag. die z1 evenwel alleen ongerept handhaafde: i de een stemmigheid, bijv. niet in hat ongemak kelijk hoog lopende Wiegelied van Brahms, dat schrille nootjes te horen gaf. Niettemixx was dit lied, zoals prak tisch het meeste goed gefundeerd. Een wens blijft, dat sommige verhalende liederen op een meer vertellende manier over het voetlicht worden gebracht. Die wens heeft geen betrekking op de speelliedjes die er al spoedig waren en de lach in de zaal brachten en daarmee de stemming van het familiefeest. Die wordt nog aangewakkerd door onpro grammatische onregelmatigheidjes in het doen en laten van de een of andere kleuter, die per ongeluk tegendraads doet, dromerig of vergeetachtig of zelfs finaal knullig! Dat eerste speelliedje van de A's heet te: „Dat zou je met een bezem doen". We zien dan de kinderen paarsgewijs in een cirkelende groep, ze hebben blauwe en x-ode papieren puntkappen op, ze ma ken op toon zwengelend-vegende armbe wegingen en vei-ooiioven zich een dansje toe. Hun zang is ineens vrijer en na tuurlijker, terwijl geen dirigent meer te zien is. Iemand bespeelt intussen met lichte toets en op fris-muzikale wijze de piano en de gevolgtrekking ligt voor de hand, dat dit de dirigent zo doet. Hun volgend nummer héét zelfs „Dansliedje" en schijnwerpers, die de hele toneeldwarreling kleurig omhullen, maken alles wazig en mooier. De dans is één-benig en het applaus verdubbelt in gulheid. Het eex-stvolgend speelliedje is van koor B, heet „Verkeersbrigade", brengt requisieten op het toneel, een kin derwagen, autopedden, de politie-man- tels van „klaar-overtjes". En zo ging het een avond vullend door, afgewisseld door zangbeurten mét de dirigent. Zo begon koor C na de pauze in het Frans met een oud lied „Meunier, tu dors", dat veel leek op een Bergerette of een Pastourelle, waarna „Kolumbus" in het Duits over de tong ging: we hadden wel gewild, dat de meisjes het in bonkig zeemans-duits hadden kunnen doen. De erop gevolgde verzuchting .Mamma, 'k wil een man hè", door meisjes met over tuiging uitgezongen, leek ons niet hele maal onreëel Dit was een voorbeeld van een der lied-groepjes. Enige titeltjes uit de rest als De Tovenaar, De Reus en de Vlieg, Kwikkwa-Kwalerelle, Heien en Ga je mee naar Tirol zeggen genoeg over de sfeer, dikwijls met geestigheid gekruid. Men eindigde, zoals men na het wel komstwoord van de heer Stuivenberg begonnen was, met een gewijde zang. V. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 november. Veemarkt. Aanvoer: 4 stieren. 70 melkkoeien. 340 vette koeien. 56 varekoeien. 30 pinken. 11 graskalveren, 61 vette kalveren, 53 nuch tere kalveren, 320 vette schapen, 2.061 vette lammeren. 34 varkens (zeugen), 315 schrammen. 639 biggen, 8 geiten. Totaal 4.002 dieren. Notering: melkkoeien f 800,tot 1.150, vette koeien per kg schoon gewicht f 2.70 tot f 3.20. varekoeien f 475,tot 875, pinken f 325.tot f 525,graskalveren f 175,tot f 325,vette kalveren per kg levend gewicht f 2,tot f 2.70, nuchtere kalveren per kg levend gewicht f 1.40 tot f 1.95, nuchtere kalveren per stuk f40, tot f 80,vette schapen f 70,tot f 100,- vette lammeren f 70,tot f 100,.drach tige zeugen f 275,tot f 350,schram men f 70,tot f 95,biggen f 44,tot f46,— tot f52,—. Handel: voor melkkoeien rustig, vette koeien stroef, varekoeien matig, pinken en graskalveren kalm, vette kalveren vlug, nuchtere kalveren lui, duur. vette scha pen en vette lammeren redelijk, zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN. 13 november. Kaasmarkt. Aanvoer: 18 partijen Goudse en 4 partijen Leidse Kaas. Notering: Goudse extra kwa- leiteit tot f 2.72. Goudse eerste soort f 2.55 tot f 2.60. Goudse tweede soort f 2.25 tot f 2.54, Leidse tot f 2.54. Handel goed. AALSMEER, 12 november. C.V. Centr. Velling G.A. Snijbloemen: Clematis per stuk 60110, Gerbera 2575, Bouvardla 1543, Euphorbia 3075, Chrysanthen gr. Dublin. Dit aanhangsel bij het testa ment werd echter als juridisch waarde loos beschouwd omdat getuigen ontbra ken toen het werd opgemaakt. Vandaar, dat de collectie, ondanks de protesten van Ierse zijde, al die jaren in Londen bleef. Thans is door toedoen van de Britse regering een vriendschappelijk compro mis bereikt, waarbij de doeken terug zullen gaan naar Dublin, waar reeds lang een gereedgemaakte zaal in het gemeentemuseum op hen wacht. Tot dusver stond in deze lege zaal alleen maar de marmeren beeltenis van Sir Hugh Lane. Het schijnt de bedoeling te zijn de werken gelijkelijk tussen Londen en Dublin te verdelen, hoewel de collectie formeel in het bezit zal blijven van de Engelse regering. Om de paar jaar zal een aantal werken tussen beide hoofd steden worden geruild. De verzameling bestaat uit 39 schilderijen, onder andere van Renoir, Degas, Corot, Monet, Manet, Boudin. Daumier en Courbet. Gezien de enorme prijzen welke op het ogenblik op de Londense kunstmarkt wordt betaald bedraagt de waarde van de collectie, waarvan een deel in de Tate Gallery is te vinden, vele miljoenen ponden. Ondanks alles betekent deze regeling een aanzienlijk verlies voor Londen en speciaal voor de overzeese bezoekers, die er niet zo gauw toe komen om naar Dublin te gaan. Degenen, die de 19de en 20ste eeuwste schilderkunst willen bestuderen zullen naar Ierland moeten oversteken indien zy de gehele collectie willen zien! SCHOLENBOUW BLIJFT PRECAIR Nog steeds geremd door tekort aan arbeiders Minister Cals heeft aan de Tweede Kamer zyn vierde nota inzake het bouwvolume voor het onderwijs gezon den. De minister berekent daarin, dat voor de sector scholen en de academische ziekenhuizen te samen in 1960 onge veer 1/6 meer aan bouwvolumen wordt beschikbaar gesteld dan in 1959. Op zich zelf stemt een en ander tot verheugenis, zegt de minister, doch men mag niet uit het oog verliezen, dat ondanks de verhoging van het bouwvolume van de sector onderwys inclusief academische ziekenhuizen de aanpassing van het bouwbeleid aan de behoeften van de verschillende takken van onderwijs moeilijkheden blyft ver oorzaken. Nog altijd moet de bouw van scholen worden afgeremd wegens een tekort aan bouwvakarbeiders, gezien de behoefte in de sectoren van de woning- en industriële bouw. Het bouwbeleid in deze sector wordt bovendien ernstig bemoeilijkt, doordat urgente gevallen moeten worden achter gesteld bij niet-urgente gevallen. Dit is het geval als gevolg van de omstandig heid, dat vele urgente werken in het westen des lands zouden moeten worden uitgevoerd, terwijl het tekort aan bouwvakarbeiders juist daar het sterkst is. Wat betreft de financiering van de scholenbouw kan nog worden medege deeld. dat sinds eind 1957 (tot 1 decem ber 1959) aan gemeenten leningen wer den verstrekt tot een bedrag van onge veer f... 243 miljoen en dat voor op markt- voorwaarden gesloten leningen voor de financiering van bijzondere scholen voor V.H.M.O., N.O. en Kweekschoolonderwijs garanties werden verleend tot een be drag van ongeveer f. 329 miljoen. Het bouwprogramma, dat ten behoeve van de scholenbouw in het bouwpro gramma 1960 is opgenomen, is in totaal vastgesteld op 260 miljoen gulden. De minister betreurt dat niet meer met systeembouw wordt gewerkt. bl. 2165. Idem kl. bl. 1661, Freesla per bos 190400, Cyclamen 90185, Ornltho- galum 6090, Amaryllis per kelk 6080. Iris per bos 190470, Anjers: rood per stuk 3059, roze 2036, wit 1528, Or chid Beauty 3049, Rozen: Better Times 1630, Rosalandla 18—34, Edith Helen 30 53, Parel van Aalsmeer 1233, Geh. Dulsberg 2545. Pechtold 12—26, Ver schuren 1230, Towny Gold 1230, Mad. Ofman 2547, Baccarat 4572, Montezu ma 3564, Nymph 3051. POTPLANTEN: grote pot: kleine pot: Adlanthum 50-55, Anthurlum 300-500 100-175, Asplenlum 80-120 30-35, Aphelan- dra 180-220 80-100, Azalea 300-500 200- 220, Begonia semp. 60-80 30-50, id. win- terbl. 100-150 30-35, idem Eges 200-240 30-65, Bladbegonia 80-100 30-35, Bougaln- villea 300-350 100-130, Cactussen en Vet- planten 100-150 12-26, Colleus 60-65 12- 15, Croton 100-180 50-75, Cyclamen 300- 600 100-175, Dlefenbachia 300-360 100-125 Euphorbia 180-200 30-55, Ficus 200-300 Gemengde planten 75-83. Hedera bont 100-150 40-60, Kalanchoe 155-200 40-75, Marantha 40-50, Nephrolepls 200-300 30-40, Primula Obconlca 100-130 40-65, ld. sinensis 40-50, Phllodendron Scandens 40-60, Sansevlerla 200-300 100-150. St.- Paulla 70-80, Sclndapsus groen 65- 80, Idem bont 80-90, Tradescantia 60- 65 12-22, Varens gemengd 35-40, Phl lodendron (Gatenplant) 300-500 LISSE, 13 november. Plantgoedveiling Op de Coöp. Bloembollenvelllng HBG wer den bij een vlotte handel de navolgende prijzen voor plantgoed van tulpen be steed TULPEN per hl.: Gen. Elsenhower (grof) f180,Van der Eerden 110,Golden Harvest 130,Golden Age 130,Rijn land 115,Paris 185,Dlanlte (zaad) 130,Paul Richter (zaad) 270,Cordell Huil 90.Aureola (beneden zift 7) 200, Olof (beneden zift 7) 230,All Round (beneden zift 7) 120,Kleurenpracht TULPEN zift 10 per 100: Pride of Haar lem f3,Blue Parrot 3,Bartlgon 3.10, Clara Butt 2.70, Fire Bird 2.80. Kleuren pracht 2.60, Lincolnshire 3.Orange Fa vourite 2.80. Queen of Night 2.70, Rose Copland 2.15, Telescoplum 3.85, Watson 3.05, Yellow Giant 4,All Parkiet Pierson f 2.40. All Bright 2.20, KATWIJK AAN DEN RIJN. 12 nov. Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 6.40 —8.60, idem A2 (per kist) 4 60-6.80. Idem Bl (per kist) 8.40-10.00. idem B2 (per kist) 1.50-2.10, bloemkool B2 (per 100 st.) 14.tot 42.selderie (per 100 bos) 7. andijvie 1 18.Idem 2 7.tot 15. rodekool 1 20,Idem 2 8.tot 23 groenekool 2 13.— tot 18.—. knolselderie (per 100 stuks) 28.tot 39.uien (per kist) 4.404.70, bospeen (per 100 bos) 42.— tot 43.—. Aanvoeren: waspeen 65.000 kg. waarvan 40.000 kg voor export werd verkocht; bloemkool 500 stuks. ROELOFARENDSVEEN, 12 november. Bloemenveiling: Ornlthogalum 60-96. Ane monen 34-75, TroschrysanthenAlasca 88 —99. Climax 90—1.02, Red Petrol 80—92, Kauffman 6295. Golden Sail 921.30, Chocod 6182, Pink Bouquet 4150. Red Rolinda 641.03. Sultane 4156. Paris 1.02, Superform 7193. Bacchus 68-1.04, Southdown Pink 7095. Champion 6891, Evelyn Laye 78—87, Carolina 52—81, Re becca 941.06, Alcazan 7881. Thelma 1.10—1.19; Idem geplozen: Loveliness 9- 17. Kauffman 812. Schlager 1022. Long Island 1319; Am. Aanwinst 1320 per stuk; Am. Anjers 1617; Gerbera 16—37 per stuk. RIJNSBURG. 12 november. Bloemen velling Flora. Troschrysanthen: Joseph 100 -110, Golden Sail 100-115, Thelma 12"- 130, Copcorn 80-85. Bacchus 90-100. Bri- gittl 120-125, Petrol 100-105. Oranje Zon 110-115. Flory King 85-100. Freesla's: Gol den Yellow 190-200, Buttercup 110. Marij ke 150-160 alles per bos. RIJNSBURG, 12 november. Groente veiling: andijvie 7-15, uien 23-29, prei 34- 35, waspeen A 25-45, B 30-50, groenekool 25-30, rodekool 17-25, per kilo, selderie 6-8, peterselie 6-8 per bos, bloemkool A 40-55. B 25-35, C 12-15, knolselderie 25-40 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 19