iirgemeesters in kleine gemeenten innen rekeningen niet betalen.... Evert Vermeer opent congres van de P.v.d.A. idooien voor de ambtenaren met minder werk de mooiste glans „Export" Nederlandse kinderen neemt belangrijk toe evluclite Oostduitse schrijver oor zijn dochter teruggehaald OP EN TOP DROP liiiililiilHiüiiliüilliiii „Politiek klimaat verslechterd «richt 1 maart 1860 Donderdag 12 november 1959 Vijfde blad no. 29897 Binnenlandse Zaken in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) de behandeling van de be van Binnenlandse Zaken Tweede Kamer vroeg giste- iet de heer Franssen (P. v. vooral de heer Geertsema aandacht voor het lage van de burgemeesters van gemeenten, want het komt jls voor dat de slager bij hen of viermaal de rekening moet eden alvorens betaling te ngen. (tegenover merkte de heer Bakker op, dat de slagersrekening van >gemeesters wel hoger zal zijn dan lagere ambtenaren. Ook de heer (P.v. d.A.) verklaarde, dat het net moeilijk zou vallen gezinsbe- ;en van ambtenaren over te leg- saruit blijkt hoe moeilijk het is n ambtenarensalaris rond te ko- Svenals de heer Weijters (KVP) lij een warm pleidooi voor de naren en hij vroeg hoe het nu Van Nelle bestellen t Advertentie. [eist- en Nieuwjaars- espondentie per zeepost binnenkort zullen overal in den weer de postistromen gaan vloeien tand met de komende kerst- en 8aredagen. Natuurlijk wil ieder- laag, dat brieven op tijd dus vóór gen hun bestemming bereiken, lover deze stukken per zeepost verzonden, doet men er goed aan ids onderstaande lijst te raadple- laarin is achter elk overzees land opgenomen, waarop men |t deze stukken dient te posten, men de grootst mogelijke zeker- ran tijdige aankomst verlangt, ij moet men vooral letten op de en, die achter de landen zijn ver- Tot aan die plaatsen Is namelijk ar van de overtocht berekend, p de achtervermelde datum is af- ad. Voor andere bestemmingen in Eden kan in sommige gevallen een p. verzending nodig zijn. Voor de Éig van kerstpakketten, zie elders nummer. (Algiers) 13 dec.; Amerika, in - New York 26 nov.; Argentinië os Aires) 23 nov.; Brazilië (Rio de ro, Santos) 19 nov.Canada (Mon- 26nov. Ceylon (Colombo) 20 nov.; (Volksrepubliek) (Peking) 22 Juba (Havana) 25 nov.; Domini- Republiek Ciudad Trujillo 20 Egypte (Cairo, Alexandrië, P. Idee.; India (Bombay) 16 nov.; (Djakarta) 17 nov.; Irak id) 1 dec.; Iran (Teheran) 26 Israël (Haifa, Tel Aviv-Yafo) 30 Jamaica (Kingston) 20 nov.; Li- (Beiroet) 26 nov. Liberia (Mon- 19 nov.; Maleise Federatie iLumpur) 19 nov.; Marokko (Ca- ica) 9 dec.; Mexico (Mexico City) Nederlandse Antillen (Willem- Oranjestad) 23 nov.; Pakistan chl) 26 nov.; Panama (Republiek obal) 26 nov. Paraguay (Asun- 23 nov.; Peru (Lima) 20 nov.; Arab. Koninkrijk (Djeddah) 22 Singapore 19 nov.; Soedan (Khar- 1 dec.; Suriname (Paramaribo) Syrië (Damascus) 1 dec.; Thai- [Bangkok) 17 nov.; Tunesië (Tunis) Uruguay (Montevideo) 23 nov.; uela (La Guaira) 23 nov.; Zuid- Unie van - (Kaapstad) 22 nov. Van Nelle bestellen I Advertentie staat met de loonsverhoging voor de ambtenaren in het kader van de vrijere loonvorming. Het overleg hierover is gaande en daarom meenden de heren Beemik (CHU) en Smallenbroek (AR) dat men een broedende kip niet moet storen, hoewel zij betoogden dat vooral aandacht moet worden besteed aan de positie van de laagst bezoldigden. Ook gemeenten Niet alleen de burgemeesters van kleine gemeenten, maar ook de gemeen ten zelf hebben financiële zorgen. Zij zyn financieel geheel afhankelijk van het Rijk, waardoor de zelfstandigheid van de gemeenten, zoals o.a. de heer Kodde (SGP) opmerkte, volkomen ver loren gaat. De gemeenten worden met circulaires van Den Haag uit geregeerd, foeterde de heer Smallenbroek (AR). Daarmee worden Gedeputeerde Staten ook aan de kant gezet. Met de heren Beernink (CHU) en Verkerk (AR) was de heer Ritmeester (VVD) bezorgd over de gang van zaken bij de Bescherming Bevolking, een in stituut waartegen de heer Van der Veen (PSP) om pascifistische redenen de grootste bezwaren heeft. De heer Ver kerk maakte hem erop attent, dat blij kens een enquête het volk de BB naast het Rode Kruis noodzakelijk acht. In het belang van de democratie deed de heer Van der Veen (PSP) terloops de suggestie een jeugdparlement in te stel len, dat aan de Tweede Kamer advies zou kunnen uitbrengen over wetsont werpen en dat zelf ook initiatief zou kunnen nemen om zaken bij de Tweede Kamer aanhangig te maken. Gemeenschapsraden Van de heer Maenen (KVP) kwam het denkbeeld een enquête in te stellen naar de belangstelling onder de burgerij voor de gemeenschapsraad van Zuilen (Utrecht), want de vele samenvoegin gen van gemeenten kunnen ertoe leiden, dat wox-dt overwogen nieuwe gemeen schapsraden in te stellen en dan moet men toch eerst eens weten hoe de bur gerij erover denkt. Naar de mening van de heer Verkerk (AR) is het contact tussen de gemeenschapsraad en de ge meenteraad van Utrecht te gering ge weest om vruchtbaar te hebben kunnen zijn. De gemeenschapsraden moeten volgens hem meer bevoegdheden krij gen om betekenis te kunnen hebben. Voor de N.O.-polder drong de heer Ritmeester (WD) aan op de instelling van één gemeente, maar de heer Mae nen (KVP) gaf de voorkeur aan vier gemeenten in de N.O.-polder. Bijna algemeen werd bezorgdheid uit gesproken over het tekort aan man schappen bij de politie. Onbevredigend vonden velen de willekeurige subsidië ring van de kerkebouw. Vandaag ant woordt minister Toxopeus. Advertentie Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol reuze bus 115 ct ■*n Erdal produkt, dus goed! Men realisere zich de onherroepelijkheid Het aantal zeer jeugdige ongehuwde moeders stijgt voortdurend, evenals het aantal gedwongen huwelijken in de studentenwereld. Het grootste deel van de ongehuwde moeders varieert nog steeds tussen de 20 en de 24 jaar, in totaal zyn er echter evenveel meerder- als minderjarigen. Ongeveer 1.36 van alle geboorten rond 2900 per jaar, is onwettig. Terwijl de ongehuwde moeders vroeger het meest huishoudelijke beroepen hadden, komen ze nu veel meer uit de administratieve en intellectuele beroepen. Ongeveer 18 van de onwettige kinderen wordt in speciale tehuizen voor ongehuwde moeders geboren. Deze mededelingen werden gister morgen in Utrecht gedaan door mr. H. M. L. H. Sark, secretaris van de Fede ratie van instellingen voor de onge huwde moeder en haar kind, op de jaarvergadering van de FIOM. Hij zei, dat bij de FIOM thans 43 instellingen zijn aangesloten. Hieronder zijn 22 te huizen. Mr. Sark verklaarde, dat de FIOM in de toekomst ook meer aan dacht zal gaan besteden aan de preven tie en aan de nazorg voor ongehuwde moeders en hun kinderen. Op de vergadering van FIOM stond speciaal de adoptie in het centrum van de belangstelling. Mr. M. B. van de Men's nieuwe roman vertelde waarheid i'er de havenarbeiders in Rostock.... «dacht snelle wijziging van voornemens lonze correspondent in Bonn) 31 oktober j.l. vluchtte de duitse schrijver Herbert Kas- 'it het Oostduitse stadje Stral- naar West-Berlijn omdat zijn daatste roman „Karsten Sar- door de communistische 'ionarissen in strijd met hun ie werd geacht. Een nieuwe to van Kasten wilde men zelfs "■aal niet publiceren. Dinsdag 9 ging Kasten terug naar '•Duitsland, overgehaald of v°erd door zijn 22-jarige doch- to een functionaris van de 'duitse communistische partij. «t«n was al tien Jaar lid van de de Oostduitse communistische n ?old als overtuigd aanhanger iet zogenaamde socialistische realis- 1 de literatuur. Nog niet zo lang jjn was hij vijf maanden als haven- er Rostock gaan werken om het ^Sse leven van Oostduitse arbei- |eren kennen. Zijn nieuwe roman et 'even van een havenarbeider nt!Ve?we' seen genade. De S..E.D. «me het manuscript niet eens. ■n zelf weigerde namelijk om de Jwhe waarheid van zijn laatstge- r^rde roman „Karsten Sarnow" te ?pen. zoals de partij eiste. Hij 2 ook niet het vereiste „berouw" of 1 in de gemaakte fouten. .Dit alles f voor Kasten op neer komen, dat beroep van schrijver in Oost- ,.aQd niet meer zou kunnen uit- Daaruit trok hij, nadat een grote campagne tegen hem op gang was gekomen, de consequentieshij vluchtte naar het Westen. .In de Oostduitse pers had men hem de laatste maanden uit gemaakt voor „Titoïst" en ..reformist". Een fatale fout Nauwelijks was Kastens vlucht bekend geworden of de SED stuurde zijn vrouw en dochter, een studente aan de muziek - hogeschool te Oost-Bexlijn, op hem af. Beiden zijn communisten van het zuiver ste water. Kasten bleek namelijk een fout te hebben gemaakt: hij had zijn familieleden in Oost-Duitsland zijn Westberlijns adres gegeven. Dagenlang weerstond Kasten de smeekbeden van vrouw en dochter. Maandagmorgen was hy reeds in het bezit gekomen van een passagebiljet voor de vliegtocht naar West-Duitsland, maandagavond stemde hij evenwel toe in een onderhoud met zijn dochter en een SED-functionaris. Na dit onderhoud in een Westberlijns café is hij niet teruggekeerd. Dochter Sigrid en moeder Hildegard Kasten brachten gisteren een briefje van de schrijver bij zijn Westberlijnse vriend, bij wie hij sedert 31 oktober gewoond had. Op dat briefje stond: „Ik blijf hier. Geef s.v.p. mijn koffer aan mijn vrouw". De Westberlijnse vriend van Kasten meent evenwel, dat hier iets niet in de haak is. Hij kan zich niet voorstellen, dat de schrijver, die kort voor zijn ver trek tegen hem gezegd had: „Ik ben zo terug" in zo korte tijd van standpunt is veranderd. Hij weigerde dan ook de kof fer van Kasten aan diens vrouw te geven. „Laat hij hem zelf maar komen halen", was het antwoord dat mevrouw Kasten kreeg. Volgens deze vriend is Kasten uit West-Berlijn dooi- zijn eigen dochter met behulp van andere commu nisten naar Oost-Berlijn ontvoerd. Het Oostduitse persbureau was er bijzonder snel bij om mee te delen dat Kasten „vrijwillig" was teruggekeerd! Werk, kinderrechter te Utrecht, sprak over de vragen die zich in de praktijk van de adoptie nog voordoen, na de in voering van de adoptiewet in november 1956. Van Nelle bestellen Advertentie Waarschuwende woorden Tamelijk veel Nederlandse kinderen worden kort na de geboorte afgestaan aan Amerikaanse gezinnen, omdat met name de ongehuwde moeders hun kinderen vaak het liefst zo ver moge lijk weg willen sturen. Het komt ook veel voor, dat ongehuwde meisjes kort voor de bevalling naar het buitenland gaan en daar hun kind bij z.g. pleeg gezinnen achterlaten. Nederlanders die in Duitsland wonen, laten hun kind ook wel eens adopteren door Amerikanen. Amerikanen hebben na melijk „voorkeur" voor Nederlandse baby's, omdat zij menen, nog histo rische binding met Nederland te heb ben. Dit deelde mr. M. Gh. de Jong, vice- voorzitter van de Nationale Federatie voor Kinderbescherming, gistermiddag mede op de vergadering. Hij noemde het uiterst belangrijk, dat ieder die van plan is om daaraan mee te werken zich goed de gevaren en de onherroepelijkheid ervan realiseert. Het tekenen van een formuliertje geschiedt, volgens hem, vaak onder de indruk van het ogenblik; dit kan heel gemakkelijk leiden tot een oppervlakkige beslissing. Meer nog dan de „export" kent men in Nederland de „import" van kin deren en de laatste tijd wel met name uit Griekenland. Deze vorm van adoptie brengt ook allerlei juridische moeilijkheden met zich mee, vooral op het gebied van de voogdij. Een kind moet eerst drie jaar bij zijn pleeg ouders wonen voor het geadopteerd kan worden en in die tijd houdt het zijn oorspronkelijke nationaliteit, het geen een verblijfsvergunning nood zakelijk maakt. Er bestaat grote kans dat die geweigerd wordt. Veel kinderen komen, zonder behoor lijk vooronderzoek, clandestien ons land binnen. De heer De Jong vroeg zich af, of het geen aanbeveling verdient, in Ne derland een instantie te belasten met het samenstellen van rapporten over de adspirant-pleegouders voor de instel lingen voor kinderbescherming in het buitenland. Hieraan zou men, z. i., de voorwaarde kunnen verbinden, dat een kind alleen maar via die bepaalde in stantie. bijv. de raad voor kinderbe scherming of de FIOM, Nederland bin nen mag komen. Nader internationaal overleg over de adoptievraagstukken acht de heer De Jong zeer noodzakelijk. In I960 houden de VN in Zwitserland weer een semina rium. Mr. de Jong sprak de hoop uit, dat men op deze bijeenkomst zal trach ten te komen tot zekere regelen voor de adoptie, die internationaal moeten worden nageleefd. Lustrum Jeugd Natuurwacht Het goede voorbeeld (Speciale berichtgeving) Rapporten van politie-autoriteiten bevestigen dat er in plaatsen, waar een jeugd natuurwacht bestaat, veel minder sprake is van vandalisme in de natuur. Dit is het grootste com pliment wat de Stichting Natuur en Jeugd, bjj de viering van haar 12'/a- jarig bestaan kan krijgen. Al doet de naam dat wellicht vermoeden, toch is het geen „wacht-Iopen" wat de jon gens en meisjes van de Jeugd Natuur wacht doen. Zij willen alleen een goed voorbeeld geven en hun leeftijdgenootjes zover zien te brengen dat zy zich ook van ver nielingen in de natuur onthouden. Hier op legde het bestuur van de Stichting Natuur en Jeugd, de nadruk tydens de feestelijke bijeenkomst die zy gistermid dag ter gelegenheid van haar koperen jubileum in het Groot Handelsgebouw te Rotterdam heeft gehouden. Om de belangstelling van de jeugd voor de natuur aan te wakkeren, werd in 1947, op initiatief van de heer C. H. Voorhoeve, in Voorburg, de stichting opgericht. De heer Voorhoeve begon met films en voordrachten op scholen. Zijn activiteiten breidden zich weldra uit tot andere plaatsen. Het enthousiasme van de jeugd wilde men op een of andere manier activeren. Uit dit idee werd in 1950 de Jeugd Na tuurwacht geboren. In totaal zijn er nu 70 afdelingen in ons land, waarvan er 44 zeer actief zijn. In 14 plaatsen ismen bezig een afdeling op te richten. In april 1955 verscheen de eerste editie van het maandblad „De Jeugd-Natuurwach- ter". Dit heeft het contact tussen de jeugd natuurwachters nog meer ver sterkt. Per jaar werkt de Jeugd Natuur wacht gemiddeld met een 7 8000 jon gens en meisjes. Sinds gisteren heeft de Jeugd Natuurwacht ook een eigen lied. Rotterdamse Jeugd Natuurwach ters kwamen hiermee op de bijeenkomst mee voor de dag. Een tweede noviteit vormen de vele vuilnisbakken die in parken en plantsoenen worden geplaatst. Het bestuur heeft vele medewerkers en bestuursleden van de afdelingen die vyf jaar en langer hun beste krachten aan de Jeugd Natuurwacht hebben gegeven, gehuldigd met een zilveren insigne en een boek. Minister Visser in de V.S. De Nederlandse minister van Defensie, ir. S. H. Visser, is gisteren in New York aangekomen. Hij vloog na aankomst vrijwel direct door naar het Amerikaan se centrum voor raketproeven te Cape Minister Visser zal in de V.S. bespre kingen voeren met Amerikaanse en Ca nadese autoriteiten over het defensie beleid. Maandag zal hij naar Washing ton gaan. Van Nelle bestellen I Advertentie. Overnameprijs baconvarkens f 2.25 per kg. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft op zijn te Utrecht gehouden vergadering de over nameprijs voor baconvarkens vastge steld op f2.25 per kg. levend gewicht. De voorzitter van het Produktschap, de heer Joh. de Veer, noemde het juist, dat in verband met de naderende feest dagen reeds thans wat meer varkens worden afgestoten. Mr. D. U. Stikker moet rust houden Mr. D. U. Stikker, oud-minister van Buitenlandse Zaken en thans hoofd van de gecombineerde Nederlandse perma nente vertegenwoordiging te Parijs (by NAVO en OEEG) heeft op zyn verzoek ziekteverlof gekregen. Op medisch advies moet mr. Stikker enige tijd rust houden. Het zevende tweejaarlijkse congres van de P. v. d. A„ dat drie dagen duurt, is vanochtend in Bellevue te Amsterdam begonnen. Het is het eerste congres sedert de oprichting in 1946 dat valt in een tijd dat de P. v. d. A. als oppositiepartij optreedt. De partijvoorzitter, de heer Evert Vermeer, noemde dit congres belangrijk omdat de schijnwerper op de P. v. d. A. gericht is in een tijd, waarin men alsom spreekt van een crisis in en van het socialisme. ,,De socialistische partijen in alle landen van West-Europa worden geconfronteerd met een maatschappelijke ontwikkeling, die zich in een snel tempo voltrekt. Wij moeten oppassen in deze ontwikkeling vol stroomversnellingen, dat wij de vraagstukken van heden en morgen niet met theorieën van gisteren tot een oplossing proberen te brengen", aldus de voorzitter. Hij zeide, dat in december 1958, ,,toen bleek hoe zich alle krachten tegen de partij verzamelden" het ledental het onge kende aantal van 153.648 bereikte. „Loyale oppositie" vindt spreker een overbodige term omdat naar zyn over tuiging de oppositie van een grote staat kundige formatie als de P. v. d. A. van zelfsprekend alleen maar „loyaal" kan zijn. Dit woord wordt in de volksmond nogal eens vertaald met slap en daarom meent hy dat het duidelijker is te spre ken van „een constructieve, opbouwen de oppositie". Daarvan is volgens hem in de afgelopen maanden duidelyk ge bleken. „Een grote party als de onze draagt ook in de oppositie een verant- woordelykheid. Waarmede ik niet bedoel, dat wy dus daarmede verantwoordeiyk- heid zouden dragen voor regerings daden". De verantwoordeiykheid van een oppositieparty ziet spreker breder. Het gaat in de politiek om het welzyn van heel ons volk. „Vanuit die gedach- tengang moet de P.v.d.A. oppositie voeren. Bovendien zal die van een party, welke ongeveer 1/3 van het totaal stern- mental op zich verenigt, niet alleen moeten uitgaan van wat is, maar ge richt moeten zyn op wat morgen zal zijn. Onze party moet in staat en bereid zyn om wat zy vandaag in de oppo sitie stelt, morgen als regeringsparty te verwezenlyken. Het politieke kli maat in ons land is ernstig verslech terd. Ons politieke leven staat onder conservatieve druk", aldus de heer Vermeer. Ik hoop vooral dat het congres geen pogingen zal doen de socialistische partybeginselen op een zo smalle basis te stellen, dat ons niet anders zou overblyven dan terug te vallen tot een kleine sekte", aldus de voorzitter. Hy merkte nog op „de beslissende slag, die men ons met het uitschrijven van de vervroegde verkiezing wilde toe brengen, is mislukt. Dat was een be- langryke politieke winst, die het pres tige van onze party versterkte". De party voorzitter besloot met een citaat uit een artikel in de „Naamloze Vennootschap" van oktober j.l. van prof. Van der Grinten over het rapport der Wiardi Beckmann-stichting „Hervor ming van de onderneming". Deze schreef o.m. „Uit dit rapport blijkt opnieuw, dat in ons land het socialistische denken veel meer dan het denken in andere bevolkingsgroepen vorm en gestalte weet te geven aan het maatschappy beeld, dat het zich als nastrevenswaard voor ogen stelt. Wellicht speelt hierby een rol, dat de socialistische groep in haar denken over de maatschappystructuur meer homogeen is dan de andere groepen, dat in het socialistische denken de maat schappijstructuur de centrale plaats in neemt, terwyl dit by de christelyke groeperingen niet of althans in mindere mate het geval is, dat het socialistische denken steeds behoefte heeft getoond aan een visie op een toekomstig maat- schappybeeld, terwyi andere geestes richtingen mee geneigd zyn de maat- schappelyke ontwikkeling als het ware over zich heen te laten komen". Van Nelle bestellen 1 Advertentie. In vele delen van ons land is gis teren het St.-Maartensfeest gevierd, waarbij kinderen met lampions zin gend langs de huizen trokken om kleine giften in ontvangst te nemen Van Nelle bestellen I Advertentie Veenbessenjam verdwijnt uit Amerikaanse winkels De bezorgdheid van het Amerikaanse ministerie van Gezondheid om de be volking te beschermen tegen kanker heeft de kwekers en verwerkers van cranberries (veenbessen) in Amerika tot wanhoop gebracht. De minister van Gezondheid. Fleming heeft nl bekendgemaakt, dat de veen bessen besmet zyn door chemische pro- dukten die kanker kunnen verwekken. De Amerikaanse kranten publiceren deze waarschuwing in grote opmaak on der de kop „Koopt geen cranberries". De industrie is wanhopig en vreest een schade van miljoenen dollars, hetgeen begrypelyk is als men bedenkt dat veen. bessenjam een traditionele lekkemy op de Amerikaanse eettafel is op „Thanks- givingsday" (eind november) en met Kerstmis. Per jaar wordt voor een 50 miljoen dollar aan veenbessenjam om gezet. Een honderdtal inspecteurs en zestig scheikundigen is in de voor naamste cranberrystaten (Massachu setts, Wisconsin, Oregon en Washing ton) aan het werk gegaan om uit te maken welk deel van de oogst (van cir ca 100 miljoen kilogram) niet besmet is. De vice-gouvemeur van Wisconsin, Phileo Nash, die een der grootste pro ducenten van cranberries in deze staat is. heeft reeds in het openbaar het af treden van de minister van Gezondheid geëist. Een andere grote jamfabrikant verklaarde dinsdag dat het Congres de producenten in Massachusetts, Wiscon sin, Oregon en Washington een schade loosstelling van 100 miljoen dollar moet toekennen. En intussen verdwynen de potten met cranberryjam uit de etalages van de winkels. De grote winkelmaatschappy „A and P", heeft zijn vierduizend filia len in het gehele land opdracht gegeven geen enkele veenbes meer te verkopen. In Nederland bestaat ook een cran berry-cultuur, nl. op Terschelling en Vlieland. Van de zyde van de drie kwe keryen op deze eilanden is ons catego risch meegedeeld, dat in Nederland noch organische, noch kunstmestbemesting wordt toegepast en dat er geen ziekte- bestryding met chemische middelen plaats vindt. Van 21 november 1959 tot en met 14 februari 1960 vindt ln het Rijksmuseum De Gevangenpoort te 's-Gravenhage een tentoonstelling plaats. „Verleden en heden van de Gevangenpoort". Deze tentoonstel ling samengesteld door de beheerder van genoemd museum geeft door mid del van schilderyen, prenten en afbeeldin gen een beeld van de ontwlkkelln van dit gebouw ln de loop der eeuwen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7