Lezers schrijven.... sterke indrukken „HET PIJPENPALEIS" Albeneritrio schonk Wijziging gemeenschappelijke regeling gasvoorziening RONSON-GAS De frequentie van de N.Z.H.V.M. Kerkelijk Leven Blijk van spontane musiceerdrift RONSON-GAS BENDER Hoogewoerd 90, Leiden Uitstekende karaktersgoed spel doch weinig origineel thema Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 12 november 1959 Tweede blad no. 29897 Zoals bekend, besloot de Leidse raad onlangs deel te nemen aan het, bjj gemeenschappelijke regeling gevorm de, rechtspersoonlijkheid bezittende lichaam „Gemeentelijke Gasvoorzie ning Zuid-Holland" (GGZH). Dit li- verkrijgbaar bij sigarenhandel C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 TEL. 21126 LEIDEN van de Berg beheerste eveneens zijn rol van Martin geheel. Veel lof voorts voor Gérar van Kamp, die de moederrol uit stekend vertolkte; zij maakte er een innemende, hartveroverende figuur van, waar men echter af en toe afkeurend het hoofd om schudde. Greetje van de Vegte wist Nancy een fanatieke gestalte te geven, terwijl Ton van Lunteren een losse, ongeïnteresseerde Arthur ten tonele voerde. Voorts was er goed spel van Miep van de Bergvan Egmond als Mary Haddon, Bep de Vries als Peggy (vooral het provocerende was in goede handen) Herman Kres als Paul Ren wiek (misschien iets te nadrukkelijk) en Wim Ouwerkerk als de. onder het mom van de bon-vivant levende, melancholicus. De regie was bij Kees Schutte kenne lijk op de goede plaats. chaam heeft in de jaren van zijn be staan bewezen een zeer nuttige func tie op het gebied van de gasvoorzie ning in Zuid-Holland te vervullen. Dank zij de aanwezigheid van deze organisatie was het mogelijk beschik baar komend afstandsgas aanvanke lijk uitsluitend raffinaderijgas, later ook aardgas in toenemende mate te be stemmen voor de openbare gasvoorzie ning en aldus tevens een rationele wijze van gasproduktie te bevorderen. De taak van het lichaam was tot he den, zowel statutair als in de praktijk, tamelijk beperkt en bestond uitsluitend uit het voor gezamenlijke rekening aan kopen en transporteren van de volgens een bepaalde sleutel onderling te ver delen hoeveelheden afstandsgas. De wenselijkheid doet zich thans voor aan deze taak van het lichaam uitbrei ding te geven en wel in tweeërlei zin, nl. door het lichaam verder strekkende bevoegdheden te verlenen op het gebied van de gasproduktie, alsook door alle gemeenten, die in Zuid-Holland een taak op het gebied van de gasvoorzie ning vervullen, de mogelijkheid te bie den tot dit lichaam toe te treden. De directe aanleiding tot deze uit- Adverten tie. Spaanse wijn per fles f 2. Bü 12 flessen de dertiende GRATIS. brelding van de teak van het lichaam is gelegen in de oprichting van de Na tionale Gas Maatschappij NV. Deze maatschappij, die de afstandsgasvoor- ziening in landelijk verband verzorgt, vervult deze taak in samenwerking met haar aandeelhouders waaronder de regionale organen volgens regels, welke in overeenkomsten met die aan deelhouders zijn vastgelegd- Voor Zuid- Holland is de GGZH als regionaal or gaan aangemerkt, hetgeen voor dit li chaam betekent, dat het niet alleen be paalde rechten heeft verkregen, doch ook bepaalde verplichtingen zal hebben na te komen. Wil de GGZH als een re presentatief orgaan voor Zuid-Holland in het landelijk verband van de Natio nale Gas Maatschappij kunnen funge ren, dan is door middel van een wijzi ging van de gemeenschappelijke rege ling een reorganisatie in de vorm van een verdere uitbouw noodzakelijk. Nadat hieromtrent overleg was ge pleegd met de desbetreffende gemeen ten, heeft het College van Beheer van de GGZH aan de Algemene Raad van dit lichaam in overweging gegeven een voorstel tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling bij de deelnemen de gemeenten aanhangig te maken. De Algemene Raad heeft daarop over_ eenkomstig dit voorstel besloten de deelnemende gemeenten te verzoeken zich te willen uitspreken voor een wij ziging van de gemeenschappelijke rege ling op het gebied van de gasvoorzie ning. Als uitgangspunt heeft hierbij ge diend de regeling, zoals die in 1952 tus sen de gemeenten Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage, Leiden, Rotter dam en Schiedam is getroffen. Aangezien er bij het Leidse Collego van B. en W. geen bezwaar bestaat te gen de inwilliging van het verzoek van de Algemene Raad van de GGZH, stel len B. en W. de raad voor in boven staande geest en besluit te nemen. In zijn woning te Amsterdam is van morgen ten gevolge van een hartaanval op 42-jarige leeftijd overleden de heer J. A. L. Kemps. De overledene was sinds juli 1952 directeur van de Standaard Films N.V. te Amsterdam, tot 1956 in Leiden gevestigd. Geen beesteleven meer Vrijdagmiddag om twee uur zal de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, in de Stadsgehoorzaal de ba zaar openen, die ten behoeve van de bouw van het nieuwe asiel voor de dieren bescherming zal worden gehouden. De bazaar, waar men allerlei aardige ge schenken voor Sinterklaas kan verwer ven en verscheidene leuke spelle tjes kan bedrijven, is vrijdag tot 10 uur nam. geopend. Zaterdag zal men de ba zaar van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds met een bezoek kunnen ver eren. De dierenbescherming hoopt nu maar, dat het bezoek zeer groot zal zijn om het „beesteleven" van vele honden en katten over enige weken al enigszins te kunnen verbeteren. Dan zal namelijk ,het tehuis voor verwaarloosde en on dervoede dieren" aan de Besjeslaan in gebruik kunnen worden genomen. Prof. Brom ontvangt op 17 nov. eredoctoraat Prins Alexander zal op 17 november de plechtigheid in de Leuvense univer siteit bijwonen tijdens welke aan twee nieuwe eredoctoren van de universiteit, de Leidse thorax-chirurg prof. dr. A. G. Brom en de Amerikaanse professor Ro bert E. Cross, hoofdchirurg van „Chil- drens Hospital" te Boston, door de rec- tor-magnificus, mgr. Van Waeyenbergh, de bullen zullen worden overhandigd. Des avonds wordt in het kasteel van Arenberg een diner aangeboden, waar aan Koning Leopold en ^rinses Liliane Bullen aanzitten. Gisteren heejt Sinterklaas zijn in-IHuarlein. De kindervriend up zijnl '4 gedaan tn de, Btssctiopstad [schimmel tijdens de „generaie r m%redt voor de grote intocht van za- tn de hoofdstad. In antwoord op het verweer van de directie van de N.Z.H.V.M. zou ik graag nog het volgende willen opmerken: A. Toegegeven wordt dat de rijtijd van 47 minuten op het traject Den HaagLeiden in de avondspitsuren te krap is Brengt volgens de directie de verlenging van de rijtijd niet de ge wenste oplossing, dan kan de vraag ge steld worden, of de stationnementen aan de eindpunten niet te kort zijn. Deze bedragen nl. zowel in Den Haag als in Noordwijk vijf minuten, .vat bij grote vertragingen automatisch een te laat vertrek met zich meebrengt. Ter vergelijking zou ik willen wijzen op de dienstregeling van de H.T.M. op de lijn Den HaagWassenaarLeiden. De ongetwijfeld herhaaldelijk optreden de vertragingen, o.a. in de Haarlemmer straat. hebben door het stationnement van 23 minuten immers ook geen nade lige invloed op de vertrektijden der trams in de andere riohting? B. Het afzetten van aanhangrij tuigen op het emplacement te Leiden na de spitsuren dient volgens de dienstrege ling in nul minuten te geschieden. Ook dit vormt in de eerste avonduren een bron van vertragingen. C. De heer Jurrissen heeft niet aan getoond, dat het chronische personeels gebrek bij de maatschappij uitsluitend een gevolg is van spanningen op de ar beidsmarkt. Alleen al afgaande op de frequentie van de adi ver ten ties, waarin personeel wordt gevraagd, meen ik te mogen veronderstellen, dat het perso neelsverloop bij de N.Z.H. ongunstig af steekt bij dat van andere vervoersbe drijfven. D. De vervanging van een aantal kleine stadswagens door grotere motor rijtuigen van de lijn VoorburgScheve- nlngen is, voor zover mij bekend, mede het gevolg van ingezonden stukken in de pers, waarin werd geklaagd over de te kleine capaciteit van de stadstram bij de huidige frequentie. Bij achterwege laten van het slopen van een aantel rijtuigen van de lijn VoorburgScheve- ningen in 1952 en in 1958 zou het reeds vorig jaar mogelijk geweest zijn alle kleine stadswagens in Leiden door gro tere te vervangen. Bovendien zou ik staande willen houden, dat het slopen van Voorburgse rijtuigen in 1952, op de lijn VoorburgScheveningen tussen 1952 en 1957 tot een te krappe materieelpo- si-tie heeft geleid. J. C. DE WILDE. De directie van de N.Z.H.V.M. had geen behoefte om op deze repliek ver der in te gaan. Hiermede sluiten wij de discussie. Red. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Breskens L. Spaans te Vrouwenparochie. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwartebroek J. D. Pereboom te Pesse (Dr.). EVANG. LUTH. KERK Bedank* voor Amstelveen H. L. O. Ou werkerk te Tlel. De introductie van het Albeneritrio door de „Kunstkring voor Allen", totnutoe in onze stad onbekend, is op een volslagen succes uitgelopen! De namen van de violist Giorgio Ciompi, de cellist Benar Heifetz en de pianist Ward Davenny zullen wij onthouden als van drie sublieme instrumentalisten, wier capaciteiten voorbeschikt zijn voor de specifieke kamermuziekstijl, inzonderheid die van het zo veeleisende triospel. Wie weet, wat daarvoor gevergd wordt, begrijpt wat dit zeggen wil! De realisering van een volstrekte een-is uit het gemoed van het genie, dat voor heid wordt hier veel moeilijker tot stand gebracht dan bij het kwartetspel. Te dikwijls domineert de piano of gaat zij slechts aanvullend te werk. Niet alzo bij dit Albeneritrio, waarvan de leden blijk gaven van een welhaast bij voortduring in zuiverste graad op el kaar afgestemd zijn. Voor ons betekenen de ideale en boei ende reproduktie van een van Ravels' meesterwerken, diens Trio in As gr. t. (van 1914) en een der moeilijkste uit de Trio-litteratuur, het hoogtepunt van deze schone avond. De diepe geestelijke concentratie, het hoge intelligentie-niveau, het uitzonder lijk virtuoze kunnen waren de voor naamste kenmerken dezer vervoerend meeslepende en intens muzikale vertol king. Zij was in overeenstemming met de grootsheid van dit werk, waarvan de onderdelen in hun grandioze opbouw en prachtig opgevoerde stijgingen in een rijk geschakeerde coloristiek en in vol strekte homogeniteit belicht werden. Wij geloven niet de Passacaille ooit zo diep treffend, ja „gewijd" gehoord te hebben Ravel, unieke figuur in de muzikale ontwikkeling, merkwaardig genoeg zon der „school" gemaakt te hebben, werd de hoogste eer betoond. Na het openingsstuk, Haydns melo dieus Trio in G. tr. t., waarin nog niet die hoogte werd bereikt, welke in Ravel excelleerde en de pianist nog enigszins aan de droge kant bleef, kwamen alle drie pas tot volle ontplooiing met de warmlevende toon van de violist als hoogste weldaad. Doch ook de cellist en de pianist droegen è,l het hunne bij tot het expressieve, in hoog opgevoerde tempi gehouden stuwende samengaan, waarin men de ziel en de hand van drie grote kunstenaars onderkende. Universeel is de kunst van Schubert, de figuur die wat eenzaam en geïsoleerd stond tussen de klassieken en de pur sang romantici. Men mag tegen hem bezwaren aan voeren, o.a. wat de lengte zijner compo sities betreft. Maar men blijft nimmer onberoerd door deze uiterst gevoelige taal. Ook het Rondo in zijn Trio in Bes gr .t. op. 99 daterend van 1826 entkomt niet aan het bezwaar der lengte met de velerlei herhalingen. Zó gespeeld echter als door het Albe neritrio, wordt dit toch wel ten dele opgeheven. Men ervaart voor de zoveelste maal de grote, estetische waarden van Schuberts' rijke erfenis, al is dan ook zijn door onstuimige blijmoedigheid gedragen opus 99, minder inhoudsrijk dan zijn trio opus 100. Ook hier bloeit Schuberts' onuitputte lijke melodische inventie op als uit een niet aflatende bron, culminerend in de jubelende slotakkoorden, nadat hij bijna van geen ophouden heeft willen weten. In deze Schubert wist het Albeneri trio alweer in vloeiend samenspel en een verrassende eenheid de overtuigings kracht te vinden, die het geheim is van een spontane en toegewijde musiceer drift. Welke objecties men ook tegen Schu bert kan aanvoeren; deze muziek beroert nog steeds de ziel ,zelfs van de moder ne, nuchtere mens, omdat zij gesproten Advertentie nieuwste modellen o.a. met echt leder omkleed. In GAS-TAFELAANSTEKERS een prachtcollectie. TEL. 20635 - (Fa. v. d. Burg) hoek Rapenburg-Noordeinde - Leiden. Off. dealer: Comoy- en Parker-Pipes London. RONSON-SERVICE. Directeur Standaard Films overleden de eeuwigheid de anderen iets te zeggen heeft. Het ovationele applaus getuigde van het hechte contact, dat dit trio, dat wij onvoorwaardelijk tot een zeer hoge klasse rekenen, met zijn auditorium had weten te leggen. Dit contact was wederkerig. Zei men ons na afloop: „The audience here is wonderful"! Als dank voor de gebrachte hulde tenslotte de toegift: het tweede deel uit Brahms' Trio in c moll, opus 101: even wonderbaarlijk gerijpt als subtiel gespeeld. Het Albeneritrio heeft hier sterke indrukken achtergelaten! H. Zo'n tweeduizend Leidse M-brigadiers hadden voor gisterrhiddag een uitnodi ging ontvangen voor een van de twee jeugdvoorstellingen, die hun werden aangeboden door de melkhandelaren van de Sleutelstad. In oktober werd er ook zo'n middag gehouden. Evenals toen was er gistermiddag rond half twee een gedrang van jewelste voor de Stadsge hoorzaal. Geduld is niet de sterkste deugd van de jeugd. Maar niemand kwam binnen zonder een melkpet in ontvangst te hebben genomen. En dat uitreiken duurde even. Het was dus wat later dan gedacht toen de heer De Geus jr. het toneel kon beklimmen om een woord van welkom uit te spreken. Een enkel woordje maar, toen ruimde hij zijn plaats achter de microfoon in voor Peter Piekos, die op zijn beurt dit in strument weer overliet aan Dick Harris. Deze „oom Dick" kon allergezelligst goo chelen met ballonnetjes ,maar later be wees hij, dat hij het ook kon zonder die luchtballetjes. Peter Piekos kwam met zfjn bekende .altijd vrolijke imitaties op de proppen en kreeg gretig assistentie, toen hij gegadigden vroeg om een liedje op het toneel te zingen. De jeugd toonde zich daarbij een scherpe jury, maar de jeugdige zangers en zangeresjes kregen toch allemaal een cadeautje. Kinder - boekschrijver-erebrigadier Leonard de Vries vervulde daarna de aangename taak om enkele Leidse brigadiertjes we gens bijzondere verdiensten van een bre vet en geschenken een meisje kreeg zelfs een radiootje te verrassen. Zo als voor de televisie bracht hij ook in de Stadsgehoorzaal een quiz. Later kwam Peter Piekos nog eens terug o.m. met een Melkwegshow. Advertentie. In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die „passen" in elk Interieur... en in elk budget! Bel of schrijf om onze foto-brochure I Amsterdam Arnhem Breda - Rotterdam Timdelerclub bracht Terugkeer Hoeveel toneelstukken zouden er al niet onder de naam Terugkeer of een variant hierop geschreven zijn. Heel veel, hetgeen overigens niet verwonderlijk is, want waar kan men als toneelschrijver naast de drie hoeksverhouding een zich beter lenend thema vinden voor een drama tische (helaas niet zelden melodramatische) ontwikkeling, dan bij een (al dan niet, lang verbeide) terugkeer van een persoon. Ook de toneelschrijver Warren Chetham Strode greep dit thema aan om zijn stuk „Terugkeer" te schrijven, dat gisteravond in het Antonius Clubhuis door de christelijke toneelgroep „Timdelerclub" werd opge voerd. De schrijver slaagde er in om zich verre van het melodrama te houden en een levensechte geschiedenis met een vrij aanvaardbare ont wikkeling op papier te zetten. Het is de situatie, waarmee zovele ge zinnen na de oorlog geconfronteerd werden. De zoon des huizes, in dit geval Martin Barrington, komt terug na vier jaar als squadronleader zijn vaderland gediend te hebben. .Zijn vrouw Jo. heeft hem die vier jaar niet meer gezien. Martin verliet haar na de wittebroods weken. Begrijpelijkerwijs heeft zij een zekere angst voor het weerzien. Ze vreest namelijk, dat ze dusdanig van elkaar vervreemd zullen zijn, dat er van liefde geen sprake meer is en ze van voren aan zullen beginnen.. Tegen het laatste heeft Jo geen bezwaar, doch dan doet zich een factor voor, die handenvol roet in het eten gooit. Martin heeft namelijk een sterke moederbinding, terwijl moe der Barrington er op alle mogelijke manieren op uit is om haar zoon bij zich te houden. Voegt men hier nog bij, dat Jo's vroe gere chef. kolonel Paul Renwick een indringende figuur is, die beslist niet om diepe genegenheid voor Jo heen- draait, terwijl Martin daarnaast nog enigszins gepassioneerd is van een 17- jarige provocerend „enfant-terrible", die hem zonder blikken of blozen het hof maakt, dan kan het niet anders of het huwelijk moet spaak lopen. Dat doet het dan ook. Jo verlaat Martin, Doch dan vindt de toneelschrij - ver, dat de tijd voor de échte terugkeer is aangebroken. Het creëert een situatie, waai'in Jo en Martin de aanleiding vin den om tot elkaar terug te komen. Het doek valt. Geen bijster origineel thema dus, doch uitstekend uitgewerkt. De verdienste van het stuk ligt o.i. echter in de teke ning van de karakters. Martin Barring ton, de, eigenlijk nog schooljongensach tige figuur, bij wie de oorlog een spaak in zijn rijping ten aanzien van bepaalde levenssituaties (b.v. het huwelijk) stak, Jo. die daarentegen vier jaar met het leven in zijn moeilijkste facetten ge confronteerd is en veel rijper is dan haar man. Voorts de moeder, een egocen trische, bedillerige vrouw, die niettemin sympathie verdient. Dan is er nog het zusje Nancy, die hevig geporteerd is voor de progressieve „Nieuw Engeland"- beweging, haar puberale broer Arthur, die een komisch flegma tegenover het leven demonstreert, Jo's vriendin Mary Haddon, een rijpe, levenswijze vrouw, die onmiddellijk ziet waar het schort en veel last heeft met haar dochtertje Peggy, een typische echter onsympa thieke bakvis, die dweept met film sterren en hevig flirt met Martin. Tot slot zijn er dan nog de kolonel Paul Renwich. een sombere, militante man, die lijdt onder het gemis aan een vrouw en de drankzuchtige Tim Acland, die aan hetzelfde euvel mank gaat. Deze karakters kregen goed gestalte van de spelers van de Timdelerclub. Vooral Agnes Ouwerkerkv. d. Blij, die voor de rol ook beslist haar uiterlijk mee had, bracht een prachtige Jo op toneel. Zij wist, zonder zich ook maar enigszins te forceren, uiting te geven aan geluk, wanhoop en ontroering. Ton Feestmiddag voor de Leidse M-brigadiers Subsidies in 1960 Aan instellingen van weldadigheid Voor het jaar 1960 menen B. en W. aan de volgende instellingen van wel dadigheid het bij haar naam vermelde subsidie toe te kennen: 1. Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose f24 000. 2. St.-Margarita van Cortonastichting f2000.3. Vereniging Christlijke Jeugd- hulp f1200.— 4. Stichting Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet" f2.50 per verpleegdag f 42.500.5. Stichting Herv. Maatschappelijk Werk f 11.000. 6. Protestantse Vereniging voor Gezond heidszorg „Het Groene Kruis" f 20.000. 7. R.-K. Vereniging voor Gezondheids zorg „Het Wit-Gele Kruis" f20.000.—; 8. Prot. Chr. Vereniging voor Gezond heidszorg „Het Oranje-Groene Kruis" f 9000.9. Stichting Katholieke Gees telijke Gezondheidszorg ten behoeve van haar medisch opvoedkundig bureau en de Stichting Medisch Opvoedkundig Bureau: 30% van de salarissen en so ciale lasten van de in dienst zijnde medici, psychologen en maatschappelijke werkers, naar verhouding van het aan tal onderzochte en eventueel behandelde Leidse kinderen tot het totale aantal kinderen, alsmede f25.per onderzocht en eventueel behandeld Leids kind, een en ander met dien verstande, dat het totale gemeentelijk subsidie een bedrag overeenkomende met 30 van de netto- exploitatielasten ten behoeve van Leidse kinderen niet te boven zal gaan f 12.500.10. Stichting Interkerkelijke Gezinszorg, Stichting Katholieke Ge zinszorg en Gezinshulp en de Commissie voor Maatschappelijk Werk der Geref. Kerk: 30 van de kosten van salaris sen en bijkomende lasten van de gezins verzorgsters en de leiding en 25 in de kosten van salarissen en bijkomende las ten van de gezinshulpen f36.500.11. Ver. Herstellingsoord „De Leidse Buiten school" f 1.25 per verpleegdag f25.000. 12. Verenigingen tot uitzending van kin deren naar vakantiekolonies fl.25 per dag en per kind f7000.13. Dr. van Voorthuysenstichting en Cornelius Mu- siusstichting: a. voor wat betreft de na zorg, 45 van de bruto-salarissen, de kosten van sociale voorzieningen en de apparaatskosten, welke aan de bereke ning van het overeenkomstige Rijks subsidie ten grondslag worden gelegd, een en ander naar de verhouding van het aantal Leidse oud-leerlingen tot het totale aantal oud-leerlingen en b. voor wat betreft de avondverzorging een be drag van f 4.50 per gegeven lesuur, be nevens f 150.per leidinggevend hoofd, alsmede twee-derden van de netto-zake lijke lasten naar de verhouding van het aantal Leidse leerlingen tot het totale aantal leerlingen f 15.500.en 14. Stich ting Nazorgwerkplaatsen f27.000. Advertentie LUm cn plak van Ceta-Bever EXCLUSIEF! De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit Juweel van Engels stijlgevoel en vakman - schap in Nederland van 42.50 af. Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. Multi-Fill tank h t 2 25 bevat gas voor 1 Jaar normaal gebruik. Alltcntmp. n Service Afd.: William Rikken Handelsonderneming N.V. Beun, Damrak,

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3