Noodklok geluid voor natuurschoon RENAULT Garage MEESTER SANA- TOGEN Er dreigt een noodsituatie.... Welterusten Feest voor schipperskinderen uit gehele land in Lisse Bloedige onlusten in Belgische mandaatgebied Roeanda in Afrika Opgericht 1 maart 1860 Maandag 9 november 1959 Derde blad no. 29894 Wordt het Gooi „grmvelstad,,.... Sterk gelijk gericht beleid is noodzaak (Speciale berichtgeving) Het Gooi heeft zaterdag in Hilversum de noodklok geluid. Hevig verontrust door de jongste ontwikkelingen in het steeds voller rakende Gooi, in het bijzonder het perspectief ten aanzien van het behoud van het natuurschoon, belegde de Vereniging van Vrienden van het Gooi in samenwerking met Natuurmonumenten, de ANWB en de Contact commissie voor Natuur- en landschapbescherming, een congres met het doel mogelijkheden voor de oplossing van dit vraagstuk, waarbij de gehele randstad Holland is betrokken, te onderzoeken. Dit congres werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de regering, zeer vele Kamerleden, Commissarissen der Koningin. Gedeputeerden von Noord- Holland en Utrecht, leden der Provinciale Staten, tal van burgemees ters en nog vele andere autoriteiten uit het Gooi en daarbuiten. Deel der kosten voor nageslacht „Ik aarzel niet te verklaren, dat, indien wij niet alles in het werk stel len om dit te vermijden, wij in het Gooi in een noodsituatie dreigen te geraken", zo zei de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. In de bestaande uitbrei dingsplannen der gemeenten is nog plaats voor circa 50.000 mensen. Maar als aan de toenemende bevolking, wer kelijk huisvesting in het Gooi zou worden geboden, zou moeten worden gerekend op een bevolkingsvermeerde ring van circa 100.000 personen in 1980. Zonder bijzondere maatregelen zal men geen weerstand kunnen bieden aan de reeds bestaande en nog te verwach ten aandrang om buiten de uitbrei dingsplannen gelegenheid tot bouwen te bieden. Er op of er onder Mr. H. P. Gorter, directeur Natuur monumenten, drong er bij de ge meentebesturen op aan, vast te hou den aan de in 1925 gezamenlijk vast gelegde richtlijnen, opdat de thans nog aanwezige natuurruimte behou den kan blijven. Het is er op of er onder! Reeds doemt een schrikbeeld op: een aan- eengeklitte agglomeratie: Hilversum- Bussum-Naarden-Laren, met uitlopers naar Huizen en Blaricum: de gruwel- stad Gooi. Prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, hoogleraar in de sociale geografie, wees erop, dat over 20 jaar bij de huidige ontwikkeling de bevolkingsdichtheid in het Gooi 3600 inwoners per vierkante kilometer zal bedragen. Wanneer men bedenkt, dat Rotterdam een dichtheid heeft van 4900, kan men zich een voor stelling maken van de toekomstige be bouwing. Hij zag weinig heil in inter communale samenwerking in streekver- band om nog iets te bereiken, aangezien de dwingende sancties te zwak zijn. El ke gemeente wordt uiteindelijk gedreven door overwegingen van eigenbelang en prestige en nu het er opaan komt gaat men veeleer een concurrentie-houding aannemen, waardoor een onderlinge wedloop dreigt te ontstaan. Spr. verweet het Rijk niet voldoende mede te wer ken aan de verwezenlijking van een be- eindigingsplan voor het Gooi o.a. door eigen instellingen van elders daarheen te verplaatsen. Aanval op de overheid Burgemeester J. J. G. Boot van Hil versum deed namens de Gooise ge meentebesturen een aanval op de cen trale overheid, wie hü gebrek aan medewerking verweet: „De ministers hebben het te druk en zjj hebben ook niet veel aardigheid in het probleem. Zo lang men geen keus durft te ma ken tussen dwang en vrijheid, zolang men niet jaarljjks drie miljoen uit trekt voor kernsaneringen om vesti ging in het Oosten en Noorden van het land aantrekkelijk te maken, zal men niets bereiken". De heer Boot be pleitte de instelling van een Rijks commissie voor het Glooi en voorts wettelijke voorzieningen voor de streek. Met name moet het mogelijk worden gemaakt dat de Gooise gemeenten zeg genschap krijgen in de nieuwe polder. Architect W. M. Dudok, verklaarde nog steeds achter het jaren geleden door hem opgestelde beëindigingsplan te staan, dat hq liever „begrenzingsplan" noemde. De steden moeten wettelijk binnen de perken worden gehouden: al leen dan kan een volledige stedelijke ge meenschap tot ontwikkeling worden ge bracht. Zo niet dan dreigen zij dood te groeien. Een grote kwaal eist grote ge neesmiddelen: decentralisatie, migratie, verspreiding en waar nodig redelijke be grenzing. Dit betekent een moeilijke regeertijd, die een geheel andere men taliteit zal vragen. Merendistrict Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond Hield jaarvergadering Het Merendistrict van het Gewest Zuid-Holland van de Kon. Ned. Schaat senrijdersbond kwam zaterdag in jaar vergadering bijeen in het Paviljoen De Brasem te Oude-Wetei-ing, onder leiding van de voorzitter, de heer J. C. Coers. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de heren Bergsma, lid van de toercommissie van de KNSB en M. v. d. Linden, voorzitter van het district Sas- senheim van de KNSB. Over het afgelopen jaar kon de voor zitter, omdat het ijsloos geweest is. niet zo veel mededelen. De heren Juffermans te Rijpwetering, Kranenburg te Nieuw koop en Van Nieuwkoop te Kaag, vier den hun 25-jarig jubileum als bestuurs lid hunner afdeling. In het afgelopen jaar overleed de ijverige commissaris, de heer N. Bode graven te Nieuwkoop. In het afgelopen jaar werden door het district vier sneeuwschuivers aange schaft .Een is er gestationeerd te Oude- Wetering, een te Rijpwetering, een te Langeraar en een te Nieuwkoop. De rekening 1958/59 vermeldde aan inkomsten f6255,06 en aan uitgaven f 1911,70, batig slot f 4343,36. De heer Hydra uit Langeraar zou gaarne zien dat voor deelnemers aan wedstrijden en training de medische sportkeuring verplicht gesteld werd. De voorzitter en de vergadering waren het met hem eens. De voorzitter zei voorstel len in die richting te zullen doen. Prof. ir. Thijsse die de samenvatting en de conclusies van het congres gaf stelde vast dat de toekomst van het Gooi een probleem op Rijksniveau jS- Vóór alles moet worden gestreefd naar een versnelling van de inpolde ring van Zuid-Flevoland hetgeen vol gens prof. Thijsse ook mogelijk is. Er zal dan echter meer geld beschikbaar moeten komen. In dit verband stelde hü de vraag of het niet mogelijk is een deel der kosten ten laste van het nageslacht te brengen door middel van een lening. Het zou dit nageslacht immers veel meer kosten om de ge volgen van de vertraging der inpol dering ongedaan te maken. Er zal een sterk gelijkgericht beleid moeten worden gevoerd waarvoor wet telijke maatregelen op het bestuurlijk niveau nodig zijn. Prof. Thijsse zag be hoefte aan een overkoepelend orgaan voor het Gooi met vergaande bevoegd heden op een beperkt terrein, welk or gaan o.a. de plannen zou moeten maken voor noodzakelijke uitbreiding en in de interimperiode. Voor het verkrijgen van een oplossing zal men ook over de pro vinciale grenzen moeten stappen. Beslo ten is een audiëntie bij de minister president aan te vragen om de con clusies van het congres toe te lichten. Advertentie Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht. Togal kan baten waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoch. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Kogel drong hoofdagent in de neus Gebleken is, dat de Groningse hoofd agent Pilon om het leven is gekomen toen het wapen plotseling afging, na dat hij het weer in de tas geborgen had. De kogel die bij dit soort wapens zeer klein is is via de neus het hoofd binnengedrongen. Hij moet op slag dood geweest zijn. Dit heeft de officier van Justitie te Groningen, jhr. mr. A. H. S. van Wijck, meegedeeld. Het stond reeds vast, dat een ongeluk de dood van de hoofdagent veroorzaakt moest hebben. De sectie die op het stof felijk overschot verrioht werd, heeft de toedracht aan het licht gebracht. De hoofdagent, zo wordt aangenomen, moet de opdracht die hij vervulde voltooid hebben, aangezien hij juist bezig moet zijn geweest het wapen weg te bergen, toen het schot afging. CENTRALE VAN HOGERE AMBTENAREN In Utrecht is zaterdag de vergadering gehouden van de verenigingsraad van de Centrale van Hogere Ambtenaren. Met betrekking tot de verwachte sala risverhoging voor het overheidsperso neel werd opgemerkt, dat het onjuist is om voor de hogere ambtenaren de lijn te volgen van de CAO-overeenkomsten in het bedrijfsleven. Tegen de gepre- miëerde spaarregeling uitte men het bezwaar, dat deze voor de salarissen boven f. 7.000,— een lagere premie kent dan voor die daaronder. Het bestuur bestaat thans uit de he ren M. Burggraaff, W. J. van Doorn, ir. G. G. F. Ferwerda, dr. S. Heysen, E. J. Kramer, V. P. L. Laforet, mr. J. Metz, E. Meyer en D. C. Reygevart. Explosie in urinoir te Rhenen „Voor de leut Rhenen werd 's avonds opgeschrikt door een daverende explosie, ge paard gaande met een hevige lucht druk en veel rook. Het bleek, dat de explosie plaats had gevonden in een van de drie urinoirs die Rhenen rijk is. Het betonnen gebouwtje, dat in het dicht bebouwde centrum staat bleek zeer zwaar beschadigd en vol komen ontzet. Stukken verwrongen ijzer werden in de omgeving aange troffen. Door de scherfwerking wa ren voorts stukken hout weggeslagen uit de kozijnen van de ramen van na burige huizen. Er vielen geen slacht offers. De dader was een 16-jarige scholier uit Rhenen. Hü bekende een bom te hebben gefabriceerd, bestaande uit een stalen omhulsel waarin de explosieve lading werd gestopt en een lange lont. Met behulp van enkele andere jongens installeerde hij deze bom in het uitge zochte gebouwtje, in het idyllisch ge legen Plantsoenstraatje tussen Molen straat en Koningin Elisabetplantsoen. Zijn vrienden vatten post aan de hoe ken van het straatje en toen deze meld den, dat er niemand in de buurt was, werd de lont aangestoken. De jongen gaf als motief voor deze daad op. dat hjj wel eens had gehoord van zelfgemaakte bommen en dat hü „voor de leut" ook wel eens met zo iets wilde experimenteren. Hü bleek zich in het geheel niet bewust van mogelijke fatale gevolgen van zo'n zo'n experiment. Proces-verbaal is op- j gemaakt. DAUPHINE LUCHTVERING prijs v.a. 565O, - Dealer voor Leiden en omstreken HAVEN 3A TEL. 20067 Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de firma heeft de heer Van Leer zaterdag aan alle schipperskinderen van Nederland een feest aangeboden. Dit feest werd gehouden op 7 plaatsen in ons land t.w. Groningen, Honselaarsdijk, Capelle-Biezelingen, Zwolle, Nijmegen, Den Bosch en Lisse. Deze plaatsen beschikken over grote hallen. In Lisse was de grote hal van de HoBaHo daartoe welwillend door de directie afgestaan. Personeel van Van Leer had de kale hal omgetoverd in een ware feestzaal door deze kwistig met guirlandes en vlaggen te versieren en aangezien in de hal geen verwarming was had de firma daar 30 verwarmingselementen voor propaangas aan gebracht en een podium gebouwd om een quiz te kunnen houden. dingscentrum Middeloo, Sport en Spel en Kerk en Wereld dat het een en an der werd geregeld. In Lisse namen 650 kinderen met hun Opstand van Bantoenegers tegen heersers Een overzicht tijdens de jaarlijkse herdenking voor de geallieerde ge vallenen in de Westerkerk te Am sterdam. Deze zaterdag gehouden plechtigheid vond plaats onder aus piciën van het Nederlands Oorlogs graven Comité. De bedoeling was om die kinderen in de feestelijkheden te betrekken, die veel te kort kwamen aan ontspanning en plezier. Met het oog op de relaties tussen Van Leer en de binnenscheepvaart en in overleg met functionarissen van het Ministerie van O. K. en W.e viel de keuze op de schipperskinderen. Velen onder hen volgen lager onderwijs op speciale schippersscholen, terwijl zij ondergebracht zijn bij pleegouders of in internaten. Ongeveer 3500 van derge lijke kinderen van 715 jaar zijn er in Nederland. In gemiddeld 4 jaar verwer ken deze schipperskinderen de stof van 7 leerjaren in drie lesperioden per dag, zodat het wel duidelijk is, dat op deze manier het vermaak tijdens hun jonge jaren in de knel komt. Personeel van Van Leer, onder leiding van de heer Mejus, slaagde er in korte tijd in met behulp van onderwijzers, jeugdleiders en experts van het oplei- Advertentie Rijwielen d. en h. v.a. f 149,50 Rudge, Joco, Simplex, Globe, compleet. Fa. DUSOSWA Leiden (Van onze Brusselse correspondent) In Roeanda zün ssdcrt enkele da gen bloedige onlusten uitgebroken, al dus meldde het agentschap Belga uit Oesoemboera. de hoofdstad van dit Belgisch mandaatgebied ten oosten van de Belgische Kongo. De koning van Oeranda, Kigeri V, een jonge man van 30 jaar, zou vandaag in Brussel arriveren voor een onderhoud met Koning Boudewqn, die hem had uit genodigd. Maar de .Mwami' van Roe anda heeft Koning Boudewqn laten weten, dat hü tot zijn spqt in de hui dige omstandigheden zqn land niet kan verlaten. Het gaat om een soort burgeroorlog tussen de heersende Watoetsi's, een ne gerstam, die enkele eeuwen geleden uit Ethiopië en Egypte schijnt te zijn ge komen en die zich als een heersersvolk boven de gewone Bantoe-negers heeft gesteld, terwijl deze laatsten nochtans de overgrote meerderheid van de be volking vormen. De Watoetsi's heersen met hun stamhoofden over Roeanda volgens een vrij feodaal gebleven sys teem, dat slechts in 1952 enigszins door de Belgische administratie we-rd gewij zigd ten voordele van de Bantoe-negers. De Belgische administratie, die aldaar in de naam van de voogdijraad van de Verenigde Naties optreedt, heeft steeds getracht een betere verstandhouding tussen heersende Watoetsi's (acht p*ro- cent van de bevolking) en de gewone negers tot stand te brengen, maar is daarin niet geslaagd. MET HET UUR ERGER De Belgische regering is thans van oordeel, dat het ogenblik rijp is om oe beide koninkrijken Roeanda en Oeroen- di onafhankelijk te maken, maar de ge wone Bantoe-negers wensen eerst van de voogdijraad van de V.N. en voorna melijk van de Belgische administratie de garantie te krijgen dat zij door de Watoetsi's niet langer zullen worden on derdrukt. De toestand in Oeroendi is minder gespannen, daar-de Watoetsi's zich in dat land meer met de gewone negers hebben vermengd. De Koning van Oeroendi. Charles Moetara, arri veert vandaag in Brussel als gast van Koning Boudewijn. Het is echter geheel onverwacht, dat de onderdrukte Ban toe-negers plotseling woest zijn gewor den en hun meesters, die nochtans vaak kerels zijn van twee meter groot, aan vallen. Afgelegen boerderijen van de Watoetsi's worden in brand gestoken. Met het uur wordt de toestand erger. De Belgische autoriteiten hebben op drachten gegeven tot militaire acties, maar het woeste berggebied bemoeilijkt de operaties. MAATSTAVEN De Watoetsi's, oorspronkelijk een volk van herders, beschouwen ook vandaag nog het aantal stuks vee, dat een stam hoofd bezit als de enige waardevolle maatstaf van welstand en macht. De boerderijen van de Watoetsi's worden door de Bantoe-negers niét alleen brand gestoken, maar ook volledig uits moord. De Belgische administratie deeu een beroep op de Rijkswacht en op troepen uit de Belgische Kongo om de orde in ieder geval te kunnen handha ven. De minister van Kongo, de heer August de Schrijver, zal morgen een verklaring in het Parlement afleggen De vice-gouverneur van Roeanda en Oeroendi. de Belg Harroy, heeft via de radio de ganse bevolking tot kalmte en rust gemaand. Advertentie hJewUAi') neem Geen broodoorlog te Utrecht Een Haarlemse bakkersbedrijf heeft op dringend verzoek van de voorzitter der Nederlandse Vereniging van Werk gevers in het bakkersbedrijf, de heer A. Staarink, besloten de voorgenomen broodprijsverlaging van zijn filiaal in Utrecht vandaag niet in te voeren. Het bewuste bedrijf heeft verleden week in Utrecht een filiaal geopend Het had de verlaging van de prijs met 5 cent per brood met ingang van heden reeds aan gekondigd, toen de heer Staarink zijn verzoek deed. Deskundigen menen dat door de inwilliging van dit verzoek is voorkomen dat de broodoorlog, die thans in Haarlem heerst, ook in de Domstad zou beginnen 106-jarige in Ter Apel Mevrouw H. SmitMeijering in Ter Apel is zaterdag 106 jaar geworden. Deze vitale vrouw, die veel leest en haakt, is de dag met grote opgewektheid begon nen. Haar eerste werk was de stapels post uit alle delen van het land door te nemen. Daaronder was weer de tradi tionele rol met rijmen van de Alpnen a/d. Rijnschool te Utrecht. De heer H. Waalkens «burgemeester van Vlagtwedde werd buitengewoon hartelijk begroet. Hij verraste Opoe Smit met een plakboek en een doos chocolade. Een omroepver eniging bood een leren omslag aan met een gratis abonnement voor een jaar op haar programmablad. Zij heeft1 maar één zorg De 100-jarige mevr. Abigail Cox uit Hitchin, ten noorden van Londen, trekt altijd haar beste jurk aan en kamt zorg vuldig haar grqze haar voordat zq naar de televisie gaat kqken. Zq heeft name lijk nooit geloof gehecht aan de praatjes dat de spelers op het televisiescherm niet de kamer kunnen binnenkijken. Het vrouwtje heeft echter één zorg: dat de t.v.-mensen er genoeg van moeten heb ben „mij altjjd In dezelfde Jurk te zien". Ondanks mislukken Engelse Wal Aanvoer en opbrengst visserij kan dit jaar wel meevallen (Van onze Haagse redactie) Het mislukken van het Engelse Walseizoen voor de vleetloggers is zo langzamerhand wel een feit geworden. De cijfers die ,het Centraal Bureau voor de Statistiek over de maanden januari tot en met augustus heeft verzameld tonen ondanks het mislukken van de Engelse Wal een duidelijke stijging in aanvoer en opbrengst. De totale aanvoer van visserijprodukten bedroeg in de eerste acht maanden van dit jaar 153.4 miljoen kilo tegen 147.4 miljoen kilo in de overeenkomstige periode van 1958. De opbrengst steeg van 66.7 tot .71.4 miljoen gulden. Hier uit blijkt dat ook de waarde van het produkt in 1959 aanmerkelijk is toegenomen. De aanvoer van verse haring liep terug van 24.7 tot 18.4 miljoen kilo. Maar de aanvoer van gezouten haring steeg van 28.3 tot 32.5 miljoen kilo. Dit zegt uiteraard nog weinig omtrent het eindcijfer, want vorig jaar is er gedurende de laatste maanden nog vrij veel haring aangevoerd, hetgeen totnutoe niet het geval is. Daarnaast ls ook de vangstcapaciteit van de vissersvloot de afgelopen paan- De „Koningin Emma" ramde kustvaartuig Bij de afvaart naar Engeland heeft de dagboot van de Maatschappij Zee land, de „Koningin Emma" zateraag- morgen het Duitse kustvaartuig „Unter Elbe" geramd. De „Koningin Emma" heeft geen schade opgelopen, maar de „Unter Elbe" kreeg nogal wat sc.ade boven de water lijn aan het achterschip aan stuurboord zijde. De „Koningin Emma" heeft dan ook de reis naar Engeland voortgezet, de „Unter Elbe" ligt thans gemeerd aan de steiger van de Maatschappij Zeeland. De aanvaring werd veroorzaakt, door dat de uitvarende „Unter Elbe" niet snel genoeg kon uitwijken voor de „Koningin Emma", die zich juist van de wal had losgemaakt Het aangevaren schip trachtte nog uit te wijken naar bakboord maar daardoor zwaaide het achterschip voo? de boeg van de „Koningin Emnia". De .Willem Barendsz" vertrokken De walvisvaarder „Willem Barendsz" is zaterdagavond om tien minuten voor negen uit de Amsterdamse haven ver trokken. Het vertrek moest de afgelopen week verscheidene malen worden uitge steld in verband met een reparatie aan een der hoofldmachdnes. den weer uitgebreid door het in de vaart brengen van nieuwe, moderne log gers, treilers en kotters. Voorlopig kan echter worden gesteld, dat het eind resultaat voor de vissersvloot met uit zondering van de vleetloggers waar schijnlijk wel zal meevallen. Mogelijk al in 1960 schepen in Europoort (Speciale berichtgeving) De werkzaamheden aan de aanleg van de havens in Europoort op de kop van Rozenburg zqn de laatste maanden zo vlot verlopen, dat een flinke voorsprong op het werkschema is genomen De situatie is op het ogenblik zo. dat er goede hoop bestaat, dat al eind volgend jaar in plaats van begin 1961 de eerste schepen schepen tot 100.000 ton in Europoort zullen kunnen binnenlopen Of de voorsprong, die nu op het werk is verkregen, kan worden behouden, hangt af van de winter. De kans bestaat natuurlijk, dat door een lange vorst periode een deel van de voorsprong ver loren gaat. NVC besprak adres der 53 hoogleraren Op een door de Nederlandse Vakcen trale belegde bijeenkomst in Utrecht hebben prof. dr. J. F. Haccou en mr. ir. A. W. Quint zaterdag een nadere uit eenzetting gegeven over het door 53 hoogleraren aan de regering gerichte adres inzake de vrqheid van organisatie. De voorzitter van de NVC, de heer Joh. Eerin, deelde bij de opening mee. dat prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, die toe gezegd had ook een inleiding over deze kwestie te houden, zich had teruggetrok ken toen hü vernam, dat de bqeenkomst van de NVC openbaar was. onderwijzers en onderwqzeressen aan het feest deel. De kinderen waren in 4 leeftijdsgroepen ingedeeld; elke groep had een eigen kleur muts op, gemaakt van peau de pêche, de kleur van de pluim duidde de school aan. POLONAISE Om 12 uur werden de tafels ontruimd en alles netjes opgeborgen in kisten, terwijl de kinderen aan een polonaise deelnamen. Het 12-uurtje bestond uit belegde broodjes met warme chocolade melk en fruit toe. Leerlingen van huis houdscholen hadden de tafelversiering verzorgd. Na de maaltijd was er eerst l\k 'uur spel en sport. Voorts werden de kinderen bezig ge houden door de heer Verstraete van de televisie, die o m. een wedstrijd in het zo vlug mogelqk leegdrinken van een fles melk leidde. Een gezonde en in spannende bezigheid, welke onder luide aanmoedigingen geschiedde. Zelfbescherming bedrijven Een aantal functionarissen van de zelfbescherming bedrijven en inrich tingen heeft besloten tot de oprichting van de „Nederlandse Vereniging Zelf bescherming Bedrüven en Inrichtin gen". Het betreft hier de met de organisatie van de bedrijfsbescherming belaste functionarissen van 15 grote Nederlandse bedrüven. Aanleiding hiertoe is geworden het verschqnsel, dat ondanks door de over heid verstrekte voorlichting, vele pro blemen bestaan in de organisatie van de bedrijfsbescherming, welke, naar men meent, het best opgelost kunnen worden door uitwisseling van ervaringen en door overleg. Hiertoe is de vereniging opge richt. De middelen om tot dit doel te komen zqn, blqkens een brief die het voorlopig bestuur aan de directies van 6000 bedrüven. diensten en instellingen heeft gezonden, bijeenkomsten van leden, voorlichting, demonstraties, excur sies, wedstrqden en overleg met de overheid en zo nu en dan een congres. Het secretariaat is in handen van mr. G. A. de Stoppelaar, van de K.L.M. te 's-Grayenhage. Raad voor de Journalistiek De federatieraad van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft zich in zijn vergadering van zaterdag j.l. met algemene >t.auien uitgcsproAen voor de instelling van een Raad voor de Journa listiek. De taak van deze Raad is naar aanleiding van bü hen ingediende klach ten te oordelen over de vraag of een handeling of gedraging van en journa list, onafhankelnk van d viaag of deze al dan me' is georganiseerd, uChadelijk is voor de waardigheid van <k staoci der Nederlandse journalisten. De Raad voor de Journalistiek treed inde plaats van de bestaande Raad van tucht der Fede ratie van Nederlandse Journalisten wiens jurisdictie alleen de leden der drie journalistenkringen die bq benadering 90% van alle tournalisten in ons land omvatten betreft. Dodelijke val van 13 meter Gistermiddag is in het ziekenhuis St.- Annadal te Maastricht overleden de 30- jarige J. Beckers uit Maastricht, werk zaam bq het constructiebedrijf ,.Del- nooz". De man was zaterdagmorgen bü werkzaamheden aan een silo van de eerste Nederlandse cementindustrie van een hoogte van 13 meter gevallen Het slachtoffers was gehuwd en vader van twee kinderen. Z.-H. VEREENIGING „HET GROENE KRUIS" Het jaarverslag van de Zuid-Holland- sche Vereeniging „Het Groene Kruis" over 1958 vermeldt o.m., dat bij de 160 plaatselüke verenigingen het totale ledental toenam met 10.085 en daardoor kwam op 305.034 per 1 januari J.l. Dit betekent, dat waarschünlük meer dan de helft van de 2.668.158 zielen tellende Zuid-Hollandse bevolking aangesloten is bü het Groene Kruis. De ledenaanwas ging gepaard met een vergroting van het aantal wükverpleegsters, wükgebouwen en consultatiebureaus.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9