AMERIKA'S STAALFABRIEKEN VANDAAG WEER AAN HET WERK Explosies op tankschip in Houston: 13 doden WEERBERICHT Eerst over zes produktie weken volledige Arbeiders zullen het ..kalmpjes aangaan doen Amerikaanse stad aan Golf van Mexico aan gevaar ontsnapt V.S.-KUNSTMAAN IN BAAN MAAR DOEL NIET BEREIKT Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 No. 29894 Directeur: E. A. E. eau OLsaoecü DAfiRI AD VOOR I FIDEN EN OMSTREKEN wltte smgel LeweD Ulr0 00 07055 Hootdredacteur: J. Brouwer £7.50 per kwartaal; £2.55 per maand; £0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Scherpe nota van India aan Peking De regering van Ipdia heeft in haar jongste nota aan Peking waarvan de tekst gisteren is gepubliceerd ver klaard te „vertrouwen dat de Chinese regering haar troepen van Indisch grondgebied zal terugtrekken en dat zij zal pogen de kleine grensgeschillen langs vreedzame weg op te lossen". India zal zij'n pogingen om alle ge schillen op vreedzame wijze op te los sen, voortzetten, maar „bij agressie zal de bevolking van India onvermijdelijk met alle ten dienste staande middelen weerstand moeten bieden". In de nota die 4 november gedateerd is, wordt gezegd dat de Chinese lezing van de botsing in Ladak waarbij negen Indiërs werden gedood, „een aanfluiting van de waarheid" was. „De Chinese aanvallen op Indiërs in Longjoe en Ladak doen, samen met de blijvende agressieve houding in verschil lende grensgebieden en de propaganda die namens de Chinese regering wordt gevoerd, denken aan de activiteit van vroegere imperialistische mogendheden waartegen India en China in het ver leden beiden gestreden hebben". In de nota die de scherpste was die de Indiase regering aan Peking zond, wordt herhaald dat de botsing in Ladak geschiedde op Indisch gebied. Ontkend wordt dat de Indiase troepen de status quo hadden geschonden of Chinees ge bied hadden bezet. Chinese aanspraken op grondgebied ten zuiden van de Mac- mahon-linie zijn „volkomen ongegrond". Deze linie is de traditionele grens van India met Tibet en elke overschrijding daarvan door de Chinezen zal neer komen op „een opzettelijke schending van het Indiase grondgebied". Het stelt ons bijzonder teleur dat de Chinese regering, die zo vaak het impe rialisme heeft veroordeeld, handelt op een wijze die volkomen in strijd is met haar eigen verklaringen, aldus de nota. Tot slot wordt in de nota opgemerkt dat de plaats waar de Chinese troepen met de Indiase grenswachten slaags zijn geraakt, zelfs op de nieuwe atlas van China, die in 1935 is uitgegeven, als Indisch gebied is aangegeven. De Amerikaanse minister van Arbeid, Mitchell, zei gisteravond in een tele visie-vraaggesprek, dat de wet van Taft en Hartley volgens welke stakingen die het algemeen welzijn in gevaar brengen, moeten worden opgeschort, diepgaand moet worden herzien. De wet is in to taal reeds 15 keer toegepast, doch in 60 procent van deze gevallen werd de staking na de afkoelingsperiode weer hervat. In de Amerikaanse staalfabrieken is hedenochtend vroeg het werk hervat ingevolge de uitspraak van zaterdag van het Hoge Gerechtshof in Washington, volgens welke de staking gedurende een afkoelings periode van 80 dagen moet worden opgeschort. Dit besluit viel met acht tegen één stem. Het zal echter zeker zes weken duren voor de geheel afgekoelde hoogovens weer volledig in bedrijf zijn en de pro duktie van voor de staking, die 116 dagen geleden begon, weer is bereikt. De bond van staalarbeiders en de werkgevers zijn overigens nog niet nader tot elkaar gekomen. De bond heeft reeds aangekondigd dat de staking zal worden hervat als over 80 dagen nog geen nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst is bereikt. Herziening van de Taft-Hartley-wet De leider van de bond, Mcdonald, verklaarde zondagavond, dat de arbei ders bijzonder geprikkeld zijn door het feit dat zij aan het werk moeten op een ogenblik dat de werkgevers moeilijk heden als gevolg van de staking gaan ondervinden. Hij verwachtte dat de staalarbeiders het werk „kalmpjes aan" zoudendoen Drie zusters bij Deurne 'gedood Gisteravojid om tien over half tien heeft op de weg tussen Deurne-'Vlierden een verschrik kelijk ongeluk plaatsgevonden. De drie gezusters Kuyten, Martha (21 jaar), Maria (18 jaar) en Wilhel- mina (17 jaar) zijn aangereden en gedood. Zij liepen alle drie met hun verloofden aan de linkerkant van de weg. Uit de richting Asten kwam een wagen, bestuurd door een zekere 'Berkers die onder invloed van sterke drank zou zijn geweest. Hij reed de drie meisjes aan met dodelijk gevolg; een der verloofden, een militair, werd licht gewond. De chauffeur is doorge reden. Hij is vannacht om twee uur door de politie in hechtenis ge nomen. Zijn auto is in beslag ge nomen. Staatssecretaris, voor Nieuw-Guinea Naar van officiële zijde wordt meege deeld is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. Th. H Bot tot staatssecretaris van Binnenlandse Za ken, belast met de behartiging van het beleid ten aanzien van Ned. Nieuw- Guinea. De heer Bot is thans werkzaam als chef van de directie NAVO en WEU van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zal nog in die functie minister Vis ser op diens reis naar Amerika vergezel len en in verband daarmee zal zijn be noeming waarschijnlijk ingaan op 23 november a.s. Onze Marine in Tanger Zaterdag is aan boord van de krui ser ,De Ruyter" een lunch aangeboden aan burgerlijke en consulaire autoritei ten van Tanger. Opvarenden van de Nederlandse sche pen ,die een vlootbezoek aan Tanger brengen, hebben het gebied rond Tan ger bezocht. Voorts speelden Nederlan ders een vriendschappelijke voetbalwed strijd tegen een club uit Tanger. Later werden in de stad Tanger en aan boord van de Nederlandse onder zeebootjager „Groningen" ontvangsten gegeven. Don Juan en Prins Bernliard jagen Prins Bemhard en zijn gast zullen dinsdag op de Ruige Hoek en woensdag op het Loo in de omgeving van Apel doorn gaan jagen. Gisteren arriveerde op Schiphol de Spaanse troonpretendent Don Juan. op uitnodiging van Prins Bernhard om deel te nemen aan twee jachtpar tijen. Na zijn bezoek aan ons land zal Don Juan een bezoek brengen aan zijn moe der, ex-koningin Victoria Eugenia, die. in Zwitserland woont. Prins Bernhard en Don Juan ontmoetten elkaar o.a. in Lissabon toen de Prins naar Zuid- Amerika reisde Omwonenden moesten ijlings hun huizen ontruimen Gevreesd wordt dat dertien mensen zijn omgekomen en 21 ge wond bij een reeks van zes ont ploffingen en een zware brand aan In de bossen van De Treek bij Amersfoort vond zaterdag de traditionele St.-Hubertusslipjacht plaats. De jagermeester D. C. Mod derman (te paard) en zijn zoon te midden van de meute bij de aan vang van de jacht. Pakistan gevoelt zich uit het noorden bedreigd Het Perzische blad .Kayhan" schreef zondag dat president generaal Ajoeb Khan van Pakistan in een vraaggesprek heeft gezegd dat de bezetting van Tibet door communistisch-Ohina en de aan leg van wegen in Afghanistan een groot gevaar in het noorden zijn. Volgens de president zal het Indisch-Pakistaanse subcontinent binnen vijf jaar bedreigd kunnen worden met een aanval. Suriname in de E.E.G. De Staten van Suriname hebben za terdag op een comité-vergadering, waarbij de volledige regering aanwezig was, zich aangesloten bij het voorne men van de Surinaamse regering om onderhandelingen te openen over asso ciatie van Suriname bij de E.E.G. Paul de Groot als „steun der reactie" „De reactie mag zich gelukkig prijzen een bondgenoot Je bezitten als Paul de Groot die de grote na-oorlogse commu nistische partij Nederland gemaakt heeft tot een kleine, machteloze sekte en die bovendien geen gelegenheid voorbij laat gaan om ook de vakbeweging te onder mijnen. Thans heeft hij besloten zijn EVC-1958 maar weer op te heffen. En opnieuw wordt bedrog gepleegd door het voor te stellen alsof ook onze orga nisatie wordt opgeheven. Zo wordt op zettelijk in berichten over de opheffing van de EVC-1958 het jaar 1958 wegge laten". Dit staat o.m. te lezen in een mani fest, dat het verbondsbestuur der Een heidsvakcentrale te Amsterdam in ge stencilde vorm heeft verzonden naar buitenlandse zusterorganisaties en div. „belanghebbende personen in Nederland en in het buitenland". Enkele opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk enige regen, morgen overdag enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk harde of stormachtige wind tussen zuid en west. Minder koud in de nacht en ochtend. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 NOVEMBER Zon op: 7.49 uur; onder: 16.58 uur. Maan op: 15.10 uur; onder: 2.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.16 uur en 12.47 uur. Laagwater te 8.24 uur en 20.40 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Zaterdagmiddag vertron van Schiphol naar Suriname een dele gatie van werkgevers en industrië len. die gedurende een week in de West een onderzoek zullen instellen naar de vestiging van nieuwe be- Discoverer VII over de polen Instrumenthouder niet terug naar aarde De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdagavond van de basis Van- denberg in Californië de 767 kg. wegende kunstmaan Discoverer VII met succes gelanceerd. Het gehele project was echter niet een succes, want nadat de Discoverer in zijn baan was gekomen bleek, dat een tweede deel van de proef, het na 17 omwentelingen om de aarde terugzenden naar de aarde van een deel van de kunstmaan niet uit gevoerd kon worden door een defect in het elektrische instrument, dat de scheiding van dit gedeelte zou moeten bewerkstelligen. De kunst maan, die duidelijke gegevens uitzond na eenmaal in de baan om de beide polen te zijn gekomen, heeft dus niet aan haar voornaamste doel beantwoord. Derde mislukking De Discoverer vervoerde een houder met instrumenten, waarvan de aard niet bekend is gemaakt. Deze houder zou zondagavond moeten worden uitge worpen om aan een parachute naar de aarde terug te keren en in de lucht te worden opgevangen door vliegtuigen met sleepnetten of uit zee bij Hawaii opgevist door daar gereed liggende sche pen. Ook de lanceringen van Discoverer V en Discoverer VI hadden dit voornaam ste doel: het terugbrengen naar de aarde van een instrumenthouder. Bij de vorige Discoverers mislukte dat, en drijven en filialen van Nederland se ondernemingen. De delegatie op de trap van het vliegtuig met in het midden onder het bord „Curagao" de leider van de groep de heer Bruynzeel. Kroesjtsjef volgend jaar naar Italië Premier Kroesjtsjef zal president Wo- rosjilof vergezellen, als deze een bezoek brengt aan Italië ter beantwoording van het bezoek dat de Italiaanse president, Gronchi, begin januari aan Moskou zal brengen, zo heeft Palmiro Togliatti, de secretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij, op een bijeen komst in Rome medegedeeld. De in een stralend humeur verkeren de Sovjetrussische premier bracht za terdagavond op een door tweeduizend personen bijgewoonde ontvangst in het Kremlin, waarop zijn echtgenote Nina en zijn dochter Julia aanwezig waren, zes heildronken uit. Een hiervan gold het rode leger, „het enige leger dat ooit zelf voor zijn ontbinding heeft gestemd" leen duidelijke onwaarheid. Red. LD). Een andere heildronk was gewijd aan „wereldvrede en liefde tussen alle vol keren". Hij bracht ook een dronk uit op het „socialistische kamp - een kamp, dat niet gesloten is en waarin iedereen wel kom is". Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassadeur in Parijs heeft zaterdag verklaard dat president Eisenhower in de namiddag van de 18de december in Parijs wordt verwacht vdor de Westelijke topconferentie, die de 19de zal beginnen. De president zal mogelijk na zijn be zoek aan Athene met een Amerikaans oorlogsschip naar Zuid-Frankrijk varen en vandaar naar Parijs vliegen. Eind november wordt een aantal man nen van de Amerikaanse geheime dienst in Parijs verwacht die de veiligheids maatregelen met het oog op Eisenho wers bezoek zullen bestuderen. meende men de oorzaak daarvan te hebben opgespoord en het mankement te hebben verholpen. De ervaring van gis teren heeft geleerd, dat er nog iets an ders mankeerde aan de installatie. Proeven als deze zijn in het bijzon der van groot belang voor de voorbe reiding van de eerste „vlucht" met een bemande kunstmaan Men moet zeer zeker van de perfectie van de gebruikte appartuur zijn, alvorens men deze men selijke „sprong in de ruimte" wil wa gen. Overigens wordt de eerste Ameri kaan in een kunstmaan van ander mo del de wereldruimte ingeschoten dan de Discoverer, maar de ervaringen met de Discoverer hebben ook voor deze gigan tische onderneming grote waarde. De Discoverer VII had alleen instrumen ten, geen levende wezens aan boord. Moord in de Torenhof opgehelderd Bekentenis van dader (Van onze Brusselse correspondent). Een moord in de „Torenhof", een grote boerderij te Westmalle, bij Ant werpen is opgehelderd. De in Nederland gearresteerde 20- jarige Henry van Oprooi, wiens ar restatie wij meldden en die nog steeds in Arnhem wordt vastgehouden en naar België zal worden uitgeleverd, is niet de dader, maar zal in België moe ten terechtstaan wegens een 40-tal diefstallen en inbraken. De dader die gisteren een volledige bekentenis heeft afgelegd, is de buurman van de vermoorde 25-jarige Maria de Schipper, de 32-jarige Jan Rombouts. Het is ^en ziekelijk man, die vaak aan astma lijdt en dan eenzaam voor het raam zit te turen. Jan Rombouts werd zaterdag en gis teren langdurig ondervraagd door de Antwerpse commissaris Jean de Tobel, die ook een grote rol speelde in de op heldering van de zaak-Brands. Na urenlang een dorpsgenoot te heb ben gesohuldigd, viel Jan Rombouts tij dens de ondervraging door de mand, en bekende tenslotte de jonge vrouw met stokslagen en messteken te hebben ge dood. Een lijkschouwing wees uit dat het lichaam van het ongelukkige slachtoffer met 28 messteken gruwelijk was ver minkt. Het is, naar de man bekende, boord van de 12.572 ton metende Amerikaanse tankboot Amoco Virginia", die in de haven van Houston aan de Golf van Mexico benzine laadde. De brand leverde groot gevaar op voor zich nabij de haven bevindende tanks, te meer daar het schip zeer brandbare vliegtuigbrandstof aan boord had. De olie die in brand was geraakt, had echter een minder hoog octaangehalte. Na de vierde ontploffing nam de brand in hevigheid af maar toen de vijfde er was geweest, liep de brand de brandweer uit de hand. De vlammen lekten zelfs langs een landingssteiger en langs de buizen die naar de tanks leiden. Later deed zich een zesde ont ploffing voor. De steiger en de buizen liepen later geen gevaar meer. Een schip heeft een gat van achttien meter in de scheepswand. Pogingen om het schip weg te slepen, zijn mislukt, waarschijnlijk omdat het schip op de bodem ligt. De mensen die in de omgeving wonen, hebben op last van de brandweer hun huizen moeten ontruimen. Iedereen moest de kade waaraan het schip lag, verlaten. Hulpfonds „droogteschade" Op initiatief van de drie centrale landbouworganisaties is het „Hulp fonds Droogteschade" ingesteld. Het is de bedoeling de gelden voor dit fonds door vrijwillige giften bijeen te krijgen. Een aparte rekening is ge opend bij het gemeenschappelijk bankkantoor van de Boerenleenbank te Den Haag. Voorts is een afzonder lijk gironummer geopend (no. 6532, ten name van het „Comité Droogte schade" te Den Haag). Het Landbouwschap heeft de boeren gewezen op enige mogelijkheden om dit fonds te versterken en zo hun collega's te helpen. Zeer binnenkort zal een toeslag wor den uitgekeerd op de voedergranen: f 60 per ha. voor de kleigronden en f 210 (inclusief de ongeveer f60 extra toe slag) voor de liohte gronden. Deze uit keringen zijn in overeenstemming met de indertijd door het landbouwschap aan de regering gedane voorstellen in zake de verdeling van een extra toe slag van f25 miljoen. Het Landbouw schap doet, nu deze toeslagen ook wor den uitgekeerd aan bedrijven die geen of weinig schade van de droogte hebben geleden, een beroep op de telers het ex tra bedrag van f 60 per ha. geheel of gedeeltelijk beschikbaar te stellen voor de door de droogte getroffen collega's. Verder is aan het einde 'van het melk- prijsgarantiejaar 1958/'59 nog een slot- uitkering op de garantie te verwachten, die volgens de huidige globale bereke ningen bijna één cent per kg. afgelever de melk zal bedragen. Ook hier doet zich een gelegenheid voor om een ge deelte van deze nabetaling ten behoeve van de getroffen boeren af te staan, zo meent het Landbouwschap. Gevaarlijke ontvluchte psychopaat gegrepen Zaterdagmorgen zag een brigadier van politie op de Grote Markt te Den Haag een 26-jarige man lopen. Hij was reeds op 12 oktober uit Groot-Batelaar ont vlucht en staat bekend als een gevaar lijk psychopaat. De brigadier hield hem in de Kleine Halstraat staande. De man weigerde aanvankelijk zijn naam op te geven en zei tenslotte Janse te heten. De brigadier verzocht hem daarop mee naar het bureau Buitenhof te gaan, aan welk verzoek hij aanvankelijk ge hoor gaf. Plotseling zette de man het op een lopen, waarna de brigadier drie waarschuwingsschoten loste. Eén daar van trof de band van een bromfiets. De man vluchtte een poort in de Anna- straat binnen, waar hij door de briga dier, die inmiddels assistentie had ge kregen, werd aangehouden. Prijs van f30.000. In de 545e Staatsloterij, tweede klasse, is een prijs van f30.000 gevallen op no. 12 132. Soekarno bij viering „dag der helden'" President Soekarno is vandaag in Djocjakarta aangekomen, waar hij zal deelnemen aan de tiende jaarlijkse herdenking van de gevallenen in de onafhankelijkheidsstrijd en de minis teriële vergadering van de Colombo- plan-conferentie hg de opening zal toespreken. De president arriveerde op het vlieg veld in gezelschap van het voltallige ka binet. Morgenochtend zal hij een mas sabijeenkomst Toespreken bij de viering van de „dag der helden", in tegenwoor digheid van de gedelegeerden van de Co- lomboplan-conferentie en het diploma tieke corps in Indonesië. een lustmoord geweest. Toen de jonge vrouw weigerde zijn voorstellen te aan vaarden sloeg hij haar eerst met een groot stuk hout op het hoofd. Daarna achtervolgde hij haar door het huis en maakte zich van het keukenmes van het slachtoffer meester. Het wapen waarmee de misdaad ge pleegd werd. is teruggevonden. Een 23-jarige Nederlandse zwerver, op wie eveneens het vermoeden rustte, daar hij op de dag van de misdaad rond de .Torenhof" had gezworven, gaat nu eveneens vrijuit. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1