FOTOPUZZEL DIT WAREN DE GOEDE ANTWOORDEN EN DE NAMEN DER PRIJSWINNAARS BALANS VAN MYSTIFICATIES Door Economische middelen kon Moskou socialistisch bewind in Helsinki ten val brengen Nog witter... stralend wit... Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 november 1959 Derde blad no. 29892 Ook in Virginia en American Advertentie OPLOSSING Het heeft enige tijd moeten duren, alvorens wij U de oplossing en de namen van de prijswinnaars van onze fotopuzzel konden mededelen. Het overgrote deel van de 1087 oplossin gen bereikte ons pas de laatste dag van de inzendingstermijn, zodat alle arbeid, verbonden aan het nazien, eerst na sluiting van de inzendings termijn kon worden verricht. En dat nazien bleek zoveel merkwaardige oplossingen op te leveren, dat we het de moeite waard vonden heel nauw gezet te werk te gaan en bovendien een lijstje te maken van de grappigste vergissingen. Er werden heel wat fouten gemaakt, meer dan we oorspronkelijk hadden vermoed. Daarover kunnen we ons slechts verheugen, want er blijkt uit, dat de opgave werkelijk een puzzel was. Vele deelnemers gaven bij hun op lossing te kennen, dit soort puzzel zeer op prijs te stellen. Wij hopen in de niet te verre toekomst meer van dergelijke, prijsvragen te kunnen publiceren. Bij het beoordelen van de oplossin gen zijn we zo lankmoedig mogelijk geweest, in het bijzonder ten aan zien van de nummers 4 en 20, al hebben wij bv. „springende kikker" voor het standbeeld van Zadkine In Rotterdam niet goedgekeurd, evenmin als „klimrek" voor de gevel met ramen. Op deze pagina vindt U rond om de reproduktie van een bijzonder verzorgde inzending in de vorm van een uitroep teken In antwoord op het vraagteken de oplossing van de opgave, de namen van de prijswinnaars en een selectie uit de meest amusante ver gissingen welke zijn ge maakt. Wie bij deze laatst genoemde opsomming een vergissing van zichzelf aantref, moet zich niet gepiqueerd voelen dat het resultaat van zijn ongetwijfeld moeizame arbeid met het etiket „amusant" wordt be plakt. Hij deelt deze ervaring met vele honderden puzze laars en hij kan troost vinden in de merkwaardige za ken, waarvoor din gen zijn uitge maakt die hijzelf wel heeft kun nen ontdekken. PRIJSWINNAARS Eerste prijs van f 50.— Mevr. E. Zwart-Middelham, Rijn en Schiekade 115E, Leiden. Tweede prijs van f 40.— J. van Duyn, Kaninefatenstraat 15, Katwijk aan Zee. Derde prijs van f 30. R. Bakker, Hoflaan 20, Leiden. Vierde prijs van f 20. N. de Ridder, Gouwesluisseweg 31, Alphen a. d. Rijn. Vijf prijzen van f 10.—: L. Verboom, Leliestraat 5, Leiden. J. B. Mulder, Jan van Goyenkade 14, Leiden. Mevr. Tr. Peetsold-IIendrikse, Tib. Siegenbeekstraat 11, Leiden. Ylej. P. van Maancn, Adelb. van Leeuwenlaan 2, Sassenheim. P. Guyt, J. Evertsenlaan 5, Katwijk aan Zee. Tien prijzen van f 5.-t Mevr. G. Lodder-Lodder, RLjnsburger- weg 77, Leiden. Th. Wetting, Montgomerystraat 13, Leiden. Mevr. E. ten Geuzendam-Rijks, Jan Lievensstraat 28, Leiden. D. A. Gilhuys, Lange Raamsteeg 63, Leiden. Mevr. D. Heijtemann-Smit, M. P. Splinterlaan 3, Leiderdorp. H. G. Jonker, Assendelftstraat 30, Oegstgeest. Mevr. H. A. Jelgersma-Van Foreest, Endegeesterlaan 1, Oegstgeest. W. Volkers, Fred. Hendriklaan 3, Voorschoten. A. van Konijnenburg, Vlietweg 9, Zoe- terwoude. Henny Schaap, Herenweg 29, Noord- wijk. Een extra prijs van f15.— werd toe gekend aan de heer B. I. M. v. Cleef, Botermarkt 25, Leiden, die de hierbij gereproduceerde oplossing inzond, sa mengesteld uit zelfvervaardigde f oto's van prima kwaliteit. Voorts werd een extra prijs van f5. toegekend aan de heer R. de Korte, Roodborststraat 18, Leiden, voor diens welverzorgde gecalligr af eerde oplossing. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. 1. gedeelte van de maan 2. kop van elektrisch scheerapparaat 3. handgreep van zaag 4. detail van beeld „Verwoeste stad" van Zadkine in Rotterdam 5. linker oor met brilleveer van ach teren gezien 6. punaises 7. kraan 8. stoeprand 9. ritssluiting 10. denneappel 11. staande brievenbus 12. tienguldenbiljet 13. sigarettenaansteker 14. vignet met krantenjongen van het L.D. 15. ogen van schaar 16. fietswielen 17. draad door oog van naald 18. paperclip 19. houtschroef 20. gevel met ramen halfzwaar - dié is het toch maar! Onze fotopuzzel omvatte twintig merkwaardige opnamen. Nu gaat het bij het samenstellen van een prijsvraag als deze zo in zijn werk, dat de „componist" een onuitputtelijke serie gemene listig heden in beeld probeert te brengen. Tientallen daarvan brengen het werkelijk tot de status van foto. En dan gaat die „componist" selec teren. Daarbij overkomt het hem telkens weer, dat hij zelf niet meer precies weet wat dit of dat nu weer voor een duistere opname is geweest. Wij vermelden dit even om onze lezers er van te overtuigen, dat een fout in de oplossing bepaald niet een testimonium van domheid is. Iemand die zijn eigen vermakelijk foute antwoord in deze opsomming aan treft kan zich troosten met de gedachte, dat de puzzel-redacteur die U deze opgaven voorzette, persoonlijk de volgende discussie op de tram heeft moeten aanhoren. Het ging over foto nr. 5: het beeld van zijn eigen keurig nette oor, van achteren gezien. „Dat is een ooievaar op zijn nest". „Welnee, het is een varkensoor". Hier laten wij dan de meest merkwaardige antwoorden volgen: De maan werd b.v. uitgemaakt voor „kokende pap", een gedeelte van het strand en een pannekoek. De kop van een elektrisch scheerapparaat kon volgens sommige puzzelaars best een citroenpers zijn en zelfs een „krans van sigaren". Het handvat van een zaak leverde weinig merkwaardige vergissingen op. Slechts de „viool" heeft recht op een bijzondere vermelding. „Jan Gat", het beeld „Verwoeste Stad" van Zadkine in Rotterdam gaf aanlei ding tot levendiger verbeeldingskracht. Men zag hierin b.v. het bevrijdingsbeeld van Zernike (de Nobelprijswinnaar in Groningen voor natuurkunde), bevrijdingsbeelden aan het Piet Paaltjenspad, het Legermuseum en molen De Valk, voorts een messen slijper, een vleermuis, een kabouter, een springende kikker en hoe is het mogelyk een kangeroe met baby. O, DAT OOR! Explosie te Den Haag TWEE ELEKTRICIENS GEWOND Gistermiddag heeft zich in het onder station van het Gemeentelijk Elektrici teitsbedrijf in de Jan Wapstraat te Den Haag een explosie voorgedaan. Het ge volg daarvan was dat twee employés van het bedryf gewond werden en dat de stadsdelen Spoorwijk en Laakkwar tier tot ongeveer 7 uur in de avond verstoken waren van stroom. De twee technici, de 56-jarige J. W. Lispet, chef-elektricien bij het bedrijf en de 31-jarige N. W. Cleerdin, technisch ambtenaar uit Rijswijk, waren bezig met de montage van een schakelveld. De eerste werkte op de derde en de tweede op de vierde etage van het schakelveld. Plotseling ontstond er een steekvlam die de beide mannen trof. Zij liepen brand- en andere wonden op en moesten worden overgebracht naar het zieken huis Zuidwal. De steekvlam vermoe delijk het gevolg van kortsluiting ging gepaard met een explosie en daarna brak brand uit. De brandweer moest bij haar optreden van rookmaskers gebruik maken. Een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde wordt ingesteld. En dan komen we aan een zeer merkwaardige serie; de vergissingen over het oor van Uw puz zelredacteur, nummer 5 van de prijsvraag. Het deed ons genoegen, te vernemen dat dit de „linker zijkant van een heer" was, want we begonnen echt aan onszelf te twijfelen. U kunt zich dat wellicht voorstellen, wanneer U de volgende bloemlezing uit de oplossingen van deze foto doorneemt: bek van een koe, kameel, zwijn, dierentong, onderkaak van olifant, kalfstong met onderlip, oor van een aap (een collega haastte zich ons te verzekeren dat dit antwoord juist is), slapende zwaan, hond en poes bij elkaar, larve van tapijtkever, pop van een rups, voet van een zwijn, twee broden op een plank, opengesprongen knop van een papa ver, geslacht konijn of witte pet op het strand. Kunt U zich voorstellen, dat wy langzamerhand met angstig klop pend hart langs een spiegel lopen, waarin dit oor ons dreigend zou kunnen gaan aanzien als een larve van een tapijtkever? De punaises leverden minder nachtmerrieachtige resultaten op. Zij konden volgens sommigen afgebrande kaarsen zijn, vol gens anderen overtrokken knopen, ontluikende tulpjes In schaaltjes water of zelfs het uurwerk van een horloge. De kraan was bepaald niet moeilijk. De ernstigste fout was het antwoord „tuit van theepot" en dat kon er eigenlijk waarachtig nog mee door ook, al was het niet helemaal duidelijk waar de theepot dan gebleven was. De stoeprand was eigenlijk in de vorm „bouwelementen" ook goed gedetermineerd, maar als „klem voor gootpijp" of schaar konden wij die opname toch echt niet aanzien. De ritssluiting bracht het in de vergissingensfeer niet verder dan een Engelse sleutel. De brievenbus was weer interessanter. Dat kon volgens sommigen het standbeeld van Van der Werf of Boerhaave voorstellen, maar ook een orgel, de luifel van een preekstoel, een geopend doosje bonbons, een radiotoestel, een slaapbank of zelfs een gedeelte van een couveuse. En dan komen we aan een van die harde noten: het elegante zeil scheepje dat voorkomt op het gangbare tienguldenbiljet. De fantasieën daarover moeten wij zeer sterk gaan selecteren, want de stroom merk waardigheden werd bij deze foto werkelijk niet meer te verwerken: zeekaart, zonnewijzer, foto(!) van Leidens ontzet, plafondschildering Paleis op de Dam, koepel van een kerk, Panorama van Mesdag, Geu- zenschip in Lakenhal, overwintering op Nova Zembla, lampion, ouder wetse klok, watermerk, wapen van De Groene Draeck, glas in lood raam, gobeline sextant, eerste schip om de wereld en tekening op tabakspijp. Ook een sigarettenaansteker blijkt een moeilijk te herkennen voor werp te zijn, want deze werd onder meer uitgemaakt voor dop van een ciderfles, worstloodje, koffersluiting, theezeefje, kettingbeschermer, thermometer, zijkant van een fluit, rywielsleutel, lakzegel en stuur kolom van een auto. Het vignet van het LD., dat voorkomt in de kop van het weke lijks bijvoegsel, op de suikerzakjes van het LD, en op andere plaatsen (het kranten jongetje) werd onder meer ver sleten voor borduursel op de jas van Keizer Maximiliaan, een tekening van Joris Goedbloed, een tekening in het zweetkamertje van de Leidse Universi teit, een tekening van Karei Appel, de tekening „hoofdpijn" van Picascso, een stukgewaaide parapluie, een vliegend paard, gedeelte van Olympisch embleem, een ontloken waterlelie, een „stuk" mo derne kust, een vlieg, een strijk- of modepatroon, een dame in kimono in zijaanzicht, een kinderwagen, de vredes duif van Kroestjsjef, de omslagtekening van „Eenzaam maar niet alleen", de vredesduif van het monument bij de molen De Valk, een witte narcis, een dansend persoon, een zwaan en nog een reeks uiteenlopende merkwaardigheden. En daarmee hebben we de meest amusante mystificaties wel gehad. Ver der leverde de puzzel minder moeilijk heden op. De schaar kon volgens sommigen ook best een plantenhanger zijn, een deel van een auto, een tafel of de spijlen van een kerkraam. De fietswielen brachten het bij de vergissingen niet verder dan de wielen van kinderwagens. De naald met draad deed de verbeel ding weer wat opleven met „touw in brievenbus" en thermometer. De paperclip werd ook deel van een blaasinstrument, een spiegel en een figuurzaag genoemd. De schroef heeft iets zeer merkwaar digs opgeleverd: een straalbreker. Ver der werd de schroef uitgemaakt voor drijfas, kachelpijp en gedraaide stoelpoot. De ramen tenslotte moest genoegen nemen met klimrek en behangsel. Wij lebben bewondering voor de velen, die zelfs wisten te vertellen wélke ramen lit waren: in de gevel van het nieuwe PTT-kantoor te Rotterdam. Wij hebben echter nadrukkelijk by de opgave ver meld, dat de oplossing van deze foto niet zo in detail gegeven behoefde te worden, zodat we ook een veel ruimere oplossing goedkeurden. zo voorzichtige termen, dat verschil lende uitleg mogelijk is. De zin „de economische blokken zijn een voortleving uit de dagen van de koude oorlog" wordt al op uiteenlopen de wijzen uitgelegd. Het Zweeds-talige ..Hufvudstadsbladet" ziet via de twee Westeuropese economische blokken en het blok van de Oosteuropese landen een weg naar een Europa zonder han delsbelemmeringen. Het blad der agra riërs daarentegen onderstreept het ne gatieve van de economische groepsge- dachte en laat doorschemeren, dat de regering dient te handelen zoals door Mikojan aanbevolen, dus buiten „de zeven" te blijven. Nagenoeg alle Scandinavische bladen zijn trouwens diep op de woorden van Mikojan ingegaan. Men ziet namelijk duidelijk hoe Finland steeds hechter aan Rusland wordt gebonden. Haast twintig percent van de Finse export zal naar Rusland gaan! Tel hierbij nog tien percent voor de overige Oosteuropese landen, dan krijgt men dus een totaal van 30 percent. Wat dat betekent hebben de Finnen nog pas geleden ondervonden toen Rus- lad uitsluitend door economische druk in staat was de socialistische regering ten val te brengen. Thans is het zo, dat de regering uitsluitend op 29 van de 200 leden van de Rijksdag steunt!! Iedere andere combinatie is haast onmogelijk, omdat de socialisten bij de Russen per sona non grata zyn en geen burgerlijke party met de grootste partij de com munisten wil samengaan, al heeft zij dan ook 50 van de 200 zetels kunnen veroveren. Wat het handelsverdrag niet Rusland betreft, nemen de Finnen zelf de situatie minder zwaar op. Het ls zelfs iets soepeler dan gebrui kelijk, omdat niet bij voorbaat de ver schillende hoeveelheden in detail wer den vastgesteld. Dit zal namelijk van jaar tot jaar worden gedaan. Gedurende de komende vijf jaar zal Finland voor 3,2 miljard roebel naar Rusland exporteren, terwijl het land voor 3 miljard roebel van zijn ooster buur zal kopen. Dit betekent een stij ging van 10 percent vergeleken met de voorafgaande jaren. Aangezien echter ook 's lands produktie met ca. 10 per cent zal toenemen, blijft de verhouding haast ongewijzigd, zegt men. In de eerste plaats exporteren de Finnen metaalwaren (50 percent) en produkten van de houtindustrie (35 per cent). terwijl Finland olie en vaste brandstoffen krijgt, alsmede zaad goed, metaal, suiker, katoen, kunstmest en machines. Ook zullen jaarlijks vijfdui zend A zesduizend Russische auto's wor den geïmporteerd. Kremlin waarschuwde voor de „Zeven" (Van onze correspondent in Stockholm) „Finland verkeert in de gelukkige si tuatie, dat het niet behoeft deel te ne men aan de internationale bewape ningswedloop, daar de Sovjet-Unie ga rant staat voor de veiligheid van dit buurland". Ziehier de belangrijkste zin uit de rede van de Russische vice-premier Mi kojan tijdens zijn recent bezoek aan Finland. Reeds eerder had hij zich te gen een Finse aansluiting bij „de ze ven" uitgesproken. Het bezoek van Mikojan aan de Finse hoofdstad had officieel ten doel een nieuw vijfjarig handelsverdrag af te sluiten. Bovendien werden tegelij kertijd een Russische handelstentoon stelling en een modeshow gehouden en vond Mikojan ook nog tijd de Russi sche wensen tegenover Finland kenbaar te maken. Dit geschiedde evenwel in Advertentie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5